De voorzitter stelde voor om alsnog adbaesie te betuigen aan een door den Raad van Domburg tot Z. E. den Minister van Arbeid gericht adr.s, houdende verzoek om wijziging van artikel 4 der Vleeskeuringswet, (Zoodat de keuringen bij de buisslaeblingen komen te vervallen.) Mededeelingen. De voorzitter deelde mede dat de verkoop tJer boornen aan den Westwal heeft opgebracht f 2471, dat is n0g f 400 meer dan de raming. Bovendien zijn de sierboomen niet meegerekend. De voorzitter zeide dat inlichtingen zijn ingewonnen omtrent de vleesch- prijzen ic Goes, Vlissingen, Middelburg en Bergen op Zoom. Deze gegevens ziju gesteld in handen van den voor zitter van den Raad van Beroep, mr. Stieger, welke ltaad binnenkort hier over zal vergaderen. Spr. hoopt dat een resultaat zal worden bereikt, de vleeschprijzen ziju hier heel wat hooger dan in andere gemeenten. Misschien zou de melkprijs alhier ook eens kun nen worden verlaagd. In Rotterdam wordt 17 cent per liter betaald en hier 20 cent. Spr. begrijpt niet dat dit hier niet mogelijk is. Dan is bet teu slotte wellicht nog mogelijk dat de broodprijzen iels dalen. Commissies. De heer Constandse voelde zich be zwaard met de functie van lid der fin. co nmissie. Spreker kan hier niet aan doen het werk wat hij gaarne zou willen. Door de omstandigheden moet dit werk in een al te kort tijdsbestek worden gedaan. Spreke' zal bel geen- zins als een onvriendelijkheid aan zijn adres beschouwen als men een ander dan hem benoemde als lid der fin. commissie. De heer Flink klaagde er over dat onder de aanbevolen leden werknemers voor de commissie van advies i.z. werkloosheiJsverz. en arbeidsbemidde ling alleen werknemers welke lid zijn van den Goeschen Besturenbond voor komen, terwijl aan den Christ. Be sturenbond opgave gevraagd is van candidaten. Daartegenover staat dat de werkgevers allen rechtschen zijn. De voorzitter antwoordde dat er ge loot is. In antwoord op een vraag van den heer Flink werd medegedeeld dat de voorzitter een onpartijdige moet zijn, dus geen werkgever of werknemer' Met groote meerderheid of algeineere stemmen werden gekozen of herkozen tot leden der navolgende commissies en besturen Gasconimissie Mr. J. H. M. Stieger. J. W. Vienings. J. de Die. Financieele Commissie. L. Duvekot Czn. A. Constandse. P. Oosterbaan. Commissie voor de strafverordeningen Mr. J. H. M. Stieger. Mr. J. W. Goedbloed. Commissie voor het Grondbedrijf. Mr. J. W. Goedbloed. J. A. Flink. Aanslag Commissie Hoo/delijken Omslag. D. A. Constandse. A. Blaas. Bij 2e stemming werd als derde lid gekozen dhr. De Looff (in stede van dhrt J. F. v. d. Leeuw. Beclames-Commissie Hoo/delijken Omslag. J. A. Flink. J. de Die. A. L. van Melle (vac. wijlen dhr. J. Plazier). Afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde vergadering aandeel houders N.V. Waterleiding Mij. u Zuid-Beveland". Mr. J. TV. Goedbloed. D. A. Constandse. Gedelegeerden bestuur Ambachts school. M. P. de Looff. J. W. Vienings. De aanwezige raadsleden namen alle .hun (her)benoeming aan. Ook de heer Constandse die als lid der lln. com missie. Burg. Armbestuur af cl. Armenzorg Dr. J. C. de Ruijter de Wildt. (8-2 stemmen 1 blanco). De heer de Die had gaarne bij deze aanbeveling een anderen klank vernomen en menschen van zijn partij daarop gezien. De voorzitter van het Burg. Arm bestuur de heer v. d. Bout meende dat er geen reden was een zittend lid te passeeren. Spreker zeide dat alle rich tingen in dit college zooveel mogelijk zijn vertegenwoordigd. Maar hij zal de opmerking in een vergadering ter sprake brengen. Burg. Armbestuur afd. Weeshuis: J. M. Mol. Begentes Weeshuis Mevr. D. M. MolijuDe Fouw. Commissie van toezicht M.O.: G. A. Hajenius. De burgemeester verklaarde zijn be noeming te aanvaarden. Schoolcommissie Mevr. HajeniusSmit. W. 't Hooft. In de vacature P. van Hest werd benoemd D. C. C. Verschoor. Commissie tot ivering Schoolverzuim J. Douner. G. van der Hoek. II. P. van der Heil. In de vac. J. Pilon TV. 't Hooft. In de vac. P. van Hest. G. E. F. M. Geijsen. C. J. Snouck. J. M. van der Peijl. Door den heer v. d. Peijl was eervol ontslag aangevraagd om tegelijkertijd met de andere heeren te kunnen af tredenhij was n 1. tusschentijds ge kozen. Commissie van Advies Werkloos- heidsverz. en Arbeidsbemiddeling. 2 leden werkgevers A. de Bruijne Jzn. G. J. Hollestelle. 2 leden werknemers M. Pols. C. Anthonisse. Tot voorzitter van deze commissie werd gekozen in de vac. wijlen J. Plazier, de heer Goedbloed met 8 stemmen, terwijl de heer De Die, Vienings en Constandse ieder één stem verwierven. Gemeentebegrooting 1922. De voorzitter sprak namens B. en W, een woord van dank aan de fin. oommissie voor de aangename samen werking. _Het, verheugt B. en W. dat de fin. commissie heeft geconstateerd dat de bezuiniging is betracht en deze de wijsheid niet heeft bedrogen. Na tuurlijk blijven er vrome wenschen. Spreker hoopt dat een volgend jaar men daarmede zal kunnen komen. Algemeene beschouwingen. De heer de Die verklaarde dat zijn fractie voor bezuiniging is, de soc.-dem. stellen een productie-systeem voor dat zuiniger is dan het tegenwoordige en ziju voor afschaffing van de bewapening. Maar spreker acht de begrooting al te zuinig voor de werklieden en de fin. commissie lijdt aan bezninigingsziekte. Spreker is tegen afschaffing der presentiegelden voor de raadsleden maar stelt voor de f 300 voor de burger wacht te bezuinigen, Het revolutie-gevaar is voorbij. Spreker acht de loonen voor de werk lieden te laag, het bleek bij het fit- tersdiploma, ook is er nog een adres der politie dat niet is uitgevoerd. De aclrt-urendag is voor het personeel der gemeente nog niet ingevoerd. De wo ningbouw moet worden voortgezet. De belasting-voorstellen die de vorige week zijn aangenomen achtte spreker niet in het belang der arbeiders. Ten slotte hoopte spreker dat de klasse voor achterlijke kinderen er zal komen. Daarna werd de begrooting artikels- geuijze behandeld. Artikelsgewijze behandeling Het voorstel van de fin, commissie tot afschaffing van het presentiegeld f 5,per lid per vergadering) voor de raadsleden, werd door B. en W. ontraden. De lieer de Die stelde voor om het pre sentiegeld te verdubbelen en weuschfe tevens een gratis abonnement op de tram, teneinde de' omliggende dorpen te kannen bezoeken. Spreker beschouwt liet raadslidmaatschap niet als een eere baantje. Het voorslel der fin. commissie werd verworpen met 88 stemmen. (Vóór de heeren Oosterbaan, Duvekot en Constandse). Bij kosten van telefonische aanslui tingen vroeg de heer de Looff wrarom de gemeente-ontvanger geen telefoon voor gemeenterekening heeft. De voorzitter zeide dat het de bedoeling is, dat het nieuwe kantoor op kosten der gemeente telefonisch aangesloten wordt. Bij jaarwedden van de agenten van politie vrbeg de heer de Die waarom met het adres der politie dat eenigen tijd geleden is ingekomen, geen rekening is gehouden met de begrooting. De voorzitter antwoordde dat B. en W. hiertoe geen aanleiding hebben gevonden. B. en W, zullen nader prae-advies uitbrengen op het adres in de eerstvolgende raadsvergadering. Bij jaarwedden en vergoedingen der Brandweer vroeg de heer de Die in lichtingen over de vergoedingen der brandweer. De voorzitter lichtte toe dat de uren bij den brand zoo ruim mogelijk worden berekend in overleg met de brandweerdirectie. Vo >r vergoeding bij oefeningen wordt aan salaris eenjaar- lijksch bedrag van f 2,50 betaald aan brandgasten en brandwachten. De kwestie der vergoedingen zal nog eens nader onder de oogeu gezien worden. De heer Vienings achtte het wel uoodig dat men vergoeding krijgt voor loonderving. De heer Constandse vroeg inlich tingen over de ontslagaanvrage van den gen. braudmeealer en den adj. gen. brandmeester. De voorzitter antwoordde dat reeds een schrijven aan beide heeren is ge zonden, waarin B. en W. hun spijt betuigen dat de grieven der heeren niet ter kenuis van B. en W. zijn gebrachtwant dan zouden B. en W. getracht hebben deze weg te nemen. Een en ander zal nog nader worden onderzocht. Bij de post voor gas voor de straat verlichting f 10.009) stelde de voor zitter namens B. en W. voor om de post met f 2000 te verminderen en de post voor onvoorzien met dit bedrag te verhoogen. In verband met de ver laagde gasprijs en de reductie dis de gemeente als grootgebruiker geniet zal f 3600 minder betaald behoeven Ie worden dan geraamd was. Er b'ijft. dus een speling van f 1600. Bij de post van f 300 voor de Burgerwacht stelde de heer Oosterbaan die overleg heeft gepleegd met den voorzitter der burgerwacht, daar hij gehoord had dat er een batig saldo was, voor om dit bedrag met f 150 te verminderen. Een voorstel de Die om den post te schrappen, werd .verworpen met 7 4 stemmen, (vóór de heeren de Die, Blaas, Constandse en de Looff.) Het voorstel van den heer Oosterbaan werd hierna met algemeene stemmen aangenomen. Bij de post gezondheidscommissie lichtte de heer Stieger secretaris dier commissie toe dat het verschil lusscheu het bedrag van't vorig jaar (f 690.72g) en dit jaar (f 1036,56), voornamelijk ligt in da meerdere kosten voorsysle- matiseh woningouderzoek De heer de Die vroeg naar de resultaten daarvan, spr. heeft daar niets van gemerkt. De heer Stieger antwoordde dat in de buitengemeenten wel voorstellen tot onteigening zijn gedaan. De heer de Die vindt iu Goes zelf een ruim arbeidsveld voor de com missie. De voorzloofde de medewerking die men steeds van de gezondheids commissie ondervindt. De heer Constandse memoreerde hoe het ïaadsrapport i.z. de woningtoestan den voornamelijk gebaseerd was op de gegevens der gezondheidscommissie. De heer de Looff achtte de posten voor rijden met den sproeiwagen (f 120) en die voor waterverbruik voor het sproeien (f150) te laag. Spreker her innert aan den warmen'zomer, waarin de sproeiwagen toch niet te vaak ge reden heeft. De voorzitter achtte de vorige zomer een slechte maatstaf. De Directeur van gemeentewerken kon zich met de posten vereenigen. De heer de Die vond de jaarwedde van den directeur van gemeentewerken te laag. Spr. zon er voor zijn dat deze ambte naar geen particulier werk zou behoeven te verrichten. Spr. wilde voor den opzichter van gemeentewerken vier jaarlijksclie (niet vier 2-jaarl.) verhoogingen van f 150. Dit voorstel werd verworpen met 83 stemmen. (Vóór de heeren de Die, Blaas en de Looff.) In verband met de opmerking der financieele commissie zeide de voorzitter aan de hand van een schrijven van 1871, dat het luiden der klok o.a. een contra-prestatie is voor het vroegere recht der gemeente om de brandspuiten in de Wandelkerk te mogen bewaren. Thans wordt voor het drogen der slangen in de Wandelkerk f 10 betaald en vroeger f 50. De heer Vienings zeide dat ook de andere kerkgenootschappen zouden kunnen komen vragen om de kick die eigendom der gjmeente is, te luiden. De heer v. Melle lichtte toe dat het klokluiden berust op een heel oude overeenkomst tusschen de Ned. Herv. Kerk en de gemeente. Spreker haalde hierbij aan hoe de kerk de vroegere grafrechten heeft moeien derven, die nu aan de gemeente zijn. De fin. commissie maakte geen ver- dor voorstel over deze kwestie en B. en W. zullen een en ander nog eens nagaan. De heer de Die wilde het bedrag voor ,de zwemplaats (f 20) verhoogen. De voorzitter achtte dit ounoodig. Spreker kan geen frisscher water in de buurt van Goes halen. Er is over deze kweslie nog een heeleboel te zeggen. In verband mei de opmerking van de fin. commissie i. z. onderhoud en vernieuwing van straatwerk, merkte de voorzitter op dat de commissie de posten voor gewoon onderhoud en van vernieu wing en aanleg samen heeft genomen. De directeur van gemeentewerken wilde gaarne geld voor verbetering der stra ten en B. en W. zijn aan dit verlan gen gedeeltelijk tegemoet gekomen, zoover als mogelijk was. Een grintweg of bazaltsteenslagweg voor de West singel wordt niet wenschelijk geacht en bovendien zouden de kosten dan toch niet lager zijn. De lieer de Looff achtte een breedte van 3A M. voor dezen belangrijken verkeersweg te gering. Spreker vindt dat de breedte dezer singel vanaf de fabriek van den heer van der Peijl tot aan den Poelweg 4 M. moet worden. Spreker stelde voor om de verbetering in één jaar aan te brengen. Het werk zal dan beter zijn en de weg egaler. Bovendien moet er toch voor geleend worden. De heer Duvekot nam aan dat i.z. de verbreeding tot 4 M. de heer de Looff gelijk heeft. Meer daD deze weg- verbetering trof de commissie echter gewoon onderhoud. Spreker lichtte de aanteekening der fin. commissie nader toe. De voorzitter vreesde klachten over slechte wegen als de gevraagde bedragen voor onderhoud niet worden toegestaan. De heer de Looff achtle de post voor gewoon onderhou i (f 5300) niet te hoog, dit bedrag is hem meegevallen. De heer de Die vo'.d de toestand van sommige straten en pleinen (b.v. de Markt) zeer slecht. De heer Vienings meende dat de hengstenkeuring de bestrating der Markt belet. De voorzitter wees op de hooge kosten. De heer de Die achtte het goed om in verband met de bestrijding der werkloosheid het voorstel de Looff te aanvaarden. De voorzitter zeide dat het de bedoeling is om de lieele M. A. de Ruijterlaan tot een behoorlijke weg te maken en onderhanden te nemen mede in 't belang der werkloozen. De heer V. d. Bout zeide tegen het voorstel de Looff te zullen stemmen, omdat ook in verband met een even- tueele prijsdaling besloten werd om de verbetering van de Weslsingel over 3 jaar te verdeelen- Het voorstel cle Looff om ineens f 12,000 toe te slaan, de Westsingel geheel te verbeteren en de breedte op 4 M. te brengen werd verworpen met 83 stemmen. (Voor de heeren de Die, Blaas en de Looff) Hierna zeide de voorzitter dat als de heer Duvekot voorstelde om de post f 5300 te verminderen met f 1500 en de post f 2900 met f 1500 (beide voor gewoon onderhoud de eerste voor straten, pleinen, markten enz. en de tweede voor wegen en voetpaden) B. en W. de verantwoordelijkheid voor het behoorlijk onderhouden der straten niet op zich kunnen nemen. De heer de Die ondersteunt het vooislel van den heer Duvekot. Men moet de bezuinigingsziekte laten uit bloeden. Spreker zal tegen stemmen. Hel voorstel Duvekot werd verwor pen met 92 stemmen. (Vóór dhr. Duvekot en Oosterbaan). De voorzitter lichtte toe dat de post f 700 voor het aanbrengen van een puiuhestorting langs de steeuglooiïug in de buitenhaven beslist noodzakelijk is. Het is een post die misschien eens in de 10 jaar voorkomt. Even later bracht de heer de Die het goed schoon houden der Vesten ter sprake en de heer Vienings het aanbrengen van een vast vloertje onder de plantsoenbanken. De voorzitter zal dengene aan wien een en ander reeds was opgedragen, nog eens op deze zaak wijzen. De voorzitter deelde hierna mede, dat de post Jaarwedden der onderwij zers en pensioenbijdragen met f 2324 kan worden verminderd en stelde voor dit bedrag bij den post voor onvoorzien te voegen. Aldus besloten. De voorzitter zal in een volgende vergadering meer mededeelen omtrent de klasse voor achterlijke kinderen. Naar aanleiding van de post voor verlichting, verwarming en schoonhou ding der lokalen en de opmerking der fin. commissie, zeide de voorzitter namens B. en W., dat de post voor verlichting en verwarming (f 1500) wel met f 300 kan worden verminderd. (Aldus besloten.) De heer Oosterbaan klaagde er over dat bij de jaarlijksclie groote schoon maak, die wordt aanbesteed, de men sehen die de schooldagelijks schoon houden, zijn uitgesloten. De voorzitter lichtte een en ander toe. He dagelijkscli schoonhouden geschiedt door de concierge, de jaar lijksclie omvat ook witten, schilderen enz. De heer Oosterbaan zei dat de concierges bij de groote schoonmaak in dienst van den aannemer staan. Spreker achtte het beter hun salaris te verhoogen en ze in gemeentedienst le laten blijven. De voorzitter achtte een dergelijke toestand ook niet gewenscht en zal inlichtingen inwinnea. In antwoord op een vraag van dhr. de Die zeide de voorz liet te betwijfelen of de ouden commissies wel het beoogde effect zullen sorteeren, spreker vreest geringe be langstelling. De heer Vienings vroeg of een prijsuitdeeling op de scholen niet mo gelijk zou zijn en de gemeente hier voor, als blijk van belangstelling, niet een bedrag zou kunnen uittrekken. De voorzitter zeide dit punt met de schoolhoofden te zullen bespreken. De heer de Die hield ten pleidooi voor schoolvoeding en schoolkleeding en wilde een subsidie geven voor St. Nicolaasfeestjes aan de scholen f 250). Dit voorstel Werd verworpen met 92 stemmen (voor de heeren de Die en Blaas). Een voorstel van den lieer de Die om een memorie-post nit te trekken voor schoolreisjes werd verworpen met 93 stemmen. (Voor de Looff, de Die en Blaas.) De voorzitter stelde in verband met een opmerking der fin. commissie voor om de kwestie omtrent verhooging der jaarwedden der helpsters aan de bewaar school in handen van B. en W. te stellen. Aldus besloten. D« heer Oosterbaan zal op de sub- sidiepost voor Ambachtsschool en Vak school voor Meisjes terugkomen als de begrooting dezer instellingen wordt ingediend. De heer Vienings vroeg cf Goes wel de juiste plaats is voor een vak school voor meisjes, is dit. instituut niet overbodig. De heer v. d. Bout wees op het groote bezoek der school. De heer Oosterbaan vroeg mede deelingen omtrent de toekomst der Ziud-Bev. Spoorweg Mij. De voorzitter antwoordde dat de 2e ter visie legging der plannen en stukken heeft plaats gehad. Uit een schrijven van de di'ectie blijkt dat 2000 perceelen zullen moeten worden aangekocht. Gehoopt wordt daarmede voor het volgend jaar gereed te komen en in het werkseizoen 1923 met het werk te kunnen aanvangen. Spreker is van meening dat de uitvoering van het werk in goede handen is e dat de meest mogelijke speed wordt betracht. De voorzitter lichtte de post toe van f 900 voor verlichting en verwar ming voor de Rijksdagnormaalschool. Ook de Handelsavondschool is hier onder begrepen en het vuur en licht van den concierge.Spreker zal aansporen tot zuinig stoken. De heer Vienings vroeg hoe het stond met de subsidie-aanvraag der bouwvereenigingen „St. Willebro dus" en „Ons Streven" en drong aan op herziening der Bouwverordening. De voorzitter antwoordde dat de schuld van de oorzaken der eerste op» merking niet schuilt bij de gemeente wat betreft het 2e punt wordt materiaal verzameld. Daarna werd overgegaan tot behan deling der ontvangsten. De voorzitter deelde mede dat post 36, vergoeding van het Rijk krachtens art. 56 der L.O. wet met f 204 moet worden verminderd. (Daartegenover staat een verminderiug der uitgaven van ruim f 2300). Spreker zeide ver volgens dat in 1921 de marktgelden hebben opgebracht f 9920,95. Te ge legener tijd zullen B. en W. komen met een voorstel tot heffing van een be lasting op de publieke vermakelijk heden, al zullen de inkomsten hieruit niet groot zijn. De voorzitter deelde, in antwoord op een gestelde vraag mede dat de fin. commissie is teruggekomen op haar voorste] tot verhooging van het subsidie voor vreemdelingenverkeer en zeide vervolgens in verband met de opmer king der fin. commissie over de posten voor de auto voor den keuringsdienst en het huren van rijwielen, dat de directeur van den keuringsdienst deze uitgaven noodzakelijk acht daar ze moeten strekken tot goede uitvoering van den diensthet moet een auto zijn, waarin meer dan twee menschen kunnen zitten. De heer de Die vroeg of de auto mobielen ook niet centraal kunnen worden ingekocht, b.v. in Duitschland. De voorzitter zeide dat het teveel betaalde door de gemeenten naar rato zal worden terug ontvangen. Spreker wees er op, dat de dienst een nieuwe is en niet precies te zeggen is wat alles zal kosten. De heer v. d. Bout vestigde er nogmaals de aandacht op, dat van de

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2