Binnenland, Rechtszaken. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Staten-Generaal, School en Kerk» Sport. Stadsnieuws. Pro vincie-N ieuws mogen be2itten, metende totaal 205850 tou, Amerika 18 slagschepen, met 525850 ton en Japan 10 slagschepen met 313800 ton. Engeland heeft een iets grooter aantal tonnen dan Amerika omdai het wat oudere slagschepen heeft. De Engelsche afgevaardigde, Balfour, heeft evenwel verklaard dat als een andere mogendheid van plan is om te gaan bouwen op eenzelfde schaal als deze drie, het aantal schepen dat zij mogen bouwen dan zal worden herzien, terwijl de verhouding gehand haafd wordt. De wedstrijd is dus niet geëindigd, integendeel, als nu een buitenstaander gaat bouweu, gaan En geland, Amerika en Japan aan den gang. En Frankrijk eischt nu al om aan kapitale schepen 350000 ton te mogen beziiten, tot groote verontwaar diging vpn Japan natuurlijk en van Italië. Èn daar Frankrijk heeft gedreigd dat het, wanneer het zijn zin niet krijgt, alle gedane toezeggingen terug neemt, zou dus de Stille Zuidzee- overeenkomst, het eenige resultaat der conferentie, ook weer op losse schroe ven staan, Voorts heeft Balfour verklaard dat Engeland er beslist op staat dat de duikbooten zullen worden afgeschaft. Houdt deze verklaring niet iu, dat Engeland den zee-oorlog tegen Duitsch- land heeft verloren 'Lijdelijk verzet De Ned. Vereeniging van spoor- e* tramwegpersoneel heeft zich uitgespro ken voor lijdelijk verzet tegen de ..dreigende verslechtering'» der arbeids tijden. De Vrijheidsbond. In de oprichtingsvergadering van de afdeeling Assen van den Vrijheidsbond is medegedeeld, dat de Vrijheidsbond thans reeds 200 afdeelingen telt. Geen herhalingsoefeningen voor de lichting 1917. In aanmerking genomen den tijd, dien de lichting 1917 reeds gedurende de mobilisatie heeft gediend en tevens als zuinigheidsmaatregel is de minister van ooplog op zijn voornemen teruggekomen om die lichting het volgende jaar voor herhalingsoefeningen op te roepen. (Hdbl.) Bezuinigingsvoorstellen In de Prov. Statenvergadering in Overijssel is de heer Ter Kuile met bezuinigingsvoorstellen gekomen. Spr. zeide bij de verdediging daarvan o.m. De indexcijfers bedroegen in 1918 447, in 1920 320, op 1 October 1921 193. De prjjzen van tarwe, mais enz. zijn gelijk aan voor den oorlog. Rijk, provincie en 99 pet. der gemeenten houden geen rekening met de daling der prijzen. Als men van de provincie het begroot ingscijfer ziet van 1914, dan is dat f 2,714,000 voor 1922 f7,797,000. De opcenten waren voor 1914f 339,000 voor 1922 f 1,390,000, dus ongeveer een millioen meer. De be- atuurderen van de provincie hadden in de vette jaren hun hersenen op non activiteit gesteld, maar zij niet alleen, alle bestuurderen van rijk en gemeenten zijn even zondig. Het nationaal inkomen is veel lager geworden, dit alles geeft spreker aan leiding het voorstel te doen le. De salarissen van het college van Ged. Staten te verlagen met 25 pet.; 2e. Het presentiegeld van de Staten leden te verlagen met 50 pet.; 3e. De loonen van alle ambtenaren, beambten, werklieden in dienst der provincie te verlagen met 25 pet.; 4e. Vermindering van het personeel zoowel ter griffie als bij den prov. waterstaat 5e. Verhooging van de prestatie van allen, die in dienst zijn van de provinoie 6e. Bekorting van de welbespraakt heid van de Statenleden, wat met zich zal brengen minder vergaderingen en minder drukkosten 7e. De tarieven van het eleetrisch bedrijf zoo op peil te brengen, dat er geen geld meer bij hoeft. Het voorstel, om de vcorstellen-ter Kuile te renvoieeren aan Ged. Staten om advies uit te brengen in de zomer vergadering wordt aangenomen met 31 tegen 7 stemmen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg In de zitting van Vrijdag 16 Decem ber 1921 werden de volgende zaken behandeldR. M., 27 jaar, colporteur te 's Hertogenbosch, gedetineerd, werd beklaagd dat hij op 27 October 1921 te Rilland Bath heeft weggenomen een geldbedrag van f180 (i f190, toebe- hoorende aan Cornelia Brand en Ma rinas Hage. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. A. J. v. d, B., 46 jaar, brievenbe steller te Kloetinge was bij vonnis van 7 November 1921, van den Kanton rechter te Goes ter zake van het rijden met een rijwiel langs den spoorweg veroordeeld tot f 3 of 3 dagen hechte nis. De veroordeelde was tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. De eisch in hooger beroep luidde f5 of 5 dagen hechtenis. Veroordeeld werden wegens Diefstal en wederspannigheid C. H. 41 jaar, werkman te Hoedekenskerke, 1 maand gevangenisstraf. MishandelingFr. N. 25 jaar, boe renknecht te Kloetinge, 14 dagen ge vangenisstraf. Door den officier van Justitie te Middelburg is het door hem aangetee kende hooger beroep in de zaak van M. de K.. 23 jaar en J. de K. 24 jaar, arbeiders te's Gravenpolder, vrijgespro ken van wederspannigheid, ingetrokken. Kantongerecht Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld Wegens overtreding Leerplichtwet J. M. te Oudelande, Vrijgesproken. C. G. te Colijnsplaat, J. G. B. te Wis- senkerke, A. B. te Krabbendijke, J. V. aldaar, C. H. te Kruiningen, J. B. te Waarde, M. S. te Rilland, G. d. T. te Kloetinge, A. B. te lerseke f 0,50 s. 1 dag, L, v. D. te Krabbendijke, J. G. te Wissenkerke, P. J. L. te Goes, L. G. P. te Rilland, C. B., A. K. te lerseke f 1 s. 1 dag, H. W. te Goes, C. A. V. te Kamperland, A. v. E. te Hansweert, J. S, te lerseke, C. d. W. te Borssele f 3 s. 3 dagen. Niet beletten dat hond wild opspoort P. N. D. te ElJewoutsdijk.Vrijgesproken. Jagen zonder vergunning II. A. N. te Kapelle f 3 s. 3 dagen. Jagen zonder akte en vergunning M. R. te Schore 2Xf5s. 2X5 d. Strooperij P. V. te Biezelinge f 10 8. 10 dagen, C. T. 2 w. tuchtschool s. f 10, C.v. d.V. te Schore f 10 s. 10 d., G. N. te Biezelinge f 10 s. 10 d., C. M. G. te lerseke f 5 s. 1 w. tuchtsch. Zender vergunning vee laten loopen op eens anders land A. R. te Kwaden- damme f 0,50 s. 1 d., A. H. L. te Krabbendijke, F, v. S. te Kwaden- damme, P. d. W. te Nisse, P. C. te Oudelande f 5 s. 5 d., C. B. te Drie wegen, P. C. te Oudelande f 10 s. 10 d., P. E. te Nisse, M. R. te Ovezande 2 X f 10 s. 2 X 10 dagen. Zonder vergunning kippen laten 'loopen op bezaaiden grond: A. R, te Kwadendamme f 5 s. 5 dagen. Zonder vergunning loopen op be zaaiden grond: T. J. v. A. te Middel burg, E. d. W. te Goes f 3 s. 3 dagen, C. P. S., J. S. te Ovezande f 5 s. 5 d. Straatschenderij A. J. J. V. te Goes f 10 s. 2 w. tuchtschool. In dronkenschap openbare orde ver storen B. J. te Oudelande f5 8, 5 d. Overtreding wapenwet: B. C. v. S. te Waspik f 10 s. 10 dagen. Fietsen over Westwal J. D. d. J. te Goes f 2 s. 2 dagen. Zonder vergunning mest verzamelen J. v. d. W. te Colijnsplaat f5 s. 6 d, Wordt vervolgd.) Ambachtstarieven. De Commissie voor de besludeering der tarieven van aan den landbouw verwante vakken, aan de hand van ver schillende gegevens tot de conclusie gekomen zijnde, dat de tarieven van verschillende bonden van deze ambachts lieden te hoog zijn, raadt bij dezen den leden der Z.L.M aan met het betalen der rekeningen van hun smeden en wagenmakers eenige dagen te wachten. De Commissie welke reeds een paar malen vergaderd heeft, en met den meestcn spoed voortarbeidt, zal in het begin van Januari verschillende gege vens hieromtrent publiceeren, aan de hand waarvan de betrokkenen kunnen nagaan, of de hun uitgereikte rekenin gen al dan niet te hoog zijn. (Z. Lbld.) Huldiging prof. dr. L. Broekema Zaterdagmiddag heeft te WageniDgen in de versierde hulpaula der Laud- bouwhoogeschool in tegenwoordigheid van tal van bekende persoonlijkheden op landbouwgebied, de huldiging van den onlangs afgetreden hoogleeraar aan die school prof. dr. L. Broekema plaats gehad. Namens de Landhouwmaatschappijen huldigde de heer V. R. Y. Croesen, voorzitter van het Nederlandsch Land- bouwcomité, prof. Broekema en bood hem aan het fonds, dat door samen werking van landbouwers en land- bouwvereenigingen is samengebracht en dat spreker verzocht het Broekema- fonds te mogen noemen, met het doel, de rente periodiek te gebruiken, hetzij om personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van de plantenveredeling te eeren, hetzij om studenten van de Landbouwhoogeschool die daarvoor in aanmerking komen, te steunen bij hun werkzaamheid op dat gebied. Daarna sprak de heer I. G. J. Kakebeeke, inspecteur van het land bouwonderwijs, namens de oud leerlin gen en bood prof. Broekema diens portret aan, geschilderd dcor den kunstr schilder W. Maris Jzn welk portret later een plaats zal vinden in de aula der Landbouwhoogeschool. De heer H. A. Hanken, directeur van den Wilhelmiuapolder bij Goes, dankte prof. Broekema voer hetgeen deze gedaau had voor den Zeeuwschen landbouw door zijn Wilhelminatarwe. Hij hoopte, dat prof. Broekema een beschrijving zou willen gaven van het ontstaan der Wilhelminatarwe. Prof. Broekema dankte in hartelijke woorden voor de hem gebrachte hulde en verklaarde de stichting van het Broekema-fonds op hoogen prijs te stelleu. TWEEDE KAMER. In de vergaderingen van Donderdag en Vrijdag waren de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting aan de orde. De heer Dresselhuys (v.b.) betwij felde of de regeering wel doordrongen is van den ernst der tijden. Van bezuiniging is niets gebleken. Spreker zal voor geen enkele belastingverhoo- ging stemmen, zoolang de regeeriug niet alles heeft gedaan om door bezuiniging de begrooling sluitend te maken. Spreker diende hierna de in algemeenen zin gewijzigde motie D.es selhuijsOud, i.z. de niet aanstelling van nieuwe ambtenaren, opnienw in. De heer Braat zegt vaak dwaze dingen vermeDgd met beweringen, die een kern van waarheid bevatten. Hij wilde de dure sociale wetten afschaffen en betoogde dat „de regeering niet heldhaftig genoeg is en als Caesar te midden van het gevaar staat, maar liever lafhartig de industrie vermoordt. De S.D.A.P. zegt gelukkig ronduit en eerlijk, wat zij wil. Die heeren willen lekker eten, niet werken en lang slapen. Doch laten de heeren maar eens revolutie maken. Dan staat het geheele platteland klaar om Amster dam, Rotterdam en Den Haag, die broeinesten van revolutie, met den grond gelijk te maken". Spreker diende twee moties in, een om de begroeting met 350 millioen gulden te verminderen en een om de staatsdomeinen en kolenmijnen te ver- koopen, omdat de staat niet zoo goed koop kan exploiteeren als speculatieve maatschappijen. De heer Rutgers (a.r.) zong een lof zang op het kabinet, maar moest tot zijn leedwezen constaceeren, dat van de 50 steunpilaren der regeering er bij den Dienstplicht één is afgevallen.de heer v. Groenendaal, zoodat de regee- ringspartijen nog slechts 49 man tellen. Geref, Kerk. Goes. Zondag j.l. werden tot diake nen gekozen in de vacatures J. Pouwer en A, Wisse, de heeren M. Arnoldi en J. S. Bedet. Het galgenmaal. Ter gelegenheid der opening van de nieuwe R.-K. school te Wijtgaard (Fr.) hebben de R.-K. ingezetenen dier gemeente het onderwijzend personeel der openbare school een feestavond gegeven. Voetbal. Zondag speelde Goes II voor de eerste klas Z. V. B. legen Vlissingen III hetwelk onvolledig opkwam, zoodat Goes II dan ook met 11—won, de stand bij de rust was 50 voor Goes. Goes III speelde tegen Sparta II van Hansweert. Dit elftal won met 81 van Sparta. A. V. M. speelde tegen K. D. O. voor de eerste klas B van den Z. V. B. In deze plaatselijke ontmoeting werd A. V. M. de overwinnaar met 3—2. Theosofie. In de soe. V.O.V. sprak Vrijdag avond lr. Th. F. Vreede, voor een klein maar belangstellend auditorium over „Theosofie". Spreker begon met den levensloop te schetsen van mevr. Blavatsky,die in 1875 de Theosofische vereeniging stichtte. Mevr. Blavatsky betoogt in haar hoofd werk over Theosofie, dat de stiehters van de verschillende godsdiensten allen geput hebben uit dezelfde bron van goddelijke wijsheid. Voor baar bewe ringen voert mevr. Blavatsky drieërlei bewijs aan le de oude papyrussen uit de bibliotheek van Alt-xandrië, welke evenwel verloren gegaan zijn2e de merkwaard-ge overeenkomsten der ver schillende godsdienstige stelsels, 3e de innerlijke redelijkheid. Zoo zeggen b.v. alle godsdiensten „Er is één God". Het is verkeerd dat een godsdienst God voor zich monopo liseeit, want daardoor wordt God ver laagd tot een sectarischen god. Ook het beginsel der drieëenheid vinden we terug in verschillende godsdiensten. Hoe is het te verklaren, zoo vroeg spreker, dat godsdiensten die op zoo verschillende wijze en tijd en onder zoo verschillende volkeren zijn ontstaan, alle ditzelfde diepzinnig beginsel be vatten, wanneer de stichters niet dien éénen bron van goddelijke wijsheid kenden Spreker schetste daarna in 't kort de reïncarnatieleer, de leer der wed rge- boortewe vinden deze niet in den Christelijken godsdienst, maar wel in de verscheidene Oostersche. Het reïncarneerend beginsel in den mensch keert telkens na korter of langer tijd weer op aarde terug om nieuwe ervaringen op te doen en zoo wordt de school des levens in verschillende klas sen doorloopen, waarna de mensch tenslotte volmaakt ingaat tot een boven- menschelijk leven. Op verschillende gronden (o a. rechtvaardigheid-) ont wikkelde spreker de innerlijke redelijk heid van deze leer en beëindigde hier mede zijn heldere en interessante uit eenzetting. Nadat enkele gestelde vragen waren beantwoord deelde de voorzitter, dhr. Th. Prins, mede dat gelegenheid bestaat tot het volgen van een Theosofiachen cursus van een achttal avonden, be langstellenden kunnen zich opgeven aan zijn adres Badhuisstraat 43, Vlis singen. Men neemt hiermede geen enkele verplichting tegenover de Theo sofische Yoreeniging op zich, doel is alleen de verspreiding der theosofische gedachte. Excelsior. Gaarne vestigen wij de aandacht op het concert, dat de gemengde zaug- vereeniging „Excelsior" alhier, Woens dagavond iu de Soc. V.O.V. zal geven en waarbij de Goesche Svmphonie haar welwillende medewerking zalverleenen. Waar de heer F. X. Mannhardt de leiding heeft, kan men verzekerd zijn van een muzikale weergave van de verschillende nummers van het pro gramma, dat o. m, vermeldt „Zwei Geistliche Lieder" van Mendelssohn- Bartholdy. Voor de muziekliefhebbers belooft het een genotvolle avond te zullen worden. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen we naar de advertentie in dit nummer. Dorcas. De Zuid-Bevelandsche Dorcas hield Vrijdag haar jaarlijksche uitdeeling van 53 lakens, 83 vrouwenhemden, 15 maushemden, 12 rokken en 24 dekens. Het bestuur beveelt deze nuttige instelling ten zeerste aan, onder vrieu- delijken dank voor de bijdragen dit jaar. Witte Bioscoop. De Laatete Schakel is een film welke uitmunt door de samenstelling van keurige inférieurs, waarvoor zeker den regisseur een compliment toekomt. De kamers, de hall ten huize van den overste Treuben, een ruwe drinkebroer, welke wordt doodgeschoten door een student en voor welk misdrijf mevrouw Treuben e» rechter Vilblany, welke liefde voor elkaar hebben opgevat, in de gevangenis geraken, lieten wat rijk dom van aankleeding betreft, geen wen' schen onbevredigd, en ook de kijkjes in de rechtzaal en in de gevangenis zijn prachtig geslaagd. Het spel der hoofdpersonen, we behoeven het haast niet meer te vermelden, was uitstekend en daarbij is de opname juist zóó dat de spelkwaliteiten op het scherpst uitkomen. Een dolle komische film met roof dieren als schoothondjes, een dito, dat het eer»te slippertje van een pasge trouwd man in beeld brengt, een na tuuropname en het journaal, dit alles vormt een programma dat een bezoek aan de Witte Bioscoop overwaard maakt. Blijkens een advertentie iu dit no. zal Vrijdag a.s. een Eliteivoorstelling gegeven worden met als hoofdnummer „Moederliefde, de heiligste liefde". Stukken voor den Gemeenteraad. Opzichter Gemeentewerken. B en W. stellen voor om aan den Directeur van Gemeentewerken een opzichter toe te voegen, op een aan- vaugsjaarwedde van f 2400.welke met vier verhoogingen van f 150 om de twee jaren stijgt tot een maximum van f 3000, In verband hiermede worden aan geboden wijzigingen van de ambte naarsverordening en van de verorde ning tot regeling der jaarwedden. Overplaatsing onderwijzend personeel. In verband met de reorganisatie vaD het openbaar Lager onderwijs stellen B. en W. voor met ingaDg van 1 Januari 1922 de hier na te. noemen overplaat singen te doen, t. w. van de O.L. School voor M.U.L.O. naar school C de navolgende personen, allen in dezelfde functie den heer C. Berger, hoofd, den beer J. E. Harthoorn, onderwijzer, Mej A. J. M. M. Rademeker, onder wijzeres en Mej. M. S. van den Bosch, onder wijzeres van de O. L. School voor M.U.L.O. naar school A de navolgende personen, allen in dezelfde functie den heer W. A. van den Dool, onderwijzer, den heer F. C. van Strien, onderwijzer, Mej. J. C. Snijders, onderwijzeres en Mej. E. P. Matthijssen, onderwijzetes. De Inspecteur van het Lager Onder wijs in de inspectie Middelburg kan zich met de voornoemde overplaatsingen vereenigen. Dik Trom. Een ieder, jong en oud, kent zeker wel de prettige, frissche boeken van Dik Trom, door C. Joh. Kievit. De kinderen hebben allen deze boeken beslist zelf gelezen en de ouderen kennen ze, hetzij door de lectuur err au hetzij door het schateren der kleinen, toen deze de avonturen van den Hol- landschen jongen, die wat zijn lichaams gestalte gedachtig aan het spreekwoord „goed Zeenwsch, goed rond", een Zeeuwsche jongen zou kunnen geweest zijn, lazen en geheel meeleefden. Petro Beekman heeft uit de Dik Trom boeken een succesklucht getrokken, welke blijkens de advertentie iu dit nr. Dinsdagavond door het Genootschap Jeugd-Amusement in de „Prins van Oiauje" zat worden opgevoerd. Wij twijfelen er niet aan of het zal heel vol worden. Zoowel voor klein als groot lijkt het ons een bijzonder aan trekkelijke avonl. wijkverpleging Met hartelijken dank ontving de wijkzuster een pakje kinderkleertjes en eenig speelgoed. Ook ontving de zuster nog eenige giften voor versnaperingen voor de zieken met het Kerstfeest. Ellewuutsdijk. In de raadsvergade ring van Woersdag 14 December besloot de Raad tot wijziging van de verordening tot heffing van hoofdelijken omslag waardoor het mogelijk wordt over het tijdvak JanuariApril 1922 4/is van dien omslag alsnog te kunnen heffen. Daarna hadden besprekingen plaats over do vaststelling van het gemeen schappelijk besluit, betreffende de uit- \oering van de Vleeschkenringswet. Dit besluit onderging viij belangrijke wijzigingen. Dat er voor deze combina tie van 7 gemeenten een laboratorium zal gesticht worden verviel, te meer nu van alle zijden instemming betuigd is, om deze kostbate nnttelooze inrich ting te doen verdwijnen. De Raad lichtte ook de bepaling er uit, dat er een hulpkeurmeester zal zijn, voordat de wenschelijkheid daarvan gebleken is, terwijl naar 's Raads meening de kostenverdeeling van de inrichting enz. van dan dienst niet naar het zielental maar naar het aantal slachtingen zal behooren plaats 'te vinden. Aan het bestuur der centrumgemeente Ovezand zal worden medegedee'd dat het ge- wenscht toeschijnt tot bevordering van een goeden gang der zaken een alge meene vergadering te honden van alle Burgemeesters, "Wethouders en Raads leden der verschillende gemeenten. Het gemeenschappelijk besluit werd na het aanbreDgen van nog andere minder belangrijke wijzigingen ten slotte met algemeene stemmen vast gesteld De verordening op den Keurings dienst had reeds in de vorige ve. gade- ring de revue gepasseerd, terwijl de behandeling van de instructies weid uitgesteld. Tot lid van het burgerlijk armbe stuur in de vacature A. Rieme»s, die wegens hoogen leeftijd bniten aan merking wenschte te blijven, werd benoemd de heer M. Meulenberg Jz. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim in de plaats van de heeren A Smallegange Jz. en P. C. Vroegop, die hunne herbenoeming niet aannamen werden benoemd de heeren W. Oele en J. C. van Wijck. De Raad besloot opnieuw ontheffing te vragen van de verplichting tot invoering van het vak j. (lichamelijke oefening) op de school.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2