R°. 56. Donderdag 11 Mei 1922» 109 jaargang abonnement Ken vraag. BUITENLAND. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. Binnenland. Prijs per kwartaal, in Goes f2,—, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. G0R« COURANT Uitgave Nas ml. Vennootschap Goesch® Con rant en Klcetiwans Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f|2,40 Bewijsnummers 5 cent. Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 unr voormiddag. Blijkens de M. v. A. der begrooting van Arbeid aan de Eerste Kamer overweegt de minister van arbeid liet denkbeeld om de Iuvalidileitswet zoo danig te wijzigen, dat de rente-kaan en en de betaling der verschuldigde premiën door het plakken van rente zegels komen ie, vervallen. Op welke wijze de premifstorting dan zal worden geregeld laat de minister wijselijk nog in het middeD. Maar GoddankEr beslaat kans dat de gehate zegeltjes- plakkerij, gehaat zoowel in de steden als op 't platte land, door de menschen van rechts zoowel als van links, zal verdwijnen. Indien het werkelijk zoover ia, zullen we de eersten zijn, om ons hierover te verblijden. Er dringt zich echter een vraag op. Waarom wordt juist thans tot afschaffing overgegaan Het verzet dateerde al vanaf de geboorte van dezen maatregel. Van stond af aan was te voorzien dat deze kinderlijke en omslachtige wijze van premiebetaling bij uitstek ongeschikt was voor het Nederlaudsche volk, dat er wel een belachelijke vertooning in moest zien. Hoe komt het dat, zoo vlak voor de verkiezingen, deze concessie door minis, ter Aalbcrse wordt gedaan Is de minister werkelijk ziende geworden of schuilt hier het veikiezingsaddertje onder het gras Moet datgene wat deze rechtsche regeering onsympathiek beeft gemaakt bij velen, uit den wpg worden geruimd voordat straks de strijd om de kamerzetels zal worden gestreden Moet de eindindruk van deze regeering eeu goede zijn? Dan is er nog ieto. Minister Aalberse maakt maar wetten voor 't arme vaderland weg en wanneer het blijkt dat men er niet van is ge - diend, dat het algemeen belang er door wordt geschaad, gaat de minister wij zigen (Arbeidswet.) Wij hebben altijd gemeend gouverner c'est prévoir, rei geeren is niet het achter de zaken aanloopen. Wat een geld is er nu niet uitge geven voor die zegeltjes-plakkerij, al leen al aan drukkosten En dan de rompslomponkosteu voor de patroons 1 Wie btcijfert wat de Arbeidswet 1919 ons land heeft gekost! Ongetwijfeld ware het beter en voor- deebger voor Nederland geweest, wan neer het niet als proefkonijn van pro fessor Aalberse ware ge.bruikt, wanneer het een minister van arbeid had gehad, wien de gevolgen van ziju wetgeving van den aanvang af in een duidelijker en reëeler beeld voor oogen hadden gestaan, dan bij minister Aalberse blijkbaar het geval is geweest. IN AFWACHTING. De conferentie te Genua is thans in afwachting omtrent het antwoord der 16 door C. DE BLY. Schrijver van „Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven". „Da's Duts", meende de agent „Ben je dwaas man, dat is 'n Friesche naam". „Joa, da zal wel, moar ik zeg 't is Duts We kregen enorme belangstelling waar de menschen zoo plotseling van daan kwamen, was me 'n raadsel, Overal hoordeD we rondom ons„d'r zit unnen Duts in". De agent, meenende z'n reputatie hoog te moeten houden, gelastte ons mee te gaan. „Man ben je stapelweet je wel wie je vbor je hebt trachtte ze nog in 't midden te brengen doch dit liet hem volkomen koud 'k moest gehoorzamen aan 't bevel„Volg me met je auto". Nu ben ik al eens meer opgebracht, dit zult U zich wellicht uil „Drie Kussen, dat er nog steeds niet is. De Duitschers schijnen hen aan te u-aueu tot vooizichtigheid eu het is tenslotte niet onmogelijk, dat de so-jet-afge- vaardigden in principe acooord zullen gaan met de door Lloyd Georgo ge dicteerde voorwaarden. Verwach' wordt in dit geval dat Frankrijk en België 'n zullen binden eu nog ruet Engeland tot overeenstemming zullen trachten te geraken, Li dit licht bezien wordt Barthoa's uitlating, dat hij za! ver trekken indien de Russen het memo randum niet aanvaarden, begrijpelijk, immers, het zou eenigszins dwaas zijn wanneer Frankrijk zooveel waarde hechtte aan de aannemiDg van een accoord dat het niet geteekend heeft en ook niet van plan zou ziju te tee kenen. Italië doet a'le moeite om te zorgen dat ook dit katje op z\jn pootjes zal terecht komen zij heb ben aan Tsjitsjerin meegedeeld, dat, al zijn staatsleningen op 't oogenblik onmogelijk, met het oog op den reeds zoo zwaren druk op de belastingbe talers, Rusland zeer wel vau een inter nationale corporatie geld zal kunnen verkrijgen. Op deze wijze worde getracht de inemorandum-pil te vergulden. Inmiddels heeft Lloyd George op een bijeenkomst van Eugelsche jour nalisten verschillende mededeelingeu gedaan, die een eigenaardig licht werpen op de eischen, die blijkbaar aan goede diplomaten behooren te worden gesteld en de wijze waarop sommige dezer functionarissen zich van huu taak kwijten. De uitspraak van Barthou, dat het Russische antwoord „ja" of „ueen" moet zijn, wordt door den Britschen premier niet al te ernstig opge vat, aangezien er verschillende man'eren zijn om „ja" en „neen" te zeggen. Wat betrefc Lloyd Georges opvattiDg vau het eigendomsrecht van vreemdelingen in Rusland, vertelde hij dat Barthou, die thans zegt, dat hij hiertegen geprotesteerd heeft, dit dan zóó vertrouwelijk moet hebben gedaan, dat hij, Lloyd George, er niets van heeft gehoord, Inderdaad het sum mum van een vertrouwelijke mede- deeling. Tsjitserin en Krassin krijgen van den geweldige een vriendelijk knikje teeken van Engelands nieuwe politieke orienteering Zij zijn goede diplomaten, want nadat Lloyd George geruimen lijd met hen had gesproken, had hij precies evenveel geweten over hel te verwachten antwoord als te voren. Men ziet hel, diplomaat zijn, is niet iels voor gewone doorsnoe-menschen. Thans iets over Lloyd George zelf. De Sier-correspondent van de N.R.C'. laat zich over hem als volgt uit „De toestand is ergerlijk en schil derachtig tegelijkertijd. Lloyd George zit op zijn viila, ontbiedt minister presidenten en geeit huu opdrachten of standjes. Hij ringeloort allen, trou wens ook zijn eigen ^ministers, die tegenover hem een, voor Etigelschen heel ongewoner!, vorm van discipline aan den dag leggen. Om den anderen dag boadt hij een donderrede of laat hij een bruuske verklaring afleggen, die meestal te ver gaat, en waarnaar hij nu evenmin kan handelen, als hij ooit tevoren zijn groote woorden tegen over een kalmeren vastberadener legen- stander heeft kunnen doorzetten. Vorige week heeft hij verklaard, dat alle gren zen in Oost-Europa moesten worden herzien, voor er vrede kan heerschen. Zal hij die herziening bewerken Geen kwestie van. JntegeDdeel, hij zal nie mand lastig vallen, als hij ziju nonag- gression-pact er maar door krijgt. De oorzaak van die rede was, zooals be kend, dal Benesj hem erop gewezen had, hoezeer de toestand in Oost-Europa nog aan zijn bestand-plan in den weg staat. Daaraan had hij werkelijk heusch, werkelijk heelemaal niet gedacht I Vi or Lloyd George, met zijn ver regaand gebrek aan exacte kennis, zijn groote bijeenkomsten een beetje weinig flatteeread. Hij heeft het kleine comité uoodig, waar men aan deze zwakheid van zijn kant gewoon is, en waar men, rekeniög houdende met zijn groote eigenschap vau politicus, zonder opzien zijn fouten corrigeert. Vermelden wij tenslotte nog een typisch bericht van hï.i. Journal. Vol gens dit blad zou Lloyd George er aan denken om af te treden. Hij zou een aanbod van 80.000 pond sterling heb ben aangenomen van een uitgever, die de gedenkschriften van den premier zo j uitoeven onder den titel Tragische Uren. Het Vaderland publiceert een af schrift van liet voorloopig contract, dat tnssclien de vertegenwo jrdigers van de Shell, de Royal Dutch (Kon. Pe.tro- leum-Maatschappij) en de Anglo Per sian eenerzijds en de regeering der Sovjets anderzijds was gesloten. Men weet, dat het bestaan vau dit contract van alle zijden is ontken L Het contract is Dog niet geteekend doch wel geparafeerd. Massa ontslag van Fransche Staatsambtenaren- Het Eranscha Staatsblad publiceert een decreet, waarbij niet minder dan 50.000 beambten uit den staatsdienst worden ontslagen, dit tengevolge van de houding van het parlement bij de houding van de jongste begrootiug, toen besloten werd liet aantal beamb ten geleidelijk terug te brengen tot dat van vóór den oorlog. In het geheel zal deze reeks besluiten ook veroorzaken, dat 150.000 employe's in staatdieusten worden weggezonden. Op 81 December 1922 zullen er 50 000 moeten ont slagen Z'jn, wat op de begrootiug van het volgende jaar een bezuiniging van •300 miilioeii zal geven. Men begint met heil, die tijdens den oorlog in dienst zyu gekomen en het eerst bij de hulpd ensten. Natuurlijk zijn zekere schadeloosstel lingen voorzien en deze schadeloosstel lingen worden berekend naar den diensttijd. Spoorwegreizigers-tarieven. De heeren rar. H. van de Rivière, te Groningen, Joh. Ekhard Bos, te Groningen, J. Buttinger, te Groningen, J. N. Mulder, te Grouw, S. Lezer, te Assen, dr. H. Schaapveld, te Maastrioht en L. A. Stof kop er, te Middelburg, hebben als afgevaardigden van ruim -10 vereenigingen, organisaties en lichamen in de provincies Groningen, Friesland, Drente, Limburg en Zeeland aan de Tweede Kamer geschreven Maanden Schooier" herinneren doch op deze manier was 't zéér origineel, en weer eens iets anders. Gelukkig was het bureau dichtbij eu „zeer" galant opende de agent 't portier Er zat niets anders op we moesten aan de vriendelijke uitnoodiging gehoor geven Schreef ik in m'n vorig verhaal en met een vreugde hoeratje gingen we de bak in,,., hier was 't een uitbundig gejuich dat ons vergezelde" „D'r zitten twee Dutsers in, zulle". Tante liep met een gezicht als wijlen Oldenbarneveldt, dat scheen uit te drukken„maak 't kort". Maar daarvan kwam niets. De com missaris was zeer beleefd, doch deed z'n plicht. „Hoe is Uw naam" „Hitzinga". „Voornaam Enfin, mogelijk kent U zulk een verhoor welof neen, dat is geen compliment, l'kent 't natuurlijk niet in ieder geval 't is niets interessant. Tante had geen paspoort bij zich, de commissaris was zoo welwillend even een telegram te zenden, aan z'n collega te Ostende, die een onderzoek a costi zon instellen Ik had wel een paspoort bij me, dus„zat ik erin". Begrijpt U zulks Aan tante had ik immers opgegeven „Jan Vroolijk" te heeten, nu bleef m'n naam wel „prettig* maar werd toch „de Blij" dus zat ik d'r in 't Ergste moest echter nog komen „Beroep „Journalist „Welnee", zei tante, „ie is mijn sjefeur". 't Werd den commissaris verdacht... zéér verdacht, er kwam geen einde aan de complicaties Tante stond paf. Bleek bepaald „ge- choequeerd». Ze vond me een bedrie ger, daarbij kwam dat ik een maand salaris vooruit had gehad I I Plotseling (we zaten nog steeds op 't bureau) kreeg tante 'n ingevingdat bleek uit 't allerliefste lachje, waarmee ze me aankeek. Daar ging de telefoon alles was in orde, we konden vertrekken Nauwelijks hadden we 't stadje achter den rug, of tante stak van wal „Mijnheer de Blij". „Och zegt U toch Jan". „Nee, nee, het wordt me nu duide lijk Uwe bedoeling was nader met mij in kennis te komen 'k heb daar wel eens iets van in 'n boek ge lezen Buitengewoon lief van U bedacht erg orregineel." Het angstzweet brak me uit, hoe uit dit wespennest te geraken „Nu, spreekt U zich maar gerust uit, sjeneer U niet", en zij nam 'n afwachtende houding aan Ik begon „Mevrouw U heeft 't niet geheel mis maar mag ik tot van avond wachten, om U alles te ver klaren." Komt tijd, komt raad „Je bent een ondeugende jongen", en tegelijkertijd kreeg ik 'n tikje op m'n wang, wat me m'n vaart nog deed versnellen Tante babbelde aan een stuk door, vond 't noodig om te ver tellen, dat haar inkomen dertig duizend francs per jaar bedroeg dat ze dol was op journalisten zulke echte orregeneelen,ze had vroeger eeu zekeren B.gekend(collega ik feliciteer je) 't Werd me groen en geel voor de oogen ze was in staat den knoop door te hakken, als de rit nog enkele uren duren moestgelukkig echter naderden we in reuzenvaart Brussel. De voorsteden van Brussel waren bereikt, een oogenblik later snorden we Brussel binnen en aangezien ik daar goed den weg wist, vond ik spoedig de Bank, waar Tante wezen moest. „Een oogenblikje Wilt U den wagen in een garage brengen, dan ontmoet ik U over 'n uurtje in de Metropole, klouk 't vriendelijk van Tante's lippen. Gaarne nam ik die uitnoodiging dat zij ten zeerste getroffen zijn door de luchthartigheid, waarmee in het begin van dit jaar een nieuw reizigers-systeem ten nadeele van die provincies en zonde- dat de volks vertegenwoordiging gehoord is, op onze spoorwegen is ingevoerd dat zij nooh in een onderhoud met de directie der Nederlandfche Spoorwegen, noch in een onderhoud met den minister van waterstaat, noch in het antwoord van dezen minister op de vragen van het Kamerlid, den heer Hermans, een vol doende verklaring van deze plotselinge verandering van bedrijfspolitiek hebben kunnen vindendat zij dan ook van meening zijn, dat deze plotselinge afschaffing van elke degressie in de spoorwegreizigerstariefpolitiek een ingrijpen in de economische positie der excentrische streken van ons land en een benadeeling van die streken constitueert, die zeer verwerpelijk is en h.i, zeker niet had mogen worden ingevoerd zonder dat de volksvertegen woordiging daarin gekend was en zonder dat de betrokken streken gelegen heid gekregen haddeD tot het kenbaar maken van hun bezwarendat over deze maatregelen dan ook een diep gaande verontwaardiging bestaat in de betrokken streken, die zich stellig zal uiten in een krachtige actie, en die ook in de volksvertegenwoordiging weerklank moge vinden in den weusch dat op deze ernstige verandering van eeonomischen koers onmiddellijk wordt teruggekomen. Zij verzoeken aan de Tweede Kamer te bevorderen, dat de maatregelen tot afschaffing van de degressie in het spoorwegreizigers-tarief, zoowel door wijziging van de kilometer-berekening als door herstel van de kilometer- kaarten, zoo spoedig mogelijk worden Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Vau der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 5 Mei in Nederland uitgesproken 60 faillissementen tegen 34 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 5 Mei 1922 938 faillissementen tegenover 687 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Bywielvervoer per spoor na 1 Juni. Het hoofdbestuur van den A.N.W.B. meldt ons, dat de directie der Neder- landsehe Spoorwegen in overleg is ge treden met het Bondsbestuur over het vervoer van rijwielen met sneltreinen het gevolg van dit overleg is geweest, dat thans aan het aantal sneltreinen, waarmede rijwielen tegen het gewone tarief kunnen vervoerd worden, een belangrijke uitbreiding is gegeven, zoo dat met de zomerdienstregeling zestig sneltreinen daarvoor zijn aangewezen. Geen zegeltjes-plalcken meer. Minister Aalberse overweegt, naar hij in zijn Memorie van Antwoord aan aan en trof haar na een half uurtje in 't bewuste restaurant 'k Had m'n plan de campagne al „Mevrouw ik kan, nu U zoo van alles, mij aangaande, op de hoogte bent, niet verder als Uw chauffeur optreden, daarbij zonder rijbewijs (Lichte protesten van Tante, die ik kalm negeerde.) „Ook kan ik in dit costuum niet bij U blijven, dat begrijpt U wel. Ik stel U dus voor, dat ik met den treiu naar Ostende vertrek, na voor U in de garage „Excelsior" een goeden plaats- vervanger gezocht te hebben, die U terug rijdt. Krijgt U dan bandenpech, dan bent U beslist vlugger geholpen", voegde ik er ondeugend aan toe Ze moest zich op deze manier wel schikken, ik zocht en vond een ge schikt persoon, en 's avonds arri veerde ik in Blankenberghe. M'n eerste werk was aan Mevrouw Hitzinga hotel Splendid Ostende een telegram te zenden van den volgenden inhoud „Jan Vroolrjk is verhinderd te komen, brief met salaris volgt, Cocktailfje..." Mocht Tante dit ooit eens lezen, dan hoop ik dat ze me vergeeftals journalist mag je wel een potje breken daarbij Tante was zoo „orresjeneel". Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1