N\ 72 Dinsdag 20 Jnni 1922. 109 jaargang. Berouwvolle zondaren. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd, De Gasthuisplannen. BUITENLAND. Binnenland, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (iOESCHE COURANT Uitgave Ntiiul. Vennoot 'hap Gt esche Courant 'SSSfN^ en Eleenwens «6 Koss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1—10 regels fj 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nor voormiddag. Zij, die zich met ingang van i Juli op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum versch ij nende nummers GRATIS. Er heeft zich dezer dagen een poli tieke comedie afgespeeld welker aan schouwing zeer zeker de moeite eener nadere overdenking waard is. Er zijn in de g.oate Katholieke Staatspartij eenige kopstukken geweest, die zich met den koers waarin het partij-scheepje gestuurd werd, niet kon den vereenigen. Dat scheepje dobberde huns inziens te veel op de roode wa'eren. Zij waren van meening, dat de heeren partijleiders, als i:der ander, te sterk onder den indruk der arbeiders-orga nisaties gekomen waren, dat de belaugen der arbeidende klassen zoo door dik en dun behartigd werden, dat men op het punt stond volkomen te veigeien, dat er ook nog Katholieke midden standers en industrieelen bestaan. Die hebben ook ;en politiek verlang lijstje en de wenschen die daarop ge schreven staan zijn in vele gevallen tegenstrijdig met de verlangens van hen, die men tot dusverre bij de jacht naar volksgunst en volkssteun te vetl naar de oogen heeft gekeken. Dns kwamen deze malcontenten wei nige maanden geleden na een oproep van no'aris Van Cranenburgh samen, be spraken hun grieven en besloten tot oprichting van een eigen politieke partij met een program, waarin wat meer met hun belangen en wat minder met die hunner werknemers rekening werd gehouden. Dat lijkt alles heel natuurlijk en begrijpelijk. Het zon ook uitvoerbaar gebleken zijn, wanneer het een andere dan de R K. Staatspartij bad gegolden. Want duidelijker dan ooit is nu weer gebleken, dat deze partij met heel haar mooi sociaal program in werkelijkheid niets anders dan de be langen der kerk, dus die der geeste lijkheid voorstaat, waaraan al het andere ondergeschikt wordt gemaakt. Toen de over het partij-program on tevredenen, ondanks de waarschuwing van een der machtige leiders als baron van Wijnbergen, tot afscheiding en afzonderlijke politieke actie besloten, toen reeds dreigde de ontevredenheid der hooge geestelijkheid tot uiting te komen en de leider en voorganger der beweging, notaris van Cranenburgh, verliet als een berouwvolle zondaar de door hem zelf opgeroepen schare on tevredenen en liet ze aan hun eigen lot over. Wij zullen maar niet verder naspeu ren in welke mate de geestelijkheid tot deze fraaie vertooning medegewerkt heeft. Maar onloochenbaar is toen reeds gebleken, dat er boven alle partijleiders nog anderen, nog machtiger mannen staan, die ten slotte de eenigen zijn, die over het wel en wee van honderd duizenden hunner in elk opzicht af hankelijke geloofsgenooten te beschikken hebben. Notaris Van Cranenburgh legde al heel spoedig het bijltje er bij neer, maar onder de ontevredenen die hij rond zich verzameld had, was een groote groep, die het vrijbuitertjespelen nog 82 DOOE C. DE BL.Y. Schrijver van //Drie maanden Schooier" Motto//Mensch durf te leren". Als in een lichtglans zag ik die monumenten, ter nagedachtenis aan de dapperen opgericht, een aanklacht in houdend tegen het wreede oorlogs monster, dat zij zoo moedig getart hadden hun levens ten prijs Zagen deze marionnetten die slag velden idie loopgraven die tot gruis geschoten gebouwen, kortom al die ellende F f Hoogstwaarschijnlijk wilden zij, ter bevrediging hunner nieuwsgierigheid wel een beetje wilde voortzetten. In woord en geschrift vertolkten zij hun ideeëD en wie niet beter wist zou werkelijk denken met mannen van een eigen diepgewortelde overtuiging te doen te hebben. In werkelijkheid is nu geblekeu, dat zij niet anders dan stoute kinderen waren, die een zeker genoegen in het bedrijven vau kattekwaad hadden, maar die desondanks onafgebroken de rim pels op het voorhoofd van hun strengen vader geteld hebben om precies te weten tot hoever zij gaan kouden. De Nieuwe Katholieke Partij is op gericht en heeft zelf haar eigen candi- datenlijsten ingediend. Groot en klein hebben verschrikt naar het gezicht van den Aartsbisschop gekeken maar het bleef zwijgzaam en de stoutmoedigsten bedachten, dat men nog wel een stapje verder zon kunnen gaau. Toen kwam dezer dagen op den Katholiekendag het hoofd der Neder- laudsche katholieke geestelijken laconiek verklaren, dal het nu maar eens uit moest zijn en dat bij de tweedracht, die de partij en de kerk slechts zou kunnen schaden, ernstig betreurde. De groote mannen der Nieuwe Ka tholieke Partij, de ernstige intellectu- eelen, die niets anders deden dan op wijziging van het sociaal program aan sturen, zijn als stoute kinderen angslig in een hoekje bij elkaar gekropen. De hooge geestelijkheid heeft gespro ken en het gebouw dat zij juist aan het optrekken waten is bij het hooren van enkele woorden van mgr. Callier als een kaartenhuisje in elkaar gevallen. Dat is voor buitenstaanders een niet onvermakelijke vertooning. Men wil zoo graag een eigen ver langlijstje ten uitvoer brengen, maar men dnrft niet. In de Maandag gehouden vergadering hebben de brutanlsten zich nog aan een stroahalmpje vastgeklampt. De Aartsbisschop bad wel gezegd de actie der N. K. partij te betreuren, maar definitief verboden had hij ze nog niet. En in allen ernst is men toen am allerhöchsten Stelle gaan informeeren hoe ver men gaan kon. Reeds was overwogen de verkiezings actie maar te staken. Het Episcopaat verlangde dat. En de nieuwe partij van ernstige mannen met klinkende namen gehoor zaamde oogenhiikkelijk en liet haar reeds ingediende lijsten met de daarop voorkomende candidaten in den steek. Het was een fraaie comedie. Daar zat de vergadering der N. K. Partij op antwoord van den Aarts bisschop te wachten om te weten hoe ver zij gaan mocht. De Aartsbisschop liet de stoute jongens een beetje wachten en de voor zitter, notaris Swane, maande tot geduld aan en zei dat men „de hoogste autoriteiten" moeilijk kon voorschrijven telegrafisch te antwoorden. Eindelijk kwam na de vergadering het bericht, dat de actie maar gestaakt moest worden. Wat nu De minst stoutmoedigen hebben reeds tot liquidatie der nieuwe onge oorloofde onderneming besloten. Uit het groote hoofdkwartier der geestelijkheid was reeds een waar schuwing tot de Katholieke Pers uit gegaan. dezen „zoo interessanten" blik niet derven men moet op de hoogte zijn niet waar F Dat behoort zoo en is. up to date. Och man staak toch je overwe gingen van moreeien aard, daarvoor is het hier, waar alie3 wuftheid ver maak en passie is,geen plaats. „Ostende bij nachtIK WALG VAN U." Zoo gauw ik kon, zag ik weg te komen uit deze mij zoo meer dan on sympathieke omgevingmijn weg voerde me door een afgelegen buurt, naar den kant van het station. Vanuit een zijstraat klonk lustige muziek me tegemoet, afgaande op het geluid stond ik stil voor een deur, die ik opende, waardoor ik te midden van een troep vroolijke matrozen terecht kwam. z/Hé maat, kom d'r in' en tegelijk trok een forsche vuist me naar binnen. Daar bevond ik me nu in een ma- trozenkroeg, waar bij harmonica ge- Er mochten geen advertenties van de N. K. Partij meer opgenomen worden. En vrijwel al'e hoofdredacteuren en directeuren van de op hun onafhankelijkheid toch ook steeds zoo prat gaande Katholieke Pers bogen het hoofd, besloten alle advertenties der nieuwe Partij te weren en baar ingezonden stukken alleen op te nemen als er kans was deze door een fraai onderschrift belachelijk te maken. Dat men in de gegeven omstandig heden tot oprichting vau een eigen dagblad zal durven overgaan betwijfe len wij ten zeerste. Een minderheid in de Et K. Partij zal wellicht nog tegen bet te verwach ten voorstel tot liquidatie protesteeren maar alleen en uitsluitend in de hoop, dat zij het van uit het groote hoofd kwartier gegeven bevel nog te ernstig opgevat hebben. Blijkt dit niet het geval dan zullen ook zij toegeven en blijft er van de nieuwe breed opgezette beweging niets anders over dan een zwakke hoop in de harten der schroomvallige vrijbui ters, dat het gebeurde ter voorko ming van moge'ijk stemmenverlies de hooge heeren wellicht aanleiding zal geven Mgr. Nolens en de andere be stuurders van het parlijscheepje eens een wenk te geven den koers een paar compasstreken in behoudende richting te wijzigen. Een paar brutale vogeltjes hebben uit bet oude nest willen vliegen, maar zij vergaten dat zij allen met een touwtje aan den poot daaraan vast zaten. Zij hebben tot leering en vermaak van de toeschouwers een poosje stum perig rondgefladderd en zijn nu weer de een na den ander terug getrokken en veilig opgeborgen. De stoute kinderen zfjn naar huis gehaald en vroeg onder de wol gestopt om te overdenken, dat het niet te pas komt dat zij er een eigen zelfstandige meening op durven nahouden. T. In ons vorig nr. hebben wij melding gemaakt van de plannen van het Uasthnisbestuur tot uitbreiding en verbetering van het Gasthuis. Het wii ons voorkomen, dat, wanneer deze plannen worden verwezenlijkt, er een pracht-oplossing is gevonden van het sinds geruimen tijd bestaande Zie- kenhuis-vriagsluk voor Noord-en Zuid- Beveland. In verschillende richtingen werd deze oplossing gezocht. Zooals bekend is, bestaan er plannen voor de stichting van een R.K. Ziekenhuis te Goes, voorts hoorden we van voorbereidende besprekingen in verband met de oprich ting alhier van een Protestantsch Ziekenhnis en tenslotte is de wensche- lijkheid uitgesproken van totstand koming van een Gereformeerd Zieken hnis voor Zeeland. Man kanD des Gnten zuviel be- kommen 1 Behoeft bet nog nader betoog dat deze veel-bonwerij een kostbare en on economische oplossing van bet hangende vraagstuk zou zijn F En zon niet voor elk ziekenhuis om steun van overheids wege worden aangeklopt l Voor Noord- en Zuid-Beveland, voor Goes is er o.i. behoefte aan één goed, modern ingericht ziekenhuis. assisteerd door een bleeken pianist en een droefgeestigen fluitist de Janmaats met hnn gelieven een dansje maakten. Hier was het onvervalschte pret, echte vroolijkheid, en al tuitten m'n ooren vaak van het gejammer, dat het muzikale trio voortbracht, of van de fijne matrozenmoppen, toch werd ik door deze menschen aangetrokken en kon ik me hun uitspanning indenken. Hier was het de ouderwetsche on vervalschte poppenkast, daar was het een geraffineerd marionnetten-theater. In een oogwenk was ik uitverkocht en zat ik met een grooten pot bier voor me de dansenden gade te slaan. Wat had ik graag dat paar uit die deftige balzaal hier even neergezet om hen te laten zien, wat humor.... levens kunsten fatsoen is. Ja«fatsoen"hier toch zag ik geen geraffineerde stepsgeen onbe schaamde decolleté's.,,. geen geverfde lippen en wangenof heeft dat alles niets met „fatsoen" te maken F En dat geeft een verwezenlijking van de plannen van het ijverig Gast- huisbestuur. Er zal komen een Ziekenhuis voor 70 bedden, met een operatiekamer, Röntgen-inrichting en laboratorium. De inrichting zal aan de hoogste eischen voldoen. De plannen zijn ont worpen door Ir. Hulshoff, een man, die op het gebied van Ziekenhuisbouw zijn sporen verdiend heeft. Eti bovendien zijn deze planDen goedkoop. Om twee redenen. In de eerste plaats omdat een groot gedeelte van de bestaande gebouwen in de nieuwe inrichting kan worden verwerkt en in de tweede plaats omdat het Gasthuis inkomsten trekt uit be zittingen. Bouw en installatie zullen f 350000 vorderen, wat, ongeveer de helft is van wat voor iedere andere inrichting van deze grootte zou worden geëischt. Door deze uiterst gunstige omstan' digheden zal het jaarlijksch tekort op de exploitatie bij lage verplegings- ko3ten voor de patiënten der 3e klasse, wat natuurlijk van groot belang is voor de minder'goed gesitueerden slechts f 12000 bedragen, inderdaad een zeer gering bedrag. Dit jaarlijksch tekort zal gevonden moeten worden uit subsidiën en bijdragen. Wij eindigen met de hoop uit te spreken, dat een ieder naar vermogen za! bijdragen tot het welslanen van dit schitterend plan van het Gasthuis- bestuur, dat aan Noord- en Zuid- Beveland datgene zal geven waar het behoefte aan heeft en op een wijze, die o.i. het meest strookt, met de be langen der inwoners. Monarchistische agitatie. In Duitschland wordt den laatsten tijd een nieuwe monarchistische agita tie op groote schaal voorbereid en worden tal van demonstraties op touw gezet ten gunste van bet oude regiem. De grootste zal op 24 Juni worden gehouden bij bet standbeeld van Blüeher te Oaub aan den Rijn, waar Ludsndorff, die de ziel van de be weging schijnt te zijn, het woord zal voeren. De onafhankelijke, Ereiheit weet nog te berichten, dat op dien dag alle militaire organisaties in Duitschland als hun laatste bevelen zouden ont vangen „Geeft acht Vecht tot het einde en voorts dal de bom zon barsten op den verjaardag van de onderteekening van het verdrag van Versailles, den 28sten Juni. Reeds heeft Lndendorff in een pro clamatie aan bet verbond van natio nale soldaten geen blad voor den mond genomen, waar hij zeide„Ons eerste doel is de oprichting van een monarchie, die boven de politieke partijen staat en ons binnenlandsche vrijheid waarborgt. Ons doel daarna is duidelijk". De kracht van deze monarchistische beweging zit hem natuurlijk hierin, dat de ambtenaren der republiek groo- tendeels dezelfde zijn van vroeger en bij hen diep in 't hart nog leeft de vereering van den Kaiser. Dan zijD er nog minstens 100.000 oud-officieren, die zich voelen als een visch op het droge in hun tegenwoordig beroep. De directie van „Savigny" scheen er anders over te denken dan ik. Voor mij ligt nog een kaartje dier inrich ting, waarop onder anderen de vol gende zin voorkomtAll kind of amu sements which suit select society (alle soorten vermakelijkheden, geschikt voor beschaafd publiek). Tot half zes in den morgen dwaalde ik langs de boulevards, overal nog volop muziek, men vermaakte zich dus nog kostelijk. fk nam de eerste tram naar Blan- kenberghe, zorgde voor mijn bagage, die in depot van de //statie" stond, en om even voor achten was ik ter bestemder plaatsein de Rue de 1' Eglise 79. Door de geopende vensters zag ik, hoe Pa zich te goed deed aan zijn ont bijt nu geen „pap". Ik vliegensvlug naar een bloemen- verkooper, eenige rozen gekocht, en nauwelijks stond ik in de nabijheid van het huis,of Pa, Ma en Us Aan wapenen zal het tenslotte niet ontbreken. De controle-commissie der entente heeft er herhaaldelijk in ge heime schuilplaatsen outdekt. Dat de regeering een crisis door maakt, komt aan de beweging zeer gelegen. He soc.-democraten dreigen namelijk nit liet kabinet te treden, indien de Rijksdag het wetsontwerp dat de boeren dwingt een groot ge deelte van het graan tegen een door de regeering vastgestelden prijs af te leveren niet aanneemt. En hiertegen bestaat zoowel bij de agrarische als bij de burgerlijke partijen groot verzet. Uit Ieriand. Gewapende mannen hebben Zaterdag ochtend vroeg vier Protest,audsche mannen en een vrouw ran bun bed gelicht en doodgeschoten te Altnaveigb, in de buurt van Neu-y, graafschap Armagh, Ulster. Tal van anderen zijn gewond. De boerderijen en woningen van de slachtoffers zijn beschoten en platgebrand. De menschen ziju in paniek het veld in gevlucht. Men denkt met een represaille te doen te hebben voor een moord, welke onlangs heeft plaats gehad. De politie stelt wijd en zijd een onderzoek in naar de moordenaars. Scheepsramp In de haven van Hamburg heeft Vrijdag een zeer merkwaardige scheeps ramp plaats gehad. De Alvares van de Braziliaausche Lloyd, die zich in het Vulkandok bevond, is bij het verlaten van dit dok omgeslagen en in tien seconden gezonken. Arbeiders, die op het dek van het schip aan het werk waren, konden zich slechts met groote moeite redden. Een groot aantal arbei ders bevond zich echter in het scheeps ruim, alsmede een aantal leden der bemanning. Er zijn 43 slachtoffers, 120 personen zijn gered. Groote brand bij New-York. Op Long Island heeft een reusach tige brand gewoed, die meer dan vier honderd landhuizen, zomerverblijven en hotels heeft verwoest. De schade wordt op vier millioen dollars geschat. Twintig duizend menschen zijn zon der dak. De brand heeft geen slachtoffers ver oorzaakt. De Rijksmiddelen. De staat van de rijksmiddelen over Mei toont een opbrengst aan van nagenoeg f 421/» millioen, zijnde 'n ver meerdering van bijna f4'/j millioen, in vergelijking met dezelfde maand vsn 1921. Daarvan kwam f 21/, millioen op rekening van de successierechten en */i millioen op den suikeraccijns. Daarentegen zijn o.a, de registratie rechten opnieuw ten achter gebleven en wel met rnim 11 ton. De Haagsche conferentie. De deelnemers aan de inleidende conferentie te Den Haag hebben be sloten dal de niet- Russische commissie zal bestaan uit vertegenwoordigers van alle staten, die aan de inleidende bijeenkomst deelnemen, voor zoover zij den wensch te kennen geven, daarin vertegenwoordigd te zijn. De werkzaam heden zullen een zuiver technisch gingen naar het strand hun gewone ochtendwandeling. „Koop U een roossie meheerFFF" „Dank je man, 't is nog te vroeg hoor." „Toe kom Pa.geef dien man wat", vond Mama. Usje, die met eiken schooier meelij heeft, nadat ze den grootsten aller Sohooiers als aalmoes haar hart gaf. kreeg reeds 25 centiem uit haar taschje. „Dank je wel Us" en. op een holletje ging ik no. 79 binnen, Even daarna kwam het drietal boven., Ze stonden paf. Groote hilariteit, zooals zich denken laat. Met recht zette dit besluit de kroon op m'n welgeslaagde creaties. (Einde eerste gedeelte.) Wwrdt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1