K\ 63, Zaterdag 27 Mei 1922 109 jaargang De groote lijn. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd, BUITENLAND. Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f.2, buiten Goes f i, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. tiOESCHE Uitgave Nanml. Vennootschap Goesehe Conraat ADVERTBNT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1—10 regels fj 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kfeeuwens Roes' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nor voormiddag. COURANT De candidaatstelling voor de ver kiezingen der Tweede Kamer heeft thans plaats gehad. Het blijkt dat ons land in totaal 46 partijen rijk is en 575 candidaten voor een kamer zetel, terwijl in 1918 32 partijen en groepen aan de stemming deelname». Wij wisten wel dat er vele knappe politici in ons land waren maar dat er 575 groote mannen zijn, waarvan gemeend wordt dat ze voor eeu zetel ia aanmerking komen, hetzij direct, hetzij als opvolger, dat wisten we niet. Een land dat zooveel kopstukkeu telt kan niet verloren gaan wanneer straks de 100 uitverkorenen hun plaats op het schip van staat hebben ingenomen, blijven er nog 475 beste stuurlui aan den wal over. Welk een weelde! Welk een ambitie voor de res publica Maar thans alle gekheid op een stokje. Deze candidaatstelling geeft een wel sprekend beeld van de verdeeldheid, die in Nederland op politiek gebied heerscht. Onwillekeurig vraagt men zich, de dwergpartijtjes beschouwende, waar ran men kan vermoeden dat ze nauwelijks of ia 't geheel niet den kiesdeeler zullen behalen, af, of de leiders de groote lijnen, die men in de politieke historie kan naspeuren, uit het oog hebben verloren, dan wel, of ze om betrekkelijk kleine verschillen zich splitsten van de groote lichamen, waar toe ze oorspronkelijk behoorden. We gelooven dat zoowel het een als hel ander het geval is. In verschillende programmatjes vindt men nog sporen van de groote lij oen, herkent men nog de wezenstrekken der ouders, die deze kindertjes hebben ge baard. Dan zijn er de groepjes der onte vredenen, die der uitgestootenen en tenslotte die, welke speciale belangen voorstaan. Het is jammer dat de eerbied voor de groote lijn, voor de hoofdzaken, waar het toch maar op aan komt, niet voldoende groot is gebleken om al die scheuringen te verhoeden. Het politieke pak van Nederland gelijkt thans wel een zeer bont harlekijnspak. En de kiezer staart zich blind op al die kleuren. Hoeveel kiezers, mannen en vrouwen zouden werkelijk thuis zjjn in het labyrinth van al die programma's, en hoevelen zonden een program werkelijk van a tot z onderschrijven, in alle details Wij herhalen hetop de hoofd zaken komt het aan. De groote versnippering is ook buitengewoon ontactisch, men krijgt zóó niet de sterkst mogeljjke groe peeringen in de kamer (Wat hebben de eenlingen in de Kamer gepresteerd?) 23 DOOR C. DE BLY. Schrjjver van „Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven". In me zelf stikte ik van 't lachen, wel een stelletje om zonder „gis" op reis te gaan. Was 't uit leedvermaak, dat ik vroeg„Hoe komt U daar zoo op 't politie-bureau „Hoe komme we d'r? hoe komme we d'r uitseg dat liever brulde nijdig het „blauwe overhemd „Ja, dat was waarheid. Maar kon ik 't helpen f „Kijk eens mijnheer, ik zit net te dineeren daarbij Mevrouw Augurk jesman heeft me mijn ontslag ge geven en me gezegd dat ik geen cent van haar kreegZiet U zich dus zelf te helpen," Eenig over en weer gepraat aan de overzijde. 'k Stond op 't punt af te hangen, (ja ik kan hard zijn als 't moet) toen 't bekende stemgeluid van Ma Augurkje me in de ooren klonk. „Ia U 't meheer de gia en waar tal van partijtjes uiet eens den kiesdeeler zuilen halen, is het gevaar van stemmenverlies zeer greot. Doch al geeft de candidaatstelling een illustratie van het gezegde zooveel hoofden, zooveel zinnen, het is niet gezegd dat ook in het kiezerscorps de scheuren diep zijn doorgedrongen. Wij spreken in 't algemeen de hoop uit dat gestemd zal worden op de groote groepen, waardoor het best de groote lijnen worden gevolgd ett geen stemmenverbrokkeliDg plaats vindt. WAT GENUA NIET DEED. In ons vorig overzicht gaven wij weer wat Lloyd George's en wat het Belgische oordeel was over de con ferentie van Genua. De eerste gaf hoog op over hetgeen was gepresteerd, de tweede bracht de talrijke misverstanden naar voren. De Amerikaansche bankier Frank Vanderlip, dis als toeschouwer de con ferentie bijwoonde, legt den nadruk op wat te Genua niet werd behandeld. Geeft hij hiermede niet 'Ue meest juiste karakteristiek Het groote vraagstuk van het econo misch herstel, zegt hij, is te Genua niet behandeld. De conferentie is ver hinderd, de gewichtigste kwesties aan te snijden, waardoor alleen de oplossing van de Europeesche moeilijkheden kan worden gevonden. Deze punten zijn le. de herbepaling van de Duische oorlogsschuld, in een voor het Duitsche volk draaglijken vorm 2e. beperking van de bewapening 3e. een herziening en definitieve vaststelling van de grenzen die, zooals zij thans zijn, voor een deel onjuist zijn; 4e. de gezamenlijke schuld van zekere regeeringen tegenover anderen bedraagt thans 25 milliard dollar. Deze schulden moeten worden geconverteerd in praclisch draagbare lasten5e. ten slotte moeten er credieten worden geopend. Verder zegt Yanderlip nog het volgende De poging van Frankrijk om Ja mevrouw, de zelfde." ,/Och meheer, hep U toch meelij, we kunne hier niet vandaan, we sitte opgeslote strakkies moeten we nog in 't gefang in 'e sel. Toe fergeet U maar, asdat ik strakkies onbeleefd was, och een mens is maar een mens, en me dochter lig me sjo na an 't hartze is toch altijd me dochter ziet U Komt U nou eff'ies hier.... 'k sal 't goed met U make Ieder ander zou verteederd zijn ge weest na zulk een hartroerende tirade- Ik echter niet, liever kwam ik niet meer in aanraking met de politie. m'n beroep „journalist" zou opnieuw op de proppen komen en daarbij de heer Druif was alsnog wegik moest dus weigeren. ffNeen mevrouw, 't spijt me, maar U heeft me straks beleedigd Ik kom niet". .„Hij komp niethei je nou ooit" (dit terzijde). Nu klonk de stem van 't benauwde Augurkje als door zure tranen door weekt „Och wees O toch niet so, meheer de gis, we kunne hier toch niet blijve We binne toch geen misdadigers „Maar goeie Hemel, wat heeft U dan toch uitgehaald was mijn weder vraag." z/Och meheer, we ware in 'n park, en we hadde niet gehoord asdat er een bel luidde asdat 't gesloten wier Jacques plukte 'n roossie voor Rachel, en toen kwam er een diender en die tot eiken prijs van Duitschland oorlogs vergoedingen Ie krijgen, zelfs van een geruïneerd Doitschland dat niet lot werken in staat is, is even dwaus als bet bolsjewisme. Thans moet men de productie.krachten van Duitschland redden. Slechts als deze gered worden, kan Duitschland ooit de groote schade vergoeding betalen, die noch door de bezetting van het Roergebied, noch door het blijven staan op het verdrag van Versailles kan worden verzekerd. Slechts als de oorlogsvergoeding draag lijk is gemaakt kan men tot een be hoorlijk resultaat komen. Het gevaar, dat Duitschland zich aan wraakzuch tige gedachten zal overgeven, zal minder zijn, als het gevoell, dat het fair be handeld wordt dan als men tracht, het te verbrokkelen en te ruïneeren. Een blind nationalisme heerscht in Europa. Amerika kan de moreele lei ding op zich nemen van de bestrijding van dit nationalisme. De Belgische socialisten en de Schelde-Hwestie. In de Belgische kamer heeft Woens dag de afgevaardigde Poullet gespro ken over de verhouding van België tot Nederland en daarbij- de wensche- lijkheid van een goede verstandhouding uiteengezet. Toen hij zeide„Zij, die ons trachten op eeu aan Nederland vijandigen weg te voeren, vergeten het gevaar van de balkauisatie vau de monden van Rijn en Schelde," viel de soc. nationalist Hubin hem in de rede met de woorden „Spreek niet van den Rijn, maar van de ScheldeZiedaar een Belg, die wil dat de monden van de Schelde in vreemde handen blijven". En toen Poullet vroeg wat of de socialisten dan toch wilden, daar hun congres zich toch tegen annexatie heeft uitgesproken, sprak Hubin de merk waardige woorden„Oat sluit niet <le internationalisatie van de mon den van de Schelde uit." 'Blijkt uit dit antwoord niet dat men niet te vast moet bouwen op het woord der Belgische socialisten Misschien zouden ze Zeeuwsch- Vlaanderen ook wel willen inter- vroeg aswat we daar te doen hadde en toen werd Rachel brutaal „Da's 'n leuge.. hoorde 'k het lieve dochtertje tegen haar Moeder zeggeu, „U.sei tege die agent....» ,/Hou je mond", siste Ma— (tegen mii ging ze op denzelfden huilerigen toon voort) »nou en toen vroeg ie of we buitenlanders ware.... en moeste we onze papiere toone... en toen had meheer Druif die bij zich. en geloofde die agent ons niet, en toen werd Jacques hiftig, en mosten we mee „Nu dat is een mooi geval,.,, zegt U voor alles waar U bent.» Gefluister aan gene zijde....» Hij komp.... waar of we binne...» z/Nu waar bent U Mevrouw i z/Ja meheer een oogenblikkie, (H.E.D.'s stem klonk nu tranenloos)... Jacques zal 't frage— op 't bero Be- taafsplein.» z/Ik zal maatregeleu nemen, wacht U maar kalm tot ik kom,.., maar apropos, U begrijpt dat U me schade vergoeding verschuldigd is voor mijn tijd en moeite...." „Natuurlijk kun U wat krijge vóór wat, hoort wat.... hoefeel had U ,/Nu laten we zeggen vijf en twintig gulden....» „U seg???» „LI heeft me wel verstaan, mevrouw,... gaat U daarmede accoord (terzijde) „krijg ik me daar 'u rolberoerte, wat een afzetter, een gele brief mot ie hebbe nationaliseereu. Uif Ierland. Zooals onze lezers weten heefi inder tijd de voorloopige legeeriug in Zuid- lerland een traetaat gesloten met de BrBsche. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad ora ook Ulster dit traetaat te doen aanvaarden en de Valera wilde er natuurlijk heelemaal niets van we en. Als gevolg van de aanneming van het traetaat door den Zuid-Iersclien Vrijstaat, waarvan Collins een der bekendste leiders is, heeft Engeland alles wat nog aan zijn vroegere heerschappij herinnerde, aan den Vrijstaat overgedragen en is het laatsle militaire oefenkamp ontrnimd. Thans valt Collins in de armen van de Valera, waarschijnlijk om zijn land een burgeroorlog te besparen en schuilt it ij het bewuste traetaat op den achtergrond. Natuurlijk heeft Ulster nu terstond geantwoord dat het zich ook niet meer door het traetaat ge bonden acht. Dat de strijd tusschen Ulster en Sinn Fein weer hevig woedde blijkt ook uit het bericht dat de regeering van Ulster (Craig) 1600 voorname Sinn Feiners heeft laten oppakken en in interneeringskampen zal opsluiten, Spoorwegpersoneel. Volgens de Telegr. zou de minister van waterstaat zijn sanctie hebben verleend aan de voorgestelde loonsver laging voor het werkplaatspersoueel van de Nederlandsche spoorwegen met 10' pet., mits het personeel door een 54 urige werkweek aan inkomsten niet achteruitgaat. De regeling van de 54-urige werk week moet nog de goedkeuring van den minister van arbeid wegdragen, De rei-s van de Koningin naar Koorwegen. De koninklijke familie met gevolg vertrekt Vrijdagochtend van het Loo naar Den Haag. H. M. komt des avonds om 6 uur per auto te Rotterdam, om „We zulle het goed met U make, hervatte de woordvoerster van het edele drietal Nu zelfs nog trachtte ze af te dingeu „De vos verliest wel z'n haren Aan tafel teruggekeerd, keek Pa me onderzoekend aan. De heer de Leeuw begon „Binne ze terech „Wie"? vroeg ik. „Wie sou ik bedoele, natuurlik de andere „Neen, die nog nietMevrouw Augurkjesman was met juffrouw Rachel aan de telefoon." „Och", zei Pa, „da's aardig hadden ze al gedineerd „Nu ik denk het niet, ze zitten op 't politie bureau.» Aller blikken vestigden zich vol ang stig komische verbazing op me, doch ik liet me niet verder uit, deed me te goed aan eeu heerlijk middagmaal, 't Werd dan ook tijd, 'k had m'n lunch ook al misgeloopen dus ram melde ik van den honger. Tegen 't dessert eclipseerde ik en spoedde me naar 't bureau. De commissaris was er juist, ik legde hem een en ander uit, toonde hem mijn paspoorten, vertelde dat m'n plan was een beschrijving van m'n reisonder- vindingen te geven. Ook liet ik hem m'n persbewijzen en de uitnoodiging van 't Gentsche Gemeentebestuur zien. Hij had er geweldig pleizier in en was uiterst welwillend. zich op de Batavier in te schepen voor de reis naar Noorwegen. De Batavier V veitrekt in den na «acht, Woningbouw. Naar de Telegr. verneemt heefi de regeeriug aan de gemeentebesturen mededeeling gedaan van haar besluit hetwelk terugwerkende kracht zal heb bes geen aanvullingsvoorschotten meer te betalen voor den bouw van verceuiging8Woniogeu met overheids steun ingevolge de Woningwet. Een muzikale vergadering. In de Tel, treffen we een verslag aan van een te Amsterdam gehouden vergadering van de Rapaille-partij, waar de candidaat Klaas Driehuis zijn programma zingend zou ontvouwen. Hij had echter geen zin om op te treden voor zulk een slecht bezette zaal en er kwam een voordracht van Frans Hulleman. Het debat, door een agitatie-comité van vijftien man, werd onder bege leiding van een mondharmonica gezon gen, de eenige vorm van debat die toegelaten was. Het luidde als volgt Klaas was een wapenbroeder, Geen dapperder dan hy, De bonsklok riep ze samen De stembus lonkt, ze kwamen, Nu zwendelen ze, zij aan zij (bis). Klaas was een wapenbroeder, Klaas is 't nu niet meer, Hij geeft voor 't geld zijn leven, Zijn beginsel heeft hij reeds gegeven, Wat minde hij eens teer (bis). I)e zang werd door de aanwezigen met geuoegen aangehoord. Na afloop weerklonk zelfs luid applaus. Doch hiermee was het nog niet uit. Er volgde een tweede lied „Weg met de kandidaten», gezongen op de wijs van het „Liedje van Koppelstok", hetgeen aan enkelen hoonende uitroepen als „Ze zingen vaderlandsehe liedjes ontlokte. Tot slot zongen de debaters een Anti-Verkiezingslied», op de wijze van „Siene laat me los", dat, door de populariteit van de melodie, door velen uit de vergadering uit volle borst werd meegezongen. Dus vrienden laat ons zingen Vol geestdrift-gevoel En hopen op de hersenen Van hier de heele boel. D'anarchie is de hoofdzaak toch, En het parlementarisme een bezwaar. Want vrijheid en bekrompenheid Die hooren niet bij elkaar. Ne Kamerverkiezingen. Betreffende de in den kieskring Maastricht voor mr. Van Groenendael ingediende candidatenlijst schrijft de Nienwe Venlo Ct. „Hier doet zich een zeer eigenaardig geval voor. Als woonplaats vau mr. Van Groenendael is op de lijst vermeld Angers (Frankrijk), zoodat over deze „Natuurlijk kunt U ze meenemen, haalt U ze maar vlug, ze zitten in de wacht," Ik wilde hen eerst even allee* spre ken en kreeg daartoe dadelijk toe stemming. Daar zaten ze heel timide bij elkaar..., Raohel met 't roossie op. Mevrouw stoof dadelijk op me af, bracht haar zakdoekje aan haaroogen, en snikte „Och meheer de gis, wat een schand, wat een schaad wat is U een goeie man, ik wis wel asdat ik op U kon fertrouwe komp U ons hale teeder blikte ze me aan. Ik ging een pas achteruit en zei afgemeten„Ja mevrouw, het ligt natuurlijk aan mij U le bevrijden een gids met een goede reputatie, zooals ik (hm) kan veel gedaan krijgen Nou dat sei ik al tege me dochter.... U is soo'n net mens Deze knikte toestemmend, terwijl ze opstaand me met een hater liefste lachjes toevoegdeWille we dan maar gaan F» „Wacht U even juffrouw, ik wilde nog met Uw Mama gaarne afrekenen.» „Och dat kompt tooh later wel....» meende 't oude Augurkje. „Later neen, neeD, zaken zijn zaken, geeft U maar de beloofde 25 gulden, dan gaan we direct.» [Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1