Stadsnieuws. Provincie-N ieu ws. Sport. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. School en Kerk. Nieuws. v beid te vernemen, dal de regeering voornemens is de tr&ctementen van de ambtenaren in 's rijks dienst met in gang van 1 Jan. a.s. met 10 pCt. te verlagen en daarenboven de pensioenbij dragen, 81/» procent in totaal, voor rekening van het personeel te brengen. In een te 's Gravenhage gehouden vergadering van de. Staatspartij voor Volkswelvaart met afgevaardigden van de Middenstandsanie, de Neutrale Middenstanders, de Bezuinigingspolitiek en de Unionisten- Liga is besloten, de verkiezingsactie gezamenlijk te voeren. De volgende candidatenlijst is vast gesteld A. F. L. Faubel, 2. P. W. Scharroo, 3. mr. B. H. Vos, 4. J. Frijda, 5. J. Rippe, 6. mr. Ph. 8. de Laat de Kanter, 7. mevr. J. L. de Koning van Arkel, 8. mevr. J. Scheltema de Heere Sannes, 2. ir. J. C. Ramaer, 10. mr. K. K. Douw van der Krap. „Het Volk» publiceert de definitieve candidatenlijsten van de 8. D. A. P. In 's Hertogenbosch (kieskring 1), Tilburg (kieskring 2), Middelburg (kieskring 12) en Maastricht (kies kring 18) worden de volgende candi- daten in volgorde ingeleverd 1. W. H. Vliegen te Amsterdam; 2. W. C. de Jonge te Bilthoven 3. G. F. Lindeijer te Vlissingen 4. W. Drop te Rotterdam5. P. G. Gruijs te Teteringen6. J. A. Bergmeijer te Dordrecht7. H. van der Ploeg te Heerlen 8. J. F. van Kersen geb. Van Muylwijk te Rotterdam 9. J. Jansen te Eindhoven; 10. J. Onder- dijk te Middelburg. Vee. van Vrijz. Godsdienstigen. Zondag 14 Mei des morgens half elf godsdienstoefening onder leiding van ds. E, van Ruitenberg van Oostburg. Doopsgezinde Gemeente. (Legerdjjk). Zondag a.s. geen dienst. ZoNDAGSLUKTNG APOTHEKEN. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. van der Hoek voor het publiek zijn geopend. WoJfertsdyk. Woensdagavond trad alhier in een openbare vergadering van de C. H. Kiesvereeniging in de leer kamer der N. H. K. op dhr. Tillanus uit 's Gravenhage, candiaaat voor de Tweede Kamer bij de a.s. verkiezingen voor bovengenoemde partij. Door den voorz. Jacobus van Wel werd de ver gadering met gebed geopend, na het zingen van psalm 87 7 kreeg de spreker het woord. Voor de pauze be sprak hij uit historisch oogpunt de katholieke en de soc. dem. partij. Na de pauze behandelde hij alle groepen, waarbij evenals voor de pauze de katho< lieken en S.D.A.P. het meest te lijden hadden. Eenige vragen, gesteld door A. van Oeveren en ds. Mantz, werden door spreker beantwoord. Van de gelegen heid tot debat werd geen gebruik ge maakt. Slechts 26 personen waren opgekomen. lerseke. Dinsdagavond brak in het tijdelijk bewoonde „Jutterskot» (onze bekende gevangeniscel) een begin van brand uit. Moeder de vrouw was een boodschap gaan doen en had haar kin deren alleen achtergelaten, die met lucifers gingen spelen. Ijlings toege schoten buren wisten den brand te blusschen. (Z.) Kamperland. Dat de woningnood ook hier nijpt, blijkt hieruit, dat een gezin-onlangs onderdak heeft gevonden in de graanbergplaats van een land- bouwersschunr. Spoorwegen In Zeeland. Ingediend is een wetsontwerp om het krachtens de wet van 29 Mei 1916 aan de Stoomtram Maatschappij Bres- kensMaldeghem toegekende rente- looze voorschot uit 's rijks schatkist ad f 278,667, ten behoevevan den aairleg en het in exploitatie brengen van een spoor weg van Breskens over Cadzand en Re- tranchement naar Sluis met zijlijnen van Cadzand en naar de haven van Cadzand en van Retranchement naar de Bel gische grens in de richting van Knocke, te verhoogen tot f 605,333, Colijnsplaat. Woensdag werd ten gemeentehuize alhier een algemeene vergadering van Ingelanden van den Nieuw-Noord-Bevelandpolder gehou den. Tegenwoordig waren 16 van de 17 stembevoegde ingelanden. Deze vergadering is de eerste die door dhr. A. Hanson als dijkgraaf wordt gepresideerd. Hij begint met een dankbetuiging voor 't in hem gestelde vertrouwen en spreekt de hoop uit, dat hij van allen de noodige mede werking mag ondervinden, inzonder heid doet hij hierbij een beroep op den ont vanger-griffier. De rekening ovi r het dienstjaar 1921/22 wordt vastgesteld met ont vangsten f 12 564,64'/,, uitgaven f 10 243,37'/,, een goed slot alzoo van f 2,321,27. De begrooting voor het dienstjaar 1922/23 werd vastgesteld met een eindcijfer van f 17,137,74, waaronder een post voor onvoorzien van f 1222,27. Het dijkgeschot bleef be paald op f 16,50 per H.A. Ten slotte had plaats het opmaken van een aan bevelingslijst voor gezworeD, iu de vacature, ontstaan door het benoemen van dhr. A. Hanson tot dijkgraaf. Hierop werden geplaatst, als no. 1 dhr. A. C. Hage en als no. 2 dhr. Jaspert Heijnsdijk beiden te Colijnsplaat, en als no. 3 dhr. N. Filius te Wissen- kerke. 's Heer Abt-kerke Tot tijdelijk adj. tuintouwconsulent te Alkmaar is benoemd onze dorpsgenoot de heer A. W. v. d. Plassche, landbouwkuodig ingenieur, Heinkeitszand. In de plaats van den heer L. Lambrechtse, die naar elders vertrok, is benoemd tot agent voor de vrijwillige ouderdomsverzeke- ring, de heer G. P. Beaufort, alhier. Waarde. Voor de betrekking van Gemeente-Secretaris alhier, hebben zich 15 sollicitanten aangemeld. Krabltcndyke. Er loopen allerlei dwaze geruchten over een ongeluk dat den heer de Dreu, directeur van de gymnastiekvereeniging alhier, Vrijdag avond j.l. is overkomen. Om deze ge ruchten tot hun ware proportie terug te brengen, zij vermeld, dat de heer de Dreu Vrijdagavond bij het werken aai de ringen misgreep en daardoor kwam te valleo. Men bracht hem voor half dood thuis. Toen hij Zaterdag echter weer wal opgeknapt was, bleek, dat het ongeluk goed was afgeloopen. Hij heeft zijn been echter zoo bezeerd, dat hij nog slechts met moeite staen en loopen kan. (N.Z.Ct.) Nisse. Het kolenfonds „Ons Voor deel» alhier had Woensdag jaarver- Het ledental bedraagt 90. In 1921 werden geleverd 1002 H.L. eierkolen, 400 H.L. nootjes kolen, 5000 K.G. gieteokes en 5000 K.G. bruinkool. De ontvangsten bedroegen over genoemd jaar f 4158,64 en de uitgaven f 4148,42. Dhr. A. Huij- bregtse had ontslag genomen als sec- retaris-penniDgmee8terin zijn plaats werd gekozen dhr. 1. Jansen, zijne belooning zal bedragen 4 et. voor iedete geleverde H.L. koleo. Kapelle. Bij het rooien van een pereboom ontdekte de klein-landb, N. E. alhier enkele meters van zijn woning aan den Sp'aarneweg een kelder circa 8 M. lang. De bodem was bedekt met zware blauwe leieu. De oudste inwoners weten zich te herinneren dat eenmaal een groote hofstede op die plaats stond. Heden (Vrijdag) is het 45 jaar geleden dat de Landbouwver. V.T.O.S. opgericht is door dhrn. A. Nijssen in leven wethouder en B. van der Bilt eigenaar en bewoner geweest van Jagt- lnst. De eerste trad als voorz. op, de laatste als secretaris. Door de ver. van oud-leerlingen van de Tninbouwcursussen alhier werd o.m. besloten om dit jaar eeu excursie te maken naar de groentenkweekerijen te Zwijndrecht. WIsscnkerhe Tot onderwijzer aan de Chr. school alhier, ;s benoemd de heer L. A. Minderhoud te Kondekerke ('t Zand). B(jdragen Woningbouw. De Minister van Arbeid heef goed gevonden, dat vroeger toegekende bij dragen voor woningbouw zullen worden uitgekeerd aan de gemeenten Driewegen, ten behoeve van A. de Jonge, f 1200 Kruiningen, ten behoeve van J. de Bat, f 1230. Wemeldinge, ten behoeve van Th. Boddiugius, (gedeeltelijk) f 4150. Provinciale Zeeuwscbe Vereeniging tot btstrQding der Tuberculose. In de Donderdag in de sociëteit St, Joris te Middelburg gehouden algemeene vergadering van de Prov. Zeenwsche ver. tot bestrijding der t.b.c. werd door den secretaris, den heer A. J. Hoorweg het jaarverslag over 1921 uitgebracht, welk jaar door hem voor de t.b c. bestrijding in Zeeland een goed jaar wo.dt genoemd. Al is betgeen gedaan wordt nog bij lange na niet voldoende, al zijn nog een gtoot aantal t b.c.- ljjders zonder toezioht en zonder vol doende hulp, al worden er nog tallooze tuberculose- en prea-tuberculose kin deten slecht en ondoelmatig gevoed, slecht gehuisvest en slecht verzorgd, toch is dit jaar vooruitgang te boeken, vooruitgang in het aantal der aange sloten afdeelingen, vooruitgang in het aautal plaatsen *aar wijkverpleging en deskundig huisbezoek hun intrede hebben gedaan, vooruitgang in den geest, mentaliteit van medici (dank zij o.m. aan den artscursus in Middelburg) en 'eeken, die meer en meer gaan inzien, dat ook voor de tuberculose bestrijding samenwerking noodig is om het doel te bereiken. De samenwerking van rijk eu provincie en gemeenten, van provinciale en plaatselijke vereeni gingen, van particuliere personen, die sociaal voelen en scciaal handelen, heeft als resultaat gehad een krachtige actie in de gehee'e provincie. De bemoeiingen van de inspectrice voor de t.b.c.-bestrijding dr. Schagen van Soeleu op verschillende plaatsen, de besprekingen, die de Provinciale huiabezoeksler overal in Zeeland met gemeentebesturen, vereenigtngen en particulieren hield, hebben vele lauweu van hart wakker geschud en aangezet en gebracht tct handelen. Eu waar bovendien de raden van arbeid de medici krachtig aangezet bebbeu om ieder geval van t.b.c. bij verzekerings- pltchtige personen ter hunnar kennis te brengen, daar hebben vele factoren medegewerkt om het jaar 1921 tot een goed jaar te maken. Fan de inspectie ontving de vereeni- ging velerlei bewijzen van medewerking. De staten voor maandrapporten, gezins en patientenlijsten werden dit jaar voor het eerst ter beschikking van de vereeniging gesteld, die over het alge meen door de zusters, de huisbezoek sters en de besturen der vereenigingen geregeld werden ingevuld en aan de inspectie opgezonden. Aan alle 7 candidaten die den twee jarigen cursus voor huisbezoeksters tot het einde toe volgden, kon het diploma na gehouden examen worden uitgereikt. De secretaris brengt dank aan allen die tot dit gunstige resultaat hebben medegewerkt, vooral aan mej. Deetman en mr. Zaaijer, aan de N.C.V. voorde bijdrage en de regeling van het verblijf aan de oonsultatiebureanx, waar de zusteis hun practische opleiding hebben gehad en aan de directeuren eD de huisbezoeksters van die bureaux. De nieuwe cursus is reeds met een 10 tal zusters aangevangen. Met groote waardeering wordt ook melding gemaakt van de deelname aan de land bouw :eutoonstelit'ng in Septem ber eu het w'erken van mej. Deetman daarvoor, gestepnd door tal van andere personen en van het bestuur der tentoonstelling. Subsidie van het rijk werd dit jaar ontvangen tot een bedrag van f3000, van de prov. staten werd toegezegd doch nog niet ontvangen f 4350 en voor 1922 is f5000 toegezegd, waar uit blijkt dat de laatste jaren ook daar de noodzakelijkheid van steun aan de t.b.c. bestrijding wordt ingezien. Nog Steeds wordt niet voldoende ingezien, dat na ieder sterfgeval of verhuizing voor t. b. c. ontsmetting absoluut Doorlig is. De Emmabloem bracht voor de kas der prov. ver. zelve f 130,58 op. Van het vrij ted in het zeehospitium van mej. v. d. Broecke werd wederom dankbaar gebruik gemaakt. Het aantal aangesloten vereenigingen steeg met 9 en kwam van 21 op 30. Een aanzienlijke toename dus, waarover de secretaris zich hartelijk verheugt. De inspectrice en de huisbezoekster hebben dit bereikt. Uit de verslagen van de kuisbe zoeksters blijkt o.a., dat te lerseke 17 gezinnen ouder toezicht zijn, in 16 gevallen werden trekramen gemaakt voor verbetoring van de Inoht. In Goes, waar tot nu toe zeer weinig gebeurde, ward eveneens goed werk verricht. Het aantal pers. neu, dat in ligtenten wo.dt ondergebracht de eenige goede vorm voor huisverpleging van niet vergevorderde lijders aan t.b.c. neemt voortdurend toe. Id alle afdeeliagen is weer een werkzaamheid te bespeuren. Door de Invaliditeitswet zijn door bemiddeling van de Raden van Arbeid in Zeeland in 1921, 25 plus 38 of totaal 58 t.b.c.-lijders in Sanatorii verpleegd of op andere wijze geholpen, lijders, die vroeger bijna zeker niet naar een sanatorium waren gegaan wegens de hooge kosten. De secretaris verheugt zich van gaischer harte over het geheel ander aspect, dat de bestrijding der ziekte in Zeeland beeft gekregen. Uit het jaarverslag der Provinciale huisbezoekster blijkt nog, dat voor opleiding, controle of propaganda 48- plaatsen werden bezocht en dat als i nieuw gewonnen punten o a. werden genoteerdGoes, lerseke, Hansweert, Kruiningen, Schore en Krabbendjjke. De voorzitter, de heer J. H. Blum, herinnerde in zijn openingswoord eraan dat iu Maart te Berlijn is herdacht, j dat het 40 jaar geleden was, dat dr. Koch door zijn onderzoekingen de t.b.c..bestlijding in andere banen leidde. Betreffende de in het verslag van den secretaris genoemde feiten uit de vereeniging zelf wil spreker een opmer king maken, namelijk dat uit de bij bet verslag behoorende staat blijkt, dat van de 240.000 nu 139 000 inwouers der provincie onder toezicht der afdeelingen slaan Men is dankbaar maar neg niet voldaan. Spreker brengt dank aait den secretaris en de prov. buiebezc ekster, voor wat zij in 1921 voor de vereenigiDg hebben gedaan. Vervo'gens was aan de orde de rekening van den penningmeester, den heer A. C. J. Noteboom, aanwijzend in ontvaDg en uitgaaf f 7910,06'/, met eeu batig saldo van f 563,53'/s tegen f 371,85'/» over 1920. De rekening werd goedgekeurd en de afdeeling Kruiningen aangewezen om de volgende rekening na te zien. Thans werd het bovenvermelde jaar verslag behandeld. Naar aanleiding van de bij het verslag gevoegde staten merkte de inspecteur op, dat het aantal leden van verschillende afdeelingen zeergeriDg is vergeleken bij het aantal inwoners van de betrokken plaats, zooals bijv. te Hulst, te Middelburg en te Vlis singen, men moet een bode er mede belasten leden te verwerven en hem daarvoor desaoods provisie geven, men moet leeren begrijpen dat het hier geen zaak is, die alleen de beter gesitueerden moeten steunen, maar dat het een groot volksbelang geldt. Bij de aftreding van bestuursleden, deelt de heer Blum mede dat hij zich om gezondheidsreden niet meer her kiesbaar stelt. Spreker zal zijn functie echter tot December blijven waarnemen. Door het bestuur werd voorgesteld de gelden, die beschikbaar zijn voor subsidie aan de aangesloten afdeeÜDgen, voortaan zoo te verdeelen, dat aan iedere afdeeling een zeker percentage van hare uitgaven voor de t. b. c. be strijding over het afgeloopen jaar zal worden uitgekeerd. Aan de afdeeling, waaraan een consultatiebureau is ver bonden, zal I1/» of 2-maal dat per centage worden uitgekeerd, afhankelijk van betgeen beschikbaar is. De inspectrice, dr. Schagen van Soeleu, betoogt dat het beter is uit te keereu, evenals het rijk een bepaald bedrag per inwoner van de betrekken gemeente met een maximum van 2/a der uitgaveu Na nog eenige discussie, waarbij blijkt dat de peuningmeester geen ernstige bezwaren heeft, wordt besloten in deD geest, zooals de inspectrice het voor stelde; de plaatsen met een consul tatiebureau zullen dan bijv. 1 cent per inwoner meer krijgen. Het volgende voorstel was dat om eene afdeeling waarvan een zusterwijk- verpleegster deelneemt aan den cursus voor huisbezoekster de daaraan ver-' bonden kosten te doen terug betalefi, als de zuster deu cursus niet tot het eind volgt of geen examen doet, tenzij ziekte de oorzaak daarvan is en niet 2 jaar na het behalen van het diploma in Zeeland werkzaam blijft. De afgevaardigde van 's Heer Arends- kerke wijst er op, dat als de zuster ees diacones is men zit met het dik wijls verplaatsen van deze dames. De voorzitter meent, dat als men een gediplomeerde laat vertrekken men ook wel zoo veel mogelijk een gediplo meerde zal terug zenden. Nog wordt opgemerkt dat men toch niet kan eischen, dat een afdeeling in staat indien zij alleen de zuBter bjj wijze van gnnst gelegenheid geeft des cnrsus bij te wonen, tn verband daar-, mede wordt nader gelezen, dat alleen" de afdeeling, die een zuster doet deel nemen, aigsprakelijk bljjft. Alzoo ge wijzigd wordt het voorstel aangenomen. Het laatste bestuursvoorstel was, te besluiten, dat de Prov. Ver. zich in principe bereid verklaart met de in spectie ten volle mede te werken om de nieuwe organisatie der t. b. c. be strijding in het land en in Zeeland zoo goed mogelijk te doen slagen. De inspectrice licht toe dat het de bedoeling is, dat in de provincie een districtconsultatiebureau zal komen te Middelburg en kringconsultatiebureaux in verschillende andere plaatsen. De provinciale vereeniging zal alles be- heeren, geheel Zeeland zal dan over bureaux beschikken. Om de dokters, die er aan verbonden zullen worden, te honoreeren zal voor de bureaux extra rijkssubsidie worden gegeven. Zeeland is de eerste provincie, waar de nieuwe regeling wordt ingevoerd. Op een desbetreffende vraag van den secretaris, zegt de inspectrice, dat ver moedelijk volgend voorjaar alles gereed kan zijn. De arts, die aan het bureau verbonden wordt, moet iets te zeggen hebben tegenover zjjn collegi. Spreek ster noemt verschillende gevallen, die kunnen voorkomen; waar de inwoners nog niet naar de bureaux toekomen, zullen de bureaux midden tussclien de patiënten worden gezet. Besloten wordt dat voor verdere uit werking dezer plannen geen uieuwe algemeene vergadering zal worden be legd, maar bet bestuur wordt gemach tigd in deze verder te handelen. Bij de rondvraag vraagt de afge vaardigde van Goes of eene afdeeling uok steun kan verleeDen aan het uit zenden van kinderen naar vacantie- kolonies. De inspectrice wijst op de voorwaar den voor rijkssubsidie, waarin dit duide lijk is toegestaan. Mejuffrouw van den Broeeke waar schuwt er voor, dat meermalen kinderen naar eene vacantiekolonie worden ge zonder, die als zijnde praetuberculose beter in een hospitium wsien, wat zij door vootbeelden nader aantoont. De inspectrice zegt dat hier juist goed werk iu ligt voor de consultatie- bureaux. Daarna sluiting. Voetbal. Zaterdag 6 Mei speelde te Rillaud voor de 1ste kl. O.Z.ftV.BVolharding 1 tegen Zeelandia I uit Hansweert. In eeu spannenden wedstrijd wist Volharding met 80 te winnen. Zaterdag 13 Mei «peelt Volharding voor de lste klasse tegen D.V.G. I uit Krabbeudijke. Zondag speelt tt Goes voor de £de klasse A Z.V.B. G. V. V. III tegen Vlissingen Vooruit II. Te Goes speelt Zondag K.D.O. II tegen M.F.C. I (Middelburg) voor de 2e kl. B Z.V.B. Te Middelburg speelt Zondag voor de le kl. B Z.V.B. Blauw-Wit-Vooruit 1 tegen K.D O. I (Goee.) Bloeidag te Wilhelminadorp (by Goes). Evenals voorgaande jaren zal a.t. Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur gelegenheid bestaan om rustig den schoonen bloeidos onzer vruchtboom» van nabij gade te slaan. De pereboomen prijken in bruidstooi en de eerste appelbloesem vertoont zich ook reeds in haar warme kleuren van licht tot donkerrose. Zoowel de Rjjkstuinbouwconsulent, als de chef van den proeftuin zullen voor het verstrekken van inlichtingeu aan liefhebber of vakman aanwezig zijn, r<. J O tijden, o zeden 1 In de Hoeksteen schrijft de heer L. J. van Dijk uit Rijswijk „Het heeft mij zeer getroffen in een godsdienstoefening in een der Gerefor meerde Kerken te Rotterdam de heeren kalm hun sigaaitje te zien oprooken hoe weinig eerbied getuigt dit voor Gods huis. Een ander feit zou ik niet durven neerschrijven, wanneer ik het niet zelf met eigen oogen had aan schouwd. Te Goes een godsdienst oefening bijwonende in de Gerefor meerde Kerk, waarin ds. R. J. van der Veen optrad, werd, kort na het uitspreken van het gebed, door eenige naast mij zittende jongelui van 20 a 25 jaar het kaartspel voor den dag gehaald en gedurende de preek werd er lustig op los gespeeld. (Vad.) - Boschbranden. In Nederland is in 1921 niet minder dan 1100 H.A. boseh verbrand, ter waarde van onge veer f 824.000. Gasverstikking. Een fondbodes kreeg Woensdag geen gehoor aan het bovenhuis 2e Walstraat 157 te Ni ij— megeu, bewoond door den 80-jarigen K. en twee ongehuwde dochters van hem. Toei men zich toegang tot de woning had versohaft, nam men een sterke gaslucht waar eu vond men den onden man en een dochter van 49 jaar dood te bed. De andere, 48-jarige dochter, die gebrekkig is. leefde nog en werd naar het R. K. ziekenhuis vervoerd. Vermoedelijk is, een lek in de gasleiding de oorzaak van het en- geluk geweest. Het voordeel van den kinder zegen De „Daily Chronicle» vertelt, dat in Venice (Californië) een aantal étagewoniDgen, pas gebouwd, slechts te huur zijn voor echtparen met kinderen. Men leest in de huurcontracten „Alle drie-vertreks woningen doen 10 pd.st. per maand. Alle twee-vertreks woningen 8 pd st. per maand. In de woningen mag geen ongehuwd persoon van mannelijke of vrouwelijke kunne verblijven. Alle gehuwde paren, in d«

Goessche Courant | 1922 | | pagina 2