Twink Een beduidend meusch. akecol Lux Wascht en verft teQefykeréyd N°. 5, Dinsdag 10 Januari 1923. 109 jaargang. BUITENLAND. het gevloekte staatshoofd FEUILLETON. PASTILLES Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Binnenland. kunnen met Twin Mé .succesvol behandeld wonden. U. heeft de keus uit achttien kleuren'. Uw verbeelde ityden blouse,Uw verschoten toiletje alle3 wordt weder als nieuw. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Conrant ADV ERTENTIËN van 15 regels f 1,30 elke regel meer 2d cent. Driemaal plaatsing wordt tweamaa berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers_5 cent. en Kleeatren9 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 unr voormiddag. COURANT Op aanklacht van zijn ouden, half blinden vader heeft de Joodsche Kerk Leon Bronstein, alias Trotski, als een vijand van God en de menschen, met de zeven Joodsche vloeken verdoemd en hem vervallen verklaard van de Joodsche gemeenschap. Naar de Ber- lijnsehe correspondent van de Daily Express mededeelt, heeft deze typisch Joodsche plechtigheid plaats gehad in de kleine synagoge van Jekaterinoslaf. Na den gewonen Sabbathdienst, toen de kerkgangers op het punt stonden, de kerk te verlaten, sprak de rabbi Een Joodsche broeder wenscht een Jood te beschuldigen. Daarop stond achter in de kerk een oude halfblinde man op, die steunende op zijn zoon naar de ark strompelde. Dit was Mozes Bronstein, de vader van den Russischen dictator. In de lange zwarte kaftan van den Oosterschen Jood, op het hoofd een klein zwart kapje en in de handen de gebedenriem, was hij het toonbeeld van waardige droefenis. Voor de ark buigend zeide Mozes Bronstein met bevende stem lk be schuldig Leon Bronstein, een lid van onze gemeenschap. Waarin bestaat deze beschuldiging? vraagt de rabbi. Hij heeft het geloof zijner vaderen afgezworen. Hij heeft zich een vijand van hel Jodendom betoond. Hij is de vloek der menschheid geworden. En de bewijzen vraagt de rabbi, waarop Mozes Bronstein antwoordde Ieder lid onzer gemeenschap is een getuige, iedere Rus, de heele wereld. Alle aanwezigen getuigen gezamenlijk. Zoodra de stilte hersteld is, verklaart de rabbi het bewijs geleverd. Wat moet ik doen vraagt hij op dramatischeu toon. Ik wenscb, dat Leon Bronstein nit de gemeenschap der loden wordt verbannen. Ik wensch, dat hjj vervloekt en verdoemd worde met den vloek, welke sedert de schep ping der wereld alleen is gesproken tegen de vijanden van God den vloek van welken geen vergiffenis is, noch op deze aarde, noch in de hel, noch in den hemel. Als een profeet uit het Oude Tes tament staat Mozes Bronstein daar met opgeheven armen, het gelaat ten hemel gewend, vragende dat erger dan de dood zijn zoon zal treffen. De gemeente staat op en met opge heven armen roept iederHij worde uitgebannen. Hij worde vervloekt. Hij worde verdoemd. Een priester legt de hand aan den heiligen hoorn. Hij blaast naar de vier windstreken en roept telkensHoort Israël, hoort. Dit ie de naam van uw vijand Leon Bronstein heeft het geloof zijner vade ren afgezworen. Leon Bronstein heeft zich een vijand van de Joden betoond, Leon Bronstein is de vloek der menschheid geworden. Daarop worden plechtig de zeven 18 DOOR ANTHONY HOPE. Wat wilt u doen vroeg ik nog maals. Met uw hulp, Martin, zullen we deze schanddaad verhinderen. We zullen, hier dempte hij zijn stem, maar dat was onnoodig, want op vrooljjken toon, de handschoenen boven haar hoofd zwaaiend en een „pas seul" voor mij dansend, viel de Signorina hem in de rede met de ondubbelzinnige woor. nen Leve de revolutie hiep hiep hoera Ze zag er uit als een godin van de vrijheid in haar beste stemming en een Paiijschen hoed op. Ik verloor mijn geestelijk evenwicht, lk sprong op, pakte haar om het middeu en danste als een dolle met haar de kamer rond, terwijl zij de marseillaise er bij zong, Hond je in Godsnaam stil, riep Mc. Gregor met een fluisterstem, en hield me vast, toen ik langs hem heen vloeken voorgelezen. Een voor een blaast de rabbi de zeven kandelaars uit en er heersch een halfduister. Leon Bronstein is uitgeworpen en vervloekt. Maar gij, Mozes Bronstein, 1 vraagt een hooger straf. De wet van God dwingt mij u tc vragen, of gij wilt, dat hij in alle eeuwigheid vervloekt zij. Doodsche stilte heerscht in de kerk. De rabbi wacht op het antwoord van den vader. Mozes Bronstein is op de knieën gezonken en bidt. Op de knieën liggend roept hij en zijn stem klinkt als die van een gemartelde Hij zal vervloekt zijn tot in alle eeuwigheid. Een angstkreet klinkt te midden der dreigende stilte. Het is de oude moeder van Trotski, die het niet langer verdraagt. Zij valt in zwijm. De kandelaars worden weder ont stoken, de moeder komt weder tot zichzelf en langzaam stroomt de syna goge leeg. Maar voor hen en voor alle Joden op de wereld bestaat geen I .eon Bron stein meer. De dictator van Rusland heeft opgei houden Jood te zijn. Revue Het bericht dat de Valera nog voor de stemming door de Dai! over de Britsch- Iersche overeenkomst zijn ontslag gevraagd heeft als president der Sinn Eein republiek, deed, hoewel deze ontslagaanvrage weer ingetrokken werd, vermoeden dat het verdrag zou worden aangenomen. Dit is dan ook geschied. Het 61 tegen 67 stemmen heeft de Dull Eireann de overeen komst van Londen goedgekeurd. Met spanning kan nu worden uitgezien naar de houding die door Ulster zal worden aangenomen, want eerst als de vrede tusschen Sinn Eein en Ulster is geteekend zal er rust heerschen op het groene eiland. De conferentie te Cannes van den Oppersten Raad is het er over eens geworden dat aan Bnltschland nit- stel van een gedeelte van zijn be talingen voor 1922 zal moeten worden toegestaan. De voorwaarden, waaronder dit uitstel zal worden verleend, zijn evenwel nog niet vastgesteld. Duitsche gedelegeerden zullen naar Parijs worden geroepen, om zich daar ter beschikking van de conferentie te houden. Zij zullen eerst naar Cannes vertrekken, als aldaar tusschen de geallieerden overeenstemming is bereikt Voorts is in beginsel besloten dat in Maart, vermoedelijk te Genua een inter nationale conferentie van financieelen en economischeu aard zal worden ge houden. Alle Europeesche mogend heden, met inbegrip van Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije en Rusland, zouden worden uitgeuoodigd daarheen vertegenwoordigers bij voorkeur de eerste ministers te zenden om te beraadslagen over het economisch en financieel herstel van Europa. Over de kwestie der Duitsche scha deloosstelling zal te Genua evenwel niet mogen worden gesproken. draaide, als men het hoort 1 schei uit, Christina, schei uit, zeg ik. De Signorina hield op. Meent u mij, Overste Me. Gregor? vroeg ze. Ja, zei hij, jou en dien onwijzen Martin. Zelfs in tijden van de revolutie Overste, sprak ze, is beleefdheid een schoone deugd. Maar in den grond hebt u gelijk. We zullen weer ver standig worden. Hijgend uaar adem, gingen we zitten en de Signorina bleef nog steeds, tus schen haar ademhijgen door, het lied der vrijheid neuriën. lk nam het gesprek weder op en zeiZoudt u zoo groed willen zijn Overste, ons uwe plannen mee te dee- len. Ik wist wel, dat men hier te lande een revolutie tamelijk licht telt, maar manschen, die daar nog niet aan ge wend zijn, verbeelden zich, dat men daarvoor een zekere handigheid moet hebben. Wij zijn maar met ons drieën Ik heb het leger achter me, antwoordde hij trotsch. Daar in de voorkamer i vroeg ik, mij een kleine scherts veroorlovend over de sterkte der strijdkrachten in Aurea taland. ROOKERS nemen de lastige droogte in den keel het ge makkelijkst weg met Rijkslandbouwproefstation Goes. In het verslag van het Rijksland bouwproefstation te Goes, over het tijdvak 1 Juni 19101 Juni 1921 wordt o.m. vermc d dat door de benoeming van dr. Sack, gouverne ments-scbeiknndige :e Paramaribo, eindelijk kon worden voorzien in de lang bestaande vaca.ure van een schei kundige, tevens belest met de leiding van het laboratorium. Door de benoe ming van dr. Sack kon tevens een begin worden gemaakt met de inrich ting van een laboratorium voor bacteri ologisch onderzoek. Een groot verlies leed het station door den dood van den bekwamen amanuensis G. C. van den Ende, die reeds meer dan 23 jaar aan den dienst was verbonden. Onderzocht werden in dit verslag jaar 892 monsters (v.j. 899), waarvan 185 uit 42 gemeenten in Zeeland. Over het onderzoek der z.g. heimmiddelen lezen we o.a 3 monsters Lysine, een vloeistof aanbevolen als ontsmettings- en con serveermiddel, middel tegen mond- en klauwzeer, voor wondbehandeling enz bevatten als werkzaam bestanddeel hoofdzakelijk chloorzink en zeer geringe hoeveelheden formaldehyde in verschil lende concentraties, verder vrij zoutzuur en niet onbelangrijke hoeveelheden keukenzout, Plantenextractiefstoffen weinig of geen. Over de waarde durven wij geen oordeel vellen, wel meenen wij, dat gezien de samenstelling, het preparaat veel te duur is1 monster bestaande uit een middel ter bestrij ding van den meeldauw" bleek uit niets anders dan uit soda te bestaan 1 monster smeersel bestond uit een mengsel van kamfer, olie (vermoedelijk ricinusolie), ammoniakzeep en wateren werd gebruikt bij kneuzingen, spier verrekkingen enz. bij huisdieren1 uit Oostenrijk geïmporteerd poeder moest dienst doen als bestrijdingsmiddel van schadelijke dieren in den bodem speciaal bij vruchtboomen, en zon tevens bemestend werken. In het monster kon slechts humushoudend (turf)-zand geconstateerd worden monster Thomas Bigg's waschmiddel voor schapen en lammeren bleek te beslaan uit arsenigzuur (rattekruid Hoor eens, Martin, bromde hij als je met ons wilt meewerken, dan moet je die flauwe aardigheden voor je houden. Niet kibbelen, heeren, kwam de Signorina tussohenbeide, dat is tijd verknoeien. Leg hem ene plan maar uit, terwijl ik een beetje bekoel. Ik vond dat een verstandigen raad, Neemt u me niet kwalijk. Overste, zei ik. Maar zou datvernieti gen van de Slaatsschuld geen bijval vinden bij het leger Als hij die schuld los maakt, kan hij de soldij betalen Zeer juist, antwoordde hij. Daar om moeten wij onzen slag slaan, voor dat die kant van het vraagstuk tot hes doordringt. Ze zijn letterlijk aan 't ver hongeren, en voor tien dollars per man zonden ze den duivel zelf tot President kiezen. Heb jij geld, Martin Ja, zei ik, wel wat. Hoeveel Tien duizend, antwoordde ik, dat heb ik klaargelegd voor de renten. Dat heb je dus nu niet meer noodig. Natuurlijk wel, voor de tweede leening, begrijpt u Luister eens, Martin, geef mij die tienduizend voor de troepen. zwavel, kalizeep en kaliloog. Wegens de hoogst giftige eigenschappen is het gebruik aan bedenking onderhevig. De opmerking wordt gemaakt dat de rubriek technische hulpstoffen 7oor land- en tuinbouw nog steeds niet genoeg waardeering ondeivindt, terwijl toch nog zeer geknoeid wordt op het gebied van wagensmeer, hoevensmeer, ledersmeer, machinesmeer enz. Over onvoldoende inzending, ver pakking, hoeveelheid van de ingezon den monsters, valt nog steeds te klagen Concept-program van Actie van den Vrijheidsbond. III Wij geven het slot van de toelich tingenbij de punten van het concept- irogram van Aetie van den Vrijheids bond Behoort eenerzijds aan de sociale wetgeving krachtig te worden voortge bouwd, anderzijds moet worden ge broken met even omslachtige ei kost bare als te dwingende overheidsinmen ging op dit terrein. De verzekeringewetgeving behoort te worden herzien en vereenvoudigd, waar bij moet worden gestreefd naar rege lingen, voortvloeiende uit de samen werking vaa groepen van werkgevers en werknemers met slechts controlee- rende taak van den staat. Een bloeiende land- en tuinbouw is voor de economische ontwikkeling van het hoogste belang. Formalistisch in grijpen en uniforme regelingen leiden op dit gebied meer nog dan elders tot verstarring. Waar misstanden ten deze bestaan, behooren deze door gemeen schappelijk overleg der groepen te worden tegengegaan. De industrieele en handeldrijvende middenstand is zoowel voor productie als distributie een onmisbare factor in onze samenleving. Wel verre van naar socialistische gedachte te moeten ver dwijnen, dient hij zich beter te kunnen ontwikkelen en bewegen. Nederland behoort in vertrouwen op de toekomst van den Volkenbond tot zijne ontwikkeling en tot iedere poging om tot beperking van de bewapening te geraken met alle kracht bij te dragen. Hoewel een beperkte, doch goed uitge ruste weermacht voorshands nog niet kan worden gemist om Nederland te behoeden voor een oorlog en om ons grondgebied te handhaven, is ook ten deze een verlaging van de budgetten een eisch van noodzakelijkheid. Aan de achterstelling van de vrouw worde een einde gemaakt en de wettelijke positie, vooral der getrouwde vrouw worde verbeterd. De maatschappelijke beteekenis van het moederschap kome o.a. tot uitdruk king in een ruimere uitbreiding van de bestaande moederschapszorg in den vorm van consultatie-bnreanx, kraam- vronwen-kliniekeD, kraamverzorging en moedercursnssen. De moederschapsver zekering met haar onvermijdelijken nasleep van ambtenarij en premievrije moederschapsnitkeering, die het steunen op den Staat doet toenemen, worde uitdrukkelijk afgewezen. Schaar je aan onze zijde, en op den dag, dat ik President word, geef ik je de driehonderd dnizend terug. Zie je toestand nu eens helder in. Ik wil niet beleedigd zijn, maar het is toch een qnaestie van Zelfbehoud, vnlde ik aan, ja dat is het. Maar waar wilt u dan die drie honderd dnizend vandaan halen om van uw eigen aandeelen niet eens te spreken Hij heeft dat geld nooit uitge geven, zei hij, zijn stoel wat dichter naar de mijne trekkend en zich voor overbuigend. Hij heeft het ergens ver stapt, het grootste gedeelte tenminste, Heeft Carr n dat ook verteld Hij wist het niet zeker, maar hij vertelde mij wel zooveel, dat ik het er best uit op kon maken. Behalve dat, voegde hij er bij met een blik op de Signorina, hebben wij nog andere redenen om het te vermoeden. Geef mij de tienduizend. Je zult je leeniug terug hebben, en als je wiit, kun je minister van Financiën worden. Wij weten beslist, dat het geld voorhanden is, niet waar Signorina Zij knikte bevestigend. En als het mislukt? Hij haalde een aardige, kleine revol- eeri djeheel "rueQwé kleur» trou willen ^even- VERVAARDIGD DOOR DE FABRIKANTEN I VAM Ook in deze zorgelijke ujdeu inag niet worden vergeten, dat wetenschap en kunst factoren zijn tot behoud van de geestkracht van het volk en verhef fing van het geestelijk leven. Aanmoe diging en steun van staatswege worde daarom als plicht beschouwd. Hervorming van het onderwijs ten einde dit meer te doen beantwoorden aan de eischen van het practische leven is dringend geboden. Einddoel behoort te zijn, dat ieder de ontwikkeling ver- krijge, die hem geschikt maakt voor de samenleving, welke hem uithoofde van zijn aanleg en bekwaamheid toekomt. De verlaging van bet peil van het on derwijs en de nivelleering van de school programma's mede als gevolg der nieu we Lager-ouderwijswet, stasD dit doel in den weg. Herziening van de wetge ving op dit punt is derhalve allereerst noodzakelijk. Opvoeding van het kind voor zijn taak in gezin en maatschappij sta hierbij op t'en voorgrond. In Oost- en West-Indië worde ge streefd naar een harmonische ontwik keling van alle bevolkingsgroepen. Ou der behoud van den band met het Moe derland worde aangestuurd op geleide lijke invoering van zelfbestuur in Ne ver te voorschijn hield den mond er van even tegen zijn oor en stak ze toen weder in zijn zak. Heel duidelijk, Overste, zei ik. Wilt u mij een half unr bedenktijd geven Ja, antwoordde hij. Je zult mij wel niet kwalijk nemen, dat ik zoolang ia de andere kamer ga. Ik vertrouw je natuurlijk wel, maar met zulke dingen... Ja, ja, ik begrijp u viel ik hem in de rede. En u, Signorina Ik zal ook daar wachten. Ze stonden op, gingen de kamer nit, en ik hooide hen een gesprek aan- knoopen met Jones. Ik bleef op mijn stoel zitten nadenken. Maar nauwelijks waren er een paar minuten verloopen, toen ik merkte, dat er achter mij een deur werd open gedaan. Het was de Signorina. Ze kwam achter mijn stoel staan, en zich naar mij overbnigend, sloeg zij haar armen om mijn hals. Ik richtte mij op en keek in een guitig lachend gezichtje. Hoe is het met de roos, Jack vroeg ze. Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1922 | | pagina 1