N\ 70. Donderdag 15 Juni tM2, 109 jaargang. KEN AANBOD FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. Goedkoope kandidaten. BUITENLAND. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nurumere 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naatul. Venaoot-cha» 0-n esc tie Courant Zij, die zich met ingang van i Jali op ons blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschij nende nummers GRATIS. eau de Goesche Courant san den Raad der Gemeente Goes. Zooals onze lezers ouder de samen vatting der stukken voor den Gemeente raad in het vorig nr. reeds hebben kunnen zien, bieden B. en W. den Raad een n'euwe verordening ter vast- etelliug aan regelende de openbare bekendmakingen, instede van de oude van het jaar 1852. B. en W. stellen voor de openbare bekendmakingen niet meer te doen geschieden door publicatie in de Goes- sche Courant, maar als regel door aan plakken aan het Stadhuis. Alleen in bijzondere gevallen kan afkondiging in eeu of meer der plaatselijke of andere nieuwsbladen geschieden. Naar aanleiding hiervan is het vol gende request aan den Raad gezonden Edelachtbare Heeren, Uit de Raadsagenda voor de ge meenteraadszitting, te houden op Woens dag 14 Juni a.s. blijkt ons, dat als punt 19 zal worden behandeld een voorstel van B. en W. tot vaststelling eener nieuwe verordening, regelende de openbare bekendmakingen, welke wijziging ten doel heeft daardoor eene bezuiniging te verkrijgen. Wij kunnen het slechts toejuichen, dat de Gemeenteraad, overtuigd van de. moeilijke omstandigheden, waarin de financiën der gemeente verkeeren en waarvan het pas uitgereikte belas tingbiljet een sprekende getuigenis gtefl, alles in het werk wil gaan stel len, om aan dezen ongezonden toe stand, waartoe het beleid der laatste jaren heeft gevoerd, een einde te maken. Ofschoon allicht geschikter onder werpen voor dat doel waren te vinden, daar bet niet de onkosten van het nu reeds 70 jaren bestaande contract met de Goesche Courant zijn, die tot de opdrijving der uitgaven hebben geleid, moeten wij ons, die voor een zoo ver mogelijk doorgevoerde bezuiniging steeds zullen ageeren, daaraan onderwerpen. Wij mogen dan met te meer reden verwachten, dat de aandacht van B. en W. ook op aan belaslingverhooging niet geheel onschuldige uitgaven voort aan zal gevestigd worden. Uit het voorstel van B. en W. zien we, dat een bezuiniging van f 250 op te betalen publicaties wordt geschat. Wij moeten er attent op maken, dat van deze som nog moet worden afge trokken, al wat volgens de nieuwe ver ordening zou moeten worden betaald voor de publiceering in bijzondere ge vallen, welke als advertentie berekend, een vrij groot bedrag kan vormen, ter- wijt bij het nu geldende tarief de zet kosten nog niet worden vergoed. De werkelijke bezuiniging zal daardoor tot een vrij gering bedrag worden terug gebracht. li Het zou kunnen zijn, dat deze ge ringe besparing voor den tegenwoor- digen Raad reeds een reden was om met het gebruik, dat langer danmen- schenheugenis heeft bestaan, te breken. Het komt ons voor, dat door B. en W. te weinig is overdacht, dat behalve 80 dook C. DE BLY. Schrijver van ;/Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven". Uit mijn pet hingen sluik de ver warde ;haren 'k was een type van een oud-achtig manneke. Aan een bloemenkraam kocht ik voor enkele francs bloemen, wat roosjes, anjers en groen, een mandje had ik al bemachtigden zoo zat ik om tien uur op de stoep van Eemina m'n bonquetjes te rangschikken. Met ééa been een weinig trekkend, strompelde ik naar den Boulevard, de vei breking van het historisch ver band, tusschen „de Goesche Courant", het oude en nog altijd eenigste plaat selijk nieuwsblad en de Gemeente Goes, ook nog practische voordeelen voor de bevolking verloren gaan, bestaande in de zekerheid, dat in dat plaatselijk blad alle publicatiën en verordeningen kunnen worden gevonden. Waar wij echter erkennen, dat het de plicht van het Gemeentebestuur is om alle uitgaven en dus ook desnoods die, welke tot de moeilijke omstandig heden, waarin de finantiën der gemeente verkeeren, niet hebben meegewerkt, zooveel mogelijk te besnoeien, en meeneude, dat het van belang is voor de Goesche bevolking om de bekend makingen van het Gemeentebestuur op een meer geschikte wijze dau van het aanplakbord te kunnen vernemen, ver- zofkt de ondergeteekende, direcleur der Gopsche Courant aan den Raad om de voorgestelde wijziging in de verordening van 1852 niet aan te nemen, waar tegenover hij hel voorstel doet, om zoolang de financiën der gemeente eenige vergoeding niet- toelaten, tot wederopzeggings toe, geheel gratis de beschikking te geven over een verbruik van 7000 regels per jaar ten dienste van publicatiën van het Gemeentebe stuur, overeenkomende met het in 1921 gebruikte aantal, terwijl wij stilzwijgend aannemen, dat het Gemeentebestuur zich bij het verbruik de grootst moge lijke beperking zal opleggen. Verder maken wij er nog tp attent, dat de daardoor te maken besparing j nog gvooter is dau de voorgestelde, waarbij nog altijd de vrij hooge advertentiekosten voor bijzondere ge- j vallen de geraamde besparing aanmer- i kelijk zouden verkleinen. Met verschuldigde achting, N.V. GOESCHE COURANT KLEEUWENS Sc ROSS. De Directeur Van Barneveld. öoes, Juni 1922. Men zal het jOngetwijfeld wel met ons eens zijn, wanneer wij zeggen dat de kandidaten, welke in de Tweede Kamer moeten worden gekozen, mannen en vrouwen moeten zijn, voor welke het woord „bezuinigen" geen ijdele klank is, maar die werkelijk de tering naar de nering zullen weten te zetten, practische menschen, welke een open oog hebben woor de belangen, niet van een een gedeelte maar van het geheele volk. Goedkoope kandidaten 't was een zalige zomeravond, een stroom van kalm zich voortbewegende gasten ging aan me voorbij. Met smeekenden blik hield ik hun m'n bouquetjes voor, prevelde enkele hartroerende woorden, doch zonder succes. Hier werd ik afgesnauwd daar totaal genegeerd of uitgelachen, 't Ging zelfs zoover, dat een adonis met een schoone aan z'n arm, me haast omver liep, waardoor de geheele inhoud van m'n mandje over de straat verspreid lag „Canaille, kijk waar je loopt werd me toegebeten, Eenige straatjongens, als uit den grond verrezen, belust op een relletje omringden ons directmet luide bijvalsbegroetingen het evement begroe tend. Adonis, z'n schoone en ik waren in een minimum van tijd het midden punt van een zeer heterogeen gezel schap Enkele mijner bouquetjes moeten we hebben en geen dure. Nu schijnt het, dat de soc. demo craten zichzelf voor goedkoop uitgeven. Het kan zijn dat de leiders inderdaad deze meening zijn toegedaan. Het is echter een totaal verkeerde. Alleen al door het trschten in te voeren d.w socialisatie zouden Je be lastingen en het aantal ambtenaren aanmerkelijk stijgen. In Duitschlaud is de socialisatie een totaal fiasco gewer den en hoewel de Ne-ierlandsche soc. democrateu natuurlijk veel knapper zijn dan hun Duitsche collega's, ge- looven we toch stedig dat het hier denzelfden weg zou uitgaan. De soc. democraten zouden wijs worden door schade, die het Nederlaudache volk zou moeten betalen. Alle proefnemingen kosten geld en proefnemingen die mis lukken dubbel zooveel. Voorts kent men de neiging der soc. democraten om de Staatszorg steeds verder uit te breiden, een neiging, die bij gebrek aan middelen, verderfelijk voor het land moet worden en ten slotte is er het verlangen bij de soc. democraten naar eeu arneidswet, welke men beter luierwet zon kannen noemen. Laat men niet vergeten dat de soc. democraten gestemd bebben tegen de wijzigingen van de Arbeidswet 1919, wijzigingen die zelfs door minister Aalberse noodzakelijk werden geacht om te verhoeden dat Nederland nog verder zou verdwijnen in het moeras der malaise. De soc. democraten zouden ons land kalm bebben laten wegzinken. Ja maar, zal men ons tegenwerpen, de soc. democraten willen bezuinigen op Oorlog en op Marine. Zij willen ontwapening In de eerste plaats meenen wij dit de stijging der uitgaven grooter zon zijn dan de bezuiniging. In de tweede plaats, gesteld eens dat de soc.-democrateu voor het feit kwamen te staan, het is natuurlijk een onmogelijkheid dat ze de alge- heele ontwapening zouden kunnen doorvoeren Gelooft men dan toch werkelijk dat ze dit zouden dnrven doen, terwijl onze Zuidelijke naburen, ondanks de socialisten die daar in het parlement zitten, zoo uitstekend ge wapend zijuf Gelooft men werkelijk dat als het puntje bij 't paaltje komt, Schaper, die in 1914 zulk een haast had om aan de grens te komen, nu zou zeggen geen man en geen cent Ten derdeals de soc. deraocraten en de communisten de meerderheid be halen, zon de algeheele afschaffing van 'eger en vloot kunnen worden door gevoerd. Daar komt dus niets van. Van de bezuiniging komt niets. Echter zullen wél verschillende uitga- waien door hulpvaardige handen op geraapt en weer in m'n korfje gelegd. O zeker, er waren onder hen ook die meevoelden ja, zelfs rechtvaar digen. „'n Kunst", riep er een uit 't publiek, „om zoo'n stakkerd vau Je beenen te loopeu"... „Geef 'm 5 francs, dan heeft ie een goeie dag" „Zeg fijne Mesieur, probeer mij eens omver te beenen „zulle" klonk het noodend van den kant waar een stoere burger juffrouw, met de handen in de zijden, gereed stond een dergelijke botsing te trotseeren. Daar verscheen een agent ten too- neele men maakte ruim baan „Wat voer jij hier uit je weet, je mag niet venten vooruit, inge rukt." Nuik ging al. Al mopperend sleepte ik me naar den ingang der Kurzaalddar mocht ik m'n eerste succes boeken. „Wat kosten die bloemen infor- ADV ERTENT1ÊN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels fj2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleewens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. niet verstandiger is geworden, lie mm- seheu lijden aan (le historische op leiding, wtlke zij hebben ontvangen. Zij vragen steeds Wat is voor mijn land noodig? inplaals van: Wat moet mijn land doen voor het bestaan van allen Einstein verwacht het beste resultaat van persoonlijke toenadering, in het bizonder van intellectueelen ran verschillende volkeren". Bovengem-emde vredes-bijeenkomst valt samen met verschillende uitingen van wrok, die bij veie Duitschers zit tegen de buitenlanders en die gedeelte- lijk verklaard kan worden uit de moei lijkheden, veroorzaakt door het dale van de mark, gedeeltelijk door hei stoken der nationalistische pers. .Men wilde de vreemdelingen iateu betalen en Baden en Beieren hieven een ware belasting op de buitenlanders Een der gevolgen hiervan is geweest dat de Amerikaansche eonsul-generaai te Berlijn groote aanplakbiljetten dted ophangen om zijn laudgenooten e<n bezoek aan Zuid-Duitschland te ont raden. En het behoeft wel geen nadere verklaring dat de internationale ver broedering door dat importreclii op vreemdelingen niet wordt bevorderd. Het Heldelberger Tageblt. ziet dit in; het herinnert in een artikel „Vre.-rju- delingenhaat" aan wat vooral de Scan dinavische landen eu Nederland voor de Duitsche kinderen hebben ge.la Daarna kwam de grootscheepsche hulp verschaffing voor de kindereu van Midden-Europa onder leiding oer Amerikaansche kwakers. „En nu komt de dank van het Duitsche volk, doordat van dag tot dag steeds heriger een haat tegen de vreemdelingen aangewakkerd wordt, die ons volk waarachtig onwaardig is. Men wordt bijkans herinnerd aan de tijden van den Chineeschen bokser opstand, men waant zich onder de Hottentotten, als men aan Duitsche biertafels Duitsche bier-idioten in hun stompzinnige uitingen van haat tegeu alles wat uit het buitenland tol ous komt, hoort uitpakken Het blad vindt het begrijpelijk, dat de vreemdelingen, in hotels een zekere valuta-toeslag betalen, maar dat zij voor het inademen van Duitsche lucht aan de Beiersche en Badensche regee ring „ontzaglijke belastingen" moeten betalen, vindt het onbegrijpelijk. Het zou niet onmogelijk zijn, meent het ten slotte, als een Duitsche dienst bode, die in Nederland een betrekking heeft aangenomen, er dagelijks 100 mk. of meer als verblijfbelasting zou moe ten gaan OGtalen. De Hugsrhe conferentie Donderdag 15 dezer komen, zoo-.Is bekend is, zonder openbare plechtig heden, de experts van de verschillende mogendheden (behalve Rusland) te I 'm Haag bijeen om over de kwesties an de schulden van, de teruggave van het in beslag genomen particulier bezit door en het toestaan van credieten aan dit laatste land te spreken. Nadat een commissie is samengesteld, komt dan de Russische delegatie den 26sten Juni in Den Haag en vangt als 't ware de conferentie van Genua weer opnieuw aan. Over de Haagsche conferentie zijn tusschen Engeland en Frankrijk lange nota's gewisseld, blijkens welke Frank rijk blijft staan op zijn eischen om trent het teruggeven van den particu lieren eigendom aan onderdaneu van ver. gedaan kunnen worden met behulp van andere democratische groepen, De stem op den soc. democraat beteekent voor dea kiezer verhooging van het bedrag op zij u belastingbiljet. Ernstige wil tot bezuiniging op de staatsuitgaven, behalve O. en M., be staat er bij do soc. demoeraten niet. Want de Hoilsndsche soc. democraat zegt nooitEr is geen geld. Neen, voor hem is er altijd geld. Er is altijd in zijn verbeeldiog „het kapitaal", waar van te halen is. Dat is voor hem de kip met de gouden eieren. En al is deze kip nu tot een begrip ingeteerd door de malaise tengevolge van den oorlog, een malaise, die door de arbeids wet Aalberse, door verschillende sociale maatregden, nog werd vergroot; en al behooren de gouden eieren tot het ver leden men leze de jaarverslagen van verschillende instellingen toch ziet nog altijd de soc democraat „het kapitaal" als eea welgevulde brandkast. Dit gebrek aan inzicht, gebrek aan zin voor realiteit is het vooral dat de soc. democraat, nog altijd min of meer idealist, tot een bij uitstek duren can- didaat maakt. DE MOEILIJKE WEG. De moeilijke weg is de weg naar den vrede, want deze moet door een oer woud van egoïsme, vooroordeelea enz, worden gebaand. In de groote zaal van den Rijksdag te Berlijn is Zondag een groot aantal van deze Vredes-padvinders bijeenge komen, Duitsche en Fransche paci fisten, om ie demoustreeren ten gunste van een toenadering tusschen deze beide landen. Een indrukwekkende rede werd ge houden door Victor Basch, de vice- voorzitter van de Fransche Ligue voor de rechten van den mensch en volgens velen de meest gehate man in de Fransche reactiounaire pers. Deze betoogde dat de „Fransche pacifisten willen, dat Duitschland in den volkenbond zal worden opgenomen en hopeu dat dit spoedig het geval zal zijn en wel met dezelfde rechten en autoriteit als anderen. Voor alles is ontwapening noodig en in de eerste plaats ontwapening van den haat. De kinderzielen moeten worden be schermd Geen oorlogsverbalen meer, die vergif voor de jengd zijn". Ook voerde het woord de v rreld» beroemde professor Einstein. De zeide „dat het mannetje in de mia ver moedelijk niet zal kunnen b vijpen, dat de menschheid, ondanks al lijden meerde een geblanket dametje, haar arm door dien van haar gesmokingden cavalier gestoken. „Een franc, Madame". „Hier oudje" en ik kreeg er drie voor twee roosjes. „God zegen U," prevelde ik. „'k Heb liever chance bij 't bacarat..." hoorde ik haar nog juist tegen haar geleider zeggen. Elk wat wils. 'k Zal zoowat een half uur daar gestaan hebben, toen de heer Elly (de ma» die in m'n chauffeurstijd bij tante Lize elf duizend francs verloor me voorbij stapte. „Ach Meheer koopt U een roossie „Heb je roossies niet noodig." Met vreugde constateerde ik, dat hi me niet had herkend. Na nog enkele bouquetjes verkocht te hebben (aan den man is hier niet op z'n plaats, en aan de vrouw klinkt niet) ging ik naa* den Boulevard van Iseghem, waar de meeste Concerthall's zijn. Bij de stoep van Helder had ik concurrentie, dus slofte ik langs de terrassen en vatte post bij den ingang van „SavigDT". De portier keek me uit de hoogte aan, 't was een neger, misschien wel blij, dat hij nu eens kans had om op een blanke, al was die „zwart", neer te blikken, de stakkerd ondervindt het zelf dagelijks. 'n Bekend geluid trof m'n oor. „O, ja, hier is 't „vreeselijk" gezellig willen we P enne tante Uize ge- chapperonneerd door den heer de Leeuw ging langs me heen. „Wilt U een bloemetje vroeg hij galant. 'k Voelde me 't hart in de keel kloppen. Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1