N\ 23 Dinsdag 21 Februari 1922, 109 jaargang Een beduidend mensch. Vicjewone ir ft kelen. REMMEN FEUILLETON. BUITENLAND. LUX.scHuim Binnenland. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f Sc huiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. G0ES« Uitgave Naanil. Vennootschap Goesclic Courant ADVERTENT1ËN van 5 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cént. en Klceutrens Iioss' Drukkers- eu Uitgeversbedrijf. Adverfentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT Het verwerpen van de burgerlijke pensioenwet door de Eerste Kamer heelt in ambtenaarskringen «diepe ontstel tenis" teweeg gebracht. En toch is het heel begrijpelijk dat de Eerste Kamer zoo vermetel is ge weest. Immers voor 1922 wordt zoowel door den heer H. Colijn ais door bur gemeester de Gijselaar het tekort op de raming der middelen op wel 100 miljoen gulden geschat. Het is dus logisch dat een wetsont werp, dat de uitgaven met 7 millioen deed stijgen, werd verworpen. Hierdoor evenals door de verwerping der Plaatselijke keuze, het harlequinistisch wetsontwerp van den heer Rutgers, dat ons land iu natte en drooge gemeenten zou hebben verdeeld bewees de Kamer baar recht van bestaan. Werd vroeger ons Hoogerhuis wel smalend een rem genoemd, dit woord is thans een eerelitel. Een rem kan den wagen van Staat, die bezig is den afgrcnd iu te rijden, tot staan brengen. Waarom moeten de ambtenaren toch zooveel voorrechten hebben boven de particulieren? Waarom moeten zij pre- mievrij pensioen hebben f Omdat de salarissen lager zijn dan in het particuliere bedtijf, zeide het Tweede Kamerlid, de heer Ossendorp in een rede, uitgesproken in een protest- vergadering, belegd door het Comité ter behartiging van de alg. belangen van Overheidspersoneel (A. C. O. P). De heer Ossendorp liet na dit te bewijzen. En wij gelooven er niets van, dat deze stelling in haar algemeenheid opgaat. Onze ondervinding leert ons andeis. Wij kennen rijksamhtena en, wij kennen onderwijzers die ook al onder de ambtenaren gerekend kunnen worden wij kennen spoorwegambtenaren, die salarissen hebben, welke veel en veel hooger zijn, dan ze in een econo misch gedreven particulier bedrijf zou den ontvangen voor een gelijke prestatie. Dat de salarissen der ambtenaren lager zijn dan die in 't particuliere bedrijf nemen wij dus niet voetstoots aan. Bovendien zijn de salarissen iu 't particuliere bedrijf te hoog, wat de werkloosheid, waarvan de ambtenaren ook al geen last hebben, in de hand werkt In zijn vierde artikel in de Haag- sche Post over «Vooruitzicht onzer Maatschappij" schrijft professor van Gijn «Maar dat thans teruggegaan moet worden en verder vermoedelijk dan in 1918noodig was geweest, thans na jaren van groole welvaart, waarin immers veel verdiend is, dat zal er bij de massa niet spoedig inwillen. Verder wijst prof. van G. er op dat in Engeland in 1921 het loon van 5970000 loontrekkenden met pnd. st. 5594000 per week, dat is gemiddeld fll per week per hoofd daalde Uit Zweden komen berichten van loonsver lagingen met 40 pet." Ook in Nederland zullen de parti culiere loonen terug moeten en das eveneens de ambtenaarssalarissen. DOOR ANTHONY HOPE. De onbeschaamdheid van dit voorstel wekte mijn verbazing op. Ik was juist bezig om mijn tweede been in de pijp van mijn broek te steken want het was een onbehagelijk gevoel in bed te liggen, terwijl die groote mau in de kamer rondliep maar met het been in de lucht hield ik op en zag hem aan. Nu, wat is er? Waarom zou jij met den heelen buit gaan strijken f vroeg hij. Dat gebrek aan het eenvoudigste zedelijk grondbeginsel in dezen man was bepaald om dol (te worden. Hij wist toch heel precies, dat dat geld niet van mij was. Had hij mijn hulp niet ingeroepen onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat ik het geld zou krijgen, om bet weder aan de Bank terug te bezorgen f Geen penning, Overste, zei ik, toen ik met de broekspijp klaar was, En dnn moet er nog 100 miljoen bezuinigd worden I De meer genoemde heer Ossendorp betoogde in dezelfde vergadering «dat men (de ambtenaren) mee zal moeten werken tot bezuiniging, maar niet ten koste van zich zelf". Op die manier wil natuurlijk ieder een wel bezuinigen. Maar zoo komt er van bezuiniging absoluut niets terecht. Wil men op oorlog bezuinigeo, dan zeggen de officieren Neen, niet len koste van ons. Wil men op onderwjjs bezuinigen, dan zeggen de onderwijzersNeen, niet ten koste van ons. Itegee ing en parlement zouden goed doen al die protesten van de veel te talrijke ambtenarenschaar naast zich neer te leggen. Maar wij vreezen er voor. Het eenige zal zijn dat de ge perste citroen, de belastingbetalende kiezer, straks bij de verkiezingen, in de Tweede Kamer brengt mannen, die metterdaad bezuinigen, die zich niet door wat geschreeuw laten afschrikken, maar die de noodzakelijke operaties zullen weten te bewerkstelligen, opdat de Nederlainlsche Staat weer gezond wordt. DE EKSTEROOQEN VAN ENGELAND. Indië, Egypte en Ierland, zijn de drie eksteroogen van Engeland, en ze kunnen zoo af en toe pijnlijk steken. De prins van Wales is als pedicure uitgezonden om op Indië het zalfje van zijn beminlijken jongensglimlach te strijken. Veel te helpen scheen het niet; onder het bloeiend bloemenkleed van feesten en plechtige intochten gloeide het in den vulkaan, en brandden de volkshartstochten. De leider der op- roerigen, Gandhi, vaardigde een bevel uit voor enkele districten, dat men niet meer gehoorzamen mocht aan de wetten en voorschriften door de Engelschen uitgevaardigd. Daar dit beteekende dat men zjjn belasting ook niet meer moest be talen, werd met groote geestdrift, ook buiten de districten aan den oproep gehoor gegeven. Voor iemand die revo lutie wil maken is het dan ook een praclltzet te bevelen dat geen belasting meer betaald moet worden. De Engelsche regeering, die zich in de portemonnaie bedreigd gevoelde, gaf te kennen dat Gandhi gevangen zou worden genomen, wanneer hij zijn orders niet introk. En Gandhi heeft dit ge daan. Enkele relletjes, waarbij bloed gevloeid heeft hebben op den leider zulk een indruk gemaakt dat hij zich zelf schuldig heeft, verklaard en zich een boetedoening heeft opgelegd. Hij heeft erkend dat hij de menigte over schatte, toen hij den tijd voor «civiele ongehoorzaamheid" gekomeu achtte. Engelsche bladen publiceereu thans enkele bijzonderheden over de overeen komst met Egypte. Wij schreven reeds eenigen tijd geleden dat de Britsche regeering met het oog op den toestand geen vervloekte, roode duit 1 Volgens onze overeenkomst, zou ik het geld krijgenals dat niet zoo overeengekomen was, dan zou ik uw revolutie met geen tang hebben aan geraakt Hij was woedend eu mompelde wat tusschen de tanden. Hardop zei hij Je slaat veel te hoogen toon aau, Het komt in de verste verte niet in mij op, om voor uw plezier te stelen, antwoordde ik. Je bent ook niet altijd zoo angstvallig geweest, hoonde hij. Ik sloeg geen acht op die beleediging maar herhaalde mijn besluit. Hoor eens, Martin, begon hij weer, ik geef je vierentwintig uur bedenktijd eu raad je aan tol andere gedachten te komen. Ik houd niet van ruzie maken, maar ik wil en zal iets van het geld terug hebben. Blijkbaar had hij die staatsgreep bij zijn voorganger geleerd. Vierentwintig uur, dacht ik, is in elk geval iets en ik besloot de listigheid van de slang te probeeren. Goed, Overste, zei ik, ik zal de zaak in overweging nemen. Ik wil u niet wijsmaken, dat die mij bevalt, maar ik heb mij nu eenmaal met u inge- Alles irt Uw Huis dat schoon gemaakt moet wonden en dat te<$en water bestand iskan ook veilig in het roomachticje zu\. vere en reinigende gedompeld worden. Z'JDEti IAMPEKAPPEN GORDUMEM B'JOUTERIEN 2)oet wol niet krimpen DE LEVER'S ZEEP M* VLAARDINGEN Fabrikanten van SuriLIGHT ZEEP der katoen-industrie wel eenige conces sies zou moeten doen. Dien indruk krijgt men nu ook uit de berichten der bladen. Het protectoraat zal worden opge heven en de staat van beleg zal worden afgeschaft, terwijl voorts een verant woordelijke regesring spoedig zal worden ingesteld in den volledlg- sten zin en met een departement van bnitenlandscbe zaken. Wel zul len zekere voorwaarden worden gesteld ten aanzien van de beveiliging der rijksverbindingen, en afdoende maat regelen tot bescherming der buiten- landers.Ook worden waarborgen geëischt tegen buitenlandsche interventie. Algemeen wordt aangenomen dat aan de Egyptische regeering zal worden verzocht toe te stemmen in de benoe ming van adviseurs voor financiën en justitie. De Britsche strijdkrachten blijven in Egypte tot het einde der onderhandelingen. Engeland is niet van plan zijn recht prijs te geven op het hebben van Britsche troepen en ver dedigingswerken aan het Suez-kanaal De Brusselsche „Midi" komt op voor de Belgische belangen in Egypte en schrijft dat deze onvereenighaar zijn met de jongste Britsche voorstellen Het blad kan niet goedkeuren, dat Grool-Brittannië zich de verdediging van de belangen der Europeanen in laten en nu zie ik wel, dat we dus één lijn moeten trekken. Ik wou ook nog eens met je spreken over een andere aangelegen heid, ging hij voort. Daar ik mij iutusschen geheel gekleed had, noodigde ik hem uit in de ontbijt kamer, gaf hem een kop koffie, die ik; dit dient tot mijn eer gezegd, niet vergiftigde, en begon aan mijn broodjes en eieren. Tast u toe, zei ik kortaf. Je weet waarsohijnlijk, dat ik van plan ben om te trouwen vroeg hij Neen, dat is iets nieuws voor me, antwoordde ik en deed, alsof ik al mijn aandacht op mijn ei gevestigd had. Nogal een rumoerige tijd om te trouwen, dunkt me. En wie is de gelukkige Hij stootte een ruwen lach uit. Je hoeft niet zoo onschuldig te doen. Je zult het wel tamelijk gauw kunnen raden. Madame Devarges f vroeg ik zacht. Een goede kans, zoowat van uw leeftijd. Verduiveld, zeg, je hoeft niet zoo grappig te zijn, riep hij. Je weet net zoo goed ais ik, dat ik de Signo riua bedoel. Egypte wenscht toe te eigenen en klaagt dat de Britten het den Enropeeschen handelaar meestal onmogelijk maken handelsrelaties aan te knoopen met de Egyptische regeering. Wanneer de Be.lgen voortgaan met op dit Engelsche eksteroog te trappen, kan dat nog pijnlijke oogenblikken veroorzaken. Ierland heeft de laatste dagen erg gestoken, maar thans is er een pleister voor gevonden in den vorm van een gemengde verkindingseommissie, met goedvinden van Ulster eu Zuid-Ierland ingesteld op initiatief van de Engel sche regeering. Elk der twee secties, waarin de commissie zich heeft gesplitst, zal bestaan uit vier officieren (2 En gelsche, 1 uit Ulster en 1 van het vepublikeinsche lersche leger). De twee secties zullen iu nauwe voeling met elkaar blijven, maar afzonderlijk in auto's aan weerszijden van de grens toezicht houden. Hun taak is, zich zoo spoedig mogelijk te begeven naar plaatsen, waar zich incidenten voor doen of waar een samentrekking van gewapende mannen is gesignaleerd en met al hun gezag te trachten, een vrede-breuk te voorkomen. We zijn benieuwd of het helpen zal. Ds conferentie te Genua. Het Italiaansche kabinet-Bonomi heeft zijn ontslag ingediend. Verwacht wordt dat deze ministercrisis oorzaak zal zijn van uitstel der conferentie van Genua, welker uitstel ook door Frank rijk gewenscht wordt. De Russen, die op de conferentie de erkenning van de schulden van Rusland voor en tijdens den oorlog willen beslrijden, kunnenzich dan nog eens bedenken. Eransche bladen melden dat de Italiaansche regeering van plan zou zijn voor te stellen de conferentie begin April te houden te Rome in stede van te Genua, wegens het groot aantal communisten aldaar. worden gesteld. Het zijn immers juist deze soort slachtingen, die voor de volksgezond heid hoogst gevaarlijk zijn, zooals bij herhaling gebleken is. Voorts zal de ontheffing n:rt gelden voor inrichtingen als restaurants, hotels, pensionaten, weeshuizen, '.iekeniruich- tiugeD, enz. Het wordt noodig geoordeeld op 't verkoopen en te koop aanbieden, ten reschenke geven enz. van vleesch, af- romstig van vrijgestelde huisslachlin- gen, een gesirenge straf, uitsluitend gevangenisstraf of hechtenis, te stellen, omdat in dergelijke overtredingen een zeer groot gevaar voor de volksgezond heid ligt. Wijziging van de Sieswet. De heer Albarda c.s. heeft bij de Tweede Kamer een voorstel vau wet ingediend hetwelk beoogt dat de kiezer bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer inplaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. Ft'sa's en 2>assen naar Duitschland. Men deelt ons mede dat door de Regeering van het Duitsche Rijk het Duitsche Passenkantoor te Vlissingen -werd opgeheven. Noch Duitsche pas sen, noch Duitsche Visa's worden in de toekomst meer te Vlissingen verstrekt. De belanghebbenden uit de Provincie Zeeland dienen zich (voor Visa's en Passen naar Duitschland) te wenden tot de Deutsche Passtelle, Schiedam- sche singel 93, Rotterdam. De In de Memorie van Toelichting bij het voorste] tot wijziging der Vleesch kenringswet, zoodat de huisslachtingen onder bepaalde waarborgen vrijgesteld worden van keuring lezen we nog Het eenige middel, dat de Overheid heeft tegen misbruikeu, welke door de vrijstelling van huisslaehtingen zullen kunnen ontstaan, is een absolnut ver bod van vervoer, verkoop enz. van ongekeurd en niet van stempelmerken voorzien vleesch. Evenmin zullen de gestorven en in nood gedoode dieren vrij van aangifte en keuring mogen Waarachtig antwoordde ik. Ja, jv, ik heb me al dikwijls verbeeld, dat u daar in de buuit een beetje aange brand was. En heeft ze toegestemd, u gelukkig te maken Ik was benieuwd, wat hij wel zeg gen zou dat hij een brutale leugenaar was, wist ik, maar ik geloof, dat hl bij deze gelegenheid bepaald waarheu. heeft gesproken. Ze heeft me geantwoord, dat ze nog nooit in haar leven, voor een an der zooveel gevoeld heeft, antwoordde hij, zijn vingers knippend. Zoo, zoo, Signorina 1 Niet eens voor Whittingham vroeg ik kwaadaardig. Ze kan den ouwen schurk niet uitstaan 1 antwoordde de overste. Een tijd ang heb ik nog gedacht, dat ze een beetje zwak voor jou had. Martin, maar ze lachte om dat idee. Dat doet me geaoegeD, want dat zou voor onze vriendschap niet bevorderlijk ge weest zijn. De glimlach, waarmee ik deze op merking aanhoorde, was een b( ziekelijk, en ik nam mijn toevlucht tol mijn kopje. En wanneer zal dat plaats heb ben, vroeg ik, weer opkijkend. Ingediend is een wetsontwerp betref fende dienstweigering. Artikel 1 bepaalt, dat hij, die ge wetensbezwaar heeft, tegen de vervul ling van militairen dienst, a. bepaaldelijk gericht op strijd met de wapenen, b. van welken aard ook, zich met een met redenen omkleed verzoekschrift kan wenden tot den mi nister van oorlog, wanneer hij voor de landmacht is bestemd of daartoe be hoort tot den minister van marine, wanneer hij voor da zeemacht is be stemd of daartoe behoort, Bij erkenning van de bezwaren door den betrokken minisrer, aldus luidt het artikel 3, wordt a. hij, die een beroep gedaan heeft op het gestelde bij artikel 1 sub a, belast met den militairen dienst, die niet gericht is op strijd met de wapenen b. hij, die een beroep heeft gedaan op artikel l sub b, te werk gesteld bij een Staatsbedrijf wapen- en munitie fabrieken uitgezonderd om aldaar zijn werkelijken dienst ingevolge wet of verbintenis te vervullen, Artikel 4 bepaaltDe in het geheel te vervullen werkelijke dienst duurt voor de onder artikel S sub a genoem den zes maanden langer en voor de onder artikel 3 sub b genoemden twaalf maanden langer dan deze dienst zonder toepassing van artikel 3 zou duren. Faillissementen in Nederland- crescendo Volgens mededeeling van het. Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 17 Febr. in Nederland uitgesproken 84 faillissementen tegen 38 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 17 Febru ari 1922 326 faillissementen tegen over 245 over hetzelfde tijdperk van het vorige jatr. Volgenden Zaterdag. Hebt u er zoo'n haast mee ge maakt Ja, antwoordde hij, ouder ons gezegd, Martin, zij maakte er feiterijk zoo'n haast mee. Dat was al te stuitend. Maar of de Overste mij voorloog, of dat de Sig norina hem wat op den mouw gespeld had, wist ik niet, waarschijnlijk van allebei wat. Ik zag iutusschen duidelijk genoeg, waar de Overste heen wilde op zijn lompe manier gaf hij mij te verstaan, dat ik niet over zijn hekken mocht klimmen, want natuurlijk wist hij iets van mijn verwachtingen en wist ook misschien dat die niet zoo ongegrond waren, en alles bij elkaar genomen, geloof ik, dat hij mij door zag. Daarom vond ik het maar het beste om een breuk te vermijden en tijd te winnen. Ik moet een bezoek brengen bij de jonge dame en haar miju wenschen aanbieden, zei ik. Daartegen kon de Overste geen bedenkingen maken, hoewel het hem niet beviel. iWordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1