GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL Vervolg Gemeenteraad. Boeken en Tijdschriften. School en Kerk, Nabetrachting. Stadsnieuws. Provincie-Nieuws. VAN DE van ZATERDAG 17 DEO. 1921. Gratificatie A. cle Kok. De voorzitter lichtte toe dat in het college van B. en W. geen eenstem migheid heeischte, ten aanzien van dit voorstel. De heer Stieger, voorzitter der gas commissie, wees er op dat de fitters- Ioonen in andere plaatsen 07eral hooger zijn dan hier. Hier bedraagt het voor een eersten fitter f 24—-f 27, plus 26 mud cokes, plus 360 M8 gas. Overal elders is het f 30 of meer plus emolumenten. De gascommissie meende door de gratificatie het verschil wat te ver minderen. Spreker stelde namens de meerder heid der gascommissie voor om een gratificatie ie geveu van f 100 per jaar. (Oorspronkelijk voorstel f 150) De heer Goedbloed wilde liever het salaris verhoogen. De voorzitter was het hiermede eens. Spreker hoopte, dat als men een gratificatie van f 50 geeft, men bij de begrooting de gratificatie voor de politie eveneens op f 50 zal bepalen. De heer Stieger zeide, dat de meerderheid der gascommissie eenigs- zins huiverig wis voor de salarisver- hooging, daar men dan ook andere categorieën zou moeten verhoogen. Zou het voorstel der gascommissie worden yerworpen, dan zou de gascommissie n haar eerstvolgende vergadering komen et salarisverhooging voor den eersten tter. De heer de Die achtte het thans anwe-zige geval een bewijs voor de roodzakelijkiieid van salarisverhooging. Spreker geeft in overweging om het ratificatie-voorstel te renvoyeeren aar de gas-commissie, zoodat deze an komen met voorstellen tot salaris- erhooging. De voorzitter meende dat het voor een kleine plaats heel moeilijk is om te concurreeren met grooiere wat be treft de salarissen. Met het oog op de gevolgen voer de begrooting, zou spre ker liet voorstel-de Die ten zeerste afraden. De loonen aan de gasfabriek achtte spreker niet zoo lai g, zoo heeft de gasmeester f 3000 en vrij wor.en, vuur en licht. De heer Duvekot wilde het voorstel van de fin. commissie (f 50) intrekken, omdat de gascommissie toch met loons- verbooging zou komen bij aanneming. De heer Ftmk wilde in dit geval het voorstel der gascommissie aannemen. De heer Gonstandse achtte loons- verhooging het meest rationeele middel. Wat het voorstel der gascommissie be treft, men zou feitelijk eerst moeten uitmaken de waarde der verschillende diploma's. Spreker verdedigde het voor stel der fin. commissie. De heer Stieger zeide dat de Goesche gascommissie heusch niet wil wedijveren met groote plaatsen iuzake de loonen, zij tracht alleen te voor komen dat de goede fitters weggaan. De plaatsen op het lijstje van spreker zijn van de grootte van Goes. De heer de Die achtte het heel goed dal de kwestie van loonsver- hroging in den Raad komt en dat het emolumenten-schandaal eens aan de kaak wordt gesteld. De heer Duvekot wilde dat een voorstel tot loonsverhooging in afzien- baren tijd van de gascommissie achter wege zou blijven, als het voorstel der fiu. commissie (f 50) zon worden aan genomen. De heer Stieger kon deze toezeg ging niet geven, wel wanneer het voorstel der gascommissie wordt aan genomen (f 100), De heer de Die meende dat hier door de arbeiders in de knel komen. Er zou dus geen voorstel tot loons verhooging voor alle categorieën komen als de eerste fitter deze f 100 krijgt. Spreker kan hipraan niet meewerken. Het voorstel der Gascommissie werd verworpen met 84 stemmen. (Yoor de heeren Stieger, v. d. Bout, Vieniugs en Van Melle). Het voorstel van B. en W. om afi wijzend tc beschikken over de gratifi catie werd z.h.s. aangenomen. Rekening-Courant. De voorzitter deelde namens B. en W. mede, dat er geen bezwaar beslaat om bij de verschillende banken te dezer plaatse inlichtingen in te winnen over de voorwaarden zooals de fin. commissie wenschelijk acht. Het voorstel van B. en W. werd hierna z.h.s. aangenomen. Verlaging Gasprijs. De heer de Die betoogde dat de muntgasverbruikers de reductie gedeel telijk betalen. Spreker stelde voor om de meterhuur af te schaffen en uit sluitend steenkolengas te produceeren zooals voor den oorlog voor 13 J cent per Ma. In de gascommirsie was een minderheid hiervoor. De heer Goedbloed zeide dat de heer Bonthuis een salarisverhooging heeft gekregen met de invoering van het watergas. Spreker gebruikt de helft meer aan gas dan voor de vermenging. De voorzitter merkte op dat we het niet hebben over het salaris van den gasdirectenr maar over den gasprijs. Dhr, Stieger verklaarde dat de door den heer Goedbloed gelaakte bepaling, waardoor verband gelegd wordt fusschen het salaris van den directeur en de productie, niet de sympathie der gas commissie heeft en een verandering der bepaling zal worden onder de ongen gezieu. De heer de Die bield hierna een betoog om het voordeel van het steen kolengas te bepleiten, dat veel beter is dau het menggas. Spreker vroeg in lichtingen over een verschil in prijs der cokes bij de kostenberekening waarop de heer Stieger antwoordde dat de heer de Die hierover al in de ver gadering der gascommissie was inge licht, wat tengevolge had dat er tus- schen beide lreeren eenige discussie ontstond. De heer Vienings stelde voor om den directeur der gasfabriek te hooren over een en ander. De directeur der Gasfabriek, de heer S. H. Bonthuis zeide dat bij de kost prijsberekening gerekend is op een warmtewaarde van 4500 calorieën van het menggas (11 cent per Ms) en een warmtewaarde van 5000 calorieën voor het steenkolengas (13J cent per M'). Om dezelfde warmtewaarde van het menggas te krijgen, moet men dus meer verstoken, wat dus aan menggas 12 cent kost tegenover 13J aan steen kolengas. Het publiek zou dus per M8 steeukolengas IJ cent meer betalen. Spreker achtte dit eenvoudig geld uit den zak der burgerij kloppen voor niemendal. De heer Oosterbaan kwam met klachten over de kwaliteit van het gas, zoowel voor bedrijf als huishou ding. De bedrijfsleiders zouden het oogenblik zegenen dat het watergas werd afgeschaft. De voorzitter merkte op dat aan vele groote steden al van vóór den oorlog een watergasinstallatie is ver bonden. De heer de Die meende dat niet geconstateerd kan worden of niet meer dan 22 pet, watergas wordt geleverd, men kan wel 40 of 50 pet. leveren. De heer v, Melle vroeg of het menggas zooals het thans wordt voor gesteld gelijk zal zijn aan dat der laatste maanden. De heer Bonthuis, de verschillende vragen beantwoordend, zeide dat het groote bezwaar hem blijkbaar zit iu de niet constante waarde van het gas. Jnist daarom wordt in dit voorstel de minimum waarde van het gas op 4250 calorieën bspaald. Groote verschillen zijn dan uitgesloten. Het gas zal zoo constant zijn als men het maar wen- schen kan, ook bij steenkolengas komen schommelingen voor. De 10 pet. watergas in den zomer van 1920, was in den tijd der rant soeneering, toen waren de prijzen der cokes zeer hoog en daarom werd maar weinig watergas toegevoegd. De prijs van het gas is nu zoo laag mogelijk, het wordt ongeveer tegen den kostenden prijs geleverd. Spreker betoogde dat iedere verbruiker belang heeft bij zoo goedkoop mogelijke productie. Het gas volgens dit voorstel zal van hoogere calorische waarde zijn dan dat van den laatsten tijd. Spreker wees er op dat de weers gesteldheid van de maand October, doordat er door het warme weer nog weinig kachels gestookt werden, ook van invloed was op de gasrekening. Het voorstel de Die (louter steen kolengas) werd verworpen met 84 stemmen (vóór dhr. Oosterbaan, de Die, v. Melle en Blaas). Dat om de meterhuur af te schaffen werd verworpen met 9 3 stemmen, (de Looff, de Die en Blaas vóór). Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 9 2 stemmen (tegen dhr. de Die en Blaas; dhr. de Looff was afwezig). Benoeming Commissies. De benoemingen van leden van ver schillende commissies werden aange houden tot de volgeode vergadering (heden over acht dagen). Regentes Gasthuis. Tot legentes van het gasthuis werd in de vac. mevr. Klein-Ratering ge kozen met 9 stemmen mevrouw S. Rothuizen-Aardse tegen 3 op mevr. G. van Bruggen-Otto. Onderwijs, Z.h.s. werd aangenomen liet gedeelte an het voorstel van B. en W. om de beeren~~6.- Kloosterman en M. G. van den Ende resp. hoofd van en onder wijzer aan school B, ic gelijke betrek king over te plaatsen naar school A. Daarna ging de vergaderiug in besloten zitling over in verband met de benoe ming van een hoofd van school B. Na heropening der vergadering werd benoemd de heer J. Ruisaard met 8 stemmen, tegen 2 op den heer J. de Bruijn en 2 op den heer C. J. Snouek. Rondvraag. Bij de Rondvraag bracht de heer de Die klachten over van de Goesche orgeldraaiers over concurrentie van buiten (bedelarij). Op deze wijze maken de Goesenaren muziek en de Middel burgers halen de centen op. Voorts merkte de beec de Die op ('at verschillende loomen aan den Sta tionsweg afsterven en stelde spreker voor andere te planten. De voorzitter antwoordde dat dit vaak aan gasvergiftiging ligt. Deze zaak heeft de volle aandacht van B. en W. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. De niet vermelde voorstellen werden zonder discussie aangenomen. Vriend of vijand Een leeshoek voor de lagere school uitgegeven door de Ned. onderwijzers- propagandaclub (voor drankbestrijding). Een boekje, naar wij bij '1 doorlezen concludeeren voor de laagste klassen, waaruit de kinderen heel wat kunnen IeereD, over de ellende die de sterke drank brengt over hen die er mis bruik van maken. Het boekje ziet er frisch en verzorgd nit. Red. Herv. Kerk. Ds. J. H. Buinink, gekomen van 'e HeerenhoekNieuwdorp, werd Zon dag jl. des morgens bevestigd door Ds. J. F. van Duijne te Meppel, met de woorden van Lukas 9 vs. 13 „Geef hun te eten*. Des avonds deed de nieuwe leeraar zijn intrude sprekende over Lukas 9 is. 62, Beide keeren was de kerk stampvol. Aanwezig waren benevens de Meppelsche collega's van Duijne en Straatsma, de ring collega's Wachter en Van den Berg. Op ver zoek van Ds Straatsma, die den Dieuwen predikant toesprak zong de gemeente Gezang 215 vs. 4. (Z.) Wanneer we niet hij onderviuding wisten, dat onze Raad in staat is be langrijke onderwerpen op zakelijke wijze te behandelen, dau zouden we voor de middagzitling van Donderdag eerder aan een college aan de groene socië teitstafel dan om het groene hoefijzer hebben gedacht. Het scheen wel of elk raadslid zich tot plicht had gesteld om z(jn stem le"adviseeren bij elke ge legenheid dat tot stemming werd over gegaan. Als we nagaan dat .3 uur ge praat is over de quaestie of er 20 of 30 cent per Ms. markt- geld zal worden geheven of de prijszetting van boter en eieien zal behouden blijven f of er f 150 gratificatie aan den fitter zal worden gegeven of de gasprijs zal worden verlaagd op 11 of 131/, respectievelijk voor watergas en steenkolengas; dan komt dat op bijna een uur per onderwerp en honden we nog uur over, voldoende gebleken voor afhan deling van de 14 andere punten. Onder deze 14 kwam o.a. nog voor het zeer belangrijke puDt 11 inzake herziening van het belastingstelsel. Over dit zeer belangrijke onderwerp verwachtten we nog al iets te zullen hooren b.v. over de onjuist gebleken berekening van het eerste voorstel van B. en W. dat ook door de finantieele commissie voorgoede koek was geslikt, doch het bleek alleen de heer De Die te zijn, die als verdediger vsn het door hem ingediende ontwerp optrad. Een poging om door de verlichting van groote gezinnen, die zijn systeem aanbiedt, ook de behoudende partij in den Raad mee te krijgen, gelukte niet. Hierdoor was alle kans op succes verkeken, daar overigens het stelsel van B. en W. zeker de voorkeur bij de raadsleden had. De verdediging van de lagere be lasting voor de in Goes nog al booge inkomens van 10.000 en meer gulden, werd ons niet duidelijk. Door de opvatting van den heer De Die, dat hij 8000 gulden door werken verdiend minder zou willen belasten dan 600 gulden uit rente verkregen, bleek ons eens te meer, hoe sociaal democraten een van de alge meen aangenomen opvatting sterk af wijkende meening hebben over het gerechtigde van door besparing ver kregen renteeen vorm van verzekering tegen al die gebeurlijkheden des levens, den tegenslag in zaken, de uitbreiding daarvan, van zorg voor den ouden dag en verzorging in tijden van ziekte enz waarvoor elk burger, die niet in staats- of gemeentedienst is, zich op deze wijze moet trachten te wapenen. Het is ons nog altijd een raadsel, waarom de particulier, die zich op deze wijze een pensioen voor den ouden dag heeft bespaard, een verachtelijk wezen is, dat met den naam coupjn- netjesknipper wordt afgemaakt door de sociaal democraten, terwijl zij bij elke gelegenheid voor andere groepen in de samenleving pleiten voor ver hooging der uitkeering bij ziekte of ouderdom. Door de ongelukkige omstandigheden, waarin vele particulieren zijn geraakt, mede door gebrek aan toezicht van Staatswege op de verzekeringsmaat schappijen en door de daling der gelds waarde zelfs van de Staatspapieren, mocht dit verkeerde begrip nu lang zamerhand wel zijn ingezien. Het schijnt echter nog steeds als een geschikt propaganda middel te worden gebruikt, dat voornamelijk op hen, die daarover niet ver Ier nadenken, nogal indruk maakt. Wat deze opmerking echter bij de behandeling ran de belaslingvocrstellen te maken had, was ons niet recht dui delijk, daar hier bij geen der stelsels wordt gevraagd, hoe dat inkom ;n is onistaan. Door de 100 opcenten op de vermogensbelasting is daaruit trouwens al voldoende de meerdere draagkracht verwerkt. Bij de stemming bleek het voorstel van B. en W. verreweg de voorkeur te genieten bij de raadsleden. Het voorstel van B. en W, om het marktgeld te verhoogen met een dub beltje tot 20 ets. p?r M2. had de fin. commissie aanleiding gegeven om dat tot 30 ets te verhoogen. Dit voorstel werd door den heer OosterbaaD, daartoe allerminzaamst nit- genoodigd door deu voorzitter als de man van Handelsbelangen en Vreem delingenverkeer, verdedigd. Zijn argumenteering, dat de billijk heid tegenover de Goesche winkeliers daardoor zoude worden bevorderd, en zij als belastingbetalers tegenover de concurrentie der kramers tegemoet komend moesten worden behandeld, viel vrijwel in 't water toen uit een door den voorzitter aangehaald adres, in 1917 en 1918 door de Handels vereniging en de Hanze gericht tot den raad bleik, >dat verzocht werd het marktwezen tot meerderen bloei te brengen, ook door te bevor deren, dat vreemde kramers de markt bezochten, en deze zoo billijk mogelijk toe te laten. De goede resultaten daarvan waren aan adressanten in Middelburg en Bergen op Zoom gebleken; Ook voor Vreemdelingenverkeer zou dit bevorderlijk zijn. Wie mocht denken, dat de heer Oosterbaan daardoor eenigszins nit het veld geslagen zou zijn, vergist zich. Ofschoon bij verklaarde dat adres a'.snog te kunnen onderschrijven, (waar in hij het vermeerderd marktbezoek, ook van kramers, in het belang van deu middenstand ocrdeelde) wilde hij nu dit resultaat bereikt was, halen wat er te halen was voor de gemeentekas en zoo de G.iesche winkeliers bescher men, zooals deze afgevaardigde zich uitdrukte. De heer De Die achte de kramers zeer bevorderlijk voor de prijsdaling in den tusschenhandel en verwees den heer Oosterbaan naar de duurte- commissie, naar de sajet en de schoenen in den crisistijd, ook meende hij, dat volgens art. 277 der wet, in en door voer niet belemmerd mogen worden. De burgers waren door den handel- drijvenden middenstand genoeg gepluk haard (sie) en juichte hij daarom deze concurrentie toe. De voorzitter achtte verhooging tot 30 cent van nadeeligen invloed op het marktbezoek, terwijl de heer VieniDgs, die waarschijnlijk hetzelfde bedoelde, zeid?, dat hef niet in het belang der marktventers was, wat eenige hilari teit verwekte. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Het voorslel tot afschaffing der ver ordening op de botermarkt bracht veel zonderlings aan het licht en wij kregen daarbij den indruk, dat door deze wijze van prijszetting de gelegenheid voor de handelaren bestaat om zoo nu en dan een extra winstje te behalen. Voor deze wijze van prijsbepaling schijnt, volgens den heer De Die een hoeveellie:d goede trouw en eerlijkheid noodig te zijD, die in één mensch niet kunnen worden gevonden. Op zijn vraag naar zulk eeu exem plaar des handeldrijvenden menschdoms, is hem dau ook rondweg door een dei betrokkenen geantwoord, dat die niet bestaat. Hij qualifiseerde dit als „een mooie film". Met groote meerderheid is besloten deze prijsbepaling niet officieel te sane- tioneeren. De heer Duvekot verklaar de, dat zij ook zonder sanctie zou blijven bestaan als zijnde een traditie geworden waarmede zelfs in Zeenwsch Vlaanderen rekening wordt gehouden. Dat een voorstel tot verlaging van den gasprijs zooveel discussis kan ver oorzaken, lijkt niet mogelijk. VerlagiDg en vooral wanneer die wordt voorge steld door de deskundigen, is altijd welkom. Echter vierden hier twee vormen van prijs vermindering gegeven, een voor steenkolengas en een voor watergas, zijnde respectievelijk 13'/» en 11 cent. Door de klachten over de mindere qualiteit van het nu geleverde gas, achtten sommigen het gewenseht om zuiver steenkolengas te leveren, daar het voor het publiek onmogelijk te beoordeelen is of de beloofde calorieën worden geleverd. Er ontspon zich hierover een hevige strijd, waarbij zelfs de emolumenten van den directeur geheel te onpas door den heer Goedbloed er bij weiden gehaald en de heer Stieger een oogen blik later den heer De Die er op merkzaam op maakte, dat hij in zijn verklaringen niet geheel volgens (ja, hoe zullen we dat nu nifdrukken) Een minister zeide bij een dergelijke gelegenheid, dat de spreker „in den meest volstrekten zin des woords onjuist was." Toen bleek, dat tot geen resultaat was te komen, stelde de heer Vienings voor, den gasdirectenr die toevallig in het gebouw aanwezig bleek, te verzoeken om inlichtingen. Deze betoogde, dat de levering tegen kostprijs van op de meest economische wijze geproduceerd gas, wat menggas dau zou zijn, als een soort coöperatief verbruik zou kunnen worden beschouwd. Verder garandeerde hij een minimum aantal caloriën van 4250, waardoor hij meende, dat aan de bezwaren der industrie en verwarming werd tegemoet gekomen. Het menggas van 11 ots. werd daarna door den Raad aangenomen. Na de besloten zitting werd de heer Ruijsaard tot hoofd van school B be noemd en bleek voor opmerkingen, zeker in verhand met het etensuur ('t was half zeven) geen animo. ZoNDAGSLUITING APOTHEKEN. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van dhr. van Kalmthoul voor bet publiek zijn geopend. Verplaatst. Dhr. J. C. de Dreu, rijksklerk op het kantoor der Dir.Belastingen te Goes is tegen 1 Jan. verplaatst naar dat van Breda. Benoemd. De heer J. de Kok, vroeger te Goes, thans Gemeente-Archilect te Doesburg is benoemd tot Gemeente-Architect te Sneek. Tot directeur van de dag- en avond- nijverheidsschool, instelling van de R.K. Middenstandsvereeniging St. Laurentius te Weert, is benoemd de heer A. Hoofs- mans, leeraar aan de Ambachtsschool te Rotterdam. De heer A. Hootsmans is oud-leerling van de Ambachtsschool te Goes en oud verpleegde van het Weeshuis aldaar. („N.Z.") Lezing Koekebakkek. Maandagavond 19 December 7i/a uur zal ds. Koekebakker in de Doopsge zinde Kerk eeu lezing houden over hef onderwerp: Mozes de Volksleider. Ver. van Vrij/.. Godsdienstigen. Zondag 18 December zal des morgens half elf een godsdienstoefening gehouden worden in het kerkgebouw der ver- eenigiug onder leiding van ds, H. de Jonge, van Bergen op Zoom. Ons Feuilleton. Wij zullen ten gerieve van onze nieuwe abonné's gedurende eenige we ken, boven ons feuilleton een resumé plaatsen van het voorafgaande. In dit nummer is bedoeld resumé voor het eerst opgenomen. Na lezing hiervan zal men het feuilleton goed kunnen volgen, daar men geheel op de hoogte is van hetgeen reeds heeft plaatsge grepen. lerscke. De Gemeenteraad besloot Donderdagavond met algm. stemmen tot verlaging van het vermenigvuldi- gingscijfer voor den Hoofdelijken Om slag van 2op W Eenige leden meenden dat het cijfer wel tot 1'/,

Goessche Courant | 1921 | | pagina bijlage 1