bij Asthma I tarLialsti (Verlichting Artillerie-goederen, DIK TROM, Staten-Generaal. Rechtszaken. ADVERT EIS TIEN. Heeft U al een pot Kloosterbalsem in huis Bestuur der Domeinen Te koop bij inschrijving Dinsdag 20 Dec. 1921 nend beantwoord. Gevraagd wordt om de marktgelden le verlagen, ja zelfs af te schaffen. Spreker gelooft werkelijk dat het niet verstandig zou zijn om de vreem delingen te weren. De heer Oosterbaan zeide dat hij deze adressen ook nog heden ten dage zou kunnen indienen. Spreker gelooft dat we het vreemdelingenverkeer zoo veel mogelijk moeten bevorderen, dat brengt op den duur steeds voordeel. Maar in de middenstandsvereenigingen zijn de meeningen verdeeld. Spreker meent echter dat we thans het druk kere marktbezoek hebben en nu is het de vraag om van de vreemdelingen zooveel te vragen dat hun bezoek toch niet vermindert.De vrees van den markt meester dat ze bij 30 cent per M?, niet meer zullen komen deelt spreker niet. De voorzitter antwoordde op een vraag van den heer van Melle dat het drukke bezoek niet een gevolg is van het lage marktgeld. De heei van Melle achtte dan het marktgeld geen factor in het meer of minder drukke bezoek. De voorzitter deelde mede dat er op de markt van Dinsdag jl. 16 menscben uit Goes waren. De heer Goedbloed vroeg waarom het marktgeld zoo drukkend zou zij», de kramen zijn toch niet zoo groot van oppervlakte. De voorzitter vond er iels onwel willends in om de vreemdelingen in onze veste te plukken. Daarmede zou onze markt in gevaar komen. Het gemopper van enkele neringdoenden in Goes ia naar spreker gelooft de reden van de actie lot verhooging van het marktgeld. Na de adressen gelezen te hebben is spreker ook niet voor een verhooging tot 20 cent. De heer v. clBout meende dat het nog een verschil uitmaakt of men het bedrag met 2 of 3 vermenigvuldigt, De heer Vienings had een gesprek van twee marktventers gehoord, waarin zij hun ontstemming uitspraken over de verhooging van marktgeld in Nij megen, een verhooging is dus «iet in het belang der marktventers. Spreker geloofde ook dat een druk bezoek aan de markt op den duur voor de middenstanders een voordeel is. Dhr. Oosterbaan zeide dat achter bet voorstel der fin. com. niet één winke lier zit. Spreker bleef bij ziju meening dat het bedrag van 30 cent het vreem delingenverkeer niet zal belemmeren en de gemeentekas voordeel aanbrengen. De voorzitter zeide niet te hebben gemeend dat de heeren der fin. com missie met de winkeliers hebben ge sproken, maar men hoort zulke klachten toch wel eens hier en daar. De heer de Die vond dat we in de oorlogsjaren door de middenstanders zijn geplukhaard en nu men in een prijsdaling zit en de vreemdelingen concurreeren met de winkeliers, naar wier zin het te vlug gaat met de prijs daling, nu zou men dergelijke ver zwarende bepalingen invoeren. Ook middenstandsvrouwen doen inkoopen op de markt, men zon aan hen dus ook schade doen. De voorzitter zeide met de adres- sen-1917 een knuppel in het hoender hok te hebben geworpen, dit is toch niet de bedoeling. De heer Oosterbaan piotesteerde tegen de uitdrukking „plukharen", van den heer De Die waar deze tegen den geheelen Goeschen middenstand is gericht en op zeer losse gronden. De heer Constandse meende dat het hier een principieele kwestie betreft, de fin. commissie is van oordeel dat haar voorstel niet in het nadeel vaD de markt en den middenstand zal zijn. De heer de Die dacht dat de duur- tecommissie het eens zou zijn dat er in de oorlogsjaren laakbare diDgen zijn gesehied. Spreker noemt in d:t verband b.v. klompen en sajet. Spreker deed bet voorstel om het marktgeld op 11 cent te zetten, het Gekkennummer. Het voorstel der fin. commissie werd in stemming gebracht en ver worpen met 84 stemmen (tegen dhr. Oosterbaan, Duvekot, Goedbloed en Constandse) en bet voorstel van B. en W. aangenomen met 102 stemmen (tegen dhr. de Die en Opheffing Botermarkt. De beer Duvekot had gehoopt dat B, en W. niet met dit voorstel zouden zijn gekomen. Spreker achtte het niet wensehelijk deze marktzettiug af te schaffen, daar de prijs van eieren en boter hier voor bet geheele eiland be paald wordt. Zeker, er is weinig aan voer maar er wordt toch wel door de handelaren onderling gehandeld. Spre ker adviseert om de marktzetting te houden als die is. Spreker is zich be wust dat dit niet altijd geschiedt zooals dit De heer v. d. Bout„hoort". De heer Duvekot wensehelijk is, maar als de markt in Goes er niet is, is elke vergelijking onmogelijk, De heer Vienings vroeg zich af, is de marktzetting hier nog wel een standaardregeling en zoo niet zou het dan geen aanbeve'ing verdienen om er weer, door verbetering van een en ander, een standaardregeling van te maken. De heer Flink vereenigde zich met het gesprokene door den heer Vienings. Spreker gelooft dat het oorlog is tus- schen de menscben op de botermarkt. De heer Duvekot zeide als lid der beurscommissie de overtuiging te heb ben dat het onmogelijk is om den juisten prijs der boter te bepalen, zooals de toestand nu is. De botermarkt alhier regelt ook den boterprijs op Noord- Beveland en op Zeeuwsch -Vlaanderen. Spreker adviseerde: laat ons trachten verbeteringen aan te brengen als dit mogelijk is. De heer de Die betoogde dat de heer Blink in de lijn van zijn baas sprak. De voorzitter wilde deze uitdrukking liever niet toelaten. De heer de Die meende dat tegen over elkaar stonden de verkoopers van eieren en boter en de winkeliers. Spre ker is bij een marktzetter geweest, volgens den marktzetter was alles ver. kocht, maar het bleek spreker dat niet alles verkocht was. De prijs regelt zich niet naar vraag en aanbod en (r heer- schen ouder wetscbe toestanden, dus is spreker er voor om het zaakje op te doeken en de bolerzetters op wachtgeld te stellen. De heer Oosterbaan vroeg zich af of de toestand die we na opheffing verkrijgen gunstiger zou zijn, dan de thans bestaande. Spreker zou de be slissing willen uitstellen. De heer Goedbloed steunde den heer Vienings. Volkstuintjes. De voorzitter lichtte toe dat het bedrag ad f 300 in de stukken ver meldt een schrijffout is, dat moet zijn f 200.—. Subsidieering Ambachtsschool. De voorzitter lichtte toe dat over deze aangelegenheid nog eens aan den minister is geschreven, het bedrag zal voor Goes nog al groot worden, over 1918/19 bedroegen de totaal-cijfers der begrooting voor de ambachtsschool f 34-000, voor de vakschool voor meisjes f 14-556, over 1921 moet alleen aan salarissen aan de ambachts school worden uitbetaald f 32000, waarvan betaald f 26000 en aan salaris sen aan de Vakschool voor meisjes f 27000, waarvan betaald f 13000. Met f 10,000 zijn we er vermoedelijk nog niet. De begrooting 1922 wijst in totaal aan voor de Ambachtsschool f 78750, waarvan f 52450 aan salarissen en die der Vakschool voor meisjes f 65000, waarvan aan salarissen f 35450. Zooals ^bekend, betaalt het Rijk 70 pet. en Goes en de buitengemeenten 30 pet. Spr zeide, dat we deze beide inrichtingen van onderwijs toch niet gaarne zouden missen. De heer Duvekot meende, dat Goes in allen gevalle proportioneel voor een veel grooter bedrag komt dan de bui tenge meenten De heer Vienings achtte een steun door de provincie niet geheel onmo gelijk. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aangenomen. Verordening schoolgeld. De heer cle Die protesteerde tegen dele zwareschoolgeldregeling voor de gemeente Goes. miiiiiiiniiHiiMiiiiimiimiiiimiiiiiiiiiiimmmtlliiiiiiili llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllilllllil kunt gij bekomen door het gebruik van de bekende 't Beproefde huismiddel. Onontbeerlijk voor asthmalijders om de taaie slijm los te maken, waardoor de ademhaling weer diep en vrij kan worden. Een voortgezet gebruik van de Abdijsiroop heeft reeds vele lijders aan borstbeklcmming, bronchitis, influenza, catarrh, hoest enz. gegeven, wat zij verlangden, namelijk: ^GEZONDHEID cn LEVENSLUST. Per flacon van -f- 230 gr. f 1.90. 550 gr, ƒ3.60, -f- IOÜO gram Alom verkrijgbaar. Eischt on ze hanJtcekcningL. I. AKKER, Rotterdam. De beer Duvekot zeide dat het hier de gewoonte is dat de winkeliers de boter en eieren van de hofsteden af halen, de boerinnen gaan bijna niet naar de marktdit kan men niet ver anderen. De heer de Die verhaalde dat men hem vertelde dat er geen eerlijk amb tenaar bestaat die de marktzetting zou willen bepalen. De voorzitter gaf een toelichting van de historische wording van den bestaanden toestand. De verordening is in bet leven geroepen om een be hoorlijken prijs te bepalen ten voordeele van den consument. Maar thans is er geen aanvoer. Er komt nu wel eens een weinig boter van de fabriek te Wemeldinge_ die dan moet dienen als aangevoerde boter. Spreker heeft het meegemaakt dat de marktzetting hooger )aa]u werd dan die, waarvoor de aangevoerde boter verkocht werd, aan een der marktzetters (f 1,50). Een dergelijke toestand mag niet gesanetionneerd worden door een ver ordening der gemeente Goes. Spreker geloofde niet, dat het nog mogelijk zou zijn om een goede regeling te tref fen. Het is het zuiverste om de ver ordening in te trekken; dan is de ge meente Goes niet meer debet aan den ongeregelden toesland die er misschien daarna ook nog zal bestaan. De heer v. d. Bout merkte nog op dat de V. P. N. heel aardig voorziet in de prijszetting der eieren. De heer Duvekot achtte juist het feit dat de V. P. N. in vergelijking met het groot aantal eieren op het eiland, niet zooveel eieren krijgt, een bewijs dat practiseh de toestand nog niet zoo slecht is op de markt als het theoretisch wel lijkt. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 11 1 stem (tegen de heer Duvekot). Het voorstel van B, en W. werd z.h.s. aangenomen. De heer de Die achtte den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud van f 600 voor ongehuwden en f700 voor gehuwden en den kinderaftrek van f 50 per kind te laag. Spreker wees erop dat de Rijksinkomstenbelasting f 800 aftrekt en voor kinderen van f 80 tot f 200. In spr's systeem worden boven dien de kindergezinnen met groot aantal kinderen minder zwaar getroffen dan door het voorstel van B. en W,, en eveneens de lagere en laagste inkomens. Waarom komen B. en W. thans met een andere becijfering, wanneer hun vorige goed was. Dat gezinnen met één kind en zonder kinderen in de midden-klassen in het systeem van spr. zwaarder worden belast dan in het voorstel van B. en W. achtte spreker niet erg. Als iemand zich omhoogwerkt tot een inkomen van b.v. f 8,000 dan vindt spreker, dat hij daarom nog niet een hooger percentage aan belasting moet betalen. Spreker achtte het voor stel van hem en den heer Blaas juist een voorstel voor de kerkelijke groepen. De heer Vienings meende dat de ker kelijke groepen met het belastingvraagi stuk niets te maken hebben, we moeten naar recht en billijkheid de belasting bepalen. De heer de Die lichtte toe dat hij de mannen van rechts bidoeld heeft, de a.r. en de katholieken. De heer v. d. Bout zeide, dat wan neer we den aftrek van f 700 brengen tot f 800, die een minder belastbaar inkomen beteekent van f 197830, ver- hoogen we f 600 tot f 700, voor de ongehuwden, dan ook beteekent dit een minder belastbaar inkomen van f 254279, het verschil in kinderaftrek is een kwestie van f 22000. De heer Goedbloed ging accoord met den heer Vienings. De heer de Die zeide dat het per centage hier voor de hoogst aaage- slagenen niet zoo hoog is als op andere plaatsen. Wij komen nog (".enigszins zouder kleerscheuren uit den oorlog. Het voorstel van B. en W. achtte spreker niet een belasting naar draag kracht en niet in het belang van de arbeidersklasse. Wel degelijk staat bet in de rechtsche programma's dat de gezinnen met groot aantal kinderen beschermd moeten worden. De heer Constandse hield zich aan liet voorstel van B. en W. De verordeningen i.z. heffing en invor dering van 100 opcenten op de ver mogensbelasting werden z.h.s. aange nomen. Het voorstel der heeren de Die en Blaas werd in stemming gebracht en verworpen met 102 stemmen. (Véór de heeren De Die en Blaas.) Het voorstel van B. en W- tot heffiug en inw. van een progressieve belasting naar het inkomen werd aangenomen met 10—2 stemmen (tegen de heeren de Die en Blaas). Zie vervolg bijvoegsel. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Dinsdag werd aangenomen met 454-2 stemmen een amendement- Visser van IJ zendoorn (lib.) waarin wordt bepaald, dat in bij de wet te bepalen gevallen en volgens bij de wet te stellen regelen, onder toezicht van den raad, door dezen bepaalde takken van gemeentebestuur geheel of ten deele aau andere orga nen kunnen worden overgedragen. Het desbetreffend regeeringsartikel werd verworpen evenals dat i. z. leei kenrecbt8praak. Aangenomen werd met 4443 stemmen een amendement Beumer (a.r.) om de mogelijkheid van den leekeurechter alleen uit te spreken voor bij de wet aau te wijzen burger lijke gedingen en dus niet voor alle strafgedingen, gelijk de regeering wilde. Het regeeringsvoorstel, waardoor Grondwetsherziening mogelijk ware zonder volksstemming, wanneer 2/a der beide Kamers zich daarvóór verklaai de, en een referendum werd gehouden, wanneer minder dan 3/a in een der beide Kamers zich daarvóór verklaarde, is verworpen. Evenals tot nu toe zal dus geen grondwetsherziening van kracht wor den, zoolang niet door Kamer-ontbin ding hel volk in de gelegenheid is gesteld van zijn meening te doen blijken. Des avonds werd een ongrondivet- tige vergadering gehouden, daar slechts twintig leden aanwezig waren. Er werd gedebateerd over al of niet af schaffing van de stemplicht der kiezers. Woensdag werd de dienstplichtwet, waarbij het jaarlijksch contingent op 19500 man wordt bepaald en de eerste oefentijd op 5£ maaDd, aangenomen met 50 tegen 48 stemmen. Tegen de linkerzijdejen de lieerenJVan de Laar, A. P. StaalmaD, Braat en van Groenendael. Voorde rechterzijde en de heer Wijk. Waren de beide soc.-dsmocraten Ossendorp en Albarda, welke laatste ernstig ziek is, die zouden hebbeD tegengestemd, ook ter vergadering ge weest, dan zouden de stemmen ge staakt hebben en het wetsontwerp zijn verworpen, aangezien de vergadering voltallig was. Bij de besprekingen beschuldigde de heer Dresselhuys (v.b.) den minis ter van camouflage van cijfers bij de kostenberekening en betoogde dat de kosten aanmerkelijk hooger zullen zijn. De heer Marchant (v.d.) bracht een woord van hulde aan de fractie Van den Vrijheidsbond, voor haar heftig verzet tegen dit wetsontwerp. Donderdag werd het amendement Rutgers tot schrapping van den stem plicht uit de additioneele artikelen verworpen met 50 35 stemmen. De stemplicht blijft dus iu de Grond wet behouden. De Kamer kwam gereed met de Grondwetsherziening. De eindstemming moet nog plaats hebben. Gerechtshof 's Gravenhage. Het Hof heeft een nader getuigen verhoor bevolen, te houden op 18 Januari, in de zaak van C. Bland bouwer te 's Heerenhoek, door de rechtbank te Middelburg, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf wegens meineed in een civiel geding voor die rechtbank. Dinsdag 20 December, hoopt onzen geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, A WISSEKERKE te Wolfaartsdijk, zijn 70s(en Geboortedag te her denken. Dat bij nog lang gespaard moge blijven, is de wensch van ons allen. De Familie WISSE KERKE. Vandaag kan de kat één van de kinderen krabben, morgen kunt LT zich in den vinger snijden of zich branden en hoe vlugger U e- dau bij is hoe beter. De Kloosterbalsem werkt heerlijk verzachtend bij pijn, heelend en zuiverend bij won den, voorkomt brandblaren, in dien direct aangewend, isjeuk- stilltud, geneest uitslag, is on overtroffen als wrijfmkdel bij rheumatiek etc. De Schaadt niet, bederft nief. bijt niet- Prijs per pot van 20 gr. f 0,80van 50 gram f 1,60 van ±100 grain f 3. Eiacht rooden baud met onze hand- teekening L.I.AKKER Rotterdam. Alom ver krijgbaar. ën tegen contante betaling diverse buiten dienst gestelde als: 1180 K. O Brons, Koper, Messing, Staat en IJzer, als ook eenige Kogels en Granaten. Biljetten op zegel in te leveren vóór 21 December a.s., des middags 12 uur ten kantore van den Ontvanger dei- Registratie en Domeinen te Goes. Voor bezichtiging der goederen zich te wenden tot den militairen wachter van het fort Ellewoutsdijk de Gruyter. Schouwburgzaal De „Prins van Oranje", Goes. des avonds lialf 8 Genootschap Jeugd-Amusement, onder leiding van PETRO BEUKMAN. BUITENGEWONE VOORSTELLING van de SuccesMucht Tooneelspel iu 4- bedrijven van C. Job. Kievit, beweikt naar ziju bekende boeken. In scène gezet door Petro Beukman. Prijzen le rang f 1,50, 2e rang 11,—3e rang 10,50 met 10 pet. auteursrecht Plaatsbespreking vanaf Maandag. BEURTDIENST Sees Derrirecht—Rotterdam, Amsterdam, per s.Sb „Stad Goes'en motor „Voorwaarts". Vertrek van GOES n. ROTTERDAM, 's Maandags 's morgens vroeg. Vertrek van ROTTERDAM n. GOES, 's Woensdags 's avonds. Vertrek van GOES u. ROTTERDAM en AMSTERDAM Woensdagmorgen vroeg. Vertrek van AMSTERDAM Vrijdagmiddag 12 uur. Vertrek van ROTTERDAM Zaterdagmiddag 12 uur. LigplaatsRotterdam lïariDgvliet Zuidzijde. Information te bekomen te Goes bij den heer J. C. MONHEMUTS; te D o r d t bij den heer D. VAN LOON te Amsterdam bij den heer E. H. P. VOETEN, Binnenkant, en te R o t- t e r d a m bij de Directie. Stcomboot-Reederij, v/h. J. A. VAN DER SOHUIJT.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2