52. Dinsdag 2 Hei 1922 109 jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd, Stadsnieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,—, builen Goes f 2, Afzonderlijke nummers a cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (iOtSCHE 1OMMANT Uitgave Naam). Vennootschap Ctoesclie Courant 1B81|!É0 en Kieeuwons Ross' DruUkers-en Uitgeversbedrijf ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaalsing word! tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Het lüuropeesch tractaat. De Russische kwestie. Ons vorig overzicht was grooten- deels gewijd aan het garantie-traclaat van Lloyd George, de klap op de vuurpeil der conferentie van Genua. Thans is de antipode vsn die idee verschenen m den vorm van een Fransch tegenvoorstel en het aanvullings- verdrag van den Tjecho Slowakschen premier Benesj schijnt bedoeld te zijn als evenaar tusschen de Frausche en Engelsche Polen. Het voorstel van Frankrijk en de kleine Entente, dat lijnrecht tegen de politiek van den Britsehen eerste- minister ingaat, bevat de volgende ariikeleu Art. 1. De bestaande vredesver dragen en internationale overeenkom sten worden gehandhaafd en vormen den grondslag van den Europeeschen vrede. Art. 2. Alle verdrag-slnitende mogendheden zijn verplicht op te komen voor de handhaving der bestaande verdragen. Zoodra een der verdrag sluitende mogendheden wordt aange vallen moet zij met al haar middelen daartegen in het geweer komen en tevens een beroep doen op de alge- meene internationale organisatie. Art. 3. Het is veroorloofd en dienstig dat enkele mogendheden of groepen onderling overeenkomsten aan gaan, waarbij wordt vastgesteld welke bizondere maatregelen en machtsmid delen zij te baat zullen nemen, ingeval een harer wordt aangevallen. Deze zijn vergezeld van een memo randum waarin als eerste voorwaarde wordt gesteld een bijzonder waarborgs- verdrag tnsschen Engeland en Frank rijk. Voor Oosl-Europeesche conflicten zal echter alleen Engeland verplicht zijn troepen beschikbaar te stellen. Tot slot wordt vreugdevol gecon stateerd dat de Oost grens van Polen nog niet geregeld is en dat bet verdrag thans nog niet kan gesloten worden teuzij te Genua deze kwestie wordt ui'gcmaakt. Men bespeurt dat Engeland en Frankrjjk thans zoover van elkaar nfstr.an, dat het te bezien staat of zij up een gemicnRcbappelijken midden weg te trekken znllen zijn. zelfs al past men hiervoor het middel toe dat succesvol gebleken is bij het geschil tusschen deze beide landen over het Russisische vraagstuk, n.l. het instellen van een kleine sub-commissie, die de punten van overeenkomst in de voor stellen van beide partijen opzoekt en op deze als basis een nieuw plan opbouwt. De Franschen eischten aanvankelijk dat de gesocialiseerde eigendommen door de Sovjet weer aan hun oor spronkelijke eigenaars in vol eigendoms- 12 DOOK C. DE BL.Y. Schrijver van „Drie maanden Schooier" Motto„Mensch durf te leven". Tante liet zich 't eene na 't andere glas goed smaken, en babbelde aan één stak door, wat wig zerr geno3glijk vonden, we hadden maar te luisteren. „Hè" zei ze opeens, zichzelf onder brekend in een ingewikkeld verhaal, zéé ingewikkeld dat we den draad maar niet konden vatten. „Jan maak jij Dog eens zoo'n cocktailtje als vanmiddag, toe jongen 'tis je toevertrouwd.» En al protesteerde Pa en Ma dat ze liever bij den wijn bleven, 't hielp niets, 'k moest naar de anti-chambre en begon m'u „mengerij". 't Was misschien niet erg correct van me maar terwille van ui'n reputatie moest ik 't borreltje van tante even sterk maken als 's middags, terwijl ik de anderen een zeer zacht drankje opdiende. „Nou, vindt U dat niet zalig vroeg tante haar lippen met een kanten zak doekje afvegend en mij vol bewon dering op den schouder kloppend, voegde ze mij toe„En Jantje, hoe bevalt je 't nu wel hier is 't niet vrij wat prettiger te dienen bij 'n recht zouden worden teruggegeven. Floyd George was voor een meer mee gaande houding tegenover Rusland. Er is nu overstemming bereikt en Frankrijk eischt slechls bet gebruiks recht met waarborgen voor de prae- tische uiloefening daarvau. De sub-commissie voor Rusland heeft thans een ontwerp gereed gemaakt voor hetsoort van ultimatum dat aan Rusland zal wordc-u gericht. Het bevat ook een artikel nopens de deelneming der verschillende landen aan het herstel van Rusland. Tsjitsjerln ziet dit antwoord reeds met belangstelling tegemoet, getuige eeu vrfl onhebbelijk schrijven waarin hij vraagt hoe het staat met de cre- dieteu aan Rusland. Merkwaardig is het dat Tsjitsjerin in dit schrijven over de voorstelleu vnn Rakofski (vermindering der oorlogs schulden, een moratorium van 50 jaar voor de vóór-oorlogsschulden) die door de geallieerden nauwelijks ernstig werden opgenomen, spreekt als over fundamenteele grondslagen. Merkwaardig vooral daarom, omdat Rakofski deze voorstellen eigenlijk alweer herroepen heeft. Hij heeft nl. aan een aantal journalisten verklaard, dat de Sovjet-regeering bereid was de particuliere schuilen tot 1917 aange gaan in vollen omvang te erkennen. Hij zeide voorts dat de Russische iegeeriug bereid was de bezittingen van vreemdelingen weer ter beschikking der vroegere eigenaars te stellen en ook aan vreemdelingen het erfrecht toe tc kennen en ten slotte genegen zich aan te sluiten bij het garantieverdrag mits de regeering de jure erkend wordt. Het treft wel toevallig dat juist nu de Sovjet kustbatterijen aan de Zwarte Zee de onhandigheid hebben gehad een Britsclt stoomschip te beschie ten en zoodanig te havenen dat de kapitein het op het strand moest laten loopen. Dergelijke dingen zijn natuurlijk uitermate geschikt om de stemming van Engeluud ttegenover Rusland te ver slechteren. Paul Deschanel. t Paul Deschanel, de bekende FranBche politicus, redenaar en schrijver, welke van Januari 1920 tot November van dat jaar, toen gezondheidsredenen hem noopten ontslag te. nemen, president der Fransche republiek is geweest, is in den ouderdom van 66 jaar over leden. Het Hollandsche publiek zal z>ch herinneren van hem, dat hij uit een trein viel en in zijn pyama langs de lijn liep. vrouw die weet wat 'n mensch toe komt, dan bij zoo'n kale hertogin. Pa keek me aan met een gezicht alsof ie zeggen wilde „Wat heb je nu weer gelogen Ditmaal had ik er geen debet aan. Ik lachte maar eens bescheiden. Usje vond 't niet zoo geschikt, dat tante me zoo familiaar op den schou der klopte zéér begrijpelijk „Kom drink U eens uit, och 't is zulk een zacht goedje» moedigde ze de anderen aan. Lichte protesten, totdat rn'n gast vrouw die, mij alleen wel had willen houden om rn'n talent in 't fabriceeren van cocktail, me haar glas nogmaals toereikte. Dit ging zoo eenige malen acktereeD, 't gesprek werd zeer geanimeerd. Plotseling stond ze op en zong met een theatraal gebaar, een liedje van zeven coupletten, 't Refrein was van den volgenden inhoud „Walzen van hoop „Waar de harten zich geven „Droom des avonds „En wanneer de zeewind streelt U [zoete „Heerlijke ure „Dat men smaakt des avonds die [eindigt „En altijd te kort „Voor de vrienden der droom en». Bij 't laatste refrein, haalde ze „en altijd te kort» zóó ontroerd uit, dat ze even van d'r stuk raakte 'nzfavhte, r-iukeloozv icecp, Waarin de üuiveiste groti Jitctfèa verwerkt" 7Ójn 13 'f bejte voor baby's lujidie.zegt'de doktor. Daarom onbruik ik Stukken vook den Gemeenteraad. Verbouwing soktol Het Mosterdzaad Het Bestuur der Hervormde school- vereeniging „Het Mosterdzaad" alhier, verzoekt den Raad om overeenkomstig bet bepaalde bij het eerste lid van artikel 72 der Lager-Onderwijswet 1920, de voor den verhouw van zijn school gelegen aan de Nieuwstraat alhier, benoodigde galden lot een totaal bedrag van f 28722,75 uit de gemeentekas te mogen ontvangen. De aanvrage is gegrond op het feit, dat voor het 7e leerjaar geen lokaal aanwezig is, te.wijl het aantal leerlingen (279) der school van dien aard is, dat Teeds gernimen tijd eeu houten hulplokaal in gebruik moest worden genomen. Aangezien B. en W. geen omstan digheden bekend zijn ingevolge welke het verzoek niet zou kunnen worden ingewilligd stelles zij voor gunstig op het verzoek te beschikken. Verpachting Grasgeicas. B. en W. stellen voor aan den heer B. van Noort alhier voor 7 jaren en voor een pachtsom va» f 50 per jaar ouderhands te verpachten het grasge was ter weerszijden van den West- haveudijk, eenerzijds vanaf de Trekkers woning, anderzijds vanaf de beerput en beiderzijds tot aan de grens der ge- meent?. Bij publieke verpachting was voor dit gewas slechts f 10 geboden. Verordening op de heffing van De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bezwaar gemaakt tegen een bepaling van bovengenoemde verorde ning. B. en W. stellen in verband hier mede voor de uoodig geachte wijziging aan te brengen. Wijziging voorwaarden gaslevering: Bij adres d.d. 4 Juli 1921, wordt door den Goescheu Bestnurdersbond en de afdeeling Goes van de S. D. A. P. verzocht om of sub 2 van art. -31 der Hè, hè, dachten we, nu is 't uit Zij meende zich echter te moeten ver ontschuldigen met„Ja ziet U, dat lied pakt me altijd zoo anoeh „praatte ze verder» ik ken er nog ver scheiden Hebt U wel eens een avondje mee gemaakt, waarop de gastvrouw, geen stem hoegenaamd hebbend, een liedje voordraagt, wat zij zelf boven alle critiek verheven acht Ik hoop voor U dat 't U bespaard moge blijven. Pa zat akelig beleefd te glimlachen, Ma bewoog zachtkeus haar hoofd heen en weer, tevergeefsche pogiogen doende om het rythme te volgen, en Usje?.— och zij had natuurlijk nimmer zoo iets ondeivonden. Eerst keek ze beleefd luisterend, toen beleefd verbaasd en eindelijk deed ze wanhopige pogingen om beleefd haar lachbui te onderdruk ken. Ook 'n prestatie. En ik Ik maakte nog een cocktail voor tante. Daar had Pa het ongeluk haar te vragen», of ze nog wel eens in Holland kwam.„Nu" was 't antwoord „een enkele keer, 'k heb nog een paar huizen in Amsterdam. Mijn vader was daar bou wer, rn'n Moeder stierf toen ik veertien was. Na den dood van m'u Vader, 'k was toen achttien jaar, erfde ik alles, 'k had geen broers of zussies, wilt U nog een glaassie Kom sjeüeer U niet, Jan zal 't wel klaar maken, nou dan, ik was dus vrij, doch dat beviel rn'n Oom blijkbaar niet. Hij was m'n voogd, zoodat hij me naar een pensionnaat in België zond. Daar was ik in 't geheel iet op m'n plaats, tusschen meisjes Verordening, regelpnde de voorwaardeu waarop Gas door het Gemeente-Gas bedrijf wordt geleverd, te doen ver vallen, bf het huurbedrag, genoemd in voormeld artikel dusdanig te verhoogen dat ook de bewoners der pasgebouwde of nog te bouwen arbeiderswoningen iu de gelegenheid kunnen worden gesteld, gebruik Ie maken van een muntgas meter. Door de Gascommissie werd in over weging gegeven, de» huurgrens tot f 5 te veihooge», doch tevens in te voeren een stelsel van lev. ring van ga«artikeleu door je', bediijf, waarbij IdpCt, van den ve koops,,rijs wordt uitgekeerd a in een door den koopcr aan te wijzen handelaar in gasarrikelen. Tevens stelde zij voor, oud-r dezelfde voorwaarden z.g huurkoop van toe stellen in te voeren onder afschaffing van kcste'ooze ingebruikgeving van leidingen, lampen en komforen aan houders van muutmsters. B. en W. hebben over dit adres de meening ingewonnen van de beide mid- denstandsvereen'gingen „Handelsbelan gen» en „de Hanze» alhier, welke unaniem sanneming van het voorstel ontraden, als zijnde volgens hun oordeel, nadeelig voor den handel. Ten slotte stellen B. en W. voor le. de bestaande bepalingen omtrent verstrekking van nruntgas te hand haven voor zooveel deze laatste plaats heeft in woningen, welke een huur waarde hebben van f 3 per week of daar beneden 2e. de betrekkelijke verordening zoo danig te wijzigen, dat ook muntgas kan worden geleverd in die perceelen, welke een huurwaarde hebben van meer dan f 3 en ten hoogste f 5 per week, met dien verstande, dat in dit geval geen kostelooze in-gebruik-geviug van leidingen, lampen en komforen plaats vindt. Inrichting en exploitatie Schuttershof Door het College van B. en W. zijn in samenwerking met de raads commissie (aanvankelijk bestaande uit dhr. J. Plazier, J. F. v. d. Leeuw, J. W, Vienings en J. de Die, tengevolge van het overlijden van eerstgenoemde en het bedanken als raadslid van den heer v. d. L. werden iu hun plaats resp. aangewezen dhr. P. Oosterbaan en D. A. Constandse) verschillende plannen ontworpen tot inrichting en exploitatie van het Schuttershof. Het eerste plan was gedacht als volgt: a. vergrooting van de bestaande groote zaal door uitbouwing aan de westzijde van een tooneel met kleed kamers, enz. b. bijbouw aan de noordzijde der groote zaal van een zaal, groot 10x38.70 M, bestemd voor vergade ringen, leziDgen, enz., voorzien van een inrichting om zoo noodig, in verschillende vertrekken te worden verdeeld; veel jonger dan ik, (wilt U soms 'n sigaar Meneer Toe Jan presenteer Meneer eens, ze slaan daar achter 't dresseur, van drie en vier franc 't stuk). Nou en toen, nee lach U nu niet juf frouw, (tegen Us, de stakkert deed heusch haar uiterste best, om zich goed te houden) toen maakte ik stikum kennis met 'n sjefeur, en eens op 'n dag, ik was toen ruim negentien jaar, ging ik er met hem van door, 't was net zoo'n type als Jan". (Usje lachte nu in 't geheel niet meer.) „Dienzelfden dag werden we iu Pro- fondeville aangehouden, m'n vlucht was ontdekt. Geef meneer een lucifer, Jan. Ik werd getransporteeid naar Amsterdam M'n oom was razend.... 'k Had vol gens hem de familie veraffronteerd. Nou dat was m'n eerste liefde.... 't Speet me wel voor den jongen, want hij zag d'r aardig uit, maar 'k gaf toch niet veel om 'm. Wilt U soms 'n snoepje of liever wat hartigs, zegt U 't maar gerust, 't is 'n kleine moeite. Enfin 'k had bereikt dat 'k van de kost school weg was, en Oom, 't was 'n echte sukkel, was 't heele geval, gauw vergeten..,. Op m'n een en twintigste jaar riep hij me bij zich, en legde me uit, asdat ie met m'n geld gespeke- leerd, en er 't driedubbele van had gemaakt. Dat was toch aardig hé p (Jan doe dat raam dicht, 't tocht voor Mevrouw) Nou, en toen zat ik eens met een nichie van me, in de luns- room, en daar kwamen twee heertjes o. afbreken van de bestaande too- urelzaal en bouw van een nieuwe keukeu aan de kasieleinswoning. Dit plan zou een uitgaaf heiben gevorderd van f 59500.zonder in ventaris. Het tweede plan was: a. verbreeding van de groote zaal tot 15 M. mei uitbouw'aan de west zijde vsn een tooneel met toebebooren; b. bijbouw van een zaal aan de noordzijde (zie eerste plan) c. afbreken van de beslaande tooucelzaal en bouw van een nieuwe keuken (zie eerste plan) d. inrichting van een theesalou en een ruimere vestibule. Uitvoering van dit plan zou hebb™ f 84500.zonder inventaris. Het derde plan was a. behoud van de bestaande groote zaal, onJer het aanbrengen evenwel van noodzakelijk werken van restauratie; b. afbraak van het bouten achter gedeelte der tooneelzaal en bouw in de plaats daarvan van een aan redelijke schen voldoend tooneel. Hiermede zou een uitgaaf zijn ge moeid vsn f 31200.zonder inven taris of f 37300.met inventaris. Deze plannes meenen B. en W. echter den raad niet te moeten voor stellen, het tweede niet wegens de hooge kosten, het eerste en derde niet omdat dan een tooneelzaal zou worden verkregen, veel te smal ten aanzien van haar lengte en dus een voort durende bron van klachten. Niet alleen toch wordt in een dergelijk geval voor de achter in de zaal gezeterien het uitzicht op het tooneel belemmerd, doch een smalle zaal (de onlangs gehouden bazar ten behoeve van „Kinderzorg" heeft zulks weder bewezen) is voor faney-fairs en dergelijke gelegenheden, waarbij veel publiek tegenwoordig is, onbruikbaar. Het vierde plan, hetwelk neerkomt op het volgende, meemn B. en W. eindelijk den Raad met vertrouwen te kunnen aanbevelen. Het komt neer op het volgende a, behoud van de groote zaal met afbraak evenwel van de warande, ten einde betere toetreding van licht te bevorderen. Verder aanbrengen van bovenlichten in den noordelijken muur, opdat ook van die zijde licht kunne toetreden en tenslotte behoorlijke restau ratie, bestaande hoofdzakelijk iu op nieuw verven en het aanbrengen van inrichtingen, waardoor de zaal, zoo noodig in verschillende afdeeliugen kan worden gesplitst, kosten hiervan plm. f 8000. b. verbreeding van de bestaande tooneelzaal zoodat deze een breedte ver krijgt vaa 10.35 M. Afbraak van den houten uitbouw, achteruitbrengen van den zuidelijken gevel en bouw aldaar vau een behoorlijke tooneelruimle met kleedkamers, waschgelegenheid, enz. bij ons zitten. M'n nichie was wat confuus, maar ze had ze hier, (en tante wees veelzeggend op haar elle boog) We ontmoetten ze nog een paar keer, d'r stak toch niks in hé, 't ble ken rijke jongens, en daar Oom nog al eens vaak naar de veiling was, bad ik vrij spel. Ja dat zult U nu mis schien niet netjes van me vinden maar van 't één kwam 't ander, en..één van de twee vroeg me z'n vrouw te worden, ('t Verhaat liet aan duidelijk heid niets te wenschen over). Wilt U ook soms liever 'n glaassie limonade, juffrouw, al dat scherpe goed ia toch niks gedaan. Jan je hebt ze veel te straf gemaakt. („O," dacht ik, daar heb je 't al). „Ik gaf 'm m'n woord», vervolgde ze, „hij kwam bij Oom, en die zou als de informaties goed bleken te zijn, z'n toestemming geven. Hij moest over een paar week maar eens terug komen. Hij kwam, doch Oom moest overwachts op reis, en waren we alleen. „Loulou, snoes", zeg ie, „ik moet direct naar België, d'r is veel voor me te verdie nen, ga je met me mee, dan trouwen we daar dadelijk.» „Ik was toen nog zoo onschuldig, ziet U, 't zou me nou niet meer ge beuren de mannen.... je kunt ze niet vertrouwen.» Pa lachte eens meesmuilend, alsof hij zeggen wilde „nou, da's wat kras", „Nou ja," d'r binnen ook wel goeie mannen, maar die ik gekend heb, al lemaal crepule „Tsja" schokschouderde Pa. [Wordt vervolgd)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1