GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL Stadsnieuws. Provincie-Nieuws. VAN DE van ZATERDAG 10 DEC. 1921. Neerland's Volksleven in Neerland's Openluchtmuseum. In de soe. V.O.V. gaf Donderdag avond de bekende folklorist D. J. v. d. Ven uit Oosterbeek voor de vereeni- ging voor Wetenschappelijke Belangen alhier, een zeer belangwekkende lezing over bovengenoemd onderwerp. De lezing werd door zeer talrijke licht beelden schitterend geïllustreerd. Na een definitie te hebben gegeven van een openluchtmuseum voerde ons de heer v. d. Ven naar het openlucht museum te Stockholm, de moeder inrichting, teneinde te bewijzen dat hij geen utopist is, maar met zijn plannen voor Nederland den vasten bodem niet van onder zijn voeten verliest. Dit museum is gesticht door dr. Arthur Hazelius, dien men in Zweden aan vankelijk een koopman in onde lappen en vodden noemde, omdat hij allerlei karakteristieke oude voorwerpen ver zamelde, De Zeedsche regeering wilde de door _dr. H. aangeboden collectie niet aankoopen. Maar H. wist de vader landsliefde in nationalistischen zin der Zweden te doen ontvlammen en zij brachten 4- millioen kronen bijeen voor het hoofdhebouw, dat 180 zalen bevat en gelegen is op een nitgestrekt ter rein, waarop tal van voorbeelden van architectonische monumenten van plat telandscultuur vanaf de palenlent der Lappen, tot het groote boerenhuis, het tuinhuisje van Swedenborg en de monumentale houten palenkerk uit de middeleeuwen. Het hoofdgebouw bevat alles wat minder goud in de open lucht kou worden opgesteld, voorts geven 26 doctoren er ondjrricht, onderwijzers en onderwijzeressen kunnen er een tentamen doen, de heemkennis behoort er tot de verplichte vakken bij het lager onder wijs. Daarna brachten de lichtbeelden en het suggestieve verhaal van den heer v. d. Ven ons naar de openlucht musea te Kristiana en Kopenhagen. Wij herinneren ons het vrijstershuisje en de vrijsterskamer, waarheen Zaterdags avonds de Ncorsche jongelingen opklim men tot de huwbare dochter en waar ze, wanneer het kippentrapje niet is opgetrokken, naast de liefde, een warm haardvuur en een gemakkeiijken stoel vinden. Later zagen we aan een Stap horster huisje een liefdesvenster. Daarna zette de heer v. d. Ven de plannen ten aanzien van het Neder- landsche openluchtmuseum uiteen, plannen, die slechts gedeeltelijk eerst verwezenlijkt zijn. Spreker hoopte dat 1923 er een kracht!gen stoot aan geven zal. In dat jaar viert H.M, de Koningin haar 25 jarig regeeringsjubileum. Het zou zoo mooi zijn wanneer aan de Koningin kon worden aangeboden een Neder- landsch Openluchtmuseum, een monu ment van Neerland's volksleven. Dat zou een werkelijk nationaal huldeblijk zijn. Spreker heeft voor zijn plan reeds veel sympathie gevonden, verschillende geschenken zijn reeds gedaan of toege zegd. Spreker spoorde Zuid-Beveland en Zeeland aan om niet achter te blijven en hoopte in 1923 een echte oude stolphoeve vau Schouwen te krijgen. Allerlei merkwaardige gebouwen, die in hun omgeving niet meer op prijs worden gesteld, die op het punt staan om te worden gesloopt zooveel prachtige dingen zijn spoorloos ver dwenen moet de vereenigiug Het Nederlandsch openluchtmuseum, in 1912 opgericht, hebben; het is niet de bedoeling om het land te plunderen, maar het is de plicht van het tegen woordige geslacht om de merkwaardige dingen van het voorgeslacht, die te niet gaan, te conserveeren. Later, wan neer het materiaal er is, zullen de ge leerden hnn studies schrijven en de schilders er hun motieven kunnen vinden. Het terrein is er al, het is zeer schilderachtig, met heuvels e» beekjes, is 30 H.A. groot en is door de gemeente Arnhem geschonken, het heeft een feestweide, waar oude volksgebruiken in eere zullen worden gehouden wat vaak tot nieuwen bloei in de provincie leidt en een openlnchttheater, waar oude volksspelen gespeeld zullen worden. Voor iedere provincie is er een „open luchtzaal" gereserveerd, ook voor Zee land ,4at moet zorgen een hoeksteen van het museum te vormen, 31 Aug. van het vorig jaar hebben de West- kappelaartjes onder leiding van den heer Houtekamer er gezongen en er den Zeeuwschen Standaard geplant (applaus). Spreker hoopt in 1923 het Kloetingsche kinderkoor van den heer H. in Arnhem te zien. Spr. gaf hierna een aantal voor beelden van typische, verdwijnende woningen, molens, poorten enz. die in het openluchtmuseum zullen moeten worden bewaard. Er moet komen een hoofdgebouw, waarin de kleederdrachten, de oude voertuigen en de landbouwwerktuigen. Daar rijdt b. v. in Zalt-Bommel de z. g. aanteekenwagen, over de kinderhoofdjes - keien - Spreker weet niet of in Goes ook dergelijke keien zijn door het hossen gaat een koperen bekken onder aan den wagen rcmmelen en zoo rijdt het paartje naar het stadhuis. Ook Zuid-Bevelandsche voertuigen moeten er komen en een boerenwoning en een juunrenne. Spreker legde ver volgens een geestig verband tusschen de mest en de welvaart van den Lim- burgschen boer. Spreker bracht meermalen de Lente film, die we hier hebben kunnen zien, in herinnering ook voor de zomer- film zullen opnamen worden gedaan in Z - Beveland, Spreker komt zeker ]erug, de heer Arnoldi had reeds een oogstfeest georganiseerd en memoreerde het in September 1919 te Arnhem gehouden Volksfeest, dat zoo bijzonder slaagde. Spreker wist o.a. hiervoor de Twentsohe klootschieters zoo te begeesteren, dat er achthonderd wilden komenook kwam de Zuider- zeevloot met het (Sn) Urker muziek korps. Ook verwees spreker naar zijn groot werk „Nederlands Volksleven". Als voorbeeld van een schenking haalde spreker aan de aanbieding van den 28 M. hoogen molen te Delft door de firma Calvé, waarvan het vervoer naar den Waterberg f 35000 kostte. Voor 1923 heeft spreker toezegg'ng dat vreedzame delegaties van geleerden uit hel bnitenland zullen komen om het feest bij te wones, uit Klagenfurt zullen 150, uit Zweden 60 boeren komen, van alle deelen der wereld zal men te Arnhem samenkomen en het zal een vredesfeest worden. Dr, de Ruyter de Wildt dankte namens de talrijke aanwezigen den spreker voor diens schitterende lezing. De Weensuhe Kindereli.ende. In de Hervormde Kerk trad Don derdagavond op Pfarrer Jacquemar, alge- meene secretaris van de Centrale Ver eenigiug voor Inwendige Zending. Na ingeleid te zijn door ds. Steinz begon hij met te danken voor de vriendelijke begroeting bestaande in het ontvangen van een bankbiljet van f 100 uit naam der Zuid-Bev. Vereeniging tot leniging van den nood te Weenen. Over dien nood vertelde hij ontroerende bijzon derheden. De entente .liet Oostenrijk niets over dan prachtig, maar niet te bewerken bergland, ontnam het lande rijen en mijnen en zoo moet Oostenrijk, met name Weenen met bjjna waardeloos geworden geld, alles van buiten impor teeren. Groote moeilijkheden en bittere ellende staan nog te wachten. Tot nog toe betaalde het Rijk al het meel en moest voor een brood 54 kronen per kilo worden betaald, wal niet meer is dan het bakloon. Met Januari houdt dit op en zal een brood ongeveer 700 kronen kosten. Het kinderleed is groot tengevolge van verwoestingen in het familieleven door den oorlog en ten gevolge van de droeve sociale omstan digheden. Boven het jaar oud krijgt niemand meer melk. En nu legt de vereeniging voor Inwendige Zeuding zich er op toe, om dat kinderleed te lenigen. Sticht haar tehuizen en be zoekt de gezinnen. Een der tehuizen is geheel gekocht en ingericht van van Hollandsch geld. En nog meer kan worden gedaan. Een dame gaf de eerste f 100 voor de inrichting van een villa „Hollandia", voor f250 kan die in richting geschieden. Voor f 1000 kan eeu boerenbedrijf worden gekocht, dat de inrichtingen zou kunnen voeden. Met een dringend beroep op onze hulp eindigde ds. Jacquemar zijn ontroerende mededeelingen Dr. J. v. Bruggen zorgde voor duidelijke vertaling. Aan het einde werd meegedeeld, dat een aan tal meisjes de volgende week aan de huizen collecteeren zal. De collecte in de kerk bracht op f200,79 terwijl nog voor ongeveer f 31 ansichtkaarten werden verkocht. Lid van den Gemeenteraad. Door het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van den gemeente raad van Goes, is heden tol lid van den gemeenteraad benoemd verklaard dr. J. C. de Ruijter de Wildt. Geree. Ouders vereeniging. Alhier is opgericht een gereformeerde oudersvereeniging met voorloopig 18 leden. Binnenkort zal een bestuur wor den gekozen. Tooneeluitvoering. De vereeniging „Kunstvrienden" te Goes, gaf Donderdagavond nogmaals een opvoering van het stuk „Onschul dig", waarmee bij de eerste uitvoering zoo'n succes was behaald. Zij deed dat ten bate van het noodlijdend Rusland. Ook ditmaal werd uitstekend gespeeld, hoewel voor een maar matig bezette zaal. Wij vernamen nog, dat ook in Wolphaartsdijk zal worde» opgetreden. Heinkenszand. Geslaagd voor hulp- keurmeester J. v. d. Does, alhier. Kwadendamme. Voor bet te Am sterdam gehouden examen voor hulp keurmeester, slaagde dhr. W. de Jonge, alhier. Colijnspluat. Donderdagavond gaf het fanfare gezelschap „Wilhelmina" alhier in het lokaal van den heer M. A. Schikker voor een stampvolle zaal een uitvoering, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. Een 8-tal muzieknummers werden verdienstelijk uitgevoerd en getuigden van den ernst, waarmee directeur en leden hun taak opvatten. Verden werden opgevoerd een 3-tal tooneelstukjes en een spectakel-scène die zeer in dtn smaak vielen. Ierseke. Donderdagavond hield de afd. van den Bond voor Staatspensio- neering een alg. vergadering. Ondanks het ongunstige weer, was de opkomst talrijk. De voorzitter (dhr. de Korte) en de penningmeester (dhr. Sipsma) werden

Goessche Courant | 1921 | | pagina bijlage 1