Kunst en Wetenschap. Provincie-Nieuws. verdwenen te zijn deze wareu bestemd tot verkoop aan de marktbezoekers. Men schreef 1796, de tijden waren duur, alle prijzen liepen omhoog, maar inzonderheid de prijs der botor, men verzocht den raad in April, de prijzen der boter vast te stellen, de raad be sloot dit verzoek in een volgende ver gadering te behandelen. Zeker tot spijt van de toenmalige bewoners van Goes, heeft men bij een volgende raadszitting dit pnnt verzuimd op de agenda te plaatsen,, tot vaststelling der prijzen is bet niet gekomen. Het gewicht der bot er wds een onderwerp dat de raad op 7 April 1822 o.m. zou behandelen. Velé klachten waren ingekomen, twis ten, waarbij zelf de politie menigmaal betrokken was, hadden plaats over het gewicht 'der' boter, de raad bestoot bet ge wicht te bepalen, en boete op te leg- ge aan hen wie hieraan niet voldeden. Bij publicatie werd dit besluit mede- geteeld.. Deze publicatie bezorgde aan een dienstbode een voordeeltje van f 1.90. JDe eerstvolgende Dinsdag na de bekendmaking verscheen ter markt een boerin, die van het raadsbesluit niets afwist, de persoon belast nisl bet nawegen der boter begint zijn werk, de vrouw vraagt haar buurvrouw wat cla wenen bedoelt, ze wordt ingelicht over ae verschenen publicatiestil steekt ze een rijksdaalder in een pond boter, vermoedelijk was ze angstig dat h or gewicht te kort zou blijken. Een dienstbode merkt dit op, de weger wo.dt voor. zijn controle het pond boter arenden rijksdaalder er in aange boden, het gewicht voldoet, de dienst bode vraagt den weger het pond boter op haar schaal te leggen, onder hevig profest der koopvrouw bad dit pkats, hoewel ze de reden van haar protest niet kenbaar maakte. De dienstbode betaalde f 0,60 voor de boter met inhoud. Mei 1869 wordt de botermarkt een me;r passende plaats aangewezen, onze overdekte graanbeurs opende haar bek ruim een uur voor het begin der graanbeurs, op die plaats begon de verkoop van boter en eijeren. De toestanden veranderden, later bracht men de boter niet meer ter markl, maar bij de winkeliers, dientengevolge verlieten vele particulieren de markt, en kochten hun boter hij de winkelier. Tijdens den oorlog 1914.;1918, werden door den Raad marktzetters benoemd, die den prijs der boter en eijeren bepaalde, ook deze bepalingen vervielen. Zoo zien we tbaas bet einde der botermarkt naderen, tot eeD kerin- ne-ing schreven we deze geschied kundige bijdrage. Goes, December. 1921. DE KRTJYTER. Yhijz, Godsdienstige?!. Iri het kerkgebouw der Ver. v. Vrijz, GoJsdienstigen zal Zaterdag 24 Decem ber 's avonds om 7 uur een Kerstfeest plaats vinden voor de kinderen der Zondagsschool, te leiden door mej. A. Pino. De begrooting 1922. Rapport der financieele commissie. Het was de Commissie een genoegen te constateeren dat bij de begrooting de zuinigheid is betracht en waar deze naar het inzien der commissie de wijs heid gjpt, heeft bedrogen, worden harer zijds geen ingrijpende voorstellen ge- daaD, welke een verhooging der uit gaven met zich meebrengen. De Commissie stelt voor den post Pressntiegeld der leden van den Raad te schrappen. Er kan haars inziens hier moeilijk sprake zijn van een belooning der aan het Raadlidmaatschap ve. bonden werkzaamheden of een ver goeding voor eventuecle loonderving en zag zij dit liever als een eerepost beschouwd. In 't algemeen acht zij de presentiegelden, ook voor Commission, al of niet uit Raadsleden bestaande uit den booze. ntusschen is zij niet blind voor de Oi billijkheid, welke erin kan zijn gelegen,..waar het zou gelden Raads leden, die tengevolge der zittingen van dei raad en vergaderingen van Com- nnssiën hun loon zouden moeten derven, doch zij heeft gezien de wettelijke bepalingen; ten dezen aanzien tevergeefs getracht dienaangaande een oplossing aan de hand te doen. Met betrekking tot den post „Jaar wedde van den opzichter" (van Ge meentewerken) en welke post dit jaar voor het eerst op de begrooting voor komt, kan de Commissie zich, gezien d uitbreiding der aan dien tak van dienst verbonden werkzaamheden, met het voorstel van B. en W. vereenigen, overtuigd mis zij is, dat de Directeur niet lang'ei overbelast kau blijven met werkzaamheden en dit op den duur slechts zou leiden tot schade der Gemeente. De post //Jaarwedden van den klok- k' ii.st en de klokluiders" geeft de Com- inissie.vaanleiding op te merken, dat het haar onbillijk voorkomt, dat, be halve in 't geval van brand, het luiden der klok uitsluitend geschiedt ten dien ste der „Nederduitsch HervormdeKerk", terwijl de kosten daaraan verbonden worden gedragen door alle Gemeenle- naren. Het zou haar daarom billijk voorkomen, dat het bestuur dier Ke^k de Gemeente tegemoet kwam in de jaarwedden dier klokluiders. Bij „Onderhoud van haven- en kanaal- werken" trok de post van f 700, voor het aanbrengen van een puinbe- strating langs de steeoglooiïng in de buitenhaven de bijzondere aandacht der Commissie. Zij zou dit bedrag alleen in geval van noodzakelijkheid wenscben te voteeren. „Vernieuwing en aanleg van straat werk" zou eischen een bedrag van f 7000,waaronder begrepen der geraamde kosten ad f 12000,voor bestrating van den WestsiDgel, Nieuw- straa', enz. Deze post, met het bedrag voor onderhoud geraamd op f 5050, onder volgno. 153, gevoegd bij de f 2900,onder volgno. 154 voor onderhoud van wegen en voetpaden, geeft een cijfer van f 14950,een bedrag, dat de Commissie ïueent onder de aandacht van den Raad te moeten brengen, en bij haar de vraag doet rijzen of' werkelijk de toestand der straten in onze gemeente thans van dien aard nog is, dat een dergeljjk groot bedrag in één jaar moet worden be steed. Ten aanzien der bovengedeelten van Nieuw- en 's Heer Hendrikskin- derenstraat en Opril Beestenmarkt is bij haar de vraag opgekomen of die toestand ter plaatse werkelijk zoo om verbetering roept en of de keien aldaar niet moeten worden behouden, des noods wat verlegd, om gladheid, spe ciaal voor het rijverkeer, te voorkomen, hetgeen dan tevens een meer of minder belangrijke besparing zou kunnen geven. De post „verlichting, verwarming en schoonhouden der schoollokalen" (volgn. 182), komt der Commissie erg hoog voor. Vermeent zij, dat de post ver lichting en verwarming wel eenigszins zal kunnen worden verminderd wegens daling der kolen- en gasprijzen zoo heeft zij speciaal het oog op de kasten, verbonden aan het geregeld schoonhou den en de jaarlijkschs schoonmaak. De jaarwedden der helpsters aan de Gemeentebewaarschool, komen haar, ook in verhouding tot het inkomen van de hoofdonderwijzeres, te laag voor en zou zij mitsdien gaarne zien, dat deze wer den verhoogd. Wegens hel groole belang dat de Gemeente Goes in de le plaats heeft bij de bevordering van Vreemdelingen verkeer op de Bevelanden vindt zij een grooter subsidie dan geraamd (f 0,01 per inw.), alleszins gewettigd en doet de Commissie mitsdien het voorstel dit te brengen op f 0,02 per inwoner en dezen post dus te ramen op f160, Met betrekking tot den post „Onder houd van verhuurde eigendommen" heeft het bedrag van f 900,voor verlichting en verwarming der Rijks dagnormaalschool de aandacht der Com missie getrokken als zijnde zeer hoog en vindt zij gereede aanleiding tot bel advies de noodige zuinigheid te doen betrachten. Ten slotte meent de Commissie ten aanzien der „Begrooting van den Keu ringsdienst van Waren" nog de op merking te moeten maken dat zij ten aanzien der posten van uitgaaf thans moeielijk een maatstaf ter beoordeeling kan aanleggen, daar de practijk in deze nog vrijwel alles zal moeten uitwijzen, doch dat baar de bedragen voor aan koop van een automobiel ad f 5700, en rijwielhuur ad f 600,mede hoog voorkomen. Dik Tkoh. Het Genootschap Jeugdamusement onder leiding jvan Retro Bekman gaf Dinsdagavond een aardige voorstelling van het tooneelstnk waarin de voor naamste episodes uit het békende kinderboek zijn gedramatiseerd. Het spel was zeer goed en de vrek, de heks, de baker, de veldwachter en Dik's vader en moeder uitstekend getypeerd. En Dik en zijn vriendjes waren voortreffelijk en hun guitenstrekken deden de aanwezigen meermalen scha teren van het lachen. In een der meisjes die deze vriendjesrollen ver vulden, we meenen in Jan van Bakel, steekt een opmerkelijk talent voor het tooneel. Zooals gezegd het publiek, dat niet zoo talrijk was opgekomen als het gezelschap verdiende, genoot, vooral de jongeren, doch ook de oudereD amuseerden zich. Een woord van waardeeriug voor de kleine maar onvermoeide pianiste is hier wel op zijn plaats. Ter Geruststelling. Dezer dagen liep in ons stadje het gerucht, dat de bekende JariSle Dreu, een der bewoners van hel Oude-Man- nenbuis, „spoorloos verdwenen was. Ter geruststelling kunnen we mede- deelen dat de persoon in kwestie een reisje maakt én na zijn familie ia Schiedam fe hebben bezocht, nu bij familie in Den Haag vertoeft. Of er ook gekl,..,.praat woidt in Goes gM83BBB Vmbïïbkt. Per markt van 20 December 1921 waren aangevoerd19 Loopvarkens, 26 Biggen. De kunstverzamelaar Ochs overleden. Te Veere is bericht ontvangen, dat de kunstverzamelaar Ocbs op ruim 70- jarigen leeftijd plotseling in Italië is overleden. De heer Ochs, die Eogelsch- man van geboorte was, kwam voor tal van jaren met een schip te Veere aan en voelde zich zoo tot deze ville morte aangetrokken, dat hij het grootste deel van zijn leven aldaar heeft doorge bracht en zich verdienstelijk gemaakt, in het bijzonder tegenocer Veere. In het z g. Schotsche Huis, een der uit de glorierijke dagen van Veere over geblevene huizen met aardige gevels, vestigde hij een permanente tentoon stelling van schilderijen, en enkele jaren geleden werd hij in de gelegenheid ge steld het Schotsche huis binnendoor te verbinden met het buis „Het Lamme tje" dat aan het rijk behoort. In dit huis vestigde de heer Ochs behalve een uitbreiding der schilderijen-ten toonstelling, een museum van verschil lende op Veere betrekking hebbende oudheden, en wel in het bijzonder op de scheepvaart. Dit alles was san het vreemdelingenbezoek aan de ook op ander gebied zoo merkwiardige plaats, ten zeerste bevorderlijk en het heengaan van dezen viiend der kunst heeft dan ook in Veere groote deelneming bij velen gewekt. Wolfertsdijk. Openbare veigadiring van den Raad der gemeente op Maan dag 19 December. Afwezig waren met kennisgeving de heeien [C. van Nieu- wenbuize en D. Goetheer, voorzitter de burgemeester. Bij de ingekomen stukken werd medegedeeld dat de gemeentekas is opgenomen en in orde bevonden is dat er bericht is ingekomen dat de motorbrandspuit binnenkort zal worden afgezonden en alles spoedig hier kan worden verwacht. Met algemeene stem men werd besloten adhaesie te betuigen aan het adres van den raad van Domburg i.z. ontheffing van keuring bij de buisslacbtingen. Met algemeene stemmen werd mevrouw C. Koert-Tak herbenoemd als lid der plaatselijke schoolcommissie. Met algemeene stemmen werden herbenoemd tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim de heeren P. van de Linde, A. Koster en A. Huissoo als afgevaardigde naar de in 1922 te houden vergaderingen der Waterleiding Mij. werden benoemd de heeren J. Lindenbergb en N. Valkier. Met algemeene stemmen werd besloten een strook grond als bouwterrein te verkoopen aan J. Snoodijk. Eveneens werd met alg. st. besloten tot aankoop van grind en sloot behoorende aan de N. H. Kerk tot verbetering van den Achterweg, achter de Kerk tot een bedrag van f 18. De gemeeute-begroo- ting 1922 werd gewijzigd en verlaagd met f 2000, zoodat de H.O, met een zelfde bedrag zal worden verminderd. In de begrooting van het burgerlijk armbestuur 1921 werd goedgekeurd een af- en overschrijving tot een bedrag van f 322.60. De instructie van den gemeenle-opzicbter werd gewijzigd en opnieuw vastgesteld. Goedgekeurd werd aan de politie een gratificatie te geven van f 30 voor buitengewone diensten. De strafverordeningen werden herzien en opnieuw vastgesteld. Door overlijden en vertrek werden eenige ontheffingen verleend in H.O. 1922. Besloten werd tot deelneming in de steunregeling voor de noodlijdende werkloozenkassen met 4 stemmen voor en 1 tegen (het lid L. Overbeeke). Besloten werd met alg. st. te trachten een nijverheids- cursus te houden voor vrouwen en meisjes. In geheime zitting werd het suppl. kohier H.O. 1921 vastgesteld. Na heropening der vergadering vroeg het lid M. Kloosterman of er al voor zien was in stoelen voor bet onder wijzers personeel. De vooizilter antweordde dat het hem nog niet gelukt is een model stoelen te verkrijgen, zooals genoemd personeel deze wenscht. Aan de hoofden der scholen zal worden ge vraagd zelve eens u:t te zien naar stoelen welke naar bun meening beant woorden aan bun doel. Hetzelfde lid vroeg of B. en W. reeds plannen hadden beraamd ingeval van eventueele beduidende werkloosheid, daar spreker vreest dat er na Nieuwjaar vele arbei ders werkloos zullen zijn. De meenin gen liepen over dit punt ver uiteen en de meeste' iledeu spraken als bun meening uit datjde werkloosheid in deze gemeente niet van beduidenden omvang zal zijn. De voorzitter zeide dat er door B. en W. geen plannen zij a gemaakt, doch er in de vergadering van B. en W. ook wel stemmen opge gaan zijn omtrent té verwachten werk loosheid, en daar de gemeente zelf geen uit te voeren werk heeft, zoo is het moeilijk zelf plannen te beramen. Het verheugde den voorzitter van den kant der werkgeversleden ie hooren dat zij geen werkloosheid van beduidenden aard vreezen. Niemand meer het woord verlangende werd de vergadering gesloten. 's Heer Arendskerke. Vrijdagavond gaf de zangvereeniging „Zanglusl" met medewerking van haar zustervereeni- „Excelsioi" van Nisse een uitvoering in de oude school alhier. De zaal was flink bezet en velen genoten van hetgeen ten gehoore werd gebracht. Jammer dat na afloop door sommige jongelui op ietwat luidruch tige wijze afscheid werd genomen. Tot ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk werden herbenoemd dhr- K. Janse en Jacobus Nieuwenhuize. Gisterenmiddag had de slsger A. S. bij bet schroeien van een varken, het ongeluk dat zijn benzinelamp in den brand geraakte, en hij zich aan beide handeD enjarinen zoodanig brand de dat geneeskundige hulp noodzakelijk moest worden ingeroepen. Wenxelllillge. Geslaagd aan de uni versiteit te Leiden voor het candidaats- examen Nederl. Letteren, de beer P. C. Dominicus Az., geboren alhier. KioetSlige. Tot lijdelijk onderwijzer aan de openb. lagere schooi ailiier is met ingang van 1 Januari benoemd dhr. P. Baurdoux te Goes. Gaarne voldoen wij aan het tot ons gerichte verzoek en vestigen wij de aan dacht op de uitvoering welke, blijkens de in dit no. voorkomende advertentie „Clueting's Gemengd Koor" op den 2ea Kersdag in de Ned. Herv. Kerk alhier zal geven. Het belooft een middag vol kerststemming te zullen zijn. övezand. Herbenoemd tot Kerkvoogd der Ned Herv. Gem. alhier dhr C. Maat. Kapelle. Zaterdagavond werd door de Chr, Jongl ver. Öbadja alhier een reciteerwedstrijd gehouden bijgewoond door begunstigers en b'egunsdgsters. Door 10 leden werd aan dezen wedstrijd deelgenomen, 5 voor ernst en 5 voor luim. In de Jury hadden zitting de onderw. Vreeke uit Goes, het H. der O. S. te Kattendijke en W. Glas alhier. De eerste prijs werd voor ernst toe gekend aan Jobs. de Jager, de tweede aan J. van Willigen Jacz., de derde aau J. Kooman. De eerste prijs voor luim aan B. de Jager, de tweede aau A. J. van Willigen en de derde aan B. van der Kreeke. De troostprijzen ontvingen J. Veer- boek en A. Vermaife. Mooie boek werken waren beschikbaar gesteld Vrijdagavond hielden de Knapen- vereeniging en de Jongeliedenafd. alhier haar jaarvergadering in het lokaal Obadja. Ds. S. A. de Vries. (O.I.) predikant sprak een eenvoudig pakkend openingswoord. Verschillende voordrachten en samenspraken volgden die getuigden van een goeden wil. Met voldoening mochten de leiders neerzien op der ledenprestatie. De Knapenver. telt 16 leden, de Jongeliedenafd. ruim 20 ld. Aan de Knapenver zijn 4 leiders, aan de Jongeliedenafd. 2 leiders verbonden. Het lokaal was flink bezet. De leider J. van Willigen Gz. sprak een slot- en afscheidswoord. Herkozen tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk dhr. J. J. üronkers. Waarde. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente, alhier, werd Maandag benoemd de heer C. Bal. Krabbeudijke. Vrijdagavond ver gaderde de Gemeenteraad. Alle leden waren tegenwoordig. Na opening op gebruikelijke wijze worden de notulen voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt daarop mede, dat bet hoofd der gemeenschappelijke school te Oostdijk, de heer De Nooyer, ver lenging van ziekenverlof heeft gekregen tot 1 Jan. a.s. Aan het bekende adres van den raad der gemeente Domburg inzake buisslachtingen zal adhaesie worden betuigd. Alsnu wordt aan de orde ge steld een ontwerp verordening tot hef fing van een hoofdelijken omslag. De voorzitter meent, dat de raadsleden uit de hun toegezonden stukken vol doende hebben kunnen nagaan, wat B. en W. beoogen. Het college geeft de voorkeur aan een eigen plaatselijke belasting, met een ietwat sterkere progressie dau de thans geldende ver_ ordening. De lagere inkomens Worden nu nog eenigszins ontlast, terwjji den middenstand geen hooger lasten worden opgelegd.Het benoodigde bedrag zal dus, volgens den voorzitter, worden gehaald daar, waar bet het best kan worden gemist. Zonder veel dicussie vereenigt de Raad zich met het voorstel van B. en W. Vervolgens komt ter tafel een ontwerp-verordening op liet gemeente lijk grondbedrijf. Het concept is den raadsleden toegezonden. De voorzitter licht een en ander breedvoerig toe, waarna het ontwerp met algemeene stemmen wordt aangenomen. Het vol gende voorstel betreft bet aaDgaan van eeo geldleening van ten hoogste f 18500 voor aangekoebten bouwgrond. Ook hiermede vereenigt zich de Raad met algemeene stemmen, Minder vlot ging dit met het voorstel van B. en W. om toe te treden tot de Ministerieele rege ling betreffende steunverleening aan noodlijdende werkloozenkassen. Het college was dienaangaande niet één stemmig. Wethouder Hirdis kon zich hiermede niet vereenigen, omdat vol gens hem de controle op de werkloozen veel te wenscben overliet. De heer De Kok liet zich mede in dien zin uit. De voorzitter geeft de mogelijkheid van simuleering door enkelen toe, maar daarmee is toch het ganscbe instituut niet veroordeeld De gemeente is toe getreden lot het werkloosheidsbesluit van 1917, heeft dus a. gezegd en moet nu ook b. durven zeggen. Juist op dit oogenblik, als de kassen door buiten gewone werkloosheid blijken niet toe reikend te zijn, moeten wij ons niet terug trekken. De heer llaverhoek ondersteunt het betoog van den voor zitter. De heer Van Gorsel vraagt enkele nadere inlichtingen. Het voor stel wordt daarop aangenomen met 5 stemmen. De heer De Kok stemde tegen, terwijl de beer Birdis zich buiten stemming hield. Daarop wordt de be grooltng dienst 1921 gewijzigd. Tot leden van het burgerlijk armbestuur werden herbenoemd de heeren Hirdis en M. Tollenaar. Tot lid der com missie tot wering van schoolverzuim werd herbenoemd de heer Nieuweuhuyze terwijl in de plaats van den heer Van Gorsel, die niet herbenoembaar is, werd benoemd de beer G. L van der Vliet. Tot lid der commissie van toe zicht [op het Lager Onderwijs werd herbenoemd de heer C. Haverhoek Bij de rondvraag vroeg de heer De Kok, waarom de arbeider W-agenaar geen grond van de „Landarbeidersvereeni- ging" bad kunnen krijgen. De voor zitter zegt, dat dit een zaak is, welke niet in den Raad (buis hoort.. Na af loop der vergadering is bij bereid, den heer De Kok nader in te lichten. Daarna op gebruikelijke wijze sluiting. Kattendijke. In de Vrijdag gehou den raadsvergadering werd mededeeling gedaan van de goedkeuring der ge- meentebegrooling f922, der vaststelling van de rekening 1920, batig saldo f 316.68% en van de verordeningen op het vervolgonderwijs en der warenwet door Ged. Staten. Tot lid van bet Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer M. Wisse Sr. Tot leden van de Commissie tot wering van Schoolverzuim werden be noemd de heeren P. M. van den Broecke, M. Meeuse, II. Mol, M. Luykx, M. tan der V\jl»ele, J. Staal en C. Molhoek. Wordt opgemaakt bet le suppletoir kohier hoofd, omslag Eene kleine wijziging in de verordening op de invordeniDg plaatselijke inkom stenbelasting werd vastgesteld en de schoolverordening werd gewijzigd eii opnieuw vastgesteld. De nood te Ween en. Volgens een Zondag té lerseke uit Weenen ontvaögen brief heeft onze gulden daar thans de waarde van 2200 kronen. Da schrijfster bad dit bij de inwisseling van eenige onzer zilverbons ondervonden voor 15 gulden ontving zij 33 duizend kronen. lil den brief kwamen de volgende prijzen voor een paar warme schoenen 12000 kr., een bus gecondenseerde melk 1000 kr., 1 kg. cacao 2500 kr., 1 kg. suiker 600 kr., 1 kg. vet 2000 kr. en 1 kg noten 1000 kr. „Als niet sp edig de crisis komt, gaan allen bier te gronde", was baar verzuchting. Oadelande. In de raadsvergadering alhier gehouden MaanJagnamiddag j1 was de beer J. Goetheer afwezig. Door den voorzitter weid mede deeling gedaan van de goedkeuring door Ged. Stalen van de begrooting 1922, van de verordening tot heffing van leges en van de verordening be treffende bet geven van openbaar ver volgonderwijs. Ook werd nog meege deeld dat door betzelfde co'lege het aandeel in de kosten van den keurings dienst van Waren voor deze gemeente was vastgesteld op f 26,59 dat op de reclame van Job. Moerdijk tegen den aanslag in den H. O. in zooverre gunstig was beschikt, dat deze van de 9e naar de 8ste klasse was terugge bracht en dat van de in de vorige raadsvergadering herbenoemde leden

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2