GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL Binnenland, Sport. ±*r o vincie-JSieu ws. Nabetrachting, Stadsnieuws. VAN DE van ZATERDAG 24 DEC. 1921. Bezuiniging. Naar het Hblad meldt, heeft de minister van financiën bepaald, dat de tijdelijke inspecteurs, thans nog werk zaam op vele inspecties der belastingen, in den loop van het volgende jaar, en in ieder geval op 31 December 1922, ontslagen zullen worden. Ook het aantal liulpkommiezen zal binnenkort belang rijk worden ingekrompen in dien zin, dat de posten, welke niet noodzake lijkerwijze moeten blijven bestaan met het oog op te keeren grensfraude, ge heel zullen worden opgeheven. De Hr. Golyn. Naar aanleiding van de verwondering, dat de Hr. Colijn zich nog maar steeds niet losmaakt van de Bataafsche, wordt aan het Vaderland van vertrouwbare 'zijde gemeld, dat hij dit niet kan, daar 'hij lot 31 December 1923 daaraan contractueel verbonden is. Het blad vraagt zich dan toch af, waarom de Hr. Colijn zelf dat niet heeft gezegd aan de Deputateu, toen ze hem tot voorzitter der partij verkozen. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft Woensdag verschillende wetsontwerpen aangeno men, o.a. dat tot wijziging en aan vulling der Nijverheidsonderwijswet, waardoor dus de gemeenten verplicht zijn bij te dragen in de kosten van dit onderwijs. Voetbal. a.s. Zondag speelt Goes II te Vlis* siiigeu tegen O. V. U. I voor de eerste klas Z. V. B. Maandag 2en Kerstdag speelt Goes I een bekerwedstrijd tegen R. F. C. II uit Rotterdam reserve tweede klas. Daar R. F. 0. reeds meer op bezoek is geweest en een sterker elftal heeft als verleden jaar belooft het een mooien strijd te worden. Goes II krijgt Zeelaadia II uit Middel burg op bezoek voor de eerste klas A Z V. B. De eerste kerstdag gaat A. V. M. op bezoek nuar U. D. I. voor de eerste klas B (Z. V. Bde tweede kerstdag kcint Middelburg II t naar A. V. M. voor de (Z. V. B). Schore. Woensdagavond biak de as van de Schorebrug, op het oogenblik dat de brug dicht gedraaid moest wor den, plotseling af, waardoor het on mogelijk was de brug te sluiten. Ruim 3/a uur duurde het eer de overgang over de brug kon plaats heb ben waardoor veel ongerief ontstond. De' voetgangers werden per roeiboot over het kanaal gezet. Nu geschiedt het openen en sluiten met behulp van kabels aan beide einden der brug bevestigd. Rilland. Dinsdagavond werd in een der lokalen der O. L School een ouder avond gehouden welke zeer drnk was bezocht. De voorzitter, de heer W. Griep, heette allen hartelijk welkom in het bijzonder de heer Brandsma, school opziener en B. en W. dezer gemeente en zette in het kort het doel der ouder commissie uiteen. De heer A. A. Mo], hoofd der school, hie'd daarna een referaat over „Samen werking tusschen school en huis", waarna de heer M. N. v. d. Linde het onderwijs van voorheen en thans schet ste, de verbetering van het onderwijs kwam daarbij zeer goed uit en vooral d> humoristische tint welke spreker aan zijn onderwerp wist te geven, veri hoogde niet weinig de aantrekkelijkheid ervan en bracht de lachspieren nog al eens in beweging. Nog werd het woord gevoerd door dei heer Brandsma, die nog eens den nadruk legde op den nsuwen band, die tusschen ouders en onderwijzers moet bestaan, waarna de heer Weststrate de Leerplichtwet besprak, welke 1 Januari a.s. in werking treedt, waarbij nuttige wenken aan de ouders werden gegeven. Vervolgens sloot de burgemeester deze eerste goed geslaagde ouderavond. De Kring O.-Zuid-Beveland der Z.L M. hield Vrijdag 16 Dec. haar aangekondigde ploegwedstrijd op zware kleigrond behoorende aan de hofstede vai den heer C, J, van der Werff, met drie paarden. Hoewel het slecht weer was en zeer mistig, was er toch veel belangstelling 12 ploegers namen deel. De keu ringscommissie welke bestoud uit de heereu Geluk en Lindenberg van Kruiningen, M. Wabeke van Krabben- dijke en J. Bom van Waarde had een moeilijke taak, daar alle deelnemers goed berekend waren voor hun taak. In volgorde komen 1. C. Schouten, 2. M. de Hamer, 2. L. Westdorp, 2. A. Zandee, 3, M. Nieuwdorp, 3. W. Nieuwdorp, 4. C. Koole, 5. A Bouwens, 6. Jan van Boven, 7 II. de Box. De daaraan verbonden prijzen zullea later worden bek-nd gemarkt. fiapelle. Door het Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk alhier is met alge meene stemmen besloten aan den Aan slag v. d. Raad van beheer inzake de Predikantstractementen niet te voldoen. Aan het Kerk. en koordak is bij den jongsten Novemberstorm zooveel schade berokkend dat voor gedeeltelijk herstel eene geldleening u f25.000 noodig zal zijn. Het dak verkeerde voor den storm reeds in znlken desolaten toestand, dat restauratie hoog noodig was. Om de liooge kosten werd steeds uitgesteld. De storm maakte dat van uitstel geen sprake meer kan zijn. Daartoe vanwege de ver. van Oudll. v. d. Tuinbouweursussen uitge noodigd trad Woensdagavond in liet lokaal Obadja op, dhr. D. Bloemsma. Rijks-Tuinbouwleeraar voor Zeeland, Na inleiding door den voorzitter W. Glas begon spr. met het onder werp de huidige stand van het Tuin- bouwonaerwijs In historische lijn werd de stich ting van de G. A. v. Swietenscltool en de opkomst van het Tuinbouwon- derwijs, het oprichten van de cursussen weergegeven. Spr stond stil bij het lager Tuinbouwonderwijs, wees op het theoretische en wees op het smalen door zoovelen op het praclisehe De moeilijkheden om het practische uit te dragen, ontvouwde spr. en ook de bezwaren waar men mee te kampen heeft. De opbloei en opleving van de Tuinbouw is zeer zeker merkbaar. Spr. wilde vooral dat men zich practische bekwame eu gaf in overweging om een commissie te benoemen ter bestudeering hoeliet leerlingwezen in het bedrijf en de opleiding het best tot bun recht kun nen komen. Dit met het doel :1e om flinke vakmannen te krijgen, 2e be- drijfleiders en 3e boomkweekers. Deze commissie werd door de ver gadering gevormd. Nisse. Woensdag was het hier ver» gadering van den gemeenteraad. Af. wezig was de heer J. Slabbekoorn. De gemeentebegrooting over 1922 werd nader gewijzigd. De raad besloot om na 1 Mei" 1922 de gemeentebe lastingen te heffen ais volgt2 pot. van het belastbaar inkomen, 50 opcen ten van de Rijksinkomstenbelasting en 75 opcenten van de Vermogensbelasting met een aftrek van f500 voor nood zakelijk levensondeihoud. Het suppletoir Kohier van den H. O. werd opgemaak tot een bedrag van f 144.72,5 en dat der hondenbelasting tot een bedrag van f 10.50. De be grooting over 1921 werd gewijzigd met een bedrag van f24.91,5 in verband met te maken kosten voor de uitvoe ring van de Warenwet. Met hel oog op art. 178 der Ge meentewet werd vastgesteld welke strafverordeningen nog van kracht zijn. Tot deskundige ingevolge art. 9 der Woningwet werd benoemd de heer J. de Rijk te Baarland. Besloten werd het huis van Mevr. de wed. H. v. Selms aan t,e koopen voor f12000 en de oude dokterswoning te verkoopen aan laatstgenoemde voor f 3000. Verder zal koetshuis, stal en een groot ge deelte van den tuin dezer woning publiek worden verkocht ten bate der gemeente. Donderdag vergaderde de hier bestaande afdeeling van het Groene Kruis. In de vacature van een voor zitter, ontstaan door het vertrek van den heer W. H. Klos, werd voorzien door de benoeming van den heer Dr. A. Bakels. Herkozen werd tot pen ningmeester de heer Jac. Kloosterman. Het salaris van den magazijnmeester- bode bleef het zelfde. Wilkelmintidorp. Donderdagavond vergaderde de begrafenisvereeniging alhier. Slechts 13 leden waren aan wezig. De notulen werden onveranderd goedgekeurd, terwijl de rekening van den penningmeester in orde bevonden werd. Herkozen werd als voorzitter de heer C. M. Westslrate, terwijl in de plaats van dhr. Schipper, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, ge kozen werd dhr. A. Provoost. Bij de rondvraag werden enkele pun ten besproken, voornamelijk betreffende het dragen. Daarna sluiting. 's Heer nendrikskinderen. Donder dagavond hield de vereeniging Land en Tuinhonwbelang haar Jaarvergade ring welke door 50 leden werd bijge woond. Tot secretaris werd gekozen E. Ronw in de plaats van Jb Rouw die zich niet meer herkiesbaar stelde. P, A. Bak werd bij acclamatie herkozen. Het leden aantal neemt steeds toe. Een contri- butieverhooging bleek niet noodig te zijn. Aan premies werd nog uitgekeerd f 21.85. Last, not least werd een ge zellige maaltijd gehouden. Wissenkerke. Alhier vergaderde dezer dagen de afdeeling van het Groene Kruis. Besloten werd de ligtent, die door den storm veel geleden had, te doen herstellen. In het reglement wer den enkele wijzigingen aangebracht vooral die betrekking hadden op het uitreiken der goederen, na zes weken gratis gebruik, kan het bestuur bij voortdurend gebruik een kleine weke- lijksche vergoeding vragen. Ten slotte werd door den voorzitter medegedeeld, dat pogingen zullen wurden gedaan alhier een lezing te doen houden, over de Tuberculosebestrijding, om zoodoende belangstelling te wekken van de. plan nen tot het stichten van een Sanatorium in Zeeland. Slechts enkele leden woon den de vergadering bij. Onder voorzitterschap van den burgemeester, vergaderde Donderdag avond in een der lokalen der openbare school, de ouders van schoolgaande kinderen, met het doel, tot het stich ten van een Oudercommissie. Uit de aanwezigen werden tot leden dier com missie gekozen dhrn. C. Elipse, W. J. van deD Bergen en 1. Krijger, welke allen hun benoeming aanvaarden. In het begin 1922 zal een ouder avond worden gehouden. Door het hoofd der school werd in den breede verhaald het duel en streven dier commissiën, en den wensch uitgesproken dat de band, tusschen school en ouders langs dezen weg moge worden versterkt. De vergadering wetd door een 20 tal ouders bijgewoond. Wameldingc. Woensdagmorgen is het van hier vertrokken ijzeren aak schip bevaren door schipper "Ver Groezen van 's Gravenmoer geladen met suikerbieten en bestemd voor Zevenbergen, bij liet uitvaren van de Wittetonnenvlei op de Oosterschelde ten gevolge van de Zuidwestenstorm gezonken. De opvarenden hebben zich met eigen boot kunnen redden, en zijn later opgenomen aan boord van een naar Bergen op Zoom bestemde goe derenboot. In den afgeloopan nacht werden door de Rijks- en Gem. Politie alhier en den JaehtopzienerEversdijk, stroopers waargenomen in de Hooijhoek onder deze gemeente die met behulp van een lichtbak aan het jagen waren. Na een wilde jacht van plm. een half uur gelukte liet aan bovengenoemde politie mannen den lichtbak, haas en een geladen dubbelloopjachtgewser in be slag te nemen en tegen de gebroeders van; II. beiden varensgezellen proces- verbaal op te maken. Kwadendamrae. Bij het op 28 en 29 November j 1. te 's Hertogenbosch gehouden examen ter verkrijging van het diploma boekhouden der Vereeni ging van leeraren van de Handelsschool „Mercurius» slaagde dhr. L. du Bois alhier. Dhr. L. du Bois alhier is be noemd tot ladingmeester bij de Spoor wegmaatschappij Terneuzen-Mechelen -Gent, met als standplaats Terneuzen. Kortgone. Geslaagd te Rotte: dam voor het examen Boekhouden afge nomen door de Fed. van Ned. Han dels- en Kantoorbediendenvereeniging „Mercurins de heer L. D. van Damme. Illewoutsuijk. Uit 4 sollicitanten viel de keuze van weger aan de weeg brug alhier op den heer A. Stoutehamer. Colijnsplaat. In de Woensdag ge houden raadsvergadering waren de leden J. F. Dees en A. Verburg met kennis geving afwezig. Ingekomen waren be richten van de heeren A. J. Ridder en Jac. van Gilst, dat zij hun benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs aannemen Een dergelijk bericht was ingekomen van de heeren C. Schrier en A. Schuit, betreffende hun benoeming tot lid der Oommissie totwering van schoolverzuim. De gemeentebegrooting was van Ged. Staten terugontvangen met eenige aan merkingen. Ze werd daarop gewijzigd. Besloten werd, om wanneer deze week het ter herstelling opgezonden onder deel van den motor uit de Eleclrische centrale niet terugkomt, straatlantaarns op te hangen- Waarde- Woensdagavond had alhier een mgecobineerde vergadering plaats van de besturen der Groene Kruis verenigingen Waarde en Xrabbendijke. In deze vergadering had de benoe ming plaats van een wijkverpleegster voor de gem. Waarde en Kraobendijke. Uit een viertal sollicitanten werd be noemd zuster Vervloei van Nieuwerkerk (Zeeland) De benoemde treedt in dienst met 23 Dec. a. s. K. K. vergadering van de provinci ale kiesvereeniging In den kieskring Middelburg. Door den Bond van R. K. Kiesver- eeuigingeu in den Rijkskieskring Mid delburg werden op de groslijst voor kamerlid geplaatst de heeren1. L. Fruijlier, te Scheveningen 2. F. J. L, M. van Waesberghe te Hulst 3. J. W. Vienings te Goes eu 4. G. Adriaanssen te Hulst. Daarna werd het poliliek advies vastgesteld. Behalve de tijdroovende behandeling van de benoeming der leden in de verschillende commissiën liep alles vlot van stapel. De leden van den Raad bleken het volkomen eens te zijn met de opinie der finantieele commissie, dat bij den opzet dezer begrooting de zoo noodige zuinigheid was betracht. Deze commissie had zelfs gemeend haar goede bedoelingen ook tot de leden van den Raad zelf uit te strekken en daarom voorgesteld als een offer aan de gemeentekas, ook bet presen tiegeld te laten vervallen. Hiermee was de heer De Die het niet eens. Niet alleen wilde hij van afschaffing niet weten, maar zelfs achtte hij een verdubbeling daarvan gewenscht en zoo mogelijk nog andere voorrechten b.v. een vrij abonnement op de toe komstige tram. Wanneer we niet wisten, dat dit raadslid zijn uitingen niet gaarne als een grapje ziet opgenomen en het steeds zeer kwalijk neemt als iemand zich soms door den schijn daartoe laat verleiden, ja het zelfs niet op zich laat zitten, dat de heer Constandse hem een beetje /ondeugend» noemde, dan zouden we dit laatste ook als een aardigheid hebben opgevat. Liever dan de lelooniug voor de prestaties der raadsleden, zag bij de subsidie aan de burgerwacht vervaileD, daar deze zich slechts aan verspilling van geil en energie schuldig maakte. Met deze laatste opvatting gingen gelukkig alleen de heeren Constandse en de Looff en de beide socialistische leden mee, teiwijl het voorstel van den heer Oosterbaan om de subsidie wegens den gunstigen finantieelen toestand der vereeniging te halveeren, met alge- ineene stemmen werd aangenomen. Het presentiegeld bleef eveneens behouden. Behalve een kleine oratio pro domo van den heer De Die, waarin hij het verlangen der S. D. A. 1'. naar een andere productiewijze, vermindering van militaire uitgaven, verhooging der loonen enz. te kennen gaf, wenschte geen der raadsleden in algemeene be; schouwingen te treden. De eenige punten, die verder bij de behandeling der begrooting nog aan leiding tot bespreking gaven, waren die, waarop de finantieele commissie reeds hare aandacht had laten vallen. De oorsproDg van het klokluiden bij den aanvang der Ned. Herv. Kerk, bleek te liggen in een overeenkomst, tusschen deze kerk en de gemeente, ontstaan bij het opheffen van het be- grafenisreebt in en om de kerk en een contra prestatie wordt geleverd door de permissie tot drogen der brand- spuitslangen in de wandelkerk. Een poging van den heer de Looff om den aan leg van den weg over den Wetsingel niet in 3 jaren, maar in eens te doen en een halve Meter breeder dan nu voorgesteld, mocht niet slagen. Ook het voorstel van den heer Duvekot om de post voor onderhoud der straten met f 3000 te verminderen duikelde. Bij de kosten van schoonmaak van school B. bracht de heer Oosterbaan de zonderlinge toestand aan het licht, dat de concierge tijdens de groote schoonmaak, overgaat in dienst van den aannemer daarvan. Nog een belangrijke mededeeling wachtte ons bij de subsidie van den Spoorweg op Z -Bevelaod. De voorzitter deelde daarbjj mede, dat denjlirecteur gevraagd is naar den voortgang dezer zaak en is daarop geantwoord, dat deze rekende in den loop van 1922 met de onteigening klaar te komen en dat in begin 1923 de aanleg in uitvoering zou worden genomen. Ook deed het ons genoegen te hooren, dat de mogelijkheid van verlaging der vleeschprijzen wordt onderzocht, evenals die van brood en melk, welke artikelen in onze goede veste nog altijd te hoog in eere worden gehouden. Zoo is dan deze laatste raadszitting in 1921 in alle kalmte verkopen en gaan we het jaar 1922 tegemoet met een bescheiden programma en in oot moedige afwachting van hetgeen dat jaar zal ons brengen aan nieuwe pro blemen in de Staats- en Gemeente- huishoudkunde. Excelsior. Woensdagavond gaf de gemengde zangvereeniging „Excelsior» alhier, in de sociëteit V. O. V. een welgeslaagd concert, onder leiding van den heer F. X. Mannhardt. Wat bet koor betreft, dit trad na de pauze bet meest op den voorgrond in 't bijzonder in het Abendlied van Kuhlan en de Donauwellen, een bewer king van de bekende wals van Ivano- vici. Deze nummers werden uitstekend gezongen en het laatste, met aardigen tekst, was friscb en vlot. De tenoren klonken o.i. wat zwak, de sopranen daarentegen waren krachtig en vol. Het bleek dat bet koor flinke krachten telt. We noemen de soliste mej. M. Zwartepoorte en voorts mej. Stevens en mej. TillenDe beide eersten hebben een aangename sopraan-stem terwijl de laatste over een zuiver alt geluid beschikt. Wat zij ten gehoore brachten in Toggenburg was zeer ver dienstelijk. Een groot aandeel in het succes van dezen avond droeg de heer Giesen bij. Zijn kwaliteiten als zanger kwamen in het Angelus de la mer zeer tot bun recht. De Symphonie zorgde voor een goede omlijsting der verschillende nummers. Er schuilen in dit orkest uitstekende krachten. De heer Mannhardt leidde met onmiskenbaar muzikaal talent en hield alles, behoudens enkele kleine ongelukjes in het juiste, spoor. Vooral van zijn directie van de Donauwellen hebben we genoten. Een vraag Waarom werd er den heelen avond geen woord Hollandsch gezongen We hebben toch een moeder taal De uitspraak van sommige koor leden van de Duitsche taal liet nog wel te wenscheu over. De groote zaal van V.O.V. was ge heel gevuld en het publiek toonde zich zeer voldaan over hetgeen geboden werd. Overgeplaatst. Onze vroegere stadgenoot de heer M. Lunenburg, landmeter van liet kadaster, wordt met ingang van 1 Mei overge plaatst van Zutfen naar Zierikzee. Geslaagd. Te Den Haag slaagde voor het examen Boekhouden afgenomen door de Fed. van Ned. Handels- en Kautoorbedien- denvereeniging „Mercurius» de heer B. Quist, eu te Rotterdam de heer J. v. d. Velde. Melesalox es Lunchroom „Flora". Zaterdag opent de heer P. J. Clement op de Groote Markt alhier zijn nieuwe melksalon. Deze nieuwe zaak maakt een frisschen netten indruk. Er is ook voldoende ruimte tot het houden van veigaderingen, feestelijkheden enz. in in een gezellige entourage De heer Clement gaf ous de verzekering dat de consumptie steeds prima zal zijn. Wij wenschen hem met deze nieuwe inrichting veel succes. Opheffing Avondschool voor A mbachtslieden. Woensdagavond hadden de laatste lessen van bovengenoemde school plaats. Na afloop daarvan verzamelde zieli het personeel der school in de directeurs kamer, waar de burgemeester tot allen een woord van afscheid sprak en hen dankte voor het goede onderwijs dat door hen zoovele jaren is gegeveD, Ir. J. van Poelgeest bracht namens het bestnnr der Ambachtsschool een woord van dank aan het gemeentebe stuur dat dit het onderwijs aan de avondschool steeds heeft doen geven in den geest die voor de Ambachtsschool noodig was. Nadat nog het woord was gevoerd door den directeur en een der leeraren was de plechtigheid afgeloopen. Specialiteiten-Voorstellingen. Zondag en Maandag a.s. eerste en tweede Kerstdag zullen in de zaal van de „Prins van Oranje" Specialiteiten- Voorstellingen plaats hebben waarvan het programma werkelijk bijzondere en sensationeele nummers bevat. Zoo gaat Mr. Carter geboeid aait hauden en voeten in een zak, deze zak wordt verzegeld en nu wordt Mr. Carter, die in de verzegelde zak zit, iu een brandkast gestopt. Deze wordt gesloten nog dichtgebonden met touw en f f in minder tijd dan een minuut verschijnt Mr. Carter weer ten tooneele Verder noemen we nog the Jacksone, Kunstwielrijders de Scherpschutters Hondendressuur enz. Op tweeden Kerstdag 2 uur zal een Kindervoorstelling worden gegeven met uitreiking van geschenken. Dus een programma dat zeer zeker een gang naar de „Prins van Oranje» volkomen waard is. Kunstvrienden. Men schrijft ons De opvoering van „Onschuldig" door

Goessche Courant | 1921 | | pagina bijlage 1