Na de Griep Gemengd Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Staf en-Generaal. Burgerlijke Stand van Goes, Afloop van Aanbeste dingen, Verpachtingen en Verkoopingen. Telegraf. Weerbericht Ingezonden Stukken. Door het uioedig optreden vau den werk man J. van Overloop mocht het dezen na veel inspanning gelukken de dren kelingen op het droge te krijgen. Ren wonder dat hier geen levens te betreuren zijn. Kllland-lïaih. Tot voorzitter van de a. r. kiesvereeuiging in de plaats van den heer B. W. de Graaft', die bedankt had, is gekozen de heer J. Koole, tot secretaris de heer E. Tange en tot 2en voorzitter de heer G. v. d. Leede. '8 Hecrenhoek. Zondagmorgen, on geveer 8,30 uur, werden, naar de N. Z. meldt, de inwoners dezer gemeente opgeschrikt door het getoet van den brandhoorn. Het woonhuis en café van den heer J. v. d. P., Molendijk, stond in lichtelaaie. Men vermoedt, dat een brandend petroleumstel in een achter kamer, waar ook een kind te bed lag op een of andere wijze de oorzaak van den feilen brand geworden is. Het kind, bovenbedoeld, is door den rook naar de herbergzaal geloopen en heeft daar den vader gewaarschuwd. Zoo snel echter hebben de vlammen om zich gegrepen, dat slechts weinig huisraad gered is kunnen worden. De brandweer schijnt wegens het bevroren zijn der brandkranen of an derszins niet te hebben kunnen werken. Alles is verbrandmeubilair en klee- ren, ook zegt men f 3500 in papieren geld. 't Is een ruïne. Gelukkig dat geen aangrenzende gebouwen naast het verbrande perceel stonden. Nisse. Bij de burgerwacht alhier is machtiging ontvangen van zijn Ex. den minister van Oorlog om over te gaan tot het aanleggen van een schiet baan (voor scherp) onder deze gemeente. De rijkssubsidie bedraagt f 1500. Behalve Nisse hebben ook de omlig gende gemeenten subsidie toegezegd. Vermoedelijk zal de baan 2en Paasch- dag geopend worden. Door het stembureau is in hare zitting van Maandag benoemd ver klaard tot lid van den gemeenteraad in de vacature J. Kloosterman (die overleden is) de heer L. Huijszoon. In de Maandagavond gehouden vergadering van de landbouwvereeni- ging „Eendracht maakt macht" werd in plaats van den overleden secr.- penningmeester J. Kloosterman als zoodanig benoemd na 2 gehouden stemmingen en 1 herstemming de heer Joh. van Liere en als bestuurslid in de vacature Joh. van Liere de heer M, Nieuwenhuijse. Waarde. Maandagavond hield de afdeeling „Groene Kruis" alhier haar jaarlijksche vergadering. Wegens ziekte van den voorzitter W. E. de Jager, werd de vergadering geleid door het oudste bestuurslid, den heer A. Mol. Uit de rekening van de penningmeester bleek, dat was ontvangen met het kassaldo van het vorig boekjaar f 353.74 en uitgegeven f72.15, alzoo een goed slot van f 281.59, Het aftredende be stuurslid, de heer M, Allewijn, werd met groote meerderheid herkozen Be sloten werd de minimumcontributie te verhoogen. De vergadering werd bezocht door 35 van de 177 leden. De postbestelling op Zondag is opgeheven. Voor het afhalen van alle correspondie wordt gelegenheid gegeven van 10 uur tot 10,15 uur v.m. aan het Hulppostkantoor. Baarland. In de Zaterdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werden de gemeentebegrootingen 1921 en 22 gewijzigd de laatste in verband met de vermindering van den H.O. over 1922 met f 1000. M. a. st. werd afwijzend beschikt oj) het verzoek van den Ned. E. K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit om de gemeente te doen toetreden tot de steunregeling vervat in het werke- loosheidsbesluit 1917. De raad besloot er bij de directie van de N. V. Spoorweg Maatschappij Zuid-Beveland op aan te dringen om in de aanbestedingsvoorwaarden een bepaling op te nemen dat de inwoners van Zuid-Beveland het eerst in aan merking zullen komen om aan dit werk 'arbeid te verrichten. Met alge- meene st. werd besloten om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot gedeeltelijke bestrating van den Grintweg naar Oudelande, waarvoor f 6000 ongeveer kan worden besteed. Waterleiding op Sehouwen-Dni veland. Het Tweede Kamerlid jhr. R. de Muralt heeft tot den minister van arbeid eenige vragen gericht en dringt daarin aan opspoedige bevordering van de plannen der N.V. Waterleiding Mij Schouwen Duiveland tot oprichting van een waterleiding op dit eiland. De Uumers van Koophandel. Men deelt ons mede dat dhr. D. W. Lindenbergh candidaat is gesteld door den ring van Boerenleenbanken op Noord- en Zuid-Beveland en dus niet direct als vertegenwoordiger van de klein-laudbouwers. De nlenwe Kamer van Koophandel te Middelburg. Dinsdag had te Middelburg de ver kiezing plaats voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. Er waren te vervullen 11 plaatsen voor de afdeeling kleinbedrijf en 11 voor de afdeeling grootbedrijf Voor de afdeeling Kleinbedrijf wer- den candidaat gesteld de volgende 11 heeren 1 W. Anker te Vüssingen, F. Chamuleau te Goes, W. van den Berg Dz. te Bruinis.e, P. A. A. Klok te Zierikzee, A. J. J. Klijberg te Vüs singen, P. G. Laernoes te Vlissingen, D. W. Lindenbergh te's Heer Arends- kerke, J. P. A. Macbgeels te Middel burg, J. Olthoff te Middelburg, P. Oosterbaan te Goes en L. A. Stof- koper te Middelburg. Al deze personen zijn door het hoofdstembureau be.ioemd verklaard. Voor de afdeeling' Grootbedrijf werden candidaat gesteld de 17 vol gende heeren P. I'. Auer te Vüssin gen, W. Bosman te Middelburg, C. Boudewijnse .t_e. Middelburg, J. Enzlin te Zierikzee, M. van Harmeien te Ierseke, A. J. van Heel te Goes, J. A- Heijse te Middelburg, A. Jeronimus te Middelburg, Tj. B. E. Kielstra te Goes, M. Laernoes te Vüissiugen, J. C. E. Massee te Kloetinge, J. G. van Niftrik Jr. te Vlissingen, L. J. Polder man te Vlissingen, Jos. van Raalte te Vlissingen, C. A. Schulte te Koude- kerke, A. C. de Vos te Middelburg, J, J. Witkam te Goes. Voor deze afdeeÜDg zal derhalve een stemming moeten plaats hebben. Ah datum daarvoor is door het hoofd stembureau bepaald Woensdag 3 Maart 1922. Tegen de muggenplaag. Wat kunnen we 's zomers een last hebben van de muggen en wanneer deze nachtelijke plaaggeesten ons met hun gezoem uren uit den slaap hou. den, dan slaat menigeen zich een roode wang met nog maar een geringe kans van treffen. Behalve den last dien zij geven zijn de muggen echter ook nog gevaarlijk, doordat zich de malaria mug er onder kan ophouden, die door haar steek lijden lang vrij ernstige koorts kan veroorzaken. Wie nu wil helpen om deze plaag te bestrijden en zich in één klap niet van een, maar van duizenden muggen wil bevrijden, die dale dezer dagen maar eens in zijn keiler af, gewapend met een kaars en doek. De vrouwelijke exemplaren der muggen overwinteren daar en hebben zich langs de muren vastgezet. Elk van haar bergt in haar muggensc'aoot een heirleger toekomstige muggen en met een flinken druk van den doek kan men ze bij dozijnen tege lijk uit dit ondermaansche doen ver dwijnen. Ongevallenwet 1921. Vrijwillige verzekering van den werkgever. Men schrijft ons vanwege den Raad van Arbeid te Goes: De werkgever kan zich verzekeren bij de Rijksverzekeringsbank tegen gel delijke gevolgen van ongevallen, hem in verband met de uitoefening van een verzekeringsplichtig bedrijf overkomen. Met een werkgever wordt voor de toe- passing der wet gelijkgesteld hij, die voor eigen rekening een verzekerings plichtig bedrijf uitoefent, zonder daar voor anderen in dienst te hebben. De werkgever betaalt aan de Bank het premiebedrag, verschuldigd over een jaar, het jaar berekend op 313 arbeidsdagen. De premie per één gulden loon is gelijk aan die, welke overeenkomt met het gevarencijter, aan die onderneming toegekend. De werkgever, welke zich wenscht te verzekeren, bepaalt zelf het dagloon op twee, drie, vier, vijf, zes, zevsn of acht gulden per dag, met dien ver stande evenwel, dat dit bedrag niet te boven mag gaan het naar boven in guldens afgeronde loon, dat door den hoogstbetaalden arbeider in betzelfde of in een soortgelijk bedrijf in dezelfde gemeente of in een naburige gemeente gemiddeld per dag wordt verdiend. Verdient bijv. een timmerman in een gemeente f 0.72 per uur, wat bij een werkweek van 45 uur f 32.40 wordt, dus per dag ruim f 5.-, dan kan de werkgever in die gemeente zelf zijn dagloon bepalen op f 6.— Verdient een winkelbediende in een gemeente f 35 per week, is ruim f 5.per dag, dan kan de winkelier werkgever zich verzekeren tegen f 6. per dag. Bij de berekening der premie wordt het jaar vastgesteld op 313 arbeidsi dagen, Is dus het dagloon door den timmermansbaas voor zieh vastgesteld op f 6.dan wordt het jaarloon ge- rekend op f 1876.en van den winkelier eveneens op f 1876. ts voor liet, timnierlicdeubedrijf een gevarencijfer bepaald van 19, d. w. z. f 19.per f 1000.dan zal de timmerman per jaar aan premie be talen f 1876 x 0.019 f 35.64. Voor het winkeiiersbedrijf is het gevarencijfer bepaald op 4. De premie voor bovengenoemden winkelier be draagt per jaar, indien bij zijn dagloon op f 6. steil, f 1876X0.004 f7.50. Stelt de werkgever het dagloon op f 3.inplaats van f 6.dan wordt de premie slechts 'li gedeelte. Op een werkgever die zichzelven verzekeit, zijn dezelfde bepalingen der O. W. 1921 van toepassing als op een werkman, d. w. z. bij een ongeval, waardoor hij verhinderd is zijn werk te verrichten, ontvangt hij 70 pCt. van zijn d>gloon, alsmede vrije genees- en heelkundige behandeling, zoo noodig ziekeuhuiaverpleging. Gezien de zeer hooge tarieven voor operaties en ziekenhuisverpleging, welke voor een werkgever met matig inkomen vrijwel onbetaalbaar zijn, is het vooral bij een ernstig ongeval zeer gewenscht, dat een werkgever zich vrijwillig ver zekert hij zal dan, ook in 't belang der Bank, de beste verzorging ont vangen, welke verkrijgbaar is. Bij blijvende invaliditeit ontvangt de werkgever, welke zich verzekerde, pensioen; bij overlijden tengevolge van een ongeval, oatvaugt de weduwe 30 pCt. en de kinderen tot bet veertiende jaar 15 pCt. van zija dagloon, geza- men'ijk tot een bedrag van 60 pCt. bovendien wordt nog tot een maximum van 30 maal het dagloon uitbetaald voor begrafeniskosten. Formaliteiten zijn zeer gering, de werkgever geeft zich slechts op aan de Bank of aan den Agent der R. V. B., behoeft slechts een formulier te teekenenzeer kort daarop kan de werkgever de premie storten en de Terzekering vangt aan. Waarschijnlijk kan binnenkort de aangifte ook plaats hebben bij de Raden van Arbeid. zijt gij vatbaarder dan anders. Gebruikt dus de Abdijsiroop ook nog eenigen tijd na Üw herstel. Zijne Excellentie de straat veger. In de „Tel." komt het vol gende (historisch) gedicht voor van Clinge Doorenbos De straat in 't Willemsparkkwartier Was ijzig spiegelglad, Doordat het, na een regenbui, Inééns gevroren had. Mevrouw keek naar de meid op straat Die daar diuk bezig was Voor 't heil en 'tuut in 't algemeen Ze strooide gul met ascb. Daar kwam in al zijn waardigheid 'n Stadsreinigings-profeet, (Die wel met bezem, schop en kar, Maar niet met strooizand reed). Wantstrooi-instructies bad hij niet, Waarom dan strooien gaan? Verwijdering van straatvuil had Hij in zijn boekje staan. Aldus veegde die ambtenaar Van onze goede stad De pas zoo mooi be-aschte straat Weer keurig spiegelglad. Zware brand te Amsterdam. Te Amsterdam heeft Dinsdagavond in Jodenbreestraat een zware brand ge- woed. Twee perceelen, in het eene waarvan moderne schilderijen en een voorraad meubelen waren opgeslagen, terwijl bet andere als manufacturen- magazijn in gebruik was, zijn geheel uitgebrand. De schade die gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt, be draagt eenige tonnen. Brandladders en spuitgasten waren met ijs en ijs pegels overdekt, terwijl de asfaltbe strating wel een ijsbaan gelijk. De moord te Botterdam. De koopman H. B. is Zondagavond in het ziekenhuis aan den Bergweg te Rot terdam overleden, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen. In verband met dezen moord is de aanhouding verzocht van een Leidsch student, die spoorloos van zijn kamer aldaar is verdwenen, en waarvan wordt vermoedt, dat hij de wijk naar Duitsch- land heeft genomen. Vermoed wordt dat hij aan den moord medeplichtig kan zijn en tevens dat hij de man is, die den vermoorden koopman 's avonds aan zijn woning in de Leeuwenlaan te Rotterdam heeft opgezocht, welke persoon, volgens ge tuigen, zich onderscheidde door zijn deftige spraak. Nadat te Leiden door de politie te vergeefs naar hem ge zocht was, is Maandagavond laat te Rotterdam in de ouderlijke woning aangehouden de broeder van dien stu dent, een 18-jarige kantoorbediende, verdacht medeplichtig of misschien de de dader van den moord te zijn. Deze kantoorbediende is in bewaring gesteld. Men is te welen gekomen, dat deze kantoorbediende geld aan den vermoor den koopman geleend heeft, dat hij hem bedreigd en gezegd zou hebben „als je mij niet terugbetaalt, schiet ik je overhoop." Christiaan De Wet t Verschillende Eugelsche bladen brengen thans hnlde aan wijlen gene taal De Wet. De Daily Chronicle noemt De Wet een opmerkelijk militair genie. Hij weigerde voortdurend slag te leveren en maakte handig gebruik van de groote afstanden in Zuid-Afrika, terwijl h(j verder voortdurend de verbindings lijnen aanvie'. Dit heeft De Wet gedaan op een wijze die niemand hem heeft veroeterd. Een millitaire opleiding had hij nooit genoten, maar zijn suc ces was Ie danken aan de handigheid waarmede hij de ervaringen van het dagelijksehe leven wist toe te passen op de krijgsverrichtingen. De Evening News zegtEr was geen wrok in onze harten, toen wij dezen vernuftigen en snelvoeligen tegenstander achtervolgden. Dat. zijn hartstocht voor een verloren zaak hem gebracht heeft tot een opstand gedu rende den wereldoorlog moeten wij maar vergeten. De waarde van het Russische geld. De Information verneemt uit Riga, dat de Russische staatsbank de officieele koersen van buitenlandsche betaalmid delen in Russisch geld voor Februari als volgt heeft vastgesteld pond ster ling 890,000 roebel; dollar: 210,000 Roebelfranc 20,000 Roebelgond- fianc41,000 Roebel en Zweedsche kroon 55,000 Roebel. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Dinsdag werd de behandeling van de begrooting van Arbeid voortgezet. De heer Byleveld (v.b.) kon zijn oppositie tegen de stichting van een duur gebouw voor het Rijksbureau voor drinkwatervoor ziening laten varen toen de minister mededeelde, dat van een bestaand rijksgebouw gebruik zal worden ge maakt. Bij de bespreking der tuberculose bestrijding bleek het dat minister Aalberse zich de toekomstige consultatie- bureaux niet als ambtelijke instellingen voorstelt, doch veleer als scheppingen van particuliere vereenigingen. De minister deelde mede dat de post voor t.b.c. bestrijding sinds zijn komst aan het departement gestegen is van 2 ton tot 11 ton. De post voor subsidie aan kinderherstellings- en vacantiekolonies bedraagt f 150,000, die voor bestrijding van kindersterfte f 20.000, waarvoor alleen in een onzer zuidelijke provincies (Brabant?) reeds f 18000 noodig is. De mo'ieStaalman (v.b.) waarin op uitstel van de uitvoering der Vleesehkeuringswet wordt aangedron gen werd verworpen met 4920 st. Met de aanwezige liberalen van welke zich echter de nieuweling Hen drik Albeda, ex-beambte aan een abattoir afscheidde hebben de anti revolutionairen Zijlstra, Duymaer, van Twist, Van der Molen en Colijn, de christelijk-historischen Gerritson en Van Veen, de katholiek Bulten en de vrijzinnig-demoeraat Teenstra hun stem aan de motie Abr. Staalman gegeven. Overleden: 6, Joachim Adolph Da niël Gerrit Overweg, 31 jr., ongeil. 6, Jannetje Sinke, 66 jr., vrouw van Johannes Cornelis de Beste j 7, Jacoba Johanna de Jonge, 54 j. vrouw van Leendert Visser. Biezellnge. Dinsdag werd door de Vereeniging „Algemeen Belang" te Biezelinge aanbesteed de levering van 20500 K.G. superphosfaat9500 K.G. ammoniaksuperfosfazt23000 K.G. cbilien 23500 K.G. chili en 11000 K.G. zwavelzure ammoniak. Gegund als volgt's Gravenpolder, superphosfaat J. de Koster 's Graven polder f 8.51; amm. super Zeeuwsohe Voeder en Kunstmesthandel f 10.28; A. Kole Colijusplaat, zwav. amm. f 21.25; Centraal-Bureau ehilisalpeter Rotterdam, f 15.05 en f 15.15, naar waarnemingen, verricht inden morgen van 8 Febr. medegedeeld door het Koninklijk Bederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 777,3 Mün- cben. Laagste baromerstand 748.0 Thorshaven. Verwachting tot den avond van J dezer Zwakke tot matige oostelijke tot zuidelijke wind, meest lichtbewolkt, droog weer, strenge tot matige vorst. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt). Geachte Heer Redacteur Beleefd verzoek ik U een plaatsje in uw geeerd blad. De Tweede Kamer verkiezingen staan voor de deur. Wij lezen thans van candidaatstellingen in verschillende partijen, doch wat hooren we van den Vrijheidsbond. Zeker wij hebben gelezen, dat deze zich beeft geconstitueerd, zijn program in elkaar gezet. Nu zal binnen eenige dagen men zijn candidaten stellen in de verschil lende distrieten. Doch met de voorbe reidingen hiervan is het zoo stil, men boort er haast niets van. Moet dit alles zoo voortgaan, moet niemand eens zijn meening openbaren? Gelukkig lezen we met genoegen in de Middelb. Ct. van 31 Januari jl. een ingezonden stuk van den heer B. te H., waarin hij bepleit het nut van een landbouw- specialiteit voor ons distriet. Wordt dat zoo maar voor kennisgeving aan genomen Moet dit niet ernstig worden overwogen Me dunkt, zeer zeker met kracht moet hiervoor worden ge werkt. We moeten nu eens gaan op komen voor onze belangen, de belangen van het platteland. Zeeland's bewoners met hun hoofdstad Middelburg zijn algeheel afhankelijk van het wel en wee van het platte land, onze provincie dus staat en valt, naarmate dit wel varend is of arm. Wij moeten afge vaardigden, die kennen en voelen het wel en |wee van het platteland niet alleen, maar die ook opkomen met alle kracht die in hen is voor het welzijn van dat platteland. Wij kiezers, wij gevoelen onze achteruitstelling bij de groote steden, die aan ons maling heb ben, die groote steden, die opslokken onze belastingpenningen. Alleen dan wordt over ons gedacht, als zij om onze centen komen, daarvoor en daar voor alleen zijn wij goed genoeg. Doch bedenkt, de malaise in den landbouw is er en steeds vraagt men ons grooter offers. En wij weten nu hoe men in de groote steden over ons denkt. Een zekere Dr. v. d. Linden heeft het zoo onomwonden in de N. R. Ct. gezegd in een artikel, ter behoud van den Zomertijd. De landbouwers werken in hoofdzaak voor den stadsbewoner, niet wij voor hen en „de landarbeiders, die arbeiden ten behoeve van ons, hebben zieh daar naar te richten", dus wij zijn hun nederige dienaars, hun slaaf Verder beweert die "beschaafde meneer" dat wij zijn onbeschaafd en conserva tief en „de groote steden zijn de centra van beschaving". Wat die beschaving in de groote steden betreft, wil ik ieder buitenman verzoeken te Rotter dam te bezoeken het pand Coolsingel 28, waar men ziet de gevolgen van de beschaving der groote steden. Dat is iets den buitenman onbekend, gelukkig. Laat men in die steden 3 uur vroeger gaan slapen en 3 uur vroeger opstaan, dan zal dal de zedelijkheid bevorderen en men heeft geen zomertijd meer noodig. Vrijheidsbonders bedenkt, dat er nog plattelanders-, Christelijk Historische en andere partijen bestaan, die mis schien op hun getij vissehen. Boven op de groslijst moeten namen van mannen worden geplaatst, van wie be kend is, dat zij pal staan voor de be langen van het platteland, mannen die op dat gebied hun sporen hebben verdiend. Ik verneem bij geruchte, dat men op Schouwen en Duiveland dat begrijpt. Te Zierikzee toch moeten op hun ver gadering (der vrijheidsbonders) mannen genoemd zijn, wier namen ons welge vallig in de ooren klinken. Ben ik goed ingelicht, dan werden met algeheele instemming genoemd ter aanbeveling no. 1 K. O. z. de Boer, lid der le Kamer, die een eventueele kan didatuur aanvaardt, verder de heeren A. v. d. Weijde, lid van Ged. Staten van Zeeland, W. Kakebeeke, J. W. v. Oeveren, het eerste Kamerlid Fokker en anderen. Laat men in geheel Zeeland over- uigd zijn, dat wij dezen weg opmoeten

Goessche Courant | 1922 | | pagina 2