Fa. A.S.J. DEKKER, Akecel IN0. 147 D'lining 3 December 1921 BUITENLAND" FEUILLETON. Een beduidend meosch Merg Petrof Blüthner GoesUtrecht. Stat en-Gene «aal. PA5TILLE5 Stadsnieuws 108 jartrsang ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten |Goes f*2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag., en Vrijdagavond. (iOESCIIE Uitgave N&aml. Vennootschap Gouache Conrant ADVERTENTiËN van 5 regels f 1,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 1lOjregels fj 2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleenwans Rass' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 13 uur voormiddag. COURANT in het Nieuwjaars nommt-r wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruitbetaling geplaatst ttgen 75 cent, voor hoogstens 6 regels Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiter lijk DINSDAG 27 DECEM BER, vóór 's middags 1uur. DE ADMINISTRATIE Zij, die zich met ingang van 1 Januari 1923 op dit blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. lerland-Washinglon. In de Sinn Fein-gelederen heeft een scheuring plaats gehad, die twee partijen heeft doen ontstaan, de partij de Valera, de Sinn-Fem president en de partij Griffith, een der onderteeke naars van de Londensche overeenkomst. De Valera heeft verklaard, dat hij het ontworpen vredestractaat noch aan de Dail noch aan h»t land kon aan bevelen, daar het in feilen strijd is met de wensuhen van do meerder heid der natie. Griffith daarentegen heeft in een mededeeling gezegd, dat hij geloofde, dat het Londetisch tractaat den grond slag zal leggen van vrede en vriend schap tnsschen de twee volken. Het verschil van meening dat uit deze woorden naar voren treedt, is ontstaan over den eed van trouw, die door de leden van het Iersche parlement zal moeten worden afgelegd. De tekst, die na lang wikken en wegen werd geconstrueerd, luidt als volgt jlk zweer plechtig trouw eu aan hankelijkheid aan de grondwet van den Ierschen vrijstaat, gelijk bij de wet is voorgeschreven, en dat ik trouw zal zijn aan Zijne Majesteit Koning George V zijn erfgenamen en opvol gers volgens de wet, uit kraehte van het gemeenschappelijke burgerschap van Ierland met Groot Brittannië, en haar behooren tot het lidmaatschap van de groep van naties, die het Britsche gemeenehest van naties vor men". De eed van den Ier werd aldus niet de eed van een onderdaan, maar van etn TrUen burger, maar toch schijnt de Valera hem nog niet mooi genoeg te vinden. Bij het Sinn Fein-parlement, dat 14 December bijeen zal komen, ligt de beslissing Het wordt niet onmogelijk geacht, dat ook In het leger zich een split sing zal voltrekken. De Daily Chronicle zegt, dat dit leger na de jongste aanwervingen nn 200,000 dook ANTHONY HOPE. Maar, hoewel voor het uiterlijk alles vredig en rustig verliep, was ik toch volstrekt niet op mijn gemak. Vooreerst merkte ik, dat de nieuwe leening den finantieelen toesland van Aureataland geenszins verbeterde De terreinen van den havenbouw bleven nog maar steeds troosteloos verlaten, de gewone bezwa ren, het uitkeeren van arbeidsloon en het bestrijden van loopende uitgaven bestonden nog evenals voorheen. De President nam mij niet in vertrouwen betreffende het besteden van de gelden, ja, het duurde zelfs niet lang, of ik kon mijn jogen niet meer sluiten voor het onrustbarende feit, dat bij mij met opzettelijke koelheid begon te behan delen, hetgeen ik ondankbaar en tevens bedriegelijk vond, en toen een half jaar verloopen was, weigerde hij beslist, meer te betalen dan de helft van de renten voor de tweede leening, zoodat ik gedwongen was, mijn reservefonds van vijf en veertigduizend dollars aan te spreken- Het ontbrak hem niet aan gegrud* redeaen, waarmee hij tegen- man telt. Naar verluidt, staat Richard Mulcaby, de chef van den staf, aan den kant van de Valera Aan den anderen kant heeft Michaël Collins, de gewezen opperbevelhebber, een grooten aanhang en men meldt, dat Sullivan, de adjudant generaal, die een machtigen invloed op het leger heeft, Collins steunt. Er kunnen in Ierland de eerstkomen de dagen dus nog rare dingen gebeuren Te Thurle zijn al bom BUI" gegooid op een treiu, die vroegere politieke ge- interneerden naar huis voerde; er zijn zeven personeD gewondte Belfast vonden relle jes plaats. Het hoeft geen betoog, dat men in Engeland geenszins te spreken is over de onverzoenlijkheid van de Valera Over het tot stand komen van de overeenkomst over de Stille Zuidzee, heeft de Nederlandsche afgevaardigde jhr. van Kaïuebeek te Washington de voldoening van Nederland vertolkt en Hughes geluk gewenscht. Echter blijft het groote vraagstuk der vlootbeperking nog steeds aan de orde, het antwoord van Tokio, dat nog niet is ingekomen, wordt met steeds groeiende spanning verwacht. Tusschen de Chineesche en .lapansche gedelegeerden is er overeenkomst be reikt over de teruggaaf aan China van alle openbare eigendommen in het pachtgebied van Kiao-Tsjou. Op één punt moet de overeenkomst nog door de regeering te Tokio worden goedgekeurd. Japan zal het recht hebben om inrichtingen als scholen, tempels, begraafplaatsen e.d., die een uitsluitend Japansch karakter dragen, te behouden China steint er in toe al het geld terug te geven, dat Japan gedurende de bezetting heeft uitgegeven voor de open bare eigendommen instrumenten met r«ou»»«i Men gelieve onzen catalogus te vragen. Binnenland. De departementale werkweek. De Ned. meldt, dat er plannen bestaan om de werkweek op de departe menten met ingang van I Januari en met ingang van 1 Maart te ver lengen, beide malen met een half uut per dag, zoodat geleidelijk de 45-urige werkweek zou worden ingevoerd. Een besluit in dezen geest zou reeds de vorige werk door den ministerraad zijn genomen. Zooals men weef, be draagt de werktijd, na de laatste ver lenging. 89 uur per week. De Democratisc'ie Partij opgericht. In een dezer dagen order voorzitter- schap van prof. nu. J. E. Heeres te Amsterdam gehouden vergadering van een aantal bij de voormalige Liberale Unie en andere vijzinnige partijer: aangesloten personen de Democratische Partij opgericht. Allerzielen. In het voorloopig verslag der 2e Kamer op de begroeting 1922 voor Kunsten en Wetenschappen wordt door eenige leden gevraagd met welk recht het tooneelstuk Allerzielen wederom in meer da i één gemeente is verboden, daar de opvoering in andere gemeenten nooit tot eenige stoornis had aanleiding gegeven. Men vroeg den minister de aandacht van den minister van binnen- landsche zaken te vestigen op het verkeerde gebruik dat burgemeesters aldus van hun recht vaa censuur op tooneeluitvoeringeD mskeu. Naar het Hdbl. verneemt, is een referendaris, ressorteerende onder het departement van financiën, sinds eeni- gen tijd voor het geheele land werkzaam, om na te, gaan, op jwelke wijze de ambtenaren, ressorteerende onder de verschillende departementen, overal zijn gehuisvest. Hij poogt, aan de ruimte welke hier en ilaar onnut gebruikt wordt of overcompleet is, een zoo, nut- tig mogelijke bestemming te geven Door tijdig iu te grijpen, waar bleek, dat. op minder practische wij-ie gehan deld werd, zouden thans reeds duizenden guldens bespaard zijn en op den duur zouden miilioencn aan huur, onderhoud au werkloon bespaard kunnen worden, als alle voor de rijksambtenaren als geheel beschikbare ruiuite, zoo nuttig mogelijk wordt aangewend. TWEEDE KAMER. In de vergadering van Woensdag jl. werden de volgende beslissingen genomen dat ook voortaan de vergadering niet zal mogen begmneu, zonder dat 51 leden de presentielijst hebben geteekend; dat er begrootinger. kunnen worden ingediend, die voor twee jaar gelden dat de Provinciale Stalen ontbonden kunnen worden gelijktijdig met de Eerste Kamer dat ook voortaan bij de wet gere geld zal worden, wanneer de Provin ciale Staten kunnen vergaderen dat de voorzitter van den Raad ook voortaan dnor de Kroon zal worden benoemd en niet bij de wet. Het eerrte en laatste punt in afwij king van de regeeringsvoorstellen. De wijziging der regeringsvoorstel len dat het bestuur van de huishouding der gemeente grootendeels aan den over mij zijn gedrag rechtvaardigde. Voornamelijk beriep hij zich er op, dat groote, openbare werken, gedurende den bouwtijd natuu-lijk geen inkomsten opleverden, en hij beloofde stellig, dat de eerste opbrengsten dadelijk zouden gebruikt worden om alles, ook de achterstallige loonen, uit te betalen. Niettegenstaande die beloften begreep ik toch, dst ik rekening moest houden met de mogelijkheid, dat er voortdu rend beslag zou gelegd worden op het geld, dat ik zoo gaarne voor mij zelf gebruikt zou hebben, ten minste voor een langen tijd. Dit alles was oorzaak dat er tussohen den President en mij een vervreemding j ontstond, en hoewel zijn minzaamheid in den dagelijkschen omgang mij altijd meer boeide, werd mijn wantrouwen tegen hem als hoofd van de Regeering en, ik kau niet verzwijgeD, als mede- plichtige steeds grooter. In dien tijd het wa3 het begin van '83 we kten ook andere invloe' den in dezelfde richting. In hst bezit van mijn vergoeding" voelde ik mij een rijk man en had ik mij nog on besuisder als voorheen gestort iu den maalstroom der genietingen van Whit- tingham en waar ik eerst'n welkome gast geweest was, daar werd ik nu als een hooge gast vereerd. Ik was ook aan 't spelen geraakt, speelde tamelijk hoog, en zelfs had de roep over mijn waaghalzerij in 't spel mij in kennis gebracht met de Sig— norina, de dame, waarvan de President gesproken had in zijn onderhoud met mij. D e kennismaking met de Signo- rina had voor mij gewichtige gevolgen. Deze dame was na den President de meest bekende persoonlijkheid in Aureataland, ten minste wat betreft haar naam en haar uiterlijk, want vroeger leven en betrekkingen waren in een ondoordringbaar duister gehuld. Toen ik daar in het land aankwam, woonde Signorina Christina Nugent er reeds sinds een jaar. Ze was meege komen met een operagezelschap uit de Vereenigde Stalen, dat iu ons Volks theater voorstellingen gaf. Dat gezel schap was toen weder verder getrok ken, maar de Signorina was gebleven. Men vertelde dat Whittingham haar goed beviel, en dat ze, terwijl ze toch aan haar kunstenaarsloopbaan niet gebonden was, besloten had om zich voor een geruimen tijd daar te ves tigen, in elk geval ze was er, en of nu Whittingham of iemand anders, die er woonde haar beviel, bleef twijfel achtig. Ze richtte zich iu, in een aar dige, kleine villa in de nabijheid van het Gouden Huis, tegenover het terrein van den Presidentdaar woonde de Signorina onder de hoede van een dame, die zij „tante" noemde, maar die veider bekend stond onder den Raad kan worden ontnomen en over gebracht naar B. en W. of naa- bepaalde commissies werd aangehouden Tegen invoering van leekenrecht spraak bij de wet, voor burgerlijke en strafgedingen bleek bij verschillende sprekers bezwaar te bestaan, In de vergadering van Donderdag werd besloten de kwestie der leeken- rechtsj raak aan te houden. Overgenomen door de regeering werd esn amendement K. ter Laan, waa-door in de Grondwet vastgelegd wordt dat bij de wet de voorwaarden genoemd worden, waarop wegens ernstige ge wetensbezwaren vrijstelling van den krijgsdienst wordt verleend. Vrijdag is het nieuwe art. 191bis er zonder hoofdelijke stemming door gegaan, dat bepaalt, dat de wet aan andere, dan in de Grondwet genoemde lichamen ordenende bevoegdheid kan geven. In de avondvergadering van Don derdag kwam het nieuwe dienstplicht wetsontwerp aan de orde en gaf de heer De Muralt (v.b.) namens zijn partijgerooten te kennen dat, wanneer de minister niet het jaarlijksch contin gent van 19500 man met tweeduizend verlaagt, zij tegen het wetsontwerp zullen stemmen. Een aangename op lossende werking bij Hoest, Heesch- heid, Keelpijn hebben de Sociëteit V. O. V. In een Vrijdagavond gehouden alge- meene vergadering van de leden der Sociëteit V. O. V. alhier is besloten om over te gaan tot den aankoop van het perceel aan de Groote Markt, vroeger bewoond door den heer J. C. Pilaar, thans eigendom van de Zeeuwsche Landbouwmsatschappij. Men hoopt tegen het voorjaar, nadat eenige veranderingen zijn aangebracht, het gebouw te kunnen betrekken. Witte Broscoor. De Witte Bio-coop brengt ditmaal als hoofdfi m //De Beul vau St. Ma- riëu", een romantisch drama, spelend in de Middeleeuwen, Het is. een schi terende film, niet alleen door het prachtige spel der hoofdpersonen, waaronder de bekoor lijke film-diva Eva May, maar tevens naam van Mrs. Cariugton. De titel //Signorina" was slechts een theater- titel, eu voor zoover ik weet, was de naam Nugent ook een denkbeeldige ze beweerde ook nooit dat ze iets anders was dan een Engeleche, en bekende eenvoudig, dat ze dien titel „Signorina" gehouden had, omdat ze vond dat die mooier klonk dan „Miss". De oude dame en de jonge leefden blijkbaar in de beste verstandhouding met elkaar en voorzeker op bijzonder behageiijken voet, want ze gaven waar schijnlijk meer geld uit, dan eenig ander stadgenoot, en de bron waaruit dat geld kwam scheen onuitputtelijk Waar al dat geld vandaan kwam, was, zooals men begrijpen zal, een onderwerp van de grootste nieuwsgie righeid in de gezelschapskringen, en ais ik verder nog aanstip, dat de Sig norina in dien tijd drie en twintig jaar oud was, eu een buitengewoon aan trekkelijke verschijning was, dan zal men moeien loege7en, dat wij in Whittingham niet slechter waren als andere menscben, wanneer we dikwijls liefdelooze veronderstellingen koester den we kouden echter niets bijzonders ontdekken. Ze was bijna dadelijk een der voornaamste persoonlijkheden van den gezelschapskring geworden, haar „salon" was het vereenigingspunt van de uitgaande wereld, ze ondervond vele beleefdheden vau het Gouden Huis, door de voortreffelijke regie, die alles tot- in de puntjes verzorgde en eenige keurige staaltjes van massa-regie gaf. Hier zien we op het doek in levende beeldeu, den historischen romas tot wer« kelijkbejd omgezet en wie een idee wil krijgen van de romantiek van de rijke kleedij, van de pracht en praal der feesten, doch ook van de strenge rechtspraak en straffen der Middel eeuwen, die ga deze week naar de Witte Bioscoop. Niemand zal onvol daan zijn, want men leeft als 't ware eenige uren in vervlogen tijden, die ons in vele opzichten aantrekkelijker voorkomen dan de huidige. Jammer dat eukele teksten te vlug verdwenen, dit komt doordat sommige stukken tekst van de film versleten en uitgeknipt zijn, waardoor ze te kort werden. Er is natuurlijk niets san te doen. Gelukkig verioouen geen der oeelden dit euvel, integendeel ze zijn pracht ig scherp genomeu en vaak vol poezië. Het programma vermeldt voorts het Journaal, een komische kinderfilm en een natuuropname. Stukken vook den Gemeenteraad. Reorganisatie belasting. Adviseerende aangaande het voorstel der heeren J. de Die en A. Blaas tot heffing van 100 opcenten op de Rijks inkomstenbelasting benevens een niet- progrei-sieve eigen inkomstenbelasting, dee eu B. eu W. den Raad het volgende mede ^Allereerst moeten wij tegenspreken de bewering, als zou de bij ons prae- advies d.d. 14 October 1921 overge legde vergelijkende tabel onjuist zijn. De beide voorstellers gaan uit van de verkeerde veronderstelling, dat bij de berekening door ons gemaakt, zou zijn aangenomen een gezin met twee kin deren, omdat wij een aftrek hadden genomen van f 800,Dit laatste vond echter oorzaak in de omstandig- beid, dat bij de Rijfcsinkomstenbelas- liug een aftrek van f 800,wordt toegepast en het duB om een zuivere vergelijking tussohen verschillende stel sels te kunneu maken, noodig was, dezen aftrek op al die stelsels toe te passen, zou de vergelijking niet mank gaan. Wij hebben thans berekend de te betalen percentages volgens a. de bestaande regeling b. ons voorstel van 14- October j.L; c. het voorstel van de heeren de Die en Blaas. Hieruit blijkt in de eerste plaats, dat bij een inkomen van f 5000. voor gehuwden zonder kinderen en ge huwden met ééa kind, volgens het voorstel sub c, het heffingspercentage hooger zal zijn dan volgens sub b. Wij hebben becijferd, dat wat betreft gehuwden zonder kinderen dit Loogere percentage geldt voor inkomens van f 2200.f 6300 en voor wat aangaat gehuwden met kinderen voor inkomens gelegen tusschen f 3300, en f 5500.Onze bewering, dat heffing van opcenten op de Rijksin- maar niet zoo, dat de laster haar van dien kant bereiken kon. Ze ontving ook de tegenpartij, en geen der leden daarvan was zoo dik wijls haar gast, als de aanvoerder, de Overste Mc. Gregor, iemand van Schotsche afkomst, echter zonder eenige nationale eigenaardigheden, die in zijn aangenomen vaderland een booge betrek king bereikt had, want hij was Diet alleen leider van de politieke tegen partij, maar was ook onderbevelhebber van het leger. De President, die bij de Staatsregeling zich het recht had voorbehouden om jvijf afgevaardigden te benoemen, had hem tot lid van de Kamer benoemd, maar op het tijdstip, waarvan ik nu spreek, had hij zich van zijn Staatsopperhoofd los gemaakt eu overtuigd van de liefde zijner soldaten, stond hij nu als tegenpartij tegenover den man, door wiens hulp hij was vooruitgekomen. Het was natuurlijk, dat de President een diepe afkeer van bem gekregen had, een gevoelen, dat ik van harte met hem deelde. Doch dat vooroordeel van Zijn Excellentie was voor de Signorina blijkbaar hoegenaamd geen reden, om Mc. Gregor uiet op de hartelijkste manier te ontvangen, hoewel ook al weer niet met meer voorkomendheid, dan zijn hooge betrekking vorderde. Wordt vervolgd

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1