58. Dinsdag 10 Hei 1923, 109 jaargang IwinK is too Twink BUITENLAND. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. Sprinkhanen-plaag Binnenland. REINIGT EN VERFT EGELVWERTyP De Levers Zeep Vlaardinóen Rechtszaken. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. fiotism Uitgave Naaml. Vennootschap Gouache Courant ADV ERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f|2,40 Bewijsnummers 5 cent. on Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nor voormiddag. «01IR4NT GOEDE VRIENDEN. Op den top van den heuvel van Notre Dame de Lorette, die een deel van de slagvelden van Artois en Vlaan deren beheerscht, heeft Zaterdag de outmoeting tusschen koning George van Engeland en maarschalk Foch plaats gehad. Ds koning was vergezeld door maarschalk Haig, Toen Foch vooruit trad om den koning te groeten, zeide deze „Ik ben gekomen om een krans te leggen op het graf van de Fransche soldaten, die voor hun land gesneuveld zijn". Toen de beide maarschalken ver volgens elkaar begroetten, ging de koning op hen toe en van elk van hen een hand in zijn handen leggend zeide hij in het FraDsch «altgd dezelfde goede vrienden, nietwaar P Foch antwoordde hierop onmiddellijk alt\jd, voor de zelfde zaak, de zeilde redenen". Wanneer men het bovenstaande leest, krijgt men den iudruk dat Engeland en Frankrijk toch wel twee heel goede vrienden zijn. Dat leggen van die han den in elkaar, dat aan een Nieuwjaars plaatje doet denken, is zulk een mooi demonstratief gebaar, dat mea e:' bijna tranen van in de oogen zou krijgen, wauneer men niet wist, dat op het zelfde oogenblik te Genua een hevi ge strijd w rd uitgevochten tus schen Lloyd George en Barthon, wanneer men niet wist dat te Parijs ieder er van overtuigd is, dat Engeland in Rusland concessies wil trachten te krijgen ten koste van Frankrijk, dat ziek is van wantrouwen. Het antwoord der Russen, dat we in ons vorig nr. nog kort hebben weer gegeven, was afwijzend op alle punten, maar liet aan het slot de mogelijkheid open tot het beginnen van nieuwe onderhandelingen, door een speciale commissie voor financiën. Deze gelegen- h-id werd door Lloyd George dankbaar aangegrepen en hij stelde, in de sub commissie voor Russische aangelegen heden, voor om zulk een commissie te benoemen, welke dan zou bertdeuover a)de schulden, b) de eigen domskwestie, c) de te verleenen credieten aan Rusland. Voorloopig zou dan een vredespact gesloten worden. Baithou evenwel, betoogde (lat de conferentie nn maar uit moest zijn en dat men de Russen nu lang ge noeg achterna geloopen had. De con ferentie moest niet worden omgezet in een commissie voor Russische aange legenheden als zulk een commissie tot stand moest komen, dan moest deze niet een product der cmferentie zijn, maar een geheel nieuw lichaam, door de regeeringen onafhankelijk van Genua ingesteld. Met dezelfde scherpte richtten de Franschen zich tegen het met-aanvals verdrag, in welken vorm ook. Het was voor Lloyd George, voor 18 DOOR C. DE BLY. Schrijver van „Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven". We stonden juist in de Schepenzaal van 't Middeleeuwsch gemeentehuis of... daar klonken me geluiden in de ooren, die me deden denken aan „Opgepast..." nu verder Mijnheer tegen me gezegd, denkt U erom, ik ben nu Uw gids." (dit tegen m'n drietal r.-isgenooten.) „Kijk dames en heeren, deze zaal is de Schepenzaal, let U vooral op de rijkgebeeldhouwde stoelen, vindt U dit geen hooge uitiBg van verfijnde kunst", en tegelijk wees ik op pen der hooge zetels. De deur was open gegaan, en een twintigtal dames en heeren kwam luid dooréén pratend binnen. „Kijk eens Bram, is me dat geen prach ameublementje dat kos wel Autoritair riep ik:„ Een oogenblikje stilte, als 't U belieft, ik leg juist een en ander aan deze familie uit." „Hij leit wat uithoorde ik een wien het slagen van de conferentie van Genua een politieke levenskwestie is, om medelijden mee te krijgen. Dit had Bratianu (Roemenië) dan ook en hij stelde voor om de conferentie maar af te breken. De geheele kleine entente kiest in deze laatste kwestie de zijde der Fransehen. Polen en Roemenië zien in zulk een verdrag een weer onzeker maken van de vredesverdragen. Men is thans bezig de verhitte hoof den weer wat te laten afkoelen. In het gunstigste geval zal, wat de i hoofdschotel, het Russische vraagstuk, betreft, de Iterg van de conferentie vtin Genua, het muisje van een nieuwe commissie baren Eu dat is ten deele het fraaie resul taat van de innige vriendschap tusschen Frankrijk en Engeland. Uit Ierland In Zuid-Ierland hebben gewapende benden weer eens een aanval gedaan, thans op het stadhuis van Neury Toen j de pol'tie arriveerde werd een bom uit het venster geworpen, die gelukkig I niemand kwetste. Tal van personen zijn gearresteerd. Te Catrick heeft het personeel van een melkfabriek, na het afspringen van de onderhandelingen over de loon- kwestie, de fabriek in beslaggenomen, de roode vlag geheschen, en den plaat selijken secretaris van den transport, arbeidersbond benoemd tot bestuurder. Naar gemeld wordt, wordt liet bedrijf als gewoonlijk voortgezet. De melk wordt door vrachtauto's vau de boer derijen in de buurt aangebracht. Het petscneel, ten getale van ongeveer 100, heeft een oproep uitgevaardigd, waarin het zegt, dat het het bewindop zich heeft genomen in het belang van de arbei ders, de boerén, en de gemeenschap. Bolsjewistische naiiperij alzoo. Ook in Noord-Ierland is het verre van rustig. Te Belfast is zoo druk ge schoten dat de tramdienst moet worden gestaakt. Naar de MoBkousche bladen melden, staat een deel van het Oeralgebied, alsmede het zuidelijke Wolga-gebied en het noordelijk deel van den Kau- kasus voor een nieuwe hongercatas- trophe. Het geheele land wordt door de sprinkhanen geteisterd, die zich met groote snelheid voorttewegen en alles vernielen. Er moet daarom op een verlies van 200 millioen poed van den oogst gerekend worden. Onafhankelijke kamerleden. Wij ontvingen een manifest van het comité voor de verkiezing van onaf hankelijke kamerleden. Dit comité oordeelt het noodig, dat in de volksvertegenwoordiging afge vaardigden worden gebracht, die, los van knellend partijverband of -program, van hen zeggen, doch daarna was 't stil. „In deze zaal", ging ik voort, „ver- gaderden het college van de Staten van Vlaanderen, tevens hield hier tij dens de bezetting, "de Duitsche Prefec tuur haar Hoofdkwartier." Eeuigen der nieuw aangekomenen kwamen naderbij, keken me zeer ge ïnteresseerd aan en „Is O Gis, Meneer f waagde een hunner. „Om U te dienen, ik reis met deze twee dames en dezen heer, maar om zoo aan Uw spraak te hooren: "is U Hollander Zich omwendend riep hij uiterst grappig „Ie vraagt of ik Hollan der ben nee 'k beu geen Hollander moet U zeggen „Hé, dat is aardig", ging ik onver stoorbaar door. „Al deze dames en heeren hier „Zouwe we geen Hollanders weze was de wedervraag, „Och, dat is merkwaardig, nu, mag ik U dan een aangename reis verder toewenschen" en'k deed alsof ik afscheid nam. Maarrr de woordvoerder wendde zich tot Pa..„Zouwen Meneer en de dames er iets op tegen hebben als we ons bij Uw gezelschap aansloten?.... wij kenne zoo geen Fransch.we betale dan natuurlijk mee an de gis," Pa beet op z'n snor, „dat 't dien dekselschen jongen nu ook altijd mee Twinl^ Laat U niet meer* afschrikken,de kleun varillw kleenen be veranderende behandeling met eenvoudió mo§eKik ert levert aitya óoede resultaten op. U. kry<5>t steeds e^ale en vaste kleuren, welke nodj herhaaldelyk met Lux Cjewasschen kunnen wonden. fabrikanten, varv. LUX in de aangelegenheden van staatsbestuur zelfstandig zullen oordeelenen handelen, hierbij geleid en uitslnitend gebonden door de overtuiging, dtV in laatste instantie de geestelijke verheffing van een volk het einddoel van alle politiek is. De personen op de candidatenlijst voor de verkiezing der Tweede Kamer (welke wij in ons vorig Maandngnr. hebben medegedeeld) staan buiten eenig partijverband. Alle candidateu hebben bij de aan vaarding der candidatunr bet uit hunne overtuiging ontspruitend voorbehoud gemaakt, dat zij van den zetel, die hun krachtens de bepalingen der kieswet mocht worden toebedeeld, afstand doen ten behoeve van hen, die op deze lijst de meeste stemmen hebben verworven. De kiezer kan hier dus zijn eigen inzicht doen gelden. De Tabakswet. Nn de Tweede Kamer is uiteenge gaan véór de commissie van rapporteurs inzake het initiatiefvoorstel-Abr. Staal man c.s. betreffende de opschorting van de inwerkingtreding van de Tabaks wet verslag heeft uitgebracht en daar door het wetsvoorstel practisch is vervallen, zullen de voorstellers maat- moest loopen".nu doorzag hij mijn plan. „Och neen Heeren.sprak hij. n't Is altijd aangenaam, landgenooten te treffen, en mijnheer hier is in 't plannen maken een unicum 1 Dat laatste was geheel vrij van sarcasme „En tneheer," schoot de woord voerder van 't troepje op mij af „wat zou U er voor rekenen, we binne met z'n twintige." „Och, mijnheer, mag ik misschien Uw naam weten vroeg ik. „Voorwat zou U m'n naam niet moge wete. Azijuman." „Aangenaam Meneer Azijnman, mijn naam is de Blij.'t ls niet zoo makkelijk te zeggen, hoe groot m'n honorarium moet zijn, het hangt er van af, hoeveel dagen U wenscht te reizen „Nou we wilde graag Vrijdagavond weer thuis zijn tegen een uur of zes." „Dat is dus met vandsag mee, drie dagen berekende ik. „Vandaag vandaag is al half om die zou ik dus maar niet mee rekenen „O, wilde U vandaag op eigen ge legenheid gaan", vroeg ik onnoozel „En we soue met U mee 1" deed de heer Azijnman quasi verwonderd. „Welnu, dan is 't toch drie dagen, niet waar, nu laten we zeggen vier franc per persoon en per dag". „Vier franc f Vier franc) Meheer regelen overwegen, op welke wijze alsnog overeenkomstig de bedoeling van het voorstel de gevolgen van de Ta bakswet kunnen worden verijdeld. Spoorwegpersoneel. De directie der Nederl. Spoorwegen heeft, zoo meldt de Telegr., ondanks het afwijzende advies van den Loonraad, bij den minister van waterstaat voor stellen tot loonsverlaging voor het werkplaatspersonecl ingediend. De ontbinding van de Staten-Oeneraal. Het Hbld. meldt, dat de beide Kamers der Staten-Generaal a.s. Zater dag 20 Mei in een gemeenschappelijke vergadering zulleu bijeenkomen. Buiten gewone omstandigheden voorbehouden zal dit de laatste zitting zijn der beide Kamers itt haar tegenwoordige samen telling. De ontbinding van bet parle ment., door de Grondwetsherziening noodzakelijk geworden, zal om het laud zoo kort mogelijk zonder volksver- tegenwootdiging te doen zijn, geschie den op 22 Juli, De inmiddels nieuw saaingesteldc Kamers zullen dan op 25 Juli a.s. wederom voor een gemeen schappelijke zitting worden bijeenge roepen. Daarna wordt, eerst in de Tweede, dan in de Eerste Kamer, de Grondwetsherziening in tweede lezing behandeld. Wordt ook die aangenomen dan zal de Tweede Kamer gedurende den gewonen vierjaarlijksehen zittings duur bijeen blijven, de Eerste Kamer slechts voor één jaar. Of zij daarna zal worden saamgesteld volgens het stelsel van evenredige vertegenwoor diging, zal afhangen van de omstandig heid, of in bet eerstvolgende zittings jaar al of niet de desbetreffende wet tot stand komt. Naar de Stand, meldt, zal het aantal inspecteurs der spoorwegdiensten be langrijk worden ingekrompen. Het ligt in de bedoeling geleidelijk het aantal districten te verminderen, zoodra voor de betrokken ambtenaren bij het rijk een ander emplooi is ge vonden. Thans zijn reeds 2 bjj een anderen tak van dienst werkzaam ge steld, een bij de posterijen en een bij den rijkswaterstaat. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau vau Van der Graaf Co.'s Bureaus voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 12 Mei in Nederland uilgesproken 58 faillissementen tegen 39 faillisse menten in dezelfde week van bet vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 12 Mei 1922 978 faillissementen tegenover 786 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Algemeene Bond van R. K. Rijks- kieskriugorganisaties heeft zich in een te Utrecht gehouden vergadering ver klaard tegen samenwerking uitsluitend met de S. D. A. P. De datum der verkiezingen. De Msb. noemt als vermoedelijken dag voor de Tweede Kamerverkiezingen Woensdag 5 Juli. Voor de verkiezingen wordt het liefst een Woensdag genomen omdat de besturen der groote gemeen ten op dien dag het gemakkelijkst de beschikking kunnen bekomen over schoollokalen voor stembureaus. dat is een rijkmakerij zoo'n baantje zoo 'k wel wille da's dus twaalf franc de manachenebbis twintig maal twaalf is twee honderd veertig franc voor drie dage „Juist, dat hebt U goed berekend", zei ik laconiek. „Dat heb ik goed berekend Jij ben 'n handige goosser". Een dikke dame meende gemoedelijk „Nah iaat de man ook wat verdiene, make jullie 't af voor tweehonderd." „Jij hep 't geld zeker ligge, asof zoo'n buitelanse reis al niet genogt kost," vond een ander. „Nah, ik vin 't niet te veel", zei een pafferig klein manneke, met cei gouden lorgnet op z'n haviksneus', de man verslijt 't an z'n schoene. „Biedt honderd en vijftig", fluisterde 'n spichtig dametje, dat doorloopend chocolade snoepte. „Nou meheer", wendde de heer Azijnman zich tot me „we hebben er nog eens over gesproke, zake binne zake, nie waar, en 't is voor U toch ook een mazzel asdat U ons nou juist most treffe, we zulle U twee honderd franke betalen, en. as U U best doet.dan. (met 'n stoot in m'n ribben) valt er nog wel wat af. Dit laatste was in mijn oog voor dubbelen uitleg vatbaar. „Dus goed begrepenU betaalt twee honderd franc plus fooi." „As U U best doet.zei vlug de Arrondissement^ Rechtbank it Middelburg. In de zitting van 12 Mei 1922 werden de volgende zaken behandeld P. B,, 35 j., koopman ie Bergen op Zoom, werd ten laste gelegd, dat hij in een coupé van een in beweging ztjnden spoortrein tusschen Rilland- Bath en Goes, met het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevootdeelen H. Doornebos eenig geld heeft afge dreigd, door naar het net te wijzen en te zegger.: denk er om, ik ben een aardige jongen, daar ligt mijn revolver. Eisch 9 maanden gevangenisstraf. M. A. de R., 24 j., landbouwers knecht te Wissenkerke (Kamperland), werd ten laste gelegd, dat hij op 17 Maart 1922 te Kortgene, zonder rede lijk doel of met overschrijding van hetgeen ter bereiking van zoodanig doel toelaatbaar is, opzettelijk aan een stier letsel of pjjn heeft veroorzaakt door dat dier noodeloos met een dikken stok of knuppel te slaan. Eisch f 15 of f 15 dagen hecht. Benoemd. Bij Kon. besluit van 10 dezer is tot ontvanger der directe belastingen en accijuzen te Tholen benoemd dhr. G. A. Huvers, ontvanger derzelfdo middelen te St. Maartensdijk. Gezondheidscommissie. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot secretaris van de ge zondheidscommissie, zetel KruiniugeD, de heer M. van der Vliet, aftredend. Bezoek. Zondag brachten een aantal dames en heeren nit Walcheren per rnitne Autobus MiddelburgDomburg een bezoek aan de bloeienden boomgaarden op Zuid-Beveland, die thans prijken in fraaien voorjaarstooi. Een lenteweelde, die een lust voor d'oogen is. Bydngen Woningbouw. Door den Minister van Arbeid is ten behoeve van den woningbouw toege kend aan de gemeenten Scbore, f 1200 voor een woning van A. S. Luijk Waarde, f1125 vooreen woning van L. Traas. spichtige. Toen keerde de woordvoerder zich tot Pa.„Mag ik me efe voorstelle, ik heet Azijnman, en dit is m'n vrouw" „Aangenaam Mijnheer" en Pa maakte zich bekend, met een handbeweging, mijn vrouw en dochter. Zeer vereerd, zeer vereerd, ik ben handelaar in metalen." „Zoo, zoo", zei Pa, 's mans uitnoo- diging om zijn beroep mede te deelen, negeereod. Nog enkele heeren stelden zich voor totdat de heer Azijnman een einde maakte aan 't gesnater (pardon con versatie, enfin t staat er al) door mij op de volgende geestige wijze aan 't werk te zetten „Hou jullie nou allemaal je mond, onze gis zal non vertelle, wat we te zien krijge; de man verlangt te beginne anders is de eerste dag al om. We verlieten de Schepenzaal en ging ik 't gezelschap voor om de twee onderaardsche gevangenissen te bezich tigen. „U ia ook een gezellig mensch, as U nog meer van die gemmetjes hep e mensch op z'n pleizierreis 't gevang te late zieo.bjj me gezond... dan had ik in de Haaggg wel de Gevange Poort kunne zien", veront waardigde de kleine lorgnetman. {Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1