N° 33. Donderdag 16 Haart 1922. 109 jaargang. buitenland! School en Kerk. Binnenland. Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. hOISStM Uitgave Naaml. Vennootschap Doesche Courant ADVERTENT1ÈN van I 5 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. ©n Kteeuwgns Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT Zij, die zich met ingang van 1 APRIL op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende n u m- mers gratis. De staking aan den Transvaaischen Rand. De staking der mijnwerkers aan den Transvaalschen Rand neemt een ernstig verloop. Het wordt daar een compleet oorlogje, met al de ellenden, daaraan verbonden. Vliegtuigen hebben eenige stakers commando's tweemaal gebombardeerd, waarbij ruaksehoten werden verkregen, zooals het offic. bul etin verheugd meldt. De stakers, die hevige verliezen leden, hebben daarna als tegenprestatie huizen te Benon en Boksburg in brand ge stoken. Voorts is een afdeeliDg Schot- sche vrijwilligers door stakers uit een hinderlaag aangevallen en liet 18 doo- den en 25 gewonden achter. In het centrum van Johannesburg speelt zich een ware guerilla-oorlog af. Zon dag vermengde zich liet gebeier der kerkklokken met het geknetter der mitrailleuse, en vijftienhonderd sta kers hebben het gebied van Brixton vermeestcd. Voorts hebben zij den spoorweg tussclien Germistou en Pre toria met dynamiet vernield en eenige beambten, die de mijnen te Brakpan bewaakten, doodgeknuppeld. Ten slotte is de auto van generaal Smuts door een kogel getroffen en de generaal ontsnapte op het kantje af aan den dcod. Latere, berichten maken melding van successen der regeeringstroepen, die de revolutionairen uil hun stellingen verjoegen en den spoorweg herstelden. Er xeiden 2200 gevangenen gemaakt. De regeering-Smuls schijnt den toe stand militair meester te zullen worden. Zooals wij reeds schreven is de staking een gevolg van het voornemen, om het aantal kleurlingen in de mijnen per centsgewijze te verhoogen. Hierdoor bestaat groote kans dat een aantal blanken aan den Rand uit hun brood winning gestooten worden, wat het vraagstuk der werkloosheids- en armen zorg natuurlijk nes te moeilijker maakt. Bovendien heeft het voornemen kwaad blotd gezet bij de nationalisten. Wat betreft de stakers, van hen zijn, zooals steeds tegenwoordig, velen zeer vatbaar voor de bolsjewistische ziekte. En Smits laat niet na hierop de aan dacht te vestigen. Gemeld wordt dat bewezen is, dat de revolutie door de ejmmunisten wordt gefinancierd. Waarop dit alles zal uitloopen is moeilijk te zeggen. Als de naturellen zich straks ook beginnen te roeren kan de regeering nog voor groote moeilijk heden komen te staan. Ned. Herv. Kerk. Tot secretaris van het Provinciaal College van toezicht op het beheer in Zeeland is benoemd de heer A. J. van Luijk te Middelburg. Begrooting 1922 Onderwijs. De begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is door de Tweede Kamer Dinsdag met 672 stemmen aangenomen. Een geschenk voor de Prinses. Vier jongedames uit Zaamslag hebben Dinsdag een door haar vervaardigd volledig Axelsoh costuum aan de Prinses aangeboden. Een nieuwe katholieke partij Eenige katholieke kiezers in Fries land roepen bun geloofsgenooten, die niet tevreden zijn met de tegenwoor dige richting van de Katholieke Staats partij en voelen voor de oprichting van een nieuwe katholieke partij, op, in dien geest handelend op te treden. Het program van de nieuwe R.K. partij zou voornamelijk hieruit bestaan stopzetting van alle sociale wetgeving, opheffing van wetten, die hinderlijk zijn voor de vrije ontwikkeling van de bedrijven, afschaffing van de Raden van Arbeid, beperking van bet aantal ambtenaren tot hel allernoodzakelijkste en bestrijding van de overheidsexploi tatie. lie II it relt over Socialisatie. Maandagavond had in de Soc. V O.V. de Soiree van de afdeeling Goes van den Vrijheidsbond plaats. De groote zaal van de Soc. V.O.V. was geheel bezet. Nadat 't strijkje onder leiding van den heer Sillevis, een vlotten marsch bad doen hooreu en een leuke step, opende de voorzitter, de heer D. A. Coustandse de bijeenkomst. Spreker heette de velen, die aan den oproep van het bestuur gehoor hebben gegeven met een opgewekt woord, hartelijk welkom. Spreker bracht een woord van dank aan zijn mede- bestuorderen en speciaal den heer Adriaansen die steeds op volhardend doorzetten heeft aangedrongen. Spreker bracht een woord'van hulde en dank aan de arbeiders eu de midden standers, de trouwe garde, die hef bestuur steeds gesteund hebben. Spreker deed een beroep op hen voor de toekomst. Spreker heette daarna den lieer De Muralt welkom. Het is zoo zachtjes aan 20 jaar geworden, dat hij der Zeeuwen lief en leed heeft gedeeld. Van zekere zijde meende men dat er van Zeeuwsehe zijde een landbou wer voor de Tweede Kamer candidaat gesteld zou moeten worden. Een man uit Zeeuwsch-Vlaanderen wilde dhr. De Muralt al aanraden om te gaan boeren. Maar het was niet noodig61 vooraanstaande mannen hebben met verpletterende meerderheid op de vergadering van de provinciale centrale hem nr. 1 geplaatst. (Applaus). Spr. bedankte mevr. Sillevis en mej. Betsy d'Hont en dhr. Sillevis en hel strijkje voor hunne medewerking. Ten slotte drong spr. er bij de aan wezigen op aan, dat zij zich in de pauze zouden opgeven ais lid van den Vrijheidsbond en sptak de hoop uit, dat deze avond zou zijn in het belang van den Vrijheidsbond in 't alge meen en vaa de afdeeling Goes in 't bijzonder. Nadat het strijkje een slepende wals had uitgevoerd, was het woord aan den spreker van dezen avond, jhr. R. R L. de Muralt, lid der Tweede Kanier der Staten Genevaal, welke een rede hield over Socialisatie. Dhr. De Muralt begon met le dan ken voor de hartelijke ontvangst. De mogelijkheid, dat de sociaal-democraten hier aanwezig zijn, is, gezien de uit- noodigingskaart, niet zeer groot. Op andere plaatsen heeft spr. dezelfde rede uitgesproken, waar wel gelegenheid was voor debat, maar spr. zal binnenkort dezelfde rede die bij nu gaat houden nog eens houden opzettelijk om de sociaal-democraten, waartegen sprekers rede in hoofdzaak zal gaan, in de gelegenheid te stellen hem de eer aan te doen met hem van gedachten te wisselen. De Vrijheidsbond verzet zich tegen de sociaal-democraten iu hun streven om de productiemiddelen (fabrieken, den grond, transportmiddelen enz.llebrtn- gen in handen van de gemeenschap (socialiseeren) en het opheffen van het persoonlijk bezit van die productie» middelen. Ook keert de Vrijheidsbond zich tegen de Vrijzinnig-democraten die hun vroeger beginselprogram zoo danig gewijzigd hebben dat zij niet meer in beginsel tegen de socialisatie zijn (zooals Marchant in een rede op 28 Nov. 1921 te 's Hage duidelijk uit sprak) en waar noodig wel het privaat bezit van productiemiddelen terzijde willen zetten zonder natuurlijk die socialisatie als alleen zaligmakend middel te willen toepassen om de maat schappij geheel te veranderen. De Vrij heidsbond bestrijdt het standpunt van de V. Domdat deze de deur op een kier zetten om de socialisatie toe te laten. Ook de belemmering van de vrijheid van verkeer en bedrijf, zooals een deel van de katholieken wenschen, vindt geen instemming bij den Vrij heidsbond. De roode katholieken, dis overigens veelal verkapte socialisten blijken te zijn, wenschen een soort bedrijfsradenstelsel in te voeren. Deze raden (officieele lichamen) staande tusschen werkgever en werknemer moeten voor het belang van beiden optreden. De bedrijven komen daardoor onder publieke conlrole. De arbeidsvoor waarden, loouen,verkoopsprijzen, worden door beide partijen samen vastgesteld. Al of niet meerdere toelating van nieuwe arbeiders tot het betrokken bedrijf (aantal leerlingen) wordt in verband met de noodige productie in dat be drijf, de concurrentie, de verkoops prijzen enz. door de bedrijfsraden vastgesteld. Het is een soort gilde uit den ouden tijd. Wel komen er officieele consumentenraden, die zullen hebben te voorkomen, dat de burgerij (de koopers van het produel) te veel gevild worden. Van vrijheid van be drijf alzoo geen sprake meer. De Vrijheidsbond verzet zich teu sterkste legen dit streven van een derl der katholieken. Het program van den Vrijheidsbond verlangt het volgendeallereerst een zoo ruim mogelijke ontwikkeling van ieders persoonlijkheid ter verhooging van volkskracht en als eisch van rnait- schappelijke rechtvaardigheid. Parlicu- lit-r initiatief als grondslag van maat schappelijke welvaart. Afwijzing van de onder den naam van socialisatie aangeprezen omvorming van het pro ductiestelsel De socialisatieleuze is feitelijk eerst internationaal door de socialisten aan geheven na het socialistencougres te Erfurt in 1891. Daar gaf de bekende Bebel o.m. liet advies ran zijn vrienden om in de publieke colleges aan de burgerlijke partijen dergelijke eischen te stellen waarvan vooruit bekend was dat deze niet konden worden ingewil ligd. Mooie tactiek Wijnkoop en de andere commun:sten volgen tegenwoor dig dit advies prachtig op ten opzichte van Troelstra c.s. Bebel, die overledeu is, moest eens weten hoe dit advies, tegen zijn eigen menschen, wordt op gevolgd. Na de revolutie in Duitsch- land zijn de socialisten eigenlijk pas ernstig aan de studie getrokken om na te gaan wat of eigeiw(jk onder „socia lisatie" moet worden verstaan en „welke bedrijven" voor socialisatie in aanmer king kunnen wotden gebracht. Het rapport, uitgebracht door de door de S. D. A. P. daartoe ingestelde commissie zegt „Socialisatie" is niet hetzelfde als „socialisme". Het is de doelbewuste vermaatschappelijking der voortbren ging. Het is de opheffing van de» particulieren eigendom der productie middelen en hun overgang in maat- schappelijken eigendom. Spreker geeft eenige voorbeelden. De kolenmijnen kunnen bijv. als volgt worden gesocialiseerd. De mijnen worden onteigend en de eigenaren met geld uit de Staatskas schadeloos gesteld. Dan wordt gevormd een .kolenschap" met aan 't hoofd een „kolenraad" die alles beheert en regelt. Zoo de loonen, arbeidsvoor waarden,verkoopsprijzen enz. In dien raad hebben zitting de mijn- we.kers, beambten, directies, consu menten enz. enz. Alle belanghebbenden zijn er in vertegenwoordigd. Die „schappen" staan onder controle van de Overheid (Ministeries) enz. De socialisten erkennen in hun rap port dat de uitvoering van socialisatie alleen mogelijk zal zijn wanneer de arbeiders neen hoog gevoel van ge- meenschapsplicht zullen deelachtig gijn geworden". Verder erkennen zij dat de voornaamste bedrijven alleen dan kunnen worden gesocialiseerd wan neer die socialisatie internationaal' zal zijn. Overigens meenen zij dat „de productie door de socialisatie zal toe nemen". Wie gelooft aan een hoog ge voel van gemeenschapsplicht bij de arbeiders of andere volksklassen f De menscb wordt geboren met een stille vennoot, de zelfzucht, in zich en houdt die bij zich tot zijn dood toe, al heeft die vennoot bij den een meer te zeggen dan bij den ander. Die zelfzucht, die veel fouten heeft, heeft toch ook dit voordeel, dat wanneer het individu vrijgelaten wordt, zij hem prikkelt tot arbeid, prikkelt tot meer bezit, prikkelt tot meer productie. Daarom zijn de liberalen voor de be- drijfsvrijheid. De overheidswerklieden de goede niet te na gesproken leggen wellicht hun zelfzucht meer het zwijgen op. Vadertje Staat zorgt toch wel voor hen, maar de energie wordt gedood, hetgeen spreker met tal van voorbeelden aantoont. De vrijheid van het bedrijf van de liberalen slaat heel dikwijls over tot losbandigheid, tot tegenstellingen tusschen werkgever en werknemer, die ten hemel schreieD, maar daarvoor zijn de sociale wetten om aan de fouten die aan de vrijheid van bet bedrijf kleven, tegemoet te komen. Spreker toont in den breede aan dat de ongevallenwet, staatspensioen, invaliditeit en ziekteverzekering, werk loosheid verzekering, alle sociale maat regelen zijn om de. nadeelige gevolgen van de vrijheid van bedrijf te onder vangen. Dit zijn alle wetten die door de liberalen in hoofdzaak (de socia listen wareD nog nooit aan het bewind) aan het volk zijn gegeven. Stellig levert de vrijheid van het bedrijf meer op, heigeen ten ba'e komt van da massa, d.w.z. van de arbeidersklasse. Spreker geelt als voorbeeld een schoenfabrikant die door een vernuftige uitvinding de productie van zijn fabriek, waarop 10,000 man arbeiden, weet te verdub beien. Door die meerdere productie wordt zijn winst met een miliioen ver hoogd. Hiervan geeft hij een half miljoen aan de arbeiders (1 gulden per week verhooging van het loon) eu zelf houdt hij een half miljoen. Dit lijkt schrij nend. Op de winstverdeeling, die onbillijk lijkt, kijkt de arbeider zich blind. Maar die vermeerderde schoenen, wie draagt die? Wel natuurlijk de arbeiders in de buurt die vroeger klompen droegen, maar die nu de veel goedkoopere schoenen kunnen koopen. De fabrikant en zijn klasse- genooten kunnen toch niet 2 of 11 paar schoenen over elkaar gaan aantrekken 1 Zoo moet 't vraagstuk bekeken worden. Het is een productie- kwestie en niet in hoofdzaak een kwestie van de winstverdeeling in de eerste plaats. Vermeerdering van productie van verbruiksartikelen komt, hoe men de zaak ook bekijkt niet den vermogenden maar in hoofdzaak den breedenarbeiders- stand ten goede, alleen door particulier initiatief toe te laten en eigen belang wotdt die productie ten top gevoerd. Spreker toont breedvoerig aan dat de werkelijke toeneming van productie die een onafwijsbare eisclt is (naast herstel en verbetering van moraliteit en geestelijk leven) voor herstel van de verworden maatschappij, alleen kan worden verkregen door vrijheid van verkeer en bedrijf en inperking van overheidsbemoeiing. Het is wel merk waardig dat in de Duitscbe Republiek op last van de socialistische Duitsche regeering en Ebert ten spoedigste alle monopolies en overheidsbedrijven die in Duitechland in den oorlog waren ontstaan weer zijn vrijgemaakt teneinde de productie op te voeren. De Volken bond erkent in artikel 28 van haar program dat de wereld alleen dan uit den chaos kan worden gered indien volledige vrijheid van verkeer en bedrijf wordt ingesteld. Na de revolutie zat president Ebert er leelijk in. De arbei ders vroegen waar blijft de socialisatie die ge ons al jaren voorhieldt l Ebert benoemde een commissie om de zaak te ondeizoeken. Die commissie bestond in meerderheid uit socialisten (o.a. Kautzky). Het poover resultaat was dat die commissie alleen de kolenmijnen direct voor socialisatie vatbaar achtte. Ook een 2e commissie bracht niet veel meer voor den dag terwijl een 8e commissie moest erkennen dat de pro ductiemiddelen in privaat bezit moesten blijven echter meer medezeggenschap moest worden toegelaten van de arbei ders in het bedrijf. Dat is alles wat bereikt is na al de snorkende leuzen die nu veel op demagogie gaan lijken. Merkwaardig wijst de commissie vaa de S.D.A.P. in Nederland er op dat bedrijven als brand- en levensverzeke ring, de landbouw, de groote scheep vaart, de graanvoorziening, de maal derij, de melkvoorziening, de mar garine-industrie, de haringvisscherij, bet bankwezen, het hout, cement enz, enz. niet kunnen worden gesocialiseerd in Nederland alleen zoolang de sociali satie niet internationaal is. Een ieder begrijpt, dat er van inter nationale socialisatie de eersle paar honderd jaar niets komt. Wat betee- kent dan al die drukte Onder don- derend applaus verklaarde Troelatra in zijn rede op het congres te Arnhem (zie Volk 23 April 1919) dat juist al j die bedrijven, zoo even opgesomd, wel konden worden gesocialiseerd wanneer de socialisten maar aan de regeering kwamen. Een kleine reserve werd ge maakt omtrent het bankwezen. Is dat alles bedrog Of heeft Troel stra zich hier ook weer in de econo mische verhouding vergist In zijn rede (Novemberdagen 1918) verklaarde, Tioelstra dat de bonderde miljoenen die noodig waren voor woningbouw, onderwijs enz, niet mochten komen uit belastingen en leeningen maar uit de voordeelen der socialisatie Wanneer Over 100 jaar? Is bet niet misdadig het volk zoo bij den nens te nemen, of dachten de leiders werkelijk dal de invoering van de socialisatie zeer aanstaande was Noske, de bekende Duitsche socialist, candidaat voor den Rijksdag, zeide onlangs te Harburg dat de arbeiders de socialisatie maar in een hoek moesten duwen. Tegen die misleiding verzet zich de Vrijheidsbond. De oogeti der arbeiders gaan gelukkig open en waar ze nog gesloten zijn zullen wij die kelpeu openen. Socialisatie in Nederland is onmoge lijk omdat „een hoog gevoel van ge- meenscbapsplicht" er niet is, omdat die socialisatie niet internationaal kan worden ingevoerd. Socialisatie in Nederland is onge- wenscht omdat zij de productie niet zal vermeerderen, eer verminderen, wat tot een ramp aanleiding zou geven. De Vrijheidsbond zal zich verzetten tegen bet gebruiken van Nederlaud aR proefkonijn in dezen. Wij hebben al genoeg leergeld be taald met onze arbeidswet. Te Washington werd aangenomen een 48-uur-arbeidsweek voor de heele wereld. Slechts enkele landen hebben die ingevoerd als Griekenland, Tsjecho SlowakijeIndië, Roemenië. Wij zijn het eenige land dal de 45-uur arbeids week heeft ingesteld. En dat in een tijd van concurrentie eu malaise als dien »ij nu door maken. Spreker heeft vóór de wet gestemd. Hij is ooit vóór rege ling van den aroeidsduur, maar de uit voering van de wet had zich direct moeten aanpassen aan den noodtoestand waarin onze Nederlandsehe bedrijven zich bevinden. Het gaat niet in de eerste plaats om de dividenden van de coupon knippers al is dit ook van groote beteekenis in verband met de belasting heffing en de welvaart. Het gaal hierom, dat de bedrijven stil gaan liggen. De werkloosheid neemt toe en de arbeider is er de dupe van. De burgerij wordt arm. De belastingschroef wordt maar aangezet. De toestand wordt onhoudbaar. Zonder te overdrijven moet in vele bedrijven langer gewerkt worden zonder loonsverlaging in totaal. Het uurloon wordt dan minder, de productiekosten lager, de goederen worden weer verkoopbaar en er komt weer werk aan den winkelin 't belang van de massa, d.w.z. van de arbeidersklasse iu 't bijzonder. Spreker is voor de Arbeidswet, die den arbeidsduur regelt, maar wil er eeD soepele wet van maken. Van de arbeidswet voor den landbouw wil hij stellig niets weten, waar die het bedrijf onmogelijk maakt. Omtrent dit punt komt hij nog wel eens zjjn standpunt uiteen zetten. Ook de werkloosheiduitkeeringen hebben een bedenkelijke zijde. Het is mede de schuld van de liberalen, dat er in Nederland geen behoorlijke rege ling van de werkloosheidverzekering bestaat. Die had jaren geleden moeten zijn geregeld. Nu zitten wij er mede. Leege kassen De Staat moet bijspringen en de wijze van uitkeering werkt demoraliseerend ook op de goede arbeiders die liever werkten. Werk lozenkassen door werkgevers en werk nemers met holp van den Staat opge richt is de eenige weg. Wij zitten nu in het moeras en moeten er uit zien te komen waartoe spreker den weg aan wijst. Spreker wees nog op den treurigen toestand van de Rijks-, Provinciale- en geroeentefinanciën. Als de belastingen zóó bij ven en de malaise houdt aan dan zal in 1923 in Nederland een gezin, bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen moeten leven van f 700 per jaar. Dit is een gemiddelde berekening. Staken of niet staken. Lang of kort praten. Die toestand moet voorkomen worden. Bezuiniging moet per sé door gevoerd worden eu al verliezen wij daardoor als sprekers onze kiezers, wij behooren dit te verkondigen. Maar nog

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1