Een beduidend mensch. IN0. 35. Dingdag 21 Haart 1922, 109 jaargang Als de oogen opengaan. FEUILLETON. anthont hope. BUITENLAND. Binnenland. Staten-Generaai. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. C.0ESCHE Uitgave Naam). Vennootschap Goesclie Courant ADV ERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend, familieberichten 110 regels f 2,4(1 Bewijsnummers 5 ceut. en Kleenwens Ross' Drukken- en Uitgeversbedrijf. Advertentiëu worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT Zij, die zich met ingang van 1 APRIL op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dia v datum verschijnende n u m- mers gratis. Minister Aalberse heeft Nederland een surprise bereid. Hij heeft een voorstel tot wijziging dar Arbeidswet ingediend, waardoor de arbeidsdag wordt verlengd van 8 nar op H'/3 nnr en de arbeidsweek van 45 op 48 uur. Op deze verrassing waren wij, na de afwijzende houding door den minister ten opzichte van soepeler arbeidswetgeving bij de interpellatie Drion aangenomen, niet bedacht. Deze bekeering komt onverwachts. Maar het is beter ten halve gekeerd, dau ten lreele gedwaald en er heerscht ook in den politieken hemel meer vreugde over een beronwvollen zondaar dan over een gansche kudde witle schapen. Daarom is men geneigd juichkreten aan te heffen, omdat minister Aalberse eindelijk de schellen van de oogen zijn gevallen en hij thans de harde realiteit kan aanschouwen. De knellende banden om de kwijnende industrie moeten losser worden gemaakt. De prodnctiekosten mogen in dezen tijd van malaise niet noodeloos worden verhoogd. Door deze daad van minister Aal berse wordt een eerste schrede gezet op den weg, die leidt naar een gezon der toestand voor de bedrijven. Wat in het belang van de arbeiders in 't bijzonder en van het Nederlandsche volk in het algemeen is. En „Het Volk", dat klaagt: „Erger zijn de arbeiders sedert November '18 nog niet voor het hoofd gestooten", moest deze nood zakelijke wijziging der arbeidswet, die, wij herhalen het, in het belang der arbeiders is en het beginsel waarop de aibeidswetgeviug berust, n.t. dat de arbeider door den arbeid geenszins moet worden afgestompt, in 't geheel niet aantast. „Het Volk" moest deze wijzi ging toejuichen. De meeste arbeiders zullen dit zeker. Wij kunnen ons voorstellen dat er menschen zijn die zullen vragen „Zijn behalve de oogen van minister Aal- br.rse. ten opzichte der malaise ook niet de oogen van monseigneur Nolens op ngegaan voor de gevaren waarin zich de katholieke partij bevindt?" Waar „Het Huisgezin" schrijft: „De daad van minister Aalberse is er een van een verstandig en zelfstandig man" willen zij het eerste gereede toestem men ouder voorbehoud evenwel van het laatste. Het is toch geen geheim dat in jteeds bieedere kringen onder de katholieken groote ontevredenheid is ontslaan over de wetgeving van den minister van arbeid en mr. Van Cranenburgh te Haarlem had den moed zich op te werpen als den leider van een schare malcontenten. Dit wetsvoorstel zon dan moeten dienen als een soort lijm om de heterogene hestanddeelen der partij weer aan elkaar te kitten. Wij, die geen blik kunnen slaan in 45 DOOK De afstand van daar tot aan onze schuilplaats bedroeg honderd passen, en die van het gebouw tot aan de Piazza tweehonderd. Met rassche schreden kwamen ze naderaan den rand van het bosch was het doodstil. Dat wordt interessant, zei ik heel zacht, zs zullen dadelijk beginnen. Voor zoo ver ik zien kon, was de troep van den Overste (want die was het waarschijnlijk) hoogstens vijf en twintig man sterk. Nu waren ze bij de Bank. Wat daar gebeurde, kon ik niet onderscheiden, maar er scheen een stilstand te zijn misschien had er een geklopt, en werd er nu gewacht. Een seconde later weerklonk een luid ge schreeuw door de straat, en bjj de deur zag ik een hoop gestalten, die binnen wilden dringen. den boezem der r. k. staatspartij, zullen op deze vraag het antwoord schuldig moeten blijvenalleen zijn wij heel nieuwsgierig of het mgr. Nolens ge lukken zal den arbeidersleider Van Rijzewijk naar zijn pijpen te laten (lansen, zooals indertijd Bomaus bij de Dienstplichtwet. Er is nog een punt waarop we meenen even de aandacht te moeten vestigen Wij schreven hierboven over „een ecste schrele", die met dit voorstel wordt gezet. Er zijn voorteekenen, die er op wijzen, dat minister Aalberse, althans de regeering, van plan is nog meerdere schreden in de goede richting te zetten. In de Memorie van Antwoord op de wetsontwerpen nopens de ontwerp verdragen van Washington, betreffende den arbeid van vrouwen gedurende den nacht, de vasts'elling van den leeftijd, waarop kindereu mogen worden toe gelaten tot het verrichten van arbeid ia nijverheidsondernemingen en den nachtarbeid van jeugdige personen, werkzaam in de nijverheid, verklaart de regeeriüg de bekrachtiging door Nederland van het ontwerpverdrag van Washington tot invoering van de uniforme 48-urige werkweek niet ge- wenscht, wanneer niet de zekerheid is verkregen dat ook de landen, van wier industrieën de Nederlandsche nijverheid mededinging heeft te duchten, eveneens dit verdrag zullen bekrachtigen. En de regeering komt tot de slotsom, dat deze zekerheid voorloopig niet kan worden verkregeu. Geen wonder, als men weet dat slechts vier landen, n.l. 'fsjecho Slowakije, Roemenië, Grieken land en Indië, de regeling hebben aanvaard. Her wordt dus de 48«urige werk week over boord geworpen op 't zelfde oogenblik dat deze door Aalberse wordt ingevoerd. Mag men hieruit niet be sluiten dat nog meerdere wijzigingen der Arbeidswet op til zijnDat dit slechts is een eerste schrede f En dat werkelijk ons ministerie de oogen zijn opengegaan, ook Aalberse, onder invloed wellicht van De Geer DE LAATSTE PftGEN De dagen van het politieke leven van Lloyd George schijnen geteld ie zijs. De Britsche premier is reeds bezig zich te oefenen in het poten van aardappelen en kan misschien na als eerste minister te zijn gevallen, nog wel een goede boer worden. Na on bevredigd uit hoogere regionen te zijn teruggekeerd is het geenszins on mogelijk dal hij zich prettiger zal voe len bij dezea in letterlijken zin laag- bij-den-grondschen, maar daarom niet minder nuttigen arbeid. De New Statesman geeft een op somming van de gebeurtenissen, die de positie van Lloyd George hebben ondermijnd, zooals de ezelstrap, die Montagu hem gaf, toen hij zich ge noodzaakt zag om af te treden als minister van Indië, de weigering der conservatieven om waarborgen voor steun aan de coalitie te geven en het vertrouwen dat zij in Younger - den man Moge de hemel Jones bewaren fluisterde ik, ik hoop toch dat de ouwe ziel niet probeert om weerstand te bieden. Terwijl ik nog sprak, hoorde ik achter mij een kort, scherp bevel Voorwaarts Nauwelijks was dit woord er uit, of een andere afdeeling van zoowat vijftig man stormde in dolle haast voorbij oas heen. Aan het hoofd zagen wij den President, die met getrokken sabel voortrende, als een jonge man en zijn menschen wenkte. Zoo liepen ze de straat op. Onwillekeurig wachtten wij even om hen na te kijken. Toen zij dicht bij de bank waren aangekomen, stieten zij den strijdkreet uitLeve de PredidentDood aan de verraders Toen viel er een schot, gevolgd door een wilde worsteling bij de bank. Voorwaarts, Christina! Nu is het onze tijd 1 zei ik. Ze klampte zich vast aan mijn arm, en wij renden de straat over het bosch in. Het leek mij nu donkerder dan een uur geleden, toen ik er voor 't eerst door gekomen was, maar misschien waren mijn oogen verblind door het licht van de straatlantaarns. Maar wij kwamen die den knuppel in het hoenderhok der coalitie wierp door Llovd George allerscherpst aan te vallen hebben betuigd. Voorts is er de weigering van den conservatieven Lord Derby v^or de porte'euille van IndiëLord Derby- heeft geen zin om ook maar een vinger uit te steken om de regeering Ie red den uit de moeilijkheden waaiin zij zich bevindt. Maar er is nog iets anders. Daar er in het Lagerhuis een conservatieve meerderheid is, ligt het voor de har d, dat de Koning, na het eventueel heen gaan van Llovd George, een conser vatieven leider voor de vorming van een nieuw ministerie zal ontbieden en men noemt als aanstaanden eerste- ministsr Lord Derby. II recule pour mieux sauter. (Hij gaat achteruit om beter te sp'ingen). Terwijl de zaken zoo staan komt Reuter met het communiqué: „Dat Lloyd George over een week of twee zou aftreden, wordt uit g&agh :bbende bron tegengesproken. Zeer beslist wordt verklaard, dat hij als Engelsch premier naar Genua zal gaan Men neemt aan, dat, als Lloyd George aa Genua aftreedt, Dit klinkt ongeveer aldus Gun den onden man de ijdelheid voor Engeland naar Genua te gaan, dan zal hij daarna wel opstappen. Nu heeft -het gaan van Lloyd George naar Genua natuurlijk weinig of niets te beteekenen, wanneer hij niet de meerderheid van het parlement achter zich heeft. Het volgende commentaar in de Daily Mail, dat als 't ware aansluit bij het Reuter-bericht g eeft er echter weinig kijk op dat de conservatieven geneigd zouden zijn jegens den premier ook maar de geringste consideratie te gebruiken „Lloyd George's politieke vrienden opperen' het denkbeeld dat hij bij zijn terugkeer uit Criceieth vermoedelijk van het parlement een motie van ver trouwen zal vragen alvorens naar Genua te gaan. „Uit de keunis van zijn methoden mag men besluiten, dat hij waarschijnlijk zal verklaren dat de solidariteit van de tegenwoordige Britsche regeering toch tamelijk vlug vooruit, en ik hielp mijn gezellin, zooveel ik kon. Zouden we er door kunnen komen stootte ze ademloos uit. Als God wil, antwoordde ik, zijn we er in een kwartier, en zoo lang zullen ze wel noodig hebben, om met den Overste klaar te komen. Want over den uitslag van het gevecht had ik geen twijfel meer. Voort stormden wij, en reeds konden we de schittering van de golven door de dunnere rij boomen heen zien. Nog vijfhonderd pas en voor ons lagen leven, vrijheid, liefde 1 Och ja, ik had het ook wel vooruit kunnen Veten. Alles was tot nu toe zoo gemakkelijk gegaan, dat ieder, die de grillen van het toeval kent, vooruit begrepen zou hebben, dat het noodlot den onvermijdelijken slag in't gezicht, slechts had uitgesteld. Bij een op den eersten blik avontuurlijk en gevaarlijk plan was alles goed gegaan, alsof het een wijs en goed plan geweest was maar op het laatste moment kwam er een hinderpaal, oogenschijnlijk onbe duidend, maar die alles omver wierp. Er zweeft vaak een onzicht'bre hand van overwegend belang is voor den vreedzamen wederopbouw van Europa en op dien grond een ueroep op alle partijen van bet Huis zal doen. Op dit oogenblik is de uitwerking van zulk een beroep op de conservatieven ongewis. Ten a«nzien van zijn eventueele bewering kan men zeggen dat een nauwkeurige bestudeering van debuiten- laudsche pers, met uitzondering van de Duitsche, geen argument oplevert dut het voortbestaan van de tegen woordige regeering onder Lloyd George onmisbaar is voor den wederopbouw van Europa." Wanneer men een dergelijke lijkrede boorl, rekent men den eersten minister leeds onder de politieke dooden. Echter Lliyd George is een duivelskun stenaar en reeds meermalen gaf hij blijk een levenselixir in den vorm van een uitmuntend spraakwater te bezitten. Misschien zal dit e'ixir ook thans nog eenmaal een wonder verrichten. Maar heel waarschijnlijk lijkt ons dit niet toe. Gandhi Gandhi, de leider der nationalisten in Britsch-Indië, is tot 6 jaar hechtenis veroordeeld. Staking opgeheven. De mijnwerkersstakrng in Transvaal, aan den Rand, is opgeheven. Credieten voor opvoering van Door de regteriog wordt voorgesteld om op de begrooting 1922 van Finan ciën uit le trekken een post voor uit gaven, voortvloeiende uit de door het Rijk aan de Nederlandsche Bank ver leende garantie voor credieten, verstrekt aan hier te lande gevestigde onderne mingen. Zooals blijkt uit de omschrijving van den memoriepost, zal de eredietverlee. uing alleen plaats vinden, wanneer zij in het belang is van opvoering van de werkgelegeaheid hier te lande, terwijl voorts de eisch zal worden gesteld, dat het crediet slrekke tot het behouden of herwinnen van relaties met het bui tenland. Binnen deze grenzen zal de regeering dan in ieder geval hebben te beoordeelen in hoeverre voor het verleenen van het crediet aanleiding bestaat en of voor het crediet voldoende zekerheid kan worden geboden. Aanvragers zullen zich tot eene door de regeering ingestelde Commissie van Advies hebben te wenden, welke com missie met het oog op eene vlugge behandeling vsn zaken niet groot van omvang (bijv. 2 vertegenwoordigers van de Nederlandsche Bmk, 1 Regeerings- commissaris, 1 uit de nijverheid, 1 uit deu handel), doch met recht van assump tie onder goedkeuring van de Regee ring een bureau opent ten kantore van de Nederlandsche Bank. Een nieuwe landbouwpartij. Dezer dagen is in deu Haag opge richt een nieuwe landbouwpartij, die 'oij de komende verkiezingen met een eigen lijst van 10 candidaten (met den heer E. M. Teenstra als no. 1) in alle kieskringen zal uitkomen. Tusschen lip en bekerrand. Zeer waar 1 De onzichtbare hand had zich voor ons uitgestrekt. Want op het oogenblik, dat wij den rand van het bo9ch naderden, op het oogenblik dat onze oogen verblijd werden door den aanblik van de zee, achter de daar tusschen gelegen smalle landstrooken, stootte de Signorina een smartkreet uit en viel, niettegenstaande mijn onder steunenden arm, op den grond neer. Dadelijk knielde ik bij haar neer. Een oude boomwortel, die uit den grond stak 1 Dat was alles 1 En daar lag mijn lieve vrouwje bleek en stil. Wat is er, mijn liefje? fluisterde ik, Mijn enkel 1 mompelde ze. O, Jack, ik heb zoo'n pijn Toen viel ze in onmacht. Een half uur dertig doodende, eindelooze minuten, knielde ik bij haar neer en trachtte haar te helpen. Ik verbond het arme voetje, goot een beetje cognac uit mijn veldflesch door haar keel en verkoelde haar gezicht met mijn zakdoek. Na een paar minuten kwam ze weer bij, maar, arm kind, om te huilen van pijn. Bewegen kon en wilde ze niet. Telkens en telkens w«er De Vrijheidsbond. Het aantal afdeeliugen van den Vrijheidsbond is in de laatste maand van -300 op 40(1 geslegen. De rijksmiddelen in Feb. 1922. De opbrengst der Rijksmiddelen (hoofdsom en opceuten) over de maand Febr. 1922 bedroeg 30.138,215 tegen f 28,363.570 over de maand Febr. 1921. Het een twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar bedraagt f 35,800 083. Grondbelasting. De Hoefijzercoirespondent van het Haud verneemt, dat van een behande ling der wijziging van de Grondbelas ting voorloopig vermoedelijk niets zal komen, omdat bij de daling der grond prijzen, de opbrengst van de wijziging haar kosten waarschijnlijk niet eens zou dekken. TWEEDE KAMER. In de avondvergadering van üouder- dag j.l. werd de oorlogs'iegrooting behandeld, waarbij de heer de Muralt ageerde tegen de dure kampetnemen en betoogde dat de minister maar liever de garnizoenen in 't algemeen en in 't bijzonder die te Middelburg en Vlis— singen moest behouden. Spr. stelde een motie voor, welke gericht is tegen onderbreking van den eersten oefenings- tijd voor dienstplichtigen van de tweede ploeg, die eerst vier maanden en later nog eens anderhalve maand onder de wapenen moeten komen. Vrijdag werd de motie-van de Laar betreffende verplichte openbare aanbe. steJing van scholenbouw verworpen. Daarna werd voortgegaan met de behandeling van de begrooting van financiën, wraraau vastgeknoopt de motie-Weitkamp welke de afschaffing van de registratierechten voor de vei lingen van land- en tuinbouwproducten vroeg. Deze motie ondervond veel steun o.a. van den heer Dresselhuyjs, die hte onbillijke van dit recht uiteenzette. Een kleine tuinbouwer moet aan deze be lasting nog meer betalen dan aan in komstenbelasting omdat het recht geen rekening houdt met winst en verlies en de netto-opbrengst. De minister (de Geer) antwoordde dat het thans geen tijd is om belas tingen af te schaffen. Het eeuige middel om tot verbetering te komen isbezuinigingen op de uitgaven, ook van Oorlog en van Onderwijs. Eerst moet het te kort weg en pas dan kan aan belastingverlaging worden gedacht. Onder groote vroolijkheid, speciaal van de sociaal-democraten, die cr van overtuigd schijnen 1e zijn, dat de toestand van 'slmds middelen voors hands nog ellendig zal blijven, vulde de heer Weitkamp zyn motie aan met de woorden„zoodra de financieele toestand het toelaat". Waarop de heer Duijs een nieuwe motie indiende, overeenkomende met de oorspronkelijke van den heer W. drong ze me om weg te gaan en haar achter te laten. Eindelijk gelukte het mij, om haar over te halen, te pro- beeren om haar pijnen te verbijten en zich door mij te laten dragen. Ik nam haar op, zoo zacht als ik kon, diep geroerd door haar dappere [.oging, om haar kermen te onderdrukken, en lang zaam én moeielijk zette ik mijn weg voort tol aan den rand van het bosch. Geen schildwachten waren er te zien, en met n'euwen moed bezield liep ik over het stukje land en naderde het kleine hek, dat toegang gaf naar de landingsplank. Voordat ik dat bereikte, maakte de weg een scherpen hoek, en toen ik dien hoek omsloeg, de Signorina nog in mijn armen dragend, zag ik een man te paard aan het hek staan. De man was kalm en bedaard Natuurlijk was hij hetJa, het was de President Mijn handen waren gebonden door den last dien ik droeg, en voor ik iets doen kon, zag ik den mond van een revolver op mij gericht O, neen, op de Signorina l [Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1