Landbouw, Veeteelt en Visscherij. Gemengd Nieuws. LAATSTE M TELEGRAFISCHE BEitl». Marktbericht, Burgerlijke Stand Burgerlijke Stand van Goes, Vergaderingen en Voorstellingen enz. Verkoopingen ea verpachtingen Watergetijen voor Wemeldinge. Politie. GROOTE HÖUTVEÏLING. Telegraf. Weerbericht Nagekomen Advertenties Openbare Verkooping, Ingezonden 8tukken. niet rechts wijken C. A. Ie Borssele. In staat van dronkenschap openbare orde verstoren B. V. te Kats. Moeten cle grenzen niet dicht Deze vraag stelt het weekblad de Kleinveeteelt, nu het blijkt dat de vogelcholera, een der gevaarlijkste pluimveeziekten, in ons land is binnen gebracht door de ingevoerde 7000 ganzen uit Polen. Dezer dagen kwamen via Oldenzaal weer 3 waggons ganzen binnen voer een handelaar in Overijssel. Soms komt er een waggon ganzen te Oldenzaal aan, waaruit de dieren voor f 1,50 per stuk verkocht worden. Zoo wordt onze geheele, met moeite en zorg opgebouwde pluimveestapel blootgesteld aan een der meest ernstige gevaren welke dien maar kan treffen. Vit een nieuw rekenboek. Hoe veel maken te samen, 4 soldaten, 5 closetrollen, 3 bolsjewiki, 1 tandarts en 1 konijn Oplossing 4 soldaten geven acht is 32. 5 closetrollen trek je af is 27. 3 bolsjewiki deelen alles is 9. 1 tandarts trekt den wortel is 3. 1 konijn vreet den wortel op dus rest nol. Brievenschrijvers. Naar aanlei ding van de mededeeliug in het rapport der Bezu;nigingscommissie-Riok, dat van de 2700 ambtenaren bij da De partementen van Algemeen Bestuur in Den Haag bijna 600 belast zijn met het registreeren, bewaren, overschrijven en verzenden van brieven, zegt de schrijver van het Dagboek in de Tel.: Het gaat op zoo'n Ministerie aldus toe Zijne Excellentie herinnert zich plotseling, dat hij een briefje heeft te schrijven en hij schelt zijn bode. JPieterse Excellentie Pieterse, ik moet een brief cchrij- ven. Excellentie, het zal niet gaan. Ieder is bezet. Best Pieterse. Waarschuw meals er iemand vrij is. Drie uur later komt Pieterse terug. Excellentie Pieterse f Wij zijn klaar Excellentie. Dank je, Pieterse. Ecxellentie schrijft zijn briefje in het klad, op den achterkant van een nog niet behandeld wetsontwerp, dat iedereen al lang vergeten is. Pieterse legt het op een zilveren blaadje en brengt het krabbeltje naar den seerê- taris-generaal. Deze haalt de taalfouten er uit en stuurt het naar den Raad-adviseur, die de punten op de i's zet en de n's aandikt. Deze geeft het, per bode, aan den referendaris, die het leest, er een paar taalfouten in maakt en hel door stuurt aau deu hoofdcommies, die be slist op welk formaat het geschreven moet worden. De hoofdcommies schelt een bode en draagt hem op te infor- meeren of het bedoelde formaat nog aanwezig is. Het is er, Den commies wordt opgedragen het kladje in het klad over te schrijven. Deze laat z'n bode komen ieder ambtenaar op 'n Ministerie heeft z'n eigen bode die het klad van het kladje netjes over schrijft op een klad, waarna deze zijn bode ontbiedt, dewelke hel klad van het klad van het kladje naar de typiste brengt, die het in het klad tikt. Waarna het getikte stuk, langs den hierarchischen weg, via den klerk, den commies, den hoofd-commies, den refe rendaris, den raad-adviseur en den secr.-generial, den Minister bereikt, die het voor „goedgekeurd" parafeert, waarna het, langs deu hierarchischen weg, terugkeert tot de typiste, die het thans in drie doorslagen in het net tikt, waarna het langs den hierarchi schen weg naar de expeditie lerugkeert. De geschreven kladjes worden daarna zorgvuldig genummerd, op lolgorde gelegd en verscheurd, terwijl de door slagen in het archief worden opgebor gen, natuurlijk langs den Iverarchi- schen weg. Zoo worden dagelijks 600 man in Den Haag zoet en door ons, belasting betalers, in het leven gehouden. Waarschuwing. De hoofd-com- missaris van politie te Rotterdam waar schuwt tegen get aankuoopen van rela ties met de N. V. Maasbank, hoofd kantoor te Rotterdam, Jerichalaan 63, welke bank boekjes met spaarzegels versterkt en nadat een bepaald, in het vooruitzicht stelt dit bedrag vermeer derd met 10 pet. rente aan de spaar, ders uit te betalen aan welke verplich tingen de bank niet voldoet. De Bezuinijinjs-Acfie. Naar ^De Crt." bericht, heeft de voorzitter der Tweede Kamer van de regeeriDg een bericht ontvangen waaruit afgeleid kan worden dat de regeering in beginsel bereid is te voldoen aan den inhoud der motie Oud-Dresselhuys, die thans alleen op Arbeid betrekkiDg heeft en wel ten aanzien van de geheele Staatsbegrooting. De motie Oud-Dresselhuys houdt in, dat geen uieiiwe ambtenaren door het Rijk zullen worden aangesteld hetzij vast of tijdelijk cn dat in vaca tures niet buiten het bestaande amb tenarencorps zal worden voorzien, alvorens de Kamer zich zal hebben uitgesproken over de voorstellen van de bezuiriigingscommissie. j De conferentie fe Washington Frankrijk heeft een initiatief voorstel 1 ingediend tot teruggave der pachlge- -■ bieden in China. Frankrijk is ouder voorwaarden bereid Koeangtsjau terug te geven. Spoorwegongeual Te Rotterdam is Zondagmiddag, vermoedelijk door de gladheid der rails de Dnifsche trein op een stootblok geloopen. Er is eenige materieele schade, terwijl verschillende personen licht gewond zijn door glasscherven. Kampi censchap schaatsenrijden Max Tetzner heeft te Groningen het kampioenschap van Nederland in 't hardriiden gewonnen, op 500, 1500, 300, 3000 en 5000 M. was hij de eerste. Brand fe Brussel Hedenmorgen heeft in ;'een petro leum-reservoir aan hef Zuiderstation een ontploffing plaats gehad. Er ontstond brand die op de belen dende gehouwen, waarin machinerieën, oversloeg. De schade beloopt eenige honderdduizenden francs. OVER DE MAAND OCT. 1921. Rotterdam, 21 November 1921. Vlasaanvoer 9 50 st. blauw f 1,20 a f 1,85. 4750 st. Groningen f 1,20 a f 185 240 st wit 1 1.(0 a f 1,30, 820 st geel f 1,20 a f 1 85, 425 st dauwrood f 110, a f 1,25, weinig handel veel opgehouden. Aardappelen Zeeuwsche blauwe f7,75 a f 8,00 bonte f 7 75 af 8,00. Eigent heimers f 6,50 a f 7,00. Granen buitenlandsche. vast. Meel f 19 75 Haver f 12 25 a t 12 50 Mais f 195 a f 205. Bin nenlandscbe Lijnzaad [blauw] f a f Lijnzaad [taai] 25.a 26, Lijnzaad [voer] 17,a 19, Karwijzaad 32,a 34, Kanariezaad 14.a 15, Maanzaad 47.a 49, Koolzaad 29,a 31, Mosterdzaad [bruin] 34 a Mosterdzaad [geel] 31,a 32, Gerst a Chevalier a Winten Zomer a Schokkers a Kroon a Eieren 19,00 a 23 VARKENS MARKT ROTTERDAM Varkensaanvoer 1349 eerste kwaliteit f 0 82 a f 0.87, tweede f 0 72 a f 0 78, derde f 0,62 af 0,68 lichte soort f0,70 a f 0,78 Handel matig. December 8 Slot Ostende, Onschuldig, 8 Ned. Herv. Kerk, Pfarrer H Jaqueinar 8 V. O, V. Neerland' Volksleven, Wetenschapp. Belangen. December. 6 Goes, heerenhuis met tuin, v. Dissel. 9 Borsselen, Planken en Loopvarkens de Kok 9 Heinkenszand, Houtwaren, Hollmann 9 Nieuwdorp, Houtwaren Hollmann 10 Oudelande Boomen Beth. 10 Oudelanpe, Canndaboomen, v. Cleei 13 December den Burg, Texel s 5 hofsteden met landerijen likkers Wertheim en van Riel 13 Goes, woon en winkelhuis met schuur en erfpakhuis en erf Pilaar. 14 Does, Inboedel, Neervoort 15 Nisse, Bouw en Weiland, Neervoort 16Kruiningen, Boomen, Schram. 20 Goes, Olmeboomen van Cleef. 22 Waarde, Inboedel, lluvers 21 Waarde, Woonhuis met Bouwland, Huvers. Januari. 11 's Gravenpolder, inboedel, Van Dissel. KAPELLE. Geboorten. 2, Maarten Johannes z. v. Leendert Gijzel en Adriana Zuidweg. 2, Christina Johanna d. v. Marts, van Zweedcn en Johanna ChristinaLindthout. 3, Adriaan Wouter, zv t ignus Sandee en Cornelia Rozendaal 6, Jaeoba dv. Quinten van de Vriejen Ja- comina Johanna van 't Veer, 7, Johanna d. v. Giljam Lepoeter en Dina van Liere, 9, Lam ens Catharinus zoon v. Johannes Oele en Cathariua van Wiu- gen, 15, Stofl'elina, d. v. Stoffel Pieter Gruenleer en Maatje Glas, 16, Jo hanna, d v. Hendrik v. d. Boomgaard en Jannetje.de Jonge, 27, Pieter Willem z. v. JPieter Alexander Butler Catharina Nceltje Wisse. Huwelijken: 21, Jacobus de Rijder 25 jaar en Johanna Willemstein 23 jaar. Overlijden: 5, Adriana Jacomina de Jonge oud 61 jaar echtgencote van Jacob Zegers, 9, Cathariua van Win- j gen 32 jaar echtgenoot? van Johannes Oele. 20, Aarnout 10 wk. z. v. Jacob j Spruit en Suzanna Maria Kloosterman, KRUIN1NGEN. Geboren 1, Leuntje dv. Hubrecht Zweemer en Matia Booue, Anna Johanna Elizabeth dv. Jacobus Marinns Spruit en Cornelia Kuzee, Adriauus Balteu zv. Marinus Doorn- 1 heimen en Maria de Rijder, Adriana dv. Jacobus Verlare ea Cornelia van Burg, Neeltje Suzanna dv. Marinus de Jonge en Maria Fernaudusse, Cornelia Jozina dv. Hendrik Haaielink en Maria Krombeen, Adriana Wilhelmina dv. Fiansiscus Servaas Steutel en Cornelia Jansen, Pieternella dv. Adriaan Kuzee en Christina Wiihelmiua van Houten, Bartel zv. Wiliem Sinke en Leuntje Meenwse. Gehuwd Adr'anus Johannes Voogt 26 j. en Wilhelmina Sleutel 20 j Hendrik Wulfert 25 j. en Helena Pbilipse 24 j., Abraham van Hoeijdonok 28 j. en Johanna Pieteruella van Eenenaam 23 j., Jacobus Gerardus Tromp 46 j. en Adriana Witte 34 j. Overleden Johanna Cornelia Stevense 28 j. wed. van Cornells Weststrate, Pieter Boogesteger 74 j. echtg. van Cornelia van Strien, Adriana Maria Timmerman 40 j. echt. van Job öinke. WOLPHAARTSD1JK. Geboren: 4, Wilhelmina, d.v. Adriaan Verscbuure en Maria Oele6, Pieter, z.v. Pieter Sonke en Lena Tantietje Geene17, Lena, d.v. Jan Mekaard en Lena Sehouwenaar20, Abraham Laurus, z v. Adriaan Hendrik Koster en Johanna Maas24-, Dingenis Ijeendert, z.v. Andries Verschuur ea Pieteruella Tol- hoek28, Huibrecht Adriaan, z.v. Adriaan van de Kreeke en Maatje Geertruid van Sabbeu. Gehuwd 20, Jan Mol, 19 j. jm., en Jacomina Oele, 19y., jd.20, Iman JohaDnis KoemaD, 24 j., jm., en Maatje Tanneke Buize, 18 j., jd.27, Ja ob Verboom, 29 jjm., en An ia Magrietha Flipse, 24 j., jd. Levenl. geboren 17, kind van het mannelijk geslacht van Franqois Veer- hoek en Janna Tolhoek. Overleden: 18, Adriaan Vleugel, 51 j., echtgenoot van Cornelia Tramper 19, Jacob, Rsmijnse, 3 m., z. v. Abrai ham Remijnse en Clasina Catharina Meulenberg; 24, Pieternella Maiia, v. Marinus Houtekamer en Jacomina Zuldijk. KORTGENE. Geboren 23, Anna Janna, d.v. Jacob Dingenus Verburg en Anna de Korte; 25, Cornells, z.v. Adriaau Heijboer en Maria vau Strien 25, Maris Jan, z.v. Marinus Bouterse en Susanna Stokman. Ondeitrouwd 20, Hendrik van Gilst, 20 jr. jui. en Jaeoba Dingemanse, 21 jr- .ld. Overleden 30, Jacobus Pouwer, 74 jr. ongeh. WEMELDINGE. GoboreuSara Adriana, d.v. Janus Ruissen eu Cor nelia Francina Poelman Cornelia Dina, d. v. Jan Cornells Adrisanse en Adriana Dina Minnaard Jaeoba Francina, d.v. Jan Paauwe en Dina Korstanje Alida Engeliua, d.v. Engelbertus Brinkhuis en Anna Adriana van RijswijkArij Jacob, z.v. Johannes Ruissen en Maria Donkersloot; Marina Adriana, d.v. Ja cobus Anthonise en Janna van Hoepen Jacob, z.v. Gilles Dagevos en Geer- truida Moerman Jan, z.v. Arij de Schipper en Jacomina Spruit. OndertrouwdCornell's Le Conté, 37 j., jm. en Adriana de Bonrgraaf, 25 j., jd. Gehuwd Johannes Florusse, 25 j jm. en Maatje Breure, 24 j-, jJ. Martinis FJorusse, 23 j, jm. en He lena Maria van Poelje, 25 j,, jd. OverledenCornelis van Oosten, 65 j., weduwn. van Tannetje Wabeke Coruelis Daane, 2 mz.v. Marinus Cornelis Daane en Cornelia Louwerens. Geboren3, Marinus z.v. Pieter Simouse en Catharina Vermeule. Overleden4, Jacob, 3 jaar z.v. Petrus Vermeulen en Jacomina van Eijkeren 4, Maria Suzanna Verdorst 93 jr. wed. van Itje Fokke 3, Chris tina Verweij 75 jr. wed. vau Paulus Veijs. Veilingsvsreaiiiging „E. Effi. M." Krabber,dijke, Groote Veiling van 3 Dec. 1921. Gieser Wildeman f 7 a f 14-, Court Pendu (2e soort) f 10, Court Rendu (kroet) f 6 a f 7, Zure Bellefleur f 9, alles per 100 Kg. Kleine Veiling. Druiven 54 a 67 ct. per kilo. Veïiings-Vsreeniging „Zuid-Beveland" te Boos. Veiling van 2 December 1921. Goudreinetten f 13 a f 18, Zure Bellefleur f 9 a f 15, Court Pendu f 9, Reinette d'Qr f 8, Pomme d'Orange f 10, Diverse appels 5 a f 10, K lei- peren f 10 a f 11, Aardappelen (drie lingen) f 4,50, alles per 100 Kg. Hazen f 3,24 a f 3,44, Fazanten f 1,35 a f 1,84, Patrijzen f 0,72, Houtsnip pen f 0,30, alles per stuk. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger.) Dagen. Hoogwater. Laagwater. Vrin. Nam Vrm. Nam 6 Dec. 7.03 7.28 0.18 0.45 7 7.47 8.20 1.00 1 31 8 8 39 9.18 1.56 2.31 9 9.45 10.29 3.06 3.40 10 10.59 11.40 4.17 4.49 11 0.05 5.26 5 58 12 u 0.38 0.58 6.27 6.49 GE VONDEiTvOOR WERPEN In de maand November 1921 zijo aan het bureau vau politie te Goes ouderstaande voorwerpen als gevon den aangegeven en zijn aldaar verdere inlichtingen te bekomen betreffende deze voorwerpen Een Engelsch leerboek, een rozen krans, twee huiss'eutrls, zes porte- monnale's met Inhoud, drie mantel banden, een etui inhoudende een penhouder, potlood en liniaal, een springtouw, vier handschoenen, een damesbont, een hond, drie reticule's met inhoud, een dameskous, eeu read teenen mandje, een bosje pan latten, een witte kip, vier zilverbons van één gulden en een vulpotlood met houder. Goes, 1 December 1921. De Commissaris van Politie, E. C. WIERTSVAN COEHOORN. J. C. H. HOLLMANN te Goes, zal op VRIJDAG 9 DECEMBER 1921, ten verzoeke van de Nieuwe Goesche Houthandel g. des voormiddags om 10 uur bij Mej. Weu. Modderkreeke te NIEUWDORP; b des Damiddagsom l1/» uur bij den heer,Geus te HEIN- KEKSZAND, doen veilen en verkoopen Groote partij KI LU W£ HOUTWAREN, w. 0. Groote partij prima Vlotdelen, Schroten, 100 bos Latten, Baddings 2^(3, eu een partij gepl. en grsch. Plankhout. Verwachting tot den avond van 6 dezer: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, toenemende be- olking, droog weer, afnemer.de vorst. De Notaris 11. W. NEERVOORT te 's Gravenpolder zal op Woensdag 14 Deo. 1921, des voormiddags 10 uur, in „de Prins van Oranje" te Goes, om contant, geld in het openbaar verkoopen Een deftigen Inboedel, bestaande o.a uitSalon-, Huis- en Slaapkamer-ameublementen, w.o. Canapé met 6 Stoelen, 3 Crapauds met rood tryp, Salontafel, Canapé- tafel Mahonie- en Eikenhouten Tafels, Eikenhouten Buffet, diverse Eikenhouten Stoelen, w.o. Bureau stoel, Piano, Brandkast, zwart mar meren Pendule met Coupes, koperen Pendule met Coupes, Mah. Chif- foniére, Mah Linnenkast, Mah. Wasehtafels en Nachtkastjes, Ledi kanten, Schilderden, Tapyten, Kar petten, Gordijnen, Spiegels, Lampen, Kachels, Keukengereedschap Por- celein-, Glas- en Aardewerk, wo. blauw Meissner Servies, Taartschotel met 12 Schoteltjes, Fruit- enVleesch- schaaltjesbenevens diverse Olieverfschilderijen en Japansch Porcelain waar van met den verkoop zal worden aangevangen des namiddags I uur. Kijkdag DINSDAG 13 December a s. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. De opname van de in deze rubriek voorkomende artikelen bewjst geenszins, dat de Redactie er mede instemt). Sm: Met behoud der Groote of St. Maria-Mngdalenskerk te Goes. Er dreigt gevaar voor Goes 1 De Groote of -St. Maria.Magdalenakerk wordt bouwvallig, als door een wonder deed de jongste November-storm baar weinig kwaadnog zulk een storm ea wie durft de gevolgen voorspellen Intusschen ontbreken de fondsen voor herstel van het allernoodigste. De kosten der restauratie van het deel dat nog niet werd bijgewerkt, zijn begroot op f 150.000, hetgeen over tien jaren verdeeld f 15000 jaarlijks beteek ent. Het Rijk geeft hoogstens f 10.000 per jaar, mits de jaailijksche bijdragen vau particulieren, kerkelijke en burger lijke gemeente met de provincie samen f 5000 bedragen. Geven d:ze samen minder, dau geeft het Rijk in dezelfde verhouding minder anders gezegd, het Rijk wil tweemaal zooveel geven als alle andere contribuanten samen. Nu is er door particulieren, kerke lijke eu burgerlijke gemeente en pro vincie op dit oogenblik f 2700 per jaar toegezegdhet Rijk geeft, dus slechts [f 54.00, zoodat er jaarlijk f 8100 beschikbaar is in plaats van f 15000. Vermindert men deze f 8100 met de onvermijdelijke kosten van deskurdig- arohitectonisehe leiding en toezicht, dan ligt het voor de hand dat de fondsen ten eenemale ontoereikend zijn. Dit is hoogst ontmoedigend. Van de f 700 bijdragen van parti culieren komt ongeveer f 400 nil Goes. Dit is nog ontmoedigender. Goesenaars, er zal weldra een beroep worden gedaan op Uw geldelijken steun voor dit doel. Bedenkt dan dat het gaat om bet behoud van een der schoonste historische monumenten onzer provincie, om Uw praohtkerk 1 Niet in de eerste plaats om het behoud van preekkerk en klokketoren die komen in de tweede plaats. Boven alles gaat het om een zichtbaar brok Goesche geschiedenis, om een bouwwerk dat Goes tot „stad", tot „stad met een verleden" maakt. Wat zou ons stadsbeeld zijn zonder het macthige silhouet der nobele Magdaleuakerk Wat de stad zélf zonder dit trotsche stuk Gothiek Waar in ons land vindt men rijker, harmonischer portiek dan in de Korte Kerkstraat., waar het Noorder transept praalt in rustige schoonheid Wie, die het voormalige Kerkhof passeert, wordt niet telkens geboeid door het majestuense bouwwerk, ons bouwwerk, met zijne sobere lijnen, zijn ranke spitsbogen en contreforten En vie het binnentreedt, hij moge Roomsch of Joodsch, Orthodox of Modern, of zelfs geheel ongeloovig zijn, ontbloot hij niet ondanks zichzelf in ootmoed het hoofd voor dezen tempel van verheven schoonheid, door de Middeleeuwsche gemeenschap geschapen als door een wonder van geloof, wils kracht en offervaardigheid Moge het Goes van heden in stand houden althans, wat deze gemeenschap in geloovigen ijver wrocht, voor zich, voor ons, voor wie 1. a ons komen I Laat het niet om een weinig geld zijn dat zulk een schepping moet ondergaan, Goes' schoonste glorie.' Opent al'en wijd Uwe beurzeD, zendt ons de toezegging Uirer bijdragen, wacht niet tot wij een beroep doen op Uwe mildheid en piëteit. Goes, December 1921. De Commissie tot Restauratie van de Groote of St. Maria-Magdalenakerk te Goes P. C." LABRIJN, Voorz. J. W. v. d. WEERT, Secr. J. VAN ASPEREN VERVENNE, Pemiingtn. A. D. F. v. n. WART.

Goessche Courant | 1921 | | pagina 3