68. Zaterdag 10 Juni 1022 109 jaargang, Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Officieele tegenwerking. 28 FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd- BUITENLAND. Binnenland, Provincie-Nieuws ABONNEMENT ADVERTENT1ËN /i Afjid aiiü jiai in a mirr b.iu.G»,,,-. |«||lf7\| iHM, |Bp iJll A/1 1 I ''"-L™"""" Afzonderlijke nummers 5 cent. A B F B Jk T' il 1 1 J ifk B 9. familieberichten 1—10 regels f.2; ■r.ichijnt Maandag-, Woensdag- /--■Bewijsnummers cent. Uitgave Naanil. Vennootschap Gotische Courant "SfisSpSK? en Kleen trens Ross' Druiikers-en Uitgeversbedrflf. Advertentiën worden aangenom en vrijdagavond. e tot n nnr T00rlBid(lap< Het blijkt hoe langer hoe duidelijker, dat ons land niet het land is waar ge makkelijk iets uitgevonden kan worden. Uitvindon op zich zelf is al niet gemakkelijk en iets bruikbaars uitvin den een eigenschap die maar weinigen gegeven is, maar de grootste kunst is toch althans hier te lande de waarde van een uitvinding van over- heidszijde officieel te doen vaststellen. We hebben een paar jaar geleden eens een man gesproken, die iets heel ingenieus bedacht had. De vinding was heel eenvoudig, het was eigenlijk het ei van Columbus, maar omdat niemand tot dusverre op de gedachte gekomen was, waren de verwachtingen van den uitvinder hoog gespannen. Uit zijn teekeningen maakte hij ons duidelijk, dat het voortaan bij toepas sing zijner vinding onmogelijk zou zijn, dat een trein een onveilig signaal zon passeeren. Als er ergens langs de spoorbaan een biug openstond of een overweg niet afgesloten was, zoodat een onveilig sein gegeven moest worden, dan was het ondaaks den machinist onmoge lijk, dat de trein zijn weg vervolgde De geheele trein stopte automatisch ren paar honderd meter voor bet onbe gaanbaar weggedeelte. Nu is het voor een leek altijd moei lijk de practische waarde van uitvin dingen die in teekening gebracht zijn te beoordeelen. En het is daarom heel wel mogelijk, dat er ergens iets gehaperd heeft wat de oorzaak was dat van de uitvoering der plannen lot dusverre niets geko men is. De uitvinder blijft evenwel nog steeds de uitvoerbaarheid van zijn plannen verdedigen en zegt van overheidszijde zeer nonoha'ant behandeld te zijn. Hjj bekleedde een ondergeschikte be- trekkiug bij den technischen spoordienst en het wil er niet bij hem uit, dat er ingenieurs en adviseurs zijn geweest, d e eenvoudig niet hebben kunnen ver dragen dat er iets uitgevonden werd door iemand die door zijn positie en zijn opltiding nu eenmaal niet in de termen viel om iets te mogen uit vinden. Dit miskend genie is niet de eenige. Herhaaldelijk wordt het bekend hoe Nederlanders zich noodgedwongen met bun uitvindingen tot het buitenland wenden. Wat daarover dezer dagen weer in zake het bestrijdingsmiddel van mond en klauwzeer bekend geworden is, illustreert de onverschilligheid van overheidswege ten duidelijkste. Wij mogen het van voldoende be kendheid achten hoe een zekere mijn heer Van den Berg een middel tegen mond- en klauwzeer uitgevonden heeft, waarvoor hij tot dusverre tevergeefs getracht heeft voldoende belangstelling der bevoegde autoriteiten te verkrijgen. Er was wel belangstelling voor, maar een negatieve belangstelling die zich uitte in een openlijke tegeuwerking en DOOR C. DE BLY. Schrijver van „Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven». Den 4-den Juli, klokke acht uur, kwam de wagen voor tien minuten later waren we op weg naar de roem rijke slagvelden het Belgische front aan den Yzer. Rachel had vlug het plaatsje naast Tommy ingepalmd, Ma plus Ega Augnrkjesman, zaten breed achter in, terwijl de heer Druif en mijn persoon ieder op een klapbankje hadden plaats genomen. We reden op Roeselare aan Reeds spoedig leidde onze weg langs ruïnen van huizen, hotels en winkels. Alles in puin, een wanhoop om aan een negatieve reclame die zich uitte in het alom verspreiden van de gedachte dat het hier weer een der vele ondoel matige kwakzalversmiddelen gold. Nu kunnen wij ons voorstellen, dat er op het gebied van mond- en klauw- zeer-bestrijdicg al heel wat uitgevon den i.-, dat bij onderzoek absoluut waardeloos bleek te zijn. Maar dit neemt niet weg, dat er tusschen al dat kaf op een goeden dag eens een echte gerstekorrel kan schuilen en daarom blijft het niet alleen plicht alle nieuw aangebrachte -middelen niet alleen nauwkeurig te onderzoeken, maar ook ze absoluut onbevooroordeeld te onderzoeken zoodat de ïesultaten van dat onderzoek volkomen tot hun recht kunnen komen. Wij behoeven er waarschijnlijk niet meer aan te herinneren op welke ttgen- werking hier le lande destijds de heer Van den Berg gestuit is. Er waren veeartsen natuurlijk niet de beste die het eenvoudig onmoge lijk achtten, dat een leek iets zou uit vinden waar de officieele wetenschap tot dusverre machteloos was gebleken. Het resultaat van deze, laten we het maar noemen „geringe medewerking» is geweest, dat de heer Van den Berg het voorbeeld van zoovele andere hier te lande miskende uitvinders gevolgd heeft en zich tot het buitenland heeft gewend. Hoe geheel anders men daar te wetk gaat, is uit de vorige maand gehouden proefnemingen wel gebleken, Hoewel de leider van het onderzoek vooraf verklaard had absoluut niet in het middel te gelooven omdat het tegen zijn wetenschappelijken kijk op de ge vreesde veeziekte indruischte, nam hij toch de meest serieuze proeven onder wetenschappelijk toezicht. En het resultaat daarvan is geweest, dat hij het nieuwe middel zeer groote waarde toekent en er openlijk zijn be wondering over uitspreekt. Wat zal men nu hier te lande doen f Er wordt zelfs beweerd, dat men van „wetenschappelijke» zijde van Holland uit nog g/tracht heeft de demonstratie in Duitscbland te doen mislukken. Arme Hollandsche uitvinders. Hier gaat het in ons landje van boter en kaas, in ons landje met zijn met tallooze runderen doorstippelde groene weiden om een belang van de allergrootste beteekenis. Misschien is het Duilsche rapport in staat onze „deskundigen" eens wak ker te schudden. te zien. Daar kwamen inééngestorte verschansingen... onbruikbaar geworden kanonnen, en gedeelten van loopgraven, waarin jaren achtereen de helden ge leden en gestreden hadden, de bevelen van hun meerderen opvolgend ka- nonnenvleesch. Droef gleed mijn oog over die mijlen verre vernieling prooi van het oor logsmonster uitvloeisel van de moderne beschaving Over Poelkapelle naderden we Iepe ren waar we stopten hoe in-wee- moedig was de aanblik van 't aloude stedeke, dat tijdens den oorlog zoo onnoemlijk te lijden had. Weik een tooneelen speelden zich hier af, hoeveel pogingen tot door braak naar de kust en Duinkerken der vijandelijke Duitsche legers, werden hier door leeuwenmoed verijdeld. Ja, met leeuwenmoed bezield, ston den hier de zonen van het Vlaamsche en Waalsche volk vereenigd, doordron gen van den vasteD wil, dit stukje, dit hoekje van het Belgenland tot den laatsten druppel bloed te verdedigen. Alle eerbied voor die dapperen. Wij hopen het van harte, niet alleen in het belang van onzen veestapel maar ook opdat eens duidelijk vast kome te staan, dat het doen van een uitvin ding niet onder alle omstandigheden aan het bezit van een examei'.-getuig- schrift behoeft vastgekoppeld te zijn. T. DE LEENING AAN DUITSCHLAHD. De Commissie van herstel heeft een zeer belangrijk besluit genomen. Zij heeft het mandaat van de bankiers commissie uitgebreid, zoodal thans door haar ook de kwestie van een ver mindering der Duitsche Schuld kan worden behandeld. Zij mogen in deze alleen advies geven, meer niet. Maar deze uitbreiding is toch weer een stap in de goede richting. Engeland, Italië en België waren er véér, Frankrijk was er natuurlijk tegen. In een vergadering van het oecono- misch verbond van Noord-Wesl- Duitschland heeft Hugo Stiunes ge sproken over de leening. Hij betoogde dat deze leening groot moet zijn, daar het noodzakelijk is voorwaarden te scheppen voor een langdurig eender blijvende gesteldheid. Een leening, die slechts voor twee, driejaren een anderen toestand zou scheppen, zou tot gevolg hebben dat de mark overschat werd en aanleiding zijn tot een geweldige ver zwaring van de regeling der econo mische verhoudingen in Duitscbland. Er moet door het Duitsche volk veel meer gewerkt worden. Duitscbland meet per jaar voor ten minste 8 miljard mark meer netto opbrengen, maar ge zorgd moet worden dat het volk zin heelt om te werken en gezorgd moet worden voor vergrooting van afzetge bied voor zijn prodnclen. In dit laatste zal echter, vermoeden wij, de Britsche koopman wel weinig zin hebben. IERLAND. De arbeiders en de boeren in Zuid- Ierland hebben zich niet gestoord ran het beroep van de Valera en de leiders der voorloopige regeeriug om geen nieuwe candidaten te stellen voor de a s. verkiezingen. In het graafschap Tipperary is nu de caudidaat van den onafhankelijken boerenbond door eenige gewzpenden doodgeschoten. Nog een andere cas- We stonden nu midden in het stadje, op de Groote Markt. Ik voerde mijn klein gezelschap naar de St. Maartens Hoofdkerk... waarvoor zij, zoo dacht ik, onder dezen indruk zeker oog zouden hebben, doch hoe vergiste ik mij. Hoe verfoeide ik hun gesnater, hun onbeduidende vragen Had ik me de vorige dagen dikwijls geamuseerd met hun koddige opmerkingen nu waren ze mij een voortdwende ergernis. Profaan klonken vaak hun gezegden, zoodat ik ze U besparen wil. Heilig schennis leek dit mij te midden van deze omgeving, als men bedacht hoe in dit Godshuis honderden waren ge vlucht met den dood voor oogen. Ja duizenden hadden hier gesmeekt om het behoud van hun dierbaar Vaderland. Ten westen van de wallen zagen wij de Yzerlee vloeien onder de ingedrukte gewelven doorhoe vele lijken had die niet mede gevoerd Na een half uur stapte* we weder iu de auto, de route ging langs Boe- singe, een geheel verwoest dorp, waar didaat van deu - boerenbond werd aan gevallen. Verwacht wordt dat er van de 47 candidaten, die niet tot de coalitie behooren, velen zich zullen terug trekken. BULGARIJE. Uit Bulgarije woidt gemeld dat de agrarische partij, in wier handen de regeering zich bevindt, aan koning Boris een aanmaning heeft gericht om een streng constitutioneel vorst te zijn. Andere berichten maken melding van de gevangenneming van den koning door Bulgaarsehe benden. De Vrijheidsbond contra Mr. Marchant. De secretaris van deu Vrijheidsbond, de heer G. A, Boon, heeft den vol genden open brief aan Mr. Marchant gericht De Vrijheidsbond is gewoon de vele „welwillende» artikelen die de Vrijz.- Democraat wekelijks aan hem wijt, naast zich neer te leggen. Oderint dum metuant, In het num mer van 3 Juni komt echter een pas sus van uw- hand voor, als zoude de Vrijheidsbond trachten te overbluffen met de bewering dat hij 500 afdeelin- gen telt en meer leden beeft dan de S. D. A. P. „Wie weet wat er aan het stichten vtn een organisatie vastzit, weet ook dat dit humbug is.» Ik geef gaarne toe dat de groei phe- uomenaal is en dat ook de leiders niet hadden durven hopen, dat men de kleinzielige verdeeldheid zóó moede was, dat in één jaar tijds zulk een voor Nederland reusachtig resultaat zou zijn bereikt. Maar dat rechtvaardigt niet uw insi nuatie, die in goed Hollandsch vertaald luidt: De Vrijheidsbond liegt dit. Ik heb daarom de eer, u uit te uoodigen op een door u te bepalen dag een bezoek te brengen aan het secretariaat van den Vrijheidsbond, Prin- sesssgracht 6a Den Haag, opdat u daar de bewijzen worden geleveid, dat mijn partij inderdaad 498 afdeelingen telt en zijn ledental de 50.000 reeds zeer dicht nadert. Daartegenover stel ik den eisch, dat na geleverd bewijs uw insinuatie onmid dellijk zal worden herroepen. Lijst Van Houten. Wij ontvingen de volgende toelich ting by de lijst Vtn Houten, welke een half ingestort kasteel zich uit het puin verhief. Waar was de tijd gebleven, toen een lieftallige jonkvrouw, staande op het bordes, luisterde naar het gezang der vogels en uitkeek naar hem die nu evenals zooveleu, viel inden strijd P Verlaten vernield lag daar de eens zoo trolsohe burcht, een wrak van weleer. Weer stopte* we, nu in Lizerve. we bezochten eenige loopgraven, be schuttingen en onderaardsche gangen. De Ma van Rachel bleef evenals haar man, liever in de auto.ze waren bang hun kleeren vuil te maken II!!! Toen.meende ik op Rachels gezicht een trek van misnoegen te lezen.en toch.ze was blij met „hem" alleen te kunnen zijn. De heer Druif en ik wandelden samen door de gangen, waar voor eenige jaren de onvermoeide strijders schouder aan schouder stonden. Rachel met haar „graaf" volgden ons op eenigen afstand. Zou zij nu ook onder den indruk komen op deze plek zoo rijk aan wij reeds vroeger publiceerden Behalve de leider, zijn alle can didaten alphabetisch geplaatst. Voor deze lijst is bepaald dat hij, die de meeste stemmen krijgt, recht op een eventueel toegewezen zetel heeft. led kiezer heeft hier het recht en redt op den candidaat zijner keuze te stemmen. Hier geldt niet het systeem, dat het bestuur der kiesvereenigiog uitmaakt, dat men op No. 1 der lijst moet stemmen. Ieder kiezer is vrij in zijn keuze. Worden bijvoorbeeld de meeste stemmen uitgebracht op No. 9, dan bedanken de Nos. 18. Geen locaalspoorwegen in Noord-Brabant. Ged. Staten van Noord-Brabant stellen voor vooralsnog geen gelden uit de prov. kas beschikbaar te stellen voor den aanleg van locaalspoor- wegen, daar het Rijk met het oog op den toestand der middelen voorloopig niet financieel zal steunen. De vroeger door belanghebbende gemeenten en industrieën in het Wtsten van de provincie gevoteerde bijdragen voor de lijn TholenWest- Brabaut worden blijkens de bjj Ged. Staten ingekomen berichten, nu het Rijk zijn medewerking onthoudt, niet meer onvoorwaardelijk gehandhaafd. Wandelweg op Znid-Beveland. Woensdagavond waren wij in de gelegenheid gesteld door het bestuur van de Ver. tot bevordering v-n Vreemdelingen-Verkeer op Zuid- en Noord-Beveland om de inspectietocht van den Wandelweg op Zuid-Beveland mee te maken. Doel was voor dezen schitterenden weg meerdere propaganda te maken. De weg staat beschreven in de Gids voor Zuid- en Noord Beveland van de vereeniging, een werkje dat wij een ieder aanraden zich aan te schaffen. In een drietal auto's; waarvan twee welwillend beschikbaar gesteld door dr. Folmer te Driewegen en door den heer v. d. Have te Kapelle werd vanaf hotel Centraal afgereden. De tocht werd meegemaakt door verschillende bestuursleden van V. V. en hunne dames en de persvertegenwoordigers. Het eerste gedeelte van den weg, Goes, Wemeldinge, Kapelle (eerste dag in de Gids) werd overgeslagen, daar dit voor de Zuid-Bevelanders van algemeene bekendheid is en ook nog niet is „gepijld». De wandelweg n.l. door de goede zorgen van dr Folmer, die, uitstekend kenner vanZu Beveland, deze tot een aaneenschakel van brokjes natuurschoon en pittori uitzichten heeft gemaakt, van witie herkenningsteekens voorzien, waa o men op de boeken goed moet letten. Aa» het merken van den weg o r plm. 60 K.M. besteedde dr. Folmer met behulp van logees en huisgenooteu 't vorig jaar een vijftal heerlijke zomer avonden. Over den Kloetingschen weg, bij de Tol rechtsafalaande reden we over den weg, waaraan een 30 tal jaar geleden het Apekindersbosch stond, naar Biezelinge, waar we de eerste witte pijlen op de huizen aantroffen. herinneringen Van uit Lizerne reden we op Zuid Schote en vandaar naar Veurne. Hier hield het groot hoofdkwartier verblijf, gedurende den slag aan den Yzer. Indrukwekkende militaire plechtig heden hadden daar op de groote markt plaats.Dikwijls werd het stadje gebombardeerd, doch telkens herrees liet weer als symbool van de levens kracht en den moed zijner dappere Vlaamsche bevolking. Onderweg hadden we gelegenheid om de scholen van Vinken (slechts een groep eenvoudige houten gebouwen te bezichtigen. Hier werden onder bescherming van H.M. Koningin Elisabeth de jongste kinderen der verdrevenen en weg gevoerden liefderijk opgenomen. Zagen die kleine stakkers hun ouders ooit terug? Ook zagen we nog de moderne hospitalen van Hoogstade, alles bijzon der interessant. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1