JUfHSENS K°. 50 Douderdag 27 April 1922* 109 jaargang. BUITENLAND. FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd, Binnenland. PLAMTINMTgR per POND Rechtszaken. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE ff COURANT Uitgave Naaml. Vennootschap (xoeselie Courant en Kieeutvens Ross' I)rubkers en Uitgeversbedrijf. ADVERTENTIËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomeD tot 12 unr voormiddag. EEN GRAP. De onweerswolken welke boven de conferentie van Genua waren saamge- trokken, zijn door den stormwind Lloyd George alweer weggejaagd en momen teel is er geen vuiltje meer aan de lucht. De Duitsohers zullen niet verder antwoorden op de nota der entente en het incident kan thans definitief als gesloten worden beschouwd. Wat Frankrijk betreft, waarvau de Duitsche bladen reeds beweerden dat het de conferentie wilde „opblazen", Birthon is geheel in zijn schulp ge kropen nadat Lloyd George nog eens uitdrukkelijk verklaard had dat het Britsche rijk uit is op vrede en be sloten heeft alle hinderpa:eu te over winnen, die zich op den weg naar dien vrede mochten bevinden. Zelfs maakt een bericht er meldiug van dat Barthon een grap maakte ten koste van Lloyd George, welke grap bij het lijdend voorwerp zelf veel succes had. Dit spelen van hondje bij het monument door Bartliou is wel het beste bewijs dat hij thans nit de liand eit. Soms vraagt men zich wel eens af of de heele conferentie van Genua niet een grap dreigt te worden. Tot nog toe heeft men (behalve Duitschland en Rusland, die elkaar tenminste gevonden hebben) er niet veel anders gedaan, dan incidenten in den doofpot stoppen en allerlei hinderpalen uit den weg ruimen ten einde den weg vrij te mak' n vermoedelijk voor weei een nieuwe conferentie of conferenties. Want te Genua zal meu nauwelijks tijd overhouden om de voornaamste vraagstukken aan te snijden, laat staan te verorberen. En voordat die vervolg conferentie daD bijeengeroepen is zijn er natuurlijk al weer tal van misver standen gerezen, zoodat opnieuw met pionietswerk kan worden aangevangen. Als sluitingsdatum der conferen tie zou 2 Mei zijn vastgesteld. Het slottooneel zal zeer plechtig worden. Verkondigd zou n.l. worden dat de conferentie het er over eens was dat in de toekomst de aanval van de eene mog-ndheid op de andere zal stuiten op de afkeuring en verwerping van de geherle wereld. Aldus de Voss. Zeitung. Een grap is ook de houding vau de vertegenwoordigers van sovjet-Rusland, Tsjitsjerin en Krassiu, beiden als heer vermomd, aan liet noenmaal, door den koning van Italië, bij zijn bezoek aan Genua ter tere van de confe rentie, aan boord van het Italiaansche oorlogsschip Dante Alighieri welk een ontheiliging om een oorlogsschip te noemen naar dezen onsterfelijken dichter aan de gedelegeerden ge geven. Tsjitsjerin heeft zelfs een speech op V.ctor Emanuel III afgestoken, waarin hij zeide //Indien ik de popu lariteit van U. M. mag beoordeelen 10 DOOR C. DE BLY. Schrjjver van //Drie maanden Schooier" Motto//Men8ch durf te leven". Teu slotte was de behaarde onder 't praatje met den diamantfrik in Mor pheus armen gevalien. Een der dames kreeg opeens zulk een schik in 't liedje van den baron dat zs volgens tante in een historischlachen uitbarstte, Kende ze de voorouders dier dame wist ze hoe die gelachen hadden en meende ze dat men in den goeden ouden tijd zich om dergelijke liedjes eveDeens vroolijk maakte of ge bruikte ze weer eens een verkeerd woordje f't Bleef 'n raadsel, maar wat was dat...? De lachbui der his torische juffrouw sloeg over in suikdito 't gezelschap verstomde men ontnuchterde de bron vloeide dan ook rijkelijk Tante vond 't meer dan ellendig en begon om haar gasten wat af te leiden, opeens een griezelig verhaal te vertellen, dat ze es ergens gelezen had. Dat hielpDe een na de ander maakte zoo spoedig mogelijk aanstalten cm weg te komen. Alle» naar de ontvangst, die men aan U. M. heeft bereid, is cm rader ties volks". Dat is nog wat anders dan Troelstra op het Leo. Maar misschien speelt de slechte kennis van het Engelsoh Tsjitsjerin weer parten. De Fransche bladen zijn vol sar casme. Ze merken, niet zonder eenige bitterheid, op, dat de koning, na aan boord door Lloyd George begroet te- zijD, dia op eigen initiatief den eersten rang innam, zich daarna het eerst Tsjitsjerin liet voorstellen, en vervol gens pas de Fransche en de andere gedelegeerden Maar dan tot de hou ding van Tsjitsjerin komend, maken ze zich vroolijk over de pracht buiging, tot aan bet tapijt ongeveer", die Tsjitsjerin maakte toen hij voorgesteld werd. Ze spreken de (hoop uit, dat een film-operateur dat moment niet gemist heeft, evenmin als het oogen blik, waarop Tsjit.-jerin met zijn glas champagne hartelijk klonk met zijn tafelbuurmaD, dea aartsbisschop van Genua. Deze beide dischgenooten sta ken eikaar ook bun menu's toe, waarop ieder vau hen zijn bandteekenii.g plaatste ter herinnering aan dit aan genaam samenzijn. Krassin was ook zeer brillaut aan tafel en zong tegen een Itallaanscb senator, die naast hem zat, den lof van den koning van Italië. Zoo iemand zou hij ook gaarne aan het hoofd van een republiek zien. Den avond tevoren, op de soiree door de gemeente Genua aangeboden, was Tsjitsjerin ook de held van den avond geweest. De dames hadden elkaar het genoegen betwist hem een roode bloem in bet knoopsgat van zij u rok te steken. Een grap lijkt het ook dat de Russen een document by de commissie voor de Russische zaken heeft ingediend, dat als twee druppels water lijkt op het memorandum dat zij Zondag plech tig introkken. Zij stellen weer de eischen algeheele schrapping der oor logsschulden, een moratorium (van 80 jaar) gedurende welken tijd Rusland geen rente zal betalen aan zijn (voor- oorlogsche) schuldeischers en zij gaan uit van de veronderstelling dat de mogendheden de Sovjet-regeering de jure erkennen. Geen wonder, dat de voorzitter der commissie verklaarde, dat de Russen -wel konden vertrekken en dat de geallieerde deskundigen aan hun regeeriagen verslag uit zullen brengen. Polncaré beeft een redevoering gehouden, waaruit blijkt, dat Frank- lijk nog steeds het oude onverzoen- rijke standpunt inneemt. Polncaré likkebaardde reeds naar den Sisten Mei, voor welken datum Duitschland zich moet voegen naar het programma der commissie van herstel, d.w.z. de nieuwe belastingen was het niet het bagatel van 60 milliard? moet aannemen en het algeheel toezicht op zijn financiën moet aanvaarden. waren verdwenen en bleef ik met tante of te wel m'n Mevrouw alleen achter, ze keek me goedig lachend aan en verklaarde, tevreden te zijn over m'n serveeren. Dal viel mee, dacht ik, doch 'k had me te vroeg blij gemaakt. „Kijk nu eens Jan", begon ze weer, z/ik ben d'r dol op, om eens lijn te gaan dineereD, daarom noodigde 'k je uit als „chevallier", 'k deed 't niet om jou, doch alleen voor mezelf, dat heb je zeker al wel begrepen, hé Tante scheen door overmatig gebruik der cocktails, eenigzins in een ruzie- makerige stemming te zijn en hegon me nu te kleineeien 'k moest dus op miju hoede zijn 't Is niet alles man te wezen". //Pardon Mevrouw, 'k begrijp de si tuatie", bracht ik onderdanig uit. z/Wat begrijp je nu weer man wordt toch niet zoo vervelend, je moest je wat meer op den achtergrond houden, weten waar je staan moet, je bent uitsluitend „Deoorum". „O juist", prevelde ik. z/Je irriteert me, zwijg, versta je, Jan. Heb je 'n goed costume om 'n dame te capuchonneeien Ofschoon me bevolen was om te zwijgen, waagde 'k 't op te merken „Neen Mevrouw", aangezien ik in 't geheel geen zin had met deze humeu rige tante uit diueeren te gaan. „Dat is geen bezwaar... Bel*. //Hoeveel maal Mevrouw?" éénmaal toch was voor den kellner, tweemaal En als Duitsohlaiid zich verzet dan zoo zeids Poincaré kau elk der geallieerde lar.deu afzouderlijk zijn maatregelen nemen voor de bescher ming van zijn belangen. Poincaié zou het natuurlijk prettiger vinden als de geallieerden samen tot het nemen van dergelijke maatregelen besloten, maar blijkbaar ziet bij er geen been in dat Frankrijk geïsoleerd optreedt. Wij schreven echler in den aanvang van dit ove zicht dat Barthou thans uit de hand van Lloyd George eet en het spreekwoord van de blaffende bon den die niet bijten, zal bewaarheid worden. De hond moet wel blaffen, want de stok staat achter de deur van het parlement. Eer goede raad van Troelstra. In een Ie Rotterdam gehouden rede voering heeft de heer Troelstra den S. D. A. P.ers den volgenden goeden raad gegeven „Wij gaan, wat directe verbete ingen betreft, eeu niet zoo tleurigen tijd tegemoet. Wij moeten ons op de moge lijkheid voorbereiden, dat er in de eerstvolgende jaren, noch op vak-, noch op politiek gebied, veel directe ver beteringen tot stand zullen komen. Gebruikt dien min of meer stillen tijd tot verdieping. Versterkt u geestelijk. Wij zullen op het gebied van de socia lisatie en de medezeggingschap een harden dobber hebben. Zorgt, dat gij geestelijk zult zijn toegerust om de functies tot welke gij eens geroepen zult worden, behoorlijk waar te nemen." Een rede van dr. Nolens. De leider van da R. Kath. Staats partij, dr. Nolens, heeft Zondag een politieke rede gehouden te Sittard. Daarin heeft hij o.a. het volgende gezegd Wat mij betreft, wanneer nu of later gevaar bestaat over te hellen naar den kant van de personen, die op dit oogenblik klagen, dat de regeering te. veel gezien heeft naar de arbeiders, dau zal ik overhellen naar dien kant, waar in den regel de meeste nood en de meeste, ontbering wordt geleden. Zoo vaak heb ik er verbaasd over gestaan, dat voor de regeering zoo gemakkelijk het wierookvat werd ge zwaaid, terwijl korte weken nadien er op gescholden wordt, waarvan de grond toon is Gij zijl eigenlijk de schuld, dat het zoo slecht staat met de valuta. Daarop komt toch alles neer. Hij drong ten krachtigste aan de eenheid in de katholieke partij te handhaven. Ee i commissie zonder werk Op de vragen van den heer De Jonge, betreffende het verstrekken van een opgaaf v.n het aantal door den Raad van beroep van het Mijnwezen sedert zijn instelling genomen beslis singen heeft Minister Van Ilsselsteyn geantwoord, dat het aantal beslissingen sinds 1 Nov. 1906, toen de Raad werd ingesteld, heeft bedragen 1 November 1906—31 Dec. 1907 9 1908 4; 1909 geen; 1910 een; 1911 eeu beroeps schrift behandeld, waarop geen beslis sing is gegeven; 1912 dit beroeps- schrift weer aanhangig gemaakt en hierop nu beslist, 1918 en 1914 geen 1915 een 1916 geen 1917 2 T918, 19)9 en 1920 geen. Over 1921 is nog geen verslag ontvangen. De Tweede-Kamer verkiezingen. De algemeens vergadering van het Verbond tot Democratiseering der Weerm. besloot met alg. stemmen den heer G. B. v. d. Werf, oud-voorzitter van den Ned. Iud. Bond van Euro- peestbe Milnairen, candidaat te stellen voor de Tweede Kamer in plaats van den heer Wijk, die bedankt heeft. Dezer dagen ie te Amsterdam op gericht de Landelijke Kiezerspartij van irandelsreizigers en agenten. Op Zater dag 29 April a.s. zal deze nieuwe partij in 'een te Amsterdam te houden vergadering de candidateu voor de a.s. verkiezing der Staten-Generaal stellen. Ontslag spoorwegpersoneel. Dinsdag heeft de directie der Ned. Spoorwegen met de erkende spoorweg organisaties geconfereerd over het ver- leeneu der ontslagen aan het personeel. De directie wees elk ingrijpen af en wilde ook niet van een wachtgeldre geling weten. Klachten over verleende ontslagen zullen alleen in behandeling worden genomen indien kan worden aangetoond, dat de opzeggiug geschiedt in strijd met de bepalingen van het reglement dienstvoorwaaiden. Voorts deelde de directie mede, dat zij op voorstel van den r.k. bond St. Raphael er aan dacht, de fabrieksraden op te heften. (Tel.) 1 PLANTA I VOEDZAAM HEERLIJK VOORDEELIG voor 't kamermeisje en driemaal voor den huisknecht. Was m'n vraag dus zóó gek „Mensch, mask me niet buiten me zelf... Als ik verordonneer „BEL," dan bel je". „Allright Cokkie" dacht ik en 'k belde. 'n Oogenblik later een tik op de deur... een kellner trad binnen. „Madame" „Wie Leeft er om den kellner ge beld Maar m'n hemel (tegen mij) be greep je dan niet dat ik den huis knecht hebben moest." (Poeslief tegen den Ober): 't Spijt me zeer Marcel" en frommelend in de bewuste tasch, gaf ze hem vijf francs. De man be loonde haar gulheid met stikum tegen mij te knipoogen, als wilde hij zeggen „Heeft ze weer een klap van den mo len beet 't Toeval wilde dat tante me even zag glimlachen, daar stoof ze op „Zoo manneke, ben jij van die kracht, dacht jij met je uitgestreken tronie en flee- mende stem, mij voor den gek te hou den, nn dan kan ik je verzekeren, dat je bij de verkeerde bent aangeland hoor.,.. Daarin ben ik doodkalm... Per soneel veracht ik, dat is er uitsluitend om mij te bedienen, doen ze dat naar m'n zin dan ben ik 'n Moeder voor zeI Ik achtte het geraden niets te zeg gen, slechts drie maal te schellen. Én zoo verscheen een huisknecht. „Ah juist, luister, 'k heb enkele mijner koffers weg laten brengen, den grootsten heb ik 'n oogenblik noodig, breng dien even hier". De man kwam na een oogenblik met 't gevraagde terug... kreeg daarvoor vijf francs... Wellicht waren dat blijken van Moederlijke toegenegenheid M'n speurdersblik had oogenblikke- lijk op den koffer twee reuzen-letters ontdekt n.l. „S.L." Tante 'naakte intusschen den co'os sus open vóór me lag een complete heerengarderobe. „Pas dit costume, en dit ook. even of neen doe deze smoking maar aan 't zijn de klee'ren van m'n man. 'k Nam de smoking mee naar m'n verblijf op de zevende, en 'n schim metje van licht begon me te dagen aangaande de „S.L Zij toch noemde zich Mevrouw Hitziügs, enfin 't zou wel blijken... maar niet verder mod deren. Na 'n half uurtje trad ik 't salon weer binnen, 't eostuum paste me „helaas" perfect, 'k heb nu eenmaal zoo'n schooiersfiguur. „Je ziet er werkelijk krauig uit Jan 't zelfde figuur als m'n man* (prettig!) We stapten nu dadelijk op en steven den direct door naar de kurzaal, 'k zocht 'n tafeltje vanwaar we uitzicht op zee hadden... 'i spel zou beginnen. „Lach dan Paljas, ge wordt er voor betaald." Dooh eerlijk gezegd, 'k had reuzensehik in 't geval, alleen vond Arrondissements Rechtbank tb De ontaarde moeder. Voor de rechtbank te Middelburg werd hedenmorgen voortgezet de op 7 April geschorste behandeling van de zaak tegen de 85-jarige J. F. C., vrouw van J. C. B., beklaagd van zware mishandeling van haar 13-jarig dochtertje Maria Stoutjesdijk. Thans werd gehoord de getuige, die de vorige maal niet verschijnen kon, lil. C. J. Hendrikse, vrouw van P. M. Tinbergen, die verklaarde 7 jaar naast beklaagde te hebben gewoond in de Heerenstraatzij kon goed zien wat op de achterplaats van bekl.'s woning voorviel en nam ernstige mishandeling waar, het ergst van Marietje, maar ook wel van de andere kinderen Zo j heeft getuige op 5 Ootober gezien, dat bekl. Marietje bij de keel greep, ook dat het kind steeds op bloote voeten liep op de achterplaats en dat bekl. het kind meermalen met een harden borstel over het hoofd schuurde. Meer dan éénmaal heeft getuige bekl. hooren zeggen „als ik w:st maar vijf jaar te krijgen, vermoordde ik je". Op 23 November vroeg het kind om eten, het stond toen weer op bloote voeten op de plaats. Het kind zeide verbrand te zijn, het meisje moest steeds hard werken tot laat in den nacht, ook 's nachts hoorde getuige het kind soms schreeuwen. Mishande ling met een gloeienden pook of snij den met een mes over de hand heeft getuige niet waargenomen. Nadat het ik 't idee, in de smoking te zitten van den een of anderen plebejer, minder amusant. 't Diner verliep zonder bijzondere stoornissen, tante liet 't zich goed smaken, en genoot ziohtbaar dat veler blikken op ons gericht waren, wat ik wanneer men 't als een compliment wil beschouwen, geheel voor haar rekening zet. Ze zag er voor „haar" doen vrij aardig uit. Een oogenblik had ik mceite m'n lachen te bedwingen, toen ze den kelner toevoegde: „Die Filet de „soie" is niet te eten....» ze bedoelde „de sole", och dat zijn van die „slips of the lip...." Juist waren we aan het dessert genaderd, toen tante plotseling van kleur verschoot... eerst werd ze rood, daarna nam haar gelaat een tint aan, die ik niet omschrijven k»n... Onwille keurig keek ik om naar de oorzaak dezer „camelion* eigenschap, en zag een ongunstig valsch lachend type naar ons toekomen. „Wel Loulou, je schijnt je verdriet nog al gauw te boven te zijn schatje." „Monster", siste ze, „ga heen" (ik vermoedde wie hij was) „Hoe durf je me aan te spreken, canaille".... tegen mij: „Dat is ie nu." „Nou kindje», begon „dat is ie nu» maak niet zoo'n heibel, denk om de menschel), 'k zag je zoo gezellig zitten en {Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1