Een beduidend mensch N°. 145» Donderdag 8 December 1921 108 jaargang NIEUWJAARS WËNSCHGN JBÜITÜNLAND. FEUILLETON. Binnenland. School en Kerk. Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten |Goes T2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naxml. Vennootschap Goescke Courant ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20 elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110,regels f,2,40 Bewijsnummers 5 cent. en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT in het Nieuwjaars nommer wor den, zooals gebruikelijk is, bij vooruitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiter lijk D1NSDAQ 27 DECEM BER, vóór 's middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. WASHINGTON EN IERLAND. Wanneer na dagen van strenge vorst, de dooi komt nader sluipen, de heldere luchten vaal worden, de wit beijzelde hoornen hun tranen langs de zwarte natte stammen weenen, dan maakt zich van den mensch een onprettig gevoel meester. Een dergelijk gevoel komt over den lezer van de verslagen der confe rentie van Washington. Het „sensa- tioneele» optimisme is alweer verdwenen een „sterke ontnuchtering" is gevolgd en de overzichtschrijver der „N. R. Ct." is van oordeel dat men den hemel al mag danken wanneer de conferentie eindigt met iets dat als tastbaar succes den volken kan worden voor gebonden. Geen tastbaar succes dus, maar iets dat als zoodanig aan Jan Publiek kan worden voorgehouden En de menschheid heeft men de laatste jaren al zooveel klatergoud voor de oogen doen schitteren dat de verguld- papieren ster van Washington er nog wel bij kan. Die ster zou dan zijn een verbond tusschen de Vereenigde Staten, Engeland, Japan en Frankrijk, het vierde rad aan den driewieler. Dit ver drag zou dan in de plaats komen van het Engelsch-Japansch verdrag. En dit laatste te breken is het doel van Amerika. Japan zal echter tot den nieuwen stand van zaken geprest moeten worden. Reeds hult Tokio zich in een geheim zinnig zwijgen om een en ander op de lange baan te schuiven. Om dit zwijgen te breken zou Hughes een oproep doen aan het Amerikaansche volkmet de duidelijke mededeeling waarom de conferentie mislukt is. Van een dergelijken oproep wordt een verrassende uitwerking verwacht. Een nieuwe oorlog 7 Tnsschen de Vereenigde Staten en Japan f De eerstvolgende dagen zullen het antwoord op deze vraag moeteu brengen. Het zou een fraai einde van de ont- wapenings-conferentie zijn. Ook de Chineesche kwestie is weinig opgeschoten ondanks het aanbod van Viviani dat Frankrijk het pachtgebied wilde prijs geven mits de anderen zulks ook deden. Van de anderen heeft Japan nu verklaard dat het alle voorkeur rechten in Sjantoeng wil opgeven. Wat de Ierse he kwestie betreft wordt bericht dat in deze overeenstem ming is bereikt. Zooals bekend bestond ANTHONY HOPE. HOOFDSTUK III. Overtreding van macht. Het was een heerlijke nacht en bij het maanlicht zagen wij Whittingham zoo mooi als het zijn kon, toen wij door de laan liepen, die uitkwam op de Piazza 1871. De President liep vlug, stilzwijgend voort, ik volgde, gekweld door de groote onrust, die zich in mijn houding openbaarde, zoo ongeveer als de houding van een geslagen hond. Ook putte ik weinig troost uit de woorden van den President, toen hij eindelijk het zwijgen verbrak U hebt uw voet gezet op den eerste sport van de ladder, die naar roem en rijkdom voert, mr. Martin, zei hij. Ik was echter te moede, alsof ik stond op de eerste sport van de ladder, die naar de galg voerde, maar mijn voet stond er nu eenmaal; op welke ladder, dat lag in de hand der de moeilijkheid in het vinden van een regeling, waarmede zoowel Ulster (Noord-Ierland) als Sinn Fein (Zuid- Ierland) accoord zonden gaan. Van een regeling, waarmede Nooid-Ierland ge noegen genomen had, wilde Sinn Fein weer niet weten en niet zoodra was deze pasklaar gemaakt voor Zuid-Ier- land of de Ulstermannen gingen op hun achterste beenen staan. De voornaamste bepalingen der nieu we voorstellen van Lloyd George, die dan in beginsel door beide partijen aangenomen zijn, (door de Sinn-Fein delegatie zijn ze reeds aanvaardmaar ook de Ulster-premier Craig is door Lloyd George geraadpleegd, zoodat mag worden aangenomen dat deze met de voorstellen accourdgaat) houden naar de Times meldt, het volgende in Een Iersche vrijstaat. Voorgesteld wordt, een Ierschen vrijstaat binnen het Britsche rijk te stichten. Deze staat zou, wettelijk en feitelijk, in den status van Canada, Australië, Nieuw- Zeeland en Zuid-Afrika verkeeren, be houdens beperkingen ten aanzien van landsverdediging en tarieven De nieuwe staat zou binnen twaalf maanden op gericht worden. Ulster's optie. Na een tijdvak van zes maanden, maar voor het in wer king treden van het nieuwe stelsel, zou het parlement van Ulster het recht hebben, te weigeren om tot het Al-Iersehe parlement toe te treden. Er is voorziening getroffen voor een her ziening van deze weigering in de toe komst. Indien Ulster weigerde tot het Al Iersche parlement toe te treden, zou er een machinerie zijn, die het moge lijk maakt dat het zich bij een ge meenschappelijk lichaam aansluit voor het beheer van de nationale diensten, met inbegrip van de financiën. Financieele autonomie voor het Noorden. Ulster zou autonoom beheer krijgen in financieele aangelegenheden. De begrooting vogr burgerlijke doel einden zou onder zijn beheer staan. De Ulstersehe regeering zou de be lastingen en invoerrechten in haar ge bied innen en na aftrek van het aan Ulster toekomend deel (berekend naar den maatstaf van zijn bevolking) het overschot aan het AHersche parlement afdragen. Belasting. Het Al Iersche parlement zou geen grondstoffen mogen belasten of invoerrechten mogen leggen op in voeren uit Engeland. Een bepaling staat echter de heffing van zuiver fiscale invoerrechten toe. De eed. De leden van het Iersche parlement zouden een enkelen eed van trouw moeten afleggen aan den Ierschen vrijstaat, aan de gemeenschap van naties bekend als het Britsche rijk en aan den koning als hoofd van deze gemeenschap van naties. Territoriaal leger. Ierland zou vergunning krijgen, een territoriaal leger te stichten in dezelfde verhou ding tot het zielental als het territo riale leger in Engeland. In geval Ulster van zijn optie gebruik maakt om autonoom te blijven, zou het goden. Ik schudde das mjjn angsten van mij af, en toen wij op de Piazza aankwamen, wees ik op het ruiter standbeeld. Daar ziet u mijn verheven voor beeld, uw Excellentie, zei ik. Waarachtig, ja antwoordde bij. Ik weet van de gelegenheid partij te te trekken. Ik wist, dat hij mij beschouwde als zijn gelegenheid, waarvan hij partij moest trekken. Met is minder aange naam, om zich zelf van zulk een standpunt beschouwd te zien daarom veranderde ik maar van onderwerp. Zullen we Don Antonio afhalen? Waarom Nu, hij is toch minister van fi- nantiën. Ik dacht dat zijn tegenwoor digheid een gerege'der aanzien aan de zaak zon geven. Als de tegenwoordigheid van den President de zaak niet geregeld maken kan, antwoordde de waardigheidsbe» kletdei dan weet ik niet, hoe dat dan wel zou kunnen. Laat hem maar rnstig slapen. Is zijn handteekening onder de Staatsschuldbekentenis dan liet vol doende f Wat moest ik doen f Ik waagde nog een zwakke poging Wat zullen wij tegen Jones zeggen Wat zullen we tegen Janes Ulstersehe leger aan dezelfde beperking gebonden zijn. Grenssfbakentagscoinmissie Indien Ulster niet tot het A-Iersche parlement toetreedt, zal er een afbakeningseomi missie ingesteld werden, beslaande uit drie leden, namelijk een voorzitter, benoemd door de Britsche regeering, en een lid voor het Zuiden en een lid voor het Noorden. De commissie zou o.a. de geografische en economi sche betrekkingen van de gebieden in kwestie in overweging nemen. De Iersche eenheid zou aldns ein delijk bereikt zijn. wanneer althans Ulster toestemt tot it A Iersche par lement toe te treden. In de practijk zal echter vermoedelijk wel niet alles zoo gaan, als in deze voorstellen theo retisch zoo schoon is uitgewerkt De strubbelingen tnsschen Ulster en Sinn Fein zijn natuurlijk niet op te lossen door een paar geschreven bepalingen. Zoolang de gemoederen niet geheel tot kalmte zijn gekomen zal iedere vonk der opgewondenheid het kruit van den opgekropten haat weer opnieuw kunnen doen ontbranden. De vleeschkeuringswet. De vleeschkeuringswet zal in haar geheel op 1 Jnni 1922 in werking treden. De Kamerverkiezingen Volgens geruchten uit politieke kringen, zouden twee tot de oude garde der Tweede Kamer behoorende leden, dr. Lely en mr. Rink, zich wegens hoogen leeftjjd bij de Kamerverkiezingen in 1922 niet meer voor een zetel beschik baar stellen. Ghr. Ev. Gemeente. Goes- Naar de „Z." mededeelt, heeft ds. G. W. van Leussen, pred. bij de Chr. Evang. Gem. alhier, tegen 1 Maart 1922 wegens voortdurende lichaamszwakte emeritaat aangevraagd. Tot ouderling in de vacature-De Schipper werd gekozen de heer C. Corstanje, en tot diaken in de door deze benoeming ontstane vacature de heer C. Karelse Jr. Geref. Kerken. Beroepen te Kruiningen G. H. de Jonge te Naarden. Bedankt voor Krabbendijke door J. Bosch te Alteveer. In de Geref. Kerk van Kamperland is besloten tot afschaffing van collecten en verhuring van zitplaatsen en tot invoering van het stelsel van vaste jaarlijksche bijdragen. Pogingen worden aangewend voor den bouw eener nieuwe kerk. Per locaaltje. Een briefschrijver uit Zeeland zegt in de Standaard o.m. „Wanneer het eiland Tholen einde herhaalde hij. Mr. Martin, werkelijk, u kunt toch met betrekking tot hetgeen n met uw ondergeschikten bespreken wilt uw eigen zin volgen. U kunt niet verwachten, dat ik iets met mr. Jones zal bespreken, hoogstens, zou ik hem kunnen mededeelen, dat het mooi weer is. Intnsschen waren we genaderd tot aan de Bank, die zich bevond in Li- bertystreet, een zijstraat van de Piazza. Ik haalde den huissleutel voor den dag en sloot de deur open, waarop wij binnentraden en ons begaven naar het heilige der heiligen, waar de brandkast stond. Waaruit bestaat het geld f Uit vereenigde Staatsschuld- obligatiën en wissels op New-York en Londen, antwoordde ik. Goed, zei hij, laat maar eens kijken. Ik deed de kast open en nam de papieren er uit. Hij onderzocht ze zorgvuldig en legde ze, toen hij alles in orde had bevonden, in een handtasch, waarin hij de schriftelijke bewezen, die ik zou ontvangen, had meegebracht. Ik stond naast hem met een licht in de hand. Op datzelfde oogenblik riep een stem aan de deur Verroer je niet, of ik schiet je neer Ik kromp ineen van schrik en keek op. De President keek ooi op, maar lijk ook zijn locaalspoor krijgt, dan zullen voortgang en beschaving zich baan brekengezond kerkelijk leven zal opbloeiende Antirevolutionaire partij zal helleven de vrije Christelijke school zal een plaats krijgen in de hartende familieregeering in ge meenteraden en kerkvoogdijen zal plaats maken voor gezond Christelijk, demo cratisch medeleven van den degelijken arbeiders- en werkmansstand en zijn woordvoerders." Dr. De Moor knipt dit uit en plaatst het in De Heraut met het bijschrift „Hoe groot de beteekenis van een locaal spoor is, kan blijken uit de Zeeuwsche Brieven in De Standaard Ik zou adviseeren, als het ergens niet goed gaat, het eens met een locaal spoor te probeeren dat schijnt probaat te werken». Eed. Herv. Kerk. Nieuwdorp. Zondagmiddag nam ds, J. H. Buinink afscheid van zjju ge meente, na een verblijf van 81/» jaar. Spreker had tot tekst gekozen 1 Cor. 9 22, 23. Het kerkgebouw was geheel gevuld niet alleen de ringbroeders maar ook predikanten uit den ring Goes waren aanwezig. Na ontwikkeling van den tekst richtte ds. Buinink het woord tot verschillende colleges en personen o.a. tot de bur gemeesters van 's Heer Arendskerke en Borssele. Ds. J. C. Elenbaas te Borssele dankte namens de gemeente den scheidenden leeraar voor het vele dat hij in deze gemeente heeft gewrocht. Kring West. Zuid-Beveland Z. L. M. Onder leiding van den voorzitter, den heer D. W. Lindenbergh, 's Heer Arendskerke, had Dinsdagmorgen in de zaal van de Witte Bioscoop de alge- meeue ledenvergadering van den Kring West-Zuid-Beveland der Z.L.M. plaats. Onder de aanwezigen merkten we op wethouder van den Bont en den ge meente-secretaris van Goes. De voorzitter opende de vergade ring en hoopte dat niet alleen de bioscoop, maar ook de punten der agenda aantrekkingskracht op de leden hebben uitgeoefend. Het bestuur meen de, nu de inrichting van den heer van Liere daartoe de gelegenheid geeft, eens iets omtrent het boerenbedrijf op het doek te moeten vertoonen. Spreker heette de aanwezigen hartelijk welkom in deze nieuwe zaal en speciaal de vertegenwoordigers van het Dagelij ksch bestuur van Goes. Door den secretaris, den heer J. M. van Bommel van Vloten werden de notulen der vorige vergadering voor gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Na de ingekomen stukken volgden mededeelingen door den voorzitter o a. over de Landbouwarbsidswet, waarvan spreker hoopte dat ze ons niet te na zal komen en over de zonder eenige ontroering. Daar stond de g ede, oude Jones, die vaa de bovenverdieping gekomen was, waar hij, met zijn vrouw, eenige kamers bewoonde, hij was in nachtgewaad en hield een verbazend groote donderbus op het heilige hoofd van den President gericht. Zoo, Mr. Jones, zei deze. Heerlijk weer, vÏDdt u niet f Groote genade, de Presidentriep Jones, en Mr, Martin. Wat, in 's hemels naam, heeren De President wees op mij met een bemoedigende handbeweging, alsof hij zeggen wilde Mr. Martin zal u wel alles niileggen. Toen ging hij rustig voort met het inpakken van zijn hand tasch. Op dit keerpunt viel plotseling alle besluiteloosheid van mij af. Ik heb een telegram gekregen, uit Europa, Mr, Jones, zei ik, dat me verzocht aan Zijn Excellentie een zekere som voor te schieten en nu ben ik hier om die opdracht uit te voeren. Telegram P vroeg Jones, waar is dat dan In mijn zak, antwoordde ik, en maakte een bewegiüg, alsof ik er naar zocht neen, ik heb het niet, mis schien heb ik het in het Gouden Huis laten liggen. De President kwam mij te hulp. Vlee8chkeuringswer, waarbij spreker aanraadde aan de besturen der var- kensvereenigingen het request der Z. L. M. te teekeuen en den gemeente raadsleden verzocht om mede te werken dat tegen de Vleeschkeu ringswet, voor zoover deze de huis- s.achtingen betreft, door de gemeente besturen wordt geageerd. Den zomertijd kunnen we misaen. Spreker stelde voor om adhaesie te betuigen aan hut adres van de afd. Krabbendijke, dat met de beperkiDg der bewaking der spoorwegovergangen niet te ver zal worden gegaan. Spreker wees o.a. op het gevaar voor het losloopend vee. Spreker spoorde aan om aan de com missie uit de Z.L.M. ongeregeldheden i.z. de prijsbepaling door ambachts lieden ter kennis te brengen. De con tributie over dit jaar blijft gelijk aan die van het vorige jaar. Wegens de bezwaren is afgezien van een wedstrijd in bet ploegen. Een cursus in melken is in voorbereiding. De heer Markusse, 'sH. Arends kerke, vestigde de aandacht op de Warenwet. De voorzitter zeide dat ten aanzien van de etschen der melkkeuring nog te weinig bekend is. De rijkszuivelcensulent, de heer C. Zwagerman te Middelburg deelde me.ie, dat door den minister een commissie is benoemd, die eea besluit zal moeien ontwerpen, waarin de eischen z'jn verzameld, waaraan door de producen ten van melk, zoowel van consump >e- melk als van melk voor zuiveldoeletn- den zal moeten worden voldaan. Naar spreker gebleken is, zjju er o.a. eischen betreffende de watervoorziening der boerderijen, de gezondheid van bet vee, de stalinrichting, de scheikundige samenstelling der melk enz. Over 't algemeen zijn de eischen zeer zwaar echter is het besluit nog bij de com missie en is verandering nog mogelijk. Als de eischen eenmaal vaststaan, zullen de landbouwers ernstig te rade moeten gaan, of ze uil voerbaar zullen zijn. In het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, werd er op gewezen -lat in de prijzen der landbouwproducten over het afgeloopen jaar een daling is ingetreden, zoodat de vraag rijn of het landbouwbedrijf in de komende jaren rendabel zal zijn. De voorzitter deelde mede dat dit jaar van een cnrsu9 in plantenziekten moest worden afgezien, daar zich slechts 8 leerlingen aanmeldden' terwijl een limiet van 12 gesteld was. De cursus in hoefbeslag was een groot succes Van de lOcandidaten die aan het examen deelnamen slaagden er 7 voor het rijksdiploma. Aan den Bond van Zuid Bevelandsche Paardenfokkers werd een subsidie van f 50 verleendaan de vereeniging tot verbetering van bet Geitenras f 40. De voorzitter zette daarna uiteen de verdiensten van prof. Broekematen opzichte van den landbonw. De heer K v d. Slikke, Wolphaarts- Even vcordat wij weggingen, heb ik het nog bij mij op de tafel zien liggen. Hoewel ik vermoed, dat Mr. Jones geen „recht* heeft.... Niet het minste, zei ik snel. Zal Mr. Martin toch misschien zoo welwillend zijn het u morgen even te laten zien f Ja, uit welwillendheid doe ik dat misschien wel, maar ik voel me gedrongen op te merken, dat uw optreden mij zeer verwondert, Mr. Jones. Jones keek me verbijsterd aan. Het is tegen de orde, mijnheer, zei hij. Bijna evenzoo als uw kleediDg voegde de President hem vriendelijk toe. Jones was een kuische ziel, en toen hij opmerkzaam gemaakt werd op de vrijheden, die de tocht zich met zijn dunne bekleeding veroorloofde, deed hij gauw de deur dicht. Toen keek hij mij smeekend aan en zei i Ik hoop toch mijnheer, dat alles in orde is? i Maar strikt geheim, voegde de President tr bij, en u zult mij per soonlijk zeer verplichten, mr. Jones, en tevens uw plicht tegenover uw superieuren vervullen, wanneer u, zoo lang de zaak nog niet wettelijk bekend gemaakt is, het diepste stilzwijgen er over bewaart. Wie mij ter wille is, zal zich dat nooit berouwen. Wordt vervolgdb)

Goessche Courant | 1921 | | pagina 1