I ft N°. 150, Dinsdag 20 December 1921 k ON jaargang I ft ft NIROW J4AR&VGSUHKN FEUILLETON. Een beduidend mensch Hofberg Petrof Blüthner RA.S.J. DEKKER, GoesUtrecht. BUITENLAND. aker*! PASTILLE5 I I mm B ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten ,Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vennootschap Goesche Courant ADVERTENTJLÜN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregels f,2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Eleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT in het Nieuwjaars nommer wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels Opgaven worden zoo spoedig mogelijk iDgewaeht, doch uiter lijk DINSDAG 27 DECEM BER, vóór 's middags 12 uur- DE ADMINISTRATIE. Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1023 op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nummers gratis. Onderwijs voor minder begaafden. Bij de reorganisatie van het Lager Onderwijs mag men in elke gemeente wel eens overwegen wat er ten behoeve der minder begaafde kinderen gedaan kan worden. Zooals bekend, heeft de nieuwe wet op het L.O. de bedoeling de standen school te laten verdwijnen. Voortaan zullen er geen zoogenaamde arme- en rijke scholen meer zijn maar zal elke school voor kinderen uit eiken maatschappelijken kring toegankelijk zijn. Er zijn ouders, die dat zeer toe juichen, die van oordeel zijn, dat er helaas al le veel vervreemding tusschen de tallooze lagen van ons volk bestaat en die meenen, dat het niet anders dan het saamhorigheidsgevoel van ge heel ons volk kan versterken als wij beginnen onze kindeien als volkomen gelijk en gelijkwaardig op dezelfde scholen hetzelfde onderwijs te doen geven. Het is heel wel mogelijk, dat de afscheiding tusschen de verschillende groepen van ons volk daardoor later minder scherp zal zijn, dat het volk in zijn geheel meer dan vroeger zal gevoelen, dat wij allen te samen be- hooren als bewoners van éénzelfde land, als mannen en vrouwen met éénzelfde roemrijke geschiedenis, met éénzelfde taal die ons van alle andere volksgroepen onderscheidt. En vooral bij de jeugd behoeven wij er niet zoo angstvallig op te letten of Jan, die van goeden huize is, wel naast een Piet van even goede familie gezet wordt. Integendeel, het kan geen kwaad als Jan een schoolvriendschap aanknoopt met een mindere Piet. Dan zal Piet eens een blik inJan's maatschappelijke kringetje leeren slaan, hij zal dagelijks van allerlei dingen hooren vertellen, die hij niet kent en hij zal onwillekeurig allerlei maniertjes afkijken en uitdrukkingen afluisteren die hij in eigen kornuiten-kringetje nooit te weten komt. En Jan op zijn beurt krijgt een kijkje in het leven van minder ver zorgde en minder met speelgoed en li DOOK ANTHONY HOPE. De Signoiina glimlachte, en alsof ik niets gezegd had, ging ze voort Aan den anderen kant kan ik niet ontveinzen dal sommige van zijn maatregelen niet verstandig zijn. Ik antwoordde, dat ik dat ook wel inzag. De Overste is natuurlijk ook van datzelfde oordeel, zei ze verder, bijvoorbeeld betreffende de Staats schuld. Ik geloof, dat uw Bank daar ook nog al erg in belrokken is. Dat was geen geheim, daarom ant woordde ik Ja, aanmerkelijk En u vroeg ze zacht. O, ik ben geen kapitalist, ik heb geen geld van mijzelf in de schuld gestoken. Neen, geen geld van uzelf. Maar u hebt er toch groot belang bij drong ze hardnekkig aan. Dat was toch vreemd. Wist ze iets lekkers verwende kinderen, hij ziet hoe hij zich op allerlei wijzen kan behelpen en waardeert des te meer de ouderlijke zorgen, die hem in alle opzichten een zooveel gemakkelijker en prettiger leven dan dat van vele andere schoolvriendjes hebben gegeven. En als Jan en Piet later groot zijn en beiden eeu positie hebben, de eerste als bedrijfsleider, de tweede als werk man, dan zal uit de oude schoolvriend schap toch nog altijd een wederzijdsch gevoel van waardeering zijn overge bleven en dan zullen zij minder fel en minder vijandig tegenover elkander staan dan wanneer zij in hun jeugd reeds gescheiden waren en, als kinderen van volksgroepen die elkaar als natuur lijke vijanden beschouwen, elkaar reeds vroeg met haat, wantrouwen en afgunst hadden leeren bekijken. Maar natuurlijk moet er een grens zijn. Eén school voor allen is een mooie lenze maar wij kunnen ons heel goed begrijpen, dat er ook kindereu komen uit volkskringen die niemand graag naast zijn eigen jongen of meisje in de bank gezet ziet. Er komen kinderen uit zeer verwaar loosde gezinnen, onreine, vieze kinderen, behept met al de slechte eigenschappen, die een verkeerd ouderlijk voorbeeld en gebrek aan goede leiding te voorschijn geroepen hebben. En als Jan naast Kees zit, en als die Kees vuil en verwaarloosd is en neiging tot stelen of vloeken heeft, dan leert Jan niets van Kees en Kees niets van Jan en dan bereikt men juist, dat de klove die later in het maatschappelijk leven beiden zal scheiden, onoverbrugbaar wordt omdat zij er beiden maar al te goed van doordrongen zij'n, dat samen werking onmogelijk is. Er zijn heel wat ouders die zeer sterk tegen het beginsel^één school voor allen1 gekant zijn, En door de kinderen in de klassen onoordeelkundig te plaatsen, door te plotseling alle maatschappelijke gren zen, die ook in het kinderwereldje bestaan, over het hoofd te zien, be reikt men slechts dat goed gesitueerde ouders alles in het werk zullen stellen om het instituut der standenscholen weer in het leven te roepen. Het openbaar onderwijs heeft wer kelijk door de nieuwe L. O. wet al zooveel te lijden, dat men het niet onnoodig in de hand moet werken dat ouders het een of andere u vrijzinnige-1 Oe instrumenten met reputatie gelieve onzen catalogus Men te vragen Ze kwam dichter bij mij en legde haar hand op mijn arm. U hebt lief, Mr. Martin, zei ze verwijtend, en toch vertrouwt u niet. Dat waren precies de gevoelens, die ik voor de Signorina had, maar dat kon ik haar moeilijk in 't gezicht zeggen. Ik overlegde, in hoever ik haar verstandelijkerwijs zou kunnen ver trouwen en dat hing er natuurlijk van af, in hoever het Zijn Excellentie be haagd had, haar in mijn geheimen in te wijden. Eindelijk zei ik Zonder de geheimen van anderen te onthullen, Signorina, kan ik u toch wel zeggen, dat als het verkeerd uit loopt, het vertrouwen van mijn superieu ren in mijn voorzichtigheid zeer geschokt zonde worden. In uw voorzichtigheid f Dank u, Mr. Martin. En u hoopt dat dat niet gebeuren zal Ik zou veel willen doen om te verhinderen, dat het gebeuren zal. En niet minder gaarne, als uw belang en het mijne daardoor beschermd worden. Ik was op het pnnt een hartstoch telijk antwoord te geven, toen we de stem van den President vernamen. Maar waar is toch de gast ïs geen zeeppoeder - geen geraspte zeep geen tablet - doch zuivere zeep in vlokken 1 DOET WOL NIET KRIMPEN! MAAKT ZIJDE NIET GEEL! DE USER'S ZEEP-MAATSCHAPPIJ, VLAARD1NGEN. Fabrikaata van Sunllakt Zeep. of „nuts'schooltje gaan oprichten en daarbij dan van alle faciliteiten voor het bijzonder onderwijs profiteeren en het schoolgeld zoo hoog stellen, dat J an enkel met de kinderen van kennissen van zijn vader in de klas zit. Er is een andere splitsing van schoolkinderen die van veel grooter beteekenis voor de kinderen zelf is. Dat is de splitsing in begaafden en minder begaafden. Wil men, ter verkrijging van zoo groot mogelijke resultaten van het onderwijs, een opleiding naar leerver mogen geven, dan kon men b. v. de minder begaafden in een zevenklassige school het dus in langzamer tempo gegeven onderwijs van de andere zesklassige scholen gdVen. Maar men kan ook het voorbeeld van andere gemeenten volgen en, naast de gewone klassen, z. g. n. B-klassen vormen, waarin aan de minder begaafden extra zorg besteed wordt. Zoo maakt men het onderwijs door oordeelkundige afscheiding voor beide groepen doeltreffender. Wij gevoelen heel weinig voor de bewering, dat door een dergelijke in deeling op de minder begaafden de stempel van minderwaardigheid zal gedrukt worden. Juist door de splitsing treedt de domheid der minder begaafde kinderen minder op den voorgrond en voor de ouders kan het toch ook niet aange naam zijn als kan kinderen in onge splitste klassen telkens moeten blijven zitten. Het verdriet dat deze kinderen hun gansehen schooltijd ondergaan werkt op het gezinsleven terug. Een kind, dat minder vlug leeren kan, en bij alle inspanning toch bij de anderen achter blijft en telkens blijft zitten, wordt te oud voor zijn klasse en verliest ten slotte den prikkel om zijn best te blijven doen. Scheiding tusschen begaafde en minder begaafde kinderen is even nuttig voor de eerste categorie omdat daardoor de bet onderwijs remmende leerlingen aan de klassen der begaaf den onttrokken worden. En ten slotte kan men de scheiding steeds zoo maken, dat kinderen uit de B-klassen heel gemakkelijk, bij goede vorderingen, weer naar de A-klassen kannen overgaan en omgekeerd. Men splitse de leerlingen reeds na het eerste leerjaar en wij zijn er van overtuigd, dat de resultaten van het onderwijs op deze wijze, zoowel voor de meer- als voor de minder begaafden, grooter dan tot dusverre zullen zijn, T. OHZEKERHEIP De herziening van het vredes verdrag van Versailles is, doordat Duitschland nitstel van betaling heeft gevraagd van den eerstvolgenden ter mijn van de schadevergoeding, welke het in Januari zou moeten afdragen, j weer eens urgent geworden. De ter- j mijnen van Januari en Februari kua- nen slechts gedeeltelijk door goederen leveringen worden gedekt, goud is er niet en een leening wil de Engelscht Bank niet sluiten noch op korten, noch op langen termijn. De Franschen meenen dat Duitsch land, als het maar wilde, die tw-e termijnen wel zou kunnen voldoen als de industrie maar flink wordt aange pakt en de Dnitsche goud-deposito's, die in net buitenland uitstaan, maar worden aangesproken. Van Duitsche zijde wordt hierop geantwoord, dat, al worden de door Parijs gewenschle maatregelen genomen dan nog alleen maar een deel van den Januari-termijn beschikbaar is. 3Ien vrouw vroeg hij, ik wilde baar dank zeggen, voordat ik wegga Stil, fluisterde de Signorina, we moeten naar binnen gaan. Wilt u mij trouw blijven, Mr. Martin f Noem mij Jack, was mijn on- noozel antwoord. O Jack, je wilt me dus tronw zijn zei ze met een onderdrukten lach. Al moest het mij het leven kosten, antwoordde ik in de stille hoop dat het zoover niet komen zou. Ze stak mij haar hand toe, die ik met vurigheid kuste, toen gingen wij terug naar het salon, waar verschei dene spelers van hun plaatsen waren opgestaan. Ze stonden in groepjes te wachten, totdat de President afscheid genomen had, om dan ook hun bui gingen te maken. Ik was zeer benieuwd naar het afscheid tusschen de Signorina en Zijn Excellentie, maar Donna Antonia de dochter van den Minister van Finan ciën, die in dit late uur nog aanwezig was, kwam plotseling op mij af. Ze was jong en mooi, een Spaanse' brunette, zooals men zich die gewoon lijk voorstelt, ze had haar opvoeding genoten op een NewYorksche kost. school, waar haar aangeboren levendig heid blijkbaar wat verfijnd was, hoe zon alleen gond hunnen lfijg n nit den reeds sterk geslonken goud voorraad van de Duf-che Rijks bank. Daar echter de Rijksbank een zelfstandig rechtspersoon is, waarvan de aandeelen in 't geheel niet alleen in het bezit van den staat zijn, zou dit eenvoudig zijn het berooven Tan particulieren, Let aantasten van het particulier bezit en het is te begrijpen dat de president van de bank zich ten sterkste tegen dien roof heeft verzet. Intusschen heeft de geallieerde com missie van herstel op het verzoek om uitstel van betaling (moratorium) een ontwijkend antwoord gegeven en nadere inlichtingen gevraagd. In de op handen zijndp bijeenkomst van Briand en Lloyd George zal de herziening van het verdrag van Ver sailles dan ook wel den hoofdschotel der besprekingen vormen. Waarschijnlijk zal Lloyd GeorgeFrankrijk de gevraagde waarborgen voor de veiligheid der Ooste lijke grenzen geven, zon Duitschland de aangerichte schade in F.ankrijk en België moeien herstellen, maar zou dan voorloopig worden afgezien van verdere schadevergoedingen. Natuurlijk, tot Duitschland weer op krachten is ge komen, waarna het wederom zon worden uitgemolken. De Iersciie overeenkomst is, gelijk te verwachten was, door de beide huizen van het Britsche parlement met groote meerderheid aangenomen. Niet zoo vlug gaat het echter in Ierland zelf. Sir James Craig, de premier van Ulster is al naar Londen geweest om bezwaren over fe brengen nopens de commissie, welke de overeenkomst voorstelt om >n te stellen, tot het vaststellen der grenzen tusschen Ulsier en hei. overige Ierland, wanneer Ulster besluit cm buiten de regeling te blijven. En de Dftll, het Sinn Fein-parlemeiit, houdt nn al vier dagen lang geheime vergaderingen en alleen nit het feit dat de president de Valera, laatst bij zijn aankomst geestdriftiger is toegejuicht dan de afgevaardigien Griffith en Collins, die de overeenkomst teekenden, kan men afleiden dat de Iersche toorenaar weer aan het werk is. Te Washington gaat het met de vlootovereenkomst ook niet meer zoo vlot. Zooals onze lezers reeds weten is de 5 5 3-overeenkomst, welke ge tallen de verhouding bepalen tusschen de tonnenmaat van de vloten van Amerika, Eugeland en Japan, aange nomen. Engeland zal 20 slagschepen Ongezonde adem haling, alcohol en tabakslucht ver dwijnen direct bij het gebruik van wel niet verminderd. Ze had me reeds herhaalde malen haar voorkeur doen blijken, en ik was ijdel genoeg om mij te verbeelden, dat ze mij de eer aan deed, om jaloersch te zijn op mijn voorliefde voor de Signorina. Ik hoop, dat u daar in de oranjerie prettig gezeten hebt, zei ze boosaardig, We hebben zaken behandeld, Donna Antonia, antwoordde ik. Och, die zakenIk hoor van niets dan van zaken. Papa is buiten gaan wonen en heeft zich daar levend begraven, om een groot arbeidsplan uit te werken. Ik spitste mijn ooren. Ja wat is dat dan wel voor een plan Och, ik weet het niet. Iets over die vervelende Schuld. Maar het is mij verboden, om er over te spreken. De schuld begon bepaald lastig te worden. De lucht was er mee vervuld. Ik voegde Donna Antonia vlug een paar onsamenhangende vleierijen toe en nam dan afsoheid.Terwijl ik mijn overjas aantrok, kwam Overste Mc. Gregor op mij af en met een beminnelijkheid, zooals hij mij nog nooit eerder bewezen had, liep hij met me mee de laan af tot aan de Piazza, Martin, begon hij na eenige onverschillige opmeikingen, onze be langen gaan over 't algemeen een veri schillende richting uit, maar een enkelen keer gaan ze toch te samen, geloof ik. Ik begreep dadelijk, wat hij bedoelde; hij doelde natuurlijk weer op die schuld, maar ik' zweeg, Bijvoorbeeld, wat die schuld betreft, ging hij voort, n hebt zeker ook belang bij die schuld Wel eenigszins, antwoordde ik. Een bankier is gewoonlijk wel betrok ken bij de Staatsschuld. Ja, dat dacht ik al, merkte de Overste op. Er kan een tijd komen, dat wij zullen moeten samenwerken. Houd u die schuld intusschen goed in het oog Goeden nacht. Bij de deur van zijn huis op de Piazza i scheidden wij, en ik begaf mij naar mijn woning. Terwijl ik in diep na denken verzonken in ongeruste stemming naar bed ging, vervloekte ik die schuld. Maar toen ik bedacht, dat die schuld misschien een band zou worden, die de belangen van de Signorina en de mijne aan elkaar verbond, nam ik die vei vloeking terug, vroeg nederig om vergeving en sliep in. (Wordt vervolgd.) I I B I I MM

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1