GRIEP Dinsdag 24 Jannari 1922, 109 jaargang. VBIJZINNI6E ERFZONDEH FEUILLETON. Een beduidend mensch. BUITENLAND. Binnenland. Stadsnieuws. N°. 11. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naatnl. Vennootschap Gcesche Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels fl,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Boss' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. (01 IK AM De voorzitter van den Vrijheidsbond heeft zoo juist den vinger gelegd op de wonde plek op het lichaam der partij, toen hij in zijn openingsrede ter algemeene vergadering van den Bond op 14 Januari j.l. gehouden, even een vrijzinnige erfzonde, de kritiek in de eerste plaats op eigen vrienden, aan de kaak stelde. Wanneer er tusschen twee liberalen een persoonlijke (politieke) kweslie is gerezen, vertelt elk der twee zijn op vatting daarvan aan zijn kennissen en vrienden, en een liberaal heeft deze nu eenmaal onder personen van alle richtingen; hij oefent scherpe kritiek uit op zijn persoonlijken tegenstander, die zijn politieke vriend behoorde te zijn en gewoonlijk rusten beide kemp hanen niet, voor ze hun affaire aan de groote klok hebben gehangen en in de dagbladen kolommenlange uiteenzettin gen zijn verschenen. De politieke tegenstanders leenen een gewillig oor aan de klachtei en de kritiek der liberalen, zij etaleeren mede de vuile vrijzinnige waseh, die door het Lu* der biunenkamers-critiek afdoende had kunnen worden gereinigd, voor de oogen der kiezers en roepen met een uitgestreken gezicht en een afkeurend hoofdschudden„Zoo iets komt bij ons toch werkelijk niet voor". Inder daad, de heeren behandelen hun zaken te lmis en bekapittelen elkaar onder vier oogen. En terwijl nu de twee liberalen met roode hoofden naar hun gelijk loopen te zoeken, neemt de anti revolutionair den wijfelenden kiezer op zijn nek en draagt hem naar de stem bus. Reeds kort na de oprichting van den Vrijheidsbond is er zulk een onver kwikkelijk kibbelarijtje geweest, geluk kig terstond gesmoord, en onlangs hebben de vrijzinnig democraten hun verwautschap tot den Vrijheidsbond ook in dit opzicht getoond, toen de leider den Beer (esteijn) niet naar zijn pijpen' kon latend^nsen, en Teenstra zich op z'n teenen vond getrapt. Wanneer zullen de vrijzinnigen eens leeren dat ze hun bezwaren moeten brengen in de vergaderingen van de partij of de afdeeling, dat het daar de plaats is om geschillen te beslechten en bij te leggen. Maar er is nog iets anders. Ook in hel particuliere leven houden onze tegenstanders elkander altijd be schermend de hand boven het hoofd. Zij zijn niet alleen in het politieke leven maar ook in het maatschappelijk leven eikaars medestanders en betoonen zich solidair. Zij vormen bolwerkjes, waartegen de golven des tijds stukslaan zonder al" te veel schade aan te richten zij zijn gemeenschappen geworden bin nen het staatsverband. Hun kracht ligt in hun isolatie, en die versterken zij het neutrale is hun een gruwelde schoolstrijd heeft dit voldoende bewezen. Niet aldus de vrijzinnigen. Daarvoor zijn zij te liberaal en te liebenswürdig. Zij gunnen een ieder het zijne en hun tegenstanders een fair chance. Zij roepen den politieken vijand in zaken zoowel 24 nooit ANTHONY HOPE. Toen ik in de Bank aankwam, ver zond ik korte antwoorden op mijn brieven, en elk van die antwoorden had denzelfden inhoud; namelijk, dat ik op den afgesproken tijd op het officiersfeest in de kazerne zou ver schijnen. Ik zal den lezer niet lastig vallen met de verschillende manieren, waarop ik die gewichtige mededeeling inkleedde. Daarna kwam ik in heftige botsing met Jones. Er waren weinig zaken te doen, en Jones werd bezield met het misdadige verlangen om van die ge legenheid gebruik te maken en een grondig onderzoek in te stellen be treffende den inhoud der kas. De hardnekkigheid, waarmee ik volhield, dat we daarvoor nu geen tijd over hadden, was hem ten eenenmale on begrijpelijk, en ik vreesde zeer, dat ik, als in het vereenigingsleveu als op de scholen, ja, waar niet, een luid „Wel kom" toe, te luider omdat het hun vijand is en hij moest toch eens den indruk krijgen dat hij niet op voet van gelijkgerechtigdheid met de vrienden werd behandeld. En dit zou nu heelemaal niet erg zijn, wanneer te dezen opzichte aan de andere zijde wederkeerigheid werd be tracht. Dit nu is geenszins het geval. Ieder (die eens rond zich ziet in het leven zal voorbeelden te 07er kunnen opmerken. Een en ander heeft tengevolge dat vele liberalen, en niet ten onrechte, het gevoel hebben van te worden ver ongelijkt. Van hun tegenstanders hebben ze niets te wachten en ten opzichte van hun politieke vrienden kunnen ze veelal uitroepenVan je familie moet het je hebben Deze al te groote vriendelijkheid tegenover hun politieke vijanden achten wij eveneens een vrijzinnige erfzonde. En wat meer welwillendheid tegenover hun eigen partijgenooten zou wel aan beveling verdienen. EEN OORLOGS- EN EEN VREDESREDE. De regeeringsverklaring van het kabi net Poincaré, waarvan we in ons vorig nr. onder Laatste Berichten liet een en ander opnamen, en welke als een oorlogs verklaring tegen Duitschland kan wor den opgevat, daar ze tot grondslag heeft: de volledige uitvoering van het verdrag vanVersailles, heeft natuurlijk in Frank rijk in 't algemeen een even schitterende als in Duitschland een slechte pers. Belangwekkend is hel te hooren wat de Engelsche pers over de verklaring zegt. Het lijfblad van Lloyd George, de Daily Chronicle schrijft naar aan leiding van Poincaré's uitlating, dat, indien Duitschland de waarborgen, waarin het tractaat van Versailles voor ziet, weigert, daarvan een verder uitstel van de ontruiming van den Linker- Rijn-oever het gevolg zal zijn, dat Engeland in deze opvatting nooit kan deelen, en zeker niet wegens de loyale houding, die de regeering van Wirth ten opzichte van het tractaat heeft aangenomen. De Daily Express zegtPoincaré geeft er zich geen rekenschap van, dat de redding van Duitschland van bank roet en ondergang niet minder belang rijk is dan het herstel van de verwoeste gebieden. Wat de sancties betreft, zegt de Express, dat het Britsche volk een natie wantrouwt, die in zulk kwestie tegelijk als rechter en jury optreedt. De Parijsche correspondent van de Manchester Guardian zegt„De rede bevat geen hoop voor een wederopbouw van Europa", en hij kenschetst de heele rede als „sta-in-den-weg voor den werheiykcn vrede". Ds Times vindt het veelbeteekenend, dat Poincaré de kwestie van het En- gelsch-Fransche bondgenootschap niet sterk op den voorgrond heeft gesteld. tot het uiterste gedreven, zou moeten verklaren, dat hij over mijn lijk zou moeten stappen, als hij de brandkast wilde naderen.Maareindelijk gelukte het mij hemaf te leiden, door mijn voorstel om eens met Mrs. Jones te gaan wan delen, en toen ik zoodoende met rust gelaten werd, hield ik mij bezig met de laatste voorbereidingen. Ik verbrand de verschillende brieven en schreef een roerenden afscheidsbrief aan mijn vader, waarbij ik van de gelegenheid gebruik maakte, om hem, onder den schijn van grootmoedige vergiffenis, duidelijk te makeD, hoe hij door zijn dwaze han delingen de moeilijkheden voor zijn lieven zoon vermeerderd had. Ik maakte geen testament, want daarbij had ik getnigen noodig en het lag voor de hand, dat het een domme stieek zou zijn, die nu op te roepen. Ook bracht ik, in koortsachtige opwinding, een uor door met het nazien van mijn revolver en het onderzoeken of alles wel in orde was. Eindelijk, om vijf uur, sloot ik de Bank, begaf mij naar de Piazza, wiar ik een eenvoudig maal gebruikte en in zenuwachtige haast de eene sigaar na de andere rookte, totdat bet tijd werd mij te kleeden voor het feestmaal, en ik ben nog nooit zoo Als voorbehoedmiddel woidt geprezen „Vul een glas halfvol met warm water en roer daarin een eetlepel Abdijsiroop. Hiermede vijf inaal daags goed gorgelen. Blijkbaar maakt hij er den sleutel van zijn buitenlandsche staatkunde niet van. In een vredesrede, gehouden op de conferentie der coalitie-liberalen heeft Lloyd George de critiek, die in de bladen onomwonden wordt uitgesproken, in gematigden vorm geuit. Lloyd George zeide o m.„Laat ons dat in onze an— naleu griffenVrede op aarde en wel willendheid onder de menschen". Om vrede te verkrijgen moet een vergelijk worden tot stand gebracht, dat wordt gevolgd door een aanzien lijke vermindering van drefgende wa peningen. De naties moeten voor den vrede net zoo goed iets wagen als voor den oorlog. Het grootste ge vaar, dat de naties titans bedreigt, is dat van het bankroet" Ten opzichte van Duitschland zeide de Britsche premier dat het lijdt aan uitputting evenals de andere naties en uitstel van betaling dus onvermijdelijk is. Paus Benedictus XV t Zoowel door Reuter als door Wolff werd Zaterdagmorgen het overlijden van Paus Benedictus XV gemeld. Later kwam er tegenspraak, bleek het bericht voorbarig, inet onbegrijpe lijke lichtzinnigheid de wereld inge- slingerd. En de president van den Duitschen Rijksdag herdacht den Paus, terwijl deze nog in leven was. Zondagmiddag kregen we het tele gram dat officieel het overlijden van Benedictus XV berichtte. Als opvolger van Pius X werd kardinaal markies Giacomo della Ghiesa op 3 September 1.8i ep 59-jarigcn leeftijd door het Conclave tot paus gekozen Benedictus XV was een bekwaam jurist en diplomaat en tevens een hu maan mensch, wat ook blijkt uit de woorden, die de N.R.Ct. uit zijn eerste encycliek aanhaalt, waarin hij zijn geloofsgenooten voorhield „Een ieder hebbe voldoende aan deze belijdenis: „Mijn naam is christen en mijn bijnaam is katholiek". Van het begin af heeft hij getracht als bemiddelaar tusschen de oorlogvoerende naties het vredeswerk te bevorderen, welke actie hij in voorzichtige banen wist te houden. Geen gelegenheid liet hij voorbij gaan om het liefdewerk voor krijgsgevangenen en gewonden met onpartijdigheid te steunen. Branden- Te Glasgow (Engeland) is door een hevigen brand een schade van ruim een millioen pond aangericht. Te Berlijn zijn de Sarottis-chocolade- fabrieken door brand vernield, waardoor 2500 werklieden werkloos zijn. De blij geweest, als toen eindelijk de tijd van handelen was aangebroken. Terwijl ik bezig was aan het toiletmaken, waarbij ik elk kleedingstuk langzaam, liefkozend aanraakte, met het gevoel, dat ik het misschien voor de laatste maal aantrok en mogelijk niet eens meer uit zou trekken, kreeg ik een tweede bericht van den Overste. Het werd mij gebracht door een bode te paard, dat schuimbekkend voor mijn deur stil stond. Ik kende zijn berijder wel van aanzien, het was de kamerdienaar van den overste. Mijn hart stond stil, toen ik den brief aan nam want ik was zelf de trappen afgehold. De man was blijkbaar in onze geheimen ingewijd, want hij gaf mij de papieren over met een zenuw achtig lachje. Ik moest rijden zoo hard als ik kon, zei hij, en den brief verscheuren als iemand mij tegenhield. Ik knikte en brak den brief open. Ik lasG. is vanavond tegen zes uur uitgeknepen. Ze denken, dat hij naar zijn huis gegaan is. Hij beeft argwaan. Als je hem ziet, schiet hem dan op de plaats dood. Ik richtte mij tot den bode. Heeft ilr. Carr een psard schade wordt op meer dan 50 millioen mark geschat. Menschenlevens zijn ge lukkig niet te betreuren. Het conflict in den Vrijs. Dem. Bond. De heerW. O. A. Koster heeft bedankt als candidaat voor het Tweede Kamerlid maatschap voor de Vrijz. Dem. lijst en tevens als lid van het hoofdbestuur van den Bond, daar het hem onmogelijk is voortaan samen te werken met den bondssecretaris mr. P. J. Oud. Het kamerlid Albeda. Het Kamerlid A lbeda uit Groningen, die onlangs den heer Treub opvolgde, is betrokken in een onverkwikkelijke historie van het roekeloos omspringen met de gelden van de Alg. Gron. Werkliedenvereeniging, en van „Ons Huis". De eerstgenoemde vereenigiug heeft in een alg. ledenvergadering be sloten tot onmiddellijk ontslag van commissarissen, bestuurders en admini strateur, voor zoover die in 1920 zitting hadden. Behalve, dat uit de kas, zonder medeweten der leden de bruiloft van vier heeren zijn betaald, werd 22 Sept. '20 onder commissarissen en admini strateur een bedrag van bijna f 400 verdeeld, waarvin de heer Albeda er f 100 kreeg. Later gebeurde hetzelfde met een onverdeeld winstsaldo van f820. Bovendien werd er f 160 en later f 240 uitgedeeld aan presentiegelden. De Kamerclub van den Vrijheidsbond heeft in deze een onderzoek noodt zakelijk geacht, ten einde te kunnen vaststellen, of de heer Albeda als lid der clab zal kannen worden gehand haafd. Op verzoek van den heer Albeda zal aan de afdeeling Groningen van den Vrijheidsbond worden verzocht een commissie aan te wijzen, die aan de Kamerclub ter zake advies zal uit brengen. De verkoop van kleeren aan Polen. Het grootste deel van de voorraden van de Rijkskleedingvoorziening, mili taire en burgerkleeding, is indertijd verkocht aan de Pooische regeering, op twee jaar crediet, waarvoor 5 pet. Puolsche schatkistbiljetten zijn afge geven, tot een bedrag van 17 millioen gulden. Naar de Telegr. meldt, was de vorige week de crediettermijn ver atreken, maar heett de Pooische gezant de betaling van de 17 millioen ge weigerd. Doet wol niet krimpen! Maakt zijde niet <$eel Piceardstraat, groot te zamen ongeveer 1620 c.A., voor een gezamenlijke pachtsom groot i 25 per jaar en onder voorwaarden. Beschikbaarstelling voormalig Stukken voor den Geiief.ntkkaad. Verkoop grond. B. en W. stellen voor aan den heer J. de Gelleke een stukje grond, aan het Rimmelandplein, groot 16.85 M'. te verkoopen voor f 10, Verpachting grond. B. en W. stellen voor aan F. Duijn- houwer onderhands te verpachten twee thans braakliggende perceehjes grond in Bouwplan I ter weerszijden van de vroeg ik. Neen, hij is te voet weggegcan. Maar op zijn landgoed heeft hij toch paarden f Neen, mijnheer, de Overste heeft ze allemaal van hem geleend. Waarom denk je, dat hij daar heen is gegaan De straatweg naar Whittingham wordt bewaakt, daar kon hijnieiheen. Toch was er nog hoop. De afstand van het huis van den Overste tot dat van JohnDy was langs den landweg tien mijlen, en van Johnny's bezitting tot Whittingham was zes mijlen. De man raadde mijn gedachten. Vlug zal hij wel niet voort komen, mijnheer want hjj is gewond aan het been. Als hij eerst naar zijn huis gaat, wat hy zeker doen zal, omdat hij niet weet, dat si zijn paar den zijn weggehaald, kan hij op zijn vroegst om elf uur hier zijn. Hoe komt het dat hij gewond is vroeg ik, vertel me eens wat de Overste hem gedaan heeft, maar maak het kort. Ja, mijnheer. De Overste had ons gezegd, dat Mr. Carr den nacht bij ons zou overblijven, hij mocht het huis niet levend verlaten, zei de B. en W. geven den Raad in over weging om ook het tweede lokaaltje in het voormalig veilingsgebouw ter beschikking van de afd. Goes vau den Vrijw. Landstorm te stellen, opdat het kan worden ingericht tot bergplaats voor militaire kleeding- en uitrusting stukken. De huursom bedraagt f 1, per week het schoonhonden geschiedt voor rekening der bunrster. Verbouwingsplan J. Droogers. De heer J. Droogers verzoekt a. om bij vernieuwing van het perceel Lange Kerkstraat 21 de rooi lijn te mogen wijzigen b. de gemeeotegang G.G. 12 tus schen voormeld perceel en het pand Lange Kerkstraat 19 over een lengte van bijna 10 meter te mogen over- bouwen op een hoogte van 3 Meter boven de bestrating van die gang en hiervoor in die gang een nieuwen muur te mogen metselen tegen het perceel no. 19 (woonhuis vau De Regt). B. en W. geven den Raad in over weging het verzoek in te willigen onder het stellen van eenige voorwaar den, o.a. dat nit het gedeelte der gang, het welk thans reeds overbonwd is, alle kastplanken en andere zich daarin bevindende voorwerpen verwijderd wor den en verwijderd blijven dat als er» kenning van het eigendomsrecht der gemeente, wat aangaat de beide over- ge rouwde gedeelten, door adressant jaarlijks in de gemeentekas moet wor den gestort een bedrag van i 15, Aankoop strookje g>ond. B. en W. stelle n dei raad voor ten behoeve van den Verkeersweg op Zuid- fieveland een strookje grond, nabjj wachtpost 42, te koopen van de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, voor f 5,De grootte bedraagt 55 c.A. Procedure tegen het C. V. B. Blijkens een schrijven stelt de Gas- commissie voor om deel te nemen aan een actie tegen het Centraal Verreken- kaDtooi voor Brandstoffen (C. V. B.) znlks teneinde te verkrijgen, dat aan de (rnim 1700) deelgerechtigden in het Overste. Tot gisteren liep alles goed en vriendschappelijk af. Mr. Carr was niet erg en de drank, die de Overste hem gaf, scheen niets te helpen integendeel. Gisterenmiddag werd hy in eens oproerig en verklaarde, dat hij weg wou, ziek of gezond. Dus stond hij op en kleedde zich aan. We hadden hem zijn wapens afgenomen en toen hij, beneden gekomen, om zijn paard vroeg, vertelden wij hem, dat hij niet weg kon. Hij zei niets anders dan Maak dat je uit den weg komt, en liep op de voordeur af. Ik kan u zeggen, mijuheer, dat wij geen raad wisten. W ij hadden geen <iu om op hem te schieten, toen bij daar zoo stond, en ik geloof, dat we hem maar door hadden gelateumaar joist toen hij de deur bereikt had, kwam daar de Overate aan. Hei, Johnny 1 zei hij, wat wou je Jullie hebt hier een duivelswerk onderhanden, antwoordde Mr. Carr. Ik geloof, dat je me wat hebt ingegeven. Uit den weg, Me. Gregor, of ik ela je de hersens in. Waar wil jé dan heen vroeg de Overste. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1