I I I I I I I I I I I I I I I I 2 WOONHUIZEN WOONHUIS, I I I I I I OPENBARE VERKOOPING Openbare Verknoping Gevraagd een Werkster Sport. Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Gemengd Nieuws. Marktbericht, Telegraf. Weerbericht Burgerlijke Stand van Goes. A D V ERTEN TIEN. Borsselen. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad. Alle leden waren aan wezig. Er wordt door den voorzitter een ingekomen schrijven voorgelezen, waarin het bestuur der bijzondere school mededeelt, niet geneigd te zijn het schoolgebouw tegen brandschade te verzekeren. Nu komt aan de orde het voorstel van B en W. om het gebouw der bijz. school volgens taxatie over te nemen, mits het bestuur aan de wettelijke voorschriften voldoet. Bit voorstel, waarover in een vorige ver gadering de stemmen staakten, wordt thans verworpen met algemeene stem men. Daarop stelt de heer M. de Kegt voor, om aan het schoolbestuur de jaarlijksche bijdrage, volgens art. 205 der wet, uit te keeren. Dit voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen ver worpen. Voor stemden, met den Heer de Regt, de heeren A. van Overbeeke en A. Boone. De raad zal adhaesie be tuigen aan het adres van den raad van Ellewoutsdijk, om niet te Ovezande, maar te Goes een laboratorium te vestigen en ook aan het adres van den Domburgschen raad, om de keuring op de huisslachting te doen vervallen. De leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden herkozen. Nlsse. Dezer dagen hield de hier bestaande afdeeling van Volksweerbaar heid haar jaarvergadering. Tegelijk vierde zij haar twintigjarig bestaan. De heer P. Kloosterman, voorzitter, herdacht de mannen en jongelui, die de afdeeling geleid en gesteund hebben, wees op afwisselend lief en leed en hoopte, dat de afdeeling bij haar schietvereeniging nog een clubs voor gymnastiek, voor zwemmen enz. mogens rijk worden. Herkozen werd tot voor zitter de heer P. Kloosterman, tot penningmeester de heer C. J. Bos en tot commissaris de lieer N. Otte. Op voorstel van het bestuur werd de heer A. van der Poest-Clement tot eere voorzitter beuoemd. De iukomsten ble ken te bedragen f 23,12^ en de uit gaven f 5,42|. Na afloop hiervan was het verga dering der schietvereeniging Pro Patria. Gekozen werd tot voorzitter de heer M. Bos en tot penningmeester de heer J. Matthijsse. Tot baancommandant koos men dhr' G. Bos inplaats van dhr. C. J. Bos, die het vele jaren ge weest was, maar niet meer in aanmer king wenschte te komen. De inkomsten bedroegen f110,971/, en de uitgaven f74,82. Besloten werd op Tweeden Paaschdag een schietwed strijd te honden. Zondagnamiddag trad voor een goed opgekomen gehoor in de Hervorm de kerk alhier op ds. J. J. Homburg predikant te Goes, om te spreken over nut en doel der Cbr Jongelingsver- eenigingen en jongensbonden, daartoe uitgenoodigd door de hier herrezen Chr. Jongelingsvereeniging. Ds. Hom burg sprak naar aanleiding van I. Sam. 31. De zangvereeniging „Excelsior" luisterde de plechtigheid op door eenige zeer goed gezongen liederen. Heillkenszand. Vrijdagavond hield de Groene Kruisvereeniging alhier haar jaarvergadering. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt aan den secre taris voorlezing der notulen van de vorige vergadering. Deze worden on veranderd goedgekeurd. De begrooting voor 1922 wordt vastgesteld. Besloten wordt onder de plaatselijke timmerlieden een ligtent aan te bestede,n nadat door den heer Rijk een teekening met be stekje zal zijn gemaakt. De voorzitter doet als afgevaardigde naar de Provin ciale vergadering verslag. Ook wordt daarbij in bespreking gebracht de kosten van de ziekenauto, waarvoor door deze vereeniging reeds vroeger de gelden zijn toegestaan. Medege deeld wordt dat het verplegingsmate- riaal in goeden staat verkeert en dat ill den loop van het volgend jaar nog een en ander zal moeten worden aan geschaft. De voorzitter zegt dat door het bestuur een verzoek aan den Raad der gemeente is ingediend om subsidie, voor de vereeniging ter bestrijding van tuberculose en voor de Groene Kruis vereeniging. De Raad dezer gemeente heeft daarop gunstig beschikt en ver leent thans een subsidie van f 200 per jaar. De helft van dit bedrag komt ten goede aan de wijkverpleging. De voorzitter brengt dank aan den Raad onzer gemeente voor dezen steun daar anders de financiën van onze afdeeling in de war zouden zijn geloopen. De af tredende bestuursleden de heeren A. W. Wisse en A. Risseeuw worden met algemeene stemmen herkozen. Bij de voorkomende zaken komt in behande ling een bestuursvoorstel, dat beoogt inzameling van gelden ten bate van het Russiche kind. De voorzitter zegt dat ook nog van anderen zijde verzoeken om steun zijn ingekomen en wel van het Oranje Nassauoord en van de Veen arbeiders. De heer Beaufort stelt voor de inkomende gelden ter beschikking te stellen voor al deze doeleinden en wel naar gelang van behoefte en naar gelang van de opbrengst te beoordeelen door het bestuur van het Groene Kruis. Ds. van Dijk zegt dat hij van mtening is dat wij in de eerste plaats Rusland dienen te helpen. Hij stelt voor om uit den post voor onvoorzien een bedrag uit te trekken voor het Oianje Nassauoord. De heer Risseeuw stelt voor daarvoor f 10 uit te trekken. De voorzitter vraagt of de heer Beau fort in dien zin wil wijzigen waartoe deze bereid is. Ds. van Dijk wil met het voorstel Beaufort meegaan indien het bestuur bereid is de gelden per centsgewijze te verdeelen naar gelang der werkelijke behoeften. Daarna wordt het voorstel Beaufort met alle stemmen aangenomen. Ierseke- De h:er J. Huibregtse sedert 1 October 1885 brievenbesteller, uitsluitend te Ierseke, heeft tegen 1 Januari a.s, eervol ontslag aangevraagd. Vrijdagavond vergaderde de Gemeenteraad onder leiding van den burgemeester. De vergadering was vol tallig. Van Ged. Staten was ingekomen de vermelding van de goedkeuring der ge wijzigde verordening op het vervolg onderwijs, van die op het mossel- en garnaleapellen en van het kohier op de schoolgelden. Het fanfaregeze schap „Mozart" kreeg op verzoek teu lokaal vau school 2 in gebruik tegen een vergoeding vanf10 's jaars. In navolging en op verzoek van den Domburgschen gemeenteraad werd be sloten een adres aan de regeering te zenden om wijzigiug van art. 4 der vleeschkeuringsiret in dien zin dat alle keuringen bij hulsslachtingen van var kens voor eigen gebruik komen te vervallen. De voorzitter zal vooraf ge gevens verzamelen omtrent het aantal varkens dat hier voor eigen gebruik geslacht wordt. Tot leden van het Burg. Armbestuur werden herbenoemd dhr. O. Hartoog en M. de Korte. Tot gedelegeerden van den Raad naar de vergaderingen der Zuid-Beveiandsche Waterleidingmaatschappij werden op nieuw benoemd de burgemeester en de wethouders. Hierna volgde de benoeming van de gascommissie, aftredenden de heeren Willemsen, van Sprundel en Hartoog. De heer Willemsen verzocht buiten aanmerking te blijven. Gekozen werden de heeren de Koeijer, Poleij en van Sprundel. Aan de beurt van aftreding als leden der commissie tot wering van schoolverzuim waren dhr. de Korte, Oom, B. P. Poort vliet en P. J. Lavooij. Deze werden allen herbenoemd. Dhr. J. Gebraad kreeg 4 st-mmen. In de vorige vergadering werd een verzoek van J. J. de Leeuw alhier aangehouden om in huur of pacht te erlaugen eenig terrein aan de haven. De voorz deelde mee, dat hij met den heer de Leeuw deze zaak besproken had, wat tengevolge had dat deze het verzoek introk. Nu volgde de vaststelling der be grooting van de gasfabriek en die van de gemeente. Eerst kwam de begrooting der gasfabriek aan de orde. De heer Scheele steide voor de sala rissen van de drie stokers, den smid- fitter en van den meteropnemer-geld- ophaler te verhoogen aldns die van de stokers van 22 op 25, dat van den fitter van 24 op 25 en dat van den meteropnemer van 12. op 15 gulden. De heer Poleij deed in 't bijzonder een goed woord voor laatstbedoelde. Te vergeefs al deze traktementen bleven onveranderd. De begrooting werd met algemeene stemmen goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 43479,09. Van de gemeentebegrooting die nn in behandeling kwam, gaven verschei dene posten aanleiding tot discussie. De heer Poleij, overwegende dat de gemeente-ontvanger van heel wat werk ontlast is nu de inning van den Hoof- delijkeu Omslag niet meer door hem geschiedt, meende dat verlaging van i salaris van den ontvanger niet onbi lijk was. Er werd veel over gesproken, doch het traktement f 1575 bleef en- veranderd. Hetzelfde geschiedde met de sala- r'sseu van de klerken en den tijdelijken klerk ter Secretarie, die samen f 4300 genieten. De heer Scheele wilde die som met f 400 verhoogen en den tijde lijken klerk voor vast aanstellen. Anderen spraken er over den tijdelijken klerk (salaris f 1200) af te schaffen. Het resultaat, zooals gezegd is, was dat alles bleef zooals 't was behalve dat de heer J. Sinke Jr., thans tijde lijk klerk, defiuitief werd benoemd. De heer Kooman stelde voor het weekloon der gemeentearbeiders hetwelk thans f 20 voor den een, f20,50 voor den ander (tevens grafdelver) bedraagt, tot f 25 te verhoogen. 't Werd ver worpen. j wmm De post van f 100 voor de burger wacht werd aangevochten door den heer Scheele die hem wilde schrappen. De post bleef met 6 tegen 5 stemmen behouden. Voor subsidie aan 't Groene Kruis werd f 50 uitgetrokken evenals voor de beide vorige jaren. Op voorstel van den heer Poleij werd die som ver dubbeld. De post voor verpleging van krank zinnigen (f 2695) werd met f 75 ver hoogd. Voor den Hoofd. Omslag is f 40.000 uitgetrokken. (Thans f 52.000). Bij de behandeling der begrooting werden slechts twee posten gewijzigd (verhoogd samen met f 125), Dit be drag werd van de onvoorziene uitgaven afgetrokken, zoodat eindcijfer on veranderd bleef, n.I. f 171.948.19s. De begrooting werd met 1 stem tegen goedgekeurd. De vergadering duurde van 7 uur tot kwart voor dén. De heer J. van Dalsen alhier slaagde te 's Gravenhage voor 't examen kantoorbediende le kl. bij de posterijen en telegrafie. De lieer W. E. de Vin, knecht bij de viseckerfj politie aan boord van de Ekster, gestationneerd te Ierseke, is met ingang van 16 dezer benoemd tot kom mies te water, standplaats Zierikzee. Scllore. De heer Johs. Glerum is herbenoemd als kerkvoogd der Ned. Herv. kerk alhier. RlOetlngC, Tot kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente is herkozen de heer C. Dekker. In de vac. J. Blomaard is gekozen de heer J. Straub, die vier stemmen verkreeg, tegen 1 op den heer J. de Jonge en 1 blanco.- Orezantl. In de raadsvergadering op 9 December waren met den voorzitter en secretaris alle leden present. Een 2e suppl. kohier hoofd, omslag over 1921 werd vastgesteld. Besloten werd eene verordening vast te stellen op de heffing eener plaatselijke inkomsten belasting. Bij de bespreking over de vleeschkeuringswet werd de verordening van 22 October 1921 eenigszinsgewij zigd en een gemeenschappelijk be sluit vastgesteld. Verder werd besloten de instructie voor bet hoofd van dienst voorloopig aan te houden en voor den hnlpkcurmeester geene instructie vast te stellen, met het oog op de groote kans dat de keuring der huisslachtin gen zal vervallen. Over de demping van het Weeltje wordt na eenige be sprekingen besloten, voorloopig daar niet aan te beginnen, aangezien er een groot tekort aan aarde is, welke moei lijk is te bekomen. Besloten wordt aan te sluiten bij den Post-cheque en giro dienst. In de begrooting van 1921 werd op enkele posten af- en over geschreven. Tenslotte werd herdacht het 25ijarig jubilé van den heer L. Goense als raadslid. Bij monde van den voorzitter werd hem in eenige wel gekozen woorden gelukgewenscht met dit jubilé, tevens de hoop uitsprekende dat hij nog vele jaren de gemeente belangen zal helpen behartigen. Als blijk van waardeering werd hij door den burgemeester, oud-burgemeester, de raadsleden en den secretaris een fauteuil eangeboden. Vrjjz. Dem. Bond. Door de kieskringfederatie Zeeland van den Vrijz. Dem. Bond is een motie aangenomen, waarin wordt overwogen, dat het in de prcctijk van de evenredige vertegenwoordiging een ernstig nadeel is, dat in de partijen een wedloop, zelfs strijd ontslaat tusschen de candi- daten onderling over de volgorde der plaatsen op de lijsten en aldus het groote belang van de partijen uit het oog wordt verloren en de beginselen op den achtergrond treden, waarom de vergadering van oordeel was, dat inzonderheid kamerleden zich ervan hebben te onthouden dit nadeel in de hand te werken. De vergadering besloot desbetreffende brieven voor kennis geving aan te nemen. Politlevaartnig gezonken. Het te Zierikzee gestationneerde re cherchevaartuig „Zeehond" is Donderdag nabij de bolton in de Hammen gezon ken. Omtrent dit ongeval kan het vol gende worden medegedeeld Het vaar tuig bevond zich ongeveer te 2 uur n. m. op de Hammen in het vaarwater, toen de machinist aan dek kwam met de me- dedeeling, dat het water de machine kamer binnenstroomde. Men trachtte het binnenkomende water te keeren, doch zonder resultaat. Toen men het vaar tuig met behulp van een der 2 motoren in beweging wilde brengen, kwam men tot de ontdekking dat de schroef niet draaien wilde. Direct werd de tweede motor aangeslagen om met behulp daar van het vaartuig op een zandplaat te zetten, teneinde te voorkomen, dat het in het diepere vaarwater zonk. Dit is de bemanning gelukt. Het vaartuig zit op den hoogen kant van de Neeltje Jans Roggeplaat. Bij hoog water zit het vaar tuig geheel onder, bij laag water komt een gedeelte van den kop boven. De oor zaak van het ongeval is onbekend. Ver moed wordt, dat een .schroefas is ge broken. Nadat de noodvlag was gehe- schen en door de aan boord zijnde ka nonnen een dertigtal schoten waren ge lost, kwam een visschersvaartuig, tkuis- behoorend te Philippine ter assistentie op dagen. De bemanning is door dit vaan tuig aan wal gebracht. Er worden on derhandelingen gevoerd om het vaartuig te bergen. („Z.Nbld.") Mist. De stooinbootdienst VlissingenTer Neuzen werd Zondag wegens mist stopgezet. Wissenkerke. Het college van notabelen heeft in zijn vergadering van 9 dezer benoemd tot kerkvoogd den heer D. J. de Kam. Voetbal. Zondag speelde Goes I tegen D.O.S.K.O. II uit Bergen op Zoom voor de Zui delijke 3e klasse N. V. B., laatstge noemde won met 41. Stand bij rust 10 in het voordeel van D.O.S.K.O. II. Te Middelburg speelde Goes II tegen Middelburg III en verloor met 42. Stand bij rust 21 voor Middelburg. A. V. M. speelde tegen D.O.S. uit Vlissingen en verloor met 41. Sparta (Hansweert)Ajax (Ierseke) 41. (Vriendschappelijk Korfbal. M.E.V.O. I—D.O.S. 6—0. Pluimveetentoonstelling, Op de 4e Internationale Tentoon stelling van pluimvee, konijnen, post en sierduiven en kanaries te Vlissingen werden o.a. door de volgende heeren prijzen behaaldM. J. Rottier, Kats 4 1ste prijzen en 2 eereprijzen. P. van Loo, Driewegeu één lste prijs en één eereprijs. A. Nolet, Ierseke een eerste en een tweede prijs. A. Battes, Goes twee eerste en een tweede prijs. Het zwaarste konijn der tentoon stelling woog niet minder dan 7.76 Kg. Een noodlottig ongeluk aan boord. Aan boord van het S.8. Willem de Zwijger heeft te Vlissingen Zaterdag een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. In de hut bevonden zich een stuurman en een machinist, die de reis als passagier mede maakten. De stuurman wilde zijn revolver op bergen, toen die op onverklaarbare wijze afging. De beide mannen bemerk ten, dat de kogel door het schot van de hat was gegaan en toen zij door het onstane gaatje keken, zagen zij tot hun grooten schrik, dat de vrouw van den administrateur, die wegens zeeziekte te bed was gaan liggen, getroffen was. Onmiddellijk werd de aan boord zijnde dokter gewaarschuwd, doch zijn hulp mocht niet meer baten. De stuurman die aanvankelijk was aangehouden is weer op vrije voeten gesteld, terwijl toestemming is verleend tot het be graven van het lijk van het slacht offer. Het schip heeft de reis naar lndië voortgezet. Rotterdam, 12 December 1921. Vlasaanvoer 15220 st. blauw f 1,15 a f 1,75. 3000 st. Groningen f 1,25 a f 180 220 st wit onverkocht 5470 st geel i 1,25 a f 1,60, 900 st dauwrood f 1,80. Aardappelen Zeeuwsche blauwe f8, a f 8 25 bonte f8— af 8,25. Eigem heimers f 6,70 a f 7,00. Granen buitenlandsche kalm. Meel f 19 25 Haver f 12,25 a f 12 50 Mais f 172 a f 177. Binnenlandschi Lijnzaad [blauw] Lijnzaad [taai] Lijnzaad [voer] Karwijzaad Kanariezaad Maanzaad Koolzaad Mosterdzaad [bruin] Mosterdzaad [geel] Tarwe Afwijkende Tarwe later Haver Gerst Chevalier WintenZomer Schokkers Kroon Erwten nieuwe kl gr- Bruine Boonen puik f 23. 16, 32, 15.— 48 27- 25 28 12 25 11 12 1150 14 f 26,— 20,— 84,— 16, 50, 28, 26,— 30 12,75 12 12 50 12 50 14 75 -.a 19 30 22,- 34 a f 0,70 Matig Vewngs-Vereeniging „Zuid'Seveiand" te Goes. VAR KEN SM AR KT ROTTERDAI I Varkensaanvoer 1503 eerste kwalite I f O 80 a f O 84 tweede f 0 76 a f O 7: derde f 0 70 a f 0,65, lichte soort f 0 7i n nn Veiling van 9 December 1921. Goudreinetten f 20 a f 30, Zun Bellefleur f 10 a f 13, Reinette d'Oi f 8, Zoete Bellefleur f7 a f 10, Huis- mauszoet f 7 a f 11, Kleiperen f 10 a f 11, Winter Suikerijen f 10, alles per 100 Kg., Fazanten f J ,20 a f 1,57 per stuk, Eendvogels f 0,80 per stuk. I Veihngsvereeniging .E. M. M Krabbendijke, Groote Veiling van 10 Dec. 1921. Gieser Wildeman f 6 a f 17, Wei drager f 6 a f 11, alles per 100 Kg. Kleine Veiling. Zoete Bellefleur 13 a 16 et., Goud reinetten 16 ct., Courtpendu 13 ct., Zoete Campagne 15 ct., Druiven 56 a 60 ct., alles per kilo. Zwakke tot matige wind uit Zuide lijke richtingen, nevelig tot zwaarbe wolkt of betrokben, waarschijnlijk droog weer, iets kouder. Geboren 7, Laurus Eranciscus, z. v. Pieter Schier en Jannetje Bolle. 10, Eliza, d. v. Cornelis Knuist en Neeltje Heijnsdijk. Overleden 11, Cornelia Wessels, 81 jaar weduwe van Aarnout Lookman. Dinsdag 20 December, hoopt onzen geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd. en Grootvader, A. WISSEKERKE te Wolfaartsdijk, zijn 70sten Geboortedag te her denken. Dat bij nog lang gespaard moge blijven, is de wensch van ons allen. De Familie WISSEKERKE. Hiermede betuigen wij onzen harte- lijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen ge liefden Echtgenoot en Vader JACOB VAN LI ERE. Wed. Jb. VAN LIERE— Meülpolder en Kinderen. Kloetinge, 12 Dec. 1921. op Woensdag 29 Dec. 1921 des namiddags (e 2 nar te 's Heer Hendrikskinderen, in de herberg bij Remijn, voor de Wed. en Erven JaCS- do Schipper, ten overstaan van notaris PILAAR te Goes, van EN EN VEN te 's Heer Hendriks kinderen, op het dorp, samen groot 3 A. 90 c.A. Verhuurd tot 1 Mei a.s. aan Jan Proost en P. Kabooid, ieder voor f 1,39 per week, De huizen zijn aangesloten aan de waterleiding. op Dinsdag 27 Deo, 1921 des avonds te 8 uur te Goes, in „de Prins van Oranje", voor den heer M. Wesfsfrafe. c s- ten overstaan vau notaris PILAAR, te Goes, van een flink, goed onderhouden Schuurhok, Kippenhok, Tuin en Uitgang, te Goes, aan den 's Heer Hendrikskinderendijk, groot 1 A. 58 c.A. Bewoond geweest door den verkooper. Te aanvaarden uiterlijk 1 Fe bruari a. s. Te bezichtigen eiken Donderdag van 2—4 uur. I I voor Vrijdags of Zaterdags- Adres Mejuffr. KRIJGER- Jjjsiv-

Goessche Courant | 1921 | | pagina 3