N\ 30, Donderdag 9 Maart 1922 109 jaargang. Partij-vertegenwoordiging Een beduidend mensch. FEUILLETON, BUITENLAND. Binnenland. Landbouw, V eeteelt en Visscherij. School en Kerk. Rechtszaken. Sport,. Stadsnieuws. ABONNEMENT Prij» per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Ooesehe Conrant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,41' Bewijsnummers 5 cent. en Eieeuwens Ross' Drnhkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT Naar aanleiding van het Grondwets artikel, dat luidt: „De Stalen-Gene- raal vertegenwoordigen liet geheele Nederlandsche volk", zegt prof. mr. J. T. Buys, ongeveer het volgende „De Grondwet legt hier den Staten- Generaal een gebod op om de belangen van het geheele volk te behartigen. Voor de leden der Stalen-Generaal •geldt de verplichting om met voorbij zien van welke bijzondere belangen ook, bij alle overwegingen en besluiten altijd liet belang van het algemeen Voor de oogen te houden. Deze plicht, opgelegd aan de geheele vergadering, is tevens plicht van elk barer leden." Hoeveel leden der Tweede Kamer zouden deze gulden woorden van den eminenten hoogleeraar voor oogen staan? Hoe vaak worden iu de Kamer per, soonlijke belangen en partijbelangen bepleithoe vaak wordt tijd vermorst voor de verdediging van belangen van categorieën en categorietjes van staats burgers, zonder dat daarbij voldoende wordt rekening gehouden met het alge meen belang Hoeveel beslissingen zijn de laatste jaren niet genomen waarvan de vruch ten door weinigen worden geplukt, de lasten daarentegen door allen worden gedragen Telkens hoort men in de Kamer de stem van den partijman, die de belangen behartigt van zijn kiezers in 't bijzender en niet de belangen van het geheele volk. Eu thans, nu de ver kiezingen naderen, rijzen de partijtjes weer als paddestoelen uit den grond, die elk hun „eigen" vertegenwoordiger in het parlement willen verkozen zien. Veel kiezers willen trekken uit de staatsruif wat er voor hen te trekken Valt. Van verschillende politieke partijen houden de verkiezingsleuzen schoone beloften in voor de kiezers, voor hiln kiezers. De vraag: Wat in 't belang van het geheele volk moet worden geacht, blijft daarbij dan geheel buiten beschouwing. Wij denken hierbij in 't bijzonder aan het lokaas, dat de S.D.A.P. gewoon is in het kiezers, valletje te leggen. Daar was eerst de „achluren"leuze. Ten slotte is de S.D.A.P. vader geworden van een ontijdig geboren 45-uren kind. In beginsel hebben wij geen bezwaar tegen de 45-urige werkweek. Mits dit economisch mogelijk is. En afdoende is wel gebleken, dat de invoering van de 45-urenwet ontijdig is geweest en niet in het algemeen belang. Wanneer de sociaal-democraten nu maar wilden medewerken om de bepalingen dezer wet soepeler te maken. Maar daar passen de heeren voor. Houden wat je hebt Welk een slecht begrepen partij belang. Want wanneer het de industrie ellendig gaat, slaat dit terug op de arbeiders. Nu roept de industrie niet om afschaffing, maar om een zachtere, mildere wetgeving. Neen, zeggen de soc. democraten. En het algemeen belang Thans zijn ze gekomen met de leuze „Socialisatie en ontwapening." Waartoe socialisatie in de praktijk leidt leeren Duitschland en Rusland het theoretische socialisatie-rapport der S D.A.P.-commissieHoeweinig arbei ders zouden het gelezen hebben en hoe weinig zouden er iets van gesnapt 42 door ANTHONY HOPE. Dat is een grootsche inval. Zet u dan de kroon op het werk en laat u vuurwerk afsteken. Ik geloof niet, dat Whittingham in de versie verte plan heeft om iets te beginnen, maar dat zou een verklaring geven voor de opstopping bij de Bank. In elk geval zullen ze allemaal veel te dronken zijn om moeilijkheden te maken, zei hij, Nu hebben we, geloof ik, alles afgepraat, niet waar vroeg ik, nu moet ik gaanik moet nog aan mijn Directeuren schrijven en verzoeken om aanwijzingen betreffende de belegging hebben l kan de feiten niet loochenen en geeft geenerlei waarborg dat het in Nederland beter zou gaan. Met het oog op het algemeen belang moet dit verkiez ngs-vaantje alzoo gestreken worden. Ontwapening willen we allemaal, mits internationaal. Ontwapening van Nederland alleen, willen vermoedelijk zelfs de soc. demo craten zelf niet. Zou men Schaper alleen aan de grens laten staan, in zijn hemd Deze laatste strijdkreet is totaal overbodig. Blijkt uit beide leuzen niet dat de S. D. A P. een part ij geworden is, die eigenlijk niets meer te verlangen heeft FIUME, IERLAND EN WILNA. De Italiaansche nationalisten hebben de voorloopige regeering van den vrijstaat Finnic omvergeworpen en daarna baastiglijk de inlijving van Fiume bij Italië geproclameerd. De gouverneur van den vrijstaat, Zanella, die reeds eenige weken geleden aan de Italiaansche regeering had gevraagd om de hinderlijke nationalisten (fascisten) te ontwapenen, is gevlucht naar Pola, vanwaar hij zal doorreizen naar Weenen. De Italiaansche regeering het nieuwe kabinet-Pucta wordt door deze ge beurtenissen reeds terstond op de proef gesteld heeft terstond liaar leed wezen betuigd over hetgeen te Fiume geschied is en heeft bericht dat zij, nn het half verdronken is, den put zal dempen, m.a.w. dat zij er haar best voor zal doen, den gewonen toestand te herstellen. Aangezien omtrent Fiume een verdrag met Zuid-Slavië is gesloten, waarbij de status der stad is geregeld, kon de regeeriug moeilijk iets anders doen. Wél d'Annnnzio, die natuurlijk oogenblikkelijk heeft verklaard, dat hij van harte metde beweging instemt. Wie denken mocht dat in Zuid- lerland alles rustig is en dat er pais en vree heerscht tusschen de voor loopige Znld-Iersche regeering en de republikeinen (de aanhangers van De Valera), vergist zich. De brigade van Mid-Limerick heeft onlangs een proclamatie uitgegeven ten gunste van de republiek. De voorloopige regeeriDg heeft deze daad beantwoord door enkele republikeinsche officiereu te ontslaan. Om nu a?n hun proclamatie kracht bij te zetten, zijn Zondag drie honderd man van het Iersche republikeinsche leger Limerick binnengerukt en hebben daar de voornaamste hotels gerequi- reerd. De Engelsche strijdkrachten, die in de kazerne liggen, patrouilleeren in gepantserde auto's door de stad, ten. einde een gevecht tusschen de beide Iersche strijdmachten te voorkomen. Deze demonstratie bewijst weer eens hoe verdeeld het Zuid-Iersche leger is en hoe voorzichtig de voorloopige re geering ingeval van een agressief op treden van De Valera zal moeten zijn met er op te bouwen. Gelukkig dat er een wapenstilstand is gesloten i Adat de concept-grondwet is vastgesteld. Het Poolsche kabinet had het plan opgevat om van de stad Wilna een autonoom gebied te maken, een soort van vrijstaatje. Niet, dat de regeering de stad niet gaarne aan het Poolsche hart had gedrukt, maar daartegen zouden ongetwijfeld de geallieerden en van het geld. Je zult nog beleven, dat je ge hangen wordt, MartiD, antwoordde de Overste vol bewondering. Maar niet door u, Overste, is het wel? Wat zou er met mij ge beurd zijn, als ik eigenwijs geweest was Hoop in elk geval nog lang genoeg te leven om op uw bruiloft te kunnen dansen. Over een kleine week Ja, zei hij, vandaag is Zondag, (hemel 1 dat had ik vergeten), en aan staanden Zaterdag is de bruiloft. Toen hij dat zei, zag hij er precies uit als een gelukkige bruidegom, en ik verliet hem, om hem alleen te laten met zijn geluk. Ik wed tien tegen een, dacht ik, dat die dag nooit zal aanbreken. Zelfs als mijn onderneming mislukt, zal de President lang voor dien tijd terug zijn. De geldgierigheid van den Overste had gezegevierd over zijn voorzichtig heid, en hij was in mijn val gelojpen, in het bijzonder Engeland bezwaar hebben gemaakt. Maar de nationale partij in Poler '«"-'anade onvoorwaar delijke inlijving 38;-4 M)e regee- rii g is nu afgetreden èfi a ~^leii hebbes den gcheelen Lanlwiïfièvan Wilna, welke zich reeds vóór at/irr%atic heeft uilgesproken, uitgenoodigd om te Warschau een groote betoogisg te komen houden vóór de aansluiting van de stad bij Polen. Draadlooze telegrafie. Naar de Intransigeant meedeelt heeft het station voor draidlooze telegrafie bij Buenos Ayres directe verbinding gehad met een station in Jipau. Hier mee is een afstand overbrugd, grooter dan de balie aardomttek. De Kamerverkiezingen. Naar de Telegr. verneemt, zal de candidaatstelling voor de Tweede Ka mer op 23 Mei, en de stemming hoogst waarschijnlijk op 5 Juli plaatsvinden. Het Ned. Corr. bureau meldt nader, dat omtrent deze data nog niet bepaald is. Het program van den Vrijheidsbond. llefc dag. bestuur van den Vrijheids bond deelt mede dat art. 8 van het program van actie in de juiste be woordingen luidt „Wettelijke regeling van werkloos heidzorgvoorziening tegen de gevolgen van crisiswerkloosheid met hulp van overheidswege, waar mogelijk langs de weg van werkverschaffing. Daarbij be hoort een voldoend bestaansmiddel aan den arbeider te worden verzekerd, doch tevens gebrek aan arbeidslust te worden voorkomen". De Arbeidswet. Het lid der Tweede Kamer, de heer Engels, heeft dezer dagen in een lezing voor de R. K. Kiesvereeniging te De- demsvaart meegedeeld Bij minister Aalberse bestaat liet voornemen, de Arbeidswet te herzien en practiach meer uitvoerbaar ts maken en mettertijd de uitvoering van de ver schillende sociale wetten in handen van patroons en arbeiders te leggen en zoo de dure ambtenarij te weren. Tevens verklaarde de heer Engels, dat van een 8-uiigen werkdag in den landbouw nooit iets zou komen. Demonstraties met een motor sproei machine te Kloetinge. Vrijdag en Zaterdag demonstreerde de Kon. Asphalt fabriek „Krimpen" het gebruik van motorkrachl bij car- bolineumbespnitingeu. Gebruikt werd haar eigen product, merk „Krimpen". Een motor van eenige paardekrachten, in een ijzeren frame op wielen inge bouwd, perste de vloeistof vanuit een groot reservoir in een duims gasbuis leiding van plm. 150 M, onder een druk van 13 5 14 atmospheer nuttig effect. Op deze leiding was weer een rubberslang gekoppeld ter lengte van 130 Meter, waarop een 5 tal zijtakken stonden, elk van 30 Meter en over gaande in den bekenden „sproeistok". Voor de bediening van den motor met nog grooter blindheid dan ik ver wacht had. De vraag was nuwat zal de President doen, als hij den brief van de Signorina ontvangt De lezer zal zich den toestand beter voor kunnen stellen, als ik hem den inhoud van dezen brief meedeel. Ze had mij hem laten overlezen, nadat we hem samen in elkaar geflanst hadden, en ik heb er nog een afschrift van. Hij luidt als volgt Ik durf nauwelijks hopen, dat u mij nog vertrouwen zult, maar als ik u verraden heb, dan hebt u mij zelf daartoe gedreven. Ik heb u uw geld gegeven, en dat ligt nu in de Bank, M. weigert, het er uit te geven, en de O. wil het dezen nacht met geweld nemen. Hij zal maar een paar menschen bij zich hebben, en de rest zal niet in zijn nabijheid zijn. Om twee uur wil hij met ongeveer twintig man de Bank bestormen. Neem dienaangaande uwe maatregelen. De stemming is hier gum bleek ééu monteur en een hulp noodig, voor de bijvulling van het reservoir j één imin en voor de hanleering der 5 j sproeistokken 5 man en l jongen, die de slangen voortdurend verplaatste, naarmate de sproeiers vorderden. Op de.ze wijze bleek liet mogelijk j oui bij behoorlijk weer 7J gemet boom gaard gecomb. hoogstain met kruis bessen, te besproeien, in den tijd van 11 uur, waarbij men in aanmerking dient te nemen, dat de kruisbessen klein waren en de kroonen gemiddeld 5 M. iu doorsnede maten. Benoodigd «as hiervoor 5000 U sproeivloeistof vol- j gens de mij door den heer Koeman welwillend verstrekte mededeeling. j Berekent men nu de exploitatie kosten der machine dan is veel minder van invloed een snellere afschrijving dan wel juist het aantal werkdagen. Dit beïnvloedt zéér sterk de vraag, of een motorsproeier ons voordeel oplevert. Stelt ra -n het aantal dagen, waarop er gesproeid wordt gedurende 10 urea eens op 10, dan zou eene fruitbeplan- ting van 9 H.A. drie maal bespo ten en een boomgaa d met onderbe- j planting ter grootte van 13.5 H.A. 1 twee maal bespoten kunnen worden, waarbij het voordeel „van snel af te kunnen spuiten", den doorslag zon J moeten geven ten aanzien van de vraag of het looneud is motordrijfkracht te benutten. Dit jaar is daar zeker wel een voorbeeld van. Veronderstelt men echter, dat gedu rende 25 dagen jaarlijks gesproeid kan worden, bijv. eenige beplantingen tot een gezamenlijke oppervlakte van -F 37 HA. gedurende twee keer, dan daalt de kostprijs eener besproeiing met 30 vergeleken bij het voor gaande geval en zou alleszins van eene besparing gesproken kunnen worden. En hiermede meen ik mij te kunnen aansluiten bij een Engelsch oordeel, dat de motorsproeiers zeer bruikbaar acht voor de grootere bedrijven (ianaf 20 acres (+20 gemet), doch niet voor de kleinere, tenzij deze een combinatie vormen. Alleen zou ik de minimum- grootte van het bedrijf iets hooger willen stellen en wel van 8 H.A. op 10 a 12 H.A. Natuurlijk zal het voordeel hier grooter worden, naarmate men den mo tor ook voor andere doeleinden kan gebruiken of wel kleinere perceelen in zijne omgeving tegen een overeen te komen prijs zou willen besproeien. Ongetwijfeld is hier het „loon» sproeien" ook mogelijk, mits de on dernemer zich verzekere van clientele, die zelf zoonoodig de „sproeiers" uit het bedrjjf ten dienste stelle. De genoemde fabriek verdient zeker de dankbaarheid der telers voor het propageeren der carbolineumbespuiting. De Rijkstuinbouwcon8ulent, Ir. D. BLOEMSMA. Oesters. Iu de maand Februari 1922 werden verzonden uit Zeeland naar onderstaan de landen Nederland 456000 oesters. België 1.222000 Engeland 2.118000 Frankrijk 262000 Andere landen 10000 Ned. Herv. Gemeente. Beriepen te^ Icrseke üs. L. J. S. Crousaz te Maassluis. Arr. Rechtbank te Middelburg. Verwezen naar de terechtzitting met bevel tot gevangenhouding J. 8., 25 jaar koopman te Wcmeldinge, gedeti neerd ter zake van oplichting. Zedenmisdrijf. In een besloten zitting van de rechtbank te Groningen is tegen R. H. predikant bij de Geref. Ke.lt te Uithuizen, wegens zedenmisdrijf 3 maanden gevangenisstraf geëischt. Totaal 4.068000 oesters. Deze hoeveelheid bedroeg iu dezelfde maand van het vorig jaar 5.411000 oesters. stig voor u. Hij dreigt me met geweld, als ik hem niet dadelijk trouwen wil. Hij laat „de Zangeres" bewaken, maar als u het jacht voor anker legt, en met een boot hierheen komt, zal dat geen opzien verwekken. Ik zweer u, dat dit alles waar is. Straf mij niet nog meer, door mij niet te gelooven. Maar als u tot mij terug komt, zal ik uit dank voor uw vergevensgezindheid alles doen, wat u verlangt Christina. P. S. M. en de O. staan op gespannen voet met elkander en M. zal niet vijandig tegen u optreden. Over 't geheel geloofde ik wel, dat dit hem zon terugbrengen, al twijfelde ik ook, of hij er veel van gelooven zou, maar het klonk waarschijnlijk (in zekeren zin was toch alles woord voor woord waar) en er werd hem een lokvink voorgehouden, die hij bezwaarlijk zou kunnen weerstaan. Verder hield hij veel Voetbal. De wedstrijd Vlissingou IIGoes I werd uitgesteld. Te Goes speelde Goes II tegen D.E.T.O. I uit Middelburg en won met 32. Goes III wist de overwinning te behalen van M.V.V.S. II met 30. K.D.O. IBlauw wit Vooruit 13 3 A.V.M.Vitesse 6—4. D.E.T.O. II—K.D.O. II uitgesteld. Korfbal. M. E. V. O. IVolharding (terrein onbespeelbaar. Door de 12-tal com. der Korfbal club M.E.V.O. is als definitief twaalf tal voor de komende bekerwedstrijden van den Z.K.B. samengesteld Dames J. van Hove, D. Nonnekes, J. Francke, M. Brouwer, N. Bliek, J. Heijboer Heeren J. M. van der Hell, M. van der Hell, J. Kakebeeke, A. van Diere, Q. Mudde, W. de Kramer. Stukkin voor den Gemeenteraad. Ingekomen stukken. a) Goedkeuringen van Ged. Staten van raadsbesluiten in de vorige raads vergadering genomen en van enkele belastingkohieren b) Rekening van het Fonds van cazerneering te Goeshet batig saldo bedraagt f 1214,23 (v.j. f 84-6,27 '/a) 1 c) Financieel verslag der R. K. Zie kenverpleging „St. Joanna" over 1920 d) Verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim over 1921. Volstrekt leerverzuini kwam niet voor. De redenen van het betrekkelijk school verzuim warengeweigerd landbouw- verlof, ziekte, onwetendheid, onver schilligheid. Niet meer dan 28 pCt. der opgeroepen verzorgers verscheen voor de commissie. Waren de verzor gers strenger gestraft geworden, zoo schrijft de commissie, dan was zeker het betrekkelijk schoolverzuim minder geweest. Gemeente-begrooting 1922. B. en W. geven den Raad in over weging eenige wijzigingen aan te brengen in bovengenoemde begrooting, in verband met opmerkingen van Ged. Staten. Controle administratie Gemeente-ontvanger. B. en W. stellen den Raad voor om van een heldenstukje en was zoo vrij van alle vrees, dat de mogelijkheid dat hij zich eens zou komeu overtuigen van de waarheid zeer groot was. Wanuter hij, zooal wij vermoedden, reeds een grooten aanhang in de stad had, kon hij hier aanlanden en rondkijken, zonder veel gevaar te loopen, om in de handen van den Overste te vallen. Tenslotte hoop ten we dat de brief, al deed die hem niet besluiten om hier te landen, hem toch zou afieiden van de gedachten aan vliegende booten en vluchtende geliefden. Ik had den brief nog aan- lokkender willen maken, maar de Signorina weigerde met de buitenge woon verdraaide gewetenswroeging, eigen aan haar geslacht, om in een brief, die van begin tot eind één af schuwelijke leugen was, iets letterlijk onwaars te bezweren. {Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1