School en Kerk. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Provincie-Nieuws» Gemengd Nieuws, 2 leden werknemers 1. M. Pols. 2. J. Visser. 1. C..Anthonisse. 2. A. van Hese. Verlaging (losprijs. De Gascommissie stelt voor de gas- prijzen met ingang van 1 Januari te bepalen als volgt Goes, gewoon gas 11 cent per M8. muntgas 12 cent per M3. Wilhelminadorp, gewoon gas 2 cent per M8. Wilhelminadorp, muntgas 18 cent per Ms. Kloetinge, gewoon gas 12'/a cent per M3. Kloetinge, muntgas 18J cent per Ms. In aansluiting hiermede wordt de prijs der gasmunten dus 6 cent per stuk. Tevens wordt voorgesteld de reduc ties ongewijzigd te handhaven, n 1. boven 40005000 Ms per jaar 2 cent per M°. boven 50006000 Ma per jaar 2J cent per M8. boven 60007000 MB per jaar 3 cent per M3. boven 700010000 M' per jaar 31/8 cent per M8. boven 10000 M8 per jaar 4 cent per M8. De opbrengst door de hoogere prijzen voor muutgas en levering in de buiten gemeenten, kan worden geacht het uit te keeren bedrag aan reducties te dekken. Wat de meterhuur en straatverlich ting betreft wordt in overweging ge geven deze tarieven ongewijzigd te handhaven. De kostprijsberekening is gemaakt op een gemiddeld percentage, watergas van 22 pCt. overeenkomende met een warmtewaarde van 4500 calorieën. Om ouaaugename afwijkingen en storingen voor de verbruikers te voor komen, is aangenomen, dat de laagste calorische waarde van het gas mag zijn 4250 calorieën, zoodat groote ver schillen zijn uitgesloten. Adviezen. De fin, commissie adviseert om voor niet-ingezctenen het niarktgeld te brengen op f 0.30 per M2, en per dag of gedeelte daarvan. Inzake de belasting reorganisatie adviseert de fin. commissie tot aan neming van het voorstel dat door B. en W. is gedaan den 14eu October jl. Zij deelt de motieven, waarop hunne conclusie is gebaseerd tot onverkorte handhaving van hun voorstel en brengt onder de speciale aandacht der leden het heffingspercentage volgens het voorstel van B. en W. en dat van de heeren de Die en Blaas ten aanzien van inkomens vanj;f5000 t/m f 20.000 zooals in de tabellen is aangegeven. De commissie adviseert om aan den heer de Kok een jaarlijksche gratifica tie van f 50 toe te kennen wegens liet bezit van liet fittersdiploma. Voorts adviseert de commissie on aan dé bankinstellingen ter plaatse te vragen de voorwaarden waarop zij gelden in rekening-courant aan de gemeente willen verstrekken en van de meest voordeelige aanbieding gebruik te maken. Met de verdere voorstellen gaat de commissie accoord. Wijkverpleging. Met bartelijken dank ontving de Wijkzuster een gift van f 50.voor verleende hulp, benevens f 5.voor versnaperingen voor de zieken met het a.s. Kerstfeest. Vereeniging ter verbetering van het GEITENRAS in ZeEI.AND. Dinsdag vergaderde boveugeaoemde vereeniging in de Soc. V. O. V. alhier. Na opening door den voorzitter, dhr. C. Zwagerman, rijkszuivelconsulent voor de prov. Zeeland (Middelburg), werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, waarna enkele mededee- lingen werden gedaan. De vereeniging telt thans 4200 leden met 6400 geiten en het aantal aangesloten afdeelingen bedraagt 62. De financiën staan er veel beter voor dan verleden jaar en blijven de subsidies gelijk, dan hoopt men het volgend jaar uit den brand te zijn. Hierna kwam in bespreking het Rapport der Commissie inzake herver zekering, ingeleid door dhr. Sietema te Middelburg. De voorz. onderstreept nog eens, dat een provinciale her-verzekering alleen dan noodig is en slagen kan, als de idee der plaatselijke verzekering goed is doorgedrongen. Zoolang er nu nog slechts 7 plaatselijke verzekeringen zijn, wii Spr. nog geen prov. herver zekering oprichten. Dan moeten er zeker een 20 vereenigingen zijn. De vraag is is er onder de geiteohouders een gevoelde behoefte aan verzekering. Blijkbaar nu nog niet. Na eenïge discussie brengt de voorzitter dank aan de commissie voor baar degelijken arbeid en in het bijzonder aan den rapporteur, den heer Sietema. Daarna volgde het voorstel van het Bestuur om ter bestrijding van de kosten van keuring een omslag te heffen van 10 cent per lid. De voorz. wijst nog eens op het groote nut der keuringen, waarvan de kosten tot heden eenigszins onbillijk werden geheven. Tot dusver moest irdere vereeniging, 't zij groot of klein f7.50 per keuring betalen. Eenige andere voorstellen werden opgeworpen, maar het besluursvootstel werd aangenomen. Volgt het bestuursvoorstel tot ge wijzigde contributie-afdracht. De gegevens der bekende voorjaars circulaire zullen gebruikt worden voor de contributie-heffing, die dan in Mei zal plaats hebben. Na eenige discussie over de practiscbe werking dezer nieuwe regeling werd zij aangenomen. Daarna volgde bespreking der regeling melkonderzoek stamboekgeiten, welke bespreking werd ingeleid door den lieer Sietema. Gestreefd moet worden, aldus Spr., naar hooge melkopbrengst en flink vetgehalte in de melk, waar bij er echter ook op moet worden gelet, dat wo sterke dieren krijgen. Voor dit alles is controle noodig. Alle geiten kunnen echter niet gecontroleerd worden, maar wel zou dit kunnen met de stambockgeiten. Alleen de melk opbrengst nagaan, is maar half werk, daar men dan met het vetgehalte geen rekening houdt. Ais noodmaatregel zou er mee kunnen worden volstaan. Het verzenden der monsters brengt juist de duurte. Het onderzoek ge schiedt n.l. gratis door dhr. Zwagerman. Het gezamenlijk verzenden der roon- Bters bespaart echter veel kosten. Ook het monster-nemen vereiscbt groote zorg. Het best kan dit geschieden door een onpartijdig persoon. De controle dient ,te geschieden één volle dag per 3 weken. Ten slotte verdient het aan beveling, dat de P. V. deze controle financieel steunt. Over dit onderwerp ontspint zich een levendige discussie. Door dhr. Zwagerman werden de moeilijkheden van deze controle geens zins onderschat. Er moet liefhebberij voor zijn en de controleur moet iemand zijn, die veel vrijen tijd beeft. Als de menschen zelf de lleschjes moeten verzenden, komt er niets van terecht. Afd. Biezclinge zou de controle ver plichtend willen stellen. Dhr. Zwager man zeide, dat het streven is om in de toekomst geen bok te houden van een geit, waarvan geen melkiijst aanwezig is, we moeten echter geleidelijk aan werken. Het bestuur zal deze kwestie in een circulaire vastleggen, die aan alle vereenigingen zal worden gezonden, zoodat op de vergaderingen deze zaak kan worden besproken. Besloten werd een subsidie van f 200 ten behoeve der inelkcontröle te ver- leenen, o.a. voor melklijsten die tot het eind zijn bijgehouden. Hierna kwam aan de orde een voor stel Walcheren, dat iedere vereeniging per 50 leden één lid naar de algemeene vergadering zal zenden. Tot nu toe vaardigde iedere vereeniging één lid af. Ook dhr. Zwagerman vond dit voorstel billijk, daar een groote ver eeniging ook meer in de kosten bij draagt. Door één der aanwezigen werd de vrees geuit, dat de kleine vereeni gingen dan in het gedrang zouden komen. Het bestuur nam het voorstel Walcheren over, dat hierna z. h. s. werd aangenomen. Door de afgevaardigden der Wal- chersche vereenigingen werd aanbe. volen als lid der commissie tot de exploitatie van liet fokstation te Seroos- kerke de heer P. Tanis te Koudekerke. De vergadering ging hiermede accoord. De benoeming is aan het Bestuur. In verband met een motie van den kring Schouwen-Duiveland om het be stuur te machtigen bet salaris van dhr. Versluis te Serooskerke, den secretaris- inspecteur der vereeniging, te verhoo- gen, werd met 162 stemmen besloten om dit salaris vanaf Januari a s. te verhoogen met f 2 per week. Bij de rondvraag lichtte de voorz. toe, dat de voorwaarden voor de keu ring voor alle vereenigingen gelijk zijn. Aan het nadeelig saldo over 't vorig jaar is door 1/3 der vereenigingen met f 320 bijgedragen, het bestuur houdt zich in dezen aanbevolen. Hierna sluiting. Veemarkt. Ter veemarkt van 13 December 1921 waren aangevoerd 9 loopvarkens en 40 biggen. Geslaagd. Geslaagd te Rotterdam voor het examen boekhouden en aanverwante vakken, ingesteld door de vereeniging van leeraren in het boekhouden, de heeren B. Quist en J. van de Velde, oud-leerlingen van de Handelsavond school. Gasbedrijf en Electriciteit. De N. Z. Crt., waarvan de hoofd redacteur, naar het ons voor komt, wel eens schijnt te ver wisselen hetgeen hem bekend is als lid van de gascommissie met het geen hem als hoofd-redaeteur teroore kwam, schrijft de conclusie neer uit het rapport van den heer Bonthuis, directeur der gemeente—gasfabriek aan de gascommissie over den invloed, welken de electrificatie der gemeente op het gasbedrijf zal uitoefenen, en welk rapport nog niet ter inzage aan de pers is verstrekt, De conclusie der beschouwingen van den heer Bonthuis over dit vraagstuk is deze „electrificatie zal voor liet gasbe drijf beslist van nadeeligen invloed zijn, echter niet in die mate dat de om standigheden van het gasbedrijf ook maar eenigszins verontrustend zullen behoeven te zijn." Brand. Dinsdagavond ontstond brand in het pakhuis van den heer de Bart waarin zijn papierwaren bewaard worden. De brand begon in een partij zakken en zou, naar het zich liet aanzien, spoe dig grooter afmetingen aannemen. De heer de B. die inmiddels gewaar- schuwd was, trachtte, geholpen door enkele buren met water den brand te blusscben, wat met medewerking van de politie goed gelukte. Het slangen wagentje, dat spoedig aanwezig was, behoefde geen dienst te doen. Er kon niet verhinderd worden dat een groote partij zakken door liet vuur en het water onbruikbaar werdeD. Hoe de brand ontstaan is valt niet met zeker heid te zeggen. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de Com missaris vanPolitie en de generale brand meester, dhr. van Opdorp. Dr. J. 11. Gunning. Zondag herdacht de heer dr. J. H. Gunning J. Hz., Ned. Herv. predikant te Serooskerke (Walcheren) een bekend figuur in de theologische en historische kringen, den dag, waarop hij voor 40 jaar de evangeliebediening aanvaardde, op 11 December 1881 werd dr. Gunning te Wilhelminadorp bevestigd door zijn vader, ds. J. H. GunniDg Jr uit den Haag, terwijl de bandoplegging mede geschiedde o.a. door zijn beide groot vaders, dr. J. H Gunning Szemeritus- piedikant te Leeuwarden en ds. Hoog emeritus predikant te Barneveld. Achtereenvolgens stond dr. Gunning te Bennebroek, Gouda en Leiden om vervolgens van 1894 tot 1913 te Utrecht de kerk te dienen. Van 2 Maart 1913 tot 1 October 1914 was dr. Gunning directeur van het Diaconessen- huis te Haarlem waarna hij zich te Apeldoorn vestigde waar bij leider was van den Evangelischen kring „Mara- natha". Op 22 Augustus 1920 deed de jubi laris zijn intrede te Serooskerke. Doopsgez. Gem. Ds. J. Kockfbakker te Middelburg heeft het beroep als leeraar bij de Doopsgezinde Gemeente te Goes aan genomen. Kon. Ned. Landbouwcomité. In de te 's-Gravenhage gehouden alg. vergadering van het K. N. L C. werde* tot leden der vaste commissie voor het tentoonstellingswezen o.a. be noemd dhr. jhr. J. van Vredenburgb te Capelle (B.) en dhr. Tj. E. B. Kielstra te Goes. In principe werd besloten om deel te netnen in het aandeelenkapitaal van de op te richten N.V. tot exploitatie van een vast tentoonstellingsgebouw voor den landbouw tot een bedrag van ten hoogste f 100 000. Ons Feuilleton. Wij znllen ten gerieve van onze nieuwe abonné's gedurende eenige we ken, boven ons feuilleton een resumé plaatsen van het voorafgaande. In dit summer is bedoeld resumé voor het eerst opgenomen. Na lezing hiervan zal men het feuilleton goed kunnen volgeD, daar men geheel op de hoogte is van hetgeen reeds heeft plaatsge grepen. Kapelle. Dinsdagavond zou in het lokaal Obadja optreden de weledele heer J. Fokkema, om te spreken over de vraagHoe is aadeel te voorkomen en het meest mogelijke nut van de Rijksverzekeringen te trekken, zulks in verband met de verplichte en vrijwil lige verzekering. De opkomst, die uit 7 personen bestond, was te gering om de lezing te houden. Op enkele vragen om inlichtingen, werd met de meeste welwillendheid geantwoord. Vllssingen. Door den zwaren mist, welke sedert Vrijdag over onze stad en de Schelde hing, is een groote op stopping van het scheepvaartverkeer ontstaan. Een onafzienbare rij van stoomschepen zag men, wanneer de mist even opklaarde, op de reede gean kerd, tot ver in de Wielingen, terwijl ook van Antwerpen naar hier op de Schelde een 40-tal schepen ter anker lagen. Op sommige schepen ontstond gebrek aan proviand, zoodat hier de voorraad werd aangevuld. De Vlissing- sche mailboot kwam echter Zondag morgen met slechts weinig vertraging aan, een bewijs alweer van de goeie zeemanschap onzer zeedieren. Aan boord bevond zich o.a. de Duitscbe rijksmi nister van herstel, Ralhenau, op reis van Londen naar Berlijn. (Z) 1311ewoutsd(|k. Maandagavond, 12 dezer, trad voor bet Nutsdepartement alhier als spieker op, de beer J. H. v. Giessen van O^st-Graftdijk, met bet onderwerp„Van praten en lasteren". Het was voor de talrijke toehoorders een zeer genoeglijke avond. Ieder ge noot om het zeerst van de welsprekend heid en liet dramatisch talent van den bekenden nutsspreker. Tot notabele bij de Ned. Herv. Kerk alhier werd bij de herstemming (Geense-Rinders) gekozen dhr. M. Geense (aftr.) Middelburg. Gisteren is de tram, welke te vier uur op de Markt komt gederailleerd, even over den wissel bij de Langeviele. De motorwagen reed goed de Markt op, doch de eenige bijwagen geraakte nit de rails en reed met flinke vaart tegen den aldaar staan- den paal op, de eerste die tusschen de beide paren rails staat. Deze paal is eeuige jaren geleden reeds aangereden bij eenzelfde déraillement en toen is het gegoten ijzeren stuk onder aan den paal stuk gereden en na dien nimmer meer hersteld. Nu bad de paal dus geen enkele beschutting meer en knakte precies bij den grond af. De paal viel met een hevigen s'ag op de straat, terwijl uit de medegelrokkeu draden vlammen sloegen. Alleen een op het balcon van den wagen staande jougen kreeg een oube- duidend schrammetje aan de hand, maar verder werd noch in den wagen, noch op straat door den vallenden paal iemand getroffen, zoodat een en ander gelukkig goed afliep Kloetinge. De melkprijs alhier is gebracht op 18 eest per liter. Niouwdorp. De aanvoer der suiker bieten is dit jiar groot geweest, er zijn op de weegbrug de Haveu Zuidkraaiert gewogen 20.123.213 K.G. suikerbieten er zijn er nog ongeveer 2 millioen van de dijken naar de haven te vervoeren. Wlssenkerke. Op Dinsdag 13 Dec. gaf dhr. E. Flipse, Toonkunstenaar te Rotterdam, in bet Hotel „de Kroon" ten bate van het Departement Noord- Beveland der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen een „Muziek-avond". Het publiek dat goed opgekomen was, gaf zeer vee! blijk van belangstelling daar er voortdurend een daverend applaus op ging. Aan het einde wek*e de voorzitter de aanwezigen op zich aan te sluiten bij de Maatschappij, dan zou wellicht nog menige gezellige avond kunnen volgen. Kortgenc. Te Rotterdam slaagde vcor het examen Boekhouden vanwege de Vereeniging van Leerares, de heer L. D. van Damme alhier. CoUjnsp'aat. Benoemd tot directeur der Chr. Zangvereenigiug „Hosanna" de heer II. M. Liefbroer alhier Kruiningen. Vrijdagavond werden door het kiescollege alhier herkozen als ouderling de heer P. de Smidt eu als diaken de heer C. Wondergem, terwij] in de p'aats van den heer M. v. d. Boomgaard, welke niet meer in aanmerking wenschte te komen als ouderling werd gekozen de heer D. Meijaard, thans diaken. In zijn plaats als diaken werd gekozen de heer C. van Iwaarden. Rilland. Door de landbouwers is besloten bet loon der arbeiders te stellen op f 2 per dag en dat der knechts op f 15 per week. De Chr. landarbeiders-organisatie vroeg f 2.50 en f 18. Het standaardloon bedraagt f 2.75 en f 20. Rilland-Batb. Maasdagavond ver gaderde de afd. van den Chr. Land- arbeidersbond, voor nadere bespreking der loonen. De voorzitter, de heer Reijnhont, opende de druk bezochte vergadering, heette allen welkom, gaf in korte trekken weer de houding, welke de werkgeversboud tegen hen aannam en laakte hunne onkiesche wijze van handelen ten zeerste. Spreker ried aan het kruit droog te houden en te gelegener tijd, wanneer het niet anders kan, den strijd aen te binden. De heer Reitsema hoofdbest. lid der Chr. Landb. Org. te Utrecht spoorde aan tot getrouwheid aan het bestuur en de organisatie, welke toch op den duur de overwinning zullen brengen. Het moet zoo ver komen, dat de loonen collectief worden vastgesteld van 1 Maart tot 28 Februari. Bij de sluiting werd erde nadruk opgelegd dat de loonkwestie niet was te wijten aan de boeren in den Regijnst. polder, doch dat de groote lichamen zooals de Bathpoldera en andere daarvan de schuld zijn, welke door bun groot aantal stemmen de boeren totaal ver drongen en deze laatsten op de te nemen besluiten met den minsten invloed kunnen uitoefenen Spoorweg M\jZuid-Beveland. St. Ct. 241 bevat wijzigingen in de statuten der Spoorweg Mij. „Zuid- Beveland" te Utrecht. Inrijpoorten. Men schrijft aan de M. Ct. Te Heinkenszand vindt men een inrijpoort zonder deuren met gemetselde pilaren eu leeuwen als schildhouders er boven op. Zij dient nu als ingang eener laan naar de katholieke kerk, maar prijkte vroeger als inrit naar het groote kasteel Barbestein, waar vroeger de bekende staatsman Jacob Valcke resideerde, later, niet schatrijke regent Cornelis van der Nisse, na dezen diens schoonzoon, de niet in alle opzichten ter goeder naam eu faam bekend staande Willem Adriaan van Nassau. Ook woonde daar Isaac Hurgronje bij alle Hervormde bruiden te dier plaatse nog in gezegende gedachtenis wegens zijn legaat, overleden in 1776. Tien jaar later hield een lid der familie Boddaert daar verblijf. In 1816 werd dit slot, tot katholieke kerk ingericht, die later geheel verbouwd is. Te Nisse staat nog altijd een arduin- steenen poort vo>r een boomgaard, waarin vroeger, omgeven door een mooi aangelegd park, het sedert meer dan zestig jaar afgebroken slot „Der Nisse" lag. Bijdragen woningbouw. De minister van Arbeid heeft goed gevonden dat vroeger toegekende bij dragen voor woningbouw, zullen worden uitgekeerd aan de gemeenten 's H. Arendskerke ten behoeve van L. Goedegebure f 1375 en Kruiningen ten behoeve van W. P. Gebraad f 1440. Commaudo-wisacliug. Met ingang van 1 Febr. a.s. is de vice-admiraal H. W. G. van Bleyswïjk Ris eervol ontheven van de betrekking van commandant der Marine te Mid delburg, tevens commandant der Stel ling van de Monden der Maas eu der Schelde en is aan dezen vlagofficier wegens langdurigen dieust eervol ontslag verleend uit den zeedienst met dankbetuiging voor de veie en lang durige dieusien aan den lande bewezen. Kapitein ter zee jhr. J. H. O. v. d. Bosch is eervol ontheven vau de betrekking vau commandant van de stelling Hellevoetsluiseu aan hem is opgedragen de betrekking van com mandant der Marine te Middelburg, tevens commandant der Stelling van de Monden van de Maas en der Schelde. Vervoer Kunstwegen. De beperking van het vervoer over alle kunstwegen in de geheele provincie is opgeheven, te beginnen met midder nacht tusscliea 12 en 13 December 1921. Herijk maten en gewichten T922. De herijk van maten en gewichten in 1922 zal plaats hebben Te Coüjnsplaat voor Colijnsplaat Mei des namid dags en 3 Mei voor Kats 3 Mei des voormiddags, Te Wissekerke 4 en 5 Mei. Te Kortgene 8 en 9 Mei. A. B. M. Hanlo. t Te 'sGravenhage is Zondag op 78 jarigen leeftijd overleden de heer mi, A. B. M. Hanlo, oud vice president van den Hoogen Raad. Mr. Hanlo was o.a. van 25 Augustus 1869 tot 5 Februari 1873 substituut-officier van justitie te Goes en in die jaren tevens lid van den gemeenteraad. Delegering van een krank zinnige. In de buurt van Sprundel beeft de vorige week een belegering plaats gehad van een krankzinnige die zich in zijn woning had verschanst. Dinsdagmorgen was de geheple om geving van de woning afgezet door een afdeeling marechaussee. Af en toe sprong de man achter deur of raam of joeg dan, hevig tierende een kogel door de lucht. Het bericht van deze merkwaardige belegering had verscheidene menschen uit de omstreken op de been gebracht zoodat de weg ter plaatse op een gegeven oogenblik zwart van de men schen zag. Te ongeveer 10 uur Donderdagmor-

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2