N#. 64. Dinsdag 80 Mei 1922 109 jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. Binnenland. Boeken en Tijdschriften. Provincie-Nieuws, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f,2,—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. UitgHve Nr.nnil. Vennootschap Koeselie Courant (■OESCHU ADVERTENT] ËN van 15 regels f 1,8.0 elke. regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1—10 regels f.;2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kieeuvrens Boes' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 unr voormiddag. COURANT DE LEENING. Zooils onzen lezers bekend is, moet Duitschland voor 81 Mei antwoorden op de nota van de commissie van herste1. De Duitsche rijksminister van financiën, die te Parijs met deze com missie heeft onderhandeld, beeft dit antwoord reeds klaar. Het komt op het volgende neer Aangenomen, dat de onderhandelin gen over de aan Duitschland te ver strekken internationale leening voor het herstel slagen, verplicht zich Duitschland een einde te maken aan de inflatie, door van een bepaalden datum af geen bankpapier meer te laten drukken, waarvoor geen dekking voorhanden is. Wat na dien bepaal, den dag aan bankpapier door de rijks bank wordt uitgegeven moet worden g.'dekt, heizij door een overschot op de geschatle opbrengst van de belas tingen, of, zoo dat bedrag onvoldoende blijkt te zijo, door binnenlandsche leeningen op langen termijn, of, als ook zoodoende nog niet voldoende dek king kan worden gevonden door nieuwe belastingen. Over dien bepaalden datum bestond verschil van meening tusschen Hermes en den rijkskanselier Wirth. De laatste verzette zioh er tegen dat SI Mei voor dien datum zou wordeu gekozen, om dat het ODgenb'ik waarop de groote internationale leening tot stand zou komen nog geheel onbepaald is en in uien tusschentijd het vootloopig mora- toiium van kracht blijft, waaraan de Duitsche regeering zonder verdere inflatie onmogelijk kan voldoen. Hermes heeft echter zijn zin ge kregen op voorstel van den tijks- president heeft de kabinetsraad 31 Mei als dag gekozen, waarop Duitschland de baukbiljettencirculatie zal fixeeren «under voorwaarde dat er geen verdere katustrolule daling van de mark komt Deze laatste voorwaarde is een zeer voorzichtige en bindt de entente ten opzichte van hel moratorium. Duitsch land zal zoo uoodig niet nalaten zich in deze te beroepen op overmacht. Wat betreft de Duitsche begroo ting stelt Hermes voor deze in drie scherp gescheiden deeien te splitsen Algemeen bestuur, bizondere diens ten en uitvoering van het vredesver drag. Het eerste deel kan volgens Hermes een overschot van 60 milliard onge veer opleveren, welke som voor de vergoeding beschikbaar komt. Dank zij de verhooging van spoor- en posttarief kau het tweede, dat hel vorig jaar nog een geweldig deficit te zien gaf, dit jaar sluitend gemaakt. Het derde wil Hermes laten sluiten met het over schot der inkomsten van de algemeene begrooting, een deel der opbrengst der bewuste internationale leening en dc gedwongen leening van 40 miljard. Zooals men merkt draalt alles om „(1e groote leening". Hoe staat het hier nu mee? Het bankierscomité dat er te Parijs 24 DOOR C. DE BLY. Schrfjver van „Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven». Een vurige blos kleurde Ma Rachel's tanige facie ze wendde zich tot haar doohter, die haar met'een veelzeggenden blik beduidde „Komp terech 'Wel meheer de gis," begon 't Bcbuchtere dochterke,' U hep ook niet veel fertrouwe in ons, weet U wel, asdat we groote sake drijve Pa zal U die 25 guide gefe, dat had U toch wel in 't hotel knnne frage Doch Pa was ook zoek daarbjj had ik aan dien stakkerd niet gedacht, hij moebt niet eens zelf de paspoorten bewaren,... laat staan 25 gulden!! Ik hield dus voet b(j stuk keerde me naar de deur, deed of ik weg wilde gaan en zei »U bljjft hier, ik laat niet met me sollen." Dat hielp. „U js wel hard meheer de gis, 'k over beraadslaagde is tot 81 Mei uit een gegaan en schijnt dus de kat eerst uit den boum te willeD zien wat betreft Duitsch'ands plannen om orde te bren gen in den fiuancieelen chaos. Amerikaansche bladen geven als de meening van hun financiers en ook van dhr; Morgan, weer dat er alleen dan kans bes'aat, ten deel der leening iu de Ver. Staten geplaatst te krijgen, indien aan bligatiebouders een onaan tastbare voorkeur wordt gewaarborgd boven de vorderingen tilt liet vre desverdrag tooitvloeiende. Iu Ameri kaansche bankierskringen oppert men de meening, dat onder deze voorwaarde een 500 mltlloeil dollar obligatiën op de New Yorksche gildmarkt plaatsing zonden kunnen vinden. Voorts rekent men op groote be langstelling voor de leening in Neder land en Zwitserland. Natuurlijk zou het voor Duitschland, wanneer het zijn oorlogsschulden groo- tendeels van de leening zou kunnen betalen een groot voordeel zijn. In plaats toch van de ondeiteekenaars van het verdrag van Versailles als schuldeischets te hebben, zou het als zoodanig mil'ioenen particulieren tegen over zich zien. Lloyd George in hef parlemenf. I.loyd Geotge heeft iu het Britsche parlement een redevoering gehouden over Genua, waarbij, zooals de Fransehe bladen melden, voor 't eerst leden zaten te slapen. De premier heeft ziju tegenstanders glansrijk overwonnen door de eenvoudige vraag te stellen Wat had ik dan moeten doen. Dit in verband met de halsstarrigheid van Rusland. En dat wisten de anderen b.v. Asquith ook niet. Zoodat men wel tot de conclusie moest komen dat Lloyd George het beste van Genua gemaakt heeft, wat er van te maken was. Ierland. De -onderhandelingen tasschen de Britsche ministers en de Iersche onder teekenaars van het Britseh-lersche tractaat zijn aangevangen. Inmiddels zijn te Dublin twee Engelsche suldaten aangevallen, waarvan een gedood en de ander ernstig gewond is, terwijl een meisje dat in de buurt slond eveneens ernstig werd gekwetst en wordt te Belfast nog steeds gevochten en ge brand. De conferentie in Den Haag. Thans zijn de uitnoodigingen voor de Haagsche conferentie verzonden. De uitnoodigingen geschieden, gelijk bekend is, door den president van de conferentie te Genua, in overeenstem ming met de Nederlandsehe regeering. De bedoeling is, dat op 26 Juni iu Den Haag twee commissies zullen bij eenkomen, waarvan de een zal zjjn samengesteld uit deskundigen van de te Genua vertegenwoordigde staten, behalve Rusland en Duitschland, en de tweede uit Russische deskundigen. had 't niet van U gedach maar afijn U zult ze hebbe en de daad bij 't woord voegend, gaf 2e mij 't verschuldigde, doch tegelijk hoorde ik haar tegen haar dochter zeggen „We houwe 't later van z'n cenle af.» Jammer dat ik zulks juist moest hooren I „Dank U mevrouw, wil U memaar volgen als er later nog eens iets „afvalt» wilt U wel aan me denken,» voegde ik er sarcastisch bij haar eerste eigen woorden gebruikend. Daar togen we heen de commissaris gaf nog een hartig woordje ten beste, wees 't drietal op 't gevaar van zonder papier,;n te reizen dat ze mij wel dankbaar mochten zijn we mochten gaan. Tegen tien uur 's avonds, we dron ken juist in de hall een kopje thee, kwam onder luid gegons het verdwaalde stel binnenze waren in Alost terecht gekomen. Pa Augurk werd door zijn gade be groet «Hoe kon je nou in een verkeerde trein gaan zitte zou 't niet gebeure 't Viel me heusch mee dat ik van alles niet de scbnld kreeg. „Wat zou U denken, dames en heeren, als we morgen eens naar de Uit de bouwbedrijven. Nu de onderhandelingen tusschen de beide patroonsorganisaties en de werk nemersorganisaties in de bon*bedrijven als afgebroken ziju te beschouwen, hebben de patroonsorganisaties laten weten, dat zij zich aan het colectieve contract, dat op 1 dezer was afgeloopen, niet meer getonden achten. De werknemers zullen hun houding nader bepalen. De spoorwegta'i ieven. Door het Interprovinciaal comité vtor herinvoering van de degressie in het spoarwegreizigerstariei (herinvoering o.a. van kilometerkaarten) is tot de gemeentebesturen in Groningen Drente, Zeeland en Limburg het verzoek gericht out aan zijn adres aan de 2de Kamer tot. herstel dier degressie, aahaesie te betuigen Verscheidene gemeentebesturen heb ben aan dit verzoek reeds gevolg ge - geven. Duitsche douane. De zonderlinge bepaling omtrent het heften van een waarborgsom wordt thans as li de meeste Duitsche grenskantoren ook op gewone rijwielen toegepast, De vereischte waarborg bedraagt ongeveer 1000 Mark, doch is niet overal even hoog, daar de ontvanger de bevoegdheid heeft het 'bedrag vast te stellen. DAT HAAR TEERSTE/ DE^ FAböl» LEVER'S VSvr /KANTEN VAN ZEEP-flU V^VSUNLMHTZHP De Kon. familie naar Noorwegen De Batavier V met de Koninklijke familie aan boord, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag half één ver trokken van Rotterdam en halfdrie van Hoek van Holland, waar de tor pedobooten Z 7 en Z 8 het geleide aanvaard hebben. Mr. Reekers t Zaterdag is in den ouderdom van bijna 80 jaren overleden de nestor der Eerste Kamer nr. 1'. J. M, A. Ree kers. De overledene behoorde tot de R. K. Staatspartij en had zitting voor Gelderland. Mr. H. Smxeenge. De bekende lib. politicus inr. H, Smeenge, lid der Eerste Kamer voor Drente, is Zaterdag ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag op grootsche wijze gehuldigd. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van dei Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 26 Mei in Nederland uilgesproken it faiilisseuieuten tegen 37 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 26 Mei 1922 1078 fail!i--sen".enten tegenover 811 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. belangrijke courses in Ostende gingen", stelde ik voor. „Ik denk wel dat het U zal interesseeren.» „Courses wedrenne Nu dat was een kolfje naar hun hand, en dus werd beslaten den vol genden dag, met den trein van elf uur te vertrekken. Toen ik 's avonds mijn notities voor den coursesdag ging opmaken, tooverde m'n verbeelding me beelden voor oogen, die me deden denken aan 't geen ik morgen weer zou kunnen beleven Ik moest op alles voorbereid zijn. Docb dat de werkelijkheid mijne verwachtingen verre zou overtreffen In den ochtend van den bewusten dag maakte ik met enkele leden van het gezelschap een rit dooi Gent. Pa en Ma hadden zich voor dit keer niet aangesloten evenmin Us, ze wilden liever „kalm" eens wandelen wat echter mislukte, juist toen ze met stille trom het hotel wilden verlaten, kwamen de Heer en Mevrouw Augurk jesman met dochter en heer Druif zich bij hen aansluiten. Wjj reden door de VlaaHderenstraat waar ik den luitjes het standbeeld van Bauwens liet zien (stichter van de grootnijverheid van Gent 17691822j en vandaar door de Reep naar het Den Gulden Winckel. Hoewel we uit de Mei-aflevering van dit tijdschrift gaarne iets zouden hebben willen overnemen uit het briangwekkeud artikel over Letteren en Zedelijkheid, van J. Eilkema de Roo, rneenen we ditmaal onze keuze te moeten laten vallen op iels uit Letterkundig loven uit de Mei-tijdschriften, waaruit moge blijken hoe zorgvuldig keurend de Redactie bij de selectie hiervan te werk gaat W'e vonden een uittreksel uit een artikel van mr. P. H. Hitter Jr. over een „eenzame wachter aan de kust» van Zeeland, den vreemdeling Mr. Ochs, die op een goeden dag „vermoeid van de groote zaken en de groote wereld» in zijn mooie jacht naar 't uitgeleefde Veere kwam, de reispet op 't hoofd, „smoking his pipe", en die een be zieler werd van 't oude Schotsche Huis. „Verleerde" vraagt Ritter. Verleerde onze eeuw, die haar kracht zoekt iu samenstreving der velen en haar bezinning in de idee die de massa's stawt, geheel en al den persoonlijken droom van den enkeling en dc ver- eering der gedachte die zich verzinne beeldt in den eenzamen mensch Hei is niet toevallig dat wij geen monar chieën meer keonen maar bijna alleen republieken, nu wij ook hoe langer hoe meer den vagebond missen in onze samenleving. Het decorum heeft plaats gemaakt voor de organisatie en de zielestrijd van den eenling is harlekijn spel geworden, nu onze aandacht ver, drinkt in de tragedie van menschheden... Nu Ochs resideerde in Veere, was er een rijk gesticht voor alle excentrieken en al te genialen, voor alle kunstenaars en romantici onder ons, die vaak ver strikt worden in de mazen van het geijkte, zij, de subtiel en averechts groeit nde zielen en karakters, die hunne gaven niet weten te buigen naar de erbarmiuglooze geboden die onze ge meenschap stelt Aan de babbelende menigte, die in hotsende auto's nair hem toekwam ais naar een Zeeuwach curiosum gaf hij, terecht, niet meer dan zijn gentlemans- wellevendheid en de voorkeur bij den verkoop van een gaarne en gracelijk geoflerd schilderij. (Ochs' schilderijen waren zijn dochters en hij huwlijkte ze uit met nimmer falende heminne lijkheid). Kats. De gemeente Kals is toege treden tot de regtling, vervat in liet Werkloosheidsbesluit 1917. Kloetinge. Op de aanbeveling voor secretaris-penningmeester van het Burg. Armbestuur zijn geplaatst: 1. W. Oos- tingh, benoemd secretaris der gemeente' Kloetinge te Ruinerwold en 2. G. Hou tekamer, hoofd der openbare school al hier. Met het tijdelijk secretaris-pen ningmeesterschap is belast de heer H. D. Trimpe, alhier. In het geheel hadden zich voor deze betrekking 5 sollicitan ten aangemeld. De nieuwbenoemde gemeentesec retaris hoopt op 16 Juni a.s. iu functie te treden. Baarland. In de op Vrijdag 26 Mei gehouden alg. vergadering van inge landen van het waterschap Baarland werd de rekening goedgekeurd in ont vang ad f 39789,91 en uitgaaf ad f 31757,97, goed slot van f 8031,94£, en de begrooting op f 66048,23J, met een post van onvoorziene uitgaven groot f' 7456,93. Daaronder is begrepen f 27000 voor het aangaan van een geldleening tegen ten hoogste 6 pet. voor buitengewone uitgaven voer oeververdediging. Het dijkgeschot werd vastgesteld op f 23 per H.A.envoorde aehtcrpolders op f 21,22 per H.A. De aanbeveling voor gezworene wegens periodieke af treding vaD den heer A. M. Stekel ee, werd opgemaakt en bestaat uit: 1. A. M. Steketee, 2. J. Bruggctnau, 8, H. Driedijk. 's Heer Abt-kerke. Vrijdagavond ging een paard, gespannen voor een tentwagen, op hol. In woeste vaart sprong het met voertuig en al door drie heiningen en een.moestuiu.RIct voer tuig was inmiddels gekanteld, de sloot iu. Gelukkig waren de bruilofsgasten uit 's Gravenpolder nog niet ingestapt, waardoor 't geval met veel averij aan 't rijtuig afliep. Bydrigen Woningbouw. De minister van arbeid heeft goed gekeurd dat de vroeger toegekende bijdrage van f 1080 ten behoeve van L. J. Langeveld te Krabbeudijke aan deze gemeente zal wordeu uitgekeerd en heeft toegekend een bijdrage van f 900 voor een woning van A. Knuist te Kloetinge. Ovezand. Vrijdag vergaderde de Raad dezer gemeente, welke door den voorzitter, 6 leden en den secretaris wsrd bijgewoond. Afwezig J. E. F. Schuerman. Besloten werd, in verband met de vaststelling der jaarwedde van den ambtenaar VBn den Burg. Stand de begrooting van 1922 te wijzigen. Eene instructie voor den herkeurmeester voor den Vleeschkeuringsdienst werd vastgesteld, alsmede het keurloon voor het te slachten vee, hetwelk zal be dragen voor een paard f 10,voor een koe of rund f 7,voor een kalf f 2,50, voor een nuchter kalf f 1,50, voor een varken f 1,50, voor een schaap f 1,50 en voor een geit f 1,50. Bisdomplein. Vervolgens naar de Gerard Duivelstraat, waar 's Rijks archief zich bevindt, een der interes santste oudbeden van Gent en verder door de Veldstraat langs liet „hotel d' Hane" waar Lodewijk XVIII Koning van Frankrijk gedurende honderd dagen verblijf hield, toen Napoleon I Elba was ontvlucht en zich weder van de regeering had meester gemaakt Den toenmaligen eigenaar „Graaf d'Hane de Steenhuijze" was de eer te beurt gevallen onzen Koning Willem I te logeeren, toen Z.M. in 1816 Gent bezocht. Tegenover het hotel d'Hane staat het hotel Clemmen waar de beroemde Engelsche generaal Welling ton vóór den slag bij Waterloo 18 Juli 1815 vertoefde. „O", merkte nicht Roza op, „dan komen hier zeker de Wellingtonnetjes vandaan." Ik vond het niet bepaald nood zakelijk op deze aardigheid in te gaan. We naderden het Park hier werd na den val van Napoleon de Citadel opgericht, doch deze werd in 1871 buiten gebruik gesteld, en.hier. op deze historische plek. plukte Jacques het roosje voor Rachel. Voor kerken hoe mooi ook, met o.a. de heerlijk schooae gebrandschil derde ramen, voelde mijn gezelschap niet de minste belangstelling. Nu kwamen we langs den Rabotweg, een der bnitenpoorten van het Prinsen hof, aldus genaamd, sinds 't jaar 1500 toen prins Karei, later keizer Karei er geboren werd. In 1638 werd het gedurende vijf maanden bewoond, door Maria de Medecis, weduwe van koning Hendrik IV van (Frankrijk, en moeder van Lodewijk XIII. Zij was vergezeld van Gaston van Frankrijk, hertog van Orleans. Ik vroeg m'n reisgenooten „Wel licht weet U dat, tengevolge van hun kuiperijen tegen Kardinaal Richelieu (den minister v«n Lodewijk XIII) ze verplicht waren Frankrijk te verlaten „Och, antwoordde tante Saar, daar van wete wij soo niet, meneer de gis." „Nu dan vindt U het misschien wel interessant dit te hooren vertellen „Och, as 't V plesier doet, mag U 't we! uitlegge," was haar repliek. Tijd om de St. Jacobskerk te be klimmen was er helaas niet meerwe moesten ons haasten, wilden we den trein van elven nog halen. [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1