DUKAATi FJURGEN f FUNSTC N°. 47. Donderdag 20 April 1022 109 jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. KLAAGLIEDEREN FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. c. DE BLY. BUITENLAND. Binnenland. Provincie-Nieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag», Woensdag en Vrijdagavond. goesche mcourant Uitgave Nnaml. Vennootschap Goesehe Courant en Kleeuwens Ross' Drnhkers- en Uitgeversbedrijf A DVERTENT1ËN van 15 tegels f 1/20 elke rege, meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt, tweemaal herekeud. Familieberichten 1 10 regels i' 2,40 Bewijsnummers 5 cent. Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 anr voormiddag. l)e Hollander zingt ovei 't algemeen graag een sentimenteel lied, met van die mooie lange uithalen Maar het soort liederen dat de Hollander zingt met een bijzondere virtuositeit, dat is het klaaglied. De Hollander is bijna nooit tevre den met betgeen hij beeft, hij wil steeds wat anders, iets nieuws en heeft hij dit dan eenmaal te pakken, dan wen8cht hij zich het oude weer terug hij ziet gaarne de schaduwzijde van 't leven en accepteert het zonnige als iets heel gewoons, wat hem rechtens toekomt en waar men niet over spreekt. Wèl echter over de schaduwvlekken. Zit de Hollander op een bovenhuis, dan vloeien de klaagliederen in breede stroomen uit zijn gallige dichtader en wenscht hij zich een benedenheeft hij het. voorwerp van zijn wenschen be:roklcen, dan deugt van dit beneden huis geen zierdan ziet hij in een duobei heerenhuis met tuin het ideaal. Bn gij moet niet verwonderd zijn hem na verloop van eenige jaren weer op zijn eerste bovenhuis aan te treffen. De laatste jaren is er een overvloed van stof tot klaagliederen. Wanneer gij dezer dagen op straat loopt, waarde lezer, is liet niet onmo gelijk, dat gij uw vriend A. tegen komt, met een gezicht ol hij gebukt gaat onder een bergketen van zor gen en of hem het grootst mogelijke onrecht wordt aangedaan. Als hij u ziet, wordt zijn gelaat purper en vangen zijn lippen aan te trillen, eu gij vraagt u zi If onwillekeurig af of gij ten opzichte van uw vriend iets op het geweien liebt, maar gij kunt niets vinden. Bn dan barst A los over de duurte, alles is zoo ontzettend duur, en dan nog s'ecbt. „Het is een schandaal, mijnhter*. Gij waagt het, er op te zeegen dat de wares eu artikelen beter zijn dan vóór den oorlog eu dat de prijzen dalen volgens de officieele cijfers der statistieken. „Blijf mij met die officieele cijfers van mijn lijf, mijnheer en met die statistieken ik merk er niets van dat de boel goedkooper wordt». Gij verzamelt al uw inoed en lanceert als een bom, de veronderstelling dat het salaris van mijnheer A zoo onge veer is verdubbeld. „Het is nog lang niet genoeg ge slegen, daar is mijnheer X, die verdient driemaal zoo veel als vóór den oorlog. Eu mijn gezin wij verhongeren, mijnheer*. Met een ongeloovigen blik op het gezellig buikje van mijnheer A, staakt ge dit onvruchtbaar onderhoud. Wanneer ge u zelf onzichtbaar zoudt kannen maken en eens een kijkje nemen aan den middag-disch van mijnheer A, zoudt ge tot uw verwondering zien, dat deze aanvangt met een smakelijk Maggi-soepje en beëindigd wordt met een toetje, waar tuaschen in dan de sub- DOOR Schrijver van //Drie maanden Schooier") Motto„Mensch durf te leven". Een drie honderd meter verder.... weer 't fluitje. Eenigszins geschrokken van 't schrille geluid stopte ik vrij plotseling. Tante, daarop niet voorbereid, maakte 'n be weging die weinig gracieus mocht heeten. z/Ben je gek toeterde ze door den hoorn „Stoppen" nu dat had ik al gedaan „Daaaaaag" klinkt 't plotseling." Gunst kind hoe gaat 't Wat zie je d'r snoezig uitIn Brussel ge kocht Hé Loulou kom vanaTond in HelderWe hebben vannacht tot vier uur gedanstReuzen chans Yreeselijk gesoigneerd strijkjeen 'n danseurzalig, dezelfde van de Folies uit Brussel. Kom je Lou? „Zoo" dacht ik „tante heet dus stantieele bietsluk met aardappelen. En als ge uw vriend hierover een opmerking zoudt maken, zou hij daar over in 't geheel niet uit het veld geslagen zijn. Hij zou zeggen: „Maar mijnheer, de werklooze arbeider loopt met een sigaar met een bandje in z'n hoofd en zou ik dan niet eens behoorlijk mogen eten P Dat spreekt toch van zelf. Maar de belasting, mijnheer, de be lasting 1 Ik breng a Mes naar den fiscusEen schandaal." Eu dan komt een klaaglied zonder einde over de belasting, dat ge wel kunt meevoelen de belastingen zijn inderdaad zeer hoog. Toch is dit een lied van alle tijden eu zal wel ten eeuwigen dage door Holland's beemden blijven weerklinken. „'k Vroeg vruchtloos naar verlich ting en verwarming, Die geest en leven gaf aan [d'oudeu grond Een spooksel dreigtgestadige [verarming 't Waart overal 't waart [onheiUpeliend rond De nijverheid vermoordt ge door [uw lasten, Ge vergt uw deel van 's beedla.ii's [brood en zout, En schatkistknechten onthaalt ge [als dartle gasten Met afgepijnigd goud." Is het niet prachtig up to date, zij het dan ook wat overdreven Klink? dit niet als een berijmd programma punt van een onzer politieke partijen Eu toch is liet een vers van A. Winkler Prins dat in 1852 in een Au rora-bundeltje verscheen. Er pleegt in Holland één categorie van menschen te zijn, die niet klagen, dat zijn de menschen die er het meeste reden toe hebben. De menschen, die werkelijk in de knel zitten, maar die te trotsck zijn om hun ieed aan de groote klok te hangen. Zij lijden liever in stilte. Vau de menschen, die van hun lijfrente er indertijd behoorlijk konden komen, maar wier inkomsten nu door de waarde daling van het geld zijn gehalveerd, van de menschen, die in d3 goede jaren, door noes'e vlijt wisten te sparen en over te leggen zij legden vroeger een zuur verdienden gulden weg, die nu twee kwartjes waard is zij gaven voor dien gulden hun arbeidsprestatie, twee, drie, vier uur werk en thans krijgen zij er voor terug een waarde die gelijk is aan één uur arbeidsprestatie van die menschen hoort men zelden of nooit een klacht. Het zijn in den regel de menschen die geen klaagliederen zingeD, welke sympathie en steun laet meest be hoeven. land is gesloten Het karakter ervan komt hierop lieer dat de beide regee- ringen daarmede een streep onder het verleden zetten en tegelijker.ijd den grondslag leggen voor den toekomsti- gen gemeenschappeiijken herbouw. Het verdrag bestaai uit vier artike len. In het eerste daarvan erkent Duitscliland de jure de bolsjewis tische regeeriüff. Krachtens de arti kelen 24 worden alle wederaijdsehe Daitsche en Russische schulden geannuleerd, hetzij van voer deu oor log of voortvloeiende uit het verdrag van Brest-Litovsk. De Duitsche rechten ten aanzien van alle particulier bezit, dat doo. de bolsjewiki L genationali seerd, worden niet gehandhaafd, tenzij de bolsjewiki later desbetreffende aan» spraken van de zijde van andere lan den toewijzen, in welk geval Duitsch- land zal worden behandeld op dei; voet van meest begunstigde natie. Rusland geeft anderzijds alle even- tueele aanspraken prijs op schadever goeding van DuitschlanM krachtens art. 111> vau het verdrag van Versailles. De totstandkoming van dit verdrag beeft te Genua pen heele verrassing gestichi. Het gezicht van Lioyd G«orge, de vader van de co.nferentie, bij het zien van dit Paasch-prodnct, waaraan hij in geeu enkel opzicht debet is, zal wel op storm hebben gestaan. Door verschillende kleine mogend heden is bij den voorzitter Facta reeds protest aangeteekend tegen deze han delswijze van Rusland en Duitschland. Ook in Ententekringen lieer-cht ontstemming. Speciaal de Franschen zijn erg opgewonden. De hoofden der delegaties van Italië, Engeland, Japan, Frankrijk en België zijn reeds Maandag bijeengekomen, üiusdag zouden alle geallieerde staten (dus ook die der kleine entente en Polen) samen een nota op stellen welke „onverwijld" aan de Duitsche eu Russische elegatie ge zonden zou worden. Blijkbaar vergeten de heeren dat zq zelve in klein comité Rusland aan het onderhandelen zijn. Wat tot nog toe al zeer weinig succes heeft opge leverd. In het vraagstuk der schulden is ineu blijven s'ekeu. Er zijn u.l. d ie sooren van Rus sische schulden ie) die van voor den oorlog2e) de oorlog.^schuldeu van 19141917, weik« in hoofdzaak bij Engeland zijn aangegaan en 3e) die van na den oorlog, wegens het in be- slagnemen of vernielen van buiten- landsche bezittingen in Rusland. Rus land wil de eerste alleen terugbetalen en komt wat de tweede soort betreft met een tegeuvonlering van öO mil liard g ;ud roebel als vergoeding voor de schade welke de geallieerden in Rusland hebbeu aangericht, door steun te verleenen aan Dem'kin, Koltsjak e.a. De geallieerden namen geen genoe gen met het Russische stmdpunt, daar de sovjet-leiders, zich indertijd met Duitscbiand te Bresk-Litofsk hebben verstaan, eu Rusland dus niet meer tot de vriendjes der entente kon worden beschouwd. Alsof dit iets af zou doen aan het recht op vergoeding der aangerichte schade- Blijkbaar gaat de entente uit van dit idee Wij hebben gelijk, dus de schade die wij aanrichten telt niet mee, alleen de tegenpartij betaalt. De Sovjet-delegatie heeft nu eenige tlttgen uitstel gekregen om de regee- ring te Moskou te raadplegen. Een aanslag op Collins. Op Collius, het hoofd der Zuid- Iersche regeeriug zijn Zondagavond zes schoten gelost. Collins bleef ongedeerd Er zijn ook geen andere slachtoffers, ftef Paaschei van Genua. Het eerste ei is op de conferentie I van Genua gelegd. Het is een ver- PER POND dras dat door Duitsehland en Kus- 1 Faillissementen in Nederland. Volgens inededeeling van liet Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor deu Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 13 April in Nederland uitgesproken 58 faillissementen tegen 34 faillisse menten in dezelfde week van het vorige /aar. Van 1 Januari tot en met 13 April 1922 767 faillissementen tegenover 563 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Vrijheidsbond. De Vrijheidsbond houdt zijn meene vergadering op Vrijdag 28 dezer des voormiddags half twaalf, in bet Jaarbeursgebouw te Utrecht. De zomerdienst. De zomerdienst op de Nederlandsche spootwegen zal 1 Juui ingaan. De Kamerverkiezingen. Vrijheidsbond. Naar aanleiding van gemaakte op merkingen, dat de heeren Abr. Staalman en H. ter Hall hun kiezers in alle deelen van het land hebben, is. volkomen overeenstemming met uoemde heeren, besloten, twee algemeene bijlijsten in te dienen, waarop de heeren |Abr. Staalman en H. ter Hall onder. SZ E NT-# a'8 a0' zu^eB voorkomen. JDe centrale verkiezingsraad van den Loulou, niet onaardig.* In m'n spiegeltje zag ik de spreek ster Ze was „zuinig" gekleed, als dat ten minste gekleed heeten mocht, en toch reusachtig kostbaar Een vorstelijk gegarneerde zware cape viel in schilderachtige lijnen van haar prachtige volle schouders, en liet zoo veel van haar lichaam zien, als ze zelf wenschte, voor zoover natuurlijk haar robe, dat toelieten ik dacht aan de anecdote van de handschoe nendoos als geschikte bergplaats voor een modern gekleed toilet van een „dame du monde". Blijkbaar genoot tante van dit op zichtig product der laatste modegril len. Ik had allen tijd om me aan filo sofische bespiegelingen over te geveD, want 't leek d'r niet op dat het chique type opstapte Zoo'n cape, een pracht-creatie van Madame La Mode... 's Morgens om hult ze de schoone nimf, die in zee gaat, 's middags bedekt ze de zedige vrouw die promeneeit, 's avonds is ze gedrapeerd om de alles veroverende schoonheid in het Casino en 's nachts behoedt ze de levensmoede speelster voor de nachtelijke koude, die haar aan den dood herinnertals haar geld aan de speeltafel is verdobbeld, en er een taxie niet meer af kau Wat is ze meer in al haar pracht dan „'n cache Misère I". Mijn gedachtengang werd onderbro ken door tante „Jabij diende bij 'n gravin „O, zoo," dacht ik „we gaan vior- uitvan „Baronnelijken" gepromo veerd tot „ex-Grafelijlen" chauffeur. „Zeg Lous, kom je nn beslist van avond ,,'k Zal zien, waarheen gaatje wan deling kan 'k je zoover brengen „Och 't is maar een stapje, ik ben zoo in Majestic. Zag je Éllie nog f# „Ja, nog geen tien minuten geleden. De stakker verloor elf duizend francs aan de roulette. Hij zette zoo'n armoedig gezicht, dat ik maar gauw weg reed. Vroeger probeerde hij al eens van me te leenen en dan.ben ik niet thuisgeef ik ballet.' Ze bedoelde zeker belet. Na nog ettelijke „Dag snoes", „Daag"... „nou daag", tot vanavond", „daag" kreeg ik 't sein door te rijden naar „Drinkhall Leopold Pare." „Oh la ladacht ik, „tante doet overal aan mee." By den ingang van het park, stopte k en steeg zij uit. Ze was reeds eenige passen van me verwijderd, toen Vrijheidsbond vond daardoor tevens gelegenheid, een kleine wijziging in de gruepeering aan te brengen. De lijst Middelburg-Tilburg 's Herlogenbosch Maastricht werd definitief als volgt vastgesteld 1. jhr. R, R. L. de Muraïf, Den Haag; 2. I'. J. W. Drion, Den Haag3. Mr. E. P. van Lanschot, Breda '4, M. J. W. J. Bijleveld, Den Haag a. Ph. van Dixhoorn, Axel; 6. mej. Joh. Westermau, Den Haag; 7. mr. A. Haex, Heerlen8. C. C. de Gelder, Amersfoort; 9. da. Tb. iSieme- linck, Vlissingen10. mr. C. van Ommeren, Heusdeu. ze terugkeerde, me met een allerliefst lachje vragend „Wie zette die bloemen in den wagen „O, pardon mevrouw, een kleine attentie." „Heel lief van je hoor, buitenge woon charmant", en met een vlugheid waartoe ik tante niet in staat had geacht, trippelde ze naar de „drink hall." Toen ook dat feit beëindigd was en tante zich gemakkelijk had neergevleid in de zachte kussens, moest ik haar naar het hotel terugrijden. Nu, die eerste morgen was vlot van stapel geloopen. Tante had nogal onschuldige liefhebberden water drin ken en geen geld leenen „Is U de chauffeur van Mevrouw Hitzinga f" Op mjjn „ja wat zon dat?" bracht de chasseur me de heuglijke tijding dat H. M. me ontboden had.Alweer? Vlug mijn uniformjas aangeschoten en naar Hare apartementen. Haar kamenier deed, op m'n kloppern open en werd ik ontvangen met „Nou vind je 't geen schat Is dat geen echte jongen voor jou?" Dit was tegen de kamenier.Zon tante koppelarijbevliegingen hebben Wolfertsdijk. Zaterdag hield de vereeniging Onderlinge Hulp, welke vereeniging zich ten doel stelt haar leden een uitkeering te geven bij ziekte of ongeval, haar jaarvergadering in de zaal van den heer J. Poleij, Tegen woordig waren 60 leden, voorzitter was de heer J. Koert. Als bestuurslid der vereeniging werd herkozen de heer J Tange en gekozen in de plaats van Jan Sandee, welke 35 achtereenvol gende jaren deel heeft uitgemaakt van hel bestuur eu tbans heeft bedankt, gezien zijn lioogen leeftijd, de heer Joh. Ossawaarde. De voorzitter wijdde eenige woorden van dank aan het adres van den heer Sandee voor alles wat hij in de afgeloopen 35 jaren voor de vereeniging heeft verricht, met welke woorden de vergadering door applaus instemde. Uit de rekening van den penning meester bleek dat in het afgeloopen jaar was ontvangen f 977,94 en was uitgegeven f 1457,82', het nadeelig saldo bedraagt f 479,88'. Aan zieken geld was uitgekeerd een totaal van f 1208,126. In verband met den achter uitgang der kas werd besloten het aantal weken per boekjaar waarin recht op uitkeering worden gegeven te bren gen van 15 op 8. Tevens werd besloten dat de leden welken een ongeval overkomt en werk zaam zijn bij een der werkgevers welke aangesloten zijn bij de Voorzorg (plaat selijke vereeniging van werkgevers welke zich ten doe) stellen, bun arbei ders bij ongeval hun volle loon uit te keeren) en uit genoemde vereeniging hun loon ontvangen, gedurende dit ongeval afstand zullen doen van hun reeht op uitkeering van Onderlinge Hulp. Alzoo wordt voorkomen dat men uit beide vereenigingen tegelijk trekt, wat fraude in de hand werkt. De Voorzorg verklaarde zich bereid aalt de leden van Onderlinge Hulp ingeval van ziekte, zooveel toeslag te geven tot het volle loon wordt bereikt met inbegrip van de uitkeering van Onderlinge Hulp. Een en ander werd als proef voor 1 jaar aangenomen, met de wijkverpleegster zal getracht worden overeenstemming te bereiken om voor beide vereenigingen als controlense werkzaam te zijn. De vereeniging telt thans 120 leden. om later „eerzame huisbewaarders van ons te maken Hoe moet je je nu houden, als plotseling door je patronesse op derge lijke wijze je loftrompet getoeterd wordt In mezelf moest 'k om zoo'n eigen aardig onbeschaafd optreden grijnzen en 'k vertrok m'n gezicht tot een zuurzoeten lach. Tante riep„Jan nou mot je niet zoo dom lachen, dat üeteert je heele- maal niet." „Kijk eens beste jongen, dit is nu Annette, m'n kamenier, bovendien m'n beste vriendin, wat jijAl die rijke Pieten en kale Jakhalzen kun je niet vertrouwen, maar hakr (en ze drukte 't kameniertje innig tegen zich aan) kan ik in haar ziel lezen, als in 'n open boek, ze zou niet van me weg willen wat jij An?" „Waaran denkt Madame „Och wat teeder," dacht ik. „Ja," vervolgde tante", al lijkt Annette nog zoo onschuldig (Hm. Hm.) ze had m'n man altijd in de gaten gehad, vaak heeft ze me voor hem gewaarschouwd Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1