iiorae COIMNT N\ 28, Zaterdag 4 Haart 1922, 109 jaargaiig Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Het Permanente Hot' van Internationale Justitie. FEUILLETON. Een beduidend mensch. BUITENLAND. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Ntt&ml. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20 elke rege meer 21 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,II) Bewijsnummers 5 cent. en Klceuwans Ross' Drukkers- eil Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. Het is een lang woord, eigenlijk veel te lang om het in het dagelijkooh leven voluit te schrijven en uit te sprekeu. Wij leven in den tijd van verkor tingen, wij duiden belangrijke instel lingen met voorliefde met enkele letters aan die liefst een goedklinkend woord moeten vormen en er zal ongetwijfeld wel spoedig een woord kunstenaar gevonden worden, die het Permanente Hof van Internationale Justitie een practischen, voor dage- lijksch gebruik geschikten, korten naam geeft. Zoolang die naam nog niet ontdekt en algemeen geaccepteerd is, zullen we kortheidshalve maar zoo vrij zijn in dit artikel van het P. H. v. I. J. te spreken. Dit Hof heeft de laatste weken de belangstelling van de geheele beschaafde wereld genoten en zijn totstandkoming is dan ook een gebeurtenis van de allergrootste beteekenis. Voor ons kleine landje bovenal, daar wij ons er met alleen over verheugen kunnen, dat hel Hof bestaat, maar ook dat het in onze eigen residentie in het Vredespaleis zetelt. Er is in de oorlogsjaren zoo menig maal met eea spotteud schouder ophalen over het Vredespaleis gesproken, dat het ons een zekere voldoening geeft, dat dit gebouw thans werkelijk de vergaderplaats is van diverse colleges, welker werkzaamheden het oplossen van internationale geschillen langs vredelievenden weg beoogen. Wie nagaat wat de rechters van het Permanente Hof van Internationale Justitie de laatste paar weken gepres teerd hebben, moet niet alleen met grooten eerbied over hun juridische bekwaamheid, .naar ook over het uithoudingsvermogen van buil magen spreken. Men heeft de groote gebeurtenis van de vestiging van het Hof met een lange reeks diners en avondpartijen gevierd en het stapeltje menu's van al de maaltijden, die vooraanstaande autoriteiten aan het Hof, het Hof aan de autoriteiten, de leden van het Hof aan den president en ce president aan de ledeu heelt aangeboden, moet al een bedenkelijke hoogte bereikt hebben. Toch zal er ongetwijfeld spoedig een tijd komen, dat andere groole gebeurtenissen weer de aandacht vragen, dat de stroom van diners in een andere richting geleid wordt en dat voor het Hof de lijd van permanent eten eu threën verwisseld wordt door dien van ingespannen arbeid ter ver zekering van vrede door recht en ter 41 DOOR ANTHONT HOPE. In 't begin was ik wel wat angstig want als hij merkte, dat ik niet oprecht met hem handelde, was alles verloren. In bet liegen ben ik altijd zeer oehendig geweest, en de Overste was niet de President. Ik wilde met u over dat geld spreken, begon ik. En ben je weer bij je verstand gekomen vroeg hij met zijn gewone ruwheid. Ik kan u het geld niet geven, ging ik voort. Waarom verduiveld niet viel hij me in de rede. Je zit daar maar kalm lieer, en hebt de brutaliteit om me dat in m'n gezicht te zeggen Weet je wel, dat de soldaten me zullen wegjagen, als ze binnen een paar uur geen geld krijgen Ze zijn daartoe ieder oogenblik bereid. Donder nog toe. Als ik een bevel geef, weet ik niet of ze het zullen opvolgen, of dat ze me een kogel door den kop zullen jagen. Houdt u kalm, alsjeblieft, ant woordde ik, u hebt me niet laten afwering vau rechtsverkrijging door wapengeweld. De stichting van het Hof is de vrucht van jarenlangen opbouwenden vredes-arbeid en om dit algemeen te doen beseffen is het zeker wenschelijk zoo kort en zoo populair nugelijk de groote beteekenis van het P. II. v, I. J. uiteen te zetten, Dieper dan ooit heeft men in de oorlogsjaren gevoeld, dat het recht van den sterkste het grootste onrecht is. Wij zijn er wel aan gewoon geraakt, dat overwinnende mogendheden voor vrijheid en recht hebben gevochten en verliezende Staten slechts barbaren herbergen, maar we hebben toch o ;k allen wel gevoeld, Jat er iets onna tuurlijks in was als met het keeren van het krijgsgeluk het recht en de beschaving plotseling met het barba risme vau vaderland verwisselden. Ons rechtsgevoel kon daar niet door bevredigd worden en ons menschelijk gevoel werd al die oorlogsjaren geweld aangedaan als wij zagen hoe millioenen krachtige jonge mannen in moord- en verdelgingswaanziu elkander van het leven trachtten te berooven en op vijandelijken lodem alles vernietigden wat eeuwen van denken en werken tot stand gebracht hadden. De kreet van afgrijzen over het waanzinnige oorlogsgebeuren is sterker dan ooit over Europa gegaan en in de vlammen van deD vernietigingsbrand is de gedachte ten volle gerijpt, dat men moest trachten een dergelijk bloedig drama in de toekomst te voor komen. Uit het slechte wordt menigmaal het goede geboren en zoo zien we ook hier weer het feit, dat de verschrikke lijke wereldoorlog ons tot de verwezen lijking gebracht heeft van het besef, dat voortaan de geschillen tusschen twee of meer mogendheden niet meer door het zwaard maar door het recht beslecht moeten worden. Geen ordelievende staat zal zijn burgers veroorloven hun geschillen met de wapenen uit de wereld te helpen. Die burgers worden gedwongen zich aan rechterlijke uitspraak te onder werpen en de benoeming der rechters eu de samenstelling der rechtbanken waarborgen hun een volkomen objec tieve en onpartijdige beoordee'ing van hun geschillen. Zoo alleen kan in het algemeen het rechtsgevoel bevredigd worden eu men heeft gevoeld dat 't zoo alleen in de toekomst ook bij de twisten tusschen diverse Staten zal moeten gaan. Voor alles dienen nieuwe oorlogen voorkomen te worden en waar het er niet naar uitziet, dat dit in afzienbareu tijd door algemeene ontwapening zal verkregen worden, is bet zeer zeker een heugelijk feit, dat een Hof van Internationale Justitie reeds door tal van mogendheden erkend is als een instelling van groote practische betee kenis. De uit den wereldoorlog geboren uitspreken. Laten uitspreken riep hij, jij schijnt te denken dat men met babbelen alles in orde kan maken. Kort en goed, of je geeft me het geld, of ik neem het.... en als je me dat verhin deren wilt, dan zul je eens zien, wat er dan gebeurt Dat was juist, wat ik u had willen voorstellen, als u mij niet in de rede was gevallen, antwoordde ik kalmpjes, maar met innige pret, want ik zag, dat hij juist in de geschikte stemming was, om in den val te loopeD, dien ik van plan was voor hem te zetten. Wat bedoel je? vroeg hij. Ik legde hem uit, dat het mij onmogelijk was het geld er uit weg te geven. Dat mijn eer op het spel stond, dat het mijn plicht was, bij de verdediging van dat geld desnoods mjjn leven op te offeren, een plicht, die ik, zooals ik er snel bijvoegde, geen plan had om te vervullen. Maar, ging ik voort, hoewel ik verplicht ben, het geld in geen geval er uit weg te geven, ben ik niet verplicht, een gewelddadige beslag legging te voorzien. In deze onrustige tijden zijn er booswichten genoeg, die wat te plunderen zoeken. Zeifs de nauwgezetste voorzorgsmaatregelen kun nen dat niet verhinderen. Het is daarom zeer wel mogelijk, dat deze nacht reads een bende van zulke spits Volkenbond is als 't ware een groote vereeniging van Staten, welke als leden van dien bond zich te ontwerpen heb ben aan de door alle gezamenlijk in het leven geroepen bepilingen welke ten opzichie van tal van vraagstukken het algemeen welzijn beoogen. Die Volkenbond waarvan reeds een vijftigtal staten lid zijn heeft zijn bestuur den Raad opge dragen een ontwerp te maken vooreen Opperhof dat definitief recht zal spreken bij alle tusschen de Staten gerezen geschillen. Het door die rechtsgeleerden uit verschillende landen samengestelde ontwerp is op een vergacjering van de Volkenbond te Genève aangenomen en het gevolg daarvan is de stichting van het P. H. v. I. J. te 's Graven- hage geweest. Men ziet nu wel duidelijk in van welke overwegende beteekenis dit Hof is. Er bestond tot dusverre wel een Permanent Hof van Arbitrage, maar geen enkele staal achtte zich daardoor eigenlijk gebonden en de keuze der scheidsrechters gaf dikwijls tot zulke ontevredenheid aanleiding, dat van een ongeschokt rechtsgevoel eigenlijk niet gesproken kon worden. Het P. H. v. I. J. heeft me r kans op een succesvolle tusschenkomst door dat hel gevormd wordt door rechters uit diverse staten, die thans reeds zijn aangewezen en welke rechters wier president onze landgenoot mr, Loder is eigenlijk afgedaan hebben met hun nationaliteitsgevoel in zooverre als zij gezworen hebben zich bij de berechting van elk geschil uitsluitend dooT hun rechtsgeval te laten leiden. Staten die geen landgenoot onder de rechters tellen mogen, wanneer hun belangen ter sprake komen, een land genoot tot rechter bijbenoemen. Wij zijn dus nog niet zoo ver, dat deze Staten-rechtbank in alle opzichten met een rechtsprekend college in de algemeen gekende beteekenis te verge lijken is. Voor een binnenlandsche rechtbank kan de eene burger den anderen dag vaarden maar in de Staten schuilt uog het meerderwaardigheidsgevoel en men heeft er nog niet algemeen in kunnen toestemmen gehoorzaam voor het Hof te verschijnen wanneer een andere dikwijls wellicht onbeteekenende - Staat dit in zijn belang wenschelijk oordeelt. Had men dezen eisch (e Genève ge handhaafd, dan zou er van 't Hof niels gekomen zijn. Het is al een gunstig resultaat te noemen, dat verschillende Staten .zich vrijwillig verbonden hebben om de ninuen vijf jaren met andere Staten mogelijk te rijzen geschillen voor het Hof te zullen brengen, waartoe ook ons land heeft besloten. De mogelijkheid van arbitrage blijft, naast de berechtiugsmogelijkheid door het Hof, bestaan en waar thans zoo veel gelegenheid geboden wordt, in de toekomst recht boven macht te stellen, is er alle hoop, dat een strijd met de boeven een aanval doet op de Bank eu al het geld uit de brandkast weg- steelt, Ohozei de Overste en tioot zachtjes voor zich heen, drt is je spelletje, wat Dat is mijn spelletje, antwoordde ik, en ook wel een aardig spelletje, als u het maar netjes speelt. En wat zullen de heeren in Europa, zeggen, als ze hooreu, dat de Regeering privaat-tigendommen steelt Maar, waarde Overste, u dwingt me om heel duidelijk te zijn. U moet natuurlijk bij die geschiedenis niet te voorschijn komen. Ik zou er anders dolgraag bij zijn, merkte hij op, de kerels konden het eens verkeerd aanleggen. Natuurlijk moet u er bij zijn, maar incognito. Luister eens Overste, de zaak is zoo klaar als de dag. U beveelt, dat de kust bewaakt Jen de „Zangeres" iu het oog gehouden moet worden. Onder dat voorwendsel worden de troepen van de Piazza verwijderd. Dan neemt u vijltien of twintig man, die u vertrouwen kunt. Meer niet, want het zou nutteloos zijn, er meer te nemen dan strikt noodzakelijk is, omdat er van tegenstand geen sprake kan zijn. Om een uur of twee, als alles rustig is, gaat u naar de Bank, Jones zal open doen, ala u klopt. Doe hem geen kwaad, maar breng hem eenvoudig naar buiten en houdt hem wapenen in vele gevallen zal kunnen ~>ewend worden. De zwakke plek vaD een rechterlijke uitspraak iu geschillen tusscheu Staten, is natuurlijk niet alleen het onmoge lijke om een Staat te dwingen voor het Hof te verschijnen, maar ook de machteloosheid van het Hof ziju uit spraken tegenover een onw'lligen en zich onrechtvaardig behandeld voelen den Staat met geweld te doen eer biedigen. De rechtbanken voor burgers hebben een politiemacht te harer beschikking, maar de groote internationale politie macht, die de uitspraken van deze rechtbank der Staten zal doen eerbie digen, ontbreekt nog. Toch i-1 de tot standkoming van liet Hof van zeer groote beteekenis. Hel Hof is de belichaamd geworden ge dachte, dat recht boven macht gaat, zijn tot standkoming is uit afkeer van den wereldoorlog geboren en er is alle hoop, dat de leden van den Volken- rond gezamenlijk voldoende macht zullen bezitten elk afzonderlijk tot den oorlog geneigd lid van ziju moreele minderwaardigheid en van zijn ver plichting tot onderwerping aan de voor aller, vastgestelde regelen Ie overtuigen. T. Natuurlijk moet ook „de andere Staal" zich hiertoe verbonden hebben. VAN DANSFEESTEN" EN HONGER VAN EEN HUWELIJK EN EEN SCHEIDING EN OVER BEZUINIGING. Het Moskousche blad Prawda bevat een telegram uit Sarakof, een centrum van het hongergebied. Hierin wordt gemeld „De Uitvoerende regeeringscommissie heeft krachtige maatregelen genomen om de ontucht, de orgiën en de trilde feesten, die in den laatsten tijd een reusachtigen omvang genomen hebben, te onderdrukken. Verboden zijn hasardspel, nachte lijke dansfeesten, het optreden van vrouwen op de planken in cafe's eu restaurants, het dineeren met vrouwen in cabinets particuliers enz". Het zou typisch Hollanlsch zijn om over zulk een bericht te „vallen". En om te zeggen „Nu, maar als ze daar den boel zóó opmaken geef ik niets meer voor hongerend Rusland". De iemand, die deze woorden zegt heeft waarschijn lijk nog niet in den zak getast en met dit zinnetje tracht hij zijn geweten in slaap te sussen. Door niets te geven wordt de toestand in Rusland er niet beter op. Ojk is men er van verzekerd, dat ziju gaven werkelijk hen bereiken, die ze behoeven. De heer üresselhuvs heeft Woensdag nog in de Kamer verzekerd, dat alles wat door de kanalen van Naneen en het Roode Kruis naar Rusland gaat, vast. Dan gaat u naar binnen en haalt het geld. Hier is de sleutel van de brandkast. Daarna kunt u de heele kraam in brand steken, als u daar plezier in hebt. Bravo, mijn jongen 1 riep de Overste. Er zicb toch nog wel iets in je. Ik was waarachtig baug, dat je deugdzaam geworden was. Ik lachte zoo minderwaardig, als ik kon En wat wou jij uit die zaak slaan vroeg hij, want dat zal er wel bijkomen Zooals de lezer weet, wilde ik uit die zaak niets redden dan mijzelf en de Signorina. Dat kon ik echter niet aan den Overste zeggen, want een belangeloos voorstel zou hij stell'g niet vertrouwd hebben, tk eisebte daarom een gift van dertigduizend dollars, die hij me zoo bereidwillig toekende, dat ik zijn plan, om ze te betalen, sterk betwijfelde. Denk je, dat er gevaar bestaat voor een aanval van Whiltingham, terwijl wij met die geschiedenis bezig zijn De overste was, zooals men bij het raadselspel zegt, heet, waar ik blij om was, en het was noodig hem naar den verkeerden kant te leiden. Neen, dat geloof ik niet, ant woordde ik, het is onmogelijk, dat hij nu al een partij van beteekenis zou hebben gevormd. Misnoegen is er zon der twijfel genoeg voorhanden, maar nog niet genoeg, dat hij daarop zou de hongergebieden bereikt. Dus tóch geven. „Maar dan die pretmakers! Waarom geven die dan niet? Dat zit ons dwars", hooren we al zeggen. Natuurlijk wenschen wij deze dans feesten enz. in geenerlei opzicht te ver dedigen of in bescherming te nemen. Maar juist uit die krankzinnige fuiven blijkt wel hoe verschrikkelijk de ellende iu Rusland is. Dit lykt een paradox. Maar deze feesten zijn geen feesten, het is een uiting van de reactie tegen den hongerdood, die tenslotte misschien cok deze feestvierders bedreigt, [let is een poging om de schrikkelijke werke lijkheid te ontvlieden. Een poging, die tot mislukking voorbestemd is. Het is als het zingen van een kind dat zijn verdriet wil vergeten, daardoor. Het is als het galgemaal vati den ter dood veroordeelde. Wij moeten medelijden hebben met deze arme menscben, die hun vrees willen verdrinken in de champagne, diep medelijden. Men kan het berichtje in de Prawda niet gebruiken als een schild omeigen egoïsme achter te verbergen. Onder groot enthousiasme heeft Dins dag te Londen de huwelijksvoltrek king van prinses Marie van Engeland met den man harer keuze, burggraaf Lascelles, plaats gehad. De Westminster Abdij was propvol. Hofkleedij en uniformen overheerschten, maar er waren vertegenwoordigers van alle politieke partijen aanwezig, o.w. verscheidene bekende leden van de arbeiderspartij eu afgevaardigden van vakvereenigingen en liefdadige genoot schappen. De pachters van de land goederen vau deu Koning en Lord Lascelles waren onder de gasten, ook oud-soldaten, die in den oorlog het leven van den bruigom, die een der vermaardste veehtbalaljons comman deerde, gered hadden door hem, toen hij zwaar gewond was, naar een veilige plaats te dragen. Na aloop der kerkelijke plechtigheid, op haar tocht door Londen, heeft prinses Mary haar bruidsbouqet door een lakei aan den voet van het monu ment voor de in den oorlog gesneu velde soldaten, laten neerleggen. Moge dit een belofte zijn dat prinses Mary te allen tijde al haar invloed zal aanwenden om een vermeerdering van het aantal oorlogsslachtoffers te voorkomen. Tegelijkertijd met het huwelijk van prinses Mary heeft de scheiding plaats gevonden tnsseben Engeland en Egypte. Het Engelsche protectoraat over Egypte, dat in November 1914 werd ingesteld, wordt oader voorbe ding van enkele waarborgen, afgeschaft en Egypte krijgt in allen vorm onaf hankelijkheid en souvereiniteit. De Daily News hoopt dat het Egyptische volk zich nu door wijsheid zal laten leiden kunnen rekenen. Er is genoeg misnoegen voor- hnndeu, bevestigde de Overste. Maar over een paar uur niet meer. Hoe zoo Omdat u naar de kazerne gaat en daar bekend zult maken, dat er morgen een nieuwe uitbetaling aan de troepen zal plaats hebben een flinke uitbetaling. Ja, zei hij peinzend, dal zal hen wel voor een nacht rustig houden, zou ik denkeu. Feitelijk hebben ze nbch voor mij noch voor Whittingham een halve roode duit gevoel vau aanhanke lijkheid, en als ze denken, dat ze uit mij meer kunnen kloppen, dan kiezen ze mijn partij. Natuurlijk gaf ik hem gelijk. En het was ook werkelijk zoo, zoolang do President ter plaatse was. Maar in stilte vond ik, dat de Overste veel te weinig rekening hield met den persoon lijken invloed van zijn mededinger, wanneer die eens van aangezicht tot aangezicht tegenover de troepen zou staan. Ja, ging hij voort. Dat zal ik doen, en wat meer waard ie, ik zal het volk in een goed humeur brengeD, wanneer ik bekend maak, dat beden- avond op de Piazza vrij drank zal worden geschonken. Heerlijk ouderwetsch en prachtig, merkte ik op. (Wordt vervoUjd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1