en gezonde Fa.A.S.J. DGKKER, IS0. 149 Zaterdag 17 December 1921, 108 jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. NIEUWJAmWËNSCHEN BUITENLAND. FEUILLETON, Een beduidend menscb Hofberg Petrof GoesUtrecht. Gemeenteraad vau Goes. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten ,Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Vcnncot-.cliap Goesche Conrant ADV ERTENT1ËN van 1 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregels f,2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwans Ross' Drahkcrs- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 nnr voormiddag. coiiiMvr in het Nieuwjaars nommer wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiter lijk DINSDAG 27 DECEM BER, vóór 's middags lil uur. DE ADMINISTRATIE. Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1922 op dit blad abonneo- ren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nummers gratis. TEGENSTANDERS. Uit Washington weinig nieuws. Met de beperking der oorlogsvloten gaat bet natuurlijk nog lang niet van een leien dakje. Van Amerikaanschen kant wordt verklaard, dat de aanvaarding door Japan van de verhouding 5:5:3 voor de kapitale schepen van de Ver. Staten, Engeland en Japan gepaard gaat met een nieuw verzoek om de Moetsoe te mogen behouden. De Ame- rikaansche gedelegeerden behandelen thans een compromis-verzoek, door Japan gedaan, n 1. dat indien Japan de Moetsoe hield, Engeland en Amerika elk een of meer hunner nieuwe slag schepen zouden kunnen behouden. Het heet, dat de Amerikanen niet bereid zijn, dit voorstel te aanvaarden. Het Eugelsche voorstel om de duikbooten af te schaffen schijnt verworpen te zijn en Engeland zal er zich bij neer leggen dat de grootte der duikbooten beperkt zal worden. Wel eigenaardig is het dat nu juist tijdens de conferentie van Washington geageerd wordt tegen het streven dat in en na den oorlog in de Ver. Staten is ontstaan om de Amerikaansche schoot beekjes te zuiveren van de zeer anti-Eugelsehe opvattingen en voorstellingen, die er in gepropageerd werden en die historisch zijn te ver klaren uit den wrok, die nog was achtergebleven uit den |tijd van den onafhaukelijkhc-idsooilog en den Britsch- Amerikaanschen oorlog van 1812-14. Maar een deel van het Amerikaansche publiek is het met dit zuiveringspro ces niet eens. Zoo hebben zich onte vreden Amerikanen gewend tot de afdeeling onderwijs in New-York, om er hun beklag over te doen, dat de oude hoofdstukken, in de geschiedenis- 10 DOOR ANTHONY HOPE. Ten gerieve van onze nieuwe abonné's zullen wij geregeld gedurende eenige weken boven ons feuilleton een kort resumé plaatsen van het voorafgaande. Na lezing hiervan zal men dus bet feuilleton goed kunnen volgen, daar men geheel op de hoogte is van het geen reeds heeft plaats gegrepen. De Schrijver van het verhaal en hoofd persoon, mr. Martfn is hoofd van een filiaal- bank in Whittingham de hoofdplaats van een denkbeeldig republiekje Aureataland. De president dezer republiek heeft veel geld noodig, zoogenaamd voor havenbouw en heeft bij de bank reeds een leening van 500.000 dollar gesloten, waarover de direc teuren niet weinig in angst zitten. Toch gelukt het den president van mr. Martin nog 300.000 dollar tos te krijgen, waarvan deze echter 65.ooo behoudt voor rente en be looning, tegen staatsschuldbekentenissen terwijl er bovendien door bemiddeling van den president een valsch telegram komt met order tot uitbetaling door de directeuren. Mr. Martin komt nu in kennis met de vrouwelijke hoofdpersoon uit dezen roman, de schoone, 23-jarige Signorina Christina Nugent, een gewezen operazangeres, die onder de hoede staat van haar z.g. tante. Het salon van de Signorina is het vereeni- ginspunt van de uitgaande wereld van Whittingham, onder de gasten ontmoeten we den overste Mc. Gregor, den onderbevel hebber van het leger en tegenstander van den president. Zoo verliep de tijd, eu het begin van het jaar 1884 vond ons allen boekjes, waarin sprake was van den „wreedert Britschen rood-jas" niet enkel worden weggelaten, maar dat zij worden vervangen door hoofdstukken die door de klagers als Britsche pro paganda worden gewraakt. Onder degenen die door den raad voor het onderwijs in New-York waren gehoord was ook de Jezuïetenpater Carmican. Deze trok te velde tegen de Rhodesbeurzen, die er op bedoeld zijn, de Britsche denkbeelden te propageeren en een ras te kweeken van anglo- maniakken. Voorts verweet pater Car mican dat het genootschap der Sons and Daughters of the American Revo lution en de Carnegie-Stichting zich schuldig maakten aaD vervalsching van de Amerikaansche geschiedenis. Of deze actie nu juist aan het resultaat der conferentie zal ten goede komen, meenen we te moeten betwij felen. Het streven naar een onpartijdige, zooveel historisch mogelijk juiste voorstel ling van feiten in geschiedenisboekjes verdient o.i. aanbeveling. Vóór alles de waarheid. De buitengewone bijeenkomst van het Engelsche parlement in Westmin ster, is Woensdag geopend door den Koning van Engeland met een troon rede, waarin hij om. de hoop uitsprak, dat de Iersche overeenkomst de eenige kwestie, die in deze zitting behandeld wordt den eeuwenlangen strijd moge beëindigen en „dat Ierland als vrij deelgenoot in het gemeenebest van naties, die het Britsche rijk vor men, de vervulling van zijn nationale idealen zal verkrijgen." De vervul ling van het eerste gedeelte van dezen wensch zal voor een groot deel afhan gen van de beslissing van het Sinn Fein-parlement, dat eveneens Woensdag bijeen kwam en na een vergadering met gesloten deuren besloot Donderdag in het openbaar de besprekingen te hervatten aan het verwezenlijken van het laatste gedeelte zal de Britsche regeering zelve veel toe of af kunnen doeo. Dat de Dail Eireann het tractaat zal verwerpen, dat de geheele wereld als zeer edelmoedig beschouwt, wordt buitengewoon onwaarschijnlijk geacht. Men kan echter niet weten voor welke verrassingen do touvenaar De Yalera nog zorgt Dat de Sovjet-regeering in Rusland een nieuwen koers zou inslaan moge geen al te optimistische verwachtingen opwekken. Evenals vroeger bepaalt een besluit der volkscommissarissen, dat tot het voorkomen van ongelukken de geheele bevolking tot algeruee ncn dienstplicht wordt opgeroepen. Regel is dat de mannelijke bevolking van 18 tot 50 en de vrouwelijke van 18 tot 40 jaar zes dagen per jaar voor den staat werkt. Dit zal wel niet de eenige vorm van belasting in Rusland zijn, want anders zou dit land een ideaal land voor den belasting betaler zijn. Zouden wij in Nederland schijnbaar tevreden en zonder zorgen Maar bij de volksklasse was die stem ming geheel anders. Er heerschte geld gebrek, en het wekte zeer de ontevre denheid op, dat de President zijn baar geld „verdeed" aan het betalen van renten, terwijl hij de ambtenaren en aoldaten op traktement en soldij liet wachten. Deze toestand werd zeer heftig door de pers beoordeeld op een avond in Maart, toen ik mij naar de Signo rina begaf. Ik was l&uger dan gewoon lijk opgehouden in de Bank en vond bij mijn binnenkomst het spel reeds in vollen gang. De Signcrina nam er geen deel aan, maar zat op een lagen divan aan het venstjr van de veranda. Ik ging naar haar toe en maakte mijn buigiDg. 1 wijdt ons maar weinig van ww tijd, Mr. Martin, begon ze. Ze zag er bekoorlijk uit, daarom zei ik O, maar al mijn gedachten ziju aan u gewijd. Aan uw gedachten heb ik niet veel, zei ze. Het is hier veel te warm, kom, we zullen naar de oranjerie gaan, voegde ze er langzaam bij. Ik kreeg den indruk, dat ze op me gewacht had, en in de wolken van geluk, volgde ik haar naar het lange, smalle glazen huis, dat evenwijdig liep met het salon. Hooge, groene planten verborgen ons voor de blikken van het gezelschap in dat salon, en vaag hoor den we de stem van Zijn Excellentie, die zeer vriendelijk tegen den Overste zei Nu, Overste, u schijnt gelukkig in de liefde te zijn. Waaruit ik op- niet gemiddeld minstens twee maanden voor den Staat werken? En een veertien dagen alleen voor onze amb tenaren i)a instrumenten met reputatie. Men gelieve onzen catalogus te vragen. Donderdagmiddag vergaderde de ge meenteraad onder leiding van burge meester Hajenins, die de vergadering op de gebruikelijke wijze opende. Alle leden waren aanwezig. (Een vacature). De notulen der vergaderingen van 20 October eu 15 November 1921 werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. De ingekomen stukkeu werden voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het verzoek van B. en W. van Domburg om adhaesie te betuigen aan het adres houdende verzoek dat de keuring voor huisslach tingen vervalt, lichtte de voorzitter toe dat ook aan de andere gemeenten welke teu opzichte van de vleeschkeu- ringswet met Goes zullen samenwerken een dergelijk adres is gezonden. Den 20sten van deze maand zullen een bespreking van de gemeentebesturen die dezen kring vormen, plaats vinden Over een en ander zullen deu Raad zoo spoedig mogelijk mededeelingen gedaan worden. De voorzitter zeide dat in Goes niet veel huisslachtingen voor komen en dat het betuigen van adhaesie gewoonlijk zoo weinig geeft. De heer Goedbloed vond dat B. en W. niet zoo licht over deze kwestie moeten heenstappen. Spreker twijfelde er niet aan of de hnisslachtingen zul lea uit de wet verdwijnen. Maar hier in Goes leven we gedeeltelijk van de landbouwers. Besloten werd dit ingekomen stuk voorloopig voor kennisgeving aan te nemen. Een defiuitieve beslissing zal in de eerstvolgende vergadering (22 dezer) genomen worden, mede in ver band met het resultaat der conferentie op 20 December. De voorzitter deelde hierna mede dat alle moeite is gedaan om nog eenige boomen aan den Westwal te sparen. Met den ingenieur van den Rijkswaterstaat is er over gesproken maakte, dat hij tegenspoed had met de kaarten. Om de lippen van de Signorina speelde een fijn lachje, toen zij die woorden hoorde, ze plukte een witte roos, keerde zich om eu stond nu voor me met een rooden gloed van inge houden ontroering op haar gezicht. Die twee heeren zijn niet erg op elkaar gesteld vrees, ik begon ze. Niet bijzonder, stemde ik toe. En u houdt u van hen, of van een van beiden Ik ik houd maar van een mensch in Aureataland, antwoordde ik en legde zooveel innigheid in die woorden, als ik maar durfde. De Signorina beet op den steel van de roos eu keek met onverholen wel behagen en blijheid naar mij op. Ik geloof, dat ik al aangestipt heb, dat ze er over het algemeen niets tegen had, dat men haar bewonderde. Bedoelt u mij misschien vroeg ze met een aanmoedigend knikje, ik denk dat maar, omdat de meeste da nes van Whittingham uw moeilijk te vol- doenen smaak niet schijnen te kunnen bevredigen. Geen vrouw ter wereld zou mij kunnen bevredigen, behalve eene, ant woordde ik onder den indruk, dat zij de zaak wei wat te licht opnam. Och, ja, dat zegt u wel, zei ze en toch geloof ik niet, dat n iets voor mij zoudt durven wagen, Mr. Martin 7 Ik zou geen grooter geluk wen- schen 1 riep ik uit. om een negental boomen, ongeveer tegenover ie woning van den heer Duvekot te laten staan. Maar zfj zouden midden in den weg gestaan hebben. Zoodoende is het niet gelukt wijziging in het plan te brengen. De heer Goedbloed. vroeg of de boomen niet naar een andere plaats zouden kunnen worden overgeplant. De voorzitter zeide te hebben ge vraagd of een boom bjj de Rijksge bouwen, die indertijd omgewaaid was niet kon worden reeh'gezet, maar dit bracht te veel kosten mede. De heer Goedbloed zeide te hebben gezien dat in het Vondelpark destijds boomen van de grootte van die voor de woning van den heer Ochtman waren overgeplant. Spreker had ge hoord dat de boomen al verkocht waren. Was het niet mogelijk geweest aan den verkoop de voorwaarden te verbinden dat de boomen tegen terugbetaling van hetzelfde bedrag weer door de ge- meente kunnen worden genaast De voorzitter antwoordde, dat de verkoop der boomen spoedig zal plaats hebben, ze zijn nog niet verkocht. 1 Met den heer Springer, tuin-archi- tect zal worden overlegd of het ook mogelijk is, dat enkele sierboomen zullen worden overgeplant. De voorzitter deelde mede, dat 28 1 werkloozeu zijn aangenomen door de gemeente om grond aan te vullen op het terrein tusschen de middenstands- woniDgen en voor het in orde brengen van het plantsoen dat aldaar zal komen. Ze kunnen straks te werk gesteld worden bij het doortrekken der Rim- meland8traat en het maken van dat gedeelte van het plantsoen aan de Westwal, dat door de gemeente zelf wordt uitgevoerd. Afschrijving belastingen. Besloten werd een beslissing te nemen overeenkomstig de adviezen der fin. commissie, Avondschool voor Ambachtslieden De heer Vienings vroeg nadere in lichtingen over de leeraren, die in de toekomst zullen worden overgenomen door de Ambachtsschool. Misschien moet aan sommigen van hen ook een wachtgeld worden betaald, daar dit moet wor den uitgekeerd naar rato van de uren dat ze gewoon waren les te geven. Spreker vroeg of in verband hiermede het be drag van f 1477 niet te laag is. In 1899 is besloten om voor 3 leeraren 15 uren vast Ie stellen. De voorzitter antwoordde dat de bepalingen luiden dat de eerste 2 jaren het volle vroegere salaris wordt ge- - noten, daarna 70 ten honderd. Daarbij wordt rekening gehouden met het ge. I heel of gedeeltelijk bedrag dat de be trokkenen uit arbeid of bedrijf trekken, na het ontslag ter hand genomen. De heer Vienings vroeg om dit punt aan te houden tot een volgende ver- Ze sprak niet. Zwijgend stond ze voor me en beet cp de roos. Geef mij de roos, smeekte ik, die zal dan mijn talisman zijn en het teeken dat ik uw slaaf ben.J Wilt u mij dan van dienst zijn vroeg ze. Wat zal mijn loon ziju Nu, de roos. Ik zou ook graag de geefster bezitteD, waagde ik te zeggen. De roos ia mooier dan de geefster, hield ze vol en in elk geval, eens voor altijd, Mr. Martin 1 betaalt u uw be dienden hun heele loon vooruit Het tegendeel van zoo'n veronder stelling was bij mij zulk een vaste regel, dat ik niet kon nalaten, ds billijkheid van deze tegenwerping iu te zien. Ze reikte mij de roos toe, ik greep die en drukte haar zoo onstuimig aan mijn lippen, dat ze daardoor zeer gekneusd werd. Hemel, riep de Signorina, als ik u dat andere gegeven had, zou u dat dan ook zoo gruwelijk behandeld hebben Dat zal ik u eens toonen, ant woordde ik. Nee, nee, dank u zeer, nu niet, zei ze rustig, want ze wist wel, dat ze bij mij goed bezorgd was. Bent u constitutioneel o{ liberaal Mr. Martin vroeg ze plotseling. Ik moet hier ter verklaring toe voegen dat bij de gebruikelijke wed rennen om de eerstgenoemde partij, de aanhangers van den President het en zuivere ademhaling ver krijgt men, wanneer men Lakerol-Pastilles gebruikt, die goed smaken en onmid dellijk een verkoudheid in de ademha lingsorganen verzachten. Verkrijgbaar bij apothekers en de meeste handelaars a Fl. 0.50 per doos. 13, gadering. De heer v. d. Bout geloofde wel dat door de heeren aan de Ambachts school eeuzelfde aantal uren zal worden lesgegeven als op de Avondschool voor Ambachtslieden. Het bedrag van f 1477 is slechts een ramiDg. Het voorstel van B. en W. werd hierna z. h. s. aangenomen. marktgeld. De voorzitter sprak zijn verbazing uit over het advies der fiaancieele commissie (minstens 30 cent per M4. voor niet-ingezetenen), en wel daarom, omdat in de fin. com. een bestuurslid der middenstandsvereeniging zit en van Vreemdelingenverkeer. De markt wordt drukker, het bezoek ook van buiten, waarvan toch ook de winkeliers in Goes voordeel hebben, grooter, er komen vele huismoeders eu spreker vreesde dat de vreemde kramers zouden worden af geschrikt door een maatregel als deze. De heer Ossterbaan achtte de vrees overdreven, maar spreker vond dat men van de vreemdelingen, die geen belas» ting betalen in deze gemeente, toch een flink bedrag moet heffen. Boven dien veroorzaken zij aan de Goesche winkeliers schade. Maar spreker gelooft niet dat het marktbezoek minder druk zal worden. De heer de Die verklaarde eveneens te zijn geschrokken van het voorstel der fin. commissie, maar ook van het voorstel van B. en W. Spreker geloofde dat we hier een belemmering hebben van in- en door voer van de eene gemeente naar de andere, wat niet mag, en in strijd is met de gemeentewet. Spreker zou de niet-ingezetenen niet zwaarder willen belasten dan de ingezetenen, j Er komen op de markt ook menschen j van Kloetinge. j De voorzitter zeide dat de markt per marktdag opbrengt een f 42 a f 43, vroeger maar f 5. Spreker las voor een advies en brief van de besturen der middenstandsvereenigingen te Goes van 1917, waarin wordt gevraagd of er geen maatregelen genomen kunnen worden om het marktwezen tot meerderen bloei te doen geraken, zulks in het belang de- middenstanders. Het bezoek van vreemde kramers zon de markt tot grooter bloei kunnen doen komen en de vraag of dit den Goeschen winkelier schade zou berokkenen wordt ontken- eerst den eindpaal bereikt hadden en de bende van den Overste (zooals ik ze bij mezelf noemde) zich met de andere benaming tevreden moest stel len. Geen dezer beide namen had overigens eenige betrekking op het streven en de grondbeginselen der beide partijen. We gaan nn toch niet over de politiek spreken P vroeg ik verwijtend. Zeker, wel even. Bij dat andere gesprek zijn we verkeerd terecht ge komen. Dus, wat bent u Wat bent n, Signorina vroeg ik. Ik was er werkelijk benieuwd naar, en veel van de anderen zouden het ook dol graag willen weten. Ze bedacht zich even, toen zei ze Ik acht den President zeer hoog, hij is heel goed voor mij geweest eu heeft mij werkelijke toegenegenheid bewezen. Hij, verduiveld ook al 1 mom pelde ik. Pardon, wat zegt u O, ik zeinatuurlijk deed hij dat, de President beeft ook oogen in zijn houfd. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1