N° 40, Zaterdag I April 1922 109 jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. De wijziging van de Vleeschkeurings wet FEUILLETON. Een beduidend mensch. ANTHONY HOPE. RICEFLAKES BUITENLAND. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, builen Goes f 2,- Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE X COURANT Uitgave Naanu). Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf, ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke rege meer 21 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,10 Bewijsnummers 5 cent. Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. Van landbouw zijde heeft men zoo krachtig tegen de vieeschkeuriugswet geageerd, dat de minister van Arbeid eindelijk heeft toegegeven en in het bepaalde betreffende huisslacbtingen, belaugrijke wijzigingen gebracht heeft. Zooals bekend, waren bij de eerste aanbieding van de vleeschkeuringswet de huisslacbtingen ook van keuring uitgezonderd, maar toen daartegen ernstige bezwaren rezen, heeft de regeering deze vrijgevigheid weer in getrokken. Evenwel is de regeering thans weer van een andere opvatting gebleken en heeft de huisslachtingen opnieuw van vieeschkeuring vrijgesteld. Heel zuiver is de motiveering van deze vrijstelling niet en het heeft er allen schijn van of de regeering maar naar een uitvluchtje gezocht heeft om den velen tegenstanders van de vleesch - keuringswet op dit punt eenige toe nadering te betooneii. Het valt, zegt de regeering, licht in te zien, dat de taak van den keuringsdienst vooral in de platte- laodsgemeenten zal worden verlicht, indien de zuivere huisslachtingen, die in dergelijke gemeenten gedurende enkele maanden van het jaar in zeer groot aantal voorkomen, buiten zijn bemoeiïug worden gelaten. Hiervan zal een besparing vau per soneel het gevolg zijn terwijl, volgens de memorie van toelichting, de vrijheid dei huisslachters niet onnoodig aan banden gelegd wordt. Zooals gezegd, kunnen wij deze moti veering niet anders dan een zeer ge zochte noemen. Streeft men er alleerst naar personeel te besparen en de vrijheid der betrok kenen zoo weinig mogelijk aan banden te leggen, dau is het veel eenvoudiger om maar geen enkele wettelijke bepaling in het leven te roepen. In allen gevalle is het een feit, dat de minister voor den op hem geoefenden drang bezweken is en eeuige gunstige bepalingen betreffende de huisslacht;ng gemaakt heeft. Onder een zoogenaamde huisslach ting wordt, volgens de memorie van toelichting, verstaan, het slachten van varkens, schapen en geiten, die niet gestorven of in nood gedood zijn en die bestemd zijn voor het uitsluitend gebruik van de bewoners van het per ceel, mits dit perceel geen inrichting of gesticht is waar voedsel wordt ver strekt aan niet huisgenooten, zoodat hotels, pensions, pensionaten en der gelijke inrichtingen niet in aanmerking komen. Nu zou natuurlijk iemand, wiens vee verdachte verschijnselen vertoont, welke een noodslachtiug noodzakelijk maken, een dergelijke slachting voor een huis- slachting kunnen laten doorgaan maar 50 door (Slot.) Maar, terwijl ik zoo aan het over leggen was, ontvang ik een vertrouwe lijk voorstel van de Regeering van (hier noemde hij den Staat, waarvan Aureataland vroeger een onderdeel was). Ze zouden hun Provincie gaarne terug willen hebbeü, maar hadden geen lust, om weder een strijd met mij te be proeven. Kort en goed, als Aureataland zich weder met hen vereenigen wilde, zouden ze plaatselijke zelfstandigheid en volle vrijheid genieten ze wilden den schuldenlast overnemen en ten slotte boden zij den tegenwoordigen President der Republiek een schade vergoeding van vijfmaal hondderduizend dollars aan. Dit aanbod heb ik nog niet dadelijk aangenomen, maar dat zal ik doen, als ik het bewijs van goedkeuring heb ontvangen van het Huis van Afgevaar digden. Ik heb hen er toe gebracht om de wet blijft daar tegen waken door te bepalen dat, wie vrijstelling van keuring voor huisslachting verlangt, daarvan ten minste vier dagen van te voren aangifte moet doen. De minister behoudt de bevoegdheid de vrijstellingen al of niet te verleenen en geeft geen toestemming de keuring weg te laten wanneer het aantal huis- slachtingen in een gemeente van zeer geringe beteekenis is en wanmer gevaar bestaat dat het vleesch niet uitsluitend voor het gezin van den eigenaar be stemd is. Om dit laatste gevaar zoo gering mogelijk te maken is vervoer, verkoop enz. van liet van deze huisslachtingen afkomstig vleesch streng verboden, zoo streng zelfs, dat overtreding niet met geldboete maar uitsluitend met vrij heidsberoving gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maan den gestraft wordt. Wie dus in een gemeente woont waarvoor de minister ontheffing ver- leead heeft en een varken in eigen huis wil slachten, mag geen stukje van het vleesch weggeven en zelfs niet naar een slager vervoeren om het te laten rooken, daar in het laatste geval zoo wel slager als eigenaar strafbaar zijn. Zoo alleen bestaat de zekerheid, dat het ongekeurde vleesch niet in den handel kan komen. Wil de eigenaar het vleesch ver voeren of een deel ervan weggeven, dan moet hij zijn varken natuurlijk laten keuren. Een eükel woord moge hier nog volgen over de samenwerking van ver schillende gemeenten bij de a.s. ge dwongen vleeschkeuringen. Zooals bekend, zijn ter besparing van kosten vele gemeenten op het inrichten van een gezamenlijke» keuringsdienst aangewezen en is het logisch dat een c mtrum-gemeente Goes b.v. het centrale punt wordt van een kring van omliggende kleinere gemeenten, die in een centrale slachtplaits laten slachten en keuren. Over het algemeen zijn de slagers niet voor samenwerking van gemeenten te vinden en streven verschillende ge meenten er naar een eigen keurings dienst .11 het leven te roepen, daarin aangemoedigd door een request van den bond van Kaasproducenten, wiens belang bij de vleeschkeuringen niet recht duidelijk is en van welk request de minister dan ook niet veel notitie schijnt te hebben genomen. De regeering heeft zich thans het recht voorbehouden, zoo noodig de samenwerking dwingend voor te schrij ven. In art. 23a wordt thans uitdrukke lijk vastgelegd, dat de regeering ge meenten kan aanwijzen, die den keu ringsdienst gezamenlijk moeten regelen, welke regeling onderworpen is aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Is binnen een door de regeering bepaalden termijn een regeling aas de goedkeuring van Ged. Staten niet onderworpen of keuren deze de rege ling niet goed dan wordt zij vastgesteld door dat college. De vlee8cbkeuringswet keut niet hun aanbod aan mij te verdubbelen, maar in de openbare oorkonde wordt slechts de eerst voorgestelde som ver meld. Die op prijsstelling van mijn bescheiden diensten in vereeniging met mijn spaarduitjes (die weder achter de waschtafel verborgen zijn, beste Martin), zullen mijn ouderdom zeer genoegelijk maken en een levensonderhoud aan mijn weduwe verzekeren. Aureataland heeft zijn zelfstandigheid gehad als de menschen hersens in hun hoofd gehad hadden, dan hadden ze zich tot een natie kunnen vormen. Op deze manier is er niets van gekomen, en ik heb geen lust, mij nog lsng voor hen af te beulen. Ongetwijfeld zulle* ze goed behandeld worden, en als dat niet zoo is, dan kan het mij, om de waarheid te zeggen, ook niet veel schelen. Ik weet, dat het je genoegen zal doen, deze inlijving te vernemen. Het geeft je voormaligen Directeuren een betere kans, om Iiud geld terug te krijgen, want onder ons gezegd en gebleven, uit mij hadden ze het nooit kunnen persen. Op gevaar af, je af schuw op te wekken, kan ik je ver zekeren, dat je revolutie den dag der verloochening van de Staatsschuld slechts heeft verhaast. Ik had gehoopt je uog eens te kun nen uitnoodigen om je hier wèer met evenals de warenwet de indeeliug van het land iu keuringsdiensieu Bij de laatste wet gaat het slechts om steek proeven, bij de eerste moet dier voor dier gekeurd worden. Bij samenwerking van gemeenten kan een belangrijke bezuiniging ver kregen worden, daar men zich vaak van een zelfden kenringsveearts, vau dezel de hulpkeurmeester-q dezelfde localiteiten, utensBiën eu administratie zal kunnen bedienen. De regeering heeft dan ook een p'an van samenwerking tusschen de ver schillende gemeentebesturen anu Ged, Staten der versehille2.de. provinciën deen toekomen met verzoek, de ge meen ie-best uren daarmed'. in kennis te stellen. Blijken sommige gemeentebesturen onwillig, dan zijn Ged Staten natuur lijk bevoegd tot krachtiger maatrege len en kunnen b.v. de begrooting eener gemeente niet goedkeuren wanneer daarop een post ten behoeve van een zelfstandigen keuringsdienst is uitge trokken. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de vrijheid der gemeente-bestu en ten aanzien van de vieeschkeuring einde lijk aan banden gel 'gd wordt en dat aanfluiting en combinatie naar men van hoogerhand wenschelijk oordeelt, nog slechts een kwestie van tijd zijn geworden. T. wllllllllllll iimihhi *1)0.0 r mee heeft U in eeri O ogenblik een •eerlukë soep gereed sJêrwtenvtokken behoeven slechts 7minuten mee te 4 koken. Tvra&qt Uou Winkelier "-«Si. een proe/pakje. NV HET STEEL. ROERMOND. Fóbrlkönte der bekende ons te vereenigen. Zooals de zaken nu staan, is het waarschijnlijker dat, zoo dra ik vrij hen, Christina en ik onze schreden naar de Vereenigde _Ftaten zullen wenden. Er Sb nog een kleine moeilijkheid op te losses be treffende de voorwaarden, waaronder het Gouden Huis eu mijn andere eigendommen iu het bezit van de nieuwe regeering zullen overgaan. Ook moet ik zorgen voor eerbiediging van de rechten, die Johnny Carr heeft op de bezittingen van den Overste. Als alles dus geregeld is, houdt mij niets meer hier en ik zal zonder spijt van hier gaan. De eerste, dien ik dan be zoeken zal, zul jij zijn, en we zullen vroolijk bij elkaar zitten, als mijn-oude lichaam het nog zoo lang uithoudt. Maar ik ben niet meer de man, die ik geweest ben Ik heb mijn heele le7en met zooveel stoom op gevaren, en nu moet ik stoom uitlaten, anders springt de ketel. Christina laat je groeten. Ze ver langt er even hard naar, om je weer te zien, als ik. Maar je moet wachten tot ik dood ben, voordat je haar weder het hof maakt. Steeds je oprechte vriend, Marcos W. Whittingham. P.S. Terwijl ik dit schrijf, krijg ik DE RIJKSKANSELIER OP DE BRES. De Duitsche rijkskanse'ier heeft een redevoering gehouden in den Rijksdag o er de nota der comm'ssie van berstel weike r.m den eisch bevat, dat Dnitach- lid voor 60 milliard (papier) nieuwe be'astingen zal opbrengen. Hel, geheele belastingcoinpromis, dat met zooveel moeite door de Doilsche regeeting ineen is gezet komt door dezen eisch weer op losse schroeven le staan. De Kijksüanseüei' wees er in zijn rede op hoe dit compromis een inte- gretrend deel au de geheele buiten- landsche politiek van Duitsebland is en inmenging van buiten af op dit teere plantje most werken a's een Maarlsche bui. Het systeem der directe belastingen, zoo zeide Wirth, is in Duitsebland thans zoo ontwikkeld, als in geen ander land en ook de indirecte beias- tingeu zijn zeer sterk verhoogd. Daarbij komt nog de onzichtbare belasting door den stand der valuta veroorzaakt en de afhankelijkheid van het buitenland, welke in Duitschland steeds grooter wotdt. In ieder geval is het onmogelijk middelen voor 69 milliard nieuwe belastingen te linden. Iu plaats van tot consolida tie van den toestand bij te dragen, beeft de Commissie van Herstel het geheele Duitsche economische leven weer aan het wankelen gebracht. De eiscben zijn reeds om zuiver parlementaire en politieke redenen ten ecnemnale onmogelijk, om niet te zeggen onziunig. Ook de controlemaatregelen bestreed Wirth als een aantasting van liet zelf beschikkingsrecht van het Duitsche volk. Wij kunnen, aldus zeide hij, onder stormachiigen bijval, er niet aceoord mede gaan dat dit controle' systeem rol chicanes en ten eeuemale onproductief, nog verder wordt nitge breid. Dit is een eisch, waaraan zich geen Duitsche regeering in 't belang van de verarmde en noodlijdende be volking kan onderwerpen. In plaats van dergelijke controle-maatregelen moet liever aangestuurd worden op een verbetering van de Dnitsehe valuta. Dr. Wirth vestigde tenslotte de aandacht op het denkbeeld eener internationale schadevergocdingsleening, welk denk beeld steeds meer veld wint. De Duit sche markenkoers kan alleen in een lange panze den steun vinden om op adem te komen. Den volgenden dag zeide Rathenau dat Poincaié den strijd tegen Lloyd George aangebonden heeft en een der gevolgen voor Duilsclilsnd is .geweest dat in de laatste twee maanden meer dan 200 nota's op Duitsebland neerbagelden, de beantwoording waar van de andere werkzaamheden schier onmogelijk maakte. Rathenau merkte voorts nog op, dat Duitschland wel degelijk heeft betaald en heeft willen betalen. Dit blijkt alleen reeds uit het feit, dat hel in het geheel voor 46.0 m lllard gondmark in geld en bericht dat de inlijving heeft plaats Daarmede is de korte geschiedenis van Aureataland als zelfstandig rijk ten einde, evenais de geschiedenis van de Staatsschuld, en zelfs gelukkiger, dau ik had durven hopen. Diep in mijn hart heb ik nog een teedere herinne ring aan het zonnige, vroolijke, wer- kelooze, kleine spitsboevennest, waar ik vier zulke ontroerende jaren beleefd heb. Misschien heb ik het lief, omdat daar mijn roman gespeeld is, en ik elke plek zou liefhebben, waar ik de Signorina had leeren kennen, want ik ben nog lang niet genezen. Ik loop niet zuchtend rond ik geniet van het leven maar niettegenstaande mjjn genegenheid voor den President gaat er toch haast geen dag voorbij, zonder dat ik dien verdoekten boomwortel verwensch. En zij Wat zou zij voelen Ik weet het niet. Ik geloof niet, dat ik het ooit geweten heb. Maar ik heb een brief van haar en daarin zegt ze Te denken dat ik den ouwen Jack zal weerzien, den armen verlaten Jack 1 Marcus is heel goed (maar zeer ziek, de arme vent) doch ik zal blij zijn, als ik je weerzie. Herinner je je in natura heeft betaald. In deze sommen is de waarde van de koloniën en van het verloren Opper- Silezische en West-Pruisische gebied niet inbegrepen Indien men biermede ook rekening zou houden, zou de waarde van de Duitsche betalingen zeker de 100 milliard overschrijd; u. Voorts betoogde Rathenau, dat Duitschland volkomen ontwapend is en dit, terwijl Europa om Duilscblaud heen stijf staat van bewapening, daar er 4 7 miilioeu soldaten zijn, tegen 1.7 miilioeu vóór den oorlog. De schadevergoedmgskwestie za', gelijk men «eet, op de conferentie te Genua niet ter sprake komen. Hoe men dap op vruchtbare wijze aan het herstel van Midden- e» van Oost-Europa za! kunnen werken is een raadsel, dat ook de Engelschen schijnt bezig te houden. Ook de ontwapening en de vredestractaten zullen daar buiten be schouwing blijven. Maar wat stelt men zich dan van de resultaten der confe rentie voor Frankrijk wilde niet dat de boven genoemde puuten op de agenda werden geplaaist en wist ziju zin in dezen door te drijven. Het gevolg van Frankrijks drijien zou wel eens kunnen zijn, dat Frankrijk op de conferentie alleen komt te staan eu of het zich in die isolatie erg prettig zal voelen staat te bez en. Ue stemming van Rusland ten op zichte van Frankrijk is ook ai niet bijzonder gunstig. De volgende liefe lijke uitlating is uit de lzwestia „Van welken kant de eerst vo'gende slag tegen Rusland komen zal, is nog niet te zeggen. Maar een ding weten wij, en dat is, dat het grootste gedeelte der schuld en verantwoordelijkheid voor nieuwe beproevingen van het Russische volk op de schouders van de Fran- SChe hourgoisle zal rusten. Wij zijn overtuigd, dat de huurlingen der bout- goisie, evenals vroeger, weder zullen worden afgeslagen door de bajonnetten der roode soldaten en het Fransche geld dan weer opnienw nutteloos zal zijn weggesmeten*. De voorteekenen der bijeenkomst te Genua zijn dus verre van gunstig. Verbinding van Zeeland met België Door burg. en weth. vau Middelburg is, naar aanleiding van het ontwerp- zomerdienst voor de Nederlandsche spoorwegen, een schrijven gericht tot den directeur generaal der spoorwegen eB een tot den minister van Waterstaat. In het laatste woidt steun gevraagd voor verbetering van hetgeen in de eerste als een font wordt aangemerkt. In dat eerste schrijven wordt er op ge wezen, dat de aansluiting van uit en naar Zeeland te Roosendaal met België veel te wenscheu overlaat. Het antwoord van de directie der spoorwegen lnidde, dat tusschen aan komst van treinen uit Zeeland en ver trek naar België minstens 16 minuten moet verloopen voor het vervullen van de douane- en pasformalileiten, ter wijl daarvoor in omgekeerde richting nog hoe ik er uitzie Ik ben nog heel knap. Dit in vertrouwen, Jack. Marcus denkt dat je voor ons zult wegloopen, als we iu town komen. Maar dat geloof ik niet. Wees zoo goed, Jack en haal me van den trein om 12.15 aan het sta tion. Marcus komt met een lateren trein, ik zou me das erg verlaten voe len als je me niet opwachtte. Eu breng de witte roos mee. Als je me die niet vertoonen kunt, spreek ik geen woord tegen je. Christina. Ik vind dat een lastig geval, zoo met de vrouw van een ander. Maar een man van zaken kan toch de plaats, waar bij zijn kantoor heeft, niet ont vluchten, omdat een dwaas vrouwtje het zich in het hoofd gehaald heeft, om hier heen te komen. Aangezien ik dus eenmaal hier beu, kan ik ook wel zoo beleefd zijn om baar af te halen. En, nu ja, nu ik dat ding toevallig nog heb, kan ik het ook wel meenemen. Kwaad kan het niet. Einde.

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1