N\ 18, Donderdag 9 Februari 1922 109 jaargang BUITENLAND. FEUILLETON. Een beduidend mensch. Binnenland. School en Kerk» Stadsnieuws. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. mmm Uitgave Naaml. Vennootschap Goettclie Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 nnr voormiddag. COURANT DE STAKINGEN IN DUSTSCHLftND. De staking van het Duitsche spoor wegpersoneel behoort nog niet tot het verleden en ook de Berlijnsche ge meente arbeiders zijn door de stakings bacil geïnfecteerd, zoodat de bevol king van Berlijn Zondag zonder water, zonder gas en zonder electrieiteit zat. Een aanleiding voor deze staking bestond er feitelijk niet en dus moest er 660 stok gevonden worden om den hond te slaan. Nu had de gemeente met haar personeel eeu arbeidscontract gesloten voor den duur van een jaar, dat de gemachtigden der arbeiders echter slechts voor een half jaar wilden erkennen. Deze mug werd opgeblazen tot een olifant, waarop de arbeiders als op een voetstuk klauterden om te verklaren dat zij staken zouden. En thans ontbreken in Berlijn, be halve vuur en licht, reeds verscheidene levensmiddelen en ook brood en vleesch zullen spoedig op zijn. Maandag is in het Berlijnsche abattoir de gansche voorraad vee, bestaande uit 700 varkens, 300 schapen, 300 kalveren en een paar honderd runderen, afgeslacht. De zieken en kinderen konden dien dag slechts 1/« liter melk krijgen. Dat zijn de gevolgen van de staking der spoorwegmannen en dezen gaan er trotsch op dal zij, zooals zij het uit drukken „met de hand aan den strot van den staat» niet alleen alle loon- eischen kunnen doordrijven, maar ook als een soort van nevenregeering op treden. ,/$an den sfrof van den 5faaf Het is inderdaad buitengewoon netjes en hoffelijk gezegd. En er be hoort ongetwijfeld een zekere brutali teit toe om zichzelf te qualificeeren als een soort van struikroover, die. zijn slachtoffer de keel toeknijpend, brult Je geld of je leven. De spoor wegmannen vergeten echter dat zijzelve een deel van den staat vormen en dat zij dus in zekeren zin aan hun eigen keel hangen te bengelen. Dit bengelen is den heeren echter niet voldoende. Uit Frankfurt wordt gemeld, dat de stakers een watertoren hebben laten leegloopen, locomotief ketels beschadigd en schade aangericht in de electrische centrales van den spoorweg. Bovendien hebben 2000 stakers het station Hnnan bestormd en de daar werkzame noodhulpen ernstig mishandeld. Tenslotte hebben een groot aantal fabrieken wegens water- en kolengebrek het bedrijf moeten staken. Men voelt dus wel dat het arme Duitsche volk door deze staking nog meer verarmt en de regeering dus nog minder in staat zal zijn om aan de eisehen der spoorwegmannen te vol doen. Noord- en Znid-lerland- Zooals onze lezers weten, voorziet het tractaat voor Ierland in de instel ling van een kleine commissie, ter afbakening van de grens tusschen Ulster en den Vrijstaat der Sinn Feiners. 31 ANTHONY HOPE. Hij wist van die deur en had zich op de eene of andere manier met den President in verbinding gesteld. Vol gens mijn berekening, waren ze als volgt te werk gegaan De dokter was binnen gekomen, om de waakzaamheid der wacht af te leiden, terwijl de Pre sident het bed verliet. Nadat hij ont dekt had, dat ze elke vijf minuten in de slaapkamer keken, meldde hij dat den President en was toen heengegaan, om Johnny Carr klaar te maken. Daarna had hij de plaats van den President in het bed ingenomen en had de volgende vijf minuten van het naar binnen kijken afgewacht. Dadelijk toen dat voorbij was, springt hij op en gaat die deur uit. Vervol gens dragen ze met hun beiden Carr naar binnen, leggen hem in het bed en trekken dat zoover tegen de deur aan, dat er juist een menseh doorheen Craig, de eerste-minister van Noord- Ierlaod, en Collins, de vertegenwoor diger van den Vrijstaat, geloofden dat een conferentie tusscben beu de nood zakelijkheid van zulk een commissie ter zijde zou stellen en dat de grens door onderling overleg zou vastgesteld kunnen worden Die conferentie, welke te Dublin heeft plaats gehad, heeft evenwel niet tot een resultaat geleid. Thans zijn Griffith, de voorzitter van de Dail en Craig beiden te Londen; vermoedelijk om de tusschenkomst van Lloyd George in te roepen Zooals men bemerkt is de Iersche kwestie nog niet opgelost. Pius XI Omtrent den nieuwen Paus, die zich Pius XI zal noemen, lezen wij dat hij den leeftijd van bijna 65 jaar heeft bereikt. Hij is indertijd apostolisch nuntius in Polen geweest en was een toonbeeld van kalmte toen de bolsjewiki voorde poorten van Warschau lagen. Terwijl alle andere bisschoppen, de regeering en de diplomaten waren gevlucht, ver zocht hij den Paus te mogen blijven. In Frankrijk heeft deze houding sym pathie verwekt. Pius XI heeft zijn eerste zege ning uitgesproken van het buiten- balcou op het St. Pieterplein, en te kennen gegeven dat het zijn bedoeling is dat deze aan de geheele wereld den wensch en de verkondiging zal brengen van den algemeenen vrede, waarnaar allen zoo vurig haken. Alweer een nieuwe partij. Te 's Gravenhage is opgericht de Staatspartij voor Volkswelvaart, welke zich ten doel stelt te bevordereu, dat in de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de gemeenteraden vrouwen en mannen zitting zullen krijgen, die zieh vrij voelen van de tot nu toe gehuldigde politieke leuzen. XJit den Vrije. Dem. Bond. De partijraad van den Vrijz. Dem. Bond heeft geconstateerd, dat van eenige beïnvloeding van het referendum door den partij-secretaris mr. P. J. Oud niets is gebleken. Ned. Herv. Kerk. Tot lid vin het dnbbel Algemeen College van Toezicht op het beheer van de kerkelijke goedeien en fondsen in de Ned, Herv. Kerk voor Zeeland is benoemd de heer J. A. Dominicus te Wemeldinge en tot secundus-lid de heer J. L. Richel te Borssele. Z. L. M. Staatscourant no. 25 bevat de ge wijzigde statuten van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland, alhier gevestigd. Landbouwtbntoonstilling en Films. In de Witte Bioscoop waren Dinsdag kan schuiven, en sluipen weg. Nadat alles zoover gelukt was, is de dokter nog eens in de kamer teruggekomen, om te zien' of de soldaten ook arg waan koesterden. Ik begrijp het al, riep de Overste. Die vervloekte dokter heeft ons bij den neus gehad. Zonder toe stemming kou hij Whittingham niet uit het huis vervoeren, en nu heeft hij hem meegenomen als Carr. Hij heeft me die toestemming afgedwon gen O, doktertje, wacht maar, a s we je in handen krijgen We ijlden het huis uit en ontdekten dat ome veronderstellingen waarheid bevatten. Een man, die voor Carr doorging was in dekens gehuld naar buiten gedragen, op het oogenblik dat wij ons ontbijt gebruikten. De dokter had hem voorzichtig in het rijtuig gezet, was er toen zelf bij gaan zitten en hard weggereden. In welke richting Den kant naar de haven op, Overste, antwoordde de man. De haven kon bij hard rijden in twintig minuten bereikt worden, Zonder j een woord te spreken sprong de Overste in den zadel, en ik volgde tentoongesteld verschillende labellen, statistieken en kaarten, betrekking heb bende op de Zeeuwsche Laudbouw Maat schappij, welke ook op de landbouw tentoonstelling te Middel burg-Vlierin gen te zien zijn geweest. Thans had men volop de gelegenheid tot een rustige waarnemiug en bestudeering van een en aider We zagen o.m. een plaat, vermeldende wat de Z. L. M. doet, tabellen betrekking hebbende op den gemeenschappelijke!! aankoop van be- diijfsbenoodigdhedt-n en op de econo mische verbouwing van vlas op ver zekering, op hypotheek enz. enz. Ons trof de plaat welke een voor stelling geeft van het leden-aantal der Z. L. M. over verschillende jireu in d-n vorm van Zeeuwsche boertjes van verschillende groolte. In 1£¥8 bed reeg het leden-aantal 700 in 1919 (crisis jaar) werd het maximum-aantal van 8340 bereikt, in 1921 bedroeg het 6720. Des middags werden eenige iand- bouwfilms vertoond voor een talrijk pub'iek. Eerst die van de eerste nat. tentoonstelling van ,/IIet Nederlandsch Trekpaard", welke dezen zomer in Den Haag is gehouden, eu waarop we de fine fleur der Nederlandsche paarden zagen. Van de zeer fraaie Zeeuwsche exemplaren noemen we den bekenden Brennus de Velsicque van den Wil- belmiuapoider en Cavalier de Grubben uit Sluis. Talrijke autoriteiten op het gebied der paardenfokkerij verschenen eveneeus op het doek. Daarna volgde de film van de Zeeuwsche Landbouw Tentoon stelling te MiddelburgViissingen. Het was bewonderenswaardig hoe verschil lende aanwezigen de name:, der paarden, die er voor den leek vrijwel precies eender uitzien, konden opnoemen. Vervolgens werd vertoond de film van het bedrijf der Kon. Ned Beet. wortelzaadcultuur firma Kühn Co., Naarden, waarbij door een der mede werkers der firma in 't kort het nut van wetenschappelijke selectie van het snikerbietenzasd waardoor eeu belang rijke verhooging van het suikergehalte van de biet ontstaat, en reeds is ont staan, in het licht werd gesteld. Esn comische film vormde een aardig slot. Een Goesche industrie. Zaterdagavond is het nieuwe orgel in de Herv. Kerk op het Zand in ge bruik genomen Het pneumatisch in strument is geleverd door de firma A. S. J. Dekker te Goes De heer S. Landsman, die voor deze gelegenheid het orgel bespeelde, kreeg in de koraalvoorspelen en een tweetal orgelnummers ruim gelegenheid de verschillende registers en combinaties te laten liooreu. Het orgel is een groote aanwinst voor de gemeente, die tot nu toe bij het gezang slechts over een harmonium beschikte. Wijkverpleging. Met hartelijken dank ontving de Wijkzuster f 25, voor verleende hulp en f 2,50 voor de zieken, en nog een gift van f 10, voor verleende hulp Veemarkt. Ter markt van 7 Febr. 1922 waren aangevoerd 16 biggen. zijn voorbeeld. In razenden galop renden we voort, zoodat iedereen ons uit den weg ging. Helaas, we kwamen te laat. Toen we onze paarden naar bet strand keerden zagen we het kleine jicht van Johnny Carr een halve mijl ver in zee met volle zeilen voor een sterken bries daarheen glijden. Aan den top van den mast woei trots de v" van Aureataland. Sprakeloos en verbluft keken we het na en wendden de hoofden van onze paarden naar de stad terug. In eens werd onze landacht gevestigd op een groep menschen, die bij de storm- signaalpaal stond. Toen wij dichter bj kwamen, gingen ze vlug uit elkaar, en we zagen dat aan die paal een stuk postpapier gehecht was, waarop in het welbekende schrift te lezen stond Ik, Marcus W. Whittingham, President der Republiek van Aureata land, loof hiermee een belooning uit van vijfduizend dollars en vrijstelling van straf, aan dengeie of degene, die George Mc. Gregor (gewezen Overste in het leger van Aureataland) en Jack Martin dood of levend aanhouden of behulpzaam is bij hun gevangen neming. Verder verklaar ik, dat ge De Jantjes. Vrijdagavond a.s. zal het Ensemble Jacques Sluijters van den Plantige- Schouwbuig Amsterdam een opvoering geven van de beroemde schets uit het Matrozen- en Kolonialen-leven in 5 bedrijven van Herman Bouber. Het stuk is alleen al Ie Amsterdam met enorm succes meer dan 300 maal in Amsterdam opgevoerd en de recensies der groote bladea luiden zeer gunstig. Barbarossa oordeelt in de „Tele aaf» Herman Bouber, de schrijver vau al minstens een dozijn volksstukken is een phenojieen. Hij is een tweede Jnstus van Maurik. //Het Handelsblad" schrijft bij de 100e voorstelling De Plantage- Schouwburg heeft wel zelden een duurzamer succjs aanschouwd, en dat „De Jantjes" na een dikke honderd opvoeringen nog geregeld volle zalen trekt, bewijst, dat de auteurs, Bouber en Davids, het klappen van de zweep kennen. Maar het bewijst ook, dat dubbelzinnige situaties en vieze grap pigheid geen onontbeerlijke ingrediën ten zijn in den tooveidrank van het succes. Want „De Jantjes" kan iedereen gaan zien. B. V. C. Dinsdagmorgen vergaderde in de P. v. O. alhier, de Bond van Vereenigin- gen van Liudbouw-Wintercursussen in Z-eland, onder leiding van den voorzitter, den heer Bom, van Waarde. De notulen der Zomervergadering wer den onveranderd goedgekeurd. Mede gedeeld werd, dat de hoer Vogelvanger, lid van het Dag bestuur der ZL.M. bericht vau verhindering heeft gezon den. Uit het jaarverslag van den sect retaris W. de Buck te Meliskerke bleek, dat de Bond thans 18 vereeni- giogen met 594 leden telt. De vereen. Baarland trad toe. Voor Zuiddorpe en Wemeldinge wordt gewerkt. De Z. L. M. heeft overgenomen de smedentarievenkweslie en daar oor een commissie benoemd. Verder zijn arti kelen geschreven in het Landbouw blad o.a. over „Ploegen", een critiek op de regeeriugsbevoorrcchting van de steden boven het platteland en een art. over Paardenhandel. Subsidie werd verleend aan 8 vereenigiugen. De ver- eenigiugen waren zeer actief. En werd flink vergaderd, veel proefvelden wer den aangelegd, en ook ersusseu ge houden. Ziamslag hield den eersten cur sus in veeverloskunde, waarvoor veel animo is. De heer J. G. van der Linde, penn., deed rekening en verantwoording over de financiën. Ontvangen was f 574,52, uitgegeven f 300,12, zoodat iu kas bleef f 274,40. Den penn. werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer, te meer waar hij thans, wegens drukke werkzaamheden, niet langer deze func'ie kan waarnemen. De heerèu de Buck eu Dees werden met op één na algemeene stemmen herkozen. Gekozen werd de heer D. Sinke te Kloetinge, in plaats van den heer van der Linde. De contributie werd vast gesteld op f 0,40. De Zomervergadering met excursie zal in Tholen gehouden worden. Na rondvraag sluiting. Benoemd. Benoemd tot plaatsvervangend lid van de scheidsgerechten (voor de amb tenaren en werklkden) de heer W. J. H. H&rmsen alhier, welke die benoe ming heeft aangenomen. Brandweer. Benoemd tot Brandwacht en tot bode bij de Motorspuit alhier respec tievelijk de heeren L Hillebraud eu J. G. Hollestelle, terwijl aan den heer T. Faberij de Jonge ontslag is ver leend als brandmeester bij de motor spuit. Nieuwtlorp. Dinsdagavond hield de kolenvereenigiug „Onderling Belang» hare jaarvergadering, lil het jaarver slag werd medegedeeld, dat het leden aantal tot 360 was gestegen en dat in het afgeloopen vereenigingsjaar de ver- eeniging in het bezit is gekomen van een steenen bergplaats. Uit de rekening bleek, dat na de distributie geleverd wareu te samen onge/eer 7000 II.L kolen, voor f 2,60 per H.L. de kachelkolen, f 2,28 de eierkolen, f 2,60 de nootjes cn f 3,09 de antbraciet. De aftredende bestuurs leden A. van Antwerpen, Chr. Minder' houd en H. Steenblok werden met groote meerderheid van stemmen her kozen. middelburg. Alhier werd Dinsdag avond een vergadering gehouden, om te protesteeren tegen het wegnemen van het garnizoen aldaar. Er werd op gewezen, dat het hier niet alleen een belang geldt van Middelburg, ntaar van geheel Zeeland, dat toch reeds op allerlei gebied wordt achtergezet en heusch niet verwend is. Na ampele besprekingen werd be sloten dat twee commissieleden op audiëntie zullen gaan bij den minister en dan een adres znllen aanbieden. Wisaenkerke. Aan de Kreekzijde van den Spieiingpolder, werd op 6 dezer het eerste der 3 aldaar aan te brengen zinkstukken met goed gevolg neerge laten. Op 6 Februari vergaderde alhier de spaarkasvereeniging „Spaarlust". Door het bestuur werd rekening en verantwoording gedaan over het jaar 1921. Daaruit bleek dat de kas ge stegen wss tot ruim f 5500,' en als rente daarvan 5 pCt. op de spaarboekjes kon worden bijgeschreven. De aftre dende bestuursleden dhr. C. N. van der Heijde, voorzitter, en Joh. van Pagee, secretaris, werden met algemeene stem men herkozen. Een 30-tal leden woon den de vergadering b(j, Op 7 dezer had de dienstbode van den caféhouder M. A. Elikweert het ongeluk door het uitglijden der trap zoodanig te vallen, dat zij aan hoofd en handen gewond werd opgenomen en geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Ktpellc. In een breede, zeer diepe sloot in de onmiddellijke omgeving van het dorp zakten Maandagmiddag zes jongens van 13 it L4 jaar oud, door het ijs. noemde George Mc. Gregor en Jack Martin verraders zijn en oproerlingen tegen de Republiek en dat zij vogel vrij verklaard zijn. Elk getrouw burger zal deze uitspraak op gevaar van eigen leven eerbiedigen. Marcus W. Whittingham. President. Dat was buitengewoon fraai HOOFDSTUK XI. De verdeeling van den buit. Aangezien, zcoals men beweert, de leeskunst tot alle standen der maat schappij is doorgedrongen, zoo leef ik in de hoop, dat sommigen van hen, die zieh verwaardigen om hun aandacht te schen ken aan deze kroniek, uit eigen ervaring bij machte zijn om de gewaarwordin gen te begrijpen van iemand, die tot de aangename ontdekking is gekomen, dat er een prijs is uitgeloofd op zijn ge vangenneming. Over 't algemeen had de politie niet de gewoonte, om zoo's wreed bevel van den President op te volgen en zich nadrukkelijk te houden aan de uitspraak „levend of dood", maar ik bad gehoord, dat de beslissing ten opziohte van dat bevel, toch, in geval van nood, aan de dienaren der gerechtigheid werd overgelaten. Ik schaam mij niet om te bekennen, dat deze vnurpijl van Zijne Excellentie wel een domper op mijn levensgeesten had gezet, en ik kon duidelijk merken, dat die geschiedenis den Overste ook zeer verontrustte. Toen Fleance ontsnapt was, vond Macbeth dat hij wel op een wankelend standpunt stond, en niemand die Generaal Whittingham kende, twijfelde er aan, dat hij een veel ge vaarlijker tegenstander was dan Fleance. Zoodra wij zagen, dat het blanke zeil van de Zangeres» onzen vijand uit ons bereik wegvoerde, begrepen we beiden, dat de revolutie nog niet als volkomen gelakt kon beschouwd wor den. Maar de onzekerheid, hoe lang onze macht zou duren, verlamde geens zins onze werkkrachtintegendeel, we besloten te varen zoolang we nog aau het roer zaten, en als bet voor Aurea taland bestemd was om weder onder tyrannie gebukt te gaan, dan was ik het met mijzei ven volkomen eens ge worden, dat ik mij dien tijd van be vrijding te nutte kon en moest maken. (.Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1