ANNEER Fa.A.S.J. DEKKER, N°. 146. Zaterdag 10 December 1921» 108 jaargang ïïicwmRiwïïicHÊi Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. Een beduidend mensch Hofberg Petrof GoesUtrecht. BUITENLAND. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten (Goes T2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaiul. Vennootschap Goesehe Courant ADVERTENT1ËN van 15 regels f 1,20 elke regal meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels fj2,<10 Bewijsnummers 5 cent. en Kteou trens Rass' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. MUNT in het Nieuwjaars nommer wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiter lijk DINSDAG 27 DECEM BER, vóór 's middags 12 uur DE ADMINISTRATIE. ONVERANTWOORDELIJKE SEL0- VERSPiLLING BIJ HET RIJK. De tijd der Kamerverkiezingen nadert weer en in het politieke kamp komt weer leven cn beweging. Propagandisten van de meest ver schillende partijen trachten aanhangers te winnen en op elke partij-avond worden eigen beginselen hemelhoog geprezen en die van alle tegenstanders belachelijk gemaakt en als dom, onbe reikbaar of reactionair uitgekreten. Vooral de sociaal-democraten weren zich geducht en schijnen het in hun piopaganda-redevoeringen ditmaal op den Vrijheidsbond begrepen te hebben. Eigenlijk schijnt er voor wie dergelijke redevoeringen aanhoort niets verkeerds gebeurd te zijn of het was liberaal knoeiwerk en om te be wijzen dat er inderdaad zeer laakbare dingen gebeurd zijn, dat er met 's lands geld op onverantwoordelijke wijze is omgesprongen en nog steeds wordt omgesprongen worden dan op der gelijke kiezers-jacht-bijeeukomsten er gerlijke staaltjes van verkwisting van staatsgelden meegedeeld. Wij zijn het met de sociaal-demo craten volkomen eens, dat er zeer vele laakbare dingen gebeurd zijn, maar wij kunnen niet toegeven, dat dit aan liberalen invloed moet toegeschreven worden. Trouwens uit bijna alles wat van die geldperspilling bekend is geworden, blijkt dat de verschillende departe mentshoofden daarvoor verantwoordelijk zijn en waar wij een katholiek ministerie bezitten waarin ook rechtsche ministers zitting hebben, behoeven de Vrijheids- bonders zich van de sociaal-democra tische beschuldigingen heel weinig aan te trekken. Inmiddels is het wel eens goed het volle licht te laten vallen op de on verantwoordelijke wijze waarop een groot deel van het met zooveel moeite bijeengebracht belastinggeld besteed wordt. Zoo werd dezer dagen bekend ge maakt, dat het Rijksopvoedingsgesticht te Alkmaar zou worden opgeheven. De daaraan verbonden talrijke amb tenaren zullen gedeeltelijk overgeplaatst, gedeeltelijk gepensioneerd worden, de VOOR ANTHONY HOPE. Weder moest hij van de gelegenheid party trekken, deze gelegenheid heette... J ones. Enfin, zei ik, morgen zal ik het geval wel met u bespreken, en het zou nu maar het beste zijn, dat u Naar mrs. Jones terugkeerda, vulde de President aan. En, mr. Jones, vergeet het niet. Zwijgen Toen hij deze woorden uitte, ging hij vlak voor Jones staan en keek hem streng in 't gezicht. Zwijgen is goud en verlengt het leven, mr. Jones 1 Jones keek in de koude, harde oogen en zijn heele lichaam begon te beven. De President was tevreden. Zonder eenige plichtplegingen schoof hij hem de kamer uit en wij hoorde,) hem met wankelende schreden de trappen be klimmen. Nu wendde Zijne Excellentie zich tot mjj. Op een toon alsof hij eenigs jongens zullen naar andere gestichten worden overgebracht en aan de ge bouwen zal het Rijk een nadere be stemming geven. Dit lijkt op een bezuiniging. Een groote, kostbare inrichting schijnt voortaan van de begrooting geschrapt te zullen worden en men mag er zich tevens over verheugen, dat het aantal ter beschikking van de regeeriug gestelde jongens zoo gering wordt, dat men het voortaan met een gesticht minder af kan. Maar tevens vraagt men zich dan met verbazing af waarom het noorlig was, kort geleden te Leeuwarden een tijdelijk opvoedingsgesticht te bouwen, dat schatten gelds gekost heeft. In Alkmaar ontruimt men een be staande kostbare inrichting en in Leeuwarden bouwt men er een bij. Dat geeft dubbele ounoodige kosten. Het onlangs gepubliceerde verslag van de Algemeene Rekenkamer werpt een schel licht over de vele duizenden die hij den bouw van de tijdelijke in richting over den balk zijn geworpen. De minister van Justitie vroeg f270.000 aan, waarbij nog niet ge rekend was op de kosten van werk plaatsen, woonhuizen enz. Men huurde grond voor f16.796 per jaar en besloot later op 400 „regeerings-jongens" te rekenen waar door de kosten vau f 270.000 tot f 400.000 verhoogd werden, terwijl voor speelplaatsen f 8600 uitgetrokken werd. Voor zes woningen werd f67000 uitgegeven, voor liet overbrengen van barakken f 41.667, voor vier verder staande woningen f49623.75. Ten slotte kostte het geheele tijdelijke gesticht niet f 270,000 maar f650,000. Daarbij werd voor leermiddelen f 18000 uitgegeven. Voor den bouw van een Rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort werd een terrein voor f121734 gekocht. En terwijl al deze uitgaven als be slist noodig gekenschetst worden, ont ruimt men een groot, goed ingericht gesticht te Alkmaar, zonder dat zelfs bekend is welke nadere bestemming aan deze gebouwen zal gegeven kunnen worden. Wijst deze ontruiming er al op dat er zeker geen plaatsgebiek voor leer lingen van Rijksopvoedingsgestichten bestond, ook het tijdelijke gesticht in Leeuwarden bleek ten slotte niet 400 maar 150 leerlingen te bevatten, waar voor niet minder dan 115 beambten aangesteld waren. Op bijna iederen verwaarloosden en ter beschikking van de regeering gestelden jongen is daar dus een beambte aan- Is bij dit Rijksopvoedingsgestichten geknoei evenals trouwens bij den bouw van marechaussee kazernes niet van onverantwoordelijke geldverspilling sprake Het verslag van de Rekenkamer brengt trouwens nog meer verrassingen. Toen het kantoor voor kleedingvoor- ziening zijn goederen niet meer kwijt kon, bleek er bij taxatie nog voor een waarde van f 6.667.928.27 aanwezig zins ontstemd was, zei hij U laat veel aan mij over, mr. Martin. Hij had voorzeker meer tegen Jones gezegd, dan dat het mooi weer was, maar ik verkeerde in te groote onrust, om hem daarvoor dank te zeggen ik dacht aan het telegram, en de Presi dent scheen te begrijpen wat er in mij omging. Dat telegram moet u klaarmaken, zei hij. Ja, antwoordde ik, dat zal hem gerust stellen. Ik heb echter van zulke dingen geen handigheid en weet in 't geheel niet De President krabbelde een paar woorden op een stuk papier. Breng dit aan de post. Hierop zal men u het noodige formulier overhandigen. U kunt het zelf invullen. Er zijn dingen die bijzonder gemakkelijk gaan, als het hoofd van den Staat medeplichtige is, En nu, Mr. Martin, 't is al laat. Ik heb mijn documenten en u hebt uw schuldbewijzen. Mr. Jones hebben we tot zwijgen gebracht. Zoover gaat alles goed en Aureataland is gered. Uw inkomen is verzekerd, want hier liggen de vijf en zestig duizend dollars en ten slotte ben ik u zeer dankbaar. Ik wil u niet langer ophouden en ontsla u van de verplichting om mjj De instrumenten met reputatie. Men gelieve onzen catalogus te vragen. te zijn. Men belootde den Directeur die als liquidateur het overgeblevene verknopen moest, 3 pCt. van de opbrengst. Het gelukte dezen al'cs naar Polen te versjacheren voor ruim 18 millioen gulden en hij ontving daarvoor van regeeriugswege een douceurtje van ruim millioen gulden. Dit was binnen en de Slaat mag zien hoe hij aan zijn geld komt. Die heeft nog ruim 15 millioen van Polen te vorderen. Hij krijgt schatkistbiljetten die op 2 Januari a.s. inwisselbaar zijn. Wat is het jammer, dat nu de marken zoo laag zijn. Wij zullen maar niet narekenen hoe veel honderdduizenden er bij den slop gezetten kruisersbouw verloren ge gaan zijn. Het verslag der Rekenkamer toont talrijke frappante staaltjes van opdrij ving van ambtenaarssalarissen, het op vorstelijke wijze inrichten van rijks kantoren en -bureaux cn het onge motiveerd toekennen van tienduizenden aan douceurtjes. Dit artikel zou te lang worden wan neer wij daarop verder ingingen. Wij besluiten met de droevige maar ware geschiedenis van de in de war ge raakte administratie v*:u den vroegeren regeeringscommissaris voor de ltijks- graanverzameling in Noord-Holland. Een accountantskantoor zorgt daar voor de boekhouding maar toen eeu nieuwe regeeringscommissaris in functie kwam, bleek die boekhouding zoo in de war, dat weer een ander accoun tantsbureau opgedragen werd het werk van het eerste bureau tot klaarheid te brengen, wat, tusschen twee haakjes, tot dusverre nog niet gelukt is. Het eerste bureau, dat met een brevet van onbekwaamheid naar huis gestuurd werd, vroeg en verkreeg des niettemin f 19000 salaris. In verband met het opslaan van zaden, granen enz. was o.a. f 23000 te veel uitbetaald. Hadden de daar aanwezige ambtenaren dan geen hersens, konden zij de be langen van het Rijk niet ernstiger be hartigen Het schijnt dat de heeren meer van een gezelschapsspelletje hielden. Men heeft op dit kantoor brutaalweg een post van 30 op rijksrekening bracht voor het aanschaffen voor heeren ambtenaren vanschrik niet thuis te brengen. Goeden nacht, Mr. Martin. Hiermee ging hij de deur uit en ik viel neer in de bureaustoel en staarde op de papieren, die hij had achterge laten. Ik peinsde erover of hij mij ook gebruikt had als werktuig, of ik hem vertrouwen kon en of ik wel goed ge daan had, om mijn eerlijkheid op te offeren aan het vertrouwen op zijn beloften. Maar mijn belooning lag daar voor mij en zuiver zedelijke bezwaren verontrustten mij niet, daarom stond ik weer op, legde de Staatschuldbekente nissen en de vijf en zestigduizend dollars aan effecten in de brandkast, sloot alles af en begaf mij naar mijn woning. Toen ik het huis bereikt had, was het helder dag, want het was reeds vijf uur, en ik ontmoette vader Jacques, die klaar stond om uit te gaan. Hij had reeds ontbeten en ging op weg om de bloemenmeisjes op de Piazza een morgengroet te brengen. Hij hield mij staande en keek mij aan met be zorgden blik. Ach, mijn vriend, zei hij ver wijtend. Op zulk een uur Ik begreep, dat hij mij verkeerd beoordeelde, daartegen kwam iniji ge weten in verzet. Ik kom nu pas van de Bank, dam-, halma domino-, kaart-, schaak- vlooienspelen. En dan zegt men nog dat het op rijksbureaus niet gezellig werken is. En dat onze belasting zoo hoog moet zijn omdat er werkelijk in geen enkel opzicht meer bezuinigd kan worden. T. JUICHKRETEN- Nu de Sinn Eeindelegatie de regeling van Lloyd George der lersche moeilijkheden heeft aanvaard, barsten de Ëngelsche bladen los in een koor van juichkreten en prijzen eenparig de capaciteiten van den Britschen Premier. De overdry vin;-, die in som mige commentaren ligt opgesloten werkt komisch, vandaar dat wij meenen eenige uitingen niet aan onze lezers te moeten onthouden. Wanneer men in de tegenwoordige tijdsomstan digheden eens eventjes kan lachen, moet die gelegenheid dankbaar worden aangegrepen. De Times zegt, dat de regeling een van de grootste verrichtingen in de geschiedenis van bet Britsehe rijk vormt. De Daily Chronicle-. Wij beschouwen de regeling als iets grooters dan onze overwinning in den oorlog, omdat zij een rijke en stellige bijdrage vormt tot de gezondmaking van de wereld politiek, De Daily Telegraph: Waar ook maar onze taal gesproken wordt, zal het bericht vernomen worden met hartgrondige vreugdg en dankbaarheid De Daily ExpressHet aangezicht van de geheele wereld is veranderd De extremistische Daily Herald zegt Het is als een ontwaken in een nieuwe en betere wereld. De Daily News heeft een regel als opschrift dwars over de heele eerste bladzijde God save Ireland De Westminster Gazette zegtNa zeven eeuwen zijn Engelaud en Ierland in vrede. Natuurlijk hoeft het geen betoog dat Lloyd George, indien de onderhande lingen waren mislukt in figuurlijken zin zou zijn gesteenigd. De vraag is nu Wat zal Ulster <loen 7 Reuter seint uit Belfast, dat de algemeene indruk is, dat de grondslag en de beginselen van de voorstellen aannemelijk zijn Inderdaad, er wordt slechts één ding nog van Ulster gevraagd n.l. dat het zich neeilegt hij een commissie tot afbakening van de graafschappen Tyrone en Eermanagh, die beide voor iets meer dan de helft katholiek zijn. Deze zullen dan verdeeld worden in een pro testautsch deel, dat bij Noord Ierland en een katholiek deel, dat bij Zuid- Ierland komt. g|Wij hebben hierover reeds in een vorig overzicht uitvoeriger geschreven, Het is te hopen dat Ulster, naar aanleiding van deze kwestie, niet op nieuw een spaak in het wiel steekt, daardoor zou het zeker aller sympathie verspelen. Aangezien echter de eerste minister van Noord-Ierland, Sir James Craig, door Lloyd George af en toe antwoordde ik. Ik heb een diner bij gewoond in het Gouden Huis, en heb daarna nog eenige zaken afgehandeld O, dat is goed, riep hij. Het is dus de getrouwe dienstknecht, die ik voor me zie, niet de ontrouwe Hiermee doelde hij opeen gekleurde plaatdiemijn kamer versierde en die ik als afscheids geschenk van mijn vader had gekregen. Ik kuikte en ging het huis binnen. Vervloekt, getrouw 1 Zeker mompelde ik, weinigen zullen zulk een nachtwerk verricht hebben, als ik. Dat waren de gebeurtenissen, waar door mijn lotgevallen met die van de Staatsschuld van Aureataland verbon den werden. HOOFDSTUK IV. U een begin voelt van hoest of heeschheid ge bruikt dan direct Lakerol- Postilles. U zult gaan houden van den frisschen heerlijken smaak en U verwonderen over de snelle verlichting. OveraJ f»verkrijgbaar Fl. 0.50 per doos. 12. van de tegenpartij. Na de gebeurtenissen hierboven ver meld verliepen er eenige maanden, zonder dat er iets bijzonders voorviel. Ik had een ernstig onderhoud met Jones gehad, waaiin ik hem zijn onge past optreden verweet en hij vroeg zeer deemoedig om vergeving, toen ik bem het telegram liet zien, dat ik mij verschaft had op de door den Presi dent mij zoo allervriendelijkst aauge» over de nieuwe regeling is geraadplc; gd, kan verwacht worden Bat het antwoord van Ulster bevredigend zal uitvallen. Ook het Renler-bericht wijst in deze richting. Toch zijn verrassingen niet om gesloten, daar Craig in het Ulsters: parlement te kennen heeft gegeven, dat hij voornemens is naar Londen te in, om opheldering te krijgen op sommige punten. lntusschen heeft te London hc-t heele kabinet in het paleis van Buc kingham een kroonraad gehouden, waarbij het parlement tegen Woensdag hijeen is geroepen ter ratificatie van de bijeenkomst. Voordat de kroonraad begon is een foto genomen, welke de avondbladen reeds afdrukten. Men ziet daarop den koning met een stralenden glimlach, met aan zijn rechterhand Lloyd George 'en aan zijn linkerhand lord Birkenhead. De andere ministers staan aan weers zijden om hen heen. De Sinn-Fein-gevangcnen zy .i in vrijheid gesteld. Er is een spreekwoord dat zegt, dal wie het laatst lacht, het best lacht, waaruit men dus kan afleiden, dat löen niet te vroeg moet lachen. Het is. niet alleen nog mogelijk dat Ulster bezwaren oppert, maar ook kan het Sinn Fein-par'ement, de Dail Eireann, dat de volgende week bijeen komt, zich verzetten tegen het formu lier van trouw. Dit lijkt echter niet waarschijnlijk. Juichkreten heeft Briaud, terugge keerd van de Washingtonsche confe rentie, waar hij de boel in de war geschopt heeft, in den Franschen Senaat doen hooren. Blijkens zijn eigen woorden heeft hij de heeren te Washington aardig wat op den mouw weten te spelden. Luister maar „Men weet thans, zoo zeide hij, dat wij geen roofzuchtig land zijn, dat ons leger alleen moet dienen om onze veiligheid te verzekeren. Ik ben el- van overtuigd, dat niemand onder onze bondgenooten van meening is, dat Frankrijk vernield neer mag zinken ten overstaan van een Duitschland, dat zich door een frauduleus bankroet heeft verrijkt-". (Levendige toejuichin gen). In verband met dat bankroet, dat Briand zoo welwillend is frauduleus te noemen, heeft de Duitsche regeering zich gewend tot de Bank van Engeland met het verzoek haar een crediet van 25 millioen pond sterling ie willen verleenen. De regeering wijst hierbij op de noodzakelijkheid om do eerst komende schadevergoedingstermijnen te betalen. duide manier. Het grof geschut echter waarmee de President Jones bedreigd had, had gewerkt in de verkeerde richting, want zijn toespeling op gewelddadige maatregelen had het wantrouwen van Jones eerder vermeer derd, dan verminderd. Als er niets ie verbergen was, waarom liet Zijne Excellentie dan doorschemeren, dat hij in het uiterste geval niet voor een moord zou terugdeinzen P Ik legde hem uit, dat het zaken waren van hoogere Staatkunde, die strikte geheimhouding eischten en het eenigszins eigenaardige optreden tege- over een anderszoo vertrouwde beambu- rechtvaardigden en de opvallende min zaamheid, waarmee de President Jones behandelde als hij hem toevallig eens tegen kwam in het ministerie van Financiën, dioeg er veel toe bij, om de onaangename herinneringen van d e nachtelijke ontmoeting uit te wissehen. Daarbij kwam nog, dat ik hem n< g vaster aan mij en mijn bedrijf hecliile doordat ik bij de Directeuren om louns- verhooging voor hem vroeg, hetgeen werd toegestaan op grond van het gunstig oordeel van Mr. Martin over zijn bekwaamheden. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1