Abdijsiroop Heeft' Uw kind kinkhoest Binnenland. Stadsnieuws. Provincie-Nieuws. Scliool en Kerk; Afloop van Aanbeste dingen, Verpachtingen en Verkoopingen. Gemeente- Publicatiën. Rechtszaken. Revue Te Leipzig is het proces tegen de Kappisten (die indertijd den mislukten staatsgreep der Duitsche royalisten op touw gezet hebben) begonnen. De reeders hebben aan den nationa- len bond van zeelieden bekend gemaakt, dat zij van plan zijn de loonen ider zeelieden en stokers opnieuw te ver lagen met 3 p. st. per maand. Naar verluidt bereidt de nationale bond van zeelieden en stokers zich voor op tegenstaud. Enver Pasja heeft in Klein-Azië een republiek gesticht onder den naam van sovjet-regeering van eenheid en vooruitgang vau Adjar. Een St. Nicolaas-cadeau voor Prinses Juliana. Naar aan de Msb. wordt bericht, was onder de St. Nicolaas-cadeaux die Prinses Juliana van haar ouders ont ving, het lidmaatschap van den A. N. W. B. Het verlies op de kclenvoorziening. Ingediend is een wetsontwerp, waar in f 33.600.000 wordt aangevraagd ter dekking van het verlies op de kolen- voorziening. Duur bouwen. Als een voorbeeld van duur bouwen van scholen, dat van recenten datum is, maar net precies voor dat het besef van de noodzakelijke zuinigheid ook tot de regeeringsbureaux doordrong, meldt men aan Het Hbd., dat men aan den Achterdijk te Kedichem een open bare school kan vinden, bezocht door 36 kinderen, en waarvan de bouw-en in- stallatiekosten over de honderdduizend gulden hebben bedragen Het is een schooltje met twee loka len en een gymnastieklokaal, werkelijk een model van inrichting, maar Het aanwezige materiaal aan leermid delen is voldoende voor een scho'ol van 96 leerlingen, die er niet zijn, en in die afgelegen streek ook nooit komen zullen. De begrooting van den bouw werd in 1918 opgemaakt op ruim f 30,000, doch door allerlei omstandig heden ging die bouw toan niet door,_ Eerst in 1919, toen er aangedrongen werd op het uitvoeren van openbare, werken, ter voorkoming van dreigende werkloosheid, weid het oude plan weer opgehaald en doorgezet, ofschoon er toen een ton mee gemoeid was. Een paap lepels Abdij siroop kunnen Uw lieve ling onmiddellijk lucht geven en de slijmdoen loskomen .De bevat geen verdooven B de bes(anddeelen,is on schade li j kverzac htend B en genezend Gemeentebegrooting 1023. Aan de Gemeentebegrooting, dienst 1922, ontleenen we de navolgende cij fers Het totaal der inkomsten en dat der uit gaven bedraagt f 548018,62J. (vorig j. f 519531,95j, terwijl werd toegestaan f 525884,57Jde post voor onvoor ziene uitgaven f 7629,73J. Wij vermelden hieronder eenige posten b.v. Inkomsten. Het totaal der inkomsten van de heffingen als belasting geregeld, be draagt f 30775,dat der opcenten op 's Rijks directe belastingen f 54879, De post voor plaatselijke directe belasting beloopt f 155000,(voor 1921 werd toegestaan f 189400, Uitgaven. Bestuur der gemeente f 44385,82^, waaronder een bedrag van f 1500, in verband met de in 1922 plaats hebbende verkiezing en de inrichting van meerdere stembureaux, tengevolge van de verdubbeling van het aantal kiezers. De kosten der straatverlichting wor den geraamd op f 14000, waarvan f 10000 voor gas, inclusief de muziek tent die voor de keuring van levens middelen en slachtvee f 2660 die voor den reinigingsdienst op f24078, waar van f 17143 aan salarissen die voor den keuringsdienst van waren f1600 (20 cent per inwoner)die voor on- derhoud van openbare gebouwen, torens en markten f 1720 die van onderhoud straten, pleinen en markten f 5300 van wegen en voetpaden f2900 en van haven- en kanaalwerken f 5630, waar onder f1500 voor lichten, schoon maken, teren en weder inhangeu van 2 sluisdeuren. Voor vernieuwing van straten binnen de kom en van den Westsingel wordt f7000 aangevraagd. B. en W. teekenen hierbij aan De Westsingel zou M. verbreed kunnen worden en op S1/. M gebracht. In de stad zouden gedeelten keien, die tegen rijverkeer uitstekend bestand zijn, doch wegens hun ronden vorm moeilijk loopen, kunnen worden uitge broken en door nieuwe klinkers ver vangen de uitkomende keien zijn uit stekend geschikt voor den Westsingel en de stad zelve zou er door verbeterd worden. De kosten van een en ander worden op f 12000 geraamd. B. en W. stellen zich voor, deze over drie achtereenvolgende jaren te verdeelen. Voor straatwerk in andere deelen der gemeente is f 3000 benoodigd. Het totaal der uitgaven voor Lager Onderwijs bedraagt f 93018, waarvan f 56402 voor jaarwedden der onder wijzers en pensioenbijdragen, (hieraan betaalt het Rijk echter f 54487, krach tens art. 56 der L.O.-wet 1920); voorts f 9000 voor de verbouwing van de school aan de Boudewijn de Witte straat, waartoe bij raadsbesluit van 8 Juni 1921 werd besloten; verder f 6020 en f 10.200 voor uitkeeringen aan de besturen der bijzondere scholen krachtens artt. 101 en 102 der L.O.- wet 1920, resp. voor de bijdrage in de jaarlijksche kosten van instandhou ding dier scholen en als jaarlijksche vergoeding voor de gebouwen, terreinen enz., ten dienste van het bijz. onder wijs. De toelage aan de Ambachtsschool en de Vakschool voor Meisjes wordt op f 12.500 geraamd. In verband met de voorgenomen opheffing van de avondschool voor ambachtslieden is de toelage aan de ambachtsschool ver hoogd moeten worden. Verder treffen we aan een post van f 400 voor subsidie aau de muziek korpsen „Euphonia" en „Hosanna" en een van f 500 voor de restauratie der Groote Kerk. Het totaal voor Armverzorging is f 12.456,56. De subsidie aan de N.V. Spoorweg Mij Zuid-Beveland beloopt f 2758,35. Het totaal voor rente, annuïteiten en aflossingen der gemeenteschulden bedraagt f 161052,07J. Het bedrag der schulden bedraagt op 1 Jan. 1922 aan gewone leeningen f 397.280, aan annuïteitsleeningen f 1.980.803,904. Voor pensioenen enz. is uitgetrokken f 27826,26. Grondbedrijf. De begrooting 1922 voor het Grond bedrijf vermeldt aan gewone ontvang sten en uitgaven f 8458,85J, aan bui tengewone inkomsten en uitgaven f 1954,36. Keuringsdienst van Waren. De begrooting 1922 van bovenge- noemden dienst vermeldt aan baten als lasten in totaal f 98000 onder de baten vinden we een post van f48376 als bijdrage uit 's Rijks kas in de jaar lijksche kosten van den dienst en van f 49000 voor bijdragen der gemeenten (Hiervan komt, gelijk uit den desbetref- fenden post op de gemeentebegrootiög blijkt, f1600 voor Goes); onder lasten zien we een post voor salarissen van f 56707, voor pensioenbijdragen van f 5797, aankoop en huur transport middelen f 7600, waarvan f5700 voor een automobiel, voor onderhoud auto mobiel f 1000, voor onderhoud van de motorrijwielen van f 1200, voor reis- en verblijfkosten f 6000, voor motor- kleeding f 400. De buitengewone inkomslen en uit gaven vermelden slechts memorieposten, daar thans nog niet te bepalen is, of reeds in 1922 met de stichting van een nieuw permanent gebonw kan wor den aangevangen. Theosofie. Vrijdag 16 dezer zal in de kleine zaal van de sociëteit V. O. V. een openbare voordracht worden gehouden over Theosofie. Als spreker zal op treden het oud-hoofdbestuurslid van de Ned. Ind. Afdeeling der Theoso fische Vereeniging, tevens oud-lid van den Ned. Ind. Volksraad, de heer Ir. Th. E. Vreede, die dezelfde week in meerdere Zeeuwsche steden zal spreken. Na ilezen avond bestaat dan weer, evenals den vorigen winter gelegenheid tot het volgen van een cursus over de Theosofische levens- en wereldbeschou wing, op welken cursus belangstellenden nader met een en ander kunnen kennis maken en een ruime gelegenheid bestaat tot gedachlenwisseling. Bijzonderheden over dien cursus worden later bekend gemaakt. ZoNDAGSLUITINe apotheken. Zondag a.s. en de daarop volgende week, ook 's avonds na 8 uur, zal de apotheek van den heer v. d. Hoek voor het publiek zijn geopend. Kapellr. Woensdagavond kwam de vereeniging van Oudleerliugen van de Tuinbouwcursussen bijeen in het lokaal Obadja. Tegenwoordig 13 leden van de 40. De voorzitter, W. Glas, opende deze vergadering. Om tot verhooging van het contributiestehel over te gaan was de opkomst van de leden te gering. In een leerzaam referaat behandelde de voorzitter de vroeg rendeerende Fruitteelt. Een geanimeerde bespreking volgde eveneens op het opstel over het bevriezen en doodvriezen. Binnenkort zullen vanwege de ver. de heeren Bloemsma en Balk aangezocht worden tot het houden van lezingan in het belang van de Fruitteelt en Tuinbouw. Daartoe vanwege de C. J. V. Obadja uitgenoodigd, trad Donderdag avond op in haar eigen lokaal Ds. J. H. Kamsteeg van 's Heer Hendriks, kinderen met het onderwerp Soendar Sighn of een stem uit het Oosten. J Na inleiding door den voorzitter stond spreker stil bij het uitwendig leven van dezen held, het inwendig bestaan en ten slotte bij de waardee ring over deze zoo groote figuur. Met stille aandacht werd de spreker gevolgd die op schitterende wijze dezen grooten Oosterling schetste. Het lokaal was tamelijk bezet. Nisse. Herbenoemd tot voorzitter van het burgerlijk armbestuur alhier de heer A, Slabbekoorn. De afdeeling Nisse van de vereeniging tot Ohr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland hield Woens dagavond haar jaarvergadering. Besloten werd dezen winter een spreker te laten optreden en kerstgaven te zenden naar Vrederust. Herkozen werden tot be stuursleden de heeren H. Dane (voor zitter), en L. Huijssoon, Wolfertsdijk. Woensdagavond trad in het gebouw T.a.v.e.n.u. als spreker op de heer B. C. Sliggers, ambtenaar van den Raad van Arbeid te Goes met het onderwerp„Hoe is nadeel te voorkomen en het meest mogelijke nut van de Rijksverzekeringen te trekken Eenige vragen werden door den spreker beantwoord. Slechts achttien personen waren ter vergadering opge komen. Wissenkerke. Woensdagavond j.l, hield de afd. Wissenkerke van den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond haar 1ste jaarvergadering in het vergaderlokaal Na opening met gebed, en een in leidend woord door den voorzitter, J. moest ingegrepen worden. C. de Muijnck, die o.m. zeide dat ondanks de 8-urige arbeidswet geen werklooosheid voorkwam, was aan de orde het jaarverslag van secretaris Filias die een keurigen terugblik leverde op het intieme van van deze afdeeling in het verloopen jaar, evenals de Penningmeester W. Barentsen wat financiën betrof. Aan de beurt vau aftreden waren W. Barentsen en A. Oele resp. Ie en 2e Penningmeester die beiden werden herkozen en hun herbenoeming aan vaardden. De agendapunten hierna afgewerkt zijnde gaf het lid A. M. Barentsen nog een opgewekte voordracht in het belang van het organisatieleven. Spooi'weg op Tliolen en overbrugging Eendracht. Door de N.V. Spoorweg Mij. Tbolen en West-Brabant is aan de Staten van Zeeland verzocht om bun besluit van 15 December 1920 No. 12 alsnog te handhaven met dien verstande evenwel dat het voor zoover daarbij recht streeks of zijdelings bedragen worden beschikbaar gesteld voor brugbouw over de Eendracht, in nadere over weging zal worden genomen, nadat in zake de afdamming van dat water eene beslissing zal zijn gevallen. Ook de N.V. zal zich ten zeerste verheugen wanneer deze brugbouw over de Een dracht, die het welslagen der plannen drukt,maar die zij lot dusver meende niet te kunnen ontgaan, overbodig mocht blijken, Beperking vervoer. Wegens ingevallen dooiweder is tot nadere aankondiging het vervoer over alle kunstwegen in de geheele provin cie beperkt, te beginnen met midder nacht lusschen 7 en 8 December 1921. Verplaatst. Verplaatst met ingang van 1 Jan. 1922 de kantoorbedienden bij de Posterijen A. D. de Kok van Vlissin- gen naar Krabbendijke, en J. P. Wil- lerns va* Krabbendijke naar Vlissingen. 's Heer Abtskerke. Vergadering van den gemeenteraad, Woensdagmid dag j.l. Alle leden waren tegenwoordig, voorzitter de burgemeester. MededeeÜDg werd gedaan dat Ged. Staten de ver ordening warenwet hebben goedgekeurd. Adhaesie werd betuigd aan het adres Domburg om de z.g. huisslachting vrij te krijgen. De onkosten voor dit jaar 1 '/a maand voor het keuren van waren zijn f 14,44'. Als lid van het burg. armbestuur werd herkozen de heer M. Vermue, met 6 stemmen en 1 blanco. No. 2 van de voordracht was de heer A. de Visser. In de vacature wegens bedanken van den heer W. van Liere, als lid van genoemd college, werd ge kozen de heer J. Nieuwenhuize met 5 stemmen tegen 1 op den heer Van Weele, no. 2 op de voordracht, en 1 op den heer De Visser. Als lid van de comm. 7an toezicht op het lager onder wijs werd herkozen de heer C. van Liere, met 6 stemmen tegen 1 op dhr. P. Luteijn, no. 2 geplaatst. In de comm. tot wering van schoolverzuim werden met algemeene stemmen de 4aftredenden herkozen, n.l. ds. v. d. Plassche, G. Goossen, C. Meijer en P. A. de Graag. De verordening op het vervolg-onder- wijs werd gewijzigd zoodat jongens en meisjes gezamenlijk daaraan mogen deelnemen, zijn er van ieder 12, dan wordt pas gesplitst. De instructie van den gemeente-geneesheer werd vastge-. steld. Alleen art. 8, alinea 2, werd met algemeene stemmen geschrapt, dit luidde„Indien de geneesheer langer dan 14 dagen ziek is, wordt de helft der kosten door de gemeente gedragen*. De begrooting werd gewijzigd. De heer Nieuwenhu:ze bracht het dempen van den put ter sprake. De voorzitter zegt: als het ploegen klaar is, dan beginnen we in dezen actief. De heer G. Braam, onlangs ge kozen als ouderling der Ned. Herv. gemeente alhier, heeft deze benoeming niet aangenomen. RilUnd-Batk. Op voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan de school g. 1. o. A. no. 8 te Rotterdam komt voor mej, K. van Boven, alhier. Naar uit Vlissingen aan de „Maasbode" wordt gemeld is het schip Waiwera" Woensdagnacht tijdens mist bij Rilland-Bath aan den grond ge varen. De „Waiwera" is den volgenden middag met hoog tij door sleepbooten vlot- gesleept. Waarde. In de Donderdag gehouden kerkeraadsvergadering werd tot ouder ling gekozen de heer A. C. de Smid en tot diaken de heer M. Weststrate Cz. Ellewontsdjjk. Aan de haven alhier zjjn dit jaar met ongeveer 8000 wa genvrachten ruim 15.500.000 K.G. suikerpeeën aangevoerd, waarvan nog ongeveerd 1/3 op verscheping wacht. De opgeslagen hoeveelheden buiten het haventerrein zijn zoo groot, dat ze voor een vluggere verscheping met kipkarren op los spoor tot de haven vervoerd worden. Voor het Nutsdepartement alhier trad Woensdagavond j. 1. op dhr. H. Leijs van Baarland. Spreker behandelde voor een 20 tal belangstellenden in de fruitteelt, het snoeien van vruchtboomen en den aanleg van boomgaarden. Lichtbeelden ve.duidelijkten bet ge sprokene. Deze leerzame avond zal nog door|een 2 tal dergelijke worden gevolgd. Kortgene. Donderdagavond kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Het college was voltallig. Na een on gesteldheid van ruim 2 maanden pre sideerde de burgemeester wederom de vergadering. Herbenoemd werd tot lid der commissie tot wering van school verzuim de heer M. C. Maas. De tijdelijke gemeente-arbeider M. v. Sluijs werd met ingang van 1 Januari 1922 voor vast benoemd. Vastgesteld werd het suppletoir kohier der belasting op de honden voor het dienstjaar 1921. Op verzoek van Ged. Staten werden twee administratieve wijzigingen in de gemeentebegrooting van 1922 aange bracht, die van ze'e'r ondergeschikt belang waren. Op de begrooting van 1921 werd een post van f 46,89x/a gebracht voor uitvoering der Warenwet en een crediet toegestaan van ruim f 600 voor herstelling der torenspits. Besloten werd de nieuwe regeling der werkloosheidsuitkeering, ingaande met 1922, te aanvaarden doch getracht zal worden die regeling niet van toepassing te doen zijn op menschen, die door eigen schuld werkloos worden omdat ze geen bruikbare arbeiders zijn. Daarna sluiting. Ned. Herv. Kerk. Het Vad. schrijft, naar aanleiding van het vertrek van ds. Buinink van 's Heerenhoek-Nieuwdorp naar Meppel: Toen hij voor ruim acht jaar kwam, was er wrijving tussc'ien de gecombi neerde gemeenten. De wrijving is ver dwenen. Het oude schilderachtige kerkje van 'sHeerenhoek werd gerestaureerd. In Nieuwdorp werd eene nienwe kerk gebouwd. Op het gebied van het sociale leven moveerde ds. Buinink zich zeer. In zijne gemeente werd eene vereeniging geBticht van werkgevers en werknemers. In bijna alle dorpen van Z.-Beveland trad hij op, om voor dit doel lezingen te houden. Hij was voorzitter van de Commissie voor sociale actie en ver dedigde zijne denkbeelden in een Sociaal Weekblad, mede door zijn zorgen ver schenen. Vellingsvereeniglng Kapelle-Biezalinge en Omgeving- Veiling van 7 December 1921. Eieren f 20,80 per 100 stuks. Appels Goudreinetten f 18 af 21, Zure Bellefleur f 11 a f 12, Court Pendu f 10, Princesse Noble f 14, Bismarck f 14, Campagnezoet f 13 a f 14, Hol- landszoet f 10. Alles per 100 K.G. Peren Gieser Wildeman f20, Mispels f 16, Uien f 13. Alles per 100 K.G. Oud-Sabbinge. Afloop openbare verkooping d.d. 7 Dec. 1921, gehou den te Oud-Sabbinge, ten overstaan van notaris Van Dissel te Goes, van een woonhuis en tuin te Oud-Sabbinge, in „de* Ring". Kooper de heer Adr. Dalebout te Wolphaartsdijk voor f 2050, AANBESTEDING op Maandag 19 December 1921 des voormiddags ten 11 uren, ten stad- huize van Gemeentewerken en leveranflën voor 1922, te weten le. het timmerwerk en de levering van maljenierswaren 2e. het metselwerk 8e. het smids-, kachel- en slotenma- kerswerk 4e. het loodgieters- en leidekkerswerk; 5e. het schilders-, behangers- en gla- zenmakerswerk Se. het gewone onderhoudswerk aan de straten der gemeente Alles volgens tarief. Het bestek ligt vanaf heden op de gewone uren in het raadhuis ter inzage. Het bestek en tarief is aldaar ver krijgbaar, zoolang de voorraad strekt a f 0,50 per exemplaar. Nadere inlichtingen geeft, indien dit verlangd wordt, de Directeur van Gemeentewerken, gm* Op de inschrijvingsbiljetten moeten vermeld staan de nimCIt en woonplaatsen der borgen. Goes, den 9 December 1921. Burgemeester en Wethouders van Goes, HAJENIUS De Secretaris, VAN BALLEGOIJEN DE JONG. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Door den officier Van Justitie te Middelburg is het door hem aange- teekende hooger beroep tegen het vrij sprekend vonnis der Rechtbank te Middelburg van den 23 September 1921 gewezen in de zaak van M. de K„ 23 jaar en J. de K. 24 jaar, arbeiders, wonende te 's Gravenpolder, beklaagd geweest van wederspannig- heid ingetrokken. Door de Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met ,last tot gevangenhouding tegen J. S., 25 jaar, koopman te Wemeldinge, gedetineerd te Middelburg ter zake van verduis tering. De moord te Zuidzande in 1919. De Justitie uit Middelburg bevond zich Dinsdag j.l. aan de Nederlandsch- Belgische grens bij Veldzieht (nabij IJzendijke). Aldaar bevond zich ook de Belgische justitie uit Gent, die 2 per sonen had medegebracht, welke verdacht worden va* den moord te hebben ge-

Goessche Courant | 1921 | | pagina 2