DE FUNSTE BOTER N\ 46. Zaterdag 15 April 1922* 109 jaargang! Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. PASCHEN. 6 FEUILLETON. Hoe de schooier bruigom werd. BUITENLAND. Vetarmee heeft U in een Oogenblik een heerlijke soep gereed RICEFLAKES Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, builen Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag- Jen Vrijdagavond. C.0ESCHE Uitgave Nanml.Vennootschnp |Goeschej,Courant ADVERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke rege, meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedr^f. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT Wegens het Paasehfeest zal de Goesehe Courant op Maan dag 17 April NIET verschijnen. Het Paasehfeest heeft voor ons een bijzendere beteekenis. Het is ons Lente-feest. En Lente beteekent jeugd en blijheid, Lente is het ontwaken van een schijn- doode wereld, die opnieuw door de levenwekkende zonnestralen gekoesterd wordt. Nu worden de laatste knellende boeien van het koude en donkere jaar getijde verbroken. De oude aarde was niet dood. In den harden, schijnbaar onvrucht- baren grond, waarop slechts de ont bladerde boomen hun naakte takken als dreigende knoestige armen naar de loodgrijze wolken staken, is de kiem van het Leven in milliarden vormen veilig bewaard gebleven. Wat deert het of de koude storm wind aan die naakte takken van boomen en struiken gerukt heeft, of regen- en sneeuwstormen velden en wegen met een verstijvende ijslaag bedekt hebben. Daar binnen, diep in den grond, veilig en warm, besehut tegen elk ge vaar, zetelt het Leven. Het onverwoestbare Leven, dat slechts zijn tijd wachtte om met onweerstaan bare kracht naar buitei te breken. De Leute is gekomen. Hooger klom de zon, dringender werd de boodschap die haar koesterende stralen door de aardkorst naar de nog sluimerende levens-kiemen zonden. Ontwaakt, de storm is gaan liggen, het ijs is gesmolten, het is Lente ge worden. De menschen vieren hun Paasehfeest. En als bij tooverslag vallen de laatste kluisters. De schijnbaar doode knoesten der oude boomen zwellen, er barsten knop pen uit en elke knop spreidt een waaiertje van teer-groene blaadjes. De struiken, slordige bouqetten van schijnbaar doode stokken, weven zich een kleedje van frisch jong groen. Het gras in de weiden, het dorre korte mos, krijgt plotseling nieuwe levenssappen, het wordt malsch en frisch en in het zacht groene tapijt heffen kleine, bonte bloemkelkjes schuchter de teere kopjes op hun ranke-wiege- lende steeltjes. Er komt beweging in het hout, er schniveleu kleine diertjes door de lage struiken, er lladderen vogels op. Blij klinkt hun roepstem van boom tot boom, met snavel en pooten tim meren zij aan de groen bemoste pannen der onde daken. De grond is als een reusachtige zeef, die het Leven in ontelbare vormen naar builen geschud heeft. Teere groene puntjes breken zich baan. DOOR C. DE BLY. Schrijver van «Drie maanden Schooier") Motto„Mensch durf te leven». ,,'k Gebruik heel veel vreemde woor den, omdat 'k veel in 't Fransch conserveer 'k moet iemand hebben, die mij 's avonds chevalieert als 'k eens ergens heen moet, waar dames alleen niet in kunnen.,, „Heb je goede kleeren P» „Gaat nog al Mevrouw,» opperde ik bescheiden. „Heb nog een goede rok van 't tafeldienen van m'n vorige betrekking „Nou Jan 'k geloof dat 'k met jou de kachel wel an kan maken 1" Heel verbaasd keek ik m'n a.s. nieuwe Mevrouw eens aan,hoe kwam ze aan zoo'b beeldspraak zeker uit vervlogen minder voordeelige dagen van voor den oorlog. „Zeg, hou je nu niet zoo'k bedoel dat 'k 't met jou wel vinden zal,Hoeveel moet je verdienen In hun verborgen worteltjes schuilt de kiemkracht die ze tot sprietjes, tot blaadjes of wonderlijk gekleurde blofmp- jes zal doen uitgroeien. Spinnetjes, torretjes, kevertjes wroe ten en graven bun weg door de aard- kluitjes. De aarde is een schatkamer. Het Leven, dat wij verloren waanden, breekt zicli baan, schooner en indruk wekkender omdat het jong en teer, omdat het vol nieuwe beloften is. En de mensch, die zelf in het gure, koude jaargetijde zijn beslaan van dag tot dag in de eindelooze jacht naar macht en geluk heeft voortgeze', de menscb, die door alle jaargetijden dezelf de blijft, zelfs hij gevoelt de herboorte der natuur. Wij zien, wij doorvoelen het, dat de zon al warmer, koesterender dan vroeger is, dat de lucht een heerlijke blauwe koepel wordt, dat de jubelende zang der vogels weer de schoonheid en onvol prezenheid der schepping roemt. Het Paasehfeest is ons Lente-feest. Meer dan ooit voelen wij in deze dageu de onverwoestbaarheiu van het Leven, meer dan ooit doet de natuur zelf het vertrouwen tot ons doordringen dat de dood slechts schijn is en dat daarna het zich opnieuw baanbrekende Leven van nog grooter schoonheid en bekoorlijkheid moet zijn. Elk jaar wordt de heerlijke mooie natuur herboren. Wat deert ons dan de kwijnende herfst, de verkillende winter 1 Er komt immers weer een voorjaar waarin de wereld één groote bouqet van duizend kleuren en geuren zal zijn. Het Leven is onverwoestbaar. Dragen wij in ons zelf niet de kiem van nieuw jong Leven, vormen wij niet een schakel in de eindelooze keten der geslachten. Ook onze diod is slechts schijn. Onze kinderen nemen onze plaatsen in en na hen zullen onze kleinkin deren het door hen afgebroken werk weer vervolgen. En diep in ons harte zegt een stem, die op het Paasehfeest zoo nadrukkelijk onze aandacht vraagt, dat wij niet als doode, nuttelooze voorwerpen zullen zijn wanneer wij ons denken en ons werken aan wie na ons komen hebben overgedragen. De aarde mege tijdelijk kil en uit gestorven lijken, zij tooit zich telken jare opnieuw in het feestgewaad van het terugkeerende jonge, ontluikende Leven. Laat dit beeld van de onverwoest baarheid van het Leven, laat de ge dachte aan de terugkeer van lieht en warmte, van schoonheid en blijheid ons dan het rotsvaste vertrouwen brengen, dat ook voor ons de dood, het afsterven van het oude lichaam, slechts een schijndood is. Dat een wederopstanding tot heer lijker en schooner Leven ons aller be stemming zal moeten zijn. Kritiek punt, doch reeds overwogen. „In m'n vorige betrekking had k zestig fraDks in de week, behalve m'n particuliere kleeding." „Dat gaat,doe je best dan krijg je meerdat hangt van je zelf af." En 'k meende op te merken, dat de arme verlaten vrouw schalks lachte, maar 'k kan me vergist hebben „Je kunt vanavond al dadelijk in dienst treden, dat wil zeggen morgen om 12 uur moet je met de wagen voorkomen Ik zal mijn ob structies geven, dat je een goede kamer krijgtJe eet bij 't personeelIn de garage staat de wagen Wil je soms voorschot „Graag Mevrouw» Dat was me in m'n journalisten loopbaan nog nooit gebeurd. Vrijdagmorgen om 8 uur was ik in de garage, na heerlijk gerust te hebben in waarlijk aardig bediende- kamertje, zeven hoog. 't Was een heel geklim. Voor 't personeel was er geen lift. Een Alpenklimmer zou d'r plezier in gehad hebben, 's Morgens om half zes werd ik gewekt door 'n vervaarlijk geklingel van 'n electrische bel. Een oogenblik moest ik realiseeren waar ik me bevond, doch m'n mooie livrei, die over 'n stoel, voor m'n bed hing, bracht me thuis. 't Ontbijt was in 't sousterrain Och waarom ook niet? 't Was wel 't eene uiterste in 't andere, doch daaraan ben 'k gewendden eenen dag badgast, den volgenden Wat zou 'k op deze reis al meer worden ,,'k Poetste de Mercedes prachtig op. 't Was werkelijk een genot oui naar te kijken. M'n collega's kwamen eens een praatje maken en informeeren naar de bezitster van de wagen, 't bleek toch dat m'n voorganger vrij plotseling verdwenen was. „Zeker geen goeie ChevallierMet de handen in de zakken stond 'k een gemoedelijk praatje te maken met 'n Engelschen chauffeur, die pas een week hier was. Tommy heette ie. Z'n heer was voor de courses over, had zelf twee ren paarden, die reeds op de eerste course, 3 Julie, meeliepen Daar sloeg de klok kwart voor twaalf... M'n wagen was tip top in orde glom als 'n spiegel, had ben zine, olie en water voldoende, voor 'k weet niet hoe lang. 'k Wist immers niet waar tante heen wilde. Als attentie had 'k een bouquetje anjers, in 't vaasje, binnenin gezet. Klokke twaalf stond ik voorDe portier kwam naar buiten om te zeggen, dat Mevrouw in aantocht wasDaar kwam ze aan M'n hart deed toch wel pogingen om eenigszins sneller te VOEDZAAM HEERLUK VOD RD EE LIE Genua. Oe hongersnood in Rusland. De deelnemers aan de conferentie te Genua hebben zich gesplitst in vijf commissies en deze zich weer in tal rijke subcommissies, om op deze wijze sneller het groot aantal moeilijkheden te kunnen bestudeeren, waarvan van deze bijeenkomst de oplossing, althans het aangeven van een weg om uit het moeras te kunnen geraken, wordt ver wacht. De voornaamste dezer commissies is wel commissie no. 1 deze zal behan delen al die punten, welke niet zijn financieel of economisch. Zij heeft te werken voor het herstel van den vrede in Europa op hechten grondslag, zij moet er naar streven het geschokte vertrouwen der volkeren ouderling weer te bevestigen, zij moeüa de eerste plaats een accoord met Sovjet- Rusland uitwerken. De bijzonderheden van deze regeling komen echter voor rekening van de commissie no. 2, die voor financiën, ruilmiddelen en wisselkoersen. In een sub-commissie treden we behalve ver tegenwoordigers der vijf groote mogend heden een vertegenwoordiger aan van Duitschlaud, Rusland, Nederland, Tsje- cho-Slowakije, Denemarken en Finland. De derde commissie zal de kwesties behandelen welke betrekking hebben op de hervatting van den handel en het herstel der economische betrek kingen, de vierde de transportvraag stukken en de vijfde commissie alles wat er overblijft. Bij de vorming der subcommissie voor financiën deed zich alweer een incident voor, daar Frankrijk een aanval deed op de Russen en Duit- schers en deze landen als leden wilde weren. Nadat de voorzitter der finan cieels commissie, Sir Robert Home, geprotesteerd had, betoogde Rathenau, een der Duitsche gedelegeerden, in een voortreffelijke, korte rede, op juridische gronden, dat het reglement der confe rentie ondubbelzinnig de deelneming van Rusland en Duitschland verlangt. Tenslotte moesten de Franschen toe geven hun tweede nederlaag reeds te Genua. Reeds Zondag, bij de voorbesprekin gen, deed zich iets dergelijks voor. I.loyd fteorge Is toen op zijn ach terste beenoii gaan staan en heeft Barthou toegevoegd, dat men eindelijk eens moest breken met de gewoonte om onderscheid te maken tnsschen overwinnaars en overwonnenen. Ais men de vertegenwoordigers dezer lan den aan de deur laat staan, is deze conferentie van te voren tot onvrncht baarheid gedoemd, zeide de Britsche premier en hij stelde voor ze dan dadelijk maar te ontbinden. Eerst 's avonds om acht uur had Lloyd George zijn standpunt doen zegevieren. Hij zou de Franschen hetzelfde hebben kunnen verwijten als de Taille- rand de Bourbons bij hun terugkeer Zij toonen niets geleerd en niets vergeten te hebben. Het nemen van beslissingen zonder daarin Duitschland en Rusland, op voet van gelijkheid, te kennen, zou zeer zeker niet bevorderlijk zijn geweest voor den vrede van Europa. En zeide Lloyd George in zijn openingswoord niet dat deze vrede het allereerst uoodig was Frankrijk draagt nog niet den vrede in 't hart. En terwijl in Genua wordt beraadslaagd door mannen, die zich met weelde kunnen omringen, terwijl daar door de geallieerden de cischcn nitininiiiuiiimiiimsiiimniimiiniu» fêm/em 'oÊéh y grwtenttoKKen behoeven slechts 7minuten mee te koken. -Vradqt Utu Winkelier J een proef pakje. .4.VHET STEEL. ROERMOND. W] Föbrlkante hl der bekende kloppen Alsof 'k nooit anders ge. daan had, staarde ik recht voor me uil Een chasseur wierp 't portier open, en gaf mij, na haar orders ge kregen te hebben, de opdracht „Promener sur la Digne» (langs de boulevard rijden). Allright.met een zacht gangetje schoof m'n Mercedes tusschen de rijtuigen en auto's door. Ik begreep direct wat ze wilde... „Bewonderen en bewonderd worden". Een schril lluitje bij m'n oor ver kondigt dat Mevrouw iets wenschle en ja.door de spreekbuis hoor ik.'„stop.» Een heer kwam naar ons toe, nam haar handje in wit glacé gestoken in de zijne en bracht 't graoieus aan z'n lippen, het zoo aanleggend, dat deze ever. boven den handschoen, haar arm raakten. Ik sloeg alles gade in 't spiegeltje naast den voorruit, bestemd om achter- oprijdende auto's te observeeren. 't Ventje was bijna 'n hoofd kleiner dan Madame, zeer corpulent „een voudig» gekleed in wit flanel costuum, blauw overhemd, gele schoenen, roode das, terwijl een panama met 't regen- boogkleurig lintje 't bescheiden geheel bekroonde. „Is dat je nieuwe chauffeur P* aan Rusland worden gesteld ten aanzien van de buitenlandsche schuld en de buitenlandsche rechten, (de voornaamste bepaling is de instelling van een commissie voor de schulden, bestaande uit Russen en buitenlanders, welke de jaarlijksche rente en aflossing der schuld, welke in totaal 13 milliard gond roebel bedraagt, be paalt, die Rusland met zijn geheele bezit dektde rechtstoestand der vreemdelingen in Rusland wordt aan merkelijk verbeterd), vraagt de hongers nood in Rusland iederen dag nieuwe slachtoffers. Over die honger-ellende deelen de gedelegeerden van het Oekraiusche Roode Kruis het volgende mee „De straten van Jekaterinoslaw zijn geheel gevuld met hongerige kinderen en volwassenen, die niet meer om hulp vragen, maar er om scheeuwen. De kinderen met lijkgrauwe gezichtjes zien er uitgeput uit en men vraagt zich wel eens af, of men levende kinderen voor zich ziet, dan wel dat het wan delende kinderlijken zijn. In de sneeuw ziet men menschen zitten, die huilen van honger. Ook ziet men vaak menschen liggen, die zoo uitgeput zijn, dat ze niet meer vragen of schreeuwen kunnen. Als er hier of daar een paard sterft, dan storten de menschen zich, nog voordat het dier dood is, op het beest en snijden de stukken vleesch van het dier af. In de haast om hun honger te stillen, eten ze het bloederig vleesch zoo maar rauw op. In de dorpen is het niets beter. De lijkeu van honden, katten en paarden worden met huid en haar verslonden. Een van liongor waanzinnig kind heeft het lijk van zijn eigen vader afgeknaagd. Een vrouw zal haar kind op te eten. Laten wij onze oogen niet sluiten voor deze dingen. Is het niet goed zich van tijd tot tijd te verdiepen in het leed der menschen en te zinnen op middelen om er het onze toe bij te dragen om hel te helpeu lenigen? Boschbranden in 1921. In 1921 verbrandde in Nederland ca. 1100 H.A. bosch, waardoor een schade van ongeveer f 324.000 werd veroorzaakt, zegge driehonderd vier en twintig duizend gulden (A.N.W.B.) Het zilveren regeeringsjubileum van de Koningin. De burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Ylugt, heeft het initiatief genomen voor de aanbieding van een nationaal huldeblijk aan de Koningin ter gelegenheid van Haar 25-jarig regeerings-jubileum op 6 September 1923. J.l. Maandag heeft ten stadhuize te Amsterdam, onder zijn voorzitterschap, een vergadering plaats gehad, waaraan deelnamen de burgemeester van Rot terdam, mr. Zimmerman, en burge meesters van provinciale hoofdsteden. Dezen zullen nn de vorming van plaat- „Ja, hoe vindt je 'm Elly Elly bekeek me eens van achteren en scheen 't zoo, zoo te vinden. „'t Is 'n sjieke vent 1» expliceert tante.„Hij was bij 'n barones in dienst, heel deftig.» „Werkelijk heb je z'n getuigschriften gezien „'k Voelde me in eens onrustig worden. Dat zou 'n moeilijk te omzeilen klip zijn geworden. Tot m'n geruststelling hoorde ik „O, ja prachtig in orde. Tante scheen 't niet zoo nauw te nemen. Ze vervolgde „Gisteravond gewonnen „Gewonnen 't Zou watElf duizend franks verloren.k Schei d'r mee nit, courses en roulette is niks voor mij. 'k Houd meer van baccarat „Ach stakkert, elf duizend franks daar hadden we.non enfin. beste jongen tot ziens hoor. Adio 1" en meteen klonk 't schelle lluitje „doorrijden. Meneer Elly scheen daar niet op verdacht te zijn, bij sprong achteruit, want ik zette nog al vrij plotseling aan, zoodat we voortstoven.In m'n spiegeltje zag ik nog net, dat hij midden in 'n wolk stof tegen 'n dame aanbotste... zulk rijden kun je ver wachten van 'n sjefeur van 'n Baronnes, [Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1