TAATSTK ëi\ TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Burgerlijke Stand van Goes. Correspondentie Teie»raf. W eerbericht Afloop van Aanbeste dingen, Verpachtingen en Verknopingen. Marktbericht, Iii verband met het feit dat het voor deze gemeente bezwaarlijk zal zija na te komen het voorschrift dat er voor elke gemeente zal zijn, een deskundige belast met het toezicht op den bouw van woningen vond de vergadering goed, deze aaugelegenheid voorshands te laten rasten en daarvan aan Ged. Staten mededeeling te doen. ÜrablieEdijkc. Vrijdagavond gaf de dilettantenvereeniging „U. K. O een soiree voor een stampvolle zaal bij dhr. Otte alhier. Opmerkelijk was het, dat er hier voor goede tooneelkunst, waar toch zoo'n opvoedende kracht van uit gaat, zoo weinig belangstelling bestaat. Het grootste gedeelte waren vreemde lingen, vooral uit Rilland. Wij zagen ook verscheidene meisjes uit het land van Steenbergen en eenige leerlingen van de landbouwschool. Wij kunneD gernst constateeren, dat de afwezigen ongelijk hadden, want er is genoten. Met volle aandacht werd geluisterd naar speelsters en spelers, die het prachtig tooneelspel „Aan Flarden" van Top Naeff zoo uitstekend wisten te vertolken. Het was een heele durf om met zoo'n stuk voor den dag te komen, waar men zich in vele op zichten moet behelpen, doch toen het scherm opging en een met smaak in gerichte kamer, vol met bloeiren aan ons oog vertoonde, bleven de toe schouwers tol het einde toe met volle aandacht luisteren. De hoofdrollen Tom (dhr. Van Gor- sel uit Rilland) en zijn vrouw Nini (mej. Tollenaar); werden door beiden uitmuntend vertolkt. Aan beide rollen werden zware eischen gesteld. Tom eu Nini waren dien dag twee jaar ge trouwd. Tom wensehte dien dag feeste lijk te herdenken en daar Tom, de flinke, eenvoudige dokter, zijn vrouw inuig liefheeft, laat hij de kamer in de bloemen zetten en schenkt hij haar een prachtigen ring. Nini voelt zich echter niet gelukkig, zij heeft uit laf heid en berekening Tom gehuwd, nu Max, wien zij lief heeft, Jeanne om haar geld heeft genomen. Zij had ge dacht, nu zij eenmaal gehuwd was, alles voor Tom te kunnen verzwijgen, te meer daar Nini haar man weet te waardeeren, die zoo goed en oprecht voor haar is. Zij kan het echter niet langer uithouden en in het derde bedrijf, waar zij alles aan Tom zegt, zijn de toehoorders zeer onder den indruk door het mooie spel en werd er door velen een traan weggepinkt. De rol vau mevr. Matthus (mej. L. Wellemau) werd eveneens prachtig ge speeld. Zij, de vrouw van een gepen- sioneerd kolonel en moeder van Nini, is een vrouw die zich door het leven van beslommeringen heeft heen geslagen en wier eenig doel is haar vijf dochters zoo goed mogelijk ouder dak te krijgen. Vier dochters zijn reeds geborgen, doch Ada tmej. K Welleman) zou zij graag willen verpassen aan een jinker, iemand, die niets presteert, doch Ada wil de inspraak van haar hart volgen en niets met dien losbol te doen heboen. Deze rol was geknipt voor haar, die dergelijke rollen zoo fijn weet weer te geven. Een dankbare rol had ook Jeanne (mej. M, van der Werffl, de ziekelijke, nerveuse vrouw, die ver moedt, dat Max haar om haar geld heeft getrouwd en Uenkt, dat er een verstandhouding bestaat tusschen Max en Nini. De rollen van Max (dhr. H. van Gorsel) eu den ouden heer Matthes (dhr. J. Woutersen) kwamen uitstekend tot hun recht. De rol van dienstbode werd door mej. L. van der Werff goed vertolkt. De speelsters en spelers hebben allen eer van hun werk, aan mej. Tollenaar die voor het laatst medespeelt, werd door dhr. De Jager samens de tooneel- club een ruiker bloemen aangeboden. Na afloop van de voorstelling we'd onder leiding van den balletmeester dhr. Becht uit Bergen op Zoom een bal georganiseerd. De meeat moderne dansen zooals Indian Rag, Foxtrot, Ragtime enz. werden gedanst Het was voor de niet-dansers een lnst om te zien. Het was reeds ver over de kleine uurtjes, toen het afgeloopen was. Kapelle Donderdagavond hield het Ned. Herv. Zangkoor alhier haar jaar vergadering, Tegenwoordig 20 leden. Het koor telt 36 leden. De voorzitter C. v. d. Vliet wees in zijn openiggswoorJ op de moeilijkheden, maar kou thans vooruitgang consta teeren. Ia het bestuur, dat een heele wijzi ging onderging, werden gekozen de heerenC. v. d. Vliel, voorzitter Jac. J. van Willigen vice-voorzitter Jan J. van Willigen Jacz. secretaris, P. v. d. Kreeke, penningmeester, J. v. d. Vliet en Adr J. van Willigen, commissarissen, C. Mallekote, bestuurslid. Besl <ten werd met biddag in Maart een uitvoering te geven en een openbare vergadering te houden in den geest als de Chr. Jongelingsvereeniging. Waarde. De vorige week is alhier in de openbare school eene cursus aan gevangen voor zuigelingenverzorging. De cursus is aangevangen met 17 meisjes, de lessen worden gegeven door mevrouw Hondelink van Krabbendfjke. In de VrijdaguamiJdag gehou den vergadering van den Gemeenteraad werd herhenoemd tot lid van het Burg. Armnestunr dhr. D. Boone. De aftre dende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, de haven meester en de tijdelijke gemeenteop zichter werden herbenoemd. Een verordening op de heffing en invordering van een plaatselijke belas ting naar het inkomen werd vasigesteld alsmede een instructie voor den ge- mee uteopzichter. Daarna werd de begrooting der ge meente, dienst 1921 gewijzigd. Vervolgens kwam aan de orde de verordening voor de Vleeschkeuriugswet. De voorzitter zegt dat hij met het oog op de bepalingen die de Minister in uit zicht stelt deze verordening aan wil houden totdat een beslnit is genomen, daar door het vervallen van- de huis slachterij en het niet n lodig zijn van een abattoir in de centrumgemeente groote besparing van kosten voor de gemeente zoude worden verkregen. Aldus besloten. Wollortstiyk. Donderdagavond trad alhier de orkest en tooneelvereenigiug „Kunstvrienden" uit Goes op in het gebouw T.A.V.E.N.II. met „Onschul dig», welk stuk uitstekend gespeeld werd en daverend applaus uitlokte. De avcud was een waar succes ook voor het orkest. Dhr. J. A. Koert was zeker de tolk van het heele publiek toen hij een woord van dank bracht voor het genoten?, en ben pen tot weerziens toeriep. Dhr. F. J. Thiery betuigde ziju dank aan het publek voor de aaudacht en de opkomst en zeide dat bet in het voornemen ligt om te Wolfertsdijk in het aanstaande voorjaar opnieuw een bezoek te brengen. Zaterdagmiddag kreeg de 70 jarige Thomi.s Murre, arbeider alhier, in bet voorbijgaan van een der paarden van den vrachtrijder J. van Waarden een slrg zoodat hij in de diepe water gang in het Nazareth terecht kwam. Door eenige personen op het droge geholpen bleek hij een onbeduidende wonde aan het hoofd te hebbeD, doch de man klaagde over veel pijn in een zijner beenen, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Kruiningeil. Indej.t. gehouden ver gadering van den Gemeenteraad onder voorzitterschap van den Burgemeester, deelde de voorzitter o.m, mee dat B. en W. op 7 December 1921 op grond van art. 126 (al. 2 van art. 126 zegt; „Vorderen de wetten maatregelen, be velen, reglementen of verordeningen een bepaalde medewerking van den Raad en wordt die door dezen gewei gerd, dan voorzien B. en W. daarin.) der gemeentewet hebben besloten de door het bestuur der vereeniging tot stichting en instandhouding van scho len met den bijbel Kruiningen ge vraagde gelden voor verbouwing en uitbreiding van haar school toe te staanen dat de gemeenschappelijke regeling tot uitvoering van de vleesch- keuringswet door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Het medege deelde wordt voor kennisgeving aan genomen. Besloten wordt mede te werken aan de steunverleening aan noodlijdende werkloozenkassen in 1922, bedoeld in de beschikking van deD minister van arbeid van 5 December 1921. De begrooting voor 1921 en die voor 1922 werden gewijzigd. Met algemeene stemmen wordt be sloten om den grond, waarop de tien arbeiderswoningen te Kruiningen ge bouwd zijn, in erfpacht te geven aan de vereeniging tot verbetering van de volkshuisvesting in de gemeente Krui ningen. De begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1922 wordt goed gekeurd. De verordening tot regeling van het openbaar vervolgonderwijs wordt ge wijzigd. De heer De Visser vraagt inlichtin gen omtrent de Vleeschkenringswet 1919, terwijl de heer Franqoijs de aandacht vestigt op de brandkranen bij vorst. De voorzitter diende van antwoord. Daarna is de vergadering gesloten. Herkozen als kerkvoogd de heer J. N. Elenbaas en gekozen de heer J. Kostense, in de vacature M. A. Framjoijs. lersoke. Vrijdagavond 1.1. werd hier in een bijeenkomst van 54 personen, onder leiding van f)s. G. H. Kersten, met 52 tegen 2 stemmen in beginsel besloten tot het stichten van een eigen school Als die bouw doorgaat wordt het de derde Chr. school alhier. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag 11. zijn uit de loods van den heer Wagtbo 6 bennen oesters, waaronder één beu zaaioesters, samen ter waarde van f 120, gestolen. De heer I. van Dijke, sedert vele jaren directeur van het fanfare- gezelschap Mozart alhier, heeft ontslag uit die betrekking genomen Als waarnemend directeur is benoemd de heer L. Laban. De vorige week sloeg een kind van nog geen jaar in een onbewaakt oogenblik een handje in een pan met kokende pap. De pan kantelde en de inhoud stortte zich over 't lichaam van het kind uit, waardoor dit erge brand wonden aan gezicht, armen en beenen bekwam. Colijnsplttat. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier werden tot ouderlingen herkozen de heeren L. Pouwer en P. J. Alebregtse, en tot diakenen de heeren P. de Smit Jz en J. Breas. 's Heer Abtskerke. Door het col lege van notabelen en den kerkeraad der Ned. flerv. Kerk alhier is herkozen als kerkvoogd de heer J. Blok met 5 stemmen tegen 1 op P. Huijsen en 2 op P. de Jonge. 's lieer HendriksMnderen. Vrijdag avond hield de kolenvereeniging E M.M. haar jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat over dit jaar een goed slot van f 32,47^ aanwezig was benevens nog 211 H.L. kolen in de bergplaats. In de plaats van Jb. Rouw, die niet meer in aanmerking wensehte te komen, werd tot penningmeester be noemd Jac. Snoodijk. Het salaris werd van f 25 op f 50 gebraeht. De heer P. Oudkerk werd tot commissaris her kozen. Aan de Zondagssehool-vereeniging „Samuel" werd f 75 geschonken ter te gemoetkoming in de bijzondere uitgaven voor haar gebouw. Als naar gewoonte droeg deze bijeen komst een feestelijk karakter. Herbenoemd tot kerkvoogd de heer P. van Sehaik. Wemeldinge. De directeur generaal der posterijen en telegrafie maakt be kend, dat het kantoor te Wemeldinge voor den telegraafdienst met ingang van 21 December op werkdagen van 8 uur v.m. tot 8 n m. zal zijn open- Zondagmorgen ontstond een be gin van brand in de machinefabriek van de heeren R. .Go. alhier. Doordat de brand vrij spoedig werd ontdekt werd erger voorkomen. De oorzaak moet gezocht worden in het vlamvatten van een paar plankjes die om een vuurhaard waren gezet om te droogen. Hloetingo. Op medisch advies is aan den heer G. Houtekamer, hoofd der school, zes weken ziekteverlof ver leend. In verbaad hiermee is als tijde lijke leerkracht aangesteld de heer Langejan te St. Maartensdijk, die 15 December als zoodanig in functie trad. Kr. Ct. Aan de gemeente Kloetinge zal de ten behoeve van de wed. A, Trimpe- v. Dijke toegekende bijdrage voor wo ningbouw ad f 1760, worden uitgekeerd. Hansw-'crt. Voor de eerste ouder avond, die Woensdagavond alhier in de gymnastiekzaal der O.L, school werd gehouden, bestond groote belangstelling ruim honderd ouders waren aanwezig. Het hoofd der school, de heer de Blaeij, heette allen welkom en dankte de heeren Distr. schoolopziener, bur gemeester en wethouders en voorzitter der commissie van toezicht op het L. O. voor hun tegenwoordigheid. De heer de B. hield daarna een rede over „Oneindig groot en oneindig klein", welke verhandeling met onver deelde aandacht werd aangehoord. Muziek en zang wisselden de voor dracht af. In de pauze wees de schoolopziener, de heer Braudma er nog op, dat er meer contact moet komen tusschen ouders en ouderwijzers en deed vooral uit komen, dat de ouderavonden daarvoor alleszins de gelegenheid openen. Aan het slot werd het werk be zichtigd van de leerlingen, in de hoogste klassen. De avond kan als ten volle geslaagd worden beschouwd. Willltilminadorp. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Varkens- vereeuiging „Helpt Elkander" gevestigd te Kattendijke werden de aftredende bestuursleden herkozen. Uit de rekening van den Penning meester bleek, dat over het verloopen boekjaar geen uifkeeringen hadden plaat9 gehad wegens geleden schade aan gestorven varkens. De contributie zal voor het volgend boekjaar f 0 50 per varken en per maand bedragen. Nieuwe leden moeten f 2.25 entree betalen. Er was een batig saldo in kas van f 231.60- De vereeniging telt thans 28 leden. Hoedekeilskerke. Door den kerke raad der Ned Herv. gemeente alhier is beroepen ds. W. van Lindonk te Houtenisse. Nisse. Donderdagavond was er een buitengewone algemeene vergadering van de coöperatieve Boerenleenbank te dezer plaatse, ter verkiezing van twee leden. Gekozen werden de heeren J. L. Cense te 's Heer Abtskerke en A. J. van Dijke te Nisse. Door het vertrek van den heer. W. H. Klos en J. Meijaard waren twee vacatures ont staan. WisseDkerke. Herkozen tot ouder lingen der Ned. Herv. kerk alhier J. J. JeroDimus en G. Israël en tot diake nen J. van der Maas en M. Heijboer. Donderdagavond werd alhier vanwege de Chr. School een ouder- avond gehouden. De ouders waren flink opgekomen. Na opening door den voorzitter, sprak het hcofd der school over de nieuwe schoolwet op het Lager Onderwijswet en de nieuwe Leerplicht wet. Bij hei vervolgonderwijs is volgens spreker te weinig met de belangen van het platteland gerekend. De secretaris verhaalde de geschie denis dezen school, een historie van nu reeds 60 jaren. Een en ander werd afgewisseld door zang en muziek. Den gasten werden koffie en s'garen ge presenteerd. Maandkaarten. Ter aanvulling van ons bericht in ons nr. van Donderdag j.l. de nieuwe spoorwegtarieven vermelden we nog dat voor houders van maandkaarten zijn uitgesloten alle treinen, genummerd 1 t.m. 499 op de baanvakken, waarop zij volgens de dienstregeling tusschen 8 en 9 uur v.m. en 5 en 6 uur n.m. loopen, verder o.a. de trein no. 5 GoesVlissiDgen (alleen 's Zaterdags). In afwijking hiervan wordt voor hou ders van maandkaarten toegangelijk gesteld de trein no. 11 Roosendaal Goes. Provinciale Staten van Zeeland. Heden (Maandag) middag kwamen de staten onzer provincie weder in open bare vergadering bijeen ter behandeling van de verslagen der afdeclingen over de verschillende voorstellen. van Polders. In alle afdeelingen bleken voorstan ders van vereeniging van kleine polders tot groote. Met beleid gekozen samen voeging is niet alleen een polder- maar tevens een algemeen Provinciaal belang. De bezwaren inzake een billijke ver deeling der lasten, acht men niet on- overwinbaar. De motie-Overhoff ten deze, is zeer ruim en ook bij de regee ring is een neiging tot centralisatie. Een lid meent, dat kleinepolder- beter en voordeeliger hun eigen belangen kunnen behartigen. Het bleek uit de antwoorden van verschillende leden der Ged. Slaten dat zij stuiten op groote moeilijkheden, in een afdeeling zeide een lid dat zij wel tot vereeniging wilden overgaan, waar die wenschelijk is, maar niet overal, waar die mogelijk is. Een lid acht vereeniging tegen den wil van ingelanden en besturen in, een aantasten van de autonomie der polders. Ged. Staten zeggen in hun antwoord op het algemeen verslag, dat zij er geen bezwaar in zulfen zien om, daar, waar de wenschelijkheid van vereeni ging zich openbaart, hunne aandacht daaraan te wijden. Subsidie Nijverheidsonderwijs. Het voorstel van Ged. Staten om de verzoeken van Goes en Vlissingen om voortzetting der subsidie voor de Avondscholen voor handwerkslieden, buiten beschikking te laten, vond in eeDe afdeeling bestrijding, daar men meende, dat hier de provincie zoo noodig moet blijven helpen, en werd met 10 stemmen voor een tegen en en twee blanco een amendement aange nomen, waarbij deze en dergelijke ver zoeken in overweging zullen worden genomen, als bewezen wordt dat na gebruik van alle financieele hulpmid delen, voor dit onderwijs, de vérdere kosten het budget der gemeenten te zwaar zouden drukken. In een andere afdeeling zou eeu lid gaarne zien, dat Ged. Staten een vaste regeling daarvoor ontwerpen. Ged. Staten handhaven hun voorste], dat in wezen niet verschilt van het amendement. Algemeene rege len stellen achten zij bezwaarlijk eu daarom meenen zij, dat men ten deze geen bindende belofte kan doen. Polder Reglement. Van de voorgestelde wijzigingingen in het ontwerp-reglement van politie voor de polders en waterschappen, werd art. 10 gevaarlijk geaeht, maar niet werd voorgesteld het te wijzigen. Wel werd art. 20 krachtig bestreden doch Ged. Stat. wezen er op, dat 23 van de 41 geraadpleegde polders zich voor behoud van dit artikel verklaarden en dan nog wel.de belangrijkste. Subsidie disnst Wemeldinge- Station Vlaké. Bij het voorstel tot afwijzing van het verzoek van J. Leendertse om verlioo- ging voor het subsidie voor een om nibus- of autodienst van Wemeldinge naar het station Vlake, werd opge merkt, dal liet wenschelijk is, onder aandacht van Ged. te brengen, dat een goede controle op den ondernemer Leendertse noodzakelijk is, omreden hij misbruik maakt van de ontwetendheid van het reizend publiek, hetwelk hij medeneemt voor Ierseke en aan de postbrug laat afstappen en daarvoor zestig cent laat betalen. Alle leden vereenigden zich met het voorstel van van Ged. Staten. Gemeenteraad Krabbendijke In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd o.m. aan genomen het voorstel tot heffiiug van een eigen plaatselijke belasting, met een ietwat sterkere progressie, dan ile thans geldende verordening. Tot leden vaD het burgerlijk armbestuur werden herbenoemd dhr. Hirdis en M. Tullei naar, tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim dhr Nieuwenhuijze en benoemd dhr. G. L. van der Vliet tot lid der commissie van toezicht op het L. O. dhr. C. Haverhoek. (Het volledig verslag plaatsen wii in ons volgend nr.) Geboren 15, Frederik Pieter, z.v. Marinus Priester en Pieternella van Lieie. -a Overleden 15, Catharina Maartense, 38 j-, gehuwd met Cornelia Simon Hoogesteger15, Willem Leonard de Bruijne, 34 j., ongehuwd Wegens plaatsgebrek moeten enkele berichten en het .ngezoriden stgk der Maiia-stichiiug worden aangehouden ,tot ons volgend no. Matige, later wellicht weer toene mende Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. (Icinkmsznnd. Zaterdag werd voor deu heer J. de Jonge ie Borssele alhier publiek aanbestei-d hei b,,uwen van een woonhuis en scbuur te Borssele. Inge schreven werd door dhr. v. d. Zacde te Borssele voor f 11596 en door J. Dekker te Hemkenszand voor f 11675. Aan dezen laatsten is het werk gegund. Rotterdam, 19 December 1921. Vlasaanvoer i3520 st blauw f 1,25 a f 2,2500 st. Groningen f 1,25 a f 185 2440 st wit f 1,25 a t 1 50 5700 st geel 1 1,25 a t 2 -, 200 st dauwrood f 12.' a f 35, handel -stil grootendeels onverkocht. Aardappelen Zeeuwsche blauwe f8,25 a f 8 5 bonte 1 8 25 n f 8,5e. Eigeni heimers f 6,<0 a f 7, Granen buitenlandsche kalm. Meel f 18 Haver f li,50 a i 11,75 Mais f 170 a f 175 Binnenlandsche: Lijnzaad [blauw] f Lijnzaad [taai] Lijnzaad [voer] Karwjjzaad Kanariezaad Maanzaad Koolzaad Mosterdzaad [bruin] Mosterdzaad [geel] Tarwe Afwijkende Tarwe overigens 25,— i 13,— i 32,— 16,— i 44— i 26-eu 25,— j 28— i 12 50 i i 11 EO 12,25 i 28 - 18,— 34 17 - 46 3 26 3i> 12,75 12 25 12 75 Haver Gerst a Chevalier a WintenZomer a Schokkers a Kroon a Erwten nieuwe kl gr- 19—,a. .90,— Bruine Boonen puik 3 a 33 50 Eieren 17 00 a 2>' VARKENSNURKT RoTTKRD M Varkensaanvoer 1707 eerste kwaliteit f O 75 a f O 7a tweede t o t>6 a f0 72, derde f O 60 a f 0,64 lichte soort f 0,66 a f 0,74 handel redelijk.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 3