N. 17. Dinsdag 7 Februari 192&, 109 jaargang. Een beduidend mensch. BUITENLAND. FEUILLETON. Binnenland. Rechtszaken. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Staten-Geueraal. Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten |Goes f 2, Afzonderlijke nummers cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOËSCHË Uitgave Naanil. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke rege meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,4(1 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Ross' Drukkers en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT VRftJtGTEEKENS. Zooals onze lezers weten heeft het Reichsgewerkschaft Deutscher Eisen- bahnbeamten de spoorwegstaking in Duitschlaud afgekondigd en al de ellen de daaraan verbonden over hel Duitsche volk gebracht. De overige vakvereenigingen van spoorwegpersoneel (behalve de Duitsche ambtenaarsbond, welke echter uitdruk kelijk heeft verklaard de staking niet goed te keuren), laten echter de machi nisten, die lid zijn van het Reichsge werkschaft, in het kleedingstuk, dat nader is dan de rok, staan. En dat niet alleen, maar ze hebben ook een standje aan de stakende organisatie gemaakt, dat klinkt als een klok. Daarin staat o.a.: „Zonder de erkende beginselen der vakbeweging in acht te nemen heeft de Reichsgewerkschaft Deutscher Eisen- bahnbeamten het spoorwegverkeer ook voor de volksvoeding verlamd en op zettelijk den wensch der overige vak vereenigingen om gezamenlijk op te treden in den wind geslagen. Deze inbreuk moet zelfs bij korten duur de levensvoorwaarden van alle werknemers in gevaar brengen, vooral in de groote steden. Een inderdaad rampspoedige uitwerking heeft deze staking, die drie weken voor de conferentie te Genua is uitgebroken, echter thans reeds op de buitenlandsche politiek. De ver antwoordelijkheid voor de door hen ver tegenwoordigde beambten en arbeiders en voor het geheele volk legt derhalve den ondergeteekenden den gebiedenden plicht op alle stakende spoorwegmannen op te wekken het werk aanstonds te hervatten". Het is inderdaad een prettig ver schijnsel, dat de arbeiders zelve gaan inzien, welk een gevoelige wouden hun stakingszwaard het volksliehaam toe brengt. Zoo zullen zij er misschien eens toe komen uit altruïstische beweeg redenen, dit wapen neer te leggen. Verwacht wordt dat de staking bin nenkort (misschien Maandag al) zal zijn geëindigd. Het conclave, dat een nieuwen paus zal kiezen en waaraan naar het schijnt 52 of 58 kardinalen deelnemen, is Donderdag aangevangen en staat blijk baar voor een moeilijke keuze. Op het oogenblik dat wij dit neerschrijven is er nog geen bericht ingekomen dat de nieuwe paus gekozen is. Op een hoogst eigenaardige manier wordt het resultaat der stemmingen aan de bevolking van Rome bekend gemaakt. Na elke stemming worden de stem briefjes verbrand. Is er geen resultaat, dan heeft die verbranding plaats tezamen met vochtig stroo, zoodat de rookwolk, die uit den schoorsteen van het Vatikaan stijgt, donker is. Is de paus verkozen, dan geschiedt de ver branding met wat droog stroo en de witte rookwolk verkondigt aan de buitenwereld, dat een nieuwe paus gekozen is. De kardinalen zijn gedurende het conclave van verkeer met de buiten wereld afgesloten. 30 dook ANTHONY HOPE. Toen we bijna verzadigd waren, ver brak ik het stilzwijgen. Wat wilt u met hem doen vroeg ik. Het liefste liet ik hem dood schieten. Op welken grond Verraad, antwoordde hij. Glimlachend zei ik Dat kan toch, dunk me, niet f Nu, dan verduistering van Staatsgelden. We redeneerden nog wat door over hat lot van den President, en ik trachtte den Overste tot verzachtende maatregelen over te halen. Ik was inderdaad vast besloten, zulk een moord te verhinderen, als ik dat doen kon, zonder mijzelf in 't verderf te storten. Enfin, we zullen de zaak nog een» in overweging nemen, als we hem Binnenkort zal liet kabiiiet-Poin- cnré voor ccn vuurproef komen te staan. Het is indertijd ingehaald met vliegende vaandels en slaande trom, ;elijk voor een militaristisch kabinet betaamt, maar het geniet niet op alle punten den steun van de socialistisch- radicale partij. Poincaré heeft natuur lijk geweigerd de oorlogsbegrooting in te trekken of de bespreking daarvan te verdagen. De nieuwe begrootiug van oorlog voorziet in een reorganisatie van het leger, gebaseerd op een diensttijd van achttien maanden, die wel een ver mindering van de sterkte van 800,000 op 675,000 man ten gevolge zou hebben, maar de kosten van het leger met honderden millioenen francs zou vermeerderen. Bij een stemming zullen de socia- listisch-radicalen waarschijnlijk de weegschaal kunnen doen doorslaan. Da Vrijheidsbond. Het aantal afdeeliugen van den Vrijheidsbond, dat op de algemeene vergadering van 14 Januari jl. 242 bedroeg, is in de laatste I i dagen tot 300 gestegen. Uit de A. R. Partij. De a. r. bladen melden omtrent het Centrale Convent, dat besloten is tot groepeering der lijsten voor de a.s. Kamerverkiezingen iri zes groepen. De kieskringen Dordrecht, Middelburg en Tilburg vormen tezamen één groep. De heer Colijn heeft medegedeeld, dat hij 31 Maart e.k. al zijn betrek kingen in het industrieele leven zal neerleggen om zich geheel te geven aan den arbeid voor de partij. Duitsche verzekeringsmaatschappijen. Op vragen van den heer Van Bijle- veld omtrent de belangen van ver zekerden bij mede in Nederland ge vestigde Duitsche verzekeringsmaat schappijen, heeft de minister geant woord, dat een en ander bij de aanhangige wet op het leveoaverzeke- ringsbedrijf zal kunnen worden geregeld. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 3 Febr. in Nederland uitgesproken 36 faillissementen tegen 31 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Febru ari 1922 196 faillissementen tegen over 162 over hetzelfde tijdperk van het vorige jasr. Arr. Rechtbank U Middelburg. In de .fitting van 3 Februari 1923 werden de volgende zaken behandeld A. J., 21 jaar, koopmanskuecht te Goes, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij in de maand December j.I. te Bruiuisse, Zierikzee en Tiel verschil lende kleedingstukken en stoffen welke gesproken hebben, zei de Overste, terwijl hij opstond en vtn sigaret op stak, Duivels nog toe, we hebben een uur aan ons ontbijt verknoeid, het is zeven uur. Ik volgde hem door de gang, en we traden binnen in de kleine kamer, waar we den President verlaten hadden. De wachten waren er nog, ze hadden het zich gemakkelijk gemaakt, elk in een leuningstoel. Ze sliepen wel niet, maar zagen er toch zeer moe uit. Alles in orde vroeg de Overste. In orde, Excellentie, antwoordde een van hen, hij ligt daar te bed. De overste ging de kamer in, opende de blinden en liet de morgenzon naar binnen stroomen. Toen traden we door de half geopende deur en zagen een vreedzame gestalte, die een zacht snurken liet hooren, rustig in bed liggen. Stalen zenuwen heeft hij, dunkt me, merkte de Overste op. Ja, maar wat een bespottelijke nachtmuts, antwoordde ik, want het hoofd van den President was in wit linnen gehuld. De Overste trad haastig op het bed toe. Hel en duivels 1 schreeuwde 1 {•J,r ijl -Surilyiit 2.VP iptanli Cf> WöScl'd-y Urn: mmstc tyd, oni op itïn .)onmk noy \.ot cKKk-lstocIoaJ hem waren toevertrouwd om te ver- koopen en de opbrengst at te dragen, zich wederrechtelijk h.eeft toegeeigend. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. C. Z., 55 jaar, schipper te Ierseke, werd beklaagd dat hij op 23 Decem ber 1921 te Ierseke opzettelijk aan Comelis Scheele beleedigende woorden lieeft toegevoegd. Eisch f 10 of 10 dagen hechtenis. A. W„ 46 jaar, boerenarbeider te Ellewoulsdijk, werd beklaagd dat hij op 2 Januari j.I. te Ellewoutsdijk toen de rijksveldwachier P. M. Dekker hem naar zijn huis wilde brengen, zich met geweld tegen dien ambtenaar en tegen den gemeenteveldwachter van Doorn heeft verzet, door die ambtenaren te slaan en te schoppen. Eisch f 25 of 25 dagen hechtenis. W. v. L., 45 jaar, vrachtrijder te Ovezaud, was door deu Kantonrechter veroordeeld wegens het vloeken in het openbaar tot f 15 of 15 dagen hech tenis. De ambtenaar van het O. M. was tegen het vonnis in houger beroep ge. komen. De zaak werd thans in hooger be roep behandeld De officier van Justitie eischte f 15 of 15 dagen hechtenis. J. G. M., 27 jaar, schipper te Dordrecht, stond in hooger beroep terecht wegens overtreding van de Binnenseheepvaartwet. Bij vonnis van den Katonreehter te Goes was hij daarvoor vrijgesproken. De ambtenaar van het O. M. was tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. De eisch was thans f 59 of 50 d. hechtenis. C. D., 41 jaar, schipper te .Stave- ntsse, wa> door den Kantonrechter te Goes voor eenzeifde overtreding vrij gesproken. De ambtenaar van het O. M. was ook tegen deze zaak in hooger beroep Eiscb f 50 of 50 dagen hechtenis. Uitvoering der Landarbeiderswet. De minister van Financiën heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld dat hij, waar de staat zulke aanzienlijke sommen beschikbaar stelt voor de ver- we zijn bedrgoen, 't is Johnny Carr Waarachtig, daar lag Johnny en Zijn Excellentie was nergens te vinden. De Overste schudde Johnny ruw aan den arm, en deze sloeg de oogen op. Zeg, zei hij slaperig, vergeet als je blieft niet, dat ik breekbaar ben. Wat is dat voor een vervloekte geschiedenis? Waar is Whittiugham O, Mc. Gregor, ging Johnny voort met een vriendelijken glimlach, en Mar tin. Hoe gaat het, ouwe jongen f Een van die beesten heeft me aan mijn hoofd getroffen. Waar is Whittingham her haalde de Overste, Johnny woest aan den arm trekkend. Zacht een beetjeriep ik, hij is immers ziek. De Overste liet den arm los met een onderdrukte vloek. We zijn quitte, hé Overste vroeg Johnny met zijn beminnelijksten glimlach. De Overste wendde zich tot de wacht, Weet jullie hier iets van vroeg hij streng. De menschen verzekerden beslist, dat ze even verrast waren als hij, en blijkbaar waren ze dat ook, of ze beteriDg van de volkshuisvesting, niet bereid is te bevorderen, dat boven de premie voor woningbouw, ook nog rijkssttun ingevolge de Landarbeiders- wet wordt verleend. Bij de indieniug van een aanvrage ingevolge laatstge noemde wet moet uitdrukkelijk worden medegedeeld, dat geen bouwpremie is aangevraagd en ook voor de toekomst niel gevraagd zal worden. Voorts is gebleken, dat sommige gemeentebesturen aan de in huu ge meente werkzame vereeniging of stich ting voorschotten hebben toegekend voor den aankoop van onroerend goed om dit hetzij dadelijk hetzij later als los land in pacht uit te geven, zonder dat daarbij de verplichting tot allossiog werd opgelegd. Ook hiertegen verzet de minister zich. Landbomo-arbeidswet. Een commissie van 5 leden nit den lloogeu Raad van Arbeid zal binnen enkele weken in eskele plaatsen van ons land een onderzoek instellen, ten einde de noodige feiten te verschaffen, om te kunnen beoordeeleu of in den landbouw met betrekking tot den arbeidsduur, de nachtrust en den Zou- dagearbeid van volwassen mannen sporadisch dan wel op uitgebreide schaal misstanden bestaan. Secretaris is inr. L Niemöller, Java- straat 80 (tel. H. 3447) te 's óraven- hage. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Vrijdag j.I. werd de behandeling van de begrooting van arbeid voortgezet en oefenden de soc. demoeraten critiek uit op de hou ding van den minister i z. de steun verlening voor den woningbouw. Hierbij protesteerde dhr De Jonge (s.d, er tegen dat de regeering dit jaar, slechts „80 millioen voor steun be schikbaar heeft gesteld en moest dhr. Bugge (s-d.) tooh toegeven dal althans te Amsterdam bij de bepaling van de loonen der bouwvakarbeiders excessen niet zijn uitgebleven. Minister Aalberse wees erop dat bij de 80 millioen nog komen de houder tien millioenen, die verleden jaar al zijn toegestaan. Dit jaar zullen meer dan 45000 woningen worden gepro duceerd. In antwoord op een vraag van dhr. Abr. Staalman (v.b) verzekerde de minister dat hij geen bezwaar zou hebben tegen een verlenging van deu arbeidstijd der bouwvakarbeiders tot 10 uur per dag. Maar, zoo zuchtte de minister, de arbeiders in de groote steden willen toch niet langer dan 8 uren arbeiden. (Begint de miuister nu iets van de fnuikende gevolgen te voelen van het wettelijk vastleggen van een minimale arbeidstijd als maximum Voor uitstel van invoering der Vleeschkeuringswet bleek de minister niet te vinden. De heer Bijleve.d (v.b.) klaagde over een post van 2 ton voor aan koop van grond en stichting van een gebouw van het rijksbureau voor drink watervoorziening. moesten volleerde comedianteu zijn. Ze outkeuden ten stelligste, dat er iemand binnen was gekomen of dat ze eenig verdacht geluid in de slaap kamer gehoord hadden. Ze zwoeren bij hoog en bij laag, dat ze voortdurend gewaakt hadden en dat ze eiken indringer hadden moeten zien. Beide mannen hoorden tot de lijf wacht en hij vertrouwde volkomen op hun eerlijkheid, maar ook op [hun waakzaamheid Die menschen, zei Carr, toen hij dat strenge verhoor vernam, hebben er geen schuld aan, Overste. Ik ben daardoor binnen gekomen. Ais u achter het bed kijkt, znit u daar een tweede deur ontdekken. Daar hebben ze mij doorheen gebracht. Ik was een beetje bewusteloos, en wist niet, wat er gebeurde. Wij keken dien kant uit en vonden de deur, en toen wij het bed op zij schoven en haar opendeden, stonden we voor de achtertrap van het huis. Blijkbaar had de President die deur onhoorbaar opengemaakt en zoo de kamer verlaten. Maar hoe kon Carr er in gekomen zijn, zonder leven te maken? Elke vijf minuten heb ik naar binnen gekeken, zei nu een van de De Kribbebijter. Een blijspel uit de school van Blu- menthal en Kadelburg. Een voor-oor- logsch blijspel, waarbij men weer eens op z'n ouderwetsch kan lachen ondanks malaise en griep. En van dit kluchtig familiespel gaf Vrijdagavond het Neder- laudsch Vaudeville gezelschap in de Prins van Oranje een uitmuntend loo- pende en sluitende voorstelling er werd vlot en met een train gespeeld. Het was palent, om met oom Mucky te spreken. Wat een sappig spel gaf de heer Groot- veld in die rol, hoe tintelend van leven was het. Nog beter dan vroeger bij de operette, kwam nu uit, dat de heer Grootveld een van Nederlands grootste komische talenten is. Zijn lach werkte aanstekelijk op het publiek, doorstraalde de geheele opvoeringoom Mucky was in een woord onbetaalbaar. Uitstekend was ook George Verenet als August Schimmelman. Hoe fijn was zijn caricatuur van den onbenulligen Pruisischen landjonker. Zoo weggeloo- pen uit de Fliegende Blatter, die juist van dit type vaak rake teekeningen geeft. Het gebarenspel der honden, de gelaatsmimiek, het was geheel af. Pierre Myin, in de rol van Mr. Erich Mahrenholz, was een geestig causeur, gaf deu jongen rechtsgeleerde „tadellos", en wekte het verlangen hem eens te zien in een puntig Engelsch of Fransch blijspel. E. de Blauw als de Kribbebijter, Julie de Gruiler als Gertrude, zijn ge zellig dik en zoo nu en dan Vlaamsch klappend dochtertje, Jean Stape veld, als zijn zo.m Willy, die tegen des Kribbebijters zin trouwt met het i-ypis- tetje Clara (Alida Crock), dat als huis houdster bij den Kribbebijter wordt binnen gesmokkeld en als zoodanig diens hart steelt, zoodat hij verzoend raakt met de keuze van zijn zoon, alle vier gaven sympathiek, goed spel te genieten. Ook de oude Katrieu, in welke rol wij Minny van OUefeL niet konden herkennen en Frans, de bediende. Vergeten wij niet te vermeldeu dat een uitstekend pianist de tusschen- pauzes die anders te lang waren geweest op prettige wijze vulde. De zaal was maar half bezet. Voor een gedeelte zal de griep hier aan wel schuld dragen. Maar toch was het in 't bijzonder op de lagere rangen nog al leeg. En dat was jammer, want met dit blijspel kan iedereen zich dol amuseeren. Laat men vooral niet te gauw deuken Dat zal wel boven mijn petje gaan. Lach en applaus waren dezen avond „niet van de lucht", Zelfs de waterketel op de kachel proestte het telkens nit. Che, Gem, Koor, Het Chr. Gem. Koor, dir. de heer W. 't Hooft, zal Woensdag a. s. een uitvoering geven in de Soc. Y.O.V. Het programma vermeldt o. m. Athalia van Racine (koor en soli) van F. Mendelssohn Barthoidy, Solisten zijn mevr. II. J. Bor-Rovers (alt) te Vlissingen en de heer A. D. F. v. d. Wart (piano) te Goes. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nr. wachten, die naderbij gekomen was. Hij lag steeds in bed, het eerste uur gekleed. Toen in eens was hij uitge kleed, en het viel mij op, dat hij dat zoo vlug en buitengewoon stil gedaan had, maar verder heb ik er ook niet over nagedacht. Je kunt er op aan, dat de gekleede de President geweest is en de uitgekleede was Carr. Wanneer was dat Zoo wat om half drie, kort nadat de dokter gekomen was. De dokter, riepen we tegelijk. Juist, Overste, dokter Anderson. Daar heb jullie nog niets van verteld, dat die bier geweest is. Hij is ook heelemaal niet naar de kamer van den President, Generaal Whittiugham gegaan, maar hij is zoo wat vijf minuten hier geweest, om cognac te halen, en toen heeft hij nog even met ons gepraat. Na een half uur kwam hij terug om nog iets te halen. Nu begrepen we, hoe de zaak zich had toegedragen. Die laaghartige kleine dokter heeft de hand in het spel gehad. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1