N\ 39, Donderdag 30 Haart 1922, 109 jaargang Smokkelen FEUILLETON. Een beduidend mensch. BUITENLAND. Binnenland, School en Kerk, Boeken en Tijdschriften. Stadsnieuws, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, huiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. üoesche e (bum Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant en Kieeuwens Boss* Drukkers-en Uitgeversbedrijf. ADVERTENT1ËN van 5 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt, tweemaal berekend, familieberichten l10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. evershedriJf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 unr voormiddag. De Nederlanders hebben van ouds her een bijzondereu aanleg gehad voor het smokkelen. Daaronder moet dau niet alleen verstaan worden het over de giens breugen van de een of andere aan uit- of invoerrecht onderhevige waar, maar men moet het begrip smok kelen opvatten i:i den meest uitge- breiden zin en daaronder verstaan het. „beduvelen» van personen, van licha men en van de overheid. Voor het smokkelen ten aanzien van particulie ren schrikken de meeste Nederlanders terug, in de eerste phats omdat het eventueele lijdend voorwerp bijzonder goed uit zijn oogen kijkt en verder omdat het goede hart dat de meesten toch wel bezitten, van onder de dikke isolatie van het egoïsme zijn stem doet hooren. Maar in het besmokkelen van instellingen en van de overheid, waar het, zoo pleegt men te zeggen „van den grooten hoop» gaat, daarin heeft ons volk een angstwekkende virtuosi teit bereikt, die aan het ongelooflijke grenst. Hoe verkneukelt men zich van de pret, wanneer men zijn belasting biljet iets niet te veel te laag invult. Het is echter niet eens ver- eischt dat de delinquent voordeel (rekt uit zijn handeling. Hoe vaak wordt, ofschoon het verboden is, op ons eiland geen water gegeven aan een niet aan de waterleiding aangeslotene. De daad is hier in 't uaieel van dengene die deze bedreef immers, hoe meer aange slotenen, hoe goedkooper het water kan worden echter men wordt gedreven door het, hierboven vermelde, goede hart, maar ook door de zucht, tot smokkelen. liet is wonderbaarlijk waaruit al niet de sm ikkelzin van den Neder lander blijkt. Versehilier.de staaltjes van smokkelen, wél om voordeel, ontleenen we aan het verslag van den directeur-generaal, hoofd van de afdeeling Volksgezond heid, betreffende de financieeie controle van woniDgbouwvereenigingen, werken de met steun uit's Rijks kas over 1921. Voor administratie, inrichting van kantoren, het feest der eerste steen legging enz. zijn de kosten vaak hooger geweest dan met de eischen van een zuinig beheer overeen te brengen is. Bij de Delftsche Coöp. Woningbouw vereniging Volkshuisvesting werden o m. de volgende uitgaven aangetroffen: kosten eerste steenlegging f 22-3.98, reis- en verblijfkosten f 458.10, zaal- huur en consumptie f 234.15. Een drietal heeren uit Leeuwaréen maakten een studie- (snoep-reisje) naar het Duitsche bezette gebied, waarvoor per persoon en per dag f 40, dat is in marken een heel kapitaal, in reke ning werd gebracht. We lezen van een architect, die een zeker percentage van de werkelijke bouw som in rekening heeft gebracht, in plaats van de bouwsom van 1914 tot grondslag te nemen. In strijd met de bepalingen van de honorariumtabel 1916 heeft hij bovendien in de bouwsom begrepen de kosten van den grond en zijn eigen honoiarium, ten gevolge waarvan hij eenbeloouing van ruim f 16.400 eischte, terwijl hem volgens de honorariumtabel slechts ruim f 5500 zou toekomen. Voorts van een anderen architect die 49 DOOIt ANTHONY HOPE. De vlek, waarop de Presideat zoo breedvoerig had gewezen, bestond in het feit dat van de driemaal honderd duizend dollars, die op den heilloozen avond in de Bank lagen, nooit een enkele cent te voorschijn is gekomen. Het algemeen oordeel was, dat de Overste ze had weggeborgen, en de President gaf zich veel moeite, om te bewijzen, dat de herstelde Regeering volgens de grondbeginselen van het Volkenrecht voor die gebeurtenissen niet aansprakelijk kon gesteld worden. Van het Volkenrecht weet ik even weinig, als de President, maar zeker weet ik, dat, wat dit verheven wetboek ook zeggeu mag (en het schijnt ge woonlijk de handelingen van alle par tijen te rechtvaardigen) er nooit een cent van dat geld in de zakken als grondslag voor de berekening van zij n honorarium een bouwsom voor 1914 aangenomen heeft, welke ruim tweemaal zoo hoog is als voor anders dergelijke woningen gewoonlijk aange nomen wordt. Voorts heeft hij het percentage iets te hoog gesteld en ten slotte op het aldns berekende honora rium een bijslag gelegd vau 45 pGt., ofschoon tot dusver nog slechts een bjjslag van 25 pC'. was toegestaan. Wij laten het hierbij het rapport bevat nog enkele dergelijke staaltjes voorts voorbeelden van ondeugdelijke uitvoering, waarbij door den aannemer is gesmokkeld. Bij de woningstichting Patrimonium te Appingedam bleek f 500 te zijn ver duisterd, welk bedrag de penningmees ter later aanbood terug te stonen. Uit dit alles blijkt wel, dat de ver- eenigingsbouw aanleiding geeft tot tal van minder gcwenschle bijkomstigheden. Misschien heeft de minister dit ook gevoeld toen hij het particulier initia tief aanwakkerde door het beschikbaar stellen van bijdragen voor den parti culieren bouw. Het is een algemeen menschelijke eigenschap dat men het niet zoo nauw neemt ais het van de gemeenschap afgsat. Wat hindert het. Iedereen doet het immers, en omdat iedereen het toch doet, zullen we er maar aan meedoen en zoo draaien we in een cirkel en is het. langzamerhand een algemeen gang bare opvatting geworden, dat een ieder het dofit, omdat iedereen het doet. Ja, zelfs als er geen voordeel bij is te halen, zooals we boven met een voor beeld aantoonden, dan doen we het nog als een soort van sport, oui het prikkelende van het gevaar van het bedotten van de overheid, van de ge meenschap, waarbij we zoo licht ver gelen, dat we zelf daar ook bij hooren. Wij hebben ditmaal speciaal de woningbouw aangehaald als een bewijs dat de menschen nog niet geschikt zijn voor hoogen gemeenschapszin, doch wij kunnen dezelfde verschijnselen overat vinden, waar de gemeenschap als werk gever optreedt, reden waarom sociali- satie-theorieën vooreerst (de eerste duizend jaar b.v.) nog maar 'het beste theorie kannen blijven. DE HERSTELLENDE ZIEKE MAX DE IERSCHE SPLIJTZWAM. De conferentie van geallieerde minis ters, welke te Parijs is gehouden, heeft het tractaat van Sèvres met Turkije zoodanig gewijzigd, dat dit geheele tractaat eigenlijk niet meer bestaat, het lieeft een geheel ander uiterlijk gekregen evenals de jongedame, die men VMlduag in een wiatereostuum en morgen in een zomerpakje ziet. Geheel Klein- Azië blijft met inbegrip van de haven Smyrna, Turkscb de Sultan herkrijgt zijn gezag over Konstantinopel, alleen wordt de Europeesche grens een weinig in zijn nadeel verlegd en wordt getrok ken van Rodosto aan de zee van Mar mora naar Midia aan de Zwarte Zee, waardoor Adrianopel buiten het Turk- sche gebied blijft. Thraeië zal gedeelte lijk door de Grieken ontruimd worden. Vermoedelijk zal de Sultan weer zeg genschap over de heilige plaatsen in der Directeuren terecht zal komen. Ik moet het uitspreken, dat Zijn Excellentie in die aangelegenheden zeer inschikkelijk tegenover mij han delde nooit kwam er een woord over zijn lippen betreffende die tweede leening, het onzalige telegram of een van die andere geldzaken. Mijn on middellijk na mijn vertrek aan de Directeuren gezonden bericht over deze zaak, werd door niets, wat hij zeide, gelogenstraft. De Directeuren hadden niettemin een andere opvatting dan de President, en de toestand werd zoo gespanneD, dat ze de opheffing van de geheele filiaalbank in Whittingham in overweging namen, toen er gebeurte nissen voorvielen, die weder verande ringen brachten in hun besluit. Voor dat ik mijn pen uit de hand leg, moet ik deze aangelegenheden meedeelen, en ik kan dat niet beter doen, dan door hier een brief in te lasschen, dien de President mij vereerde, nadat ik onge- voor twee jaren van hem gescheiden was. Ik had aan zijn wensch voldaan, en hem mijn standplaats meegedeeld. Tot nu toe heb ik slechts een kort briefje van hem gehad, waarin hij mij Azië krijgen. Voor de rechten der min- fierheid, in 't bijzonder der Armeniërs, zal de Volkenbond opkomen. Het toe- i zicht over de zee-engten en de demobilisalie van de kuststreek, waarbij de Grieken Gallipoli houden, wordt j geregeld. Het stelsel van de Tu'ksche schuld wordt gehandhaafd een schade vergoeding zou door Turkije aan de bondger.ooteu be'aald wolden. Dit zijn de voornaamste bepalingen. De zieke man wordt door den WOU (lerdoliter, liet Sutente-boertje, aar dig opgelapt, alleen zal hij ervoor moeten dokken. Engeland heeft hier een aardige over winning behaald en de rust zal door deze wijzigingen in bet tractaat wellicht in Britsch-Indië eeuigszins terugkeereu. Het wakkcrschuddeu der Engelsche regeering door den onderkoning van lndië, via den ex-minister Montagu, die zijn tong voorbij bnlletinerrde en daarom moest aftreden, heeft dus resultaat gehad. Het republikeinsche lersche leger heeft te Dublin een conventie gehouden, welke door de volgelingen van de splijtzwam de Valera was belegd. De voorloopige regeering heeft, of schoon zij jhad bekend gemaakt, dat allen die haar bij zouden wonen, uit het leger zouden worden ontslagen, deze conferentie niet kunnen verhin deren. Misschien zullen er nu binnenkort vjjf legers in Ierland zijn, n.l, het Vrijstaatsche leger, de burgerwacht, het Republikeinsche, het Britsehe en het Ulster-leger. Dc conventie heeft twaalf oren vergadjrd en dus aanmerkelijk over gewerkt. Met algemeene stemmen werd een motie, van trouw aan de lersche republiek aangenomen. Verklaard wordt dat de republiek ODder een bijzonder uitvoerend bewind zal blijven. Voorts werd besloten de boycot in Zuid-Ierland tegen Belfast te hand haven en uit te brefdeo tot een bewe ging tegen alle. zes Uistersche. graaf schappen. De lersche splijtzwam ondermijnt steeds. Een afzonderlijke liberale lijst. Een door mr. S. van Houten geleid verkieziDgscomité heeft het plan bij de a.s. verkiezingen met een afzonderlijke liberale lijst uittekomen. In zijn laatsten staatkundigen brief ontwikkelt mr. van Houten een viertal punten die z.i. behooreu voor te komen op een liberaal program le. herziening der kieswet, zoadat weder volksvertegenwoordigers in de Tweede Kamer zittiög nemen, die tegenover een bepaalden kiezerskring verantwoordelijkheid gevoelen 2e. vrijheid van werktijd voor vol wassenen, behalve in uil den aard van den arbeid ongezonde bedrijven; 3e. geen overheidsbemoeiing met huurprijzen, en met den bouw van woonhuizen slechts krachtens de gewone beginselen van politietoezicht 4e. terugkeer ten aanzien van armen zorg tot de vóór den oorlog geidende praktijk. zijn huwelijk met de Signorina mee deelde, en den wensch uitsprak, dat het mij in mijn nieuwen werkkring goed zou gaan. De aangelegenheid waarop de Pre sident doelt, werd spoedig daarna openlijk bekend gemaakt. De brief luidde Beste Martin 1 Als gewezen burger van Aureataland zullen de nieuwtjes, die ik je ga mee deelen, je zeker interesseeren. Ook leef ik in de hoop dat, niettegenstaande al het voorgevallene, je vriendschappelijke gevoelens voor mij je toch belang zullen doen stellen in mijn lot. Zonder twijfel ben je wel op de hoogte gebleven van de algemeene toestanden hier. Over jou bijzondere kennissen kan ik je eigenljjk niet veel vertellen. Je zult wel niet erg ver baasd zijn, als je hoort, dat Johnny Carr (die steeds met de meeste hoog achting van je spreekt) de verstandig ste daad van zijn heele leven gedaan heeft door Donni Antonia tot vrouw te nemen. Ze is een door en door goed Examen Acte L.O. Tot deskundigen hij het afnemen van hei examen voor o'e acte L.O. te Middelburg zijn benoemd Voor Nederlandsehe taal en lezen de heeren G, Weeda te Middelburg, C. de Kok te Oosterland, Y. Sterringa te Middelburg, D. A. van Huute te Axel en plaatsvervanger de heer Th. Over maat te Uzendijke. Voor rekenen de heeren R. van der Welle en N. Jongepier en plaatsver vanger de heer K. Dekker allen te Middelburg. Voor natuurkennis de heeren F. Maijs te Goes, A. de Smidt, C. Hack en J. K. van Drunen te Middelburg, tot plaatsvervanger de heer M. T. van Sta-ilen te Dreischor. Voor zang de heeren A. Lijeen Middelburg,G. ten Brink te Koudekerke en tot plaatsvervanger de heer A. P. Varel te Vlissingen. Yoor geschiedenis inejuf. M, M. Jungius le Middelburg en de heer P. van der Reve te Zierikzee ca tot plaats vervanger de heer E. J Remeijn te Goes. Voor aardrijkskunde de heeren K. Huizinga Middelburg en P. H. van Leeuwen Middelburg en plaatsvervan ger de heer W. 't Hooft te Goes. Voor teekenen en s;lirijven de heeren J. Vreeken Middelburg en A. II. Kastel le Zniddorpe, plaatsvervanger de heer L. Heijmaus te Middelburg. Voor opvoeding en onderwijs de heeren G. Jurry Vlissingen, A. Zuider- veld Middelburg, plaatsvervanger de heet W. A. van Wijk, Wolphaartsdijk. Vrije- en ordeoefeningen de heer W. de Graaf en mej. A. S. Beugel, beiden te Middelburg en plaatsvervanger de heer A. C. Kievit te Oostburg. Nuttige handwerken de dames M. J. de Haan, Middelburg, mevr. van den Doolvan der Harst te Goes en plaatsvervangster mevr. Van 't H'ff- Scherer te St. Laurens. Geref. Kerk. De lidmatenvergadering van de Geref. Kerk van Herwijuen sprak zich met alg. stemmen uit, om na goedkeuring van de classis Tiel, die 12 April zal worden gehouden, ds. R. Brouwer van Baarland voor de tweede maal te be roepen. Een Gulden, Winckel. Febr. Maart. Bij het lezen der verschillende arti kelen in dit tijdschrift wordt men tel kens getroffen door de liefde voor de letterkunde, voor de filosofie, vcor de schoonheid, die er uit spreekt. Dit is dan ook een blad, waar men niet maar- even in bladert, maar een dat men werkelijk van a tot z leest, waarnaar men telkens grijpt. Wij nemen ditmaal over een citaat uit een beoordeeling van Democratie, van Just Havelaar, door Gerard van Bekeren. „Democratie is geen vervlakking van het volk tot vormelijk beschaafde bur gerij, noch de kerkering der per meisje, hoewel ze een vooroordeel tegen Christina schijnt te hebben. Ik was in staat de jonge lui behulpzaam te zyo, door hun de bezittingen van den Over ste Mc. Gregor toe te wijzen, die vol gens onze wetten, wegens hoogverraad van dien maD, aan het hoofd van den Staat vervallen waren. De dokter en Madamo Desvarges zijn eveneens een paar geworden, en men verheugt zich er in, dat men nu zeker wel het laatste woord over haar man en diens lijden zal hebben gehoord. Jones heeft ons, zooals je wel zult weten, sedert een jaar verlaten. De arme kerel is nooit weer bekomen van den angst, dien hij heeft uitgestaan in dien nacht, om te zwijgen van de verkoudheid, die hij opdeed in den tochtigen steenkolenkelder waar hij zijn toevlucht gezocht had. De Bank heeft hem op zijn dringend verzoek ontslagen en ons een jongen Puritein gezonden, die er niet tegen op zal zien om tijdelijk een kleine leening te sluiten. Ik wenschte wel, dat ik je een even bevredigende schildering van de open bare aangelegenheden kon geven. Jij stond hier ineer of minder achter de soonlijkheid door het gezag der menigte. Als het volk geen ras meer heeft ver keert de meuschheid in gevaar, omdat de geest dan niet zal kunnen zege vieren. Ras is elementaire geest, bet stijl begrip in zijn oorspronkelijke natuur- gedaante, het volk de materie waarin de geest zich openbaren zal. De tragedie van het volk blijft, dat het zich tot 't bewuste leven niet geheel kan ver heffen het volk zonder leider is als de ongelouteide vrouw vrouw, om dat het een kracht van onbewustheid is, een kracht die eerst door zich met den hewnsten geest te vereenigen tot de rust en tot de daal kan komen zender te verwildeien. Alleen dau komt het volk tot geestelijken bloei, wanneer de bewuste geesten een idee vertegen woordigen, die het volksgeheel in vrij heid bewonderen kan. In Christus vinden wij de bewust geworden ziel, de natuurgeworden geest. In Christus leeft de volks-ziel. V EILINGSVEREENIGING Züid-Bbvet.axd. Dinsdagmorgen had de algemeene vergadering van de Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland" in de Prins van Oranje, alhier plaats. De voorzitter, de heer li. A. Hanken, heette in zijn openingswoord de aan wezigen hartelijk welkom, schetste in 't kort het resultaat van het afgeloopeu jaar en sprak de hoop uit dat 1922 een voorspoedig jaar zal zijn ook voor de veiling. Daarna werden de notulen der vorige vergadering door den secretaris, den heer A. van der Poest Clement, voorgelezen De heer A. P. Lindenbergh, Wemel- dinge, protesteerde tegen de uitdruk king, dat er niets uit te betalen was aan voor oorlogsresico ingehouden veilingspercentage en spreekt van draaierij. De voorzitter antwoordde dat daar voor nooit wat ingehouden is. Spreker heeft nog nooit gedraaid en hij komt op tegen deze uitdrukking. Wel heeft spreker den menschen de waarheid in hun gezicht gezeg.'. Spreker heeft nog nooit een cent van de veiling getrokken. De notulen werden hierna onveran derd goedgekeurd. Door den secretaris werd hierna het jaarverslag voorgelezen. Wij ont leenen hieraan het volgende In het afgeloopen jaar waren én opbrengst én hoedanigheid van het fruit goed te noemen, de groententeel- ten evenwel zijn door de abnormaal groote droogte als mislukt te beschouwen Het kwantum bessen, per groote veiling verkocht, was beduidend grooter dan in voorgaande jaren, Ook appels en peren zij'n in groote hoeveelheden geveild. In 1920 totaal nog geen miljoen K.G. appels, in 1921 bijna 2£ miljoen K.G. peren in 1920 plm. 360.000 K.G., in 1921 ruim 1 miljoen K.G. Het totaal aantal veilingen bedroeg 181, waarvan 75 groote en 106 kleine veilingen. coulissen en weet, dat het geenszins gemakkelijk is, om de machine aan den gang te houden. Vijftien jaar lang heb ik dat alleen klaar gespeeld, en hoewel men mij dikwijls slechts een avonturier noemt (ik beweer niet, dat dat onwaar is) zoo denk ik toch op mijn eetewoord dat ik tameljjk behoor lijk geregeerd heb. Maar ik heb er nu genoeg van. Ik ben heusch niet meer zoo krachtig, als ik geweest ben, beste Martin. Wat de jiren betreft, ben ik nauwelijks boven den middelbaren leeftijd, maar ik heb een duivelsch leven achter mij, en het zou mij niet verwonderen, als het met den ouden Marcus Whittingham nog ta melijk gauw gedaan zou zijn. Mijn eenige kans is nog, volgens Anderson, dat ik mij wat rust gun, en die kans wil ik mij verzekeren. Eerst heb ik beproefd, om een opvolger te vinden (dewijl een nakomelingschap mij ont zegd werd) en ik heb ook aan jou gedacht. [Slot volgt).

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1