LUX K° 38. Dinsdag 28 Haart 1922. 109 jaargang Een beduidend meosch. BUITENLAND. FEUILLETON. Binnenland. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT F rijper kwartaal, in Goe» f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. goesw Uitgave Nanml. Vennootschap Uoesche Courant ADVERTENTIE* van 15 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers a ceul. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 unr voormiddag. courant Zij, die zich met ingang van 1 APRIL op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende n u m- mers gratis. SKELETTEN. Op een gemaskerd bal, eenige weken geleden gebonden, naar we meenen te Amersfoort, verschenen onder de gecos- tumeerden een 5-tal personen als skelet verkleed. Het lugubere vijftal verwekte begrijpelijkerwijze eenige ontsteltenis onder de danslustigen. Het «Memento Mor!" had in de balzaal van het leven geklonken en men hield zich de ooreu dicht. De berichten uit Rusland, welke we dagelijks in de couranten lezen, zullen oogetwyfeld door velen worden over geslagen, omdat hel lezen van al die ellende nu eenmaal geen opwekkende lectuur is. Maar toch is het verkeerd de oogen te sluiten voor deze skeletten en de struisvogelpolitiek tie te passen. Een medewerker van de Telegraaf heeft een bezoek gebracht aan de ster- vende Wolgastreek en schrijft daarover in zijn blad. We halen hier een brok stuk aan, waaruit niet alleen blijkt door welken grooten nood Rusland wordt geteisterd, maar teveus hoe weinig bolsjewistisch de Russen iu hun ziel zijn. In Samara „De dood had in deze grootc stad, waarheen de buitenlandsche hulp zich in de allerlaatste plaats wendt, wijl deze voornamelijk ten doel heeft de landbouwers te redden, alle ver schrikking verloren. De stervende in de straten was even iukeemsch als een omgeslagen parapluie in onze Wester- sche steden, maar trok alleen niet zoozeer de publieke interesse. Goed- gekleede personen heb ik het lichsatn van een gevallene zien passeeren als ware het een pak vodden en begrafe nissen vormden hier een integreerend deel van het stadsbeeld. Sommige dier begrafenissen hadden nog den schame- len troost van eenig haastig kerkelijk vertoon een man met een krnis ging voor de slede uit en de nabe staanden volgden in snellen pas. Menig maal zag ik echter dooden half opge vouwen in open pakkisten vervoeren met de slordigheid die aan groote, rijke oogsten gepaard gaat. Acht men in sommige Amerikaansche streken het graan, dat te overvloedig is opgescho ten en worden de machines er niet mede gestookt omdat men niet weet wat aan te vangen met dien overvloed Ja, de Bolsjewlki hebben wel het monument neergehaald van Alexander II op 't Alexejewskajaplein te Samara en de adelaars van de gouvernements gebouwen, maar zij hebben niet bet egoïsme bunnen neerhalen, dat ster ker dan bronzen standbeelden in de zielen van de stadsbewoners en de marktbandelaars leeft. Ik begrijp nu waarom zelfs thans nog in Europa bij sommigen de meening heerseht, dat die 4,1 DOOR AN TH ONT HOPE. Ik ging naar boven en o"peude voorzichtig de deur. De Signarina lag te bed toegedekt met een plaid en ze scheen te slapen. Ik boog mij over haar been en kuste haar. Ben jij dat, Jack f vroeg ze; haar oogen openend, met een zwakke stem. Ja, lieveling, antwoordde ik. Ik gi weg. Heengaan of sterven, en of ik heenga of sterf, ik moet alleen blijven. Ze was bijzonder kalm, bijna zonder deelneming. Toen ik mij op mijn knieën naast haar nederliet, richtte ze zich op, nam mijn gezicht tnsseben haar handen en kuste mij, niet harts tochtelijk, maar zacht en feeder. Mijn arme Jack! zei ze, het heeft niet mogen zijn, lieveling. Het is onmogelijk tegen hem te strijden. Daar was weder die wonderlijk, ondtrwerping aan zijn invloed. Heb je me lief f riep ik smartelijk Ja, sprak ze. Maar ik beu heel, hongersnood «zoo'n vaart niet loopt". In de stad Samara is voor iien die geld bezitten voedsel te verkrijgen zij behoeven sleohts naar de marktplaats te gaan om het te koopen. Daar staan de zakken meel, de tentjes waar brood en boter verkocht worden en men beschuldigt liet Sovjet- gouvrrncment dat het deze wareu niet confiakeerf, terwijl neg voor koit de voornaamste grief tegen de Sovjet- ■egeering was dat het geen persoonlijk eigendom erkende. Ik heb het niet verstaan hoe het mogeljjk vas dat op de marktplaats in Samara het voedsel in lioopen op getast s!o.,d, terwijl een paar srrateu verder meoschen in elkander zakten en van honger stiereen, zonder dat zij een poging aanwendden het voedsel dat daar hun honge>tgen oogen fan tastische beloften deed van nieuwe kracht en langei leven ook maar te beroeren. Zagen zij dan in dat (He schijnbare overvloed van geen be- teebenia kon zijn voor een roilli- oenenbevolking, overweging die ook de Sovjetautoriteiten weerhield van een ingrijpen dat hoogstens tot resultaat kon hebben dat ook de kleine schare bezittenden toegevoegd zouden worden aan de onafzienbare legers ten doode opgeschrevcnen Of lag 't geheim in die schemerende kathedralen, waar j aan dag en avond eu avond de bevolking zich verdrong voor de protsige goudghnsterende ikouen en daar uren geknield lag op den steenen vloer, verzonken in verzuchtingen, zich onop houdelijk bekruisend, in extase wach tend tot de gouden deuren zouden opengaan, waardoor de pope zou schrij den straks in zijn gouden gewaad en zijn coquette priesterlijke verzorgdheid van lange glanzende haren en wel- gekamden baard Soms stond een oude vrouw op en ging gebogen tot voor een dier be voorrechte heiligen, waar de gloed der kleine waskaarsen het sterkste de gouden mantelplooien belichtte en voegde haar schamele offer bij die vele reeds ont- stokene, om dan, de andere knielende zwakjes ter zijde duwend, gulzig en herhaaldelijk de glasplaat te kussen die de kostbare heilige voor dien ge- stagen vereeringsdrang beschutten moest Nu wil de Russische Kerk deze gouden en zilveren heiligeu versmelten om er brood voor te geven aan de hongerenden in het Wolgagebicd. Stille Zuldzeeverdrag. De Amerikaansche Senaat heeft met meer dan de vereischte meederheid van ®/a der stemmen het tractaat over de Stille Zee met Engeland, Frankrijk en Japan, aangenomen". Betalingen gestaakt. De Haagsche bankiers- en kassiers- firma Lenartz Wagner en Co. heelt haar betalingen gestaakt. Het tekort zou ongeveer 1 millioen 300 duizend gulden bedragen. heel erg vermoeid, en hij zal g voor me zijn. Zonder iets meer te zeggen verliet ik haar in het bittere bewostzijn, dat mijn leed maar een heel zwakken weer klank vond in haar hart. Ik ben bereid om heen te gaan, zei ik tegen den President. Kom dan mee, antwoordde hij hier neem dit, dat zul je mogelijk kunnen gebruiken, en hij schoof mij een pakje banknoten toe (waarvan een gedeelte, zooals ik later ontdekte) van mijzelf was nit de Bank. Toen ik bij de boot kwam, stapte ik er in als een wezenlooze en vond daar alles voor de afvaart gereed. Het ga je goed, Martin, voor spoedige reis. Het kan zijn, dat wij elkaar nog eens ontmoeten. Op het oogeublik is hier geen plaats genoeg voor ons beiden. Neen Excellentie, antwoordde ik, het was een eerlijke strijd, en hebt gewonnen. Toen ik de boot van de landings brug afstootte, voegde hij er nog bij Laat mij nog eens hooren, hoe het je gaat. Ik knikte zwijgend. Het ga je goed, voorspoedigi reiszei hij nog eens. Ik wendde den boeg van de boot DE "V VEILIG FAbPI- LEVER'5 \GEWASiCHEft/ KAMTETIVAN ZEEP-MÜ. \WRDCo/SUMUGHT ZEEP Bankbiljetten met. opschriften. Aan de Rijkskantoren zullen voort aan gien bankbiljetten, waarop reclame- opschriften, stempels enz. zijn aange bracht, iu betaling worden aangenomen. De aanbieders zullen verwezen worden naar de Nederlandsehe Bank, welke dergelijke gemutileerde biljetten aan de circulatie schijnt te willen onttrek ken. Wij raden ieder aan, ter voorko ming vaa moeite zooveel mogelijk de biljetten bij betaling te weigeren. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zjjn over de afgeloopea week, eindigende 24 Maart in Nederland uitgesproken 46 faillissementen tegen 48 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Maart 1922 585 faillissementen tegenover 463 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Kapelle. Vrijdagavond had in een der kantoren van de N.V. Zeeuwsche Fruit- en Groentencultuur Mij. alhier de eindles plaats van den gehouden Motorcursus. De heer F. Bal uit Goes, onderwijzer, mocht onomwonden zijn hooge tevredenheid uitspreken over de wijze waarop de lessen gevolgd waren. Het theoretische zoowel als het practische getuigde van ijver en nauw gezetheid. 14 leerlingen werden bevorderd. Besloten werd om een vereeniging van oud-leerlingen op te richten. Alle cursisten traden toe. In de e.k, vergadering zal een reglement vastgesteld en een bestuur gekozen worden. Een excursie zal men dezen zomer maken en a.s. najaar bij voldoende deelname een nieuwen cursus openen. Ovezand. Vrijdagavond hield de Groene Kruisvereeniging Ovezand Driewegen haar jaarvergadering in de Katholieke school te Ovezand. Door naar de zee cn ving mijn eenzame vaart in den nacht aan, HOOFDSTUK XV. Diplomatieke Deze geschiedenis is nu, voor zoover ik er in betrokken ben, ten einde. Na mijn vertrek uit Aureataland kwam ik weder in den tredmolen des levens, en sinds dien gedenkwaardiger, nacht in het jaar 1884 heb ik niets meer beleefd, wat de aandacht van den geduldigen lezer waard is. Ik heb den tegenspoed, verbonden aan het ver dienen van het dagelijksche brood verdragen, ik heb de uitspanningen genoten, die elk wijs mensch zich veroorlooft. Maar ik zou mij aan een schromelijke zelfzucht schuldig maken, als ik mij verbeeldde, dat ik de eenige of de voornaamste persoon uit de voorafgegane hoofdstukken was, en ik heb het gevoel, dat ik slechts een plicht vervul, als ik in korte trekken en zoover ik er mee bekend ben, de verdere geschiedenis vertel van de men- schen, die in dit verhaal een rol ge speeld hebben, en van het land, dat het tooneel was van de meegedeelde gebeurtenissen. Toen ik Aureataland verlaten had, keerde ik natuurlijk naar Engeland terug. Om aan de heeren Directeuren den voorzitter werd verslag uitge bracht over de wijkverplegingjontvangen was f2193.82 uitgegeven fl 772.88 batig saldo f 421.94. Dcor de wijkzuster wer den totaal 1774 bezoeken afgelegd. Door den secietaris der Groene Kruis vereeniging werd een kort verslag over den toestand der vereeoigiug uitge bracht; het ledental bedraagt 366. De penningmeester deed verantwoording over de kas, omvangen was f 1846,07 uitgegeven f 1210,25 '/a batig saldo fG35,81|, de rekening werd door 2 leden nagezien en in orde bevondeu. Daarna werden nog 8 aaudeelen zijnde de nors. 43, 57, 84, 93, 96,99, 111 en 140 van het rentelocs voorschot uitgeloot, en sloot de voorzitter na rondvraag de vergadering. Wissenkerke. De minister van arbeid heeft goedgevonden dat aan deze ge meente de vroeger toegekende Vijdrage vour woningbouw ad f 1800 ten behoeve van J. C. Kramer zal worden uitge keerd. Krabbemljjke. Met ingang van 1 April e.k. zal de wissel wachter J. Hoogesteger alhier eervol nit den dienst der Ned. Spoorwegen, met recht op pensioen ontslagen worden na een diensttijd van 40 jaren. Hoedeltenskerke. In de Vrijdag gehouden vergadering 'au ingelanden van het waterschap Hoedekenskerke wrren 12 ingelanden vertegenwoordigd uitbrengende 13 sleoimeu. De begrootirg dienst 1922-23 weid goedgekeurd in ontvang en uitgaaf ad f 24830,80 met een post van onvoor ziene uitgaaf groot f 2028,42'/,. Het dijkgeschot werd van f16 op f20 per H.A. gebracht. Besloten werd om den Moertjesdijk te verharden, waardoor een korte ver binding langs geheel verharde wegen zal ontstaan tusschen deze gemeente en de gemeente Kapelle-Biezelinge. Rilland-Batli. In de Vrijdag gehou den vergadering van den raad waarin alle leden aanwezig waren deelde de voorzitter mede, dat de heer J. van Leveo zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur had aangenomen evenals de lieer Jan Blok Jz.Jr. zijne benoeming tot voorzitter van dat col lege dat door den secretarie van de kiesvereeniging «Vreest God eert den Koning" bericht werd, dat door den heer A, Blok Jz. de band cuet de anti revolutionaire kiesvereeniging was verbroken en het de kiesvereeniginf; wenschelijk voorkomt dal de Raad wete, dat genoemde heer niet meer als afgevaardigde dier partij in den Raad is vertegenwoordigd en de kiesvereeni ging dus niet meer de verantwoorde- lijkheid draagt voor de politiek welke door hem in den gemeenteraad wordt gevoeld. De voorzitter zegt vervolgens, dat het Burgemeester en Wethouders wenschelijk voorkomt uit de drie com' missies tot wering van schoolverzuim een commissie te benoemen bestaande uit 5 leden, omdat vooral van de commissie in den Völckerpolder niet de minste kracht uitgaat, B, en W persoonlijk alle gebeurtenissen te gaan uitleggen, waarvan ze nu gelegenheid genoeg hebben, om zich op de hoogte te stellen, had ik volstrekt geen zin. Ik was mij bewust, dat ik, ten minste op het laatst, hun aaudeelen in de vorderingen, die ze op mij persoonlijk hadden, weder terug had betaald, en ik wist heel goed, dat mijn handelingen niet de inschikkelijke beoordeeiing zouden ondergaan, die ze misschien noodig hadden. Men kan dan ook moei lijk verwachten, dat menschen, die driemaal honderdduizend dollars ver loren hebben, onpartijdig zullen zijn en ik zag niet in, waarom ik mij zou onderwerpen aan zulke zeer tegen mij ingenomen rechters. Ik stelde me voor om mijn geluk in een nieuw land (en ik durf wel zeggen, onder een nieuwen naam) te beproeven, en met vreugde kan ik er bijvoegen, dat in het nieuwe land de uitkomsten bewezen, dat de vleiende waardeering van den President betref fende mijn finantieele bekwaamheden zeer tot hun recht kwamen. Mijn ver dwijning verwekte wel eenig opzien, en het ontbrak niet aan mensohen, die beweerden, dat de dollars denzelfden weg op waren gegaan als ik. Ik heb 'het niet de moeite waard geacht om deze bedriegelijke geruchten tegen te hebben daarom 5 dubbeltallen opge maakt bestaande uit de vier hoofden van scholen in de gemeente en zes ouders van schoolgaande kinderen. Bij de gehouden stemming werden tot leden benoemd de heeren A A. Mol met 5 stemmen en de heer R. Rijk met 6 st;mmen respectievelijk hoofden van de openbare lagere school te Rilland en van de Roomsch Kat holieke school alhier en uit dc zes ouders van schoolgaande kinderen uit de commissie te Rilland de heer W. Griep, uit die te Bath de heer Jacob Dansen en uit die voot den Yii.cker- polder de heer Johs. Overhceke, allen met 7 stemmen. Nu werd overgegaan tot het kiezen van aen stembureau voor de strmtning voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester en de oudste wethou der werden tot voorzitter en plaats vervangend voorzitter aangewezen, ter wijl tot leden na drie en vier stem mingen werden benoemd de heeren C. J. van der Werfl' en A. Blok Jz. en tot plaatsvervangende leden de heeren J. Reijnhout en P. Bruijnzeel. Al de benoemden namen hunne benoeming aan. Vervolgens werd opgemaakt het kohier van den hoofdelijkeu omslag aseerd op dat voor 1921 en wel over de eerste vier maanden van het jaar, daar met Mei de inning aan het Rijk overgaat. De voorzitter deelde daarna mede, dat zooals de heeren weten mej. Sim- mermans van de Vakschool te Goes onlangs voor ruim negentig belang stellenden meest vronwen en meisjes, op een ouderavond eene demonstratie heeft gegeven over de vakschool en hel nut van plaatselijke cursussen. Mej. S. was op dien avond zeer tevreden over de opkomst. Na afloop der vergadering werd be sloten meisje» en vrouwen in de gelegenheid te stellen zich op te g-ven voor een cursus in het nijverheids onderwijs. Die opgave heeft de ver wachting verre overtroffen; er hebben zich voor costuomuaaien niet minder dan 22, voor fraaie handwerken 23, voor verstellen 7 en voor het knippen en naaien van ondergoed 12 liefheb sters of in het geheel 64 opgegeven. In verband daarmede wil genoemde juffrouw hier gaarne in het costuum- naaien en in het verstellen van onder goed een cursus geven doch dan moet de gemeente subsidie verstrekken en kan voor een volgend jaar naast de gemeentelijk subsidie een Rijkssubsidie worden aangevraagd. De subsidie voor het volgend jaar moet echter nu reeds worden aangevraagd wil er kans van slagen zijn. Voor het jaar 1922 zou de gemeente eene subsidie dienen te ver strekken groot f 467. De voorz. vraagt wie der heeren hierover het woord ver langt. Burgemeester en Wethouders, van het groote nut dier lessen overtuigd, stellen voor het verlangde subsidie te verstrekken. De heer Butijn verklaart zich er tegen terwijl de heer van der Werft' wijst op de resultaten te Krab- bendijke en het vocratel van Burge meester en Wethouders van harte toe spreken. Ik was tevreden uiet de openlijke weerlegging van de beschul diging door den President. Kort na de wederinneming van zijn plaafs in het Hnis van Afgevaardigden, deed hij een grondig onderzoek naar de plaats gehad hebbende revolutie en hij bevond, dat, hoewel Mr. Martin niet vrij te pleiten was van aansluiting bij de oproerlingen, hij toch in de gelegen heid was, te kunnen verzekeren, zooals hij het reeds verzekerd had aan degenen, waaraan Mr. Martin verantwoording schuldig was, dat genoemde keer eenig en alleen gevlueht was, omdat hij ge voelde op politiek gebied schuldig te zijn maar dat wat betreft de geldaangelegen- heden, zijn handen even rein waren als de zijne. De vlek, dit bij deze gelegen heid op den goeden naam van Aurea taland gevallen was, was niet te wijten aan den braven, maar verkeerd geleiden jongeman, maar aan die gewetenlooze menschen, die zioh niet ontzien hadden, vreedzame zakenmannen, die zich in het land hadden neergezet, vertrou wend op de algemeene gerechtigheid, te plunderen eu te berooven. (Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1