N\ 33, Dinsdag 14 Maart 1933. 109 jaargang Het dienstweigerings- vraagstuk. BUITENLAND. Binnenland. Een nieuwe blouse in ruil voor een oude Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prija per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap tJoescli» Courant ADVER.TENT1ËN van 5 regels f 1,20 elke rega meer 21 cent. Driemaal plaatsing wordt, tweemaal berekend, Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. fill Kleeuweus Unas' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. COURANT Zij, die zich met ingang van 1 APRIL, op ons blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende n u m- mers gratis. (Slot) De vorige maand is nu een wets ontwerp ingediend dat den militairen dienst uitschakelt voor allen, die uit godsdienstige of zedelijke motieven wei geren een evenmensch te dcoden, zelfs wanneer dit op overheidsbevel noodzake lijk wordt geoordeeld. Hieruit blijkt al, dat geen rekening wordt gehouden met dienstweigering uit politieke overwegingen en als mis dadigers blijven dus allen beschouwd, die door onthouding van dienstverrich ting in militairen zin tot ontwapening willen dwingen of die in anarchistischen zin zich aan alle hun door het staats- gezag opgelegde plichten wenschen te onttrekken. Ging men nu de jongelingen met gemoedsbezwaren eenvoudig vrij van dienst stellen, dan is het duidelijk dat allen die weinig zin in hun militairen dienst hebben, met meer of minder succes hun gemoedsbezwaren naar voren zouden brengen. Men heeft begrepen, dat meu de dienstweigeraars tegemoet dient te ko men zonder dat hun voorbeeld tot na volging prikkelt hij anderen die geen gewetensbezwaren tegen militaire dienst verrichting bezitten. De dienstweigeraars moeten daarom in de gelegenheid gesteld worden den Staat op andere wijze te dienen en wat in die betrekking van hen geëisebt wordt, moet moeilijker en zwaarder te vervullen zijn dan het voldoen aan hun militaire plichten. De bona fide dienstweigeraars zullen dit voor hun overtuiging gaarne over hebben, de simulanten worden op deze wijze voldoende geweerd. Het is niet gemakkelijk zwaren arbeid voor dienstweigeraars uit te zoeken maar het is heel eenvoudig hen bij een staatsbedrijf een langereu diensttijd te geven. De regeering heeft dan ook voorge steld dat zij, die tegen hospilaaldienst of administratieven-, dus indirecten militairen dienst geen bezwaar hebben 6 maanden langer zullen dienen dus lil totaal ll'/t maand en dat zij die ook daartegen bezwaren hebben en dus bij een staatsbedrijf te werk ge steld worden, een vol jaar langer moe ten dienstdoen en dus 17'/a maand onder de „wapenen" zullen moeten blijven. Zij zullen in hoofdzaak aan de gewone rechtspraak, maar in sommige gevallen wat eigenlijk ongemotiveerd moet genoemd worden aan de militaire rechtspraak onderworpen zijn. Na advies van een daarvoor aange wezen commissie beslist de minister over het al dan niet erkennen van de gewetensbezwaren. Het is begrijpelijk, dat de bij een staatsbedrijf te werk gestelde het niet beter mag hebben dan de in werke- lijken dienst zijnde „militair". De staat zorgt dus alleen voor zijn kleeding, huisvesting en voeding en voor een schijntje zakgeld, dat niet in verhouding staat tot normaal loon voor den in staatsdienst gepresteerden arbeid. Zoozeer moet de dienst bij een staatsbedrijf gelijkgesteld worden met den militairen dienst, dat voor de bij een staatsbedrijf tewerk gestelden ook vrijstelling wegens broederdieDst, kost winnersvergoeding enz. in aanmerking komen. Met eeuige verwondering mag men zich afvragen, waarom alleen te werk stelling bij een staatsbedrijf en niet bij een tak van staatsdienst in het voornemen der regeering ligt. Het zal nog te bezien staan of deze burgerlijke dienst zooveel zwaarder en onaangenamer dan de militaire zal zijn en met groote belangstelling mag men afwachten hoe in met-garnizoens plaatsen de voeding en huisvesting der dienstweigeraars van staatswege tot uitvoering zal komen. De discussie over het wetsontwerp zal hierover wel nadere opheldering brengen. - In allen gevalle is de erkenuing der gewetensbezwaren tegen het dooden van een medemenscb iu dit wetsontwerp tot uiling gekomen eu hel is te ver wachten, dat de regeering, onder deze omstandigheden; de principieele dienst weigeraars niet lang meer als misdadigers iu vestingen en forten gevangen zal blijven houden. T Van poiitieKe en finantieele moeilijkheden en van een staking. Montague, de Brltsche minister van kolonieën, is genoodzaakt geworden zijn ontslag in te dienen. Hij Jaeeft n.i. een telegram van den onderkoning van Britsch-Indië, Lord Reading, gepubli ceerd, waarin deze te Londen laat weten, dat de ontruiming van Konstan- tinopel, het herstel van de souvereini teit van den sultan over de heilige steden en de teruggave van Thrpcië met Adrianopel en van Smyrna, van het grootste belang zijn voor ludië. Het is te begrijpen dat Lord Reading na de Gouverneurs der verschillende provincies te hebben geraadpleegd, dit advies, dat de Oostersche politiek van Lloyd George brandmerkt, heelt uit gebracht; immers voor de millioenen Mohammedanen in ludië is de Sultan niet alleen een wereldlijk maar ook een geestelijk hoofd. En het verdrag van Sèvres dat den zieken man nog al hard aanpakt, is wel geschikt om de onrust in Indië te vergrooten, De regeering te Londen is niet gesteld geweest op de publiccering vau dit Standje en daarom gaat Montague de laan nit De Engelsche regeering in Br. Indië heeft terzelfder tijd dat zij de Moham medanen vriendelijk toeknikte, den leider der Hindoe-nationalisten, Gandhi, doen arresteeren en daarmee het ge vaar van bloedige onlusten vergroot. Het is wel eigenaardig dat Gandhi tijdens de reis van den Prins van Wales vrij mocht rond loopen en dat thans, nu de Prins de grens heeft overschreden, plotseling tot aanhouding van Gandhi wordt overgegaan. Durfde men niet eerder? Niettegenstaande Rijkskanselier Wirth het belasting compromis, waarbij de gedwongen leening van meer dan één milliard gouden mark, in veilige haven geloodst heeft, zijn de iinancieeie moeilijkheden voor Duitschiand zoo groot, dat de regeering twee ver tegenwoordigers uaar Parijs, waar de geallieerde ministers knusjes vergaderen over de verdeeling van den buit, heeft gestuurd om aan de commissie van herstel te gaan vertellen dat de mark nu zoo laag is gedaald, dat de regeering geen buitenlandsche betaalmiddelen meer kan aankoopen. Hetgeen hierop neer komt dat Duitschiand zich als 't ware failliet wil laten verklaren. Door de schoone berekeningen van den Engelschen kanselier der Schatkist, ter „mobiliseering" van de Duitsche oorlogsschuld,wordt hiermede een streep gehaald. Een tweede streep heeft Amerika er door getrokken, daar het terugbe taling heeft gevraagd van de kosten van het bezettingsleger aan den Rijn, in totaal 1 milliard 20 millioe» goud mark. Weg dus het eerste Duitsche milli ard, weg voor dit jaar de Belgische voorrang, weg de Frausche hoop het volgend jaar te kunnen beginnen met het ontvangen van de vergoedingen in geld. In Transvaal is in de randmijnen eenigen tijd geleden een staking uit gebroken over de kwestie der verboo ging van het percentage der kleurlin gen, waarmede de blanke arbeiders niet accoord gingen. Thans zijn ern stige onlnsten uitgebroken en uit Johannesburg wordt gemeld dat in gevechten tusschen politie en stekers 600 gewonden en 80 dooden zijn ge vallen. In de Kaffergebieden begint ook onrust te heerschen. En generaal Smuts heeft verklaard dat de toestand ingediend, de vervanging v.in den absoluten acht-ureu-.dag dor.r den ge middelden acht-urcu-dag. Overigens is in h nfdzaak het voor ontwerp, zooals dat aan den Hnogen Raad van Arbeid was toegezonden, ongewijzigd gebleven. De bouwpremie opnieuw verlaagd- Büjkeus een mededeeling van den Miuisler van Arbeid wordt de p enjie voor woningbouw opnieuw verlaagd en voor de plannen waarvoor het veizoek op 10 Maart 1922 het bureau van den hoordinspecteur der volksgcz nd- heid niet had bereikt in het algemeen vastgesteld op f8 li f iO per vierk. M- voningoppervlakte, lot een maximum van f 600 en voor mdustrieelen, die voor hun personeel bouwen, op f7 per vierk. M., niet een maximum van f 500 per woning. Wyziging Arbeidswet. Naar het Centr. verneemt, is een van de hoofdpunten in het voorstel tot wijziging van de Arbeidswet, dat dezer dagen bij de Tweede Kamer zal worden Kies Uwe mee.1t geliefde kleur uit de 18 fvyinK- tiriten.koop er t\ pakje en vol<3 de gebruiksaanwijzing Dat is alles. De Lever's 2eep Maaisch? Viaardimgen. Jhari/canéen von SunhQM en Lux Uitvoer van aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft de Nederl. Üitvoer- Maatschappij gemachtigd, uitvoerver gunningen te endosseeren voor den uit voer vau alle soorten aardappelen van zand- en veengronden. Voor sommige soorten witvleedge kleiaardappelen, alsmede voor kleipootaardappeleu, die aan een bepaald gewicht voldoen of waarvan een keuringsbewijs kan worden oveïgelegd, afgegeven door een erkend keuringsinstituut, benevens voor kriel en voederaardappelen kunnen eveneens uitvoervergunningen worden verleend. Driewegen. De raad vergaderde Donderdag met 4 leden. Afwezig dhr. C. de Jager met en M. Nijsse zonder kennisgeving. Aan ue wed. A. Hoebeke werd ontheffing van hoofdelijkeu om slag verleend, over een gedeelte van 1921. Toegestaan werd het plaatsen van een wegwijzer in de buurt van de woning van Dr. Folmer. Besloten werd om de gemeente aan te sluiten bij den Postcheque en Girodienst In de be- grooting over 1921 hadden een paar af- en overschrijvingen plaats. Tegen de door Gedeputeerde Staten voorgestelde wijziging in de regeling der jaarwedden van burgemeesters en secretarissen rezen geene bedenkingen. Het p meenteverslag over 1921 werd den Raad aangeboden. Besloten werd aan de N.V. Spoorwegmaatschappij Zuid Bevel and te verzoeken om ook uit deze gemeente een evenredig aantal werkmenschen bij den aanleg der spoor te laten werken. Tot plaatsvervangend voorzitter van het Stemburean voor de Tweede Kamer werd benoemd dhr. W, van Loo, en tot leden dhr. J. G, Nieuwenhuize en J. Timmerman. Als plaatsvervangers zullen fungeeren de leden C. de Jager en W. de Dreu. (Eerst Zaterdagmorgen ontvangen.) Iiorsscle. Vrijdag had op de haven alhier een droevig ongeval plaats. Toen de nog slechts vijftienjarige C. Re- mijnse, knecht van den landbouwer C. van den Dries te 's-Heoreiihoek, van den dijk afreed naar het havenplateau, brak het „voorschot" van den met voederbieten geladen wagen. De jongen, wieii' plotseling een massa bieten op liet lijf vielen, stortte van zijn zitplaats tussenen de paarden Hij ontving een trap van één der paaiden en daarna gingen de wagenwielen hem over het lichaam. Toen men hem opnam, bleek hij overleden. 's Heef Abt,kerke. Vergadering van den gemeenlersad op Zaterdag jl. Allen tegenwoordig. Voorzitter de bur gemeester. Ingekomen is o.a. bericht dat dhr. De Loolf zijn benoeming aanneemt tot bouwkundig opzichter dat 't hoofd der school ziek is. Aan P Hoogesteger wordt 8 maanden ontheffing verleend H.O. Besloten wordt dat ieder tot 1 Mei 1922 ï/a van zijn aanslag 1921 in den H.O. moet betalen tot een totaal bedrag vau f 2233,32, Het kohier hondenbelasting werd opgemaakt op f117 voor 39 houden. Artikel 13 der verordening Leer plichtwet werd gewijzigd, met dit resul taat, dat kinderen boven de 11 jaar geen verzuim hebbende, de eerste 2 wekeu in Juli en de laatste «'eek in Aug. le week in September, lznd- bouwverlof kunnen bekomen, mits op aanvrage eu niet in loondienst werk verrichtende. De commissie tot wering vau schoolverzuim werd iu haar geheel voor 3 jaren herkozen. De begrooling 1921 werd gewijzigd. De raad ging accoord met de door Ged. Staten opnieuw gewijzigde jaar wedden van burgemeesters en secreta rissen. Daar de landbouwers-raadsleden gratis den scboolput hielpen dempen, zullen de andere heeren raadsleden een dag gratis aan de omheining werken. Op voorstel van dhr. Tolhoek wordt met de a.s. tijdsverandering besloten den ouden tijd te handhaven en alleen de schooluren een half uur te ver vroegen. Bezuiniging. De minister van waterstaat heeft aan de commissarissen der Koningin verzocht, in verhand met de groote wenschelijkheid van bezuiniging in ernstige overweging te nemen een voor stel van den commissaris der Koningin in de provincie Zeeland om de toezen ding van de bekendmakingen van afgegeven rij- en nummerbewijzen inge volge de motor- en rijwielwet, welke uiteraard zeer kostbaar is, te beperken tot enkele centrumgemeenten. Wijl het zeer waarschijnlijk is, dat voor de kleine gemeenten de toezending van die bescheiden vao weinig of geen nut is, wil het den minister voorkomen, dat zoodanige toezending aan alle ge meenten onder de gegeven omstandig heden niet meer gerechtvaardigd is. 's Heer Arendskerke. Donderdag werd alhier in de O. L. school de eerste ouderavond gehouden, die goed geslaagd mag heetenvele ouders waren opge komen, voorts waren aanwezig dhr. Brandsma, schoolopziener, dhr. Jac, Nijsse, wethouder en dhr. D. W. Liu- denbergh, voorzitter van de commissie van toezicht. Na een kleine inleiding en een woord van welkom van den voorzdhr. J. v. d. Maale, behandelde dhr v. Houte, hoofd der snhool, „de Leerplichtwet". Op zeer bevattelijke wijze verklaarde hij het voor eu tegen eu gaf inlich tingen aan ieder die ze vroeg. De onderwijzer J, de Jonge hield een rede over „De waarheid in de opvoeding", hij bracht naar voren hoe het daar mede stand bij het oude systeem in vergelijking tot de nieuwe methode van opvoeding. Dhr. Dirkse, onderwijzer, las hierna een stuk voor uit de werken van Jan Ligthart „André Duvo" wat zeer in den smaak viel. In de pauze werd gelegenheid ge geven om het werk der Teerlingen te bezichtigen zoowel de schriften als de handwerkjes terwijl de onderwijzeressen het publiek een kopje chocolademelk met de daaibij beboerende beschuitjes aanboden. Dhr. Brandsma sprak er zijn tevreden heid over nit dat zooveelouders waren op gekomen en spoorde ieder aan zooveel mogelijk de ouderavonden te bezoeken. Hij ziet in de ouderavonden dien band die ouders en onderwijzers samen zal binden, tol heil van ooze kinderen. Spr. constateerde dat er hier in deze school een goede geest he rrscht, bij het personeel onderling, maar ook tusschen de cuders en het onderwijzend per soneel. Daar het reeds laat was geworden, sloot hierop na een hartelijk tot weers- zien gesproken te hebben, dhr. J. v. Houte deze aangename en leerzame Vrijdagavond hield ds. Kamsteeg van 's Heer Hendrikskinderen een lezing voor de Chr. werkliedenver. over den profeet „Amos". Met gloed en ijver bracht hij menig licht in hel voor velen onbegrijpelijk boek. Door den Commissn'is der Ko ningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen iu deze gemeente de heer J. de Ruiter, ter vervanging van den lieer J. Weststrate, die ontslag heeft genomen. Hausweert. Woensdag 8 Maart »'erd door het Comité van Neutraal Over heidspersoneel (C.N.O.P.) te Hausweert een vergadering gehouden, naav aan leiding van de verworpen pensioenwet, voor burgerlijke Ambt. Als sprekers traden op de heeren v. Baak en Roos, De eerste spreker liet iu zijn rede uit' komen den langen strijd welke den pen sioenwetten is voorafgegaan. De spreker bepleitte op 9 punten dat het overheidspersoneel reeht heeft op premievrij pensioen. Spreker eindigt met de volgende woorden Indien ik alles nauwkeurig overleg, meen ik dat de Min. van financiën door zijn ver dediging tot de verwerping heeft mede gewerkt. Spreker ziet echter ook in dit geval weer een lichtzijde, n.l. dal ieder overheidsdienaar zal gaan hegrijpen, dat alleen door stevige aaneensluiting der organisaties, dit euvel in de toekomst zal kunnen worden geweerd. De tweede spreker, Roos, besprak de verwerping der pensioenwet, citeerde verder ver schillende passages uit het vcislag der Eerste Kamer en onderwerpt deze aan scherpe critiek. Ten slotte werd met algemeene stemmen de volgende reso lutie aangenomen R e 8 o 1 n t i e. De vergadering van het Neutraal Overheidspersoneel te Hausweert, gehoord de besprekingen over de verwerping van de pensioenwet voor Burgerlijke ambtenaren door de Eerste Kamer, lettende op het feit, dat de door de Salariseommi8sie in 1919 voorgestelde premie-vrije salarissen, welke te reke nen van 1 Januari 1920 af aan de ambtenaren zijn toegekend, gebaseerd waren op een dunrte-stijging van 86 o/o; is van oordeel, dat de bestrijding dezer wet door sommige corporaties en de door enkele Eerste Kamerleden aangevoerde bezwaren, op onjuiste mo tieven berusten betreurt, dat de Minister van Fi nanciën heeft nagelaten, bedoelde on juiste kritiek te ontzenuwen constateert, dal de aanneming van de pensioenwet niet beteekent een salarisverhooging van f 7.000.000, doch hoofdzakelijk inhoudt de toekenning van de aan de weduwen en weezen, docr het traineereu met de behande ling van de wet, onthouden pensioen penningen is van meening, dat de verwerping blijkbaar uitsluitend gegrond was op zuiuigheidsmotieven en practisch neer komt op eene poging tot herstel van het evenwicht der Staats-fiuaneiën ten koste van het overheidspersoneel en zijne weduwen en weezen protesteert met klem tegen het laak bare optreden van de kleinst mogelijke meerderheid der Eerste Kamer, welke gemeend heeft het landsbelang te die nen door de pensioenwet te verwerpen en dientengevolge de weduwen en weezen in kommervolle omstandigheden te laten neemt acte van de toezegging van den Minister van Financiën, dat de pensioenwet onmiddellijk weder zal worden ingediend met een gewijzigd artikel 36, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen een deel der premiëu op de ambtenaren te verhalen deelt mede, a. dat het Overheidspersoneel zich zal blijven verzetten tegen de intrekking van de door de Regeeriug als juist erkende regeling van premievrij- pensioen

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1