N°. 6. Een beduidend menscb. Donderdag 12 Jannari 1922 109 jaargang. BUITENLAND. FEUILLETON. Binnenland. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Provincie-Nieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Nattnil. Vennootschap Goesclie Courant ADV ERTENTIÊN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaa berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. C0UR4IYT CONFERENTIES. Te Washington hebben de vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk, Italië en Japan het Amerikaansche vooistel om het gebruik van vergiftige gassen in den oorlog afgeschaft te ver klaren, aangenomen. Onwillekeurig vraagt men zich af of de heeren mis schien alweer wat verschrikkelijkers hebben uitgevonden. Indertijd immers werden de dum-dum-kogels ook ten doode opgeschreven, maar als een oor- logsfoenii herrezen ze in veel vreeslijker vorm uit hun ascli en de granaten en granaatkartetsen vlogen gierend door de lucht en hun scherven sloegeD won den die tienmaal erger zijn dan die van dum-dutns, scheurwonden, die ongenees lijk waren. We zouden ons dus gaarne willen verheugen over het belangrijke besluit te Washington genomen, maar we kun nen het niet, want we gelooven niet erg in Washingtonwe gelooven niet erg in resultaten van een diplomaten- conferentie, voordat wij deze in tast baren vorm voor oogen zien. En dan nog zouden wij geneigd zijn uit te roepen: „Wat zit er achter datgene wat gij ons voorhoudt?» Want den menschen is zoo vaak wat moois be loofd. Maar van de diplomaten hebben ze het nooit gekregen. De diplomaten zjju meestal zoo glad, dal men er absoluut geen houvast aan heeft, ze kronkelen zoo, dat men er draaierig en een beetje onwel van wordt, evenals wanneer men kijkt naar een bak met glibberige aal. Een voortreffelijk spe cimen van zulk een diplomaat is de leider der Engelsche delegatie, Balfour. Ziet hier hoe de bekende ster corres pondent van de „N. R. Ct.» hem u toont „Shaw heeft de opmerking gemaakt, dat het Enrclsehe volk steeds „een eisch van menschelijkheid' ontdekt in een zaak, welke op een bepaald oogenblik voor z{jn eigen belang nattig of noodig schijnt. De oorlog heeft geleerd, dat de duikboot een bedreiging door zwakkeren vormt van zijn beheersching der zee, zonder dat het belang van Engeland dat wapen noodig maakt. Niets lag dus zoo voor de band als een poging van Engeland om de duikboot verboden te krijgen. Het is bijna roerend, Balfour daar over te hooren spreken niet opdrin gerig, maar wel zeer beslist. Zijn stem trilt zelfs af en toe van innerlijke ont roering, en zijn zachte en hooge ernst is onweerstaanbaar. Hij is niet heftig, zooals Brianden ook gaat hij niet tot uitersten. Bij laat doorschemeren, dat faU Inziet, dat de wereld nog niet rfjp is voor een paradijsach tige periode, waarin slechts slag schip, slagkruiser, lichte kruiser en de nog sneller torpedo-jager de zee onaangevochten znllen be- heerschen. Hjj is niet lastigGroot-Britannië wiJ enkel getuigen, niet dwingen. Bovendien de Amerikanen hebben tot de conferentie uitgenoodigd zij zijn de 19 DOOR ANTHONY HOPE. Ik bedacht ms even. Je kampvechter lot in den dood riep ik, in de grootste verrukking en in 't vaste geloof, dat ik haar gewon nen had. Och kom, doodantwoordde ze overmoedig. Niemand zal sterven. We zullen overwinnen, en dan En dan, zei ik opgewonden, zul je mijn vrouw worden, mijn liefje? Heel kalm boog ze zich nog verder nsar voren sn kuste mij op de lippen. Jack, fluisterde ze, mijn haar streelend, je bent een lieve jongen, maar je bent geen brave jongen. Christina, je zult toch niet met hem trouwen Met hem l Mc. Gregor, antwoordde ik- Jack, zei ze langzaam, ik kan hem levend noch dood uitstaan. Ik ook niet, stemde ik schielijk toe. En ik wil graag een dozijn Presi- gastheeren der conferentievan hen moet het initiatief uitgaan. In het eind stellen de Engelschen toch voor, over de quaestie een openbare zitting te houden. Hughes vindt dat dit niet zeer gelegen komtmaar hij kan niet wei geren zoo'n zitting te laten houden. Hij zou het toch liever eerst eens met een groote commissievergadering willen probeeren. De Engelschen, die zelf aan de pers mededeeling hebben gedaan van hun eiseli, vertellen thans zelf, dat van hun kant al het mogelijke zal worden gedaan om de zaak zoo weinig mogelijk sensationeel te behandelen Zij laten doorschemeren, dat zij reeds van te voren besloten zijn zich te voegen naar den algemeeneu wensoh". Niet alleen in Washington, maar ook in Cannes is een conferentie van staatslieden. Hier is in naam deOpperste Raad, maar zijn in werkelijkheid Briand en Lloyd George bijeen gekomeu om over de Duitsche schadevergoeding en wat daaraan vastzit te spreken. Tot een resultaat is men nog niet gekomen, men is bezig de verschillende stand punten tot elkaar te doen naderen. Engeland is bereid een gedeelte van de soin, waarop het onder het hoofd „schadevergoeding» in 1922 recht zou hebben, prijs te geven. Van de 500 miljoen mark (goud) die het zou moeten ontvangen, eischt het slechts 60 a 70 miljoen, hetgeen zijn aandeel is in de opbrengst van het recht ad 25 pCt, van den Duitschen export. Nu moet men niet denken dat de Engelsche regeering plotseling een iiliintropisebe instelling is gewerden. Engeland maakt dit mooie gebaar een voudig om de mark weer een beetje te doen stijgen, daar bij den tegen- woordigen lagen stand de Britsche industrie Diet tegen de Duitsche kan concurreeren. Engeland heeft voorgesteld dat Duitschland in 1922 in totaal 500 milj. mark (goud) zal betalen, waarvan de helft aan België zal ten goede komen. Maar de Belgische gedelegeerden, on dersteund door de FranscheD vinden dat Duitschland best tweemaal zooveel kan betalen. Aan een boom zoo vol geladen Dit betreft alleen de schadeloosstelling in specie Inmiddels heeft de conferentie der ministers van Financiën te Cannes de overeenkomst van Wiesbaden goedge keurd en aan Frankrijk een bedrag van 1250 millioen goudmark aan leveringen in natura toegewezen. Tus- schen de overige geallieerden zal nog een bedrag van 500 millioen goudmark aan leveringen in natura moeten worden verdeeld. De ministers van Financiën hebben het volgende schema opgesteld België 125 millioen, Engeland 100 millioen, Italië 240 millioen en de overige geallieerde landen 35 millioen. Frankrijk eisebt natuurlijk voor 1922 zUn volle pond en het zal dit ongetwijfeld ook wel krijgen, wanneer het maar goed vindt dat de anderen Duitschland wat zachter zullen behan delen. Voorts wil Frankrijk, dat Enge- land, België en Italië zich garant zullen verklaren voor de veiligheid van Frankrijk. Een viervoudige entente dus. denten overhoop steken, als ik jou dan als prijs daarvoor krijg. Dus je wilt het om mijnentwille doen Dat is mij een heerlijke gedachte, dat jij het doet om mijnentwil, en niet ter wille van het geld. Aangezien de Signorina het onge twijfeld „deed" om het geld, was die redeneering wel een beetje onlogisch, O, het geld is ook niet te ver werpen begon ik. Geldgierig monsterriep ze, ik heb je toch niet gekust, zeg Neen, antwoordde ik, maar je hebt beloofd het in 't vervolg te doen, als ik toestemde. Nee maar, Jack, wat ben jij slim, zei ze, maar ze ging naar de dear, opende die en riep Mc. Gregor toe Mr. Martin stemt toe. Hij zal, zooals u hebt voorgesteld, van avond bij u komen dineeren, om alle bij zonderheden te bespieken. We worden allemaal rijk, Mr. Jones, ging ze voort zonder mijn antwoord af te wachten op haar eigenaardige uitnoodigiDg, en als we ons vermogen in handen hebben, zullen we ook aan u en Mrs. Jones denken. Ik hoorde Jones eenige klanken uitstooten, die als een onsamenhangende uiting van tevredenheid klonken, want Alweer een hondje in den Volkenbond, welke hoe langer hoe minder aan het aanvankelijk gestelde doel blijkt te beantwoorden. Ten slutte dient nog vermeld, dat de Sovjet-republiek de uitnoodiging tot deelneming aau de flnancieele en economische conferentie te Genua heeft aanvaard en dat Duitsche deskundigen naar Parijs zijn afgereisd om zich daar ter beschikking van de heeren in Cannes te houden. In Ierland en in Engeland heerscht »emeene vreugde over het aanvaar- den van de overeenkomst van Londen door de Dail. President de Valera heeft na zijn nederlaag definitief ont slag genomen. Een voorstel om de Valera als piesident te herkiezen kelderde met 6058 stemmen. Na het verwerpen van de herkiezing van de Valera verklaarden Griffith en Collins, de Sinn Fein-onderhandelaars te Londen, dat deze stemming niet legen de Valera persoonlijk was Zij deden een beroep op zijn medewerking. De Valera antwoordde onder ge juich van de geheele vergadering Wij zullen ons niet actief met u be moeien, tenzij wij merken, dat gij iets doet, waardoor gij het Iersche volk schaadt. Als wij tusschen twee kwaden hebben te kiezen, zullen wij om der wille van Ierland het minste kiezen. On- dertnssclien znlien «Ij een bulp leger biyvrn, welks doel de volle dige onafbankeiybeheid van Ierland en dat ter beschikking zal staan als gij ons noodig hebt. (Toejuichingen). Uit deze verklaring blijkt wel hoe onverzoenlijk de Valera is. Collins stelde daarna voor een voorloopige regeering in elkaar te zetten en een algemeene verkiezing nit te schrijven. Dit voorstel zal wel worden aangeno men en het Iersche volk heeft dan de gelegenheid te toonen of het even on verzoenlijk is als de ex-president. Van BeresteynMarchant. De lieer van Beresteyn heeft aan het Haagsche Corr.-Bur. medegedeeld, dat het volgend schrijven van mr. H. P. Marchant (dato 14 Dec.) de directe aanleiding is geweest, dat het persoonlijk geschil tot een onherstel bare breuk werd. Gij hebt zonder overleg met de fractie u als spreker laten inschrijven voor de algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting. Ik kan dit als voorzitter der fractie niet toelaten. Gij ,hebt aten zeggen, dat gij de clubvergadering niet kunt bijwonen wegens een ongesteldheid, die u niet zal verhinderen de openbare vergadering heden bij te wonen. Onder deze omstandigheden zie ik mij verplicht u in overweging te geven, aan de griffie kennis te geven, vóór den aanvang der clubvergadering om kwart over elf, dat gij u als spreker laat schrappen. Dit kan telefonisch geschieden. Is dit vóór 11.15 geschied, dan zal ik aan de fractie voorstellen doen omtrent de verdeeling van het spreek- op het punt van de Signorina was hij ook al net zoo zwak als wij allen, en toen was ik weer overgelaten aan mijn overdenkingen. Die waren echter niet zoo somber, als de lezer misschien ver wacht had Ontegenzeggelijk ging ik mijn hoofd in een strik steken en als de President het andere eiid daarvan in handen kreeg, zou hij het wel heel strak aantrekken, dacht ik. Maar aan den anderen kant was ik buitengewoon verliefd en had ik buitengewoon veel schulden, en het plan opende voor mij de beste vooruitzichten, mijn liefde te bevredigen en mijn zakken te vullen. Voor een jongmensch is het leven zonder liefde niet veel waardvoor een man op rijperen leeftijd is, volgens mijn idee, het leven niet veel waard zonder geld, maar nog waardeloozer wordt het, wanneer men verantwoor delijk gesteld wordt voor geld, dat men hebben moest, maar dat men niet bezit. Eu zoo nam ik vroolijk en wel het spel in handen en verbeeldde mij dat de inzet wel waard was om een leven voor te wagen. Mijn blijheid werd wel een beetje getemperd door den ge dwongen omgang met Mc. Gregor, dat het gevolg van de zaak zou worden, maar daar was nu eenmaal niets aan te doen, en ik wist, dat hij zich tot rantsoen en de volgorde der sprekers. Is dit vóór 11.15 niet geschied, dan zal ik aan de fractie voorstellen te besluiten, den voorzitter der Kamer te verzoeken, bij den aanvang der vergadering aan de Kamer mede te deelen, dat gij door de fractie niet meer geacht wordt, van haar deel uit te maken. Ik zal dan met den voor zitter der Kamer overleggen, welke gevolgen dit eventueel besluit zal heb ben ten aanzien van de rantsoeneering. Mocht de clubvergadering mijn voor stel niet aannemen, dan zal ik het voorzitterschap vau de fractie neer leggen en den voorzitter der Kamer verzoeken, daarvan mededeeling te doen bij den aanvang der vergadering. (w.g.) Marchant. De heer vsn Beresteyn deelde mede, dat hij vooits op het oog had den brief, door den heer Marchant gericht aan de federatie Zeeland van den Vrijzinnig-Democratischen Bond, naar aanleiding van de verdediging van den heer van Beresteyn tegen de lasterlijke aantijging, dat hij bij de verkiezingen van 1918 den heer Limburg uit de Kamer zou hebben gedrongen. De inhoud van dien brief reeds was van dies aard dat de heer van Beresteyn den heer Marchant niet langer wenschte te woord te staan. Naar het. Vaderland verneemt heeft de oud-minister, Mr. A. van Gijn, per circulaire vele gelijkgezinden aangezocht tot de oprichting van een bezuinigings partij. Nader meldt de N. R. Crt. Dit bericht berust op een misverstand, is in elk geval voorbarig, aangezien de onder- teekenaars van de circulaire, naar ons bekend was, zich over den organisatie vorm van hnn actie nader wenschen te beraden, zoodat de oprichting van eep afzonderlijke partij, als het woord be zuinigingspartij zou doen vermoeden, nog niet in hnn vernemen kan liggen De Kamerverkiezingen. Prof. Slotemaker de Bruine heeft, zoo meldt De Nederl., meegedeeld, dat het hem onmogelijk is, een Kamercan didatuur te aanvaarden. Zalig de onwetenden 1 De Minister van Oorlog heeft, naar wij in het Tijdschr. v. Geneesk- lezen, in verband met een te Amersfoort gehouden lezing over geslachtsziekten, doen weten, dat het houden van der gelijke verplichte lezingen zijn goed keuring niet kan wegdragen, omdat daardoor miliciens, die weinig bekend zijn met dit onderwerp, door nieuws gierigheid opgewekt kunnen worden zich met zaken te gaan bezighouden, waardoor zij op verkeerde wegen kun- nen geraken. Oesters. Men schrijft uit Ierseke aan de N.R.Ct. Sprak men bij den aanvang van de oestercampagne over een abnormaal sterftecijfer van 50 a 60 pet. dan was dit slechts een gissing. Nu de helft van de campagne achter den rug is, kan men uit de vergelijking van de ledige schelpen met de oesters, die samen opgevischt worden, met zeker heid vaststellen, dat dit cijfer niet overdreven was. Het gewone sterfte cijfer stellen de kweekers, die daarvan statistieken bijhielden op gemiddeld 30 pet. Een bevredigende verklaring van deze overgroote sterfte schijnen de bacteriologen niet te knnnen geven. Meenden sommigen eerst, dat de over produce de oorzaak was, nn ia Engeland en Frankrijk in welke landen van overproductie geen sprake is dit sterftecijfer ten minste even >g is, moet men daarvan wel terug- komen. Eigenaardig is, dat van ziekte 'j de overblijvende oesters geen aprake is. Integendeel, de viseh mag zeer goed genoemd worden. Wij blijken indertijd te dezer plaatse niet te veel gezegd te hebben, toen wij meenden, dat de natuur zelf op drastische wijze een eind aan de overproductie scheen willen maken. Bij sommige kweekers nl. is de voorraad reeds uitgeput, en men vraagt zich af, of wel tot het einde van de campagne (April) aan alle aanvragen zal kunnen worden voldaan, niettegenstaande de vraag geringer is dan in vorige jaren. De verzending tot uit. Dec. jl. die 18 millioen bedroeg, is toch reeds 4 millioen ten achter bij hetzelfde tijd vak van 1920. Vooral België vraagt belangrijk minder. Vorig jaar 15 Va millioen in de eerste helft der cam pagne, thans slechts 6 millioen. Dit ztl vooral aan de veel hoogere prjjzen dan vorige jaren moeten worden toe geschreven. Daartegenover staat, dat Engeland tot nu toe ruim 8 millioen vroeg, of 6 millioen meer dan in 1920. Frankrijk en Nederland zelf blijven bij het vorige jaar weer heel wat ten achter. Niettegenstaande de belangrijk hoogere prijzen is èn door de abaor- male sterfte èn door de hooge exploitatiekosten, waarbij voor velen nog een gevoelig ve<lies door den Novemberstorm komt, het bedrijf, voor al voor de grootere kweekerB, nog niet loonend. Wat dezen ook veel afbreuk doet is het steeds toenemende „door de lijn visschen." De perceelen zijn namelijk door lange staken, die boven het water uitsteken, afgebakend. De perceelen van beunhazen en bona-flde kweekers liggen door elkaar. De visscher, die op zijn perceel visoht, moet dus binnen de denkbeeldige ljjnen tusschen deze bakens getrokken bljjven of hij vischt op buurmans perceel. Nn gebeurt dit niet juist altijd, maar nimmer werd er zooveel over gejammerd als de laatste jareD. mij evenmin voelde aangetrokken, als ik tot hem, ea voordat ik het wist kwam ik tot de ontdekking, dat ik al zoo ongemerkt aan het peinzen was over de redetwisten, die er ontstaan zouden tusschen den nieuwen President en zijn Minister van Finautiën, als het plan doorging Maar de Signorina haatte hem, en naar allen schijn hield ze van mij. Onder zulke overpeinzingen lag ik in mijn stoel en voor mijn geestesoog verscheen het beeld van mijn toovergodin, terwijl ik het vrij heidslied floot, zóólang tot het tijd was om te gaan ontbijten, een gewoonte, die zelfs door samenzweerders niet mag worden vergeten. HOOFDSTUK VII. De mijn wordt gelegd. De ochtendsamenkomst hadden we gewijd aan de algemeene grondslagen en aan de ontvlamming van onze geest drift den avond gebruikten de samen zweerders voor een overzicht over bij zonderheden en we hielden een zeer lange, ernstige bespreking, ten huize van de Signorina. Mrs Carrington werd na het diner aan het verstand gebracht, Wolphaurtsdljk. Te Goes is in den ouderdom van 83 jaar overleden de heer M. Weststrate, oud-secretaria en gemeente-ontvanger van deze gemeente. zwoeren elkaar trouw. De nitslag van onze beraadslagingen was een mooi plannetje, welks om trekken hier volgen vandaag was het Dinsdag. Vrijdagavond zou de Overste met twintig voor niets terugdeinzende patriotten, die hij eerst met lijf en ziel aan zich verknocht had, door middel van niet minder dan vjjftig dollars per man, het Gouden Huis bestormen, en zich meester maken van den President en van al zijne zich daar bevindende gelden en papieren van waarde. Als het vermeden kon worden, zou niemand gedood worden, maar anters zou er ook niet worden geaarzeld. Me Gregor wilde den Pre sident niet ontzien, ma.tr daarop stond ik beslist en de Signorina ook, zoodat hij toegaf. Ik wenschte vnrig tegen woordig te zijn bij dien nachtelijken aanval, maar ik werd dien avond ergens anders verwachter zou dan namelijk een feestmaal gegeven worden in het officierscasino, ter eere van een gebeurtenis uit de Vaderlandscns ge schiedenis, en ik had de opdracht om de toast op den handel van Aureata- land te beantwoorden. dat zij hoofdpijn had, en maar liever naar bed moest gaan, en zoo zaten we van tien tot óón uur bij elkaar en [Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1