Fa.A.S.J. DEKKER, Nc. 158. Donderdag 29 December 1921 108 jaargang. BUITENLAND! Binnenland, PASTILLE5 Provincie-Nieuws Hofberg Petrof Blüthner GoesUtrecht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f_2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME tt COllRAW Uitgave Naaml. Vennootschap Gceeche Courant 'HSSpïiie en Kleentvens Ross' Drukkers-en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20 elke regel meer 21 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleentvens Rass' Drukkers-en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. BERICHT. De *Nieuwjaarseourant zal Zaterdagmorgen (Oudejaars dag) in plaats van Vrijdag avond verschijnen. Advertenties moeten als ge woonlijk Vrijdagmiddag vóór 12 uur voorm. worden opge geven. De Directie. Een noodzakelijke revisie. In het begin van Januari zal te Cannes een bijeenkomst worden ge houden van den Oppersten Raad der geallieerden, waar, naar Briand in de Franoshe Kamer heeft medegedeeld, niet de geringste opoffering van Frankrijk zal wor pen geëischt en waar geen sprake zal zijn om liet verdrag van Versailles in te trekken, omver te werpen of aanzienlijk te wijzigen. Deze mede- deeling houdt waarschijnlijk het resul taat in der besprekingen, welke Briand en Lloyd George te Londen hebben gevoerd. Dit houdt in, dat het ver drag wel eenigszins (niet aanzienlijk) zal worden veranderd. Dat het verdrag herzien wordt is noodzakelijk in de eerste plaats voor de geallieerde landen zelve, in de eerste plaats Engeland. Dat de bloei van den Britschen handel en van de industrie hevig aan bet tanen is, kan blijken uit de volgende cijfers. Het totaalcijfer van den Britschen buitenlandsclien handel steeg van 390 millioen pd.st. in 1913 tot ruim 1 milliard pd. st. in 1920, om in 1921 tot 518 millioen pd.st. terug te loopenhoudt men echter rekening met de wijziging in het prijspeil, welke zich in den loop dier jaren op de goederen- en productenmarkt heeft voltrokken, dan staan de cijfers van 1920 en 1921 gelijk met 284 mill, pd.st. en 180 millioen pd.st., berekend naai de in 1913 geldende prijzenhetgeen dus niets anders zeggen wil dan dat de omvang van den buitenlandscben handel in beide jaren, vergeleken met vóór den oorlog resp. met 40 en 54 pet. is achteruit gegaan. De uitvoer van nijverheidsproducten was in 1922 22 pet. minder dan in 1913; de ge- exporteerde hoeveelheden grondstoffeu en halffabrikaten bedroegen in 1921 slechts 37 pet. van die in 1913. In de textielnijverheid vertoont de uitvoer van katoenen garens een achteruitgang van 60 pet., van wollen en zijden sloffen een daling van resp. 49 en 70 pet. De oorzaak van deze malaise schuilt eensdeels in de bevoorrechte positie op de markt der Duitsche industrie, door de lage valuta, anderszins in het feit dat b.v. Duitschland en Rusland niets kun nen koopen waardoor het aantal afne mers van de producten der Britsche industrie aanmerkelijk is gekrompen. Een verbetering van het vredesverdrag voor Duitschland zou in een en ander een verandering ten goede kunnen brengen, er zou meerder evoawielit komen in de internationale economische betrekkingen wat ook voor andere lan den van guustigen invloed zou ziju Te Washington zijn de dnikbooten op het tapijt gebracht. Engeland wilde dit gevaarlijke wapen, waarvan het in den oorlog zoo een groot nadeel had ondervonden geheel afschaffen, maar enkele andere landen, die juist een aantal mooie nieuwe booten klaar had den, of de plannen voor bijzonder goede moordbooten, waren daar tegen. Ame rika is toen met een tusschenvoorstel gekomen dat Engeland en de Ver. Staten de duikboot-tonnage tot 60,000 toil zonden verminderen en Japan, Frank rijk en Italië de huidige sterkte zouden handhaven. De Dail Eireann beraadslaagt nog altijd over de Britsch-Iersche overeen komst. Faillissementen in Nederland Volgens mededeeling van het Han delsin formatiebui eau van Van der Graaf Cu.*8 Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 23 Dec. in Nederland uilgesproken 42 faillissementen tegen 39 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Dec 1921 2124 faillissementen tegenover 1389 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Raad van Arbeid te Heerenveen heeft besloten, niet te voorzien in de vacature van secretaris van dien raad, ontstaan door het bedanken van den heer J. v. d. Heij. De lieer Colyn. Hoewel de heer H. Colijn tot 1 Jan. 1923 contractueel verplicht is te blijven optreden als directeur van de Bataaf- sche, zal hij toch bij de verkiezingen van het volgend jaar geplaatst worden als eerste candidaat 'op de lijst der A.R. Partij. Hij zal evenwel niet dade lijk zitting nemen in de Tweede Kamer. De heer Colijn zal nl. gebruik maken van de nieuwe bepaliug, die voorkomt in de deze week door de Eerste Kamer aangenomen wijziging der Kies wet, volgens welke een gekozen can didaat vocrloopig mag bedanken om dan later weer in aanmeiking te komen. De bedoeling is, dat in de nieuwe Kamer de plaatsvervanger van den heer Colijn zal zitting nemen totdat het contract van dezen laatste met de Bataafsche is geëindigd. De heer Colijn zelf zal dan eerst in het voorjaar 1923 in de actieve politiek terug keeren. (Tel.) U zult verwonderd zijn over de snelle verlichting bij hoest en heesch- heid, wanneer U gebruikt lïoedekenskerke. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. O.a. werd mede gedeeld dat de gemeente-begrooting dienst 1922 werd goedgekeurd. Tot lid van het Burgerlijk armbe stuur werd herbenoemd dhr. de Regt, en tot lid van de Commissie van toe zicht op het lager onderwijs dhr. J. de Reij. Aan den gemeente-veldwachter S. Roelse en den gemeente-kantonnier M. de Pree werd over 192) een toeslag op hun jaarwedde toegekend respec tievelijk groot f75 en f50. De in de voorgaande Raadsvergade ring vastgestelde verordening regelende het vervolgonderwijs in deze gemeente werd op verzoek van Ged. St. eenigs zins gewijzigd. Een gemeenschappelijk besluit werd genomen inzake de uit voering van de vleesehkeuringswet, als behoorende deze gemeente, wat de uit voering van die wet betreft, tot de centrum-gemeente Ovezand. Een verordening waarbij opnieuw werd vastgesteld de verordening tegen wier overtreding straf is bedreigd, werd door den Raad zonder discussie vast gesteld. De voorzitter deelde nog mede, dat de toestand van de gemeentefinantiën zoodanig was dat voor 1921 geen tij delijk kasgeld meer zou behoeven te worden geleend. 's-flravenpoldcr. Bij de Vrijdag gehouden stemming is tot kerkvoogd der Ned Herv. gemeente herkozen de heer C. Zuidweg, De heeren M. Antho- aisse Hz. en A, Kopinels werden notabelen herkozen. Vrijdagavond gaf de zaDgver- eeniging „Excelsior» een uitvoering in de Ned. Herv. kerk onder leiding van haren directeur den heer Tamminga Een 10-tal nummers werden tot ge noegen van het vrij talrijke publiek uitgevoerd. Schore. Zaterdag vergaderde de Gemeenteraad. Afwezig was de heer Rijn. De notulen werden goedgekeurd en de ingekomen stukken voor notificatie aangenomen. Daarbij was een besluit van Ged. Staten dat C. v. d. Repe in den H. O. van de 23e naar de 20e klasse en A. D. C. Willemstein van de 16e naar de 15e klasse worden terug gebracht. Tevens was er een bericht bij, dat de Kon. goedkeuring is ontvangen op de belastingverordeningen waarbij de attiek voor noodzakelijk levensonder houd wordt bepaald op f 800, Aan het bekende adres-Domburg werd met 4 tegen 2 stemmen adhaesie betuigd. Eenige wijzigingen in de begrootiug over 1922 en de begrooting 1921 van het B. A. werden aangebracht. Daarna was wijziging der gemeente- begrooting 1921 aan de orde. Bij den post leermiddelen vroeg liet lid Verhaagen eenige inlichtingen aan gezien die post met f 100 was over schreden zonder medeweten van den Gemeenteraad. De voorzitter zeiddat bij het optre den van dhr. Geijtebeek, het nieuwe hoofd, bleek, dat de leetmiddeien in een toestand verkeeiden dat vernieuwing noodzakelijk was eu de post ad f 400 was opgebruiktdoor het hoofd der school werd f 200 gevraagd B, en W. meenden dat met f 100 moest worden volstaan. In de vergadering van 27 October is vergeten dat bedrag aan te vragen. B. en W. hebben gemeend dat deRaad zijn goedkeuring wel zou hechten aan het bedrag van f 100 daarvoor is aangekocht een wandkaart eu andere leermiddelen. De heer Verhaagen drong aan op een nauwkeurig onderzoek maar de wijze waarop door het vorig hoofd de gelden voor leermiddelen zijn besteed. Spreker zeide dat deze de leermiddelen in deso- laten toestand had achtergelaten en sprak hierover in scherpe bewoordingen zijn afkeuring uit. Van een zeer bekwaam onderwijzer heb ik, zei spreker, vernomen, dat met de bedragen die door den Gemeenteraad beschikbaar worden gesteld de leer middelen in een uitstekenden staat hadden kannen zijn. De voorzitter zegde een onderzoek toe, zoodra de rekeningen zullen zijn ingediend'. Dhr. Verhaageu drong er op aan dat de rekeuingen onverwijld zou den worden opgevraagd en sprak zijn afkeuring uit over het weghalen van fruit door het vorig hoofd uit den tuin, op een tijdstip dat hij er geen recht meer op had. De post van f 100 meer voor leer middelen werd daarop goedgekeurd, ook de andere posten» tot een totaal bedrag van f 300 werden goedgekeurd. Een verordening volgens art. 178 der gemeentewet werd hierna vastge steld, eveneens werd vastgesteld een nieuw reglement van orde voor raadsvergac'eringea en voor het college van B. en W. Verder werd vastgesteld een instructie voor den secretaris en een voor den ontvanger der gemeente. Als lid van het Burg. Armbestuur werd herbenoemd de heer W. Rijn. Als leden in de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heeren G. Geijteubeek, hoofd der school, S. de Visser, onderwijzer, W. ICarelse, on G. Zoeteweij als ouders van school gaande kinderen en J. Verhaagen. Als lid der oommissie van toezicht op het lager onderwijs werd benoemd de heer C. Glerum. Besloten werd 1 jaar vrijstelling voor het geven van lichamelijke oefening op de O. L School te vragen. Aan H. Wabeke weed vermindering van schoolgeld verleend tot een bedrag van f 1,286. Besloten werd steun te verleenen aan in nood verkeerende werklozen kassen, waarna de Baad overging in een vergadering met gesloten deuren Na heropening werd medegedeeld dat een suppl. kohier H.O. is opgemaakt van f 364.42. Bij de Rondvraag sprak dhr. Potter over den hoogen gasprijs. De voorzitter deelde mede dat daar reeds over geschreven is. Dhr. Ver haagen meende dat B. en W. moeten confereeren met B. en W, van Krui- ningen. De voorzitter zeide zulks toe. De heer Verhaagen besprak het ver- koopen door B. en W. van den om- gewaaiden olmenboom spreker wees er op dat art. 137 der Gemeentewet zulks alleen toestaat aan den Raad. De voorzitter antwoordde dat de boom in den weg lag en het hier een kleinigheid betreft. De heer Verhaagen zal zich wenden tot Ged. Staten en trachten langs dien weg de schade aan de gemeente toe gebracht, te hersteilen. De voorzitter sloot hierna de ver gadering. 8e instrumenten met reputatie. Men gelieve onzen catalogus te vragen 's H. Abtskcrke. In de Donderdag gehouden raadsvergadering werd door den burgemeester meegedeeld dat twee borden voor de motor- en rijwiel-ver ordening van de gemeente Goes zijn overgenomen. Vermoedelijk zal de H. OJ voor 1922 met f 500 verlaagd kunnen worden, wegens het vervallen van den aftrek volgens art. 9 bis der wet regelende de fin. verhouding tussehen rijk en gemeenten, wat de gemeente een voordeel bezorgt van f572.20. Aan J. Vermeulen werd 7 maanden afschrijving van H.O. verleend. Borssele. Vrijdag werd tot kerk voogd der Ned. Herv. Gemeente alhier benoemd dhr. C. de Krijger. Wissenfeerke. In de Vrijdag ge houden vergadering van den gemeente raad, waarin afwezig dhr. Buijze en Abrahamse werden eenige wijzigingen aangebracht in de begrooting 1922 tengevolge van opmerkingen van Ged. Slaten. Besloten werd de duurtetoe- slagen voor dit jaar nog te handhaven. Eenige wijzigingen werden aai bracht in de begrootingen 1921 en 1922. Een voorstel van B. en W. om de hoofden der scholen te machtigen tot toezicht op en verbetering ven den hygiënischen toestand in samenwerking met de oudereommissie en met de ouders over eventueel inroepen geneeskundige hulp werd met a meene stemmen aangenomen. De ten der medische hulp komen voor rekening van de ouders, het is niet de bedoeling een schoolarts aan te stellen. Aan het bekende adres Dom burg werd adhaesie verleend. Besloten werd toe te treden tot de regeling der crisis-werkloosheidsverzekering voor 1922. Het Rijk draagt 2/a de ge meente 1/a. De voorz. lichtte toe dat het hier niet de gewone seizoenwerkloosheid betreft maar de werkloosheid tenge volge vau de aigemeene malaise der industrie. Deze regeling slaat niet op de landarbeiders in deze gemeelde, maar alleen op de alhier gedomicili eerde transportarbeiders. Aan „Zang en Vriendschap» te Kamperland werd een lokaal der openb. school in gebruik afgestaai De voorz. deelde mede dat binnen enkele dagen althans 4 straatlantaarns weer licht zullen geven, het wachten was op een drijfriem en op het aan brengen der verzekering wegens kort sluiting. De aanwezige voorraad kolen olie enz. is reeds getaxeerd voor even- tueele overname van liet bedrijf door de combinatie. Hierna sluiting. Baarland. In de jongste raedsver- gaderiog werd de heer J. Traas Cz. herbenoemd als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Besloten werd het recht tot heffen van havengeld in het vervolg in eigen beheer te blijven invorderen en W. Dommisse vast met ingang van Januari 1922 als havenmeester aan te stellen. De voorzitter deelde dienaangaande nog mede dat deze belasting over 1921 aan de gemeente ruim f 3000 zou op brengen. Een besluit werd genomen i.z uit voering der Vleeschkeuringswet in com binatie met de gemeente Ovezande c.s. 's Heer Arendskerke. Donderdag werden hier in bet jachtveld van den Weled. heer Kakebeeke, door twaalf schutters niet minder dan 117 hazen, 3 patrijzen en 1 fazant geschoten. (N. 55) Heiilkeiaszand. Zondagavond gaf de Zangvereeniging „Ons Genoegen" alhier onder leiding van den heer 11. Vissers te Goes en met medewerking van mevr. Sillevis te Goes een welgeslaagde uitvoering in de Ned. Herv. kerk. Het kerkgebouw was goed bezet. De ver- eeniging deed hooren dat zij flink gestudeerd had. Ook de sopraanzang van mevrouw S. was mooi. Ds. Netelenbos opende en sloot de bijeenkomst. Kwademlanune. Naar wij vernemen is dhr. L du Bois alhier mede ge slaagd voor het diploma boekhouden „Mercurius". Nisse. Vrijdag gaven hier de zang- vereeniging „Zanglust" te 's Heer Arendskerke en „Excelsior te Nisse een uitvoering „Zanglust» die per fiets wilde komen, werd hierin door den regen verhinderd en kwam zeer mo dern, toen per automobiel. Het talrijk opgekomen publiek toonde zich hoogst tevreden over den werkelijk zeer goeden zang eu de heeren, die een kluchtspel ten beste gaven, verdienen een pluim pje voor hun uitstekend spel. Alles verliep zeer ordelijk en deze avond goede, prettige herinneringen achterlaten. Kloetinge, Wegens ongesteldheid van het hoofd der school is met ingang van heden tot tijdelijk hoofd benoemd de heer W. van Liere en, zoo noodig, met ingang van 1 Jan. a.s. de heer A. Biok, beiden onderwijzer aan de O.L. school alhier. In de aigemeene vergadering van de afdeeling van „Het Groene Kruis», alhier werd de begrooting voor 1922 ia ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 380. Tot bode werd benoemd de heer W. Leijs. De Keistuitvoering van Cloeting's Gemengd Koor, op Maandag j.l. had een groot aantal toehoorders doen samenstroomen in de Ned. Herv. Kerk alhier. Het was zoo vol dat stoelen moesten worden aangedragen in de gangen, teneinde een ieder een zitplaats te kun nen verschaffen. Cloeting's gemengd koor heeft onder de rustige en toch bezielende leiding van den diieeteur dhr. S. J. Tamminga uitstekend gezongen. Zuiver met goede uitspraak, juiste stemverhouding, in fraaien klank en gevoelig genuanceerd. Het koor is, vergeleken bij het concours vau dezen zomer, nog vooruitgegaan. We kunnen niet alle nummers afzon derlijk noemen, we willen volstaan met de vermelding dat deze met begrip en gevoel werden weergegeven en alleen memoreeren dat thans de berg naar „tale" in „Ons lied» van Arnold Spoel glorieus werd bestegen en de hooge top zegevierend werd bereikt. JWij hebben de laatste jaren dit lied al vaak gehoord, maar nog niet zoo goed als dezen middag. Als een bewijs dat ook de kleinigheden verzorgd waren, diene dat het opstaan van het koor, vaak met hinderlijk geschuifel en kabaal gepaard geruischloos was „als één persoon" verhief men zich van de zetels. Het kinderkoor heeft zuiver en lief drie liedjes gezongen en het „Vrede op aarde "door de kinderen den grooten menscken toegezongen deed ons wen- schen dat het gezegde „uit den mond der kinderen zult gij de waarheid hooren» in vervulling mag gaan. Mevrouw van Ballegoijen de Jong heeft in den klank van haar fraaie alt mystieke tinten, die aan de door haai gezongen kerstliederen een bijzondere bekoring gaven. Van het eerste lied konden we den tekst niet altijd ver staan, doordat de orgelbegeleiding wat zwaar werd genomen. „Kristkind» en „Heer, mijn hert is boos en schuldig" Haren heel mooi. De organist, dhr. A. van Os te Mid delburg toonde zijn instrument geheel te beheerscben. Wij vermeiden de ge voelige vertolking van het prachtige Adagio uit de eerste Orgelsonate van Mendeslsohn en de vaardigheid waar mede de klaukenopbouw van het grootsche Allegro assai vivace werd tot stand gebracht. Uit de Fantasie over,/ Er ruitcht langs de wolken", „Stille nacht» en „Weet gij hoeveel sterren kleven", bleek dat dhr. van Os ook een bekwaam componist isde dooreenstrengeling van melodiëen der beide eerste liederen in deze compositie is zeer geslaagd te noemen. Ds. Meloen sprak een kort woord bij liet begin en einde der samenkomst.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1