N\ 61. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. BUITENLAND. Binnenland. Dinsdag 23 Mei 1922, 109 jtüirgiiiig ABONNEMENT ['rijs per kwartaal, in Goes f 2,—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (lOESCHE i COURANT Uitgave Nu»rul. Vennoot-cUap Goescho Courant eu Kiccuwens Boss' DmMrers- en Uftgeversbaiirlif. DE WATERLEIDING MAAT SCHAPPIJ ZUID-BEVELAND. In de Nieuwe Zeeuw komt voor de tweede maal een artikel voor, waarin dit blad er voor pleit om van het be stuur der waterleidingmaatschappij Zuid-Beveland meer uitgebreide jaar verslagen te zien verschijnen en dit beheer aan een nauwkeuriger toezicht te onderwerpen. Wanneer dit blad zich daartoe ge roepen gevoelt en redenen meent te hebben om daarop te moeien aandrin- gen, zal het daar zeker gevolg aan moe'en geven. Ook de Goesche Courant schreef een artikel daarover, niet om hel beheer der Waterleiding te verdedigen of aan te vallen, maar om onzeu twijfel uit te drukkeD, dat de door het gemeente bestuur van Goes uitgesproken wensch om in plaats van het aftredend en her kiesbaar lid van den Raad van Beheer een anderen candidaat verkozen te zien, in verband zou staan met twijfel aan het goede beheer en voldoende con trole der nu zittende leden, immers, zooals wij zeiden is ons daarvan in geen der raadszittingen ooit iets ge bleken. Nu spreekt de N. Zeeuw in haar eerste artikel over 60.000 gulden, die op de rekening en verantwoording te vergeefs door haar zijn gezocht en van wantrouwen, dat in breeden kring heerscht. Wij laten deze uitlatiDgen voor reke ning van de redactie vau de N. Zeeuw en zullen ons niet begeven op het ter rein van het waterleidingheheer, omdat wij ronduit moeten erkennen, daartoe geen voldoende kennis van zaken te hebben. Wat wij echfer niet onder ons laten, is de van een fatsoenlijk journalist niet te verwachten insinuatie, dat het uoor ons geschreven artikel zoude //geïnspireerd" zijn. Bit achten wij een poging om de waarde van wat de Goesche Courant zegt, te verkleinen, als komende van een of anderen kant, die daarbij belang zou hebben. Welke dat zou zijn is ons niet recht duidelijk. Wie ons artikel goed leest, zal dat met ons eens zijn. Maar ook al ware zeer duidelijk een verdedigend of aanvallend standpunt ingenomen in deze, dan nog zon de N, Zeeuw, daaraan niet het recht mo gen ontleenen om zich op deze wijze uit te drukken. Wij gaan op de artikelen van de N. Zeeuw verder niet in, maar meenen alleen te moeten wijzen op het zeer merkwaardig verschijnsel, dat noch de redactie der „Zeeuw", noch der „N. Zeeuw" ua ontvangst van het jaar verslag, daaraan of daarover eenige opmerking heeft toegevoegd bij hare overname der voornaamste gegevens. Waar was toen die behoefte, die nu zoo plotseling is ontstaan, aan grooter publiciteit van bijzonderheden in dat bedrijf. 21 DOOR C. DE BLY. Schrijver van//Drie maanden Schooier" Motto//Mensch durf te leven". ,/Me mond maar houwe, me mond maar houwe? Voor wat sal ik voor jou me mond moete houwe? Wat hep jij te segge op mijn sake nou vooruit, sta niet so va'sch met je leelijke kop te schudde Het was waar, mijnheer Salomons schudde met z'n hoofd, maar dat ie 't valsch deed, kon ik niet zeggen, het heele gezelschap had zoowat dezelfde gelaatsuitdrukking Daar vloog Rachel op haar belee- digde Augurkjesmoeder af„Sul U nu uitscheie met U gepesof ut nu uit is, U is altijd so „krengerig". „Oh", snikte de Moeder der ;/lieve jongedame". //Oh" en nog eens „Oh" dat is nou je dauk da's nou je eige bloedje dochter, voor wie je alles overhep, die scheldt d'r moeder voor „kreng"". „Hep ik kreng geseg Hep ik kreng geseg riep hevig verout- ADYERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt Iweeu ,al berekend. Familieberichten 110 regels fj2,tü Bewijsnummers 6 cent. Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Uit het feit, dat lusschen het ver schijnen van het jaarverslag en het ocgenhlik, dat de redactie der N.Zeeuw tot de conclusie kwam, dat er veel aan haperde, de verkiezing heeft plaats ge had van een lid van den Raad van Beheer, meenen we te kunnen afleiden, dat tusschen een en ander eenig ver band bestaal. Ook met het oog daarop komt het ons voor dat aan onze collega eenige meerdere voorzichtigheid hadde gepast bjj het uiten van de beschuldiging van inspiratie aan ons adres. HET AFSCHEID TE GENUA Meer dau vier uur heeft de slotzit- zing der conferentie geduurd. Zij was meer dan een formeeie ver- toonicg en velerlei geschillen, die de politieke atmosfeer bezwangeren, kwa men nog vrij krachtig tot uiting. De voorzitter had handen vol om al te hevige uitbarstingen te voorkomen. De eerste rede, die buiten het programma viel was van Rathenau. Deze rede werd zeer gewaardeerd. Zij stelde zich op een breed standpunt, werd niet be- heerscht door de wrok der Duitschers over allerlei uitsluiting, maar gat de conferentie alle eer, die mogelijk was. Daarbij had Rathenau gelegenheid de eerste te zijn, die de Italiaansche gast vrijheid hulde bracht en goede woor den over het verlangen naar vtede sprak. Daardoor was het applaus na zijn rede, die op zich zelf, al sympa thiek aandeed, nog in hst bijzonder hartelijk en langdurig. Tsjitsjerin protesteerde bij verschil lende onderwerpen, waarbij hij bijvoor beeld de Franschen en Zwitsers met name aanviel. Men kon niet zeggen, dat hij daarmede voorspoedig was, of schoon Tsjitsjerin ten slotte meedeed aan het algemeen huldigen van de Ita lianen en zich eigenlijk verrasseud vriendelijk over de conferentie uitliet, had hij merkbaar een vau zijn wrange buien. Lloyd George wees den Russen op den noodlottigen invloed van hun me morie van 11 Mei. Als dat Rutland's laatste woord zou zijD, zou hij eraan wanhopen in den Haag veel te bereiken. Rusland zou zich in geen generatie kunnen herstellen zonder Europa's hulp. Millioenen staan iu Rusland op dit zelfde oogenblik aan den rand van hongersnood eo pestilentie en zouden omkomen als geen hulp werd geboden. Doch als Rusland deze hulp wilde verwerven, moest het de gevoelens of, als de Russen het zoo willen noemen, de vooroordeelen van de wereld niet tarten. Daarop noemde hij een paar van deze „vooroordeelen", welke de Russische memorie kwetste. Het eerste was dat iu West Europa verkoopers van goederen verwachten, deze betaald te krijgen. Een tweede, waardigd de lieve schoone, „sou ik kreng lege me Moeder segge me hart staat d'r stil van bij me gesond, ik sei U is altijd so krengerig Nou dat komt op 't zelfde neer, dacht ik, tegelijk constateerde ik op m'n horloge dat 't tien over twee was. „Dames, 't is Den over twee, als we den trein nog willen halen, moeten we gaan." Pa vond gelegenheid me, terwijl we onze hoeden haalden, toe te voegen „Hoelang blijf je nog „gis", jongen- die tarbot was zoo lekker Was dat nu aardig? Nu terwijl ik 't neerschrijf kan ik me nog ergeren aan zooveel harteloosheid, doch Usje bracht me zoonet een kop choco lade, dat vergoedt veel! Wat kan zoo'n versnapering tal van herinneringen te binnen brengen Juist had ik met 't heele gezelschap 't hotel verlaten of„Meneer de gis wach U effe, we wille efe een stukkie Kwatta koope (Begrijpt U de combinatie hoe Usjes liefdeblijk deze „zoete" herinnering wakker riep Daar stonden we dus weer, acht van 't gezelschap waren verdwenen 'n winkel in 'n winkel uitgeroep, geschreeuw van „We komme da- delek." M'n horloge wees ruim kwart over twee. Mevrouw Augurkjesman begon alweer „Waar wachte we nou toch op „Ik vond 't niet nocdig uitleg te ge ...£u lesli/l den ook ons gownc quantum zuefi tïtoar't'moetSunliglitZeepzyn. Et toeken vlpeii uit. Jat die'1' meest economised) in't yetruik is' dat een leener terugbetaling ver wachtte, een derde, dat een leener, wien niet terugbetaald was, weigerde nogmaals aan denzelfden borger te leeuen. Het Was niet diplomatiek om bij het vragen van nieuwe credieten een welsprekende uiteenzetting te geven van de leer van het ontkennen der schuldei). Europa kan en wil he'pen, maar Rusland moet in zijn manie ren de etiquette aanvaarden, welke generatie na general ie van hard welkende en eerlijke lied mi sinds eeuwen heeft gevestigd. Hij bezwoer de Russische delegatie in Den Haag niet willekeurig deze gevoelens en beginselen, welke diepgeworteld zijn in Europa's lrarl, met voeten te treden. Aan he*, slot van zijn redevoering zinspeelde Lloyd George op het pas geteekende vredesverdrag eu drukte hij de verwachting uit, dat dit maar niet voor slechts zeven maanden zou gelden. Als de vrede eeumaal geves tigd is, zullen de volken uiet tot den oorlog willen terugkeeren. De harts tochtelijke wensch om in vrede eu vriendschap allen sameu te leven was het treffendst verschijnsel der con ferentie. De Russische delegatie, Volgens de Vorwarts vertrekt Tsjits jerin pas Dinsdag uit Genua, daal' hij nog onderhandelingen met audere dele gaties moet voeren Op zijn terugreis zal hij drie weken te Berlijn blijven om een operatie te ondergaan. Krassin zou de onderhandelingen der Russen in deu Haag leiden. Het Duifsch-Russisch verdrag. Een telegram uit Berlijn meldt, dat Moskou het verdrag van Rapalio heeft goedgekeurd. Rusland als militaire staaf Volgens een bericht vau een Poolsch agentschap uit Riga is in verband met het verdrag van Rapalio de Duitsche generaal Bauer, gedelegeerde van den Duitschen generalen staf te Moskou aangekomen. Hij zal besprekingen hou den met de sowjet-regeering. Hij heeft ven,ik wilde liever met deze zacht zinnige tante op goeden voet blijven... Daar schoot een der chocoladelus- tigen den winkel uitwenkte mij heftig om naderbij te komen en daar had je 't al. „Ik ejeg, asdat dit geen Kwalta binneKwatta komme uit Breda, en hierop staatBois de Haine das niet in orde, seg U nu zelf meneer de gis". „Och", zei ik om een draai aan 't geval te geven „Bois de Haine is in 't Fransch Bieda". ('k Wist wel dat 't een plaatsje bij Brussel was en dat de Kwatta ook daar een fabriek heeft)„Zoo heb je Hertogenbosch.,, dat is in 't Fransch Bois le Due". Logisch niet waar „Ach so?" nu begreep men 't, doch »Wa' kostte die Kwatta?" „Drie voor 'n franc". „Drie voor 'n franc Da's te veel.... bij ons kostte ze acht sjent is de drie vierentwintig „Allewel, koopt U ze dan maar in je eigen land zulle", vond lakoniek de winkelier. „Toe nu d&vnes't wordt hoog tijd drong ik. Nu geef er dan maar twee was 't eindelijk De koopman haalde z'n schouders op en hield zevenlig centiem af..,. Racheltje, want zij deed de inkoop.... uitgebreide instructies en zou ook een Duitsch-Russisck militair verdrag moe ten voorbereiden. Hij zou de sowjet- regeering reeds gewaarschuwd hebben tegen de neiging de demobilisatie te vei door te voeren, liet bericht vrn de algemeene mobi lisatie in de Republiek van het Verre OüS'en houdt verband met de verhou ding tot Japan. Volgens de regeering van Tsjita is die houding zeer dreigend en hebben Japansche troepen den laat- steu tijd herhaaldelijk invallen op het gebied van die Republiek vau liet Verre Oosten gedaan Te Moskou verklaart uien, dat men de zusterrepubliek ondersteuneu zal, indien zij in oorlog met Japan zou .geraken. Afscheiding Rijnland- De Rijnlandsche separatist Smeets verzoekt iu een open brief de Entente commissie te Koblentz, den Duitschen rijkscommissaris, alle Pruisische partij en vakbondleiders, alsmede tal van ambtenaren, onverwijld uit het bezette gebied le verbannen, en een aantal Rijulandsche en audere bladen te ver bieden. Tevens publiceert Smeets in zijn orgaan „Rlieinische Republiek" het program de- separatisten, waarin o.a. voor het Rijnland zelfbeschikking onder toezicht van den Volkenbond wordt ver- Ook de communisten in het Rijnland hebben thans een scherpe verklaring aaogenomen tegen het separatisme van Smeets c.s. Zij zeggen o.a.: „In den laatsten tijd worden weer pogingen gedaan om het Rijnland van het rijk en vau Pruisen los te maken. De com munistische patty acht het haar plicht daaromirent op te merken, dat zij deze beweging teu sterkste wcaakt. Afschei ding van hel Rijnland van 't rijk en Pruisen zou legen de belaugen der arbeiders zijn, die op hun boede dienen te zijn tegen den zwendel der separa tisten". Ierland- Het halve dorp Desert Martin bij Magherafelt (graafschap Londonderry) is gisternacht door kwaadwilligheid iu brand gestoken. Vier katholieke jonge lieden ziju uit liuu bed gehaald en doodgeschoten. Het dorp ligt thaus in puin. Te Belfast is de campagne van brand stichting en schietpartijen weer voort gezet. De tijdelijke politiekazerne is aangevallen door gewapende mannen, die door hevig schieten werden ver» dreven. Twee van de aanvallers zijn gewond, maar niemand van de politie. In verschillende deelen van de stad zijn zes branden gesticht. De meest opzienbarende daad van de Sinn Feinsche benden in bet graaf schap Autriin was de aanval op en de verwoesting van het kasteel Shanes bij Raudalstown, aan den oever vau het Lough Neagb, de woonplaats van lord O'Neill, den vader vau den Speaker van het. Uistersche parlement. Een aantal Sinn-Feiners stak het meer iu booten over, van Tyrone uit, en viel het kasteel aan. Niettegenstaande den krachtigen weerstand van de bewoners van het kasteel werd dit genomen, eu in brand gestoken. Het brandde tot den grond af. D: tachtig-jarige lord O'Neill en ziju vrouw werden door buren gered. Openbare verhoopingen en en Verschenen is de memorie vim ant woord betreffende het wetsontwerp houdende regeling omtrent het dragen van de koeten van openbare verpach tingen en het uitloven van premiën bij openbare verkoopiugen en verpachtin gen. Tegenover de leden, die meenen, dat de in dit wetsontwerp opgenomen re geling tot een ongewenschte vrijheids beperking zal leiden, out lat de kosten van eeu openbare verkooping ten laste van den verpachter komen, merkt de regeering op, dat niet uit het oog mag worden verloren, dat de verpachter gewoonlijk de onkosten gemakkelijker zal kunnen dragen dan de pachter, die ze most voldoen, alvorens hij in staat is, inkomsten uit het gepachte goed te trekken. Overigens is ook de regeeriug van oordeel dat bij de vrijheidsbeperking niet verder mag worden gegaan dan in het wetsontwerp is neergelegd. Zij kan daarom niet voorstellen, de kosten van een openbare verkooping te bTengen ten laste van den verkooper. Hoewel de regeering meent, dat er wel versohil is tusschen strijkge'dcn en andere premiën, heeft zij alsnog termen gevonden om voor te stellen, oin ook hel uitloven van strijkgelden tc ver» bicden. in Nederland. Volgens mededeeling van hel Han delsinformatiebureau vau Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 19 Mei in Nederland uitgesproken •3 faillissementen tegen 48 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot eu met 19 Mei 1922 1034 faillissementon tegenover 77i over hetzelfde tijdperk van liet vorige jaar. Kamerverkiezingen. Het centraal comité der Rapaille» partij verzoekt aan De Vrije Socialist mede te deelen, „dat in alle kies kringen, waar de behoefte bestaat zich tegen den stemdwang alias opkomst- dwang te verzetten, uitgekomco wordt met de volgende candidatenlijst No. 1, Klaas Driehuis, komiek- dichter-zangei scheen van 'n verouderde koopmans familie af te stammeu, snel rekende ze, een franc in drieën is dat twee maal „U vergis U" ea ze hield den Vlaming de twee Kwattareepen plus het resteerende nikkel geld voor.. Daar sloeg de torenklok half drie.... „Maar juffrouw, we halen beslist den trein niet meer Helaas, Rachel vond zich benadeeld, bleef erbij de anderen kregen eveneens ongenoegen met den winkelier. 't Werd mij te henauw'd, ik keek naar buiten en bemerkte tot m'n niet geriugen schrik, dat de rest van 't ge zelschap, Pa, Ma, Usje incluis ver dwenen waren. Nu verloor ik m'n geduld: „Als U niet oogenblikkelijk meegaat, laat ik li hier slaan; is dÈU, manier van doen, de anderen zijn al weg, vooruit nu." Dat hielp, tenminste ze gÏDgeu mee, doch zonder Kwatta, de winkelier had woedend de Kwatta's terug genomen. Wat nu? Waar waren de anderen Naar 't station Ik wist er niets van... „Komaan vlug in deze tram allo nu, dit laatste tegen Rachel en een jongeman die liever schenen te loopeu Nu hebben de conducteurs in België niet dit geduld van Hol- landsche collega's. „Ring" ging de bel, voort snelden we, doch met achter lating van de twee sputteraars. In Godes naam", dacht ik, „laat die twee nu inaar Kwatta gaan koopen". j De ma van Rachel was met het overige gezelschap mee Vanuit de tram zag ik iu de verte hel station.,., 't is vijf voor drieen deksels, nog een halte Vier minuten voor drieen stegen we uitin de vestibule kwamen de verloren schapen ons tegemoetik zag... Pa, Ma Usje... Mijnheer de Leeuw de Ma van Rachelde rest??? Die was al met den trein vertrokken.... „Bestaat niet", riep ik, „die gaat pas één minuut voor drie".ik holde 't perron op, keek in alle coupé's van den trein naar Laarne mis ze waren dus iu 'n verkeerden gestapt. Hijgend kwam ik terug, in de hall. „Nou waren ze niet weg vroeg triomfantelijk de heer de Leeuw „Ja ze zijn weg wie weet waarheen was m'n antwoord dat niet zonder ongerustheid klonk. „Wel naar Laarne natuurlijk, ze zeide, gaan jullie maar met een rijtuig, 't is ous goedkooper met den trein „Dat zou ook zoo zijn... als ze niet in den verkeerden zaten!" „Wat nu Mijn overpeinzing was van korten duurwant Rachel's Ma miste haar dochter„Waar is Ra chel Deze vraag gold natuurlijk mij. Ze verkoos te laopeit in gezelschap van 'n meneer, U weet wel die, met dat blauwe overhemd. Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1