N\ 25 Zaterdag 25 Februari 1922, 109 jaargang^ Eeo beduidend menscb. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. POLITIE EN PÊfiST FEUILLETON. buitenland. Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nssnil. Vennootschap Goesche Courant ADVBRTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drnhkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT De Nederlandsche Journalistenkring zal morgen Zaterdag 25 Februari een algemeene vergadering houden om bet vraagstuk der samenwerking tus- schen Politie, Justitie en Pers te be spreken. Aan den vooravond van deze voor alle couranten belangrijke vergadering willen wij aan dit vraagstuk even onze aandacht schenken. Er is in den laatsten tijd nog al eens over de verhouding van de Pers tot diverse autoriteiten gesproken. In verband met eeuige opzienbarende misdaden is voor de zooveelste maal weer eens gebleken, dat een doeltref fende samenwerking tusschen Politie en Pers menigmaal nog heel wat te wen- schen overlaat. En dat is eigenlijk wel te begrijpen. Bij een opzienbarende misdaad is het de Politie die tot taak heeft de raad selen te ontsluieren en den misdadiger achter slot en grendel te brengen. Maar de Pers vertegenwoordigt het groote publiek, het geheele volk dat door die misdaad opgeschrikt is, het volk, dat er niet alleen belang bij heeft dat de Politie de wetsovertreders zoo spoedig mogelijk onschadelijk maakt, maar dat begrijpelijkerwijze ook met groote spanning den loop van liet onderzoek en het resultaat der ambte lijke verrichtingen afwacht. Dat groote publiek wil loeten. Het wil van alle bijzonderheden van de misdaad, van den stand van het onderzoek zoo volledig mogelijk op de hoogte blijven en het is de taak der couranten die begrijpelijke nieuwsgie righeid zoo goed mogelijk te bevredigen. De courant die het interessantste nieuws publiceert "wordt met de grootste belangstelling gelezen. Zij maakt daar mede tevens een prachtige reclame want er is voor een courant geen betere aan beveling dan de vertolkster te zijn van nieuwsberichten die andere bladen niet hebben. De Politie is uit den aard van de zaak niet altijd even mededeelzaam. Het belang van het onderzoek eisclit dikwijls geheimhouding van verschil lende bijzonderheden en een indiscretie van de zijde der Pers kan dit onderzoek buitengewoon bemoeilijken of zelfs doen mislukken. Anderzijds is de Politie door haar onderzoek meermalen op de hulp van de Pers aangewezen. Wanneer de couranten haar niet ter zijde stonden, wanneer door uitvoerige publicaties liet geheele volk niet door en door bekend was met de toedracht en bijzonderheden van tal van mis daden, wanneer liet groote publiek niet zoo in alle opzichten meeleefde en mee werkte bij het zoeken naar den mis dadiger, zou de Politie in den regel een schat van gegevens ontbreken, zou zij geheel op eigen recherche-kracht DOOK ANTHONY HOPE. Daar zat ze, diep in gedachten en met bekommerd gezicht, maar het leek mij toch toe, dat ze zich meer bezig hield met een innerlijken strijd over haar gewaarwordingen, dan met de plannen voor onze handelingen. Een; keek ze me aan, en wendde zich dan met een onrustige beweging en een zncht af. Ik hield op met rooken, en liet eindje sigaret in de kacbel gooiend, ging ik langzaam naar het raam en keek naar buiten. Toen ik daar een tijdje gestaan liad, hoorde ik haar zachtjes met een weeke stem roepen Jack Ik kwam op baar af, en bij haar neerknielende greep ik haar handen Ze keek me aandachrig en met on- guwonen ernst in de oogen. Als je moest kiezen tusschen mij en je geld, vroeg ze, wat zou je dan kiezen f Een innige kns was mijn antwoord. Zal alles niet uitkomen, als het zijn aangewezen en zonder twijfel in vele gevallen machteloos blijken. Politie en Pers zijn twee machten die elkaar noodig hebben en de minister van Justitie beeft juist dezer dagen toegezegd te zullen onderzoeken in hoeverre algemeene regels voor die samenwerking getroffen kunnen worden. Wij vertrouwen dat in de morgen te houden algemeene vergadering van den Nederlandschen Journalistenkring met een beetje goeden wil wel eenige algemeen bindende regels voor een vruchtbare samenwerking kunnen vast gesteld worden. De Nederlandsche Journalistenkring omvat vrijwel alle journalisten waar mede in de practijk dient rekening gehouden te worden en deze zullen zich ongetwijfeld aan voor allen bin dende voorschriften willen onderwerpen. De Nederlandsche journalistiek staat in vergelijking met toestanden in liet buitenland zoo hoog, dat mis bruik van vertrouwen ongetwijfeld tot de zeldzaamheden zal behooren. Naast bet recht van volkomen vrije publicatie van wat de bladen door eigen onderzoek te weten komen in zooverre als te verwachten is, dat het ambtelijk onderzoek daardoor niet iu de war gestuurd wordt zal men moeten komen tot geregelde bespre kingen tusschen politie-antoriteiten en vertegenwoordigers van de Pers, waarbij de laatste volkomen met den stand van elk onderzoek op de hoogfe gehouden worden maar de Politie er daartegen over van verzekerd blijve, dat haar naspeuringen niet door ontijdige publi caties tot mislukking gedoemd worden. Het vraagstuk is natuurlijk allereerst van belang voor de groote steden waar in den regel de meeste misdaden plaats vinden en het politioneel en justitio neel onderzoek daardoor de grootste beteekenis heeft. In kleinere plaatsen regelt zicli de verhouding tusschen Politie en Pers gemakkelijker. Wanneer de Politie wel eens meer loslaat dan zij eigenlijk mag vertellen en de couranten minder mededeelen dan zij dikwijls wel zouden kunnen publiceeren, zal de goede verhouding ongetwijfeld tot stand gekomen zijn die de Minister van Justitie thans al gemeen tot werkelijkheid hoopt te zien worden. T. WEERBARSTIQEN. Het uitstel der conferentie v Genua, biedt de gelegenheid a Lloyd George en Poincaré om nog eens te trachten de geschilpunten die er tusschen Engeland en Frankrijk o.m. ten aanzien van de kwestie der Duitsche schadevergoeding bestaan, nit den weg te ruimen. De Daily Chronicle brengt liet bericht dat de Engelsclie premier Zaterdag naar het vasteland zal over steken en, zoo voegt bet blad er bij „Men verwacht, dat zij beiden het verloren is, en zal men jou dan niet voor oneerlijk uitmaken Waarschijnlijk wel, antwoordde ik En is je daaraan niets gelegen f Zeker. Niemand laat zich gaarne een dief noemen, vooral niet als er wat van aan is. Maar jou te verliezen zou in mijn oogen een veel grooter ongeluk zijn. Houd je zooveel van me, Jack Nee, je hoeft het me niet te verze keren, ik geloof je wel. Nu zal ik je ook een geheim toevertrouwen. Als jij niet naar hier gekomen was, zou ik al lang met den Generaal Wliittingham getrouwd zijn. Ik bleef bier wonen met het plan, dat te doen. weetje. Jack, ik ben geen braaf meisjeen kort na jou aankomst had hij een aanzoek bij me gedaan. Het was, toen ik hem mijn geld gaf, je weet wel. Ik luisterde gespannen, want ik ver onderstelde, dat er nu wel een en ander opgehelderd zou worden. Nu dan, ging ze voort, je weet, hoe alles gegaan is. Jij werd op me verliefd, ik probeerde je op mij verliefd te maken, en zoodoende werd ik ook een heel klein beetje verliefd op jou. Hoe het zij, ik zei toen aan den Presi dent dat ik nog niet dadelijk met hem trouwen kon. Een tijd daarna had ik geld noodig, en ik verzocht hem, mij het mijne terug te geven. Hij weigerde PI'JN MAN ZOOALS U ZIET SCHRIKT VAN DE SCHOONMAAK NIET inPLEINES7 zeep DAAR ZIT DE KNEEP zoo mogelijk eens zullen worden over den datum derGenueescbe bijeenkomst." Dat „zoo mogelijk" is van een diplo maten-voorzichtigheid. Mochten Poin caré en Lloyd George het niet eens worden, niet over den datum, maar over de schadevergoeding, natuurlijk, dan zal de conferentie van Genua wel voorloopig tot St. Jnttemis worden verschoven. Het schijnt, dat de weerbarstige Poincaré, die stugge vasthouder aan het verdrag van Versailles, wat water wil doen in den gal-beker, dien hij Duitschland tot op den bodem wil laten uitdrinken. De Manchester Guardian betoogt dat de Fransche minister-president ten aanzien van de Duitsche schadevergoedings-kwestie is bekeerd. Het blad heeft van een diplomaat, die in de kringen verkeert, waar men liet beste van deze dingen op de hoogte is, vernomen, dat de practische Poincaré al spoedig heeft ingezien dat men van een bikker geen veeren kan plukken en dat Frankrijk er niet goed aan doet voor namelijk te drijven op de kurk, die Duitschland heet. Frankrijk's droom beelden konden geen stand houden tegenover de harde werkelijkheid. Nu is het alleen maar jammer, dat Poin caré vroeger altijd geschreven en gezegd heeft, dat hij van Duitschland zou halen niet wat er van te halen was maar wat het verdrag van Versailles zeide dat er van geplukt kon en mocht worden. „Zijn reactionaire artikelen in kran ten en revues, schrijft de Manch. dal beslist, je kent dat zoo van hem, die rustige, besliste manier. Hij wilde het voor Mrs. Whittingham bewaren, zei hij. O, ik had hem kunnen ver moorden Maar ik durfde niet openlijk met hem breken, en hij is trouwens ook een moeilijk te bestrijden tegen partij, We hadden hooge woorden, en ik verklaarde hem, dat ik niet eerder met hem zou trouwen, voordat hij mijn geld teruggegeven had, en dan nog slechts wanneer ik wilde. Hij was woedend en zwoer, dat ik met hem trouwen zou, zonder een cent gezien te hebben, en zoo ging liet maar door. Tegen jou had hij nooit argwaan, Jack, alleen op het laatst. Toen kwa men we die geschiedenis van de Staats schuld te weten, zooals je weet, en in dienzelfden tijd zoowat, merkte ik, dat hij eindelijk lont rook, dat er iets be stond tusschen jou en mij. En juist op dien dag, voordat wij aan de Bank kwamen, had hij mij tot wanhoop ge dreven. Hier in deze kamer stond hij naast mij. „Christina", zei hij, „ik word oudik wil nu niet langer wachten, ik geloof dat je verliefd bent op dat jonge mensch, Martin". Toen vroeg hij om vergeving voor zijn open hartigheid, want hij is altjjd ridderlijk in zijn optreden. Maar ik was belee- digd. Eu toen, Jack, wat denk je, dat hij deed Guardian, zijn bestemd om oude plunje te worden. Maar zijn open bare bekeering zal langzaam in baur werk gaan moet langzaam in haar werk gaan, als hij zijn partij mee wil krijgen". Als hij zijn partij mee wil krijgen 1 Daar raken we aan de kern van de zaak. Zal dit ooit aan Poincaré gelukken, de talrijke Fransche Shylock's, die azen op het vleesch van den over wonnene, te temmen. Briand werd ten val gebracht omdat hij niet kon geven, wat indertijd was beloofdZal het aan Poincaré gelukken om staande te blijven, wanneer het bericht van zijn overstag gaan althans geen canard is. Een andere weerbarstige, maar een, die voorloopig nog niet is bekeerd, is de Sinn-Fein ex-president de Vuléra. In de vergadering, de z.g. ardfheis, welke te Dublin is gehouden, van 2500 afgevaardigden van de Sinn-Fein orga. nisaties, uit alie deelen van Ierland, heeft hij nog eens blijk gegeven van zijn onverzoenlijkheid. Hij oordeelt, dat de overeenkomst van Londen niet het omschreven doel der partij vervult. Hij houdt vast aau den eisch, dat Ierland een zelfstandige republiek moet zijn en dat geen Britsch burger schap of afhankelijkheid van de Brit- sche Kroon moet worden erkend. Een logisch uitvloeisel van dit standpunt is, dat de aanhangers van de Valera van meening zijn, dat bij de komeude verkiezingen alleen candidaten moeten worden gesteld, die tegen de Londea- sclie overeenkomst zijn en die geen eed van trouw aan de Britsche Kroon willen afleggen. De gematigden, onder Griffith, zijn van oordeel dat de overeenkomst van Londen wel beantwoordt aan het partij- doel en zij wijzen er o.a. op, dat Ierland, volgens de-ie overeenkomst zijn eigen wetten zal mogen maken en deze niet van buitenaf meer opgelegd zullen worden. Besloten werd nu op deze bijeenkomst, om de stemming over de Londensche overeenkomst in het openbaar te doen geschieden. De positie der tegenstan ders van het yerdrag werd voorts ver sterkt door de bepaling, dal het doel van Sinn Fein, als in de statuten om schreven, slechts gewijzigd zal mogen worden met twee derden der stemmen. De Valera had voorls gedreigd met lijdelijk verzet, d,w.z. met nieuwe onlusten en zichzelf dus zooveel moge lijk van het bezit van alle troeven verzekerd. ?„-Het slot van het liedje is geweest dat men den Strijd drie maanden heeft uitgesteld. De Valera heeft met de leiders van de voorloopige regeeriog van den Ierschen vrijstaat een over eenkomst gesloten, volgens welke de ardfhejs voor drie maandeo zou worden verdaagd, ten einde den onderteekenaars van het Engelsch-Iersche verdrag de gelegenheid te geven, de constitutie van den Ierschen vrijstaat op te stellen. Daarna zal dan de verkiezing voor het parlement plaats hebben. Alles hangt dus af van den inhoud van de ontwerp-constitutie. Intneachen zijn drie maanden van mst in Zuid-Ierland al heel wat waard. Wanneer het nu maar niet weer tus schen Ulster en Zuid-Ierland gaat spannen. Misschien zal de grenscom- missie dit weten te voorkomen. Wat I riep ik en sprong woe dend op. Hij lachte, zei de Signorina diep treurig. Dat was te veelDat kon ik niet verdragen, en daarom sloot ik mij aan bij den Overste, om hem te doen vallen. O, hij had me niet moeten uitlachen Op dit oogenblik zag ze er wel uit als een wezen, dat gevaarlijk wordt als men het zoo behandelt. Ik wist, wat niemand anders wist, en ik had meer invloed op hem a's iemand anders, en ik heb mijn wraak gekoeld. Maar nu, voegde ze er bij, lost zich alles op in niets. Ze barstte in snikken uit. Maar ze herstelde zich weer en mij een teeken gevend om te zwijgen, ging ze voort Je denkt misschien, dat ik van den Overste niets te vreezen heb, omdat ik hem zoo lang van my heb afge houden. Maar dat is heel anders. De President is gewetenloos, maar hij is een fatsoenlijk man tenminste tegenover vrouwen ik bedoel, hij zou geen Ze hield op. Maar Mc. Gregor vroeg ik met heesche stem. Ze legde haar kopje op mijn schou der. Ik durf met hem niet hier te Tegen de malaise. Iu het rapport der subcommissie van de commissie voor de Economische Politiek, wier taak het was te advi- seeren over maatregelen, te nemen tegen de huidige depressie en welke bestond uit den Minister van Landbouw en de heeren mr, W. A. Bongev, mr. L. G. Kortenhorst, mr. M. W. F. Treub, mr. G. Vissering en mr. C. J. Heems kerk als secretaris, lezen we o.a,: Steun werkloosen. Een factor, die den terugkeer tot normale toestanden belemmert, wordt gevormd door te hooge uitkeeringen aan werkloozen, hetzij in den vorm van steun of bij werkverschaffing. Deze uitkeeringen zullen jin vele gevallen moeten worden verlaagd, opdat niet de steun aan werkloosheid ontaarde in bevordering der werkloosheid. De Arbeidswet. Verlichting zal voorts kunnen wor den gegeven door een ruimer en soe peler toepassing van de Arbeidswet, met name van de bepalingen betref fende den werktijd. blijven, Jack, fluisterde ze. Als jij me niet weg kunt brengen, dan moet ik naar den President gaan. Bij hem ben ik tenminste daarvoor gevrijwaard. Zoo'n gemeene ploert, siste ik, en meende daarmee niet den President, maar zijn opvolger, Ik zal hem neer schieten als een dollen hond I Neen, neen, Jack I riep ze, je moet kalm zijn en voorzichtig. Maar van nacht moet ik weg dezen nacht Jack, met jou of met den President. Je zult niet mij gaan, mijn liefje, antwoordde ik. Waarheen f O, ergens, maar hier vandaan, Hoe zullen we wegkomen f Ga nu eens zitten, schatje en droog je tranen af die breken mij het hart dan zal ik eens overleg gen nu kom ik aan de beurt. Ik droeg haar naar de canapé, en daar lag ze nu rustig, maar mij vast aanstarend. Hoewel ik vervuld was van grenzelooze woede tegen Mc. Gregor, durfde ik me daar toch niet verder in verdiepen, ik moest nu eerst een mid del bedenken om onze vlucht te doen gelukken. Eindelijk schoot er een plan door mijn brein, dat uitvoerbaar was. De Signorina zag aan mijn oogeD, dat ik een inval had. Ze sprong op en kwam naar mij toe. {Wordt vervolgd,)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1