N°, 71. Zaterdag 17 Jaiii 1922. 109 jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BUITENLAND. EEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd, Binnenland. Gemeenteraad van Goes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESOIE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant ADV ERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels fj2,4.0 Bewijsnummers 5 cent. en Eleeuwens Ross' Brakkers- en Uitgeversbedrijf. -Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURAIVr Zij, die zich met ingang van i Juli op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. HET HERSTEL VAN EUROPA Over bovengenoemd interessant onder werp heeft prof. Gustav Cassel een artikel geschreven, waaraan we het volgende ontleenen In de eerste plaats treft men dan de meening aan, dat de schulden, welke er als gevolg van den oorlog en van den vrede tusschen de verschillende regeeringen zijn ontstaan, werkelijk kunnen worden betaald, of ooit zullen worden betaald. Deze illussie kan slechts blijven bestaan, zoolang men er zich Diet duidelijk rekenschap van geeft, wat de betaling daarvan inderdaad betee- kent en hoe die betaling moet worden verricht. Zoodra men volkomen duide lijk tot het inzicht komt, dat betaling ervan beteekent de overdracht jaar in, jaar uit reëel inkomen van het eene volk aan het andere en dat dit inko men niets anders is dan een hoeveel heid goederen en diensten, door het debiteurenvolk geproduceerd, maar niet verbruikt, zal een ieder beginnen te begrijpen, dat de betaling van bedragen, waar het hier om gaat onmogelijk is, zoowel omdat de deblteurenlanden niet bonnen betalen, ais ook omdat de landen, die betaling verlangen, niet geneigd zijn die betaling te ontvangen. Dat het debiteurenland niet kan betalen beteekent, dat het onmo gelijk is om het bedrag van de schuld aan de loopende inkomsten van een volk te onttrekken, zonder dat het voor verbruik overblijvende gedeelte wordt teruggebracht tot beneden het minimum, dat voor het bestaan van de bevolking wordt vereischt. De levensstandaard van de debitenrenlanden van Europa is thans reeds in de meeste gevallen ge vaarlijk laag, en niemand, die met dezen toestand bekend is, zal veel ver trouwen kunnen stellen in een finan cieel plan, dat gebaseerd is op een verdere aanzienlijke vermindering van het tegenwoordige verbruik dezer be volking. Dat de landen, welke betaling ver langen, tenslotte niet geneigd zouden zijn om die betaling in ontvangst te nemen, lijkt wellicht eenigszins vreemd. Maar de overdracht van goe deren en diensten tot een omvang als voor de bedoelde betalingen wordt vereischt, zou ongetwijfeld een aan zienlijke ontwrichting van het oecono- mische leven der landen, welke die betaling ontvangen, ten gevolge hebben. En inderdaad hebben de schuldeischers zich totdusver wel in hooge mate 31 DOOR C. DE BLY. Schrijver van Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven". „Hé jae, dat is buitengewoon sjar- mant van U." Door haar face a main bekeek ze den inhoud van mijn mandje, hetgeen haar den uitroep ontlokte ,,'t is niet bepaald een gezwanjeerde collectie, afijn de man moet ook wat verdienen. Dit was de Leeuw geheel met haar eens.(binnen moesten de blommen eens meer kosten en hij wilde me afschepen met 20 eentiemes. Tante bemerkte dit nog bijtijds, en me recht in de oogen ziende vroeg ze-„Hoeveel kosten ze „Een franc, Madame", stotterde ik. „Daar" en. een „vijf franc" billet kwam midden in m'n bloemen- schat terecht. Weer een vijfje weggegooid tanteze moest eens weten aan mij De negotie ging goed maar om verdere botsingen te ver mijden, leek het me beter elders m'n ongeneigd betoond om hun markten te openen voor de noodzakelijke invoeren. Toch blijft de illusie dat betaling mogelijk is maai steeds gehandhaafd, en pogingen, die er gedaan mochten worden om bedoelde betalingen met geweld te doen geschieden, moeten wel leiden tot gansch onverwachte gevolgen, die ook op andere laDdeu van zeer ernstigen invloed kunnen zijn. Het wil ons voorkomen dat prof. Cassel het hier bij 't rechte eind heeft en een der voornaamste oorzaken die het herstel van Europa tegenhou den, duidelijk aantoont. Om 's dichters baard. Onlangs heeft zich te Dublin een buitengewoon geval voorgedaan. Te middernacht drongen drie jonge lieden de woning binnen van Darrell Figgis, den voorzitter van de commissie, die de Iersche grondwet heeft ontworpen, en onafhankelijk candidaat voor het Tersche parlement in het graafschap Dublin. Figgis is een bekend dichter met een langen, welverzorgen rooden baard. De jonge lieden zeiden, dat zij de militaire opdracht hadden ge kregen Figgis te verminken, door hem zijn baard te ontnemen. Figgis kwam daar daartegen in verzet en zei, dat een dergelijke handeling een schande voor Ierland zou zijn. Ook mevrouw Figgis sprong voor het behoud van haars mans baard in de bres, docb de jongelieden haalden scharen voor den dag en dreigden Figgis' haar ook af te zuilen knippen, als hij tegenstand bood. Twee hunner drukten Figgis op een stoel neer, terwijl de derde zijn baard en snor afknipte. Daarop verdwenen de indringers. Minister De Qraaff. Aan het slot in een intervienw dat prof. van Gijn toestond aan een ver tegenwoordiger van Indische bladen, en waarvan de Telegraaf het een en ander ontleende, lezen we En wat Minister de Graaft' betreft zijn langsten tijd is hij minister van Koloniën geweest. Hij zal straks af treden, ook al zou de politieke constellatie der Tweede Kamer zijn aanblijven wettigen. Weet u dit wel zeker, pro fessor Absoluut zekerMinister de Graaft blijft geen Minister van Kolo niën 1 Heeft de minister u dit wel licht persoonlijk verzekerd f Neen, antwoordde lachend prof. van Gijn. Ik weet hel niet van hem» zelf.... maar van zijn vrouw!! De verkiezingen voor de Eerste Kamer. Tegen Donderdag dezer zijn de Staten der verschillende provincies bij eengeroepen voor de verkiezing van leden voor de Eerste Kamer. In sommige politieke kringen wordt nog overwogen een evenredige ver deeling der zetels door overleg tus schen verschilleude partijen. Vermoe delijk zal hiervan wel niet veel komen althans komt uit meerdere provincies bericht dat er weinig kans van sla gen is. De partij Van Houten. De 85-jarige mr. S. van Houten heeft in een vergadering in Den Haag het woord gevoerd en verklaard, dat hij alleen indien alle negen kandidaten van zijn lijst in de Tweede Kamer zouden gekozen word .'n, zelf een zetel zal aanvaarden. Worden minder can- didaten gekozen, dan wordt de zetel van mr. Van Houten toegekend aan den candidaat die de meeste voorkeur stemmen behaalt. De reis van H. M. de Koningin Naar wij vernemen zijn de biscuits aan boord van de „Batavier V" waar mede de Koningin en Hare Familie de reis naar Noorwegen maakt, afkom stig uit de bekende fabriek „De Linde boom" der Wed. B. v. Doesburg te Mijdrecht. (Slot). „Ons Streven Bij de behandeling van het verzoek van de woningbouwvereniging „Ons Streven" om voorschotten voor den lsouw van 30 arbeiderswoningen, ver haalt de voorz. eenige staaltjes van personen, niet altijd armlastigen, die hier geen woning konden krijgen. De vraag naar woningen is nog steeds groot. Het betreft geen menschen van elders, maar uit Goes. De heer Stieger, als voorz. der vroe gere commissie i.z. het woningvraag stuk en als secr. der woniDgbouwvet- eeniging „Nieuw Goes", bevestigde dit eu legde er den nadruk op dat men hier ter stede nog steeds kan spreken van den heerschenden woningnood. De heer Duvekot had gehoopt dat, nu de bouwkosten reeds veel gedaald zijn en nog dalen zullen, de verschil lende bouwondernemers er belang in zullen zien weer aan het boawen te gaan. Spreker vraagt zich af of het nu nog geen tijd is dat het particulier initiatief gaat bouwen en de gemeente er mee ophoudt. De mogelijkheid van zelf bouwen bestaat thans. Spreker zag dezer dagen nog een aanvraag om zelf te mogen bonwen. De voorzitter achtte de bouw met overheidssteun ook niet normaal. Hoe eerder de particulieren weer gaan bou wen, hoe liever het spreker zal zijn. Het voorstel van B. en W. werd hierna z.h.s. aangenomen en de aan vraag werd dus toegestaan. Openbare Bekendmakingen. In behandeling kwam daarna de vaststelling eener nieuwe verordening regelende de openbare bekendmakingen, instede van de oude van het jaar 1852. B. eu W. stellen hierbij voor de open bare bekendmakingen niet meer te doen geschieden door publicatie in de Goesche Courant, maar als regel door aanplakken aan het stadhuis. Alleen in bijzondere gevalleD kan afkondiging in een of meer der plaatselijke of andere nieuwsbladen geschieden. De voorzitter las hierna het adres voor van de Goesche Courant, dat men in extenso heeft kunnen vinden aan het hoofd van het vorig nr. In dit adres wordt de gemeente geheel gratis geluk te beproeven. Zoo giDg ik naar „Excelsia" waar de lustige, wulpsche tonen van een Jazzband me tegenklonken. De portier hier, was een vrij ge moedelijk type, dadelijk begon hij een praatje, hij scheen me nogal vermake lijk te vinden, omdat ik er op stond dat hjj een cigaret van me aannam. Een spiering uitgooien, om een kabeljouw te vangen. Tegen één uur zei hij uit zichzelf tegen me: „IAeet je wat je doet.... Probeer binnen eens.als je gevraagd wordt hoe je d'r ingekomen bent. door de achterdeur. Dat was niet aan doovemansooren gezegd 1 Schoorvoetend naderde ik over de dikke mollige tapijten de balzaal, vlak bij de openstaande deur kon ik zelf onopgemerkt een plaatsje bemachtigen, vanwaar ik de geheele zaal met dans- lustigen kon overzien. Deinend op de immer voortsleurende maat der step bewoog zich daar de uitgaande wereld van de „Koningin der Badplaatsen." Doch moest dit dansen heeten Was dit ontspanning Och kom, meenden die dwazen werkelijk zich te amuseeren Vast tegen elkander aangedrukt, de blikken strak cp elkaar gevestigd, als gold het een ernstige levenskwestie, gloeiend van ingehouden passie, veer den zij de meest ongracieuse en onaesthetische passen uit, die men zich denken kan. Is het wonder dat hier ontucht eu zonde hoogtij vieren f Welk een parodie op het woord „ontspanning".„uitspatting" mocht bet heeten wat hier te aanschouwen viel. Ha, ha waar is de tijd gebleven van sierlijke menuet en gratievolle quadrille uitgevoerd door schuchtere jonkvrouwen en ridderlijke cavaliers f Helaas 't geen men hier te zien kreeg was slechts een gruwelijke bespotting van al wat men onder dansen verstaat.Moderne En dan die muziek.Hoe is het mogelijk dat er musici gevonden wor den die een dergelijk lawaai veroor zaken, en dat er menschen zijn... die dezen verregaanden onzin kunnen aanhooren't zal mij een raadsel blij ven. Het eenige wat ze met hun acro batische toeren op piano, viool en potdeksel bereiken, wasdat ze tegelijk begonnen en nu en dal tegelijk eindigden. Stakkerds, zouden jullie hersenen 's avonds niet losliggen, al ze ten minste niet verwaterd zijn door het maken en aanhooren van dergelijke muziek en.door het zien van die hotsende zieh in allerlei bochten wringende menigte Ik zou U willen toeschreeuwen „Eindig toch die dwaasheid.die begrafenis der heerlijke kunst. die schoone Mnze." Moge Holland voor deze nieuwe ziekte gespaard blijven, al is het er misschien reeds eenigzins door aangetast. Vermakelijk was het ook weer de verschillende typen in de balzaal gade te slaan, vooral hen, die meenden bij uitstek de danskunst meester te zijn, werkten bepaald op mijn aangeboren geest voor humor. Zoo zag ik onder anderen een heer van meer dan middelmatige lengte, in rokcostuum gedost, akelig slank, hoog blond, met een kleurtje, och neeom te stelen.zou ik zeggen als ie een meisje was geweest.en tandjes, o zoo beeldig.ieder moest ze zien Stel li zoo iemand voor, zacht wiegelend op de maat eener step, schok-schonderend alle pogingen in het werk stellend, om z'n aanminnige fee te behagen, die hij, de geganteerde vingers lichtelijk gekromd, elleboog futuristisch gedriehoekt, ten dans leidt. Wst zal dat heerschap een succes hebben gehad, bij zulk eene danseuse. Welk een aan elkander gewaagd... stel, Hoe groot de desillusie, als die twee elkaar in het „bain mixte" ontmoeten, Hij, van zijn elegante rok, lakstiefel, ontdaan, zijn gepommadeerde haren, wapperend in den wind, die evenals ik, spot met dergelijke modepoppen. Zij, de mondaine vrouw, nu Reine du Bal de beschikking aangeboden over een verbruik van 7000 regels per jaar ten dienste van publication van het Ge meentebestuur. De voorzitter zegt dat dit adres hem geen aanleiding geeft tot het brengen van verandering in het voorstel van B. en W. Spreker vraagt wie beslissen zal over de kwestie of de gemeente- fiuaneiën al dan niet eenige vergoeding toelaten en wie zal opzeggen, de Goesche Courant of de Gemeente. Spreker acht het een bezwaar dat de courant niet iederen dag verschijnt en op het aan plakbord zal ieder de bekendmaking kunnen vinden. De heer v. d. Bout zegt niet mee te gaan met het voorstel van B. en W. Het doel van de publicaties wordt met het dorpsche aanplakbord niet bereikt. De Goesche Courant heeft hier ter stede een groot aantal lezers. De kosten der bekendmakingen zijn sedert den distributietijd zeer vermin derd, in 1919 bedroegen de uitgaven f 366,13, in 1920 f 297,77 en in 1921 f 109,45. Als we op deze wijze blijven voortgaan ziet spreker absoluut geen besparing van f 250 per jaar in het voorstel van B. en W. Het bezwaar van het niet dagelijks verschijnen acit spreker niet groot. Spreker meent verder dat niemand het plakkebord zal lezen, terwijl bij publicatie in de Goesche Courant de menschen er attent op worden gemaakt als er iets bijzonders is. De voorzitter zegt persoonlijk bit ter weinig te voelen voor het hand haven van het historisch verband tus schen de Goesche Courant en de ge meente. Echter is het voorstel volstrekt niet tegen de Goesche Courant gericht. De heer De Ruijter de Wildt was van oordeel dat het voorstel van B. en W. alleen uit een bezuinigings oogpunt aanbeveling zou verdienen.) Spreker heeft behalve in geval van afsluiting van wegen nog nooit een publicatie gezien waar haast bij kon zijn. Spreker merkt op dat de plaatsen van den omvang van Goes in de meeste gevallen niets meer bezitten dan 3 X per week verschijnende bladen. Het motief van spoedige publicatie heeft evenals dat van bezuiniging al heel weinig beteekenis. Indien er vele van die bijzondere publicaties zijn zal het de vraag zijn of van bezuiniging gesproken kan worden. Geen een blad zal bereid zijn de publicaties tegen het tarief te plaatsen als de Goesche Courant. Ze hebben daarin groot gelijk, ze zullen advertentietarieven berekenen. De Goesche Courant stelt gratis 7000 regels beschikbaar. Dat is het mooiste voorstel dat kon worden gedaan. De kwestie, wie de tijd van opzegging zal bepalen, is van zakelijken aard cn van ondergeschikt belang. De Goesche Courant doet dit aanbod uit eigen vrije beweging en zal zeker niet ongemotiveerd tot opzegging overgaan. Bovendien zou dit punt, als men in eigen oogen, dan onopgemaakt; haar pracht baltoilet verwisseld voor 't simpele badpak, terwijl het zilte water haar wangen heeft gezuiverd van 't „kunst"schoon. Fi done 1 Hoe durfde ik mij zoo uiten, in de onmiddellijke nabijheid der „haute Voléé" van Ostende. Verdiept in m'n beschouwingen was ik, zonder er op te letten, voor in de zaal gekomen en wat al te dicht een der tafeltjes genaderd. „Hé, koopman kom eens hier met je bloemen riep een heer, die met drie dames den inhoud van mijn korfje bekeek, en het weldra half leeg plun derde. Dat was in orde, ik maakte voor- deelige zaken, m'n ontvangst was bij de vijftig francs, terwijl ik steeds nog beweerde„nog geen handgif ont vangen". Daar donderde en raasde de muziek- machine, die aanspraak maakt op den wijdschen naam van orkest, me weer in de ooren. De helsche tonen krasten en krij eh- ten het spel zou beginnen. M'n verbeelding tooverde me op eens de tooDeelen van den afgeloopen dag klaar voor oogen. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1