N\ 29 Dinsdag 7 Maart 1922, 109 jaargang BUITENLAND. Binnenland. School en Kerk. State ïi-Geueraal. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Goed passer.ae kleertjes bevorderen de qe2.oncL heid eri vroolijkheid en de moeder welke LUX gebruikt, ts overtuigd dat baar1 kindje Jdch behave, lyk gevoelt. Het overyloedióe LUX -$op houdt de donzige wolten Jas jes en truitjes en de dunne kleertjes Zacht en doet. ze niet krimpen Er is niets in de samenstelling van LUX dat de kinde ren kan irriteeren Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naarnl. Vennootschap (loesclie Courant A DVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1—10 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nur voormiddag. COURANT ECHTSCHEIDING? Het huwelijk tusschen de Engelsche conservatieven en liberalen is den laat- sten tijd gebleken niet gelukkig te zijn en de echtgenooten slingeren elkaar verwijten naar het hoofd, die door het publiek op straat te hooren zijn en natuurlijk ook Lloyd George ter oore zijn gekomen. Lloyd George, eons het troetelkind der ouders, maar die thans door zijn conservatieve moeder in den steek gelaten en voor wildzang wordt uitgemaakt. I» den oorlogstijd toen het goede meusch zat te beven van schrik, was George de bovenst beste. Sir George Younger, de voorzitter der conservatieve partij, doch geen politiek leider, heeft felle aanvallen gericht op het beleid van den premier. En Lloyd George, ook niet van gis teren, die allang gemerkt had, dat er in den boezem der regeeriugspartij tegen hem geageerd werd, heeft eetl brief geschreven aan Chamberlain, den leider der partij, waarin hij verklaart met een dergelijken toestand niet laDger genoe gen te nemen en te znllen heengaan, wanneer hij niet verzekerd was te kun nen ïekenen op den loyalen steun der conservatieve partij, zonder gevaar voor allerlei incidenten, die nu eenmaal voor het aanzien van een politiek persoon, die bovendien eerste minister is, niet bevorderlijk zijn en irriteerend werken op diens humeur en diens ka'mte. En hij eischte een duidelijke uitspraak vóór 8 dezer. De liberale Star beschrijft hoe de wrok tegen Lloyd George reeds lang zich heeft opgehoopt bij de conserva tieven. Zij zijn het niet vergeten hoe hij in 1909 den eersten stoot gaf tot groote verlioogingen van alcohol- en tabaksbelastingen, vergunningsrechte», successierechten en een nieuw stelsel van grondbelasting, waarbij het beginsel van waardevermeerdering werd inge voerd. Ook thans is er de woede over de vele duikelingen, die Lloyd George in zijn politieke leven maakt, over zijn concessies, zijn plannen tot besnoeiing van zee-, land- en luchtmacht. Yoor de conservatieven is Lloyd George de man, die Engeland's aanzien tegenover het buitenland naar beneden haalt. Chamberlain heeft wel verklaard dat het in 's lands belang noodzakelijk is dat Lloyd George aanblijft en de con servatieve Evening Standard verklaart „In gezaghebbende unionistische krin gen is men nadrukkelijk de opvatting toegedaan dat, na de samenspreking tusschen Chamberlain en Sir George Younger, van het aftreden van Lloyd George geen sprake is", maar de pre mier zelf heeft door zijn schrijven de conservatieven voor de keuze ge plaatst Lloyd George of Younger. Eu wie weet of de conservatieven niet blij zijn op zulk een gemakkelijke manier den gehaten man weg te kunnen krijgen. Maar ook is het niet onmogelijk dat Jiloyd George alleen zijn kracht eens heeït willen meten. En toch blijft. Verlenging van den arbeidstijd. Het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten vereenigingen heeft een adres tot den minister van arbeid ge richt, waarin wordt betoogd, dat van een wederopleven en een herstel van het economisch leven slechts sprake zal kunnen zijn, indien meer en goed- kooper kan worden geproduceerd, wat slechts zal kunnen geschieden door aan de Nederlandsche nijverheid vrijheid te laten zonder overheidsingrijpen den arbeidstijd zoo noodig tot 10 uur per dag en 56 uur per week op te voeren. Donker Zuid-Beveland. De afdeeling Krabbendijke van den Gereformeerden Bond heeft zich in de Waarheidsvriend beklaagd over de be vestigingsrede, uitgesproken door ds. J. H. Vaandrager uit Grijpskerke bij de komst van ds. W. A. Dekker in de Herv. gemeente te Krabbendfjke. In het' zelfde nummer staat op een andere plaats een verslag van ds. Dekker, en dit eindigt met de verklaring, dat „het op Zuid-Beveland nog zeer donker is". Ds. Vaandrager beklaagt zich in de Waarheidsvriend rail deze week op zijn benrt over deze uitdrukking. „Men noemt", zegt hij, „Zuid-Beveland zeer donker en men wil het ook als zooda nig behandelen. Maar wat*bedoelt men daarmee Men kan er niet mee bedoelen, dat Christus geloochend wordt, want dat geschiedt door geen enkelen predikant. Maar wat bedoelt men er dan wel mee Eau en mag men meer verlangen dan Jezus Christus,, het Licht der wereld Wanneer meu dus spreekt over het zeer donkere Zuid-Beveland in verband met de prediking, dan is dat het bewijs, dat het in werkelijkheid niet gaat om Christus alléén, maar om andere dingen, en dat liet 't recht, maar nog veel meer de plicht is van iederen predikant, om voor dit gevaar Ie waarschuwen." TWEEDE KAMER. Bij de behandeling der begrooting voor Biuu. Zaken, gaf de minister, naar wy in de iTel. lezen, den heer Duys de volgende les De minister las nog eens verschil lende uitlatingen van Troelstra in 1918 voor, om de revolutionnaire strekking van diens speech te kenschetsen. „In die rede" aldus de Minister „noodigde mr. 'froelstra de Regee ring uit, om op te stappen." De heer Duys (S.D.) „Zeer juist 1" De Minister De Regeeriug is op die vriendelijke nitnoodiging niet ingegaan De heer Duys„Dat was de fout De Minister: „Dat was het geluk ook voor u, mijnheer Duys. (Zeer juist 1) want in revolutionnaire oogenblikken houdt gij de leiding niet, maar springt die over op Wijnkoop (Zeer juistZeer juistZeker, de Regeering was in die dagen niet van de volle 100 pCt. van de soldaten zeker en daarom is ook van de hulp van andere gebruik gemaakt. De sociaal-democraten moesten daarvoor de Regeering dankbaar zijn. Dankbaar ook aan de mannen, die toen hebben geholpen 1 Uit het feit, dat de uiterste groepen links ieder jaar tegen den post voor burgerwachten bezwaar maken, leidde de minister af dat hij dien post er voorloopig nog maar op moet laten staan (Luide bijval). De post voor de burgerwachten werd hierna met de stemmen der soc. dem. en der communisten tegen, aan genomen. Remissie en verhooging van Pacht. De Pachtcommissie vanwege de Z L. M. heeft het wetsontwerp tot wijziging van de artt. 1628 t/m 1632 van het B. W. besproken en haar rapport uit gebracht. Zooals bekend wordt door deze wijziging o. m. vermindering of ver hooging van de huursoui in geval van buitengewone omstandigheden, moge lijk gemaakt. Wij lezen in het Z. Landbbld. dat de commissie tot de volgende conclusies komt le. Door het aanhangige wetsont werp wordt het tegendeel van bescher ming van den pachter bereikt. 2e. De bepalingen zullen óf aan leiding geven tot vele en langdurige processen óf er zal niets mee bereikt worden. 3e. De goede verhouding tusschen pachter en verpachter zal benadeeld worden zulks ten schade van de wer king van het pachtwezen. Het beginsel dat de verpachter ver hooging van pacht kan vorderen wenscht de commissie niet te aanvaarden. De commissie is van oordeel, dat op den eigenaar moet blijven rusten de risico, die aan zijn bezit verbonden is. Wanneer dus het bedrijf geheel of ge deeltelijk buiten gebruik wordt gesteld door buitengewone onvoorziene toe vallen zooals verwoesting door den oorlog, overstrooming,brand, dan meent zij dat remissie plaats moet hebben. VOOR. HET WASSCHEIT VAM BABY. KLEERTJES DE LEVER'S ZEEP Mif VLAARDIMCEM. fabrikanten vanTw*^K Stukken voor den Gemeenteraad. Verordening brandwezen. B. en W. stellen een wijziging voor der verordening op het brandwezen waardoor de toegestane hoeveelheid benzine, welke in een bewaarplaats voor benzine aanwezig mag zijn, wordt ge bracht op ten hoogste 100 liter, mits de geheele voorraad of wel hel gedeelte daarvan, hetwelk meer bedraagt dan 5 liter, geborgen wordt in gesloten me talen bussen van ten hoogste 10 liter inhond, deze bussen bewaard worden in een afgesloten brandvrije bewaar plaats, in de nabijheid van die be waarplaats een hoeveelheid van ten minste 100 liter zand met bijbehoo- rende zandschop aanwezig is en tevens van het aanwezig zijn van den voorraad schriftelijk is kennis gegeven aan den Commissaris van Politie en de Brandweerdireotie. Voorschot bijz. lagere scholen. B. en W. stellen den Raad voor om de verzoeken der besturen van de bijz. lagere scholen (R.-K. jongensschool, R -K- meisjesschool, Chr. school, Wijn gaardstraat en Herv. School) om een voorschot op de gemeentelijke vergoe ding als bedoeld in art. 101 der L. O.- wet 1920, toe te staan. Art. 101 be paalt, dat de gemeenten aan bijz. lagere scholenvergoeden de kosten van instand houding, met uitzondering van de wedden der onderwijzers. Het totaal bedrag van het voorschot zou f 8779,20 bedragen. Het bestuur der Ver. tot bevordering van Chr. Schoolonderwijs te Goes en het R.K. Kerkbestuur van de H. Maria Magdalen* verzoeken om de gemeente lijke vergoeding, als bedoeld in art. 59 decies der thans vervallen wet tot regeling van het L. O., zulks over 1920. De gevraagde vergoeding beloopt in totaal f 3836.58 B. en W. geven den raad in overweging deze verzoeken in te willigen, met dien verstande, dat aan het bestuur der Chr. School, Wijn gaardstraat geen gemeentelijke vergoe ding wordt uitgekeerd over de tijdvak ken, welke, het van het Rijk vergoeding heeft ontvangen. De gemeente heeft van deze uitkeering geen nadeel, daar deze door het Rijk wordt terugbetaald. Witbreiding R.K. Meisjesschool. B. en W. geven den Raad in over- weging gunstig te beschikken op het verzoek van het R.K. Par. Kerkbestuur van de H. Maria Magdalena om voor den verbouw (uitbreiding) barer school aan de Vlasmnrkt een bedrag van f 763,50 uit de gemeentekas te mogen ontvangen ingevolge le lid art. 72 L. O. wet 1920, aangezien B. en W. geen omstandigheden bekeDd zijn, ingevolge welke het verzoek niet zon kunnen worden ingewilligd. Stichting schoolgebouwen voor Chr. Onderwijs. Het bestuur van de Ver. tot be vordering van Chr. Schoolonderwijs te Goes, verzoekt aan den Raai om, over eenkomstig de bepalingen van de artt. 72 t/m 77 der Lager Onderwijswet 1920, de voor de stichting eener school voor gewoon ouderwijs op het terrein gelegen aan den Westwal, benoodigde gelden, in lotaal f 84700, uit de ge meentekas te mogen ontvangen. Het ligt in de bedoeling van het voornoemde bestuur om de thans bestaande aan haar toebehoorende school voor gewoon lager en M.U.L.O. (naar de bepaling der Oude wet) op te heffen en het aanwezige gebouw te verkoopen. De door de wet vereischte verkla. ringen zijn door ad-essant overgelegd. Het te stichten gebouw zal voor 226 leerlingen ruimte moeten bieden terwijl de school nit 7 klassen zal bestaan en tot elke klasse ten hoogste 36 leer lingen zullen worden toegelaten. Het bestuur van de ver. voor chr. uitgebreid lagtr onderwijs verzoekt den Raad overeenkomstig dezelfde bepalin- gen der O.L. wet, de voor de stichting van een school voor U.L.O., op het terrein gelegen aan den Westwal, benoodigde gelden, in totaal f 56380 uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Het ligt in de bedoeling deze school te doen bezoeken door kinderen arkomstig van de door de ver. voor Chr. schoolonderwijs te stichten gewone lagere school aismede door leerlingen van de thans bestaande school voor L.O. uitgaande van de ver. „Het Mosterzaad", alhier. De benoodigde verklaringen zijn overgelegd. Het le stichten gebouw zal voor 109 leerlingen ruimte moeten bieden, terwijl de school uit 4 klassen zal bestaan en tot elke klas ten hoogste 36 leerlingen zullen worden toegelaten. Aangezien B. en W. geen omstan digheden bekend zijn, ingevolge welke het verzoek niet zou kunnen worden ingewilligd, le.wijl de inspecteur van het L.O. zich met de plannen heeft vereenigd, adviseeren B. en W. den Raad gunstig op deze verzoeken te beschikken en de benoodigde gelden tot een maximum, gelijk aan bovenge noemde bedragen, te zijner tijd beschik baar te stellen. Speelplaats voor school B. B en W. stellen den Raad voor om den tuin, behoorende bij het gebouw aan de Vlasmarkt, dat voorloopig is ingericht voor den keuringsdienst van Waren, te doen inrichten tot speelplaats voor de leerlingen van schooi B, welke zich thans met de Beestenmarkt moe ten vergenoegen. De kosten van inrichting zullen vol gens de raming 7an den Directeur van gemeentewerken bedragen f 770, waaronder is begrepen een schutting ad f 200, Commissie wering schoolverzuim De aanbeveling voor de benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim, instede van den heer W. 't Hooft, die zijn benoeming niet aannam, luidt als volgt1. de heer A. .1. van Oosten, hoofd der school van de ver. tot bevordering van Chr. schoolonderwijs2. de heer A. Brombacher, onderwijzer aan de school van de Herv. schoolvereeniging „het Mosterdzaad". Benoeming leden stembureau. Ingevolge art. 59 der kieswet moeten door den Raad wederom voor den tijd van vier jaren worden benoemd de leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux ten behoeve van de in den loop van dit jaar plaatshebbende verkiezing voor de Tweede Kamer. B. eu W. geven het volgende schema waarbuiten de Raad kan gaan. Stembureau 1 Voorzitter ambtshalve de Burge meester. Plaatsverv. Voorzitter L. DuvekotCz. Leden P. Oosterbaan, de Die, Plaatsverv. leden J. Donner Sr. Mevr. A. Sillevis-Okker. Stembureau II. Voorzitter: D. D. van den Bout. Leden J. W. Vienings. J. A. Flink. Plaatsverv. ledenI. Wessel, G. Adrians sen. Stembureau III. VoorzitterMr. J. H. M. Stieger. LedenA. L, van Melle, D. A. Constandse. Plaatsverv. leden Chr. C. van der Does, P. Crucq. Stembureau IV. VoorzitterMr. J. W. Goedblocd. Leden M. P. de Looft'. A. Blaas. Plaatsverv. ledenDr. J. C. de Ruijter de Wildt. Dr. J. van Bruggen. Verkeersweg op Zuid-Beveland. Ten behoeve van den aanleg van den Rijksverkeersweg op Zuid-Beve land moet de beschikking worden ver kregen over een huisje aan den West singel, dat moet worden afgebroken, en een zevental stukjes tuingrond. Het huisje en zes stukje» tuingrond zijn eigendom van de Cottp. Bouwver, „Help U Zelveu", het 7e stukje behoort toe aan dhr. P. Nonnekes, alhier. Voor het huis wordt f 2500 gevraagd onder voorwaarde dat de afbraak eigendom der ver. blijft, voor deD grond f 5 per M2. De prijs van den tuingrond kwam B, en W. te hoog voor, maar het voeren van een onteigeniBgsproees verdient h.i. geen aanbeveling, gezien het geringe bedrag waarover deze zou loopen. B. en W, stellen voor tot aankoop van een en ander over te gaan. De totale kosten zullen bedia- gen f 3176,85, waarvan f 2541,48 voor rekening van het Rijk en f 635,37 voor de gemeente. Ruiling grond. B. en W. stellen voor te besluiten tot ruiling van een stukje grond aan de Rimmelandstraat met dhr. A. Vereeke. Tengevolge van de plaats gehad hebbende doorbraak zijn blootgekomen de muren der woningen van dhr. A. Vereeke en A. Harthoorn deze zijn onvoldoende om als buitenmuren te dienen. Voorziening in een en ander zal billijkheidshalve door de gemeente moeten geschieden. De kosten f225 per muur) worden door de op brengst van de van de afbraak afkomstige materialen gedekt. Afbraak hofstede Overhof. Op 1 Maart 1922 loopt de pacht af van de hofstede Overhof, Voorstad, thans bewoond door den heer J. West dorp. Het lijkt B. en W. ongewenscht dit pand opnieuw te verhuren en zij stellen den Raad voor hun machtiging te verleenen tot het doen sloopen van bovengenoamd pand en den prijs der hierdoor vrijkomende gronden te be palen op ten minste f5,en ten hoog ste f 6,per M2. Wijziging rooilijn. B. en W. geven den Raad in over weging het verzoek van den heer E. Verbeem om wijziging der rooilijn aan de Kreukelmarkt ten behoeve van de verbouwing van zijn perceel, toe te staan. Verandering Rijksgebouwen. Blijkens schrijven van de commissie van beheer van het Gebouw voor Rijks kantoren wordt gewenscht een verbou wing in het kantoor van den ontvanger der Dir. Belastingen, welke reeds door den minister van financiën is goedge keurd en waarvan de kosten ten hoogste f750 zullen bedragen. De minister is genegen hiervoor een huurverhooging toe te staan tot een bedrag van 7 pCt. der verbouwingskosten tot een maximum van f 52,50. B. en W. stellen den Raad voor tot het aanbrengen der gevraagde veranderingen te besluiten. Exploitatie „Schuttershof" Door de Sociëteit „Van Ongeuuchlen Vrij" is aangekocht het perceel Groote Markt no. 28, hetwelk met ingang van 1 Mei 1922 zal worden betrokken.

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1