Sv 59, 109 jaargang Donderdag 18 Mei liï22 BUITENLAND. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. Binnenland. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f(2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENT1M van 5 regels f 1,80 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels fj2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Eleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 anr voormiddag. Gil HAM EEN NIEUWE CONFERENTIE. De conferentie te Genua behoort weer tot de afgedane zaken. Lluyd George keert te Londen terug tegen het einde dezer week, Minister van Karnebeek is al weer in deu Haag g< arriveerd. Zooala te verwachtea, is ook nu het voornaamste resultaat „een nieuwe, conferentie». De afhandeling van zaken met een vergadeting, waarin zoo veel belangen met e'kaar in strijd kunnen komen, is geen lichle taak. De Engelscbe premier zag dan ook vermoe d en kan zich betrekkelijk ge lukkig noemen, dat ten breuk is voor komen en het politieke tournooiveld nu eens weer in een andere omgeving zal worden opgeslagen Niet te lang moeten de heeren op eenzelfde plaats bijeenzijn. Steeds nieuwe indrukken doen de reeds ontstane rivaliteit en kibbelarij vergeten. Om te zorgen, dat de vrede wordt bewaard tot den aanvang dezer nieuwe bijeenkomst, is uitdrukkelijk vast gelegd, dat geen der deelnemende rijken, zich dien tusschentijd zal ten nutte maken om met den Rus- siscben beer een of andere afspraak te maken. Alleen Italië, Zweden, Tsjecbo Slowakije en Japan, die al een eind daarmee op weg zijn, mogen doorgaan en dan natuurlijk is ook aan het verdrag tusschen Duitschland en Rus land niets uieer te doen. Ook Amerika is uitgenoodigd tot deze conferentie, die een voortzetting zal zija van die te Genua. Op de agenda komt o.a. voor „dat geen staat een verdrag mag erkennen, door een onderdaan particulier met de Russen gesloten, voor zoover dit verdrag over de onteigende goede ren van anderen loopt. Dit is waar schijnlijk een speciale bepaling met het oog op de Koninklijke», en dus van belang voor Nederland. Verder wordt een commissie gevormd tot bestudeering der geschillen tusscheii Rusland en anderen. De commissie is ingedeeld naar drie onderwerpen, de schulden, het crediet en den eigendom in Rusland. Het stuk bevat dan verder de bepaling, dat beide partijen zich ver» plichten geen aanvallen en geen propaganda te ondernemen of pogiagen te doen tot ingrijpen in eikaars gebied. De wederkeerigheid der belofte is uitdrukkelijk vastgelegd. Den grond slag vormen de grenzen, zooals ze op bei oogenblik beslaan. Dit bestand zal duren lot de definitieve regeling, of gedurende een nog vast te stellen termijn. Dit bestand betreft alleen de Russische grenzen met de buurlanden. De conferentie zal ditmaal worden gehouden in Den Haag. Ofschoon de Russen liever in Stockholm of Riga zouden vergaderen, eensdeels om de ligging, anderdeels omdat de Nederl. delegatie geen blijk had gegeven, een toenadering tot de Russische afgevaar 19 DOOK C. DE BLY. Schrijver van „Drie maanden Schooier" Motto: „Mensch durf te leven». Na veel praten en uitleggingen, soms over dingen, waarvan ik zelf niet 't minste verstand had kwamen we weer buiten- De Mammelokker, de ge wezen gevangenis uit 1741 liet ik maar voor wat ie was. Slechts even wees ik op een beeldwerk, den Romein Cirion voorstellende, die veroordeeld deu hon gerdood te sterven, door zijn dochter werd gevoed. De spichtige vond dit geen voor stelling die pas gaf, terwijl Mevrouw Azijnman zeer gewichtig de opmerking maakte „O, dat is net als die honger lijder van Cork, 't is me toch wat Nu kwamen we in de Cataloniestraat voor de hallen. „Kom", stelde ik voor, „laten we, beneden iets gaan drinken.» Hep U dors Meheer heit dors..." expliceerde-een der gasten, digden te zoeken, zouden zij toch de uitneodiging zeer waarschijnlijk aan nemen. De eer, die aan ons land te beurt valt, zal daardoor te grooter zijn, en bij menig volgeling van Wijnkoop zal het hart sneller kloppen als hij zijn idealen zoo van nabij kan aanschouwen. Een vërheugende to.nadering. De correspondent van de N.R.Ct. seint uit Genua Nu minister Van Karnebeek ver trokken is, is misschien het oogenblik gekomen om mee te deelen, dat er ge durende de conferentie uitnemende be trekkingen hebben beslaan tusschen hem en zijn Belgischen ambtgenoot Jaspar. Beide ministers kwamen dikwijis samen. Men vergist zich wel niet wan neer inen zegt, dat beiden deze samen komsten zeer gewaardeerd hebben. Een nieuwe Staat. Dnitsche bladen beweren dat de separatisten te Aken onder leidmg van Smeets tegen 21 dezer een „Putsch" willen beproeven, die ook in Bonn en Trier is voorbereid, met het doel het Rijnland tot vrije staat uit te roepen on dezen in een tolverbond met Elzas- Lothariugen en het Saargebied te brengen. Tegen deze plannen hebben de poli tieke partijen en de vakbonden protest aangeteekend. lïat er inderdaad iets broeit, is ook af te leiden uit het volgende bericht uit Mainz aan 't Parijsche Journal „Vandaag loopt hier een hardnekkig gerucht, dat te Keulen de republiek Rijnland is uitgeroepen. Het is niet mogelijk bevestiging te krijgen». De Vereenigde Staten en de conferentie in den Haag. Reuter meldt uit Washington Hat dept. van Staat heeft de nituc-odi- ging aan de Ver. Staten om deel te nemen aan de te 's Gravenhage te houden conferentie, afgeslagen. Duitsche betaling aan België. Theunis, de Belgische minister-pre sident heeft medegedeeld, dat de Duit sche regeering gisteren 50 mille aan gouden marken in de Belgische staats kas gestort heeft Dit is de maandc- iijksche storting, waartoe Duitschland volgens de moratoriumregeling verplicht was en die volgens de overeenkomst tusschen Geallieerden in haar geheel aan België toekomt. Het Bioodbcslnit- n- Bakker en zijn Klanten, waarborg voor gewicht en zuiverheid. In de Staatscourant is dezer dagen afgedrukt het z.g.n, broodbesluit Thans is aan de mogelijkheid om te knoeien en aan de ongelijkheid van plaatselijke verordeningen een einde gemaakt. Deze verordeningen worden alle afgeschaft. De zaak is thans een rijksbelang geworden, het rijk heeft het recht gekregen eischen te stellen, waaraan moet worden voldaan. Het Broodbesluit geeft, op grond van art. 14 van de Warenwet, aan duidingen voorde verschillende soorten brood, bv. wat tarwebrood is, gebuild tarwebrood, wit-, bruin-, melk-, rogge brood en brood voor lijders aan suiker ziekte. Verder zijn eischen gesteld aan liet gewicht van het brood en wel, ten opzichte van het z g n. droog gewicht, n.l. tic hoeveelheid meel, die gebruikt wordt. Of een bakker dus door toe voeging van meer water het stuk brood, dat hij aflevert, grooter maakt, zal hem geen voordeel meer opleveren. Art. 11 geeft aan, hoeveel het brood aau meel de wet spreekt van droge stof moet bevatten. Het gewicht van ons broodje mag niet lager of meer dan 10 pet. hooger zijn dan 240 gram of veelvou den daarvan bij tarwebrood, 225 gram I of veelvouden daarvan bij ongebuild taiwebrood of bruinbrood, 260 gram nf veelvouden bij roggebrood. Deze gewichten komen practisch overeen met brood en van ongeveer 400 grain. Vóór den oorlog was het brood meestal 500 gram zwaar, in de crisis jaren is het teruggebracht tot 400 gram en de regeering heeft zich aan- „nou wille we P» Dit laatste als noo- dend tegen de rest. „Meheer, wat kun je d'r krijge hebbe ze d'r e9koud bier I» vroeg een dik manneke, dat 't zoo met de warmte te kwaad had, dat z'n hoofd een dam pende waterketel geleek. Er werd besloten naar beneden te gaan. Pa keek me eens hoofdschuddend aan, alsof bij zeggen wildejongen, wat ben je begonnen. Ma werd aan geklampt door een Mevrouw Meijer, die haar van d'r vriendschap wilde doen blijken door 't aanbieden van eau de Cologne, waarvan Ma echter geen lief hebster is. „Gebruik L' 't gerus juffrouw, 't is goeie, uit onse winkel in de Breestraat, we hebbe drie zake, ziet U, in on geregelde goedere M'n man handelt in alles ook in stoffe, toevallig zei ik net tege me dochter die juffrouw lijkt nou presies op tante Saar, me zus ter, ziet U, da kan je zoo hebbe Ma deed zeer vereerd als dubbel gangster van tante Saar, bij te brengen tot de genoegens van „Mevrouw" Meijer. Al babbelend dook dit tweetal in den kelder Usje liep met een „meissie van d'r leeftijd». „Ik heet Rachel», zoo was daar de kennismaking begonnen „Zoo», zei Usje. „dat is een mooie naam.» „Ja vin U nietik ben een tante- sjegger van de zuster van me Moeder, begrijp U, kijk die daarnee, die daar,» en Usje, de richting van haar wijsvinger volgend, kreeg de be doelde tante met een omvang van gewichtige afmetingen in 'l oog. „'t Lijkt een aardige dame», meende Usje om toch iets te zeggen in 't begin vlot een gesprek tusschen nieuwe kennissen nooit zoo „'t ts een kreng 't speet ons genoeg asdat ze mee ging, maar ze had er d'r zinne op gezetze maakt altijd heibel. Wil u een sause- mangeltjetoe neem er een paar, ze binne pas fers Hoe vin U die gis Ik vin 't 'n verschwarster nar(opschepper). 'k Geloof niet dat Usje 't op dit punt met haar eens was Pa liep tusschen twee heeren 't bleken de heeren „de Haas, en de Leeuw». „Ik heet de Leeuw en hij de Haas", begon laatstgenoemde», kunt U nu niet direk 't- verschil zien i,Och», meende Pa, niet direct in het geval zijnde U lijkt wel iets op elkaar I" „Wij lijke op elkaarhij zeit watnee meheer, ik bedoel ik ben grootde Leeuw en gesloten bij de zienswijze van het meerendeel der hakkers, dat het wen- schelijk vond, het gewicht van 400 gram te behouden. Uit een baaltje bloem van 50 K.GL kunnen bij een normaal watergehalte ongeveer 150 brooden van 400 gram worden bereid. Een bijzondere regeling is getroffen voor melkbrood, dat is brood met volle melk bereid, waaraan hoogstens 10 pet. water is toegevoegd. (Deze toe voeging maakt het mogelijk in den winter de melk te brengeu op de temperatuur, die noodig is om een goede gisting te verkrijgen.) Dit melkbrood nu moet worden voorzien van een merk, bestaande «it de druk- hoofdletters M. B., duidelijk leesbaar aangebracht, die minstens 4 c.M. hoog zijn. Dit kau op tweeërlei wijze ge schieden, nl. met lijnen of met prikken. Het is wenschelijk van het lijnmerk gebruik te maken, daar de practijk heeft uitgemaakt, dat door de rijzing de prikken minder duidelijk leesbaar zijn. Het Broodbesluit geeft voorts aller lei hygiënische voorschriften. Bij ver voer op deu openbaren weg b.v. moet het brood op deugdelijke wijze bevei ligd zijn tegen stof, vuil en insecten. Open karren, die men op het platte land nog aantreft, mogen dus voortaan niet meer als broodkarren dienst doen. De behandeling van brood mag alleen op zindelijke wijze geschieden. Personen, die lijden aan zweren, otterende wouden, hoofdzeer, enz,, of die „bacillen-dragers" zijn, mogen geen brood vervaardigen of rondbren gen. Ook geeft 't Broodbesluit strenge voorschriften omtrent de zindelijkheid en de hygiëne van de ruimten, waarin brood wordt bereid of verpakt en om trent de voorziening van het water en den aard der grondstoffen. Ook mag voortaan geen deeg meer met de voeten worden bereid al beweert men op het platteland van Overijsel ook, dat het roggebrood, waarvan des bakkers voeten de kneders zijn, het lekkerste smaakt Men ziet, dat met de invoering van dit Broodbesluit, dat 23 Mei in werking treedt, het Nederlandsehe volk alles- hij heefplatvoete.de Haas 1 De laatstgenoemde vond de aardig heid na zoo'u korte kennismaking niet bijster gepast en zei„zeg heb je nog meer geintjes? Ben jij de lolligste thuis Intusschen waren we alleu beneden gekomende kellners deden wan hopige pogingen om de gegeven bestel lingen te begrijpen allen schreeuw den door elkander. Daar kwam de moeder van Rachel (Usjes vriendin) Mevrouw Augurkjes- man, naar me toe, heet zenuwachtig begon ze „Och Meheer de gis ik hep me tassie verlote „O, ja Mevrouw Weet U ook onge veer waar „As ik dit wis, hoefds ik 't U toch niet te frage misschien wel in 't stadhuis wil U effe met me mee gaan Ma genoot, Pa verkneuterde zich, hopend dat ik er zóó gauw genoeg van zou krijgen. „Is dat wel fertronwd f riep de kleine man toen ie ons zag heen gaan,.., „Is dat fertrouwd, is dat fertrouwd..,. 'k mot m'n tassie toch hebben Hij is toch de gissnibde Mevrouw Augurkjesman. Na een half uurtje zoeken, kwamen we onverrichterzake terugm'n dame deed haar naam eer aan, z66 zins gebaat is. Want al moet de mensch bij brood alleen niet leven, het brood vormt een zeer belanrijk deel vRn ons volksvoedsel en het is van het allergrootst belang, dat dit zoo goed mogelijk wordt ge- uuttigd. Stemrecht Knrelpolder. Door Ged Staten is het stemrecht in den Karelpolder (Krabhendijke) ge regeld als volgt: voor een grondbezit van 2 tot beneden 5 H.A. één stem, van 5 tot beneden 10 H.A. 2 stemmen en van 10 of meer HA. 3 stemmen. Train Hulst-Waf «oorden. Naar Zei. verneemt, zijn voor den dienst op de tramlijn Hulst-Walsoor den te Berlijn aangekocht twee motor rijtuigen. Deze motorrijtuigen bieden plaats aan voor het vervoer van 28 reizigers en kunnen bovendien nog twee rijtuigen voorttrekken. De thans in gebruik zijnde locomotieven zullen alleen gebruikt worden voor het ver voer van suikerbieten. Kortgene. Zaterdagmiddag had de landbouwerszoon J. V. alhier, hst ongeluk dat door uit te wijken met een boerenwagen voor een hittenkar, zijn paarden op hol sloegen en hij zoodoende met alles in de sloot onder den lorendijk terecht kwam, waarbij hij zoo ernstig aan een zijner armen verwond werd, dat hij dadelijk naar Middelburg moest om zich daar onder heelkundige be handeling te stellen. De wagen werd zwaar beschadigd. (Z.) Wissenkerke. Alhier kwam de koopman Kastelein met zijn kar in aanraking met de kar van J. Verburg, waardoor het paard van laatstgenoemde op hol sloeg en van den dijk afreed, zwaar gekneusd werd V. opgenomen en moest naar Middelburg wordeu over gebracht. lerseke. Op 't laatst der vorige week zijn uit het vaartuig Y. E. 121 van den heer Ph. Bom een paar kreeften- netten gestolen. Zij waren zorgvuldig opgerold in 't zeil, zoodat de dader daarmee JukfMid moet geweest zijn.. De schade bflBaagt ongeveer f 18,De politie heeft de zaak in handen, Coiynsplut. De melkprijs is hier dezer dagen wederom verlaagd en nu gebracht op 12 cent per liter. Korten tijd geleden was hij gebracht op 16 cent en later op 14 cent. Door B. en W. is aan W. Adri- aansen eervol ontslagverleeud als brand meester. In zijn plaats is aangesteld de onderbrandmeester H. M. Haringman, terwijl in de door laatstgenoemde ont stane vacature is voorzien door de benoeming van den heer L. H Kievit. Hoedekenskerke. Tot voorzitter van den raad van toezicht van de Boeren- leen- en Spaarbank alhier is benoemd inplaats van den heer P. W. Woutersen, die bestuurslid werd, de heer P. J. zuur keek ze. Haar echtgenoot vroeg belangstellend „Hep je 't gefonde f Nebbes !J» „Sou 'k 't gefonde hebbe, 't is na tuurlijk gegapsonde van m'n mooie tassie, ik was er so an gehech je weet wel dat zwarte leere, dat 'k nog gektege hep van nich Roza „Och mensch, wat maak je je toch te sabbel, dat tassie had toch geen waarde meende manlief Nicht Roza, die de spichtige bleek te zijn, kwam er ook bij „Hep U dat tassie verloren „Nou ja», meende Mevrouw Augurk jesman», veel waarde had 't niet, maar an zoo'n gis hebbe we ook niet veel. Usjes nieuwbakken vriendin Rachel fluisterde haar in„Wat kan die man der nou an doen zoo is sje nou altoas.» (Niet erg eerbiedig tegenover haar Ma, vond Us). Ik legde mijn gezelsohap een en ander aangaande den kelder uit, wees hen op de twee rijen fraai beschilderde zuilen en wilde nog iets zeggen toen ik overstemd werd, door een vervaarlijk orgel dat een step ten gehoore brachteen der jongeren had vijf en twintig centimes in een bakje ge gooid, waarop 't begon te spelen. {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1